Limburgsch Nieuws. HUIS, Algemeen Nieuws. Nieuws uit de Buurt. Burgerlijke Stand. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. A DY EIITENTIEN. Jac. van de Voort, koop Uit de hand te Moord Kerkelijke Diensten le Venray. Parochiekerk. Paterskerk. Geboorten. Sterlgevallen. Burgemeester en Wethouders Worden gevraagd Bieden zich aan s met schuur, stalling, bouw- en weiland, groot ongeveer 3 Hectaren. VEN RAY, 15 Februari 1908. De miliciens voor de volledige oefeningen der lichting van 1908 uit do gemeente Venray. zijn opgeroepen om op Dinsdag 3 Maart a. s. te Venlo te worden ingedeeld Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaand programma van het Liefdadigheids-soirée op morgen Zondag in de Muziekzaal alhier. Een blik op het programma bewijst meer dan genoeg, dat het publiek een avond van zeldzaam kunstgenot wacht. Wy twyfelen dan ook niet of de tuirae Muziekzaal zal morgenavond meer dan gevuld zijn en alsdan wederom getoond worden dat in Venray liefde heerseht voor den arme en achting voor de zoo nuttig werkende Vincentiusvereeniging. Zondagavond hield de R. K. Volks bond voor de eerste maal zijne vergadering in het lokaal van den heer P. Custers aan de Groote Markt. Door den heer P. Simons, secretaris werd rekening en verantwoording gedaan over het jaar 1907, waaruit bleek, dat in het afgeloopen jaar ontvangen was f 63.07 en uitgegeven f 67.30. Er was een batig saldo van 't vorige jaar van f 28.85, terwijl op het spaarkashoekje staat f35.84. Hierna gaf de Secretaris een uitgebreid verslag over de werkzaamheden der ver- eeniging in het afgeloopen jaar. Daar er verschillende leden zijn die nog contributie te betalen hebben en op verscheidene vei - gaderingen niet tegenwoordig zijn geweest, werd goedgevonden dat hen zal worden bericht de achterstallige contributie voor de eerstvolgende vergadering te voldoen daar ze anders geschrapt zullen worden. Hierna besprak de heer P. Schols nog de nuttige instellingen van den Volkbon i. als Informatiebureau, Arbeidsbeurs. Leis- bibliotheek. Spaarkas en vooral de Teeken- school, en wees er met nadruk op welk nut deze instellingen reeds hadden afge worpen. De feestdag van St. Josef zal gehouden worden Zondags na 19 Maart. Met den wensch dat op de eerstvolgende vergadering in begin Maart alle leden tegenwoordig zullen zijn. sloot de heer Schols de vergadering. TIENRAY. Het gouden feest ter gedachtenis aan de eerste verschijning 7an O. L. Vrouw van Lourdes, werd hier gisteren op luisterrijke wijze gevierd. Van Duitsehland waren meer dan 400 pelgrims overgeKomen. erwyl ook het aantal Nedenandsohe pelgrims groot De 83jange pastoor Maesssn. de stichter der devotie van O. L. Vrouw van Lourdes te Tienray, woonde de plechtigheden nog zelf bij. Wat een vreugde moet het geweest zijn voor don ouden herder, van dit schoone feest nog getuige te kunnen zijn. Nadat te 8 en 10 ure de diensten voor de Hollandsche pelgrims en de hooemis hadden plaatsgevonden, hield pater Cletus van de Capucijnen uit Rindern bij Cleve, eene indrukwekkende predicatie, waarin de gewijde redenaar herdacht de verschijning van O. L. Vrouw van Lourdes. en waarin hij uit naam der Duitsche pelgrims dank bracht aan pastoor Mae3sen, waaraan wij naast God deze devotie te danken hebben. Terecht noemde hij pastoor Maessen -een waar kind van Maria." Wijzende op de groote kracht der Moeder Gods vervolgde de gewijde redenaar -Door de