St. Jozefsfeest te Smakt Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt Algemeen Nieuws. Burgerlijk© Stand. Kerkelijke öienslen le Venray. 'f De Burgemeester van Venray Ongeluk. Burgemeester «n Wethouders Oeboorteu. Sterfgevallen. Parochiekerk. Paterskerk. barer en hooi voor buikvulling en tyd het tooneelscherra opging en ons daaralhier, in gezelschap van 6 eerw. paters onUikkeïin-» der ingewanden, zie»,onde'' Beiyaalache belichting de geschie- Capueynen, 4 eerw. broeders, en 4 eerw. r „.„.,4 denis van Christus' geboorte werd voor- medezusters uit Veehei per stoomschip gesteld, dan waande men zich een oogenblik "Koning Willem 111" uit Amsterdam ver* daar, alles wat een jong paard behoeft om den winter in de weide door te komen. Behoefte aan een ■si,al heeft het ntet. Men ziet het zeer zelden is hel binnen het schuur tje., alleen bm zijn eten te halen, dat droog moet blijven, gaai het er in Voor de rest zoekt het zijn vermaak buiten, zijn vermaak, zijn frissche lucht, zijn beweging. Wanneer daarbij nog komt het geregelde toezicht, op den stand der pooten, het in verband daarmede in orde houden der hoeven, dan heeft do landbouwer alle voorwaarden vervuld om zijn (goed) veulen tot een (uitstekend) paard te doen opgroeien, tot een paard, waarvoor hij straks op de markt den hoogsten prijs kan bedingen. By gelegenheid der jaarlijksche feesten in de maand Maart, toegewijd aan den groeten en machtigen Beschermheilige der H. Kerk, aan den Patroon van een geluk kigen levensstaat, der christelijke huisge zinnen en van een goeden dood, zal op alle Zonen Feestdagen, nl. op 1,8 15 1», 33, 35 en 3» Maart, des namiddags ora 3 uur plechtig Lof met ptet-k gehouden worden. Donderdag 19 Maart, Feest van St. Jozef, 10 uur Hoogmis met preek. Woensdag 25 Maart (O. L. V. Bood schap) nam. 3 uur komt de H. Familie van Vierlingsbeek. Zondag 10 Mei zal de Congregatie van O. L. Vr. uit Venray ter bedevaart komen en de Hoogmis met preek om 9 uur bij wonen. 's Nam 3 uur plechtig Lof met preek voor de Congreganisten van Blitters- wijk. Maandag 8 Juni 2e Pinksterdag, om 3 uur plechtig Lof met preek, komt de II. Familie van Overloop. Zondag 14 Juni zal de H. Familie van Venray ter bedevaart komen en om half 10 de Hoogmis en preek bijwonen. 's Nam. om 3 uur plechtig Lof met preek --.or de processie van Snmbeek. B. Z. H. Paus Leo XIII heeft aan olie pelgrims naar Sl, Jozef te Smakt een vollen aflaat verleend, cp een dag naar verkiezing ééns '•y, 'f •'•nr op waarden, mits men in de nieuwe Kapel kome bidden tot Zijne intentie. ïo eene andere wereld, dan voelde men onwillekeu' ig e.-n onbestemd heimwee naar dat land van schoonheid, dat het vaderland is onzer ziel. Hier weid gegeven kunst-voor-het-volk in zijn bes e beteekenis. Eere aa deartisten, aan de zangeressen en zangers, eere aan allen, die hebben meegewerkt om dien avond onvergetelijk te maken; maar eere ook aan die volijverige leden van Sint Vincentius, die door hunne rustelooze toewijding zulk een avond hebben georganiseerd en voorbereid. Zondagnacht zijn hier wederom ruitenbrekers aan 't werk geweest. Aan eeno woning in de Schoolstxaat. en aan bet Eindt werden glasruiten verbrij zeld. In den nacht van Maandag op Dinsdag zyn een partij jonge boompjes, te wassen staande laogs den Merselosohen weg, afgebroken en vernield. Jammer, dat de hedry vers van deze heldendaden hun adres niet achtergelaten hebben. Dat hier voorloopig nog geen ge» hrek aan werk bestaat, bleek Maandag by een alhier gehouden aanbesteding