Nieuwjaarswensen. Limburgsch Nieuws. Onderzoek 25 Cents per Advertentie. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. Algemeen Nieuws. Kerkelijke Diensten le Venpay. Burgerlijk© Stand. MS ik. «ei Hi tot hem daarom heb ik je lief. Ik werk uu voor jou. en ais je later groot cn sterk hoot, zal je ook den armen ouden man niet vergeten, die voor je gezorgd heeft Wy heiden «ijn eenzaam, en daarom zulleu wij hij elkaar blijven, altijd, altijd. Tijd... tijd... herhaalde de kleine, en uit de groote blauwe aogen scheen een belofte va» altijddu renden vrede te stralen. De Eenoog kuste vol dankbaarheid de twee handjes en trachtte zichzolven voor te spiegelen, dat hg eenmaal een brave trouw had bemind, lief en goed. als Giacomino's lachje, en hg droomde van die verre, verre liefde, waarvan Giacoraino de vrucht was, zijn kind. zijn eigen Hij drukte het kind «oo vast am tijn borst, dat 't hem pijn deed en 't begon te huilen. Na wiegde hij het in zijn armen, lang zaam een zelfgevonden sluimerliedje neuriënd, zoodat zich de blauwe oogjes slote.n Het maanlicht viel door het smalle dak venster op het smalle kindergezichtje, maakte het nog teedei en bleek er uiets verbrak de diepe stilte behalve het eento nige lied dat Eenoog, zijn gedachten volgend, haast onbewust voor zich heen zoemde. Waarom Imd nooit iemand een vriende lijk woord voor hem gehad Dan zou toch alles anders geworden zgn. Eenmaal in «ijn droeve jeugd was een lichtsschemer opge doemd, doch het was slechts een vluchtige schijn geweest dan was het weer duister der geworden dan tevoren Zijn liefde was versmaad, en niets was hem gebleven dan woedende ijverzucht, haat tegen den begunstigend en tegenstan der, en haat en teleurstelling hadden hem steeds verder gedreven op het pad der misdaad. Als iemand hem in den weg stond, had hg niet veel woorden verspild, maar naar het mes gegrepen, en de straffen, die hem lange jaren van «ijn vrijheid beroofden, hadden bem nooit verbeterd, integendeel slechter gemaakt. De ellendige kornuiten hadden bem erkend als den meester, den slimste van allen de moeders hadden met zijn naam de kinderen bang gemaakt, en 't had hem verheugd te zien. hoe alles, klein en groot, voor bem beefde. Menigmaal was ook de wensch bij hem opgekomen, zelf kinderen te hebbeu, d<>ch enkel om ook hen op tc voeden lot geesels «.der maat schappij, wild en ruw als bij was. Maar tbaos, als hg naar 'i kind zag, dat *red:e ui ego urmen tmep, gev-jdïOc Vft, dat 't hem onmogelijk zou zgn ooit te zeggen -word als ik was". Wat was hij anders geweest dan een ongelukkig schepsel Geen oogenblik van echte vreugde had hij gekend, zgn eenige troost was het geweest, te zien, dat er ook andere ellendelingen waren, die als schapen leefde en niet als wolven. Doch ook wolven worden zwak en oud, eu dan stortten de anderen, die tot dusver angst zoor hen hadden, zich op hen, dreigend Maar al werd hij ook oud, wat hinderde dit Had hg nu'niet het kind. dat groot en sterk zou worden, op wiens jeugdige kracht zijn zwakke ouderdom kon steunen? Een rochelen verbrak zijn gedaohtenloop t Gezichtje van het kind was gloeiend rood kleine zweetpareltjes stonden op het voor hoofd. het ademde zwaar en bewoog onrustig zijn armen. De Eenoog schrok hevig. Hij schudde het knaapje en riep Wat scheelt er aan, Giacomino Giacomino opende wijd de oogen, hij stak de armpjes in de lucht en klemde zich dan