GRATIS. Limburgsch Nieuws. Adverteert in dit blad. Algemeen Nieuws. licht binnendringen, dat in een stal niet mag ontbreken, en de uitwerp» selen der dieren, die natuurlijk op een harden vloer stonden, werden geregeld weggeruimd. Ik keek mijn leidsman eens aan en mijn leidsman staarde mij lachend toe. Dat heeft je geld gekost, Peer, meende ik, veel geld hoor Ja, dat kan je op je vingeren natellen, antwoordde de man. En toch vaar ik er goed bij. Ziekten onder mijn vee ken ik niet meer en het stroo, dat ik in mijn ouden potstal tot mest maakte, kan ik nu met veel meer voordeel te gelde maken. Ja, dat zal heel wat schelen. Of dat wat scheeltEn de nieuwe bemestingsleer wijst mij ook op dit gebied een veel beteren weg. Natuurlijk. En er is nog meer. Nu ik van 't sopvoeren ben afgegaau, zijn mijn beesten veel lustiger en ik bespaar heel wat aan brandstoffen. Me dunkt, dat bij deze wijze van boeren gij ook minder handen noodig hebt. Waarachtig Wat ik vroeger nauwelijks klaar kon spelen met twee knechts, kan ik thans met één man zeer goed af. Zoo keuvelend waren wij eens rondgewandeld en stonden te midden van een fraai en goed verlicht vertrekje. Zie, dat is de plaats waar de koeien worden gemolken, zei Peer, en op hetzelfde oogenblik kwam een kortgerokte melkster binnen, zoo lief en zoo fraai en zoo rein, dat men neiging zou gevoeld hebben het kind niet naai den stal, doch naar de danszaal te volgen. Nadat de uiers en spenen terdege waren gereinigd, waschte zij zich met veel zorg de handen, trok een heldere linnen schort aan, met mouwen die om de polsen sloten, en begon in een pas met kokend water gereinigdeD emmer te melken, weggespoten. Dat s chic, met een blik op het lieve melkstertje. Dat Ts rein, zei Peer, daar krijgt gij melk, waarop niets meer 4 valt af te dingen. Zie, hierneven staan de flesschen, heele en halve liters, waarin de melk wordt afgeleverd. Men was juist bezig deze te spoelen, ook al weer met kokend water, waaraan de ruimste zorg werd besteed. Dan werden deze flesschen gevuld hermetisch gesloten, om daarna bij de klanten thuis te worden bezorgd. Peer, gij zijt een kraan van een kerel kwam er plotseling uit mijn vol gemoed. Als de wetenschap spreekt, is 't in 't algemeen belang, dat daarnaar geluisterd wordt, zei mijn vriend en op den duur kan 'ook de boer er slechts bij winnen. Er werd gescheld op dit oogenblik Ontroerd richtte ik mij op in mijn bed, wreef even met de hand door de oogen en hoorde beneden de ouderwetsche melkvrouw met haar ouder wetscbe open kan vragen Een of twee liters, juffrouw die zich voor 1 op ,,Peel en Maas" ontvangen de nog datum verschijnende Aprii a. s. abonneeren voor dien nummers Rijkspostspaarbank Seraphinus Van Berlo. - l-'C.A. .'ATzA^Ï. 'V ZIJ VENRAY, 7 Maart 1908. Aan het Postkantoor Venray, en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Februari 1908, Ingelegd f 9211,645, Terugbetaald f 10698,88. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3823. IN MEMORIAM Pater Zaterdagavond omstreeks 11 uur is in het Kh oster der Eerw. Paters Franeis canen alhier, zacht en kalm ontslapende Weleerw. Pater Seraphinus van Berlo, die den ou lerdom van bijna 60 jaren had be reikt, werd geboren te (iemert, 23 April 1848, ontving het kleed van den H. Franeiscus, 28 September 1866, en werd Brieste- gewijd, 28 Mei 1872. In wijde kringen zal de ontroering, door u'en slag van dit overlijden veroor zaakt, zich voortplanten. De alom bekende missieprediker Pater van Berlo is opgegaan naar O. L. lieer. Wel vlamde nog even hoog als ooit in dat nobele hart 't vuur der opofferende, geen moeielijkheid ontziende naastenliefde. Maar God was tevreden met den arbeid, door Pater Seraphinus verricht en, riep hem op naar 't loon der blijde onsterfelijkheid. 