van twee woningen, waarhy geen enkel inschrij vingsbiljet was ingekomen. De Maandag alhier gehouden vee markt was zeer druk bezocht, terwijl ook de veeaanvoer aanzienlijk was. Ongeveer 300 stuks rundvee stonden ten verkoop op de markt. De handel ging tamelijk vlug en was het drukste onder dragende malen, die zeer goed betaald werden. Biggen waren er niet al te veel aange voerd. ze werden grootendeels verkocht aan prijzen van f5.50 tot. f7 50 per stuk. VENRAY, 22 Februari 1908. Het liefdadiglieids-soirée van verleden Zond sg heeft meer dan voldaan aan hoog- geapinnen verwachting, In ieder opzicht toonde zich het feestelijke van den avond Was de talrijke opkomst misschien grooten deels te danken aan de door het programma gewekte belangstelling, de St. Vincentius- Vereeniging mocht er tevens zooals de Z E. Heer Pastoor in zijn gloedvolle toe spraak verklaarde eene hulde in zien aan zich zelf, eene erkenning van hare vele en hooge verdiensten. Want het was haar feestavond, de herdenking van haar vijftigjarig bestaan. Maar zij heeft die hulde, die erkenning ruimschoots vergolden door een ryke Het was een avond vac kunstgenot. Eenige voordrachten van komischen aard zorgden voor de noodige afwisseling en voor het -elk wat wils". Doch dezen avond waren het toespijzen goed bereid en fijn van smaak, maar het hoofdgerecht waren zij niet. De zang. de muziek, boven- alles het WeihDachts-oratorium met levende beelden daardoor gevoelden zich de meeste bezoekers getrokken. Wanneer wy tot bijzonderheden wilden afdalen, dan zou ons verslag ofwel veel te laug worden, ofwel tegen de onpartijdig heid misdoen. Maar als wy getuigen, dat van de solisten ons het meest hebben ge boeid de geacheveerde, welverzorgde voor dracht van Mej. Orbaan uit Nijmegen, en het sonore, gevoelvolle geluid ODzer dorps- genoote, Mej. M Vermeulen, dan meenen wij te zeggen wat alle aanwezigen voelden. Zeker vreezen wy geen tegon- spraak, als wy het Weihnachworatorium veruit de heerlijkste praestatie van den avond noemen. De muziek getuigde van ernstige, nauw keurige studie. Do verheven eenvoud en de iuiddeleeuw8clie innigheid van dit meesterwerk van Deken Müller werden door de zangers vaak prachtig naar voren gebracht. En de keurige pianobegeleiding droeg zoo bescheiden den zang en gaf nog meer relief aan do musicale expressie. En onze ziel bleef tut bet einde toe wijd-open door den weldadigen invloed dier poëzie, doordat ook de oogen en de verbeelding op hetzelfde voorwerp werden gericht door de levende beelden. Wanneer van tijd tot 'zullen twee Dinsdag stonden voor de Recht bank te Roermond a. terecht L V. oud 20 jaren, metselaar te Venray. beklaagd dat hij te Venray op 20 Januari 1908 zich' met geweld heeft verzet tegen den dienaar van politie A. Fila. Eisch 1 uatnd gevangenisstraf. Op Vrjdag 28 Februari a. s, zal ten Raadhuize alhier de standplaats voor een stoomcarroufsel op 't Henseniusplein voor de aanstaande kermissen bij inschrij ving, voor drie jaren publiek verpacht worden. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer Rongen, thans onderwijzer te Escharen, is benoemd in gelijke betrekking te Seve- Dura. Op Zondag 23 Februari a. s. avonds 6 uur. zal in de Muziekzaal eene ^nbst. tSgasvo -j.ts Vwgwdc-ricg Krtiisverbond plaats hebben. Aangezien eene zeer belangrijke en ryke agenda zal afgewerkt worden, kunnen wij de bywoning daarvan ten zeerste aanbevelen. Het Bestuur beeft in zijne laatste verga dering een breed werkprogram samen gesteld waartoe o. a. ook behoort de vorming eener propaganda-club van flinke jonge mannen, die dan verder kosteloos zullen worden opgeleid en ge vormd tot ontwikkelde drankbestrijders. Verder vernamen we nog dat het aspirant-leden tal gestadig vermeerdert. Merkwaardig is ook, dat langzamerhand steeds meer zich gedrongen gevoelen openlijk en eerlijk te verklaren, dat ze thans ondervinden, welk een schoone zaak de drankbestryding is. Moge -Euterpe" a. s. Zondag tot in de uiterste hoeken bezet zijn Katholieken, koopt niet in winkels waar zedenk wetsende artikelen worden uitgestald en voorhanden zijn koopt aan stations-boekenstallen of kiosken alleen die lectuur, welke zeker geen gevaar oplevert. MERSELO. Kenmerkte zich in vroeger jaren -de kleine Vastolaovend" (14 dagen voor Vastenavond), door eene buitengewone drukte in ons dorp, in de laatste jaren en ook Zondag was hiervan niets te bespeuren Wel wordt men aan alles gewaar, dat de Vasten op handen is. Dit is dan ook zeker de reden, dat reeds nu nog allerhande feestjes gehouden worden, om zich reeds by voorbaat schadeloos te stellen voor de dagen van onthouding, die aanstaande zijn. Hebben reeds de gezelschappen hunne teerdagen en avonden- gehouden, deze week organiseerde men eene vischsmulpar- tij, afgewisseld door een paar bierfuifjes. Wanneer alles binneu de grenzen der betamelijkheid geperkt blijft, gelijk hier steeds het geval is, is zulks zeker niet te versmaden en smaken zulke avonden steeds naar meer. HORST. Morgen Zondagavond zal het Horster Mannenkoor een Concert met Tooneeluitvoering geven. Het bouwen van eene onderwijzers- woning aan de Loevestraat alhier, is door het gemeentebestuur gegund aan den laagsten trekken om in Nederl. Borneo hunne krachten te wijdon aan de opvoeding der jeugd, Alhoewel wij ons hierover verheu gen, zoo treuren wij toch bijzonder over het vertrek van zuster Oodefrida, aan wier o: edorlijke zorgen onze lieve kleine» ocd en gaarne waren toevertrouwd, laatste groet zij God zegene U, eerw, heldinnen, en uwe missie! zoo ge Oir* en AFFeRDEN. Alhier had een zekere K., terwijl hy aan het boomensnoeien was, het ongeluk uit den boom te vallen met het noodlottig gevolg, dat hy met zijn hoofd zoodanig op de nabijstaande ladder terecht kwam, dat hy daarna tengevolge van dien val overleed GENNEP. Ofschoon van jaar tot jaar verschillende woningen worden bijgebouwd, blijft de schaarschte aa onderdak nog steeds groot. Handig protiteeren hiervan enkele huisjesmelkers die de huurprijzen van gewone arbeiderswoningeu met 40 pCt verhoogden, zoodat het geen zeldzaarabei is. dat een huurprijs van f 3.20 f 3,25 per week wordt betaald. En dan moet men geiegeld by na weer een paar waschkuipen en ander vaatwerk op zolder zetten, opdat het het benedenvertrek niet op talel regent. Voeg hierby een schreeuwend onmogelijk gemegntebelasting en niemand zal beweren dat Gennep een dorado is. BLERIK. Zondag tegen den avond plaatste zekere v. K. zijn rijwiel in gang van bet café S. Terwijl hij eenige oogenblikken binnen vertoefde kwam hy ij zijn vertrek tot de treurige ontdekkin dat het verdwenen was. Onmiddelijk werd aangifte gedaan bij de marechaussee, die een onderzoek instelde. HEITHUIZEN. Alhier had Z H. zij spaarpenningen, e a. f 200, in den grond geborgen. In den nacht van Zondag op Maandag hebben gedienstige handen het opgegraven en meegenomen WESSEM. Voor een pair maande geleden kocht zekere L S. alhier (iemand met uitmuntende reputaties), van een reizend persoon eenige meters manufactu ren op staal. Bij ontvangst bleek 't. S al dadelijk, dat hem veel meer, en van veel mindere kwaliteit was toegezonden dan hij besteld bad. Ergo S. «tuurde de bezending in haar geheel terug met opga ve waarom ze geweigerd werd. De toe zender schijnt evenwel van meening Aannemen moet ge f Slot toekomenden Zaterdag zal de kante rechter te Roermond uitmaken #ie i deze wettig en wie niet wettig gehar-tteTü "hééft HALLEN. De beer 14. M. Wouters stationchef alhier, wordt op 1 Maart a. s als zoodanig verplaatst naar Cuyk. ROERMOND. Woensdagmiddag meldde een telegram aan de familie K., wonende op den Venloschen weg, dat het lijk van de dochter des huizes, die ongeveer midden Januari naar Antwerpen vertrok, uit den vyver van liet park aldaar is opgevischt Zooals men weet, werd sinds dien tijd niets meer van haar vernomen, Eenige familie leden zijn onmiddelijk derwaarts vertrok ken. ECHT. Uit het klooster der Eerw. Zusters Franciscanesen alhier vertrokken 4 postulanten naar Antwerpen, die aldaar met het stoomschip -Zeeland" der Red Star Line naar het Moederklooster te Peario, Illinois (Amerika, aanvaardden. MAASTRICHT. Reeds eenigeu tijd was het alnier een publiek geheim, dat er zich een bende smokkelaars mannen en vrouwen uit België geweken had gevestigd, die ontzaglijke hoeveelheden saccharine importeerden en daarna weer uitvoerden naar Frankrijk en Duitsch land. Zaterdagavond evenwel is een gedeelte der bende door de Lanaekensche gendarmen gearresteerd, op het oogenblik dat zij goeden sier waren aan het maken in een herberg, nadat er een verdeeling der winsten had plaats gel ad. Twee mannen en twee vrouwen werden aan gehouden*, die bekenden saccharine te hebben gesmokkeld, in kolossale hoeveel» heden, Zij allen zijn goede bekenden der Belgische Justitie. Alhier hadden allen valsche namen opgegeven. Als bewijs, dat de zaakjes goed marcheerden, diene, dat ruim 30.000 fis., op een bank waren gedeponeerd alhier. Een berucht lid der bende is ontvlucht. KERKRADE. Het echtpaar W. FrischenRitzen dat Zaterdag zijn gouden bruiloft vierde, stierf Dinsdag, De man overleed 's morgens, zijn echtgenoote in den namiddag. inschrijver, W. Bos te Meterik, CUYK. Op de markt van Dinsdag voor 22o7. waren aangevoerd 200 runderen en 250 GRTENDTSVEEN. Op 4 April a. s. biggen. Het vette vee gold van 34 tot 36 eerw. zusters uit bet klooster ct.'t dragend vee van 150 tot 260 gld. en "t mager vee van 80 tot 120 gld. De den, biggen waren zeer duur, zij deden 8 en 12 gld. Was de handel in het rundvee ditmaal veel trager dan gewoonlijk, ja zelfs flauw te noemen in zyn verloop, die in biggen was buitengewoon levendig en di uk. Kr gingen geen b:ggen onver ocht huiswaarts. Door het slechte nattige weder was de markt vroeg afgeloopen. MILHEEZE. Een landbouwor had een klein puistje aan het been. dat hij door krabde omdat het hem zoo'n pijn deed. Hierdoor ontstond bloedvergiftiging, tengevolge waarvan de man overleed, een huisgezin met 5 kindoren nalatende. MILL. De -Princepeel" zijnde eene uitgestrektheid ontgonnen grond ter groot te van ongeveer 500 hectaren, met daar op staand kasteel, arbeiderswoningen en veidere gebouwen, thans eigendom der familie van Ophoven, is naar men verneemt uit de hand verkocht aan eene te Utrecht gevestigde Maatschappy voor f 300.000. HELMOND. Dinsdagmiddag omstreeks half vijf ontdekte men brand aan de hooi pers der firma Oerlemans en Zoon aan sluis 8 alhier. Het vuur greep zoo snel om zich heen, wat trouwens wel te begrypen is. dat er aan geen blusschen te denken viel. Eer de brandspuiten ter plaatse waren, lag het grootste deel van hot uit hout opgetrokken gebouw tegen den grond. De rest volgde spoedig. De brand schijnt ontstaan te zyn, door het heet loopen van een as, die door een koker vanaf den motor naar de pers lïopt. Midden in den berg hooi moet de brand ontstaan zijn. Pas had men in de inrichting eene geheele installatie aangelegd voor electrisch licht. SOMEREN. Zondagnacht sprong de dienstbode van de gebroeders H. in een vlaag van waanzin in de put. Alhoewel zij dadelijk gered werd, is zij daags daarna aan de gevolgen overleden. BUDEL. Maandag overleed de Zeer eeiw. heer A. Van Neste, rector aan de Zinkfabriek te Dorplein, tengevolge van bloedvergiftiging. Het openkrabben van een nietig puistje op den arm was ervan de ooi zaak en ontrukte den beminden priester op zoo pijnlijke wijze aan den werkkring, waarin zeereerw. ruim 10 jaren met lust, yver en algeheele toe wijding arbeidde. Voor geheel Dorplein en vooral voor den directeur der fabriek is dit afsterven een zware slag. God schenke zijn ijverigen dienaar de belooning voor het vele goede, door hem verricht f tO.OOO i» ««n latafel, Eene alleenwonende oude weduwe van den netten stand, wonende in een plaats in het oostelijk deel onzer provincie, werd k. De buren moesten er bij te pas komen, want zij kon zich niet meer helpen. Met een glas water en een haring vonden zij haar te bed liggen. Een buurman, die hare familie moest schrijven, moesi ook voor haar de contanten uit hare latafel verwijderen en dat was me zoo maar eventjes 10 duizend gulden, welke daar renteloos lagen, 't Is ongepermitteerd dat er in onzen tijd nog dergelijke lui worden aangetroffen en dan durven zulke lui in hunne nooddruft er niet van nemen. Teru^. Sedert 20 October werd te Arnbem vermist do 81jarige P. P., die al oppasser van eenige paarden naar Duitsch land was gereisd en sedert dien niets meer van zich had laten hooren. Groot was de vreugde van zijn echtgenoote met wien hij reeds 45 jaren gehuwd is, toen hij deze week weer te Arnhem terugkeerde. De mau moet als armlastige eerst een tijd in de gevangenis en daarna tengevolge van ziekte in een ziekenhuis in Duitschland eenigen tijd doorgebracht hebben. dat men den «vlieger" om >ya middel gebonden had en eensklaps, wezenlyk hy vloog omhoog en' niet weinig, zeker 4 raetor de lucht in. Dat het den vlieger heter voor den wind ging dan zich had voorgesteld, merkte men aan zyn verschrikkelijk hulp roepc i, "-et een ruk aan het touw daalde hy toch gelukkig weer heeibuids op het land. Niemand der jongens durfde de wel® slaagde proefvlucht nog eens prubeeren. Dierenliefde. Als een bewys, hoeveel liefde dieren voor elkander gevoelen vertelt de Te!., dat een wilde duif, die na door een stootvogel ernstig mishandeld te zyn, «p een uitstekend stuk muurwerk van de Lutersche kerk te Doetinchem bezwekn is, daar gereild door den doffer werd opgezocht, dl haar door allerlei liefkozin gen trachtte te halen, weer ra 4 hem mee te gaan. Het is duidelyk melkbaar, dat het hens leed doet. dat zijd moet^ .vergeefs is. Onze mijnen. De vereeniging van gasfabrikanten in Nederland heeft een adres gericht aan M. de Koningin, wa&rby wordt verzocht de ontginning van gaskolen in het steeo» kolenbekken van iSüu. Limburg te bevor deren, Zomerseizoen Zooals indertyd bericht werd, waren op de Veluwe een vader en zoon, die de nachten van dezen strengen winter door brachten in een soort stolp, gemaakt van een paar slaken eu zakken. Thans behoeft de politie hun primitieve wonio» gen niet meer af te breken, /ie zijn het zomerseizoen reeds begonnen en over nachten thans onder den blooten hemel. Uwen ruilen. Te Dieren heeft eergisternacht een onbekend voorbijganger aan de wouing van F. H. P. van het buitenhangende waschgoed een stel verschooning meege nomen, alsmede eenige vrouwenkleeren. In plaats daarvan liet hij zijn hemd en een paar sokken achter. Doodgevallen. Te Leeuwen is Zaterdag de voerman Janssen van den zolder gevallen en dood opgenomen. maakt bekend dat het kohier der Personeele belasting no. 11 over het dienstjaar 1907 invorderbaar is verklaard op den 6 Febr. 1908, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en iedor daarop vooi komende belastingschuldige verplicht is zyneu aanslag op d^n hij de wet bepaal den voet te voldoen. Venray den 13 Februari 1907 De bn.gftjaA^öD»- -wrftuerati, - R ESSER, De 20jarige dienstbode H. Verwey te Tiel, was bezig op den zolder van het hotel Corbelijn bezigheden te verrichten, waarbij zy, hoe is nog niet opgehelderd -- door het matglas van een lichtkoker viel. In haar val kwam zij terecht op een trapleuning en daarna op don vloer van den gang. Kort na den val blies zjj den Iaat8ten adem uit. Hare moeder, woonachtig te IJzendoorn had een paar uren tevoren van haar kind in blakenden welstand afscheid genomen. Een goedkoope vliegmachine. Wat de jeugd tegenwoordig al niet probeert. Dezer dagen waren eenige jongens op het Mellesveld te Uden bezig met vliegen. Een stuk linnen van een paar meter werd een jongen voorgebonden, by yze van boezelaar, aan het oudereinde was een stevige lat vastgemaakt. De vlieger" liep met den hevigen wind af en hield meteen de lat hoog boven zijn hoofd, zoodat het linnen een flink zeil vormde! Een andere jongen liet een touw afwin- van Venray, brengen ter algemeene kennis, dat bjj huu besluit van beden, aan Th. Slits en A. II. Marters alhier, vergunning is verleend respectievelijk tot het plaatsen van een gasmotor voor het in werking brengen van diverse machines en het plaatsen van een horizontale locomobile, voor het in werking brengei van een timmermans winkel. En zal deze op de gebruikelyko wyze worden aangekondigd. Venray, 19 Februari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESSER. IV' S-cretaris, STOOT. —BHBHH VENRAY. A >pg f'e van den 14 tot den 21 Feh. Elisa Maria Jacoba Spée. Johannes Gerardus Koppens. Mathia8 Lenssen. Allegoiula Gerrits, weduwe van Willem van Vegchel, oud 71 jaren. Wilhelmina Driessen, echtgenoot* van Pater Jan Kleuskens, oud 64 jaren Jacobus Hubertus Marlinus Poels, 9 maanden. Maandag 8 uur jaarg. voor Mart. Bruinen en Gertruda Grabrieëls. hall 9 jaarg. 2de kl. voor Jacob Bistervelds *n Anna Maria Lemmens. Woensdag 8 uur Sol. jaarg. voor Helena Poel» wed. van Jan Michels. halt 9 jaarg. voor Arnold Baeteu en Ouders, Donderdag 8 uur Sol. jaarg. voor Joh. Michels. Vrijdag 8 uur Sol. jaarg. voor Chrisliua van Valkenburg. Dezen avond om 5 uur Lof, Dinsdag, 2e Dinsdag der noveen ter eere van den H. Antonius van Padua, om half 8 de hoog mis, waaronder korte toespraak en gebeden der noveen, om 5 uur Lol. Woensdag om 7 en halt 8 de gewone uitvaart diensten voor de ziel van zaliger Maria Lit- jens—Wismans, als lid der aartsbroederschap. Donderdag, om halt 8 de plechtige Lijkdienst voor de ziel van zaliger Maria LitjenaWisman* als lid der 3e orde, Vrijdag om half 8 de Hoogmis, om S vur Lot ex H. Kruisv eg.

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2