Moeder komt men tot den Zoon. door den Zoon tot den Vader." In eene heerlijke improvisatie bewees bij de macht van Maria uit de geschiede nis der eeuwen tot aan het hedendaagsche leven, en besloot hij met eene opwekking om de Moeder Gods te vereeren in alle omstandigheden des levens. Des namiddags vertrokken weder de talrijke Duitsche pelgiims per extratrein over Venlo naar hun vaderland. VENLO, Maandag bezocht Jhr. Mr. G. Ruys de Beerenbrouck, commissaris der Koningin in Limburg, de Venlosche Am bachtsschool. Aan de school werd Z-Exc. in de Directeurskamer door het bestuur der school ontvangen en werden die heeren en de directeur der scl ool door den Burge meester aan den Commissaris der Koningin voorgesteld. Na een onderhoud met verschillende leden van het Bestuur en de beantwoording van eenige vragen betreffende de inrichting en resultaten werd met het bezoek aan de verschillende werkplaatsen aangevangen. Herhaalde malen sprak Z.Exc. zyne hooge tevredenheid over de inrichting uit. De Raad van XI der Jocusvereeni- ging heeft besloten tot het houden van een optocht op nader te bepalen dag io Juni of Juli a. s. Het plan is dan Huldiging van Vorst Jocus aan H. M. Koningin Wilhelmina, in den vorm van een groot bloemencorso, i waaraan alle vereenigingen en obk parti culieren uit Venlo kunnen deelnemen. Voor de mooiste wagens, fietsen, auto mobielen enz. zullen kostbare prijzen worden uitgeloofd, MOOK. Naar wij uit do beste bron vernemen, is hij het bestuur der vereeni- ging -R, K. Herstellingsoorden voor Long lijders en zwakke kinderen" niets bekend omtrent den aankoop van oen terrein te Mook. Vermoedelijk is door oen belang stellende een onderzoek naar een terrein ingesteld, zooals thans in verschillende gedeelten van ons land geschiedt. Definitieve keuze is nog volstrekt niet gedaan. HELDEN. De Provinciale Staten van Limburg, in buitengewone zitting te Maastricht vereenigd, hebben Woensdag tot lid der Eerste Kamer gekozen den heer Oscar Haffmans. notaris alhier, met 39 van de 41 uitgebrachte stemmen. 1 blanco en 1 ongeldig. MEYEL. Naar men verneemt, is men bij de boring naar steenkolen alhier ge vorderd tot een diepte van ongeveer 1000 meter. Kolen werden tot op deze diepte nog niet aangeboord. Zondag hadden de laatste inschrij vingen plaats voor de leden van de op te richten stoorazuivelfabrièk. Naar men van bevoegde zijde verneemt, zijn bijna alle landbouwers toegetreden, zoodat wel spoedig met de voorbereidende werkzaam heden van den bouw der fabriek zal worden begonnen. ROERMOND Naar deiV.A'. meldt had in een café te dezer stede Zondagavond de weddenschap plaats, om in 6 minuten tijds 25 borrels uit te dinken. Zekere S., gepensionneerd O. I, mili tair, won dit heldenstuk, en begaf zich daarna nog naar een ander café. Ergerlijk. MAASNIEL. Door den wachtmeester commandant der Jirigade marechaussee te Roermond aangehouden, werd naar de gevangenis te Roermond overgobracht, J T., landbouwer, vroeger wonende alhier, thans in Pruissen, verdacht van zich aan bedriegelijke bankbreuk te hebben schul dig gemaakt. MAASTRICHT. Wegens beleediging van H. M de Koningin werd de Kerk- raadsche mijnwerker Coppe, gisteren door de rechtbank alhier veroordeeld tot maand gevangenisstraf. MAASTRICHT. -Maastricht vooruit" zal bij genoegzame deelneming een yasteuavondoptocht organiseeren. Een g. bruiloftsstoet. wawbijjeilere groep In de St»d Oss" wordt de