Limburgsch Nieuws. Bevolking van Venray, Algemeen Nieuws. Nieuws uit de Buurt. den opgeheven arm neder te drukken. Een dichte schemering komt voor hare oogen. Wie geeft mij bevelen Gy boeit als een creatuur kermt! Ren mensch zal niet kermen, Juanitta, maar een mensch zal ook niet wreed zyn. Zij wringt haar arm los. Maak ruimte voor de zweep Hy worstelt met haar. Juannitta. om wille van u zelve niet 1 In mij gaat iets verloren onher stelbaar 1 Haar adem vliegt hem in het gezicht. Om mijnentwille hebt gy niets te verlieren. Daar omvat hij met beide handen den opgeheven arm. duwt hem neder en brengt zyn gezicht dicht bij bet hare. loch wel, Juannitta, dat groote, dat edele Jua. de liefde tot u Het is eene bekentenis in toorn gedaan, en dan stormt hij weg. Zij staat daar, zoekend naar adem. Zij zou zoo graag zien en kan niet, zoo graag kermen en zij kan niet, en ook zoo graag het uitjubeieu en ook dat kan ze niet 1 Hare oogen vallen op de slavin daar op den grond. Daar scheurt de schemering, en zij riet Zelima onbeweeglijk als een doode onder het geweld van haren blik. Aan den naakten arm gaapt de hondenbeet. Zijwaarts wacht Jumbo met gekromden rug. Onder stootend ademhalen schynt een besluit in haar op te komen. Dan vliegt de zweep op den grond. Een wenk met. de hand Zelima wordt weg gedragen. Eu als allen weg zyn valt rij wild snikkend op den grond. Krampachtig woelt zij de vingers met ringen versierd door het gras, het zwarte haar golft er over heen. Het lichaam beeft door eene roatelooze opgewektheid van een hartstocht, waarvan zij zelve niet weet of het haat is of liefde. gezang van de negermeisjes. Donlei donlei manalebale donlei Een oud eentonig negerwijsje- Donle-i donlei Wordt vervolgd. uit te in twee Overzicht omtrent den loop der over het jaar 1907. Er werden voltrokken 47 huwelijken, waarvan tusschen jonkaans en jongedochters 40 wedu vnaars en jongedochters 3 wedu vnaars en weduwen 2. jonkmans en weduwen 2. Het aantal geborenen bedroeg 191, waarvan 101 raannelijkeu en 90 vrouwe» lyken. Het aintal overledenen bedroeg 162, waarvan 1-05 mannelijken en 57 vrouwe lijken. Levenloos werden aangegeven 6 manne lijken en 4 vrouwelijken. Het aantal ingekomen personen bedroeg 702 mannelijken en 191 vrouwelijken, Het aantal vertrokken personen bedroeg 220 mannelijken en 153 vrouwelyken. De totale bevolking 31 Dec. 1907 be droeg alzoo 3795 mannelijken 3413 vrouwelijken Te zamen 7208 zielen, tegen 6659 zielen op 31 December 1906. De gemeente is alzoo in het afgeloopen aar met »49iielen vermeerderd. Als men den weg naar Georgtowu gaat heeft men, niet ver van de plantage van Dom Dolceodo, gelegenheid om rusten en zich te verfrisschen farms die aan den weg liggen. Die het bield met de Staten van het Noorden ging bij mister Brown, want deze bad drie zonen, had geen gebrek aan arbeidskracht en was tegen de slavernij Die echter den Staten van het Zuiden genegen was ging bij Mr. Stown, die ïlecht» oene dochter had en genoodzaakt was negers aan te werven. v>wwöi Noi. jriika.