Limlurgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt Algemeen Nieuws. Onder wijsrers-examen. Burgemeester en Wethouders Hij wrl de politie te hulp roepen. Maar hen als kin leren die hun opvoeding Biet de Staat kan zichzelf niet meer helpen, hadden tot len arbeid aan. hoe zal hij anderen het dan doen I Mot de zweep doet hy het niet, ook Hoefslag#* knallen als de donder over niet met te groote toegevelykheid. Het den harde* bodem. Onder langs het is de zeg praal van het gezag over het venster leidt men een in het zweet slaven verst and dat hem eert als een dampend paard, dat door zyn neusgaten halfgod, snuift. In de belendende kamer klinkt de opgewonden stem van Harry Chanfort in een heftig gesprok met den planter. Zeiima, doe de deur open Ver warde mannenstemmen dringen door in het vertrek, en dan eene bedaarde uit legging. Dom Dolcendo. u zult mo6ten VHNRAY, 18 Januari 1908. Zoi dagavond eindigde in 't café van den heer L. Verbeek het kaartconcours uitgeschreven door de kaartclub -Gezellig .samen zi'n". Hevig werd er gekampt om begrypen -dat bier met geweld niets te de prnc,lli{?0 prijzen gedurende drie Zon- Onte kleine gewapende |dagen. ie uitslag bleek als volgt: bereiken is. schaar zal in het woud verloren gaan als oen druppel water in de zee. Wat moet or dan gebeuren De vlakke hand van den planter valt krachtig op de tafel. Zullen wij hier zitten le prys P. Bom met 915 punten. 2e Chr. Stappers met 743 punten. 3e - A. Verheugen met 705 punten. Tof, ondorwyzer aan de O. L. Schoo blijven en wachten totdat die zwarte! te Erp is benoemd de heer H. C. Janssen honden ons 's nachts het huis boven onzeI thans in gelijke hetrokking te Oirlo. hoofden in brand aetten I Harry is opgestaan en leunt met heide Naar de muzie^ handen op den rand van de tafel. |.utvoer.Dg met toneelvoorstelling van de Gy hebt het bericht van Browns fanfare -St. Cecilia", die men in Jan. wilde i geven, üitgesörtii tot direct na Paschen. vernomen. Overwinning over de ganschel" linie der Staten van het Noorden. HetI A. s. Maandag zullen alhier een laatste leger der verbondenen is uit drietal gezelschappen hun jaarlijkseh elkander geslagen. Het Zuiden kap.tuleert I potverteeren heuden, n.l. de handboog- en vlucht! "Zij zijn als door een overval- rch,lltlerÜen „AlKm 6n lende ang.t aangegrepen. WMt gij, nom krUi,b»«g.oh0tterij .b,. Od. Doleendo wat het einde zal zijn I Veor de Rechtbank te Roermond Vrijheid der slaven, bromde hij, die I 9t°nd Dinsdag terecht zwarte honden worden onze heeren. G. H. B. oud 23 jaren, dienstknecht te -Dat niet, maar zy zullen nu verlan I Venray, beklaagd dat hy onder enray, gen als aienschen behandeld te worden. |nP Nov. 1907 eene hoeveelheid zand Dat zal er mooi uitzien, als onze Ia»» den heer H. Esser toebehoqrende. heeft zwarte heeren beginnen te verlangen. I weggenomen. H| lachte grimmig. I Eiseh 1 3 of 3 dagen hechtenis. Wat zou het zijn als gij het hun) oud 25 'aren en 2' A> gaaft voordat zij het verlangen 01ld 23 jaren, beiden arbeiders te Venray. De planter kijkt verwonderd rond. Hij '*klaagd dat zij te Horst in den nacht begrijpt er Biets van eo staart den spre» van 2 °P 3 Nov- 1907 brand hebben kor aan. Dan slaat hij zich op zyn knie 8t,cht in twfhoopen aan die gemeente en bromt I toebehoorende. Eiseh voor ieder 6 maanden Nog mooier Ik zou naar mijne zwarte peTanoenisstrat honden lpopen; als een apostel der vrijheid.) oud 24 jaar arbeider te Venray Ze zouden iny in eevi gekkenhuis zetten, beklaagd dat hij op 16 Dec. 1907 een Als u dit te veel is als mensoh. be-)*1**™'1. ten nadeele van H. Poels heeft denk het dan eens als een man van zaken. I vern'°'d- Eisch 15 dagen gevangenisstraf. Nog is de vrijheid niet by verdrag vastge-1 En werden verooideeld gesteld; Wat hun vooruit gegeven wordt) A.. 21 dagen gevangenisstraf en heeft veel meer waarde voor hen, Weesje. H. A. f 15 of 15 dagen hechtenis dan toegevelijk bij den arbeid en zal de I bfl'den *e Venray. beiden wegens mis vrijheidskoorts da hoofden der negers niet I handeling. vroeg of laat op hol brengen. Wat hier J Maandagavond werd alhier aanbe gebeurdis staat alle plantagehezittei-s te steed voor rekening van den heer Th MEIJEL. Met de boringen naar steen kool vorderde men tot eene diepte van 700 M. Op liet oogeoblik boort men in kalksteen, zand en grint gingen hieraan vooraf. Na niet te langen tijd hoopt men in het leigebèrgte te komen, waarop de steenkool dan spoedig kan volgen. Tusschen de kalksteen en het leigebergte zal in iede geval nog wel een, misschien meerdere aadere steenlaag gevonden worden. AMSTENRADE. Alhier overleed de Zeoreerw. heer pastoor Rilland, die in September 1907 word benoemd tot op volger van pastoor Thissen. Z.eerw. was eerst 49 jaar oud. een longontsteking voerde hem na enkel dagen ten grave. VAALS. Het O. M. bij de arrondisse ments-rechtbank te Maastricht heeft tegen J. J. S.. drukker-uitgever alhier van bet weekblad de Volksvriendbeschuldigd van t.eleediging van den heer Quadekker burgemeester, door dezen als leugenaar te bestempelen, 3 maanden gevangenisstraf VELDEN. Naar wij vernemen is onze dorpsgenoot de heer G. Wouters, onder wijzer met verplichte hoofdakte te Horst benoemd tot hoofd der school te Soeren- donk. BLERIK. Woensdagmorgen omstroeks half 5 is het huis van en bewoond door den heer G. Simons—Schoenmakers, door brand vernield. ■wachten. [Slits het bouwen van twee woonhuizen op De piauier zet neide ellebogen op de tafel)een perceel nabij de Stroobulzeofabriek, ei legt zij» geweldig hoofd in de hand- vlakten. 2*6 derhij dm en zoekt-— en Chanfort verlaat ■iotn.-vote» heimelijk de Ale hij deer den gang gaat ziet hij Jua- nitta tusschen de pilaren die den ingang tot haar vertrek vormen. Het bloed eaelt hem zwaar naar 't hart Hij leunt ziek tegen de pilaren en ziet naar haar en zou zen graag een oplossend woord zegacü. Waar vraagt hare koele stem: Wanneer zendt gij naar de negers? Ik heb het gesprek gehoord. Ik zend niemand. Juanitta. Ik ga zelf, met Jumbo als tolk. Om hare oogeo vertrok zich even een zenuw anders geen spoor van opgewondenheid Ja ga ga Harry, en dan geheel en al toonloos ga vaDdaag nog en dan staat zij dicht voor hem en ver heft de saamgevouwen handen en roept •als in waanzin Ga. Harry Chanfort laat u deoden, opdat ik rust hebbe GaZij slaat hare armen om zyn hals en zegt schreiend Als gij nooit wederkomt als gy mij niet kwelt, dan kan ik u beminnen I In een jammer lijk klaaggeschrei geeft dit hoogmoedige hart lucht aan zijn kwelling. Ontsteld houdt bij haar in zyne armen. Jua komt het van zyne bevende lippen, Jua bedaar toch Wees stil kom tot rust beminde Nu wil ik het u zeggen alles. Jua, alles Hoe veel ik geleden beo om uwentwil Omdat ik u liefheb onuitsprekelijk, Jua! Haar hoofd ligt zwaar op zyn schouder, het schokkende lichaam hangt in zijn armen. De terugslag van hevige zielsontroering Hij draagt haar naar den divan terug en knielt Baast haar en kust haar, waar op zij tot het bewustzijn terugkomt. Met groote oogen, ziet zy hem helder aan. Harry, nu ben ik tot rust gekomen. Zij ontgespt den dolk van haren gordel en werpt dien ver weg. Slaven vrijheid Een jubelkreet is het over geheel de nieuwe wereld heen De wildheid der zwarten slaat over in opgewondenheid der vrijbeidsvreugde 1 Ook in de plantage van Dom Dolcendo prikkelt de vrijheidsduizeling. Maar Harry Chaofert, de nieuwe eigenaar, zet Er werd ingeschreven als volgt L. Verbeek et P. Oudenhoven i 6069. P Spee. f5660. L. Wijnhoven, f5580. G. Ambrosiös f 5365. G. Poels en J. van Dijk f 4798. Gegund aan de laagste inschrijvers. Dinsdagmiddag om 3 uur zal de Gemeenteraad van Venray eene vergade ring houden, waarin de volgende punten worden behandeld 1. Mededecjhing goedkeuring gemeen- terekening 1906. 2. Aanvrage eervol ontslag onderwijzer H. E. R. Jansen te Oirlo. 3. Mededeeliag van ingekomen stokken. SEVENUM, Te De Pere in Noord* Amerika everleed dezer dagen ten huize barer dochter mej. L. Verber, do wed. Wilhelmina lussemakers. tijdig voorzien van de laatste H. H. Sacramenten. Mej. Bu89eraakers werd 83 jaren geleden te Sevenuna geboren, en kwam in 1870 met haar gezin te De Pere. sedert wanneer zy steeds daar gewoond hoeft. Haar echt genoot stierf in 1894 en zij wordt over- leefd door vier kinderen. 37 kleinkinderen en 10 achterkleinkinderen. BERG IN. Maandag vierde het echt paar Jurièns—Derks zijn gouden huwe lijksfeest. Heel het dorp betuigde door het uitsteken der vlaggen zijne deelneming terwijl kunne huren te Ayen voor eene flinke versiering hadden gezorgd. De fanfare begeleidde do jubileeronde oudjes van en naar de kerk. Dit is de tweede gouden bruiloft binnen het jaar, terwijl nog twee paren dit heugelijke feest binnen het halve jaar hopon te vieren. MOOK. Voer de Arnhemsche recht bank werd Dinsdag behandeld het hooger beroep van den chauffeur Mulder van een vonnis van don Nijmeegschen kanton rechter, waarbij M. wegens het aanrijden van het zoontje van den heer Broeder te Mook, werd vorooadeeld tot f 150 boete en ontzegging van rijbewijs voor den tijd van 6 maanden. Gehoord werden de heer B., diens zoontje en twee getuigen a, charge, be nevens 1 getuige a décharge. De getuigen CUIJK. J.i. Zondag ontkwam het 9jarig zoontje van den slager L. S. aan een groot gevaar. Met eenige mak kers bezig zijnde zich op het ijs aan den kant der rivier de Maas te vermaken, zakte hy plotseling door het ijs en verdweeu in de diepte. Op het hulp roepen der jongens schoten iu de nabijheid zijnde personen toe en mochten na veel moeite het genoegen smaken, den drenkeling, hoewel verstijfd van de kou, behouden op het droge te brengen, DEURNE. Z. 1). H. do Bisschop van 's. Bosch heeft benoemd tot kapelaan te Deurne, den eerw. heer A. A. de Kort, priester van het Seminarie. HELENAVEEN. Maandaguacht is alhier afgebrand het huis, bewoond door de familie Van Diesser. Twee geiten kwamen in de vlammon om. De vrouw moest met de kinderen vri we! ongekleed het huis ijlings veriator,. RAVESTEIN. Zondagochtend kwam men by notaris .au den Bogaard alhier, tot de minder aangename ontdekking, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag negen flinke ganzen ontvreemd waren. Van twee dezer dieren vond men de koppen in den boomgaard. HELMOND. Zaterdag werd aluier de treurige tijding verspreid dat de Kon. Nederl. Cacaofabriek zal ophoudeü te bestaan. Dat dit voor onze stad en de vele werklieden een treurig vooruitzicht is laat zich bedenken, daar er door velen een goed weekgeld verdiend werd. Bij enkele candidaatstelling is de heer P. M. Bogaers alhier, gekozen ver klaard tot lid van de Provinciale Staten in de plaats van den heer K. Raymakers. gekozen tot lid van de Eerste Kamer. STRATUM. liet groole heerenhuis van mevrouw de wed. H. Coolen van Dijk alhier is eigendom geworden van do Zusters van Maria Joseph in Bretagne. Tegen 1 Mei zullen zij daar hun intrek nemen en zich bezighouden met zieken erpleging aan huis. Voorts zullen zij een pension voor dames inrichten en een meisjesweeshuis estigen. stond Dinsdag terecht Martinus van Uden, oud 37 jaar, stoker van beroep, die beschuldigd wordt in den avond van den 15en December Franciscus Vos te Oss zoodanig door een schot uit zijn ceweer in de linkerborst te l»-bhnn gewoi.J, da' deze aan de gevolgen is oezweken. Er waren twintig getuigen gedagvaard onder wie dr. Gaspari, officier van gezondheid en geneesheer in de gevange nissen te 's Hertogenbosch, die zou worden gehoord over beweerde abnorma liteil van beklaagde. Deze verklaarde dat beklaagde van lage geestesontwikkeling is en achtte een meer grondig enderzoek naar hekl. geestestoestand, dan hij had kunnen instellen, noodig. Dc Rechtbank besloot echter de belian deling van de zaak voort to zetten, Dr. Y\ assmans verklaarde dat hy o tiet lijk van den verslagene 63 wonden nad gevonden. Het O. M. waargenomen door mr Brantjes zegt geen voorbedachten rad te zullen ten laste leggen, maar bewe zen te achten, zoo wettig als overtuigend dat hier opzettelijke doodslag is begaan Aannemende de geringe ontwikkeling van beklaagde, eiccht hij een gevangenisstraf van 12 jaren, onder aftrek der voorloopige hechtenis. Op het oogenblik dat hij de snede had gedaan, zonk hij tot ontzetting van de hem bijstaande personen, door een beroerte getroffen, dood ter aarde. Hot geopereerde kindje stierf aan ver goeding. De Crisis. De Residentiebode", R. K. dagblad, in den Haag verschijnende, steekt den draak met de veelvuldige gissingen omtrent de vorming van een nieuw Ministerie, die onderscheiden couranten als nieuws mede- deelen met de volgende Orakelspreuk -Bij alle vage crisisberichten kunnen wij met de meeste stelligheid mededeelen, dat, wanneer dit ministerie aftreedt, een ander Kabinet met of zonder één of meer van de tegenwoordige ministers het bewind zal aanvaarden." Tot heden. Vrijdag, is daaromtrent Dog niets bekend. G Aardig; spaarduitje. In de vorige week heeft men te Tilburg zekere juffrouw H. dood op haar bed gevonden. Toen het lyk uit het bed was Slaapziekte. De vrouw van J. van Doorn te Hazers woude is op 59jarigen leeftijd overleden na 9 dagen slapende te hebben doorge bracht. In 1908 zal slechts eenmaal gelegen beid zijn tot het afleggen van liet onder wijzersexamen. Deze examens beginnen op 1 April a. s. De examens voor vrije en ordeoefeningen eginneu dit jaar op een nader te bepalen dag in Octouer. Een oordeel over ons land. Kon men dezer dagen lezen, hoe het publiek in Fiankrijk wordt ingelicht be treffende een hongersnood, die in ons land zou beerschot), waardoor de Hagenaars edwongen zijn bonden te eten. in een Zwitsersclie veieeniging van kaasmakers hield de voorzitter# de heer Schutz, een voordracht, waarin een ander beeld van ons land wordt ten toon gesteld. De lieer S, die ons land tijdens het zuivelcongres te 's Gravenhago bezocht en deji landbouwstand op zijn Zondags heeft gffiien, vertelt dat onze koestallen netter zijn ingericht dan de meeste woonkamers ia de Zwitsersche boerderyen: o. in. zijn de vloeren met linoleum bedekt. Do kaas vkordt gemaak; in fabrieken onder leiding van directeuren en hoofddirecteuren en ofschoon de Nedetlandsche boeren minder per liter melk ontvangen dan hunne Zwit sersche collega's zijn zij toch zeer wel gesteld; velen zyn millionairs. Was het maar waar charge en a décharge waren in lynrachte genomen, vond in haar bed nog een tegenspraak met elkaar. Wegens overtreding van art. 18 der Motorwet eischte het O. M. be vesting van het vonnis des kantonrechters. bedrag van f 37000. De juffrouw leefde zeer karig. Doodging. Voor de Rechtbank te 's Hertogenbosch Tusselien muur en olifant De Tel. schrijft Een der oppassers in deci'cus van den heer Schumann, in het circusgebouw van den heer Carré aan de Binnen Amstel te Amsterdam thans ondergebracht, heeft het hard te verantwoorden gehad. De mnn was bezig het hok van een der olifanten schoon te maken, toen de kolos sus hem plotseling met een stevigen zet tegen den muur drukte. Op zijn schreeuwen werd hy gelukkig spoedig door kameraden ontzet, maar hij wns toch zoodanig gedrukt, dat. hy op den grond viel toen de olifant hom losliet Zeer ernstig aan bet lioof.J en binst verwond en gekneusd werd bet slacht offer naar het Israëlietsche ziekenhuis aan da Keizersgracht overgebracht, waar de doktoren zijn toestand zorgelijk noemden. Ook 'n kostwinning Te Landsmeer (N.H.) hebben eenige personen in de aangelegde ijsbaan een gedeolte stukgehakt en daarover planken gelegd, üij noodzaakten vervolgens de schaatsenrijders die daarvan gebruik maakten, om hun iets te betalen. Wijl door deze handeling het leven van anderen in gevaar kan gebracht worden, is tegen hen procesverbaal opgemaakt. Ongelukkig schol. Een jager te Goch had op 27 Dec. tijdens hij op jacht was, zijn geweer op don grond nedergelegd. om gemakkelijker over een sloot te kunnen springen. Zijn jachthond kwam met de pooten in aan raking met den trekker van het geweer, waardoor dit afging en de jager het schot iin het been kreeg. Amputatie van het been was noodig, hetgeen evenwel niet heeft kunnen voor komen, dat de man Maandag aan de bekomen verwonding overleed. Een tragische «lood. De arts dr. Merling te Birkenfeld, was er Maandag op uitgetrokken om in een naburig dorp een ziek kindje te bezoeken, waarop hij de gevaarlijke luchtpijpsnede moest verrichten. Verhongerd. Uit den Haag wordt aan -Het Volk"' geschreven Ook biet-Hagenaars zullen by een bezoek aan de hofstad wel eens getrof fen zyn door het beeld van afzichtelyke ellende, dat een tweetal straatfiguren, die steeds in eikaars gezolschap. de deernis wekten van eenieder, die hen zag. op- levert Zij dragen een bordje voor de horst met het opschrift -Godenkt de» verminkten werkman en de blinde vrouw." Eenige dagen geleden viel het huil buren op, dat het krot op de Amunitie» haven, waarin zij -leefden", gesloten bleef. Op herhaald kloppen deed de blinde open, jammerend: -Hy is dood Hy U dood Een door de politie gezonden arts constateerde. dat de man overleden was door gebrek aan voedsel en aan behoorlijke verzorging. Het lijk lag in een bedstede, op enkele voddenbedde- goed ontbrak, was al lang verkocht. Om het leven te rekken, waren de vorige week de weinige meubelen nog overge daan aan een uitdrager voor 4 gulden 50 cent. De politie zorgde verder, dat het lijk werd begraven, en dat de blinde vrouw een onderdak kreeg. Keizen. Dat het teizeii in vroeger eeuwen heel wat langzamer ging dan tegenwoordig, weet ieder, maar minder bekend is het, welke omslachtige toebereidselen daartoe meestal werden gemaakt. George Steinhausen verhaalt in het Duitsche werk -I)er Kaufman" daarom trent de volgende eigenaardigheden: In het ouderlijk huis werd de zoon vooral dringend vermaand, ook in den vreemde een deugdzaam leven te leiden; verder moest alles voor de reis en den leertyd in orde gebracht worden. Jloe dit geschiedde zegt ons het volgende bericht uit het begin der I6e eeuw: Michel Behaim, een Nuinburgscb patri ciër zond zijn 15 jarigen zoon Frits in het jaar 1506 naar Lyon. De vader kocht hem een p<ard voor 10 gulden (Rheinlandsch) en een nieuwen uitzet in kleeren, hemdeii borstrokken. Voor zakgeld en geschenken gaf hij den zoon 7 gulden. De geleidee van den jongen kreeg 10 gulden, waarvaii hij de vertering yp reis betalen moest, oen Is bekend 'vw^-adieiv» Puiteen--, land nog geheel katholiek; daarom liet de vader om de gunst des hemels voor zyn zoon over de verre reis af te smeeken, nog een mis lezen en gaf aan kloosters en vondeluigenhuizen rijke geldgeschenken. Zoo liet hy den zoon met een gerust hart naar den vreemde trekken, terwijl hij het met den toekomsligen patroon ge sloten leerverdrag zorgvuldig bewaarde. Een vermakelijk incident. Benjamin Braznell. een bekend Pilte- burgseh multi-millionair wilde met zijn vriend Gawin do gevangenis eens bezich tigen en vroeg daarvoor verlof aan den directeur. Daar deze 't op dat oogenblik te druk had. om de heeren te vergezellen, droeg Dij t aan een detective op. De goede man dio de bedoeling van zyn chef geheel en al verkeerd begrepen had, haastte.,zich de lievig tegenspartelende heeren ieder in een afzonderlijke cel op te sluiien en begon onmiddelijk hun zakken te fouilleereu. Met de welgevulde portefeuilles begaf hy zich naar den directeur, waardoor de zaak aan het licht kwam en de heeren uit hun eenzame opsluiting verlost werden. Zeldzaam.'' In do Strik straat te Nyraegen is woon achtig de weduwe Goossen, die drie doch ters had welke allen gehuwd waren; doch binnen den tyd van ongeveer 15 maanden zyn de drie mannen overleden, zoo dat nu moeder en drie dochters weduwe zyu, terwijl de drie jonge weduwen te samnu 16 kinderen hebben. van Venray Gelet op iiet bepaalde van art. 37 de Drankwet. maken bekend dat door Hendrik Hen driks arbeider wonende te Venray iu den Brabander wyk F no. 427. een verzoek is ingediend ter bekoming van een verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank. 1 dat zij, die tegen het verleonen van 't gevraagde verlof bezwaren hebben, deze voor den 4 Februari 1908, aan hun college schriftelijk moeteo kenbaar maken. Venray 17 Januari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESSER. De Secretaris, STOOT.

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2