't Aantal der missies, door dezen uit nemenden volksredenaar in een lange reeks van jaren gegeven vooral in de zuidelijke provincie's, zal zelden door een Neder lnndsch Priester van gelijken werkkring zyn overtroffen. Zijne in zeer populairen toon gehouden, en met machtig stemgeluid voorgedragen predikaties, drongen door tot in de diepten van t menschelijk hart, omdat zij zelve voortkwamen uit een innig vroom, van yver gloeiend priesterhart. God alleen vermag de zeer zeker buitengemeen vele vruchten te schatten, door zijn onver- moeiden missiearbeid ingeoogst. Mogen de velen, die aan Pater Seraphinus van Berlo, iets te danken hebben van het welzijn hunner onsterfelijke ziel, den dierbaren overledene in hunne gebeden gedenken. R. I. P. De keuring van springstieren zal plaats hebben te Venray ter plaatse genaamd Hen- seniusplein op Dinsdag 19 Mei des voorra. 11 uur spoortijd. te Lottura op de Markt, Woensdag 20 Mei des voormiddags 9.30 uur spoortijd. te Tienray ter plaatse genaamd Markt des namiddags te 2 uur spoortijd. te Sevenum op de Markt Woensdag 13 Mei des namiddags 1 uur. Vastenavond. De Vastenavond is in Venray 200 be- ,aH mogeiijk afgeloopeu. Hoewel er nog al wat te zien was, ken *■-" "rcote dru^'e. Zondag en Maandag gaf de Fanfare -Euterpe" eön concert met tooneelvoor- stelling, welke in alle opzichten gunstig geslaagd mogeu heeten. Maandagavond vooral was de Muziekzaal stampvol. Het concert werd geopend, met een tweetal muziekstukken, die onder leiding van den ijvervollen directeur, den heer J. Ver heugen Sr., zeer correct werden uitge voerd. De hoofdschotel van den avond was het drama -John Alman". Dit stuk hield 3 uur laDg het publiek in gedurige spanning. Alle zoowel hoofd- als neven-rollen werden flink vertolkt en werden uitmuntend weergegeven. Het komisch duet -De Kermisreizigers" werd door de heeren Gebrs. Verheugen evenals altijd onverbeterlijk uitgevoerd, eveneens het blijspel -Jereraias Pieterman" voldeed bovenmate. De griraeet ing en coslumeeriug droegen er het hare toe bij om alle stukken des te duidelijker te doen uitkomen. Al waren aller verwachtingen hoog gespannen, met reden mogen wij zegggen, dat Euterpe ze bevredigd heeft. Over het algemeen had de Vastenavond een gezellig, doch tevens zeer kalm verloop waarbij men zich beter vermaakte dan met de woeste drinkgelagen en vechtpartjjon, die op zulke dagen in sommige plaatseu dikwijls aan de orde zijn. Dinsdaguacht werden eenige be zoekers in het café v. D. alhier verbali» seerd wegens het aldaar vertoeven na politieuur. Morgen Zondag zal door den Secretaris van den Arbeid, den heer Henri Hermans te Maastricht, 's morgens van 10 tot 11 uur zitdag worden gehouden, tot het geveu van adviezen, ten kantore der Venraysche Arbeidsbeurs en Infor matiebureau. het begin gem akt, het volgende jaar een optocht in hot groot. BLERIK. >e heer P. T. van den Heuij, commit- ter gemeentesecretarie te Venlo is bei "temd tot secretaris der ge meente Maasl.ee. standplaats Blerik. VENLO. Sedeit Maandagnacht is vermist Jacobus Johannes Hendricks, oud 23 jaar, bankwerker, wonende Kerkhof- weg alhier, H ij is het laatst gezien in een café aan de Markt, waar hij zat te slapen. Vermoede^k was hij nog slaapdronken en is toen dcnr de duisternis misleid in het water geloop*n. KESSEI Als zeldzaamheid kan woiden gemeld, dat y don landbouwer en stier houder A. Br linen, Jentjeshof alhier, een stier word ve)»ocht. oud 21 maanden, voor de kapitale kom van f 270. Kooper was de heer Wo.'te Sittard. GE NEP. Een onzer ingezetenen trok voor r telijke lagen met een hit naar de Wijchener larmarkt. Al spoedig kwam iernaud op hein af. die een kooper wist Kijk. daar k wam juist de mynheer aan dien hij hebo m moest Men werd het over Jeu p, js eens en het dier ging voor f 150 ii.' andere handen over. Mijnheer was echter al zoo dikwijls beetgenomen hij moest dus eerst weien of de hit mak. was ^en zou alvast f 75 vooruit betalen, de rest zou dan volgen De verkoopor ging op het accoord in... en rang naar zijn dubbeltjes fluiten. Uit een i gesteld onderzoek bleek, dat kooper en handlanger elkander niet vreemd tijrde een te 's Bosch, de acde e te Culeiuboig woont en de heeren gewoon zijn mei-r dergelijke winstgevende zaak,e8 te d jven. Woensdagmiddag werd nabij het Gen -"nerhuts onder Gennep ia een der kuilen vun de Maaskampen het lijk opg. «-srht .'an de sedert. 