krampachtig aan hem vast; uit den geopenden mond kwam de tong, dik en gezwollen. Wat scheelt je herhaalde Eenoog, angstig, hulpeloos. Hij riep de buurvrouw, die dadelijk be greep, welke vreeselgke vijand den kleine bemachtigd had. Ga den dokter halen, gauw. Bliksemsnel was Eenoog de trap af, op straat. Twee politieagenten, die passeerden wilden hem ophouden; hij stiet hen terug en rende voort. De mannen vervolgden hem; hun signaal riep anderen naderbij, ze haalden bem in, omsingelden hem. Hg vocht als een leeuw, als een waan zinnige; doch ze waren te talrija..,. Nu begon hg fee smeeken, dat ze hem lieten gaan, opdat hij Giacomino kon redden. Hg vroeg of een van hen den dokter wilde halen en naar zijn woning brengen, maar ze luisterden niet naar hem, doch trokken hem mee eD hg moest onderdoen voor de overmacht, met den blik van een waanzinnige, het schuim op den mond. Voor het gerecht aangeklaagd wegens overtreding van het polilieverbod en verzet tegen het openbaar gezag, bleef by zwijgen met neergeslagen blik. Doch toen de oude buurvrouw werd opgeroepen als getuige en vertelde, dat Giacomino dood was toen sprong de Eenoog op, doodsbleek, plotseling twintig jaar ouder en do vuist ballend tegen de rechters, i iep hij met hecsche stem: Moo denaars Moordenaars Toen takte hij onmachtig ineen. In hot nummer van FEEL EN MAAS dal op Nieuwjaarsdag verschijnt, wordt evenals vorige jaren de gelegenheid aangeboden tot hel uitbrengen van Nieuw- jaarswensohen legen betaling van slechts Zij, die hiervan gebruik wenschen te maken, gelieven hunne opgaven te doen vóór Dinsdagnamiddag 12 uur, met vermelding of hunne namen moeten geplaatst worden onder den bekenden Algemeenen Nieuwjaarswensch als volstrekt eenige Felecitatie", of wel bij de afzonderlijke wenschen. VENRAY, 28 December 1907. De Tweede Kerstdag gehouden Feest avond, door den R. K. Volksbond geor ganiseerd, heeft aan ieders verwachting ten zeerste voldaan De ruime Muziekzaal was stampvol. De fantare -Euterpe" opende met een flink nummer het piogramma, waarna de Zeereerw. Zecrgel. heer Dr. van Gils, Professor te R>ldue met zijne voorsiclling begon. Op boeiende wijze besprak Dr. van Gils de duidelijk op het doek gebrachte af beeldingen van zgne reis door het Heilig Land. Na afloop der voorstelling bracht de Weleerw. heer Kapelaan Lenders een woord van opiechten dank aan Dr. van Gils, en aan de fanfare Euterpe, voor bare welwillende medewerking. Ten slotte gaf -Euterpe" noj' een mooi muzieknummer, waarna allen ten zeerste voldaan uuiswaa'ls keerden. Donderdag werden in 'l café O. alhier eenige bezoekers verbaliaeerd, wegens het aldaar vertoeven na politic-uur. OOSTRUM. Op 2P Dcc. den Jaa'sten Zondag van het jaar, zal in onze kapel te half diie een plechtig dauklof gehouden worden. Het lof waarbij mede uitge voerd zullen worden fragmenten der Kerstcantate van J. P. J. Wierts zal gezongen worden door bet knor der dames- congregaaisteii van Venray onder leiding van den Rector der Kapel. Wijl dit koor over meer dan gewone stemmen beschikt en bij voortduring oefent, mag een meer dan gewone uit voering verwacht worden. MERSELO. Het Handboogschutters- gezelschap -St. Hubertus" heeft ook dit jaar met zijne jaarlijksche uitvoering zijn ouden roem gehandhaafd. Was den eersten avond bet lokaal tol in de uiterste hoeken gevuld met Honoraire leden en inwonende familie, Zondagavond bleek