Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt Algemeen Nieuws. Ingezonden. hoewel haar meisje haar nimmer dronken had gezien, wist het maar al te goed, waar moeders fleschje stond, en had het op dien ongel uk kigen morgen er zich onbemerkt van meester gemaakt met het bekende rampzalige gevolg Dit bracht my plotseling te binnen, weike ongelukkige gevolgen het slechte voorbeeld dep ouders teweeg kan brongen. Ik kwam door dit vreeselijke voorval tot nadenken. Ja, liever zag ik mijne Kinderen een voor een grafwaarts dragen, dan ooit de grievende smart en het zelfverwijt te moeten gevoelen van die diep ongelukkige moeder. 't Was toen, dat het besluit in mij typte om nimmer meer een droppel bier te drinken en tot meerder steun mij aan te sluiten bij de Mariaveraeniging. 's Avonds keek myn man wat vreemd op. toen ik bij zijn fleschje bier maar èèn glas plaatste. Ik verhaalde hem wat er gebeurd was, en ook mijn vast voornemen om niet meer te drinken. Niettegenstaande ook hy getroffen was, tag hy de noodzakelijkheid van mijn voor nemen Diet in, ja, het duurde zelfs vrij lang, eer hy er zich mee verzoenen kon. Myn wensch bleef echter, hoewel ik dien niet uitsprak, dat hy zich eenmaal in het Kruisverbond zou doen inschrijven. Hoor nu ook eens, hoe ik dat heb aangelegd. Ik had eiken dag tot nog toe 3 centen aan bier besleed, ik bedoel alleen voor myzelf. Dit geld bespaarde ik nu stilletjes en toen nu 4 dagen geleden mijn man jarig zou zyn, heb ik het gemeste kalf geslacht. Ik had luim 10 gulden bij elkander. Daarvoor heb ik nu op een verkooping een Hinken, solieden leunstoel gekocht, zitting, rug en armleuningen bekleed met ieder; echt stevig en gemakkelijk. Op mijn mans verjaardag plaatste ik dien stil in een hoekje, achter 't gordijn en toen nu mijn man in zijn feeststemming mij verzocht hem tenminste dien avond met een potje hier gezelschap te houden en hy me 2elfs op mijn weigering een flauwerd noemde, trok ik het gordijn weg en toonde hem myn cadeau. Op zijn gezicht natuurlijk blij Je ver rassing en na zijn verwonderde vraag, hoe ik van mijn huishoudgeld zoo'n uitgaaf had kunnen doen, vertelde ik hem weer eene geschiedenis, die hem nog meer pakte dan die van het vorige jaar. Want weet net wel, mannen zijn altyd min of meer egoïstisch aangelegd en wat de treurige geschiedenis van dat kind bij hem niet had uitgewerkt, dat deednu de tlyda geschiedenis van dien stoel. Ik zal maar niet herhalen, wat lieve namen hij mij gaf, maar wel wil ik u vertellen, dat hij mij ook uit eigen aan drang beloofde, voortaan overtuigd lid van het Kruisverbond te zyn. VENRAY, 4 Januari 1908. Blijkens achterstaande advertentie 7*1 de Onderafd. Venray van de V.P.N. in het café van Mejjel morgenavond eene algemeene vergadering houden, wnarin belangrijke zaken zullen behandeld worden. Door de Ryks- en gemeentepolitie alhier, is Nieuwjaarsdag procesverbaal opgemaakt, tegen den herbergier A. V. wegens het voorhanden hebben in zijn woning (verloflocaal) van een groote hoeveelheid jenever. De jenever is in beslag genomen. Heden gingen te Antwerpen scheep met het sj>. -Semlacd" onze dorpsgenoo» ten de hoeren Louis Sa'la en Jac. Jacobs met bestemming naar Noord Amerika. Na op het hooge Kerstfeest nog de 3 H, -Missen gelezen te hebben, overleed te Dusseldorp, in den ouderdom van ruim 75 jaren, de ZeerEerw. Heer P. E. N. J. P. Neujean. De overledene, die met rijke geestes gaven bedeeld was, werd geboren te Horst en ontving het H. Priesterschap den 26 Augustus 1855 te Roermond. In hetzelfde jaar werd hij benoemd lo* professor te Rolduc, alwaar hij gedurende vele jaren leeraar was der philosophie. Na met veel vrucht het herdersambt bekleed te hebben te Heijfhuizen (1878) en te Venray (1885) zette hij sedert het jaar 1887 zijne priesterlijke werkzaam heden in en geren kring voort. HORST. Bij de door het Parochiaal Kerkbestuur gehouden aanbesteding voor het bouwen van twee kapelanies en pa tronaatsgebouw alhier zijn ingekomen 11 inschrijvingsbiljetten, waarvan de laagste inschryving van M. Smits te Venlo voor f 12043 met bij levering van alle materia, len, f 9583 zonder bijlevering van de metselsteenen. Het werk is den laagsten inscbryver geguDd zonder levering der steenen, Het Par. Kerkbestuur zal de steenen leveren. GRUBBENVORST. Maandag werd onder deze gemeente door den rijksbaken- meestor ui de rivier de Maas opgevischt het lijk v in een ongeveer 25jarig onbe kend manspersoon. Het lijk is tamelijk goed gekl ed. en schijnt eenige dagen in het water te hebben gelegen. Het werd naar de algemeene begraafplaats over gebracht. BROEK HUIZEN VORST. Ken paar dagen gel ;den stierven van den daglooner J. Peetcr-s te Zeil berg, onder deze ge meente eenige dagen na elkander 28 kip pen en 3 hanen van de 74 stuks, terwijl er van do overgeblevenen nog eenige ziek zijn Als oorzaak daarvan wordt genoemd het met water vermengd toedienen van zoogenaamd zaadjesraeel (voedermeel) door hem gekocht èy een molenaar. Door den brigade commandan' der marechaussee is hiervan proces-verbaal tegen den verkoo- per opgemaakt. 01 deze hiervoor straf zal beloopen valt te betwijfelen, daar ook deze 't voeder,, ten verkoop, van anderen heeft gekocht, onbewust of dit al of niet schadelijke bestanddeelen bevat, terwijl het bovendien ook niet vaststaat, dat die dieren door het gebruik van dat voeder zijn gestorven, I)e tijd zal 't dus moeten leeren. Ik het jaar 1908 hopen priesters van dit bisdom de volgende jubilé's te vieren van het 50 ja rig priesterfeest de ZEerw, heer G. Billekeus, pastoor Heijen van het 25jarig priesterfeest de ZEerw. heeren W, H. Berden, pastoor Afferden P. J. Bollen, pastoor Berg en Terblijt N. H. Brune, pastoor Mesch Th. Geurts rector Munstergeleen A. J. H. van der Heijden, pastoor Pielersrade J. J. M. v. d. Laar, pastoor Linne J. D. Lebens, pastoor Borgharen C. J. II. M. l'Ortije. pastoor Vijlen J. J. H. Op Hey, pastoor MeijelJ. M. Schram, pastoor Arcen J. J. H. A. Tacken. kapelaan Munstergeleen; J. A. Thissen, pastoor Elsloo. |>ii dievenbende gevat. Een nieuw staaltje, wat elementen er onder de vreemde mijnwerkers in Zuid- Limburg huiaen Maandagochtend werd bij de gemeente politie te Heerlen aangifte gedaan van een diefstal er waren 's nachts appelen, veertig flessehen wijn, een varken enz, uit den kelder gestolen. Een door den inspecteur Srkens ingesteld onderzoek bracht hem al spoedig op een spoor. Daargelaten dat er wijd gemorst was. en er voetindrukken stonden, hadden de dieven.—oidenw.eg avp ia appafe loopen knabbelen. Stukjes klokhuis en dergelijke restanties langs den weg, ver bruikte lucifers wezen uit, dat zij de richting Spekholzerheide waren ingeslagen waar de inspecteur al spoedig een naam van een verdachte wist uit te visschen. Inmiddels was het duister geworden en staakte de politie haar verdere recherche tot den volgenden ochtend, Gereed om met zijnen veldwachter Doggen 's anderen daags het speuren te hervatten, ontving den inspecteur bezoek van den veldwachter Geurts uit Spekhol zerheide, wien bij anoniem schrijven eveneens den naam van een verdachte ter kennis was gebracht. Het bleek dezelfde naam te zijn, dien de inspecteur had hooren noemen, en alzoo in zijn vermoe dens versterkt, trok hij met beide veld wachters er op uit. Het eerst werd in tegenwoordigheid van den wethouder Pluymaekers van Spekholzerheide huiszoeking gedaan ten huize eener weduwe aldaar, 't Aller eerst, wat er gevonden werd, waren... een paar handdoeken, die uit het huis van een Heerier veldwachter zelf vermist werden 1 Nu was er geen twyfel meer, en spoedig was een partijtje wijn, kaas en andere waar gevonden, en werden de zoon en de kostganger der weduwe ge arresteerd. Vandaar de vrouw was inmiddels scherp ondervraagd gingen de drie politiemannen naar een ander huis in de gemeente, alwaar vier mannen, twee vrouwen eta twee jongens verbleven. Sommigen zaten wijn te drinken, sommi gen lagen beschonken neer. Buit: wasci- goed (op de Heerlerbaan ontvreemd), ap pelen, por», champagne, konijnenvellen, boter werktuigen, een hondenkar vol. De vier mannen: vader, twee zoons en schoonzoon, werden geboeid en opgebracht onder het gejuich eener menigte, die, blij dat de gevaarlijke bende in de val was geloopen, de politie toejuichte en zelf de kar met in beslag genomen goed hielp trekken. Vervolgens keerde de politie terug om beide woningen nog eens na te neuzen, In een schuur, naast het eerstbedoelde huis en die aan een ander toebehoorde, bleken buiten weten van den eigenaar der schuur nog geslachte kippen, wyn enz, onder het hooi verborgen te zyn. In het tweede huis werden nog een paar zakken gevuld met zagen, bijlen, veeren en ingewanden van gestolen kippen enz. gevonden. Toen ging het naar een derde woning, naar die n.l. van den in het tweede huis gearresteerden schoonzoon. De vrouw beweerde van niets te weten, ontsloot zelf deuren en kasten voor de politie, maar brak in schreien uit, toen onder het bed vandaan twee tijken met ontvreemd linnengoed wei en gehaald. T ïans schynt zoo ongeveer alles voor handen wat ,n de:i laatsten tijd in den omtrek gestolen werd. Van de verdachten zijn vijf Duitschers, een Nederlander; allen waren mijnwerkers, die in don lantsten tijd echter niet veel meer werkten De meesten banner hebben reeds bekend schuldig te zijn aan verschillende dief stallen; vijf wascbdiefstallen in November te Heerlen gepleegd, alsook aan den dief stal bij Vijlen, die in denzellden nacht al| de eene diefgial van waschgoed te Ileeilen de beide dito's op de Heerlerbaan werden gepleegd. De politie is thans bezig met inven tariseeren. Intusschen is den nacht na do arrestatie weer gestolen te Schaesberg, waar zelts een hond werd medegenomen en te Heer len, waar oen groote hoeveelheid bier werd ontvreemd. Er moet dus nog een bende zyn, die de politie op liet spoor is. Zou de politie van Heerlen, die waarlijk voor geen klooi geruchtje vervaard blijkt, niet nog veel meer kunnen doen, indien men ze flink versterkte 't Volgend jaar zal ze een inspecteur en vijf man tellen, wat in eene gemeente als dit mijnwerkers- centrum met 10.000 zielen toch waarlijk te weinig is. DEURNE. Maandag is door het gemeentebestuur aanbesteed het bouwen van een pottkantoor met telefoonbureau alhier, Er waren niet minder dan 30 inschrij vers, terwijl,-42 bestekken waren aan gevraagd. I)e laagste inschrijver was de neer •P. Janssen te Asten voor f 19,820 de hoogste de heer P. van Wetten, te Aarle-Rixtel f 28854. Nog hadden o.a ingeschreven de heeren; Sorée f 23300. Groenendaal f 21960, Seuien f 26008. Baeten f 23000, allen te Venlo, en Haegens te Horst f 23880. CUYK. Onze Gemeenteraad heeft f 2500 subsidie verleend in de kosten van aanleg en onderhoud van waterkeerenden dijk, van de kerk der Kruisheeren te St. Agatha tot aan den Maasdijk, waardoor ook bij hoogeo waterstand de kerk der Kruisheeren 5u ten het klooster om zal kannen bei hit Worden. ASTEN^AJ' heer Sengers, kooper van "3e TióTSrrabr léken van de vroegere firma Bluyaftéo, heeft alhier eene sarcien- spreking gehouden met de boeren uit den omtrek. Hij verklaarde ons bereid de fabriek, waar vroeger roomboter werd gemaakt, aaD eeoe coöperatie van land bouwers te verhuren, of wel, op denzelf den voet, als dit vroeger by de firma Bluijssen geschiedde, gedurende ten minste een jaar de melk te koopen. Op het eerste voorstel wenschten slechts weinigen in te gaan. Zij, die aan de fabriek melk willen levereD. zullen nogmaals met den heer Sengers vergnde ren. teneinde zoo mogelijk een accoord te treffen. Indien deze samenkomst naar wenseh slaagt, zal de fabriek na Nieuw jaar weer gaan werken, waardoor mede een groot gedeelte van de arbeiders bevolking te Asten zeer gebaat zal zijn Al wie de kleine zilveren muntstukjes niet als curiosa wil bewaren, zij er aaD herinnerd, dat heden de zilveren vyfeent- stukken buiten omloop worden gesteld. Natuurlijk blijven ze nog geruimen tijd inwisselbaar, doch niemand behoeft ze meer in betaling te nemen. Men schrijft uit Groesbeek Zoo nu en dan slagen onze jachtop zieners er wel eens in een strooper in de val te lokken. Maar onze oude Groes- beeksche stroopers zijn niet gemakkelijk te vangen. Verleden week zijn vier jachtopzieners den geheelen nacht lang met deze uitmuntende terreinkenners aan 'l krijgertje spelen geweest, 't Spel met den welbekenden lichtbak, duurde tot 's morgens 5 uur. Hue het er toeging, kan hieruit blijken, dat, terwijl de jachtopzieners op den eenen akker waren, op het daarnaast gelegen veld de hazen voor hun oogen werden neergeschoten, De stroopers waren uitmuntende schut ters, Een der jachtopzieners verklaarde, dat zij 22 schoten losten, alle met succes. Een reusachtig terrein, de Meer wijk, het Haterscbe veld en het Ploegsche veld omvattend, werd door kruist, en de vangst was zoo groot, dat den volgenden dag nog een heele vracht wild moest opgehaald worden, door de stroopers hij de hoeren, die het wild grnag gedood zien, in bewaring gegeven. Ofschoon de stroopers over achtervolgd werden, kon men er niet in slagen hen in handen te krijgen. lloord Ie ZeiM. Nu aan een en ander echter ruchtbaar heid schijnt te zijn gegeven, bes'iit er voor ons geen reden na-er te verzwyge: wat reeds langen tyd bekend was, nl, dat Van Vaalen sedort zijn opsluiting in het Luis van bewaring verschijnselen ver» loont, die aan krankzinnigheid doen denken. Of men hier te doen heefi met aarachtige verstandsverbijstering, dan wel met voorgewende krankzinnigheid, is echter op liet oogcnblik moeilijk te zeggen. Do man stairt wezenloos voor zich uit en geeft den indruk, het denkvermogen erloren te hebben. Met het oog daarop is aan deskundigen een medisch onderzoek van Van Vaalen opgedragen, waarmede dezer dagen is begonnen en dat vermoedelijk langen tijd in beslag zal nemen. Het spreekt van zelf, dat dit het voor onderzoek van de zaak bemoeilijkt, zoodat wel maanden zullen verloopen eer 't einde van de instructie kan worden tegemoet gezien. kerk van Koldue. Zooals de kroniek van Kerkrade mede deelt zal liet jaar 1908 voor Rolduc een feestjaar zijn. Den 13deu December 1108 werd onder do regeering van Hendrik V door bisschop Ohberl van Luik de crypta van Rolduc gewijd ter eere der Allerh. Maagd en van den aartsengel Gabriel. De gewijde plaats, (waar zich nu Rolduc bevindt) met omliggende weiden, bosschen en landerijen, vrij van lasten en tienden, werd door graaf Adelbert van Saphenberg geschonken aan den zaligen Ailbertus, den stichter van het klooster, en hij beloofde plechtig kerk en klooster onder zijn be scherming te nemen en tegen alle vijande lijke aanvallen te verdedigen. Den 14den Dec. van hetzelfde jaar werd door den zelfden bisschop te Kerkrade de nieuw gebouwde parochiekerk van den H. Lam» bertus gewijd. De tegenwoordige pastoor van deze parochie, de hoogeerw. heer Mgr. J. Dentz vierde den lsten Januari 1908 den dag, waarop hij voor 25 jaar als zoodanig werd aangesteld. Het jaar 1908 is dus wel merkwaardig voor Kerkrade. Naar wij vernemen zal dezer dagen op de verschillende stations van de Maatsch. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen de volgende kennisgeving worden aangeplakt waarvan daags te voren aan 't personeel mededeeling zal worden gedaan Veroordeeling. Wegens misbruiken, bij het reizen met zijn kilometerboekje door een hou der gepleegd, werd deze onlangs ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van zes weken. De bedoeling dezer kennisgeving is na tuurlijk, het reizend publiek met ernst te waarschuwen tegen fraudes in het gebruik van kilometerboekjes, waarover den laat sten tijd meermalen werd geklaagd. Boerenbond ontbonden. Verkeeren volgens de verslagen en de in de bladen voorkomende berichten, de plaatselijke boerenbondsvereenigingen of afdeelingen in grootou bloei, uit Huissen bericht men ons daarentegen, dat in de Dinsdag gehouden vergadering van den Huis8enschen Boerenbond met algemeene stemmen besloten is, wegens gebrek aan belangstelling der leden, de af teeling voor deze gemeente te ontbinden. Besloten werd de aanwezige kasgelden te schenken aan de aldaar bestaande St. Elisabeth vereeniging. Naar aan'eiding eener slaking zijn te Krefeld de zijdewevers en ververs uitge sloten. Niet minder dan 11.800 pers -tien zijn in deze industrie werkeloos. Het is te hopen, dat dit conflict voor beide paitijen spoedig moge opgelost worden. Naar men uit Berlijn seint, zal door de Berliinsche arbeidersorganisatie geen steun meer aan de stakende zijdewevers worden verleend. Dit besluit is geldig zoowel voor de stakets als voor de uit gestotenen. In de straten werd dit bulletin met gemengde gevoelens ontvangen. Men ziet als gevolg van dit besluit algemeen de bespoediging van de beëindiging van de staking tegemoet. In een weeldestad. Wegens verregaande ellende en armoede hebben, volgens bet -Vaderland Maandag de bewoners van een huis in de Hemster- huisstraat te 's Gravenhage, wegens gebrek aan voedsel, hun hond geslacht en opge geten Te Lincoln, in Amerika, is de neger Harrison Clarke tengevolge van het onvoldoende frankeeren van een brief opgehangen. I)at zit zoo Clarke had, zei men, een woord op zijn geweten en was deswege ter dood veroordeeld. Maar de gouverneur van Nebraska vond het bewys voor zyn schuld niet bijster st6rk en besloot den dig voordat de voltrekking van het -uodvonnis plaats hebben zou, den neger gratie te verleenen. In een ambtelyken brief gaf hy aan den directeur der gevangenis kennis van dit besluit. De bureaubearabte echter, die den brief te verzenden had, plakte er een postzegel te weinig op. waardoor de bestelling van den brief werd vertraagd, Het schijven van den gouverneur kwam den directeur der gevangenis eerst in handen, toen het lijk van den armen neger al drie uur aan den galg bengelde. Om bevroren vruchten en groenten weer bruikbaar te maken, moet men ze niet terstond in een warm vertrek brengen, want dan bederven ze spoedig na het ont dooien. Zy moeten in koud water geheel ondergedompeld en met het water ia een zeer matig verwarmd vertrek worden gezet, totdat zij ontdooid zyn. Dan neemt men ze er uit, droogt ze af en ze zullen weer even goed zijn en bly ven als vroeger. Vruchten en groenten worden in bet water van een min of meer dikke yskorst omgeven en moeten met rust gelaten worden totdat de yskorst weer geheel verdwenen is en het water een temperatuur heeft aangenomen van eenige graden boven het vriespunt. Geen haast. Een man, die druk op zyn land aan het ploegen is, wordt door een jongen, die bijnn ademloos komt aanloopen, vriendelijk gevraagd, of hy wel zou willen helpen, daar zijn wagen met hooi een eind verder is omgevallen. Wel zeker is het antwoord, maar zoo'n haast znl 'i wel niet hebben of ik zal eerst dezen voor. waarmede ik bezig ben, even kunnen afploegen. hé Och neen, zegt de jongen hierop, haast heb ik er niet bij, als vader het wachten maar niet vervelend vind. Je vader Waar is die dan Die ligt onder het hooi l Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Sernfljnscli liefdewerk. Weert. 31 December. Een dei hoofdtrekken van St. Fran- ciscus van Assisi was de vurige liefde om de dwalende menscuen tot God te brengen. Deze deed hem de zee over steken om het geloof in Jezus Christus te prediken aan de Mahomedanen. De kindered hebben steeds het voorbeeld van hun grooten Vader gevolgd. Reeds vöór Franciscus' dood vergoten de eerste Minderbroeders hun bloed in Marokko. En thans zijn Franciscus' kinderen over de gaheele aarde verspreid, meehelpend om zijn ideaal te verwezenlijken de bekeering der ongeloo7igen. Zoo is aan de Nederlandsche provincie der Minderbroeder o.a. toevertrouwd bet uitgestrekte en arme Zuid-Cban-Si, in de binnenlanden van China gelegen. De taak onzer missionarissen is zwaar, ook al blijven de vervolgingen uit, waaraan zy reeds meermalen hebben bloot gestaan. Want zy hebben daar niet alleen hei H. Geloof te verkondigen, doch zy moeten ook zorgen voor Christelijk onderwijs, dat aan de nieuw bekeerden moet gegeven worden, vele voudelingen opvoeden, door onbeschaafde heidensche ouders langs den weg gelegd, en vooral ook voorzien in do tijdelijke behoeften hunner Christenen, die slechts ai me landbouwers zijnde, by het menigvuldig mislukken van den oogst aan den hongerdood zyn prysgegeveu. Om onse missionarissen eenigszins by te staan in het moeilijke missiewerk, ia er sedert jaren eene vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt gebruikte postzegels en andere kleinigheden te verzamelen, artikelen, die gewoonlyk worden wegge worpen, doch in groote hoeveelheid waarde hebben. Hoewel wy reeds dóór meerdere katholieken van Nederland in dit klein liefdewerk werden bygestaan, meenen wy toch, dat nog zeer velen ons zouden gesteund hebben, zoo zy met ons liefdewerk bekend waren geweest. Hun, die in 't afgeloopen jaar verzameld, of als zelateur of ze'.atrico voor onze vereeniging geijverd hebben, betuigen wy onzen oprechten dank, Hun, wier steun wy tot heden nog niet mochten genieten, ver zoeken wij ons liefdewerk te gedenken door het verzamelen van postzegels, zilverpapier en sapsules, goud, zilver, koper, lood, bladtin, oude en vreemde munten, prentbriefkaarten, briefkaarten' visitekaartjes, reclameplaatjes, religieuze artikelen als rozenkransen, medailles ene. Door deze kleinigheden te bewaren, kan ieder medewerken aan de voortplanting des Geloofo in het heidensche China. Jongelieden, die als zelateur of zelatrice I Pastoor F. iVeujean. PrieMerjiibilé's. Oe oude zilveren Mulver. Sfrooper*. Ssle Eeuwfeest der ülisbruiken met Kilometerboekjes. Staking en uitsluiting te lirefeld. Gevolg van nalatigheid Bevroren vruchten.

Peel en Maas | 1908 | | pagina 2