20 Februari veri is-e w ikeijuffrouw M. de H. uit Boxmeer. MOOK. s Je school alhier zal Zondag a. s. een openbare vergadering gehouden worden, waai.jfj als spieker over -Staats pensioen Tooi iedereen" zal optreden, de heet A. Voorbrood, lid van den gemeente raad te Arnhem. De knecht der weduwe C. alhier leidde een Btjk vee uanr buiten. Het dier was dartel en sprong. Bij een dier kali achtig» "keoen van blijdschap raakte het met zi' ri.spits in de oogkas van zijn worden, want de juffrouwen bleven op den loer liggen. geleid ont-'t' zal Belanghebbenden verwijzen wjj naar achterstaande advertentie, aangaande de vergadering in de Muziekzaal morgen na de Hoogmis. Wij sporen alle metselaars, opperlieden n grondwerkers aan deze vergadering bij te wonen, daar de lezing voor hen belang rijk zal zijn. LEUNEN. Was andere jaren niet te merken dat 't Vastenavond was, dit jaar is i hier een heele drukte geweest. Dinsdagmiddag organiseerden eene club jongelieden een gecostumeerden optocht in het klein, en trokken door ons gehucht naar Venray, en brachten zoodoende nogal eenige drukte teweeg. Flink zoo jongens van Leunen, nu is ardoor een vreeselyke wonde de knecht voortaan zyn oog •sen. -«•et g» de oagnail/»r wet voor 'ia f iat bouwer nog uiet korfteo f' fit- rd (e Neeritter. Neeritter is in opschudding gebracht door een moord. Omstreeks 11 uur Maandagavond ont stond aldaar op de openbare straat een bloedige vechtpartij tusschen L. van Mierlo zoon van den pachter der hoeve van het kasteel Kessenich onder Kessenich (BelgieJ en J. en L. Sentjens, landbouwers te Neéritter. Alle drie werden door messteken gewond. L. van Mierlo kreeg een<-steek in het hart en stierf onmiddellijk, terwijl J. Sentjens door bloedverlies zoouanig is uitgeput, dat zijn leven in gevaar verkeert en hem de laatste II. Sacramenten zyn toegediend. Hij wordt op zijn bed door de politie bewaakt. Nummer drie, L. Sentjens, is door de marechaussee van de brigade te Thoru gevangen genomen. De Justitie uit Roermond stelde ter plaatse een onderzoek in. Treurig 1 ECHT. Alweer het mes Maandagavond omstreeks half elf werd Job. Smeets te Schilberg in het café van Engelen aldaar, een snede ter lengte van 7 centimeter, welke tot op het been doordrong, met een scherp voorwerp in het aangezicht toege bracht. Hiervan worden verdacht de gebrs. M. te Peij. De zaak is in handen der justitie. KERKRADE. Dezer dagen waren een paar arbeiders der electrische centrale bezig een gebroken draad weer te herstel len. Een paar oude jongejuffrouwen, aan wier huis de draad rakelings voorbygaat en die reeds vanaf den aanleg die draden reeds niet met een goed oog aanzagen, omdat ze -hun huis vol rook maakten", wilden dat voorkomen. Toen de draad voor hun raam kwam, trokken ze hem naar binnen en bevestigden hem aan het ledikant, zoodat de arbeiders hun werk niet konden afmaken. Ze stoor den zich niet aan wat de arbeiders zeiden Deze baalden de marechaussee, maar de deur werd gesloten en ze weigerden pertioent den draad vrij te geven. Toen werd een ladder tegen den muur een arbeider klom na veel tegen weer het raam in, bevrijdde den draad en kwam na veel moeite weer uit de handen der dames. I)e draad kon evenwel niet bevestigd HELMOND. Maandagavond om 9 uur heeft in de Boters'raat. onder Alierl- een vreeselijk ongc.uk plaats gegrepen. De landbouwer J. K. met zijn vrouw en nog twee opzittenden per kar on aard van Lieshout komende, geraakte plotseling te water met het noodlottig gevolg, dat de vrouw van den landbouwer onder de kar kwam te vallen en daar men, wijl de landbouwer zelf ook nog zijn been gebroken had, niet by machte was haar onder de kar uit te helpen, jaramerlyk verdronk. De twee anderen zijn met den schrik en een nat pak vrij gekomen. CnrnavalHpref. Bij het carnavalsfeest te Breda werd Dinsdag een vrouw, zwaar gewond, dooi de politie naar het bureau gebracht bij een woedende snyparty had zij verschei dene sneden over het gelaat bekomen. Op de Oude Vest werd een artillerist met een mes in het hoofd gestoken de verwonde is ter verpleging in het hospitaal opgenomen. Zyn toestand is zorgwekkend. De dadei. J. van M. werd gearresteerd. Verdere ongeregeldheden deden 2ich niet voor het carnaval was dit jaar niet zoo druk als andere jaien. Doodelijli ongeluk. Op vastenavond Dinsdag gebeurde te Leende een treurig ongeluk. Ter hoogte van de sigarenfabriek van Gebr. van Best sloeg het paard van den heer F. Moonen te Valkenswanrd op hol met het noodlottig gevolg dat de voerman M. van Heijet van de kar werd geslingerd en, hoewel terstond opspringende om zijn paard zoo mogelyk nog tot staan te bren gen. na eenige oogenblikkeu in elkaar zakte. Bij P. Engelen binnengedragen werd in alleryl Dr. Dagevos ontboden, welke constateerde dat 's mans einde met rasse schreden naderde, nauwelijks in het gast huis ondergebracht, gaf de ongelukkige dan ook den geest De man laat een weduwe met twee kinderen en een oude moeder onverzorgd achter. Ontslagen. Te Hilvarenbeek zijn 17 schoenmakers, die lid der R. K. Leerbewerkersvereeni- gmg waren geworden, Zaterdagavoud allen ontslagen. De georganiseerde leerlooiers zijn aan 't werk kunnen blijven. Onder de ontslagenen zijn er die 20 jaar ö'etieden. by één patroon wernzaam QftOOTH BKlWH. daaruit, dat de -Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam, ons, na toezending der aangebrachte coupon, gratis twee maanden verzekerdiT tegen invaliditeit e i ongelukken, tot bedragen van f 1000 en f 500, Wie 6 coupons tegelijk inlevert, is gedurende een geheel jaar gratis verze kerd Het is iuderduad een ongelooflijk goedkoope verzekering 1 Zes potjes bier of zes glaasjes jenever. eventueel ook eenigo niet-alcoholhoudende drank, en men krijgt voor z'n 12 stuivers nog een jaar verzekering toe Ongelukkenverze- kering en drankgebruik passen wel aardig bij mekaar dat moet ge/egd worden, roept het blad uit. Blinde ijver. Voor eenige weken was een kind door het ijs gezakt. Een meisje van nauwelijks 12 jaar dat zeer juist wist. wat 2e doen mnes' kroop, op haar buik liggend over het ijs naar don drenkeling. Daar een volwassen man, die niet op de hoogte scheen van het verleenen van eerste hulp by dergelijke ongevallen, naast het meisje ging loopen, brak het ys ea ge raakten zy met hun beiden ook te water. De drie drenkelingeu kwamen daarna spoedig weer op het droge en werden ergens -binnengebracht", zooals het heet. Toen een onzer medewerkers ter plaatse kwam, was men bezig op het meisje kunstmatige ademhaling toe te passen, ofschoon zij luidkeels lag te roepen, dal zy geen hulp van noode had. Blinde yver dus kunstma'ige ademhaling behoort alleen toegepast te worden op hen, die geen adem meer halen en dat is met hen, die kunnen schreeuwen niet het geval. Werkelooze sigarenmakers. Ook in het sigarenraakersbedryf te Amsterdam openbaart zich de werkeloos heid. zoo zelfs, dat op het oogenblik een 300 a 400 sigarenmakers rondloopen. Een en ander vindt natuurlijk zyn oorzaak in een daling van de productie^ Fabriek afgebrand. Te Oedt in de nabijheid van Crefeld, brandde de ongeveer 50000 Mi oppervlakte beslaande fabriek van den zydefabrikant Girmes totaal af. De machines en goederen voorraad werden mede een prooi der vlammen. De catostrophe heeft 200 arbeiders broodeloos gemaakt. Nekkramp. Een jongeling uit Lathum zekere Th. D. werkzaam te Wezel (Duitsohland) is na jeen koustondig lyden, aan nekkramp eeniging is door de kerkelyke overheid aanbevolen. Verdronken. Zaterdagavond is de 19jarige Dina Couwenberg te Overlangel (N B.) in een ondiepe sloot gevallen en daaruit levenloos opgehaald. 23 jaar onderweg. Den 28sten Februari is te Doetinchem aangekomen en aan den geadresseerde overhandigd een briefkaart, die 3 Juli 1885 uit Amsterdam verzonden is. Uit de stem pels blijkt, dat de kaart den 4den Juli d.a.v hier aangekomen is: en is toen evenwel c»p onverklaarbare wyze weer verdwenen. De briefkaart is 27 Februari 1908 te Marburg gestempeld en naar Doetinchem gezonden uit Klagenfurth in Korinthië. Varkens naar Frankrijk. Tengevolge van het sluiten van de Fran- sche grenzen zijn in het begin dezer week 60 wagons met ongeveer 6000 biggen ge weigerd. Het verbod betreft alleen biggen, lichter dan 50 KG. zoodat de vette varkens in Nederland er niet minder in prijs door behoeven te worden. De praetijk der Woningwet. Maandagmorgen is in de Veerstraat te Wageningen het gezin der wed. v. L., vrouw en drie kinderen op straat gezet. Het huis, dat zij bewoonde, was onbe woonbaar verklaard, waai om de eigenaar het wilde afbreken, teneinde ter plaatse een bakkerij te bouwen. Hij bood de vrouw, die sedert de onbewoönbaarver» klaring geen huur meer betaalde, f 10, als zij wilde vertrekken, wat zij niet accep teerde, omdat zij nergens een woning kon krygen. Ze zou gaan als ze f 25 kreeg. Toen zy niet vertrok, is het armelijk huisraad huiten op straat gezet, waar het dien avond nog stond. De weduwe heeft nog geen woning. Lokmiddel wan drankwerkoopers. Dezer dagen trok. voor het raam van een bar in het nieuwe gedeelte van Amsterdam, een groot biljet de aandacht, waarbij aan elk bezoeker een gratis polis verstrekt werd, betreffende verzekering tegen spoor- en tramongelukken. Op een kop bouillon van een dubbeltje, zoo schryft de Vbnier, kregen ook wij een polis, (op ons verzoek), en zagen 1&6 kinderen verongelukt. Woensdag brak er brand uit in een openbare school te Collingwood, een voor stad van Cleveland in Amerika. Er ont stond onder de 400 kinderen een paniek meer dan een vijfde deel vond den dood in de vlammen en velen werden gekwetst doordat zij uit de vensters sprongen. 's Namiddags half 3 waren er 146 lijken re voorschyn gebracht men vreest dal er nog veel meer onder de puinhuo- pen van de benedenverdieping liggen. De brand on'stond door het te fel stoken van een fornuis. De rook ver spreidde zich snel. waardoor een paniek de kindei en beving, die zonder eonige orde naar de twee uitgangen snelden, waarvan er een spoedig versperd was door een opeenhooping van kinderen. Velen wei den doodgetrapt anderen, die achteraan kwamen en zagen dat ontkomen onmogelijk was trachtten terug te kepren, maar kwamen toen tegenover de vlammen te staan. Zy renden daarop naar de vensters en sprongeu er uit. De meesten vonden den d>od door verstikking in den dichte» rook.1 Om bet gebouw verzamelde zich een menigte raenschen, maar het was onmogelyk veel uit te richten. Het gebouw werd vernield. Vervoer wan rijwielen per spoor. Het komt niet zelden voor dat als bagage ten vervoer worden aangeboden rijwielen, welke als zoodanig niet mogen worden vervoerd. De door de directie uitgevaardigde dienstorde» vermeldt thans dat elk reiziger één rywiel, dat lot zijn persoonlijk gebruik dient, als bagage ten vervoer kan aanbieden. Daaruit volgt, dat een rijwiel slechts dan als bagage mag bevracht worden, als degene, die het aanbiedt, van een plaatskaart voorzien is. Immers, een persoon, die zich niet voor ziet van een plaatskaart. is geen reiziger.. Voor elk rywiel meer moet daarenboven een afzonderlijke plaatakaait, worden genomen. Bij een en ander is wel in het oog te houden dnt bevtachting van eik rywiel slechts mag p'aats vinden naar het op betrokken plaatskaart aangegeven statioB van bestemming of naar een daaraan op de tariefroute voorafgelegen station.

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2