het weer. dat de ruimte veel te be krompen was voor zulk talrijk bezoek. Hoewel deze omstandigheid wel eenigs- zins afbreuk doet aan het scboone der uit voering, daar velen zich met een staan- plaatsje moesten vergenoegen, hadden allen zich uistekend geamuseerd. Vooral Venray was zeer goed vertegen woordigd. Ook werkte het gunstige weer mede, waardoo- niemand last kreeg van de koude. Vol spanning en belangstelling werd de uitvoering tot het einde gevolgd. En het is niet te veel gezegd: alle stukken liepen vlot van stapel. Het blijspel in een bedrijf De verliefde gemeentesecretaris, en de gemeenteraads zitting te Wauweldam, groote komische plattelands-scène, werden zeer goed ge speeld. Dit was ook het geval met De gedropen Student, komisch Terzet voor 3 heeren en vooral het Huishouden vaD den Kruidenier, komisch duet voor 1 Heer en 1 Dame. Ook de voordrachten brachten gedurig de lachspieren der toehoorders in beweging. Het Zangerskoor had een paar nieuwe stukken ingestudeerd, die zeer goed uit gevoerd werden. De heer A. Verheugen bad zich welwil lend met de grimeering belast. Wij onthouden ons van het noemen van namen, doch zeggen slechts, dat allen hunne rol goed machtig waren. Vandaar dan ook, dat ongetwijfeld alle bezoekers na het zingen van het Volkslied het plan vormden eveneens bet volgende jaar van deze gelegenheid te komen proflleeren. CASTENRAY. Terwjjl jl. Zondagavond ruim een tiental jongelingen van de na burige Heide, alhier eonigo eafé's hadden bezocht, schijnt hun wog naar huis minder aangeimtm te zgn geweest en geleek huil gedr g geheel en nl veranderd in dat van ontaarde booswichten. Alzoo zag bet er Maandagmorgeu op verschillende plaatsen niet prettig uit. Na vooreerst alhier hij een paar ingezetenen een verkeerd bezoek gebracht te hebben, meenden genoemde onvei laten hun inziens er zeker genoegen in te vinden, om aan een passeerend wieliijder een vermoedelijk ongeluk toe te brengen, door den weg te versperren inet zware boomen en verder neg een jongeling uit Horst, komende van Venray_ onfatsoenlijk van zijn flets hielpen enz. Zou het niet erg raadzaam zgn, dat moeder Justitfa eens door eene degelijke belooriing hen tegemoet kwam voor zulke laffe misdaden, waaraan deze welbekende ventjes zich hebben schuldig gemaakt 'l Is te hopen GENNEP. Vrijdag werd bier aan de Homraersumsche grenzen inbraak ge pleegd. De dief of dievo», die door 't raam waren binnengedrongen, en vervol gens uit eetr kast een trouwpak, een Zondagsch costuum en een overjas weghaalden, kozen, toen de bewoners ontwaakten, het hazenpad. De politie doet onderzoek. BLERIK. Verleden weck werd alhier een klopjacht gehouden. Door 8 jagers werden niet minder dan... 3 huismusschen ge schoten. ROERMOND. Zondagavond omstreeks kwart voor twaalf werd 2ekere J. J. Noite, 20 jaren, koopman in lompen, wonende aan de Mariagardestraat alhier, aan de Roer kade bij de Steenenbrug een levensgevaarlijke messteek toegebracht. De verdnehtte is W. H. 25 jaren, schrijn werker, wonende aan de Mariagardestraat alhier deze werd door den hoofdagent de Kan direct aangehouden De verslagene en de verdachte bevonden zich elk met een broer Zondagavond in het Maastricht9cb Bierhuis. Hier begonnen beide partijen te bakkeleiefi over een oude veete. De kastelein, die de ruzie zag aankomen, troonde de - opgewonden broederparen naar buiten, alwaar H. door N. moet uitgedaagd zyn tot vechten. Er wordt beweerd dat N. daarbg zijn knipmes getrokken had. H. moet N. daarop zijn knipmes in iA borst geploft hebben. N. is doo= de pc' geassisteerd door burgers, naar het p»L ebureau gebmeh'. waar hij door de id' ren Stijns en Geelen ver» oo;id"ü dojgr heeren naar het Louisaliui?'ov-n-gebracht. Na opgemaakt pioces.erbaal is de verdaebtte H, op beve' van den commissaris van politie naar de gevangenis overgebracht. Dat. behalve de oude veete, hier ook weer dronkenschap in liet spel ii, behoeft zeker niet vermeld. Schoolverzuim. In de Tweede Kamerzittig van 17 Dec. II. heeft de heer Goeman Borgesius (liberaal) eenige opmerkingen gemaakt, over de werking en naleving der leer plichtwet, die steunden op het schoolver- siag 1905 en de algemeene aandacht verdienen. Sprekend over het schoolver zuim zeide hij In Drenthe en Zeeland is de toestand nog allertreurigst. In Drenthe bedraagt bet cijfer 34L. in Zeeland 246 op de 10.000 schooltijden, In Limburg daarentegen slechts 68. In Drenthe is dus het schoolverzuim ruim vijf maal grooter dan in Limburg in Zeeland 2t/i maal grooter dan in die zuidelyke provincie. Men mag aannemen, dat de ons thans overgelegde statistiek vertrouwbaar is, want ze is bewerkt door bet Cen'raal- bureau voor de statistiek. Naast de cijfers van het ongeoorloofd schoolver zuim geeft die statistiek, ons ook de cyfers van het geoorloofd schoolverzuim, en nu blijkt, dat in die provincie, waar het meest ongeoorloofd schoolverzuim is, ook het meest geoorloofd verzuim wordt aangetroffen. En opraerkolyk is het ook, dat bijna overal het schoolverzuim grooter is bij het openbanr dan bij het bijzonder onderwijs. Alleen Zeeland maakt daarop een uitzondering. Daar is het verzuim nog grooter bij het bijzonder dan bij het openbaar onderwijs. Gruwelijk bijgeloof. Ieder heeft wel eens gehoord van het, niet alleen bij inlanders maar ook bij verscheidene Europeanen bestaande bijge loof, dat, wil er zegen rusten op een of ander werk het bouwen van een fabriek het aanleggen van een spoorbaan, er eerst eenige menschenhoolden noodig zijn, die moeten worden begraven of ingemet seld. In verband hiermede vertelt de Pr.Bode" het volgende, dat góén bakerpraatje is Iemand bouwt een fabriek. Hij krijgt bezoek van een inlander, een beetje geheimzinnig. Er blijV de man komt de lover- titio aanbieden van het voor de -oont>eng" bonoodiglo kind. Voor het noodige ritueel zal bij zorgen. Eu de aanwijzingen geven hoe en wat er van het lijkje begraven moet worden, opdat men effect krijgt. De prys is civiel... Hebt ge dat al meer gedaan is do vraag. -O ja, al driemaal." De zaak is nu in handen van do jus'ilie. I£eu Turk«eli oordeel over L\ederlond. De Turksclie gedelegeerden ter Haag- sehe conferentie zijn naar Constantinopel teruggekeerd. en nieuwsgierig hun oordeel te vernemen over ons vaderland, had de correspondent van het -Vaderland" een zijner vrienden, een goed bekende van oen der afgevaardigden, verzocht dezen eens te intervieu won. I)o Bey had vroeger reeds gereisd en kende een deel van Europa, maar oen klimaat als dat van Nederland bad hij nog nooit aangetroffen als bet zoo m den zomer was. wat moet liet Jaii in den winter zijn Des te meer verdiende bet dus waardeering dat de Hollanders hun straten en huizen zoo proper wisten te houden, maai' badhuizen had hg niet gevonden en waar de burgerij baar wekelijksche reiniging bewerkstelligde was hem een raadsel gebleven. De hotels waren zeer goed iederen dag bad men zijn bedlinnen vernieuwd, maar de prijzen waren enoim men had hem voor een glaasje elixer een halven gulden genoteerd, en zoo alles naar rato. Met de restaurants was het ook niets beter eu hg begieep volstrekt nu nog niet, waarom hij, na op een diner genoodigd te zgn, bij het vertrek aan een meneer in een frac een backsnisch moest geven, wat hier in Turkije een grove beleediging van den gastheer zou zijn. Een van die in het zwart gekleede heeren had hem gezegd dat die fooi ongeveer hei tiende de^l moest bedragen van wat het diner per couvert kostte, iets wat de bey erg naar vond en een vreemde berekening. De huizen in Den llaag waren wel aardig, maar naar een paleis bad bij tevergeefs gezocht; de lonak waarin de Koningin 's winters vei blijf hield bad er hecleroaal niets van, (Dit oordeel be. t '-tte, (eekei-t de beriebtge ver aan ik heb het paleis gezien aan de zee van Marmora, dat de vader van den bey laat bouwen als het gereed is heeft het een millioen gekost.) Maar het treurigste was het naar zijn oordeel gesteld met de toiletten der dames, zoo iets armoedigs in de hoogste standen had lig zich niet gedacht. Ja, eenigen hadden wel een stel aardige juweelen, maar veel zaaks was 't niet en waarom ze half naakt rondliepen bij een tempera tuur als de Nederlandsche kwam hem ook nogal gek voor. L Het publiek was over het algemeen voorkomend, met Fransch kon hg overal terecht on de booze geruchten omtrent de straatjeugd bleken wel wat overdreven, zoowel wat Den Haag als Schevpningen betref'. Viermaal had hij die badplaats bezocht, op de eenige heldere dagen, dte hij in ons land had beleefd. Dat het beslaan aan den Bosporus heel wat aangenamer is dan aan den oever dor Noordzee is de correspondent met den bey volkomen eens. voor de Bevolkingregisters. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kenDis, dat het van groot belang voor de gomeento is, dat do be volkingregisters nauwkeurig worden bijge houden en daarvoor de medewerking der ingezetenen eene eerste vereischte is. Herinneren aan de bepalingen van het koninklijk besluit van 27 Juli 1887 (stsbi. no. 141) regelende de verplichtingen tot het doen van aangifte voor de bevolking registers, waarbij in hoofdzaak is bepaald dat ieder, die zich in de gemeente komt vestigen binnen een maand na die vestiging verplicht is zich ter Gemeentesecretarie onder overlegging van eene verandering van werkelijke woonplaats aan te geven; dat die verplichting ook rust op hoofden van huisgezinnen waarin kostgangers, dienst of werkboden worden opgenomen. dat Bestuurders van instellingen, ge- stichten en inrichtingen, niet staande onder bestuur of toezicht van het openbaar gezag, maandelijks aan het gemeentebe stuur keunis moeten geven aan alle per sonen, die in de instelling of samenwoning zijn opgenomen of daarvan zgn uitge treden. Onverminderd de bovenstaande voor schriften is een ieder, door het gemeente bestuur daartoe opgeroepeu. verplicht tot het doen der opgaven, die vereisebt worden om de bevolkingregisters in te vullen. Overtreding der bepalingen hierboven ermeld, wordt gestiaft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste 100 gulden. Ter voorkoming van moeielgkheden worden de ingezetenen en ook de gemelde Bestuurders ernstig aangespoord hunne verplichtingen nauwgezet na te komeo, Venray, 20 December 1907. Burgemeester eu Wetii.ouders voornoem 1 H. KSSER. De Secretaiis, STOOT. naar de geoefendheid van lotelingen, die dingen naar het bewijs, hetay voor lichame lijke geoefendheid dan wel voor beide en naar de geoefendheid van jongelieden, die dingen naar het Militair getuigschrift, vereisebt tot het aangaan eener verbintenis als vrijwilliger bij het Res-rvekader, hetzij der Infanterie, of der Vesting Artillerie, dan wel der Genie. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebbenden, dal de lotelingen dezer gemeente, die «ioh hebben aangemeld tot deelneming aan het onderzoek naar de geoefendheid van hen, die dingen naar een der bovenbedoelde bewijzen, voor dat onderzoek zullen moeten aanwezig zijn op Donderdag den 9 Januari 1907, des voormiddags te 9 uren in het gebouw der Infanteriekazerne te Venlo. Venray den 21 December 1907. De Burgemeester voornoemd, H. ESSER. Het Kantoor is geopend op werkdagen van 12 tot 1 uur en Zondags van 's mor gens half 9 tot half 12. Worden gevraagd Bieden zich aan t Het Bestuur. Parochiekerk. Paterskerk. VENRAY. Aangifte van den 20 tot den 27 Dec. Gleboorten. 1 dienstmeid voor Venray. 1 dienstbode voor Venlo. 2 kindermeisjes. 1 netle dienstbode voor Breda. 1 keukenmeid voor Dnitsehland. 1 tuinier. 1 bekwaam dienstknecht voor boerenw.rk. 1 bakkersleerling, 2 zinkwerken». 3 bocrendienstmeiden. 1 Jvleeiinikersknechi. u 1 M 28midskneohten. 2 dienstknechten voor Duiwehland, I leerling boomkweeker, 1 bekwamen boomkweeker. 1 dienstmeisje van 15—16 jaar voor Kuik. 3 keukenmei Jen, 1 kindermeisje, 1 leerling timmermansknecht, niet voor buiten Venray. 1 zeer bekwame dienstknecht. 1 ongehuwd tuinier, en koeteier, 1 kantoorbediende. 1 magazijnsknecht. Voor verdere inlichtingen wende men zich ten kantore der Venraysche arbeidsbeurs en Informatie bureau Groote straat No. 86. N.B. Bij elke aanvraag van werkgevers behoort 25 cent te worden betaald, aanvragen van werk zoekenden 10 cent. Maandag 8 uur jaarg.^voor Bernardino Essex. 10 uur begrafenis van Cornells van Dijck. Dinsdag 8 uur Sol. jaarg. voor den Wel- Eerw. heer pastoor Ant. van Valkenburg. 9 uur jaarg. voor Hendrik Verblakt. Woensdag, teest der Besnijdenis, de diensten als des Zondags. Donderdag 8 uur jaarg. voor Johanna Munsters 9 uur jaarg. 2de kl. voor Godfr. Smulders. Vrijdag oin half 7 H. Mis en vereering van hst H. Hart van Jezus. 8 uur jaarg. voor Willem Hennen en Hendrina Beckers, Zaterdag om 9 uur de uitvaart voor Cornelia van Dijk. Deze week wordt het Atlerheillgste aan de zieken gebracht, Maandag in het dorp, Dinsdag op de gehuchten en Vrijdag Veltum en Heide. A.s, Maandag 30 Dec. om li uur zullen de banken inde kerk verpacht worden. Hedenavond om 5 uur Lof. Dinsdag, om half 8 de hoogmis, om 5uur Lol, Woensdag, feestdag vau de Besnijdenis pnzes Heeren Jezus Christus, zulleu de goddelijke diensten geschieden als op Zondag, om 8 uur plechtige Hoogmis met predikatie, 's Namiddags om kwart na 4 plechtigeVeapers, om 5 uur plech tig Lol. Vrijdag om half 8 de Hoogmis, om 5 uur Lof en H. Kruisweg. Zaterdag om halt 8 de plechtige Lijkdienst voor de ziel van zaliger Petrus Baltussen. als lid der 3e Orde, Martinu8 Johannes Peetere. Jacoba Maria Gertuda Willems. Johannes Christiaan Theodorus Houwen. Autonetta Maria Elisabeth Hendrika Verhagen.

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2