burgemeester van Os,- naar aanleiding van zijn conflict met den gemeenteraad, heftig aangevallen om zijne algemeen in 't oog loopende af wezigheid buiten de gemeente. Deze afwezigheid beperkt zich wel binnen de grenzen van de letter der wet, toch niet in overeenstemming te brengen niet, den geest dei wet. Het gevolg daarvan ook is, dat Burge meester Barge door de ingezetenen wel als meester, doch niet nis burger van Oss wordt aangezien. \ieu* IliniNlerie. H. M. de Koningin heeft Maandag, overeenkomstig de voordracht, van den kabinetsfo mateur, het besluit geteekend, waarby worden benoemd tot minister van: Buiten!and8che Zaken .Th. R. de de Marees var Swinderen. gezant te Washington. Justitie Mr. A. Nelissen, raadsheer in den Hoogen Raad. Binnenlandsche Zaken Mr. Th Heemskerk, lid van de Tweede Kamer. Marine Vice-Admiraal J. Wentholt, van het aftredend ministerie. Financiën Mr. M. Kolkman, lid van de Tweede Kamer. Oorlog Luitenant-Generaal F. Sabron, Chef van den Generalen Staf. Waterstaat Mr. Bevers, lid van de Eerste Kamer voor Zuid Holland. Koloniën A. Idendurg, gouverneur van Suriname. Landbouw, Nijverheid en Handel Ds. A. Taltna, lid van de Tweede Kamer. Minister Heemskerk wordt tijdelijk Minister van Koloniën, tot de heer Iden- burg, die nog in Suriname verioeft, in functie kan treden. «.its verkleed ziel) .fcnfcra af usfiiütfu, kan aansluiten. at. GEEmKuii). De van kinder moord verdachte vrouw is naar de gevangenis te Maastricht overgebracht. Bij het 2e regiment huzaren ingedeelde lotelingen van de lichting 1908, zullen na de inlijving met verlof worden gezonden tot 28 September a, s., uitgenomen de miliciens, die bestemd zijn voor hot remonte-depot (afkomstig uit Gemeenten, gelegen in de vorderingsdistricten) deze zullen 14 September bij bun korps moeten terugkeeren. De lotelingen van de lichting 1908 worden uit de provincie Limburg als volgt over de korpsen ingelijfd Reg. gren. en jagers19 miliciens gewone oefening en 10 korte oefeniDg. 2e reg. iof. le en 2e bat. 331 gew., 174 korte oef. 3e en 4e bat. 111 gew. en 70 korte oef. 11 reg. inf. 3e en 4e bat. 92 gew. en 21 korte oef. 2e reg. huz. le en 2e esk. te Venlo, 1 gew,, 3e en 4e esk. te Roermond 98 gew. oef. Reg. genie 10 gew. en 5 korte oef. Totaal 662 gew., 280 korte oef., in het geheel 942 miliciens. Bij het 2e reg. huzaren worden alsnog ingelijfd Voor Venlo le en 2e esk. 104 lotelingen uit de provincie Noordbrabant en 8 lotelingen uit de provincie Gelderland. Voor hetöeesk, dat in het jaar 1909 naar Ede vertrekt 30 lotelingen uit Gelderland en 19 uit Utrecht. HELMOND. Alhier deed Dinsdag de landbouwer V., oud 71 jaren, aangifte ten stadhuize, dat zijn vrouw was bevallen van 2 zonen. CUYK. De heer W. van Krimpen, sinds een 5tal jaren stationchef alhier, wordt op 1 Maart op eigen verzoek om gezondheidsredenen overgeplaatst als sub- commie8 daar de bureaux der Staats spoorwegen te 's Bosch. Ongaarne ziet men den heer W. van Krimpen alhier vertrekken. OSS. In onze stad is het met de ver houding van den burgemeester tot de burgerij ook al geen -boterke tot op den bodem". Zondagavond heeft zich waarschijnlijk in Nijmegen een nachtelijk mooiddrama afgespeeld. Dien avond ongeveer 10 uur is bet lijk van een meisje zekere A. Th, oud 20 jp-ar, opgevischt uit de Bermsloot achter he' gemeente-slachthuis. Di( rr isia had verkeering met een zekeren Gr. met wien zij des avonds is uitgeweest. wellicht moet hier aan moord g lacht worden. De vermoedelijke dader Gr. is in hechtenis genomen, doch blijft halstnrrig ontkennen, een of andere gewelddadig heid geplagd te hebben. Een z* ar getuigenis tegen hem is de ver'.l-r var twee personen dat zij hebben gezien, dat hij zijn meisje in de Bermv!or duwde. Ook zou hij een hunner hebben ^reisd. Dinsdagavond ia de van moord op Anna Thomassen "erdachte Gr. geconfronteerd met het iijk van het slachtoffer dat in het Canisius-Ziekenhuis lag. Onder groote toeloop van volk werd hij daarheen ge bracht. Woensdag werd hij naar Arnhem overgebracht, waar hij in handen der Just tie gesteld zal worden. Verdachte beweert dat het meisjo zich zolf n het water geworpen heeft,, en dat hij i h. na vruchtelooze pogingen om haar te redd n nangewend te hebben, huiswaarts heeft begeven. Niemand echter had hij medegedeeld dat het meisje in het water lag. Naderhand zijn matrozen or in geslaagd het meisje op het droge te brengen, doch men kon toen slechts den dood constateeren. Het is en blijft nog al'yd een duistere zaak Die ie binnen." D< gemeenteraad van Aarlanderveen besloot om den gewezen particulieren nachtwaker, die nu. na 32jarigen dienst, wegens hoogen ouderdom, geen dienst meet doen kan, een gratificatie ineens te verleenen van dertien (13) heele guldens, gelijkstaande met een jaar loon. Valuclie opgave aan de Rijksverzekeringsbank Voor de Amsterdamsche rechtbank werd tegen een werkman, beschuldigd van een onjuiste opgave te hebben verstrekt om trent een hem overkomen ongeval, een gevangenisstraf van drie maanden ge- eischt. Aieuw herstellingsoord. De Eerw, paters Jezuiten te Emmerik hebben, zoo meldt de Kü!n. Ztg., in 's Heerenberg een terrein gekocht, waarop een groot Duitsch herstellingsoord geves» tig zal worden. Of 't waar is Dat bet voor een veehouder van zeer veel belang is zeker te weten of een koe al dan niet drachtig is, is duidelijk. Nu weer wordt medegedeeld, dat een Eugelscb veehouder in Queensland heeft ontdekt, dat, als men een koe in een scboonen, drogen emmer melkt, hierin een strootje dompelt en dan de hieraan klevonden droppel melk laat vallen in een schoon glas met zuiver water, meu zeker kan zijn, dat de gemolken koe drachtig is, als de droppel melk zonder uiteen te spatten op den bodem van het glos valt, maar, dat wanneer de droppel zich bij het invallen direct in bet water verdeelt., zoodat dit troebel en vlokkig wordt, dit het bewijs levert, dat d« koe niet drachtig is. I(ijn «ui iYanUfeeiiei). Nu do rivieren en kanalen weder vry van ijs zijn en het werk in de bouwvakken wordt hervat, begint ook de verzending van steenen aan de fabrieken langs Ry en Waal weder levendig te worden. De voorraden zijn ontzettend groot, omdat in 1907 slechts 10 pet. minder is gemaakt dan in 1906 en de afzet onbelangrijk is geweest. Verschillende fabrikanten zullen in 1908 op hun fabrieken niet werken terwijl vele anderen de productie beduidend inkrimpen. De steenprijzeu zijn nog steeds dalend en in verband daarmede zijn de vrachtprijzen uiterst laag. Grafschennis. Op het graf der jongelieden, onlangs by het ijsvermaak op de Zuiderzee ver dronken. en te Ëlburg begraven, zijn kransen en kransendoozen door baldadi gen beschadigd en stuk getrapt. De vrije toegang tot het kerkhof is thans voor het publiek gesloten. Dit is de tweede maal binnenkort, dat aldaar grafschennis voor komt.. Groesbeeksclie %eclilersbiizcn. Den 25sten Jan. zat H. E. met -z'n bruut", met G. K., J. V. en H, V. in een herberg te Groesbeek. Bij ongeluk stoot H. E. den hoed van K. af, doch deze -nam dit voor wiesheid op." Een ruzie volgde en op voorstel van H. E, ging men naar buiten -om 't af te maken." Dit liep echter anders af dan hij zich gedacht had, want buiten heeft het drietal hem byna afgemaakt. Met vuisten, met een bijl en een mes zyn ze E. te lijf gegaan en hebben hem leelijk toegetakeld, o. a. kreeg hij een steek in den schouder van meer dan 5 cM. diepte. Het O. M. noemde deze zaak er een, waardoor men de Groesbeekers typisch leert kennen. De manier van vechten in dat dorp is gewoonweg dierlijk, dat is ook nu weer gebleken. Nadat E. al een slag met de bijl op het hoofd heeft gekregen van den eersten bek!., port no. 2 hem een mes 5 c.M. diep in het lijf en slaat no. 3 hem met een stok op het hoofd. Spr. acht dan ook een voorbeeldige straf voor deze gedegenereerde individu's op haar plaats en requireert een gevangenisstraf voor ieder van 6 maanden. De drank en de vrouw. Het is een bekend feit, dat te Londen onder de vrouwen dronkenschap veelvul dig voorkomt. Oniaogs ontving de politie der Engel- sctie hoofdstad bevel gedurende eenige dagen bepaalde bars te surveilleeren en van het aantal vrouwen, dat er binnenging, nota te nemen. In vier dagen tyds tolde men in 23 drankhuizen 39541 vrouwen en 10726 kinderen. Van deze laatsten waren er 164 nog heel jong, de anderen hieven allen beneden de 16 jaar. Gedurende hot afgeloopen jaar werden in London's straten 1058 personen, met kinderen op den arm, wegons dronken schap gearresteerd. Hieronder waren 220 mannen en 838 vrouwen. Een geheel ge*in vermoord. Te Fawlay, een dorpje bij Henlay aan do Theems, heeft een krankzinnige een ongewoon misdrijf gepleegd. Daar woonde op een fraai buitenhuis een bierbrouwer met name Holmes. Hij was rijk geweest, maar kon nu nog behoorlyk leven. Onlangs verkocht hij zijn laatste paarden. Over dat geldverlies is hij blijk baar aan het tobben geraakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft hij eerst zijn vrouw doodgeschoten, toen zijn dochter, vervolgens de twee dienstboden. Een van de dienstboden had naar 't scheen, den kogel in 't hoofd ge kregen, terwijl zij zich oprichtte, de drie andere slachtoffers waren blijkbaar door den slaap geschoten, terwijl zij sliepen. Het lijk van Holmes zelf vond men in een bosch op een kleinen afstand van 't huis, met een schot door 't hart. het bovengemelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Venray 14 Febr. 1908. Burgemeester en Wethouders voornd. H. ESSER. De Secretaris. STOOT. Maandag 8 uur jaarg. voor Frans Aerts au echtgenooten. 9 uur begrafenis van vrouw van Veahel. Dinsdag 8 uur Sol. jaarg. voor Wilhelmina Etser. half 9 de uitvaart voor vrouw Kleuskens. Woensdag 8 uur jaarg. 2.1e kl. voor Casper Engelbert Sala en echtgenoote. Donderdag 8 uur jaarg. 2de kl. voor Joh. Poets wed. Ooumans en Petrus Hubertus Goumans. Vrijdag 8 uur jaarg voor Joh, Aerts. Zaterdag om half 7 Sol. Mis ter eere van St. Petrus Stoel te Antiochië. Ter bevordering der orde, en ter voorkoming van onnoodige stoornis in het Catechismus-onder richt en de Kerkelijke Diensten, deelen wij mede, lat voortaan de tijd voor het doopen der kinderen bepaald is, gedurende de week, van 9 tot half 11 voormiddags, en van 2 tot 4 namiddags, en op Zon- en Feestdagen na de Vespers. De Hoogmis za! worden opgedragen voor de lovende leden der aartsbroederschap. Na d« Hoogmis Processie, om 5 uur Lof, Maandag om 7 en half 8 de gewone uitvaart diensten voor de ziel van zaliger Elisabeth JanssenMaasbroex, als lid der aartsbroederschap Dinsdag begint wederom de noveen der 9 Dins dagen ter eere van den H. Antonius van Padua, om half 8 de hoogmis, waaronder korte toespraak en gebeden der noveen, om 5 uur Lof. Donderdag, om half 8 de plechtige Lijkdienst voor onze overledene medebroeders, bloedverwan ten en weldoeners. N rijdag om half 8 de Hoogmis, om 5 uur Lof en H. Kruisweg. Zaterdag, feestdag van de H. Margaritha de Cortona, Boetelinge van de 3e orde, is in deze kerk te verdienen volle aflaat onder de gewone voor waarden, om 5 uur Lof. VENRAY. Aangifte van den 7 tot den 14 Feb. Maria Helena Johanna Janssen. Leopoldina Maria Kuenen. Jacoba Wilhelmina Burgers. Peter Johannes van Hoof. Anna Catharina Willems, Johanna Maria Wismans, weduwe van Gerard Liljens, oud 72 jaren. Maria Gerirude Verheijen. echtgenoote van Antoon Voesten, oud 23 jaren van Venray brongen ter openbare kennis, dat ter ge meentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Henrietta van Aarssen molenaar wonende te Venray, tot het plaat sen van een petroleum-motor voor het in werking brengen van een graanmolen op de perceelen kadastraal bekend in sectie E nos 2373 en 2372. en van de gebrs. Hoedemakers, bakkers wooende te Venray, om vergunning tot het plaatsen van een gasmotor voor het in werking brengen van broodmachine op het perceel kadastraal bekend in sectie C 3842. Op Dinsdag 3 Maart 1908 des voorm. 11 uur zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij die bezwaren hebben kunnen gedurende drie dagen, voor Hei Kantoor is geopend op werkdagen van !2 tot 1 uur en Zondags van 'n yjqr- geus half 9 tot half 12. 3 dienstmeiden voor Venlo. 1 keukenmeid voor Venray. 1 bakkersleerling, 1 leerling boomkweeker, 1 bekwamen boomkweeker. 1 dienstmeisje van 1516 jaar voor Kuilt. 1 dienstmeisje van 17 jaarjpor Heijthuizen. 1 dienstmeisje voor Tegeten, 1 dienstknecht of ilaglooner voor vast werk. 1 kindermeisje voor Horst. 1 diensthode voor Roermond. 1 daglooner of vaste knecht voor de brouwerij. 1 bekwame ilienstbo le voor Horst. 1 bekwame schoenmaksrsknecht voor Hehleh. 1 boerendienstmeid en 1 boereiulienstknecht voor Merselo. 1 kleermakersleerling. 2 jongens voor licht cartonnagewerk. 1 dienstmeil, 22 jaar, niet voor buiten Venray. 2 kindermeisjes 1 kantoorbediende. 1 boodschaplooper, 1 Smidsknecht voor hoefsmid. 1 bekwamen winkelknecht, kruideaiersvak. 1 Jongen van 14 jaar om opgeleid te worden Voor boerenwerk. Voor verdere inlichtingen wende men zich ten kantore der Venraysche arbeidsbeurs en Informatie bureau Groote straat No. 86. _N.B. Bij elke aanvraag van werkgevers behoort 25 cent te worden betaald, aanvragen van werk zoekenden 10 cent. Leden van den Volksbond, en Boerenbond, afd. Venray, gratis De uitkeering aan de schuldeischers van wijlen den hoer Not. SMITZ. van het hun volgens de afgelegde rekening toekomend bedrag, zal plaats hebben op VRIJDAG 21 Februari IUON, van half II lot fl uur. ten huize van den heer aan het Station te Venray Blerik. 13 Feb. 1908. Namens de Erfgenamen, NOTARIS VISSERS. een sterk gebouwd Te bevragen bij de Wed. J. VAN' DEN BERG, Heide—Venray.

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2