Limburgsch Nieuws. 4 Nieuws uit de Buurt Algemeen Nieuws. t Lage afzetterij. Eo achter mij klonk de stem des oversten, die ons aan onzen eed herinnerde. Toen sloot ik de oogen... het salvo kraak te het hoofd mijns vaders was verdwe nen... Toen overviel mij een blinde roes wij werden gecommandeerd om de barikade te bestormen. Ik ging voor allen uit. Daar springt mij over een hoop dooden iemand tegemoet... Jacob..." •Verschrikkelyk." mompelt de graaf, bijna even bleek als de stervende, die rochelend adem haalt en zijne vingers krampachtig in bet dek wroet. -Wederom kommandeert d6 overste -vuur". Ik leg aan... eene vrouw plaatst zich voor ray tien broeder., haar rood haar fladdert in de lucht., het was Justin». -Schiet roept of liever gilt ze mij toe schiet, als ge moed hebt... Maar eerst op mij, dan op hem Heer graaf. God is mijn getuige, ik wild# niet schieten, maar mijn vinger lag aan den haan en het schot ging af. voordat zij had uitgesproken. Ik zag ze vallen en in hetzelfde oogenblik vloog mij een steen tegen het hoofd, zoodat ik zwijmelend neerviel. Maar voordat ik het bewustzijn verloor... brulde ik als een stier... Vloek.. O God gij zyt niet. anders hadt gij zoo iets niet toegelaten. De reutel werd sterker, de oogen van den stervende vallen toe. Vol schrik buigt de graaf over hem. Zou dit het einde zijn Nog eenmaal slaat hij de oogen op en fluisterend kwam het over zijne lippen -In het hospitaal vond ik beiden weder, vader en Jacob zy was dood. Vader stierf, nadat hij mij vergeven had... Jacob ontvluchtte zijn laatste woord was een vloek voor mij En toen beloofde ik God uit dank. dat Hij mij niet vadermoorder had laten worden ieder jaar op denzelfden dag boete te doen. drie dagen lang te staan zonder voedsel. Daarom moest ik verlof hebben. 58 jaren lang hield ik die belofte en nu het groote... eeuwige verlof., de boete der eeuwigheid.. Toen de grijze zyc hart ontlast had van zijn vreeseli.jk geheim trad kalmte in, die hem zacht, vreedzaam deed overgaan in den sluimer des doods. Voor zijn laatsten snik had bij nog eens een blik geslagen naar de kast, waarin de nrief lag. Als een heilige erflating nam do giaaf hei schrijven, dat met een hartelijke bede om vergiffenis, ook den afscheidsgroet bevatte van den vreedzaam gestorven boeteling. VENRAY, i) November 1907. Naar wij vernemen, zal morgen middag om 5- uur in de Muziekzaal eene Lezing worden gehouden over drankbe strijding door den gevierden spreker I)r. Ariëns, pastoor te Steenbergen. Maandag werd alhier voor reke ning van den beer l\ Klaasse», aanbe» st ed het verbouwen van zijn woonhuis en nieuw bovenhuis, met bijlevering der benoodigde materialen. Inschrijvers waren Jac. v. Dijck, Venray 1877. Cbr. Wijnhoven, - f 1877. G. Poels, - f 1868. P. Spée, f 1487. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. Donderdag werd in onze Parochiekerk op plechtige wijze het feestgevierd van de H. Oda, bijzondere patrones tegen oog ziekten. Behalve eene plechtige Hoogmis had den geheelen dag de uitstelling plaats van het Allerheiligste Sacrament. Zeer veel ingezetenen van Venray vieren dien dag volgens een vroom gebruik als Zondag en wordt alsdan, benevens in de Octaaf, een druk bezoek gebracht aan het Kappelletje, op den weg naar Merselo, dat aan de H. Oda is toegewijd. Mogen de talrijke ooglijders, die hier hare hulp inroepen, verhoord worden. Een navolgenswaardig voorbeeld is alhier gegeven door eene buurt aan de Langstraat. Van oudsher