* tftm -vtk*£H# Mr. Brown in de vreugde zijns harten, en osi m de nabijgelegen huizen storm achtige tooneelen uit te lokken, een schot af. Won Zuid Amerika, dan verscheen Mr. Stown op de waranda van zijn wo ning en poef in rook en vlammen gaf hy zijne vreugde te kennen. Zoo bekwam men op de plantage zeker en snel de gewichtigste berichten over den oorlog. Harry Chanfort had dan iedere keer gelegenheid om nadere inlichtingen te gaan halen in Georgtown. Dezen keer knalde het tweemaal op den farm aan den overkant. Mr.Stown meldde overwinning. Harrv dook ineeD, beet op zijne tanden, maar reed niet naar Georgtown. Zijn in wendige strijd gaf hem meer te doen als die daar in de verte. Door zijne bekentenis bad Juanitta zich de zweep uit de band laten vallen. Als zij hem beminde dan pijnigde deze bekentenis haar meer dan dat zij haar aangenaam was. Beiden voelden haat en zij wisten dat bet liefde was. In pijnigende onrust loopt hij op den steenen vloer voor het huis heen en weer en de klank zijner schreden dringt door het geopende venster tot haar door. Uit de verte komt een dof geruisch. Als een zwarte wolk komt het aanrollen. Lange rijen met neergebogen, dikke kroeskoppen oen stofwolk warrelt er omheen en muskieten zwermen om de wonden der gezwollen ruggen Daar knalt weer een schot van de farm van Brown. Het bericht van Mr. Stown scheen valsch of te vroeg te zijn. De negerkoppen verheffen zich, door de dofheid hunner oogen schiet een lichtstraal van overwinning, als de blik van een panter op zijn buit. Vervloekte negers De zweepen snorren door de lucht de naakte, ijlende voeten klatsen op den grond. Schuw en schuchter verdwijnt de neger-1 schaar in de bamboeshutten. Nu moest Harry naar Geocgtown. Noord of Zuid? Hij moet het weten. Een huisslaaf leidt hem het paard voor. Een lach maakt zijn negergezicht nog breeder. Noord; str zegt bij greinzend en strekt zijn beenen uit. Veel onbeschaamdheid ligt er in dat gebaar. Chanfort monstert hem scherp. Geen onbezonnenheid, geen domheden Tom 1 waarschuwt hy streng, fluit zijn hond en rijdt weg. Uit den palmenhaag klinkt het schril VENRAY, 11 Januari 1908. bepalende het gedeelte door elke gemeente of d®or de samengevoegde gemeenten te leveren in het d<>or Limburg in de lichting der nationale militie van 1908 te dragen aandeel, Het eerste cijfer geeft het aantal inge schreven lotelingen aan het tweede het aantal door elke gemeente (of samenge voegde gemeenten) te leveren miliciens terwijl de tusschen haakjes geplaatste cijfers aanduiden, hoeveel dier miliciens, lo voor volledige, 2) hoeveel voor korte oefening zullen moeten dienst doen. Kanion Horst. Broekhuizen 5«^=2 11'. Grubbenvorst 238 (62.1 iter*» 43-r-H #0—4 i Meerlc 12—4(3—1.) Sevenum 21—7 5—2 Venray 6521 (156.1 Wanssuta 10—3 (21.) Kanton Bergen. Bergen 55—18 (13—5.) Gennep 33—11 (8—3.) Mook 8—3 (2—1.) Ottersam 2910 (73.) In de Woensdagnamiddag gehou- den vergadering der onderwijzers, afd. Venray. arrondissement Gennep, welke om half 4 begon, werd, wegens afwezig heid van den Voorzitter, diens functie waargenomen door den secretaris Maassen Deze las de notulen der Decemberverga dering voor. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een drukke discussie. In de plaats van den heer M. van Meyel, die ontslag nam als Penningmeester, werd bij acclamatie beuoemd den heer M. v d. Berg. De heer M. van Meyel stelde voor de contributie af te schaffen, doch daar dit met reglementswijziging gepaard gaat, werd dit tot de Maartvergadering aangehouden. Na nog enkele kleinere zaken beslist te hebben, werd de verga dering te ongeveer 5 uur gesloten. De volgende maand zal te Bergen eene arrondissementsvergadering gehouden wor den. Een dertigtal losse arbeiders hiel den Zondagavond ten huize van P. van Gerven aan de Langstraat eene vergade ring, waarin besloten is tot het voortaan coöperatief inkoopen van koloniale waren, Met ingang van 16 dezer wordt de heer H. J C. Jasperse klerk der Posterijen en Telegrafie 2e klasse te Amsterdam, overgeplaatst naar het Post en Telegraaf kantoor alhier. Donderdag 16 Januari, zal het 25 jaar geleden zijn dat de kok van het Klooster der Minderbroeders alhier, Br. Paschalis Martens, het kleed van Sint Franciscu8 entviDg. Wij wenschen hem nog vele jaren. Zondagavond hield de onderafdeeling der V.P.N. alhier hare jaarlijksche alge- meene vergadering in café J. van Meyel. Nadat de voorzitter, de heer J. Janssen, de vergadering met een kort woord had geopend, las de secretaris, de heer De Ponti, de notulen der vorige vergadering voor en gaf vervolgens een keurig verslag van de werkzaamheden en den toestand der Venraysche afdeeliDg gedurende het afgeloopen jaar. Uit de rekening en ver antwoording bleek, dat de ontvangsten ge durende 1907 bedroegen f 113.87 en de uitgaven f 84.70, alzoo een batig saldo van f29.17. Tot afgevaardigde ter algeraeene verga dering te Roermond werd bij acclamatie gekozen de heer Duikers. Voornamelijk werd gesproken over het te plaatsen ceniraal-fokstation. Voorzitter en secretaii hielden de leden door pakkeu- de voorbeelden en sprekende cijfers zooveel mogelijk het nut der V.P.N. en vooral ook van het entrale fokstation voor oogen. Het centrale fokstation zal geplaatst worden in Leunen, dus zooveel mogelijk in het centrum der gemeente. De voorzitter spoorde ten slotte de aanwezige leden nog aan om ieder voor zich zooveel mogelijk propaganda voor de afdeeling te maken. Dinsdag stonden voor de Rech'» bank te Roermond terecht 1. G. H. A. oud 19 jareD, metselaar, 2. H. H. A. oud 26 jaar. beiden wonende te Venray, beklaagd dat zy op 3 Nov 1907, de eerste beklaagde J. van Bracht en Janssen hetft mishandeld en verwond, eo de tvéede' beklaagde P.M. Bezemer en J. Janssen heeft mishandeld. Eisch voor no. 1 45 dagen, voor no. 2 15 d. gevangenisstraf. Dié nu uog beweren, dat er geen schadelijk gedierte is, zijn slecht met de toestanden op de hoogte. Eenige dagen geleden toch werden onder (Trio, door zekere L. achtereen volgens vier vossen gevangen. HORST. Iu een Zondag gehouden ver gadering der Schutterij Wilhelmina" is besloten tot het bouwen van een concert zaal met woouhuis. Voor Meikermis h opt men den boel kant en klaar te hebben. GENNEP. Alhier overleed in den ouderdom van 96 jaren de heer P. van Bergen ouds'e ingezetene dezer gemeeute, tevens het oudste lid van de R. K. Parochiale Kerkbesturen in Nederland. Ongeveer 60 jaren hanteerde hy de kerksch&al. GRIENDTSVEEN. Zaterdag kwam tot de treurige ontdekking, dat in een daarliggend schip twee jongens door kolendamp bedwelmd waren. Bij den jeDgste is nog hoop op behoud van het leven, de oudste is reeds overleden. ROGGEL. Woensdagmorgen vond man alhier r-ker-j A. M. wonende te Reuver, die by ;.yu ia^ilie op bezoek was. dood te bed. Waarschijnlijk beeft een beroerte plotseling eeo einde aan zyn leven ge maakt. De overledene was gehuwd en vader van een vyftal jeugdige kinderen. WEERT. Zaterdagavond is op de heide onder Nederweert eon luchtballon geland. De inzittenden waren drie Duiteche officieren geweest. WEERT. Dinsdagavond vergaderden de landbouwers onzer gemeente om te komen tot oprichting eener stoomzuivel- fabriek. De heer Ament zuiveleonsulent in Lim burg bracht verslag uit over de stemming der aangeslotenen bij de onderlinge hand- kracbtfabriekenSlechts 9 stemmen ver- (klaarden zich tegen de oprichting; van het gsbucht Boshoven was geen bericht ingekomen. Nu las de heer Ament de statuten artikelsgewijze voor. die met eenige wij zigingen werden aangenomen, waardoor dus de oprichting der stoomzuivelfabriek in beginsel is aangenomen. Een volgende vergadering op nader te bepalen datum zal verder over de zaait beslissen. Tenein de allen tot deelneming aan te moedigen gaf de heer Ament nog eenige cijfers, waaruit bleek het voordeel, dat een dergelijke fabriek afwerpt. zoodat hel aandoolenkapitaal verdwenen ia en het tekort, dat op de crediteuren zal neerkomen, bedragen zal f 151,135,29. Ten slotte wordt de vrees geuit, dat zelfs met uitstel alle schulden niet. woer zullen binnenkomen, *>>dit liet nuduelig saldo dan nog grooter worden zal. avond voor Appeltern eon grintsehip, eigendom van de finna Pauwels te Veoip, aan den grond gevaren. Het vaartuig was niet verzekerd Door ile gladheid. men v. d. te Ruyter kantoorlooper viel Maandag in de door de gladheid, kwam met op den trottoirband terecht en overleden. Hij BOXMEER. Bij de Vrijdag gehoudeD herstemming voor den gemeenteraad is de heer B. E. A, Verkuijl gekozen met 111 stemmen tegen 85 op den heer Th Gerrits. HELMOND. Onder grooten toeloop van volk had Zondag de opening plaats van de baan der zoo pas opgerichte Helmondsche IJsclub, welke opgeluisterd werd met muziek. De poging van den wereldkampioen, de Koning, om bet record te verboteren over 500 en 3000 M., zal wel de hoofdoorzaak zyn geweest van de drukke opkomst van het publiek. Hij slaagde er niet in het record te slaan. Op de 5000 M. baan scheelde hij met het bestaande 4/5 seconde, terwyl hij de 3000 M. in 5 minuten en 48 sec. reed. Daarna reed hij nog 6 ronden met onzen stadgenoot, den bekenden schaat senrijder B. Bezemer, waar hij op dezen ruim een halve baan won. üleijerijsclie Dank. Uit het rapport van den heer Schlim» mer, accountant van de Meijerijsche Bank, overgelegd aan de Rechtbank, blykl dat er een nadeelig saldo is van f 451,135,29 De kabinetscrisis. Het Haagsche correspondentiebureau meldt Woensdagavond is in den Haag eene bijeenkomst gehouden van mr. Th. Heemskerk met een vijftal katholieke Kamerleden, waarbij ook dr. Kuyper tegenwoordig was. De Kamerverslaggover van de -Tel. zegt, dat het plan bestaat in de te houden vergadering der Eerste Kamer de begroo ting aan de orde ie stellen. Is de bericht» gever wel ingelicht, dan heoft de Regee- ing zich tot medewerking bereid verklaard mits zonder politieke debatten. Het is niet juist, dat dr. Kuyper naar het buitenland is getogen voor eenigen tijd. Hy toeft in de Residentie. De -Telegraaf" weet te berichten, dat Mr. Heemskerk reeds goeddeels geslaagd is met de samenstelling van een Kabinet. Volgens dit blad zouden reeds de vol gende portefeuilles verdeeld zijn Binnenlandsche zaken mr. Heemskerk. Justitie mr. Loeff. Financiën De Marez Oyens. Landbouw. Handel en Nijverheid ds. Tal ma. Voorts zou het plan bestaan de minis teries van oorlog en marine te voreenigen tot één departement van Landsverdediging. Doodgevroren Men meldt uit Oostburg Een der Belgische douanen van de bri gade te Sint Laureyns, is mede het slacht offer geworden van het barre winterweer vanjl. Zaterdagnacht. Op dienst zijnde heeft de man zoodanig van de koude geleden, dat hy by zijn thuiskomst is overleden. Een schandelijke daad De A. Cl. schrijft, dat men te Millin- gen een schandelijke daad op het spoor te zijn gekomen. Een idiote. oDgehuwde vrouw is deter dagen bevallen van een tweeling. De lijkies dezer pasgeboreuea zijn gevonden in een privaat. Of hier door de idiote moeaer, dan wel door een ander een misdaad is gepleegd, is nog niet bekend. De justitie uit Arnhem stelt een onderzoek in en heeft beide lijkjes in be- doen nemen, en ter sectie naar Are hem doen overbrengen. Een gemoedelijke boel. Toen onlangs raadsvergadering zou worden gehouden in de gemeente Echteld nabij Tiel. waren slechts drie van de zeven raadsleden aanwezig. De voorzitter, de burgemeester, opent de vergadering. De drie aanwezige raads leden zwijgen. De secretaris maakt den voorzitter attent op liet bepaalde bij artikel 48 der Gemeentewet, ol., dat de Raad niet raag beraadslagen of besluiten, zoo niet de grootste helft van liet bij art. 4 (derselfde bepaald getal leden tegenwoordig is. Do voorzitter -Dat i? niets dan laten we er naderhand nog maar een bijteekenen op de presentielijst." I11 deze vergadering werd een voordracht opgemaakt, bedoeld bij art. 7 der Zetters» wet, een onderwijzeres ontslag verleend. Droef huwelijk. Te Vechel werd het stoffelijk overschot hegraven van een boerenvrouw, welke krankzinnig geworden door hartzeer over bet slecht gedrag van haar echtgenoot, die geheel aan den drank verslaafd is, een eind aan hftar leven had gemaakt. Z«s kinde ren, waarvan het kleinste een half j iar oud is, verliezen in haar een trouwe, zorg zame moeder. Ongeluk. Te Bergen-opZoom is Dinsdagavond iu de Vos8enaarstraat de bovenste ver dieping van een in aanbouw zijnd huis ingestort. Drie werklieden worden onder bet puin bedolven. Twee hunner Ronden met lichte kwetsuren bevryd worden. Toen de derde, zekere N. te voorschijn werd gebracht, waren de reeds geweken. N. laat een weduwe met 5 kinderen achter. Roodvonk. Drie maanden lang heeft de roodvonk epidemie te Culemborg geheersebt. Heel wat jonge levens zyn als slachtoffers der vreeselyke ziekte gevallen. Het jaar 1907 zal dan ook in heel wat harten treurige herinneringen nalaten. Het totale aantal der gevallen bedraagt 263 met 65 sterf gevallen, dat is dus niet minder dan 25 pCt. van het aantal patiënten. Schip vastgeraakt. Door het kruien van de Maas is Dindag e 59jarige Amsterdam, dwarsstraat het hoofd bleek onmiddelijk te zyn was op de slaap gevallen. %'oordeelige Kippen. Als een bijzonderheid deelde de heer H. Ou wend ijk te Rotterdam aan het R.N, mee, dat hij in de maand December 104 stuks eieren heeft geraapt van 6 kippen. Soda. By een onderzoek van 52 monsters grove en fijne soda. gekocht in acht steden van Noordbrabant, bevondeo de heeien dr. Van Hamel Roos en Harinens naar zij in hun Maandblad tegen de vervalschingen mededeelden 21 daarvan, derhalve ruim 46 pet. (vervalscht met hoeveelheden glauberzout (zwavelzure soda) varieerende van 10 tot 100 pet. Terwyl in de groote steden de verval. 8ching van soda schier opgehouden'heeft zeggen genoemde heerentiert ze in in de provincie nog welig. Vergiftigd (door het rookeu. Vergiftiging door het rooken is dezer dagen voorgekomen by het jongste zoontje van den heer C. v. C. te Dongen. Door de nicotine bedwelmd viel hij be wusteloos neder; de inmiddels ontboden geneesheer achtte den toestand hoogst gevaarlyk. t Een man uit Nijmegen, die Zaterdag zijne vrouw, die in 't krankzinnigengesticht te Deventer was verpleegd geworden, daaruit ais hersteld bad afgehaald, moest des avonds op de terugreis te Arnhem overstappen. Hy zette zyu ega in de derde klasse wachtkamer, zei even weg te moeten en vergat terug te keeren. 't Vrouwtje nog niet geheel san de vry- heid gewoon, deed wat vreemd, de onver mijdelijke politieman kwam er aau te pas, deze bracht haar ten einde raad naar het bureau, van waaruit men haar weer naar Deventer bracht, omdat de vrouw zoo'e onsamenhangend verhaal deed, dat deuken deed, dat ze ontvlucht was. In Deventer bleek echter, dat haar ge maal zijn echtgenoote plotseling had laten zitten eo deze in Nijmegen thuis behoorde. Veehandel mei Belg Ie. Iu het afgeloopen jaar werden uiions land naar Belgie gezonden 56 851 rundereu tegen 47.090 in 1906. De geheele invoer bedroeg 74,509 tegen 63 201 in 1806. Er werden dus in bet vorige jaar 11.000 rnnderen meer ingevoerd dan iu 1906. Behalve de invoer uit ons land nam die uit Frankrijk in 1907 sterk toe en ver meerderde met circa 3000 stuks, vooral magere koeien, die door Belgische vet mesters op de Frai)8che markten werden opgekocht. In ons land nam de uitvoer vau vette kalveren vooral sterk toe. Deze vermeer dei de rnel ruim 3000 stuks. De invoer van ossen uit ons land bedroeg iu het vorige jaar circa 2000 mser, die der stieren 2500 meer dan in 1906. Looueu in Krefeld. Het bestuur der Werkgevers-Verseai- ging van du Rheiuische Zydeuindustrie heeft zich tot zijne leden gewend, ten einde een onderzoek in te stellen naar de looneu, die aan de wevers gegeven worden, ten einde op te komen tegen de berichten, als zoude een zijdewever niet meer dan 15 Mark pei weok kunnen verdienen. Hieruit iB gebleken, dat in de 83 fabrie ken die onder Krefeld hpocen en by de Vereeniging aangesloten zijn, van 1 Dec. 1906 tot 1 Dec. 1907 1114 zelfstandige mannelijke wevers en 642 zelfstandige vrouwelijke weefsters werkzaam waren. Het gemiddelde weekloon der wevers bedroeg over het jaar Mark 23.58 en dat der weefsters Mark 20.46. Het beste derde gedeelte der manuelyke wevers had ge middeld een loon van 27,12 M. per week en dat der vrouwelijke van 23,10 M Hieruit blijkt dat Krefeld in verhouding met de andere fabrieken een hoog loon uit keert en er over 't algemeen een der hoogste loonen betaald worden. Wonderlijke bekeerder». Van Manilla wordt gemeld dat Ameri- kaansche Zendelingen, die den katholieken op de Philippynen zooveel mogelijk afbreuk doen, hun bekeerlingen tegen de katholieken van het eiland Zèbu hebben opgestookt, zoodat eerstgenoemden de Roomschen hebben aangevallen, en het tot handtastelijkheden tusschen beide partijen is gekomen. By het verweer raakte een protestantsche kapel in brand en viel er een doode. Staking geëindigd. Het stakingscomité van de zijdewevers te Krefeld besloot de voorwaarden, door Statut rui vrouwtje.

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2