heerscht hier nl. algemeen het gebruik, dat bij begrafe nissen aan de dragers (buurlui/ drank ge schonken wordt. Dit gebruik of eigenlijk misbruik nu is door genoemde buurt af geschaft. Welke buurten volgen dat voorbeeld Immers als drankgebruik, en niet zelden overmatig, ergens misplaatst is; dan is dit toch zeker bij begrafenissen Naar wij vernemen is door eenige bewoners van de Langstraat. Veltum en Heide, een bond opgericht, ten do6l hebbende het coöperatief inkoopen van koloniale waren enz. Gisteren werd alhier onder voorzit terschap van den hoogwelgeb. heer Dr. Woltering. Hoofdinspecteur op de Volks gezondheid met Burgemeester. Wethou ders, Zeereerw. heer Pastoor, leden der Pi'ov. Staten alhier, de Voorzitter der Gezondheidscommissie en leden dier com missie alhier wonende, leden van den Gemeenteraad, Dr. Strube en den Se - cretaris d >zer gemeente ten Raadhuize j eene verga lering gehouden, ter bespreking) van het oprichten van een Gasthuis alhier voor deze en omliggende gemeenten. Nadat door den heer Woltering do noodzakel jkheid, doel en liet groote belang va i zulk eene inrichting voor deze streek was uiteengezet, werd algemeen instemming daaraan betoond, en werd de EdelAchtb. heer Burgemeester, de Zeer- Eerw. heer Pastoor en den heer Stoot, Secretaris, als voooloopig bestuur aange wezen. o:n de statuten dier vereeniging te ontwerpen, en de totststanjkomiyg dier noodzakelijke inrichting te bevorde ren. MERSELO. Maandag werd alhier liet St. Cecil ia-feest gevierd. Om 8 uur werd eene plechtige hoogmis opgedragen. Na de verpach ing van kerkbanken begaven Zangerskoor en Kerkbestuur zich naar het lokaal van den heer M. Pijpers, al waar den goed bereiden disch aller eer bewezen werd. De heele dag werd dan ook aangenaam doorgebracht. De tweede avond vormde een waardig slot van het feest. Heel de avond werd zoek gebracht met zang en voordracht, waaronder ver schillende stukken zoo oud als de weg naar de Peel, doch die daarom niet min der de vroolijkheid ten top voerden. Te vroeg sloeg dan ook de onverbiddelijke klok het scheidingsuur. WANSSUM. Voor de Rechtbank te Roermond stonden Dinsdag o.a. terecht J. H. K. oud 20 jaar. timmerman te Meerlo, en J. M. oud 29 j-, smid te Blerick, aangeklaagd van de tweede in den nacht van 9 op 10 October 1907 te Wanssura W. Ewals te hebben mishandeld en verwond en de eerste beklaagde in dienzelfden nacht de rijwiellantaarn van genoemden Ewals te hebben vernield. Eisch voor ieder 15 d. gevangenisstraf. HKIJEN, Tot groot gerief der talrijke het veer van hier naar Boxmeer en omge keerd passeereride rij en voertuigen is men bezig eene tweede aanlegplaats voor de veerpont te maken. Een tweede klinker weg wordt vanaf het veerhuis, naast den ouden, naar den boogsten oever der Maas aangelegd, zoodat bij hoogen wateistand het in en uitrijden uit de veerpont met gemak kan geschieden. Was het vroeger nogal zeer inoeiolijk. meermalen zejfs onmogelijk bij hoogen waterstand niet rij of voertuig overgezet te worden, thans zal de overvaart, zoolang de weg van hier naai Boxmeer nog eenigszins berijdbaar is, kunnen geschieden. VENLO In de buitengewone alge* ineeue vergadering der Venloscbe Bouw- veteeuiging Dinsdag gehouden, werd met algemoent .stommen besloten tot aankoop van e* i bouwterrein, gelegen aan Maagdenberg, toebehoorende aan Wilh, Thjjwissen te Neuss, voor het houwen van 36 woningen. Dit perceel is gelegen vlak heueden het retraiienhuis. Tevens werd besloten aau den gemeen teraad van Veulo een voorschot van f 80.000 te vragen, ROERMOND. Zaterdagmiddag ver gaderde bij den heer J. v. d. Venne, Kraanpoort alhier, de coop. Roerrn. Eier mijn. De heer J. M. Breukers Neer, voor zitter, heette de aanwezigen welkom, vooral (lea heer de Ponti, Oirlo, lid van het hoofdbestuur der V. P. N. Bij hoofde- lijken oproep bleken verreweg de meeste afdeetingen tegenwoordig. De voorzitter geeft vervolgens eene uit eenzetting van de moeielykheden tusschen de Roermondsche botermijn en de eiermijn Daarna dankt de heer de Ponti voor de juiste uiteenzetting van den toestand en verklaarde na deze gehoord te hebben, dat het bestuur der eiermijn in deze zeer cor rect gehandeld had en betreurt het met het bestuur, dat deze toestand bestaat, doch spoort do leden aan, hunne vereeniging trouw te blijven. Hij durft gerust te ver klaren. dat de Roerm. eiermijn de eerste en grootste eiermijn van Nederland is. Namens het hoofdbestuur zegt de heer de Ponti moreelen en zoo noodig financieelen steun toe. Vervolgens geeft de voorzitter een over zicht van den eieren verkoop vanaf het bestaan der vereeniging. In de drie laatste maanden van 1904, het jaar der oprichting werden verkocht 25.805. in 1905 835,079, in 1906 2.017.025 en de 9 eerste maanden van 1907 ruim 3i/i millioen eieren. Daarna vraagt de voorzitter of al of niet tot scheiding moet overgegaan worden. Alle leden zijn van oordeel, dat het bestuur hierover beter kan oordeelen en laten daaraan de beslissing over. Daarna doet de afd. Vlodrop het voorstel om ook pluimvee gezamenlijk te verkoopen. Het bestuur belooft dezen wenk in overweging te nemen. Daarna wordt de vergadering gesloten. SITTARD. Woensdagmorgen liet do landbouwer C. alhier een schaap inde wei. Groot was zijn verbazing, toen een buurman na een uurtje kwam vertellen, dat het schaap dood in een poeltje lag. Het arme dier was vreeselijk toegetakeld. De nek was doorvreten, terwijl het geheele I achterlijf ook weggevreten was. Woningnood in i.imliurg. De toevloed van weikkrnehten in do Zuid-Limburgsche mijnen schijnt tot on houdbare woningtoestanden in Zuid Lim burg te leiden. Het -Hdbl." beschrijft den toestand als diep treurig, De moreels verwildering die onder de vreemde mijnwerkers in Zuid Limburg heerscht, is onbeschrijfelijk. Het blad zegt niet alles te kunnen opnemen wat zijn correspondent te Maastricht daarover schrijft en bepaalt zich tot liet volgende Het is voorgekomen dat in een huis van 4 vertrekken het volgende aantal menschen woonden - man, arouw. 2 kinderen ori 7 kostgangers. Een ander gezin bestond uit man, vrouw. 2 jongens. 2 raoisjes, geheel of ongeveer volwassen, en 4 kostgangers. Voor al deze personen was er maar één bed. Die niet in 't bed sliepen lagen op stroozakken op den vloer door elkander. Gevallen als dat laatste zijn er meerdere. Ken ander gezin bestond uit man, vrouw, 3 kleine kinderen. 1 meisje van 14 jaar en 7 kostgangers. Wat er niet 'lat kind van 14 jaar geschiedde is hekend geworden. De toestand spot eenvoudig met alle be schrijving. Herhaaldelijk komt het voor, dat één huis met 4 vertrekken twoe, zelfs drie families herbergt. Uit dat alles blijkt wel. dat voorzichtig heid aan te raden is bij het werkzoeken in Limburg. SAMBEEK. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Ssmbeekschen Hoek is benoemd Mej. J. J. Langenhorst thans als zoodanig werkzaam aan de bij zondere acnapI te St. Anthonis. WANROIJ. Door den raad dezer gemeente is met ingang van Januari aanstaande lot keurmeester van vee en vloescli benoemd de heer P. Heijnen, rijksveearts te Sambeek. ASTEN. Maandagavond had in het Hotel (fitzeis de definitieve verkooping plaats van de Margarinefabriek c. a. en het hoerenhuis, behoorende tot den fail lieten boedel van de Firma A. Bluijssen Zonen. Het heereiihuis, dat met inbegrip van de slagen was ingezet op f8300 is opge houden. De massa der margarinefabriek met annexe g-b wen werd toegewezen aan den heer Gerard Seiigers alhier, (naar wij ver nemen als gevolmachtigde van eene Firma pit L mik /oor f 14500. De kooper heeft daarop gebruik gemaakt van zijn recht tot naasting der machines behoorende tot de fabriek. De totale koop som van fabriek en mac'nineriën bedraagt nu met inbegrip van slaggeld en ongelden ruim f 31000. Met zekerheid mag men thans verwach ten dat de margarineindustrie in de fabriek zal voortgezet worden, zoodat dus een belangrijke tak van nijverheid voor Asten behouden blijft, zij het dan waarschijnlijk ook met een meer beperkten omvang. Deze tijding zal ongetwijfeld in de ge zinnen onzer nijvere gemeente met vreugde begroet worden. HELMOND. Nog steeds blijken vele verlofgangers onverschillig om hun zak boekje op tijd te laten afteekenen. wan neer zij met groot verlof huiswaarts koeren. Dc straf, op dit verzuim gesteld, is echter niet gering. Dezer dagen zagen we een oproeping van een verlofganger uit deze stad, die eenige dagen te laat zijn zakboekje had doen afteekenen. om wegens dnt verzuim voor 4 weken onder dc waponen te komen. Op 25 Nov. hebben de arbeiders der firma Sanders Swane alhier het werk hervat. Voorloopig voor oen maand vcreenigden zij zich met de verhooging, door hun patroon bepaald, waarbij deze bun garandeert, dat zij op die conditie een bepaald loon kunnen halen. Wacht geld zal hun voortaan worden uitgekeerd en zulks ook van terugwerkende kracht, zoodat zij nog kregen bijbetaald wat men hun aan wachtgeld schuldig was. UDEN. Eenige dagen geleden haJ zekere K. alhier te Zeeland het ongeluk een jongetje met zijn fiets omver te rijden. Ofschoon de jongen wel uit het oor bloedde, stelde men zich het ergste niet voor. Het kereltje is Maandag evenwel aan de gevolgen overleden. Door de Japansche delegatie is een bezoek gebracht aan de margarinefabriek der N. V. Ant. Jurgens alhier. Zoowel kantoren als fabriekslocalen werden bezichtigd. Vooral de melkinrich ting trok zeer de aandacht, terwijl ook de fabricatie dor margarine door hen gevolgd werd. OSCH. Dinsdag 3 December zal voor de rechtbank te 's Bosch behandeld worden de bekende 7eeslachterij in eene weide alhier. Als beschuldigden zijn gedagvaard ,T. Vos, gedetineerd en W. van der Putten die om deze zaak de wijk naar Dnitschland nam. Als zoogenaamde kroongetuige treedt op J. Bos, die door d" ip- htbank ua Je ge vangenis is ontslagen. Ofschoon laatstgo- noemdo zonder vrees voor straf kan ver. schijnen, evenals indertijd Janus van Galen ui zake den moord op wijlen wachtmeester Hoekman geploegd, toch bestaat er twijfel of hy komen zal, daar hij eveneens ter stond na zijne loslating naar Duitschland is vertrokken. In elk geval bezit de recht bank zijn onderteekend getuigenis voor den reehter-commissaris afgelegd. Ilamlcl in oii^ckoimI vlcewli. Voor eenigen tijd werd in ons blad melding gemaakt van een slager uit Didara die dood of ziek vee per advertentie te koop vroeg met de kennelijke bedoeling het vloescli te verkoopen of in de worst te verwerken. Wat deze slachter in het open baar vroeg, gebeurt op onderscheidene Goldersclie plaatsen in het geheim, vooral door personen, die liet slachten als bijzaak beschouwen, of in commissie slachten, en wanneer er geen scherpe controle van den veearts bestond op al het hem bekend zieke of ondeugdelijke vee eu de politie geen waakzaam oog zou houden,, dan kreeg menigeen de slechtste waar te eten. Deze controle en dit toezicht is evenwel niet overal mogelijk. Het volgende dat uit Winterswijk aan de bladen gemeld wordt, moge een bewijs zijn van de noodzakelijk- beid; Een landbouwer onder Winterswijk had een koe. die aan een ongeneeslijke kwaal leed. De veearts, die het dier behandelde, stelde voor, liet ten slotte te vernietigen. De boer kreeg schadevergoeding uit het veefouds. Het bestuur van dit fonds tracht te het zieke dier toch nog aan den man te brengen, teil einde zoodoende zijn risico te verminderen. Weldra was een slachter»je gevonden, die bet voornemen had, het dier voor de consumptie te slachten. De nieuwe eige naar verkocht liet dier daarop aan een exportslager te Borculo. die het beest wederom verkocht aan een opkooper uit Amsterdam. Toen de politie uit Winterswijk op toe vallige wijze van den verkoop hoorde, verwittigde zij daarvan den burgemeester die op zijn beurt zijn ambtgenoot te Borculo ervan in kennis stelde en deze liet de reeds uitgepelde koe door den veearts af keuren en het vleescli begraven. Dergelijke gevallen komen meermalen voor en bezorgen de beroemde Gddersche worst een kwaden reuk. I)a( iting, nogal Door een Rijk-veldwachter te Dordrecht zijn Vrijdag aan de woning der familie M. aldaar, twee en twintig dagvaardingen voor even zooveel politieovertredingen beteekend om als beklaagde voor het kantongerecht te verschijnen. Mooi gewas. Als zeldzaamheid mag voorzeker wel gemeld worden dat op het landgoed -Brackenstein" by Nijmegen haver ge groeid is, welke per vim 54 kilo's heeft opgeleverd. Een winstgevend gewas alzoo! Doodgevallen. Maandagmiddag had pen zekere M. van Elk te Altforst het ongeluk door het plotseling aantrekken van het paard ach terover van de kar te vallen. Hij was op slag dood. Levend verbrand. Een 29 meisje te Winterswijk, Ubbink gehoeten, is door liet in brand geraken der dekens. Dinsdagnacht verbrand, liet verkoolde lyk werd door den broer ge vonden. Slachtoffer van zijn beroep. Dr. de Bruin, geneesheer-directeur van het ziekenhuis te Schiedam, zijn twoe vingers afgezet, tengevolge van bloed vergiftiging, ontstaan hij de uitoefening van zijn ambt. %'ergeteii goederen. Deze week had te Haarlem de ver kooping plaats van voorwerpen, die in do rijtuigen der H. IJ. S. M. in 1906 achter gelaten zijn. Men staat verbaasd over dc vergeet achtigheid, de nonchalance der menschen, als men ziet, wat daar al zoo verkocht wordt. Honderden werkmanskruikjes liggen naast pnrapluies en wandelstokken, waar onder er zijn met gouden en zilveren knoppen. Dan vindt men er ontelbare city bags, jassen, ook corsetten zoo waar. jurken, handschoenen, overschoenen en gewone schoenen, ja wat niet al. Reeds lang voor den tijd verdrong het publiek zich voor het lokaal. Voor winkeliers daar ter stede is het geen voordeel dat de verkooping daar geschieden moet. Waaiiviiiiiig. Te Haarlem loopt op het oogenblik een man rond, die zich verbeeldt burgemeester te zijn van de Nassaustraat, Nieuvye gracht en Margaretlmstraten. Hij klopt overal om geld aart, om die laatste straten te laten opknappen en zoekt ieder oogenblik toegelaten te worden by den burgemeester, dien hij als zijn collega ''OSCllOUWt. Daar de man niets kwaads doet en ook, niet gevaarlijk is, kan hy niet worden opgenomen. In kokeml water gevallen. Het kind van zekeren T. E. te Elburg viel in een bak kokend water en bekwam zoodanige brandwonden, dat roeu voor het leven vreest. lie Teister misdadiger». Het schijnt dat er nog meer los komt te Zeist. Met do moordenaars sehynt men ook de band gelegd te hebben op de bedrijvers van verschillende diefstallen on inbraken in den laatsten tijd te Zeist gepleegd. Dat de justitie niet stil zit, blykt wel hieruit, dat gistermiddag onder politiegelei- de uit Emmerich naar Zeist werd gevoerd een dienstbode, die begin November plotse ling bij een familie te Zeist ontslagen was. Strafbare Loterij. De sigarenhandelaar L. te Hoeren veen verkoopt sedert jaren sigarenzakjes, die genummerd zijn. Valt op dat nummer iu de Staatsloterij de f 100.000 dan krijgt de eigenaar van dot zakje een rijwiel. Op grond van de Loterijwet is nu tegen den heer L. procesverbaal opgemaakt. Vretle»palciM. Met den bouw van het Vredespaleis zal thans binnen niet nl te langen tyd een aanvang kunnen worden gemaakt. Het eerste bestek, voor het grondwerk is nl. gereed. Om de plek, waar het gebouw zal verrijzen, komt eene schutting van onge veer 600 meter lengte, terwijl ook het ijzeren hek aan den kant van den Sche- veningschen weg door eene schutting zal worden vervangen. Het grondwerk moei 1 Maart a.s. gereed zijn. Over eenige maanden zal ook het bestek voor den bovenbouw gereed kunnen zijn. Stallen op liet Loo. Voor de aanbesteding der Kon. stallen op bet Loo was de langste inschrijver de heer Ooimans te Leeuwarden voor f 326,855. Dooilelijk ongeluk. Men meldt uit Eist: Bij den bouw eener R. K. Kerk alhier, is de kap, die in aanbouw was, ingestort Een timmerman uit Nijmegen, v. O. 21 jaar oud en gehuwd, werd gedood. Er azen op de landverhuizers heel wat gewetenlooze bedriegers, die don armen, welke hun weinige spaarduitjes gebruiken om naar het land van belofte, Amerika, te komen, hun geld afhandig trachten te maken. De landverhuizer T. P. die Zater dag met het stoomschip -Korea" uit Rotterdam zou vertrekken, wisselde kort voor zijn vertrek eenig Duitsch geld voor Amerikaansch, bij een helaas onbekend gebleven schacheraar te Rotterdam. Toen het al te laat was om er werk van te maken, bleek dat de man reclamebiljetten in den vorm van dollarbanknoten in de hand waren gestopt. Typhus en melkgebruik. Van 1 tot 10 September zijn te Amster- d«m 126 gevallen van febris tyhoïdea voorgekomen, ongerekend do gevallen, die mogelijker wijze niet bekend werden aan deu gemeentelijken gezondheidsdienst. Statistisch gesproken zijn deze cijfers niet onrustbarend, omdat zij duidelijk wijzen op een jaarlijkseh terugkeerend ver schijnsel en zonder dat het totaal thans merkbaar hooger is dan anders. Alleen kan woiden opgemerkt, dat de groote stijging in het aantal, de ophooping in het najaar ditmaal wat later is gekomen, het geen iu verband is te brengen met de weersgesteldheid en andere invloeden, nu een zomer met veel regen gevolgd werd door een langdurigen tijd van droog weer Ook nu weer kon voor de groote meerderheid der ziektegevallen nl. voor 86 van de 126, met groote waar schijnlijkheid worden aangetoond, dat zy te wijten waren aan het gebruik van geïnfecteerde melk, afkomstig uit gemeen ten in de omgeving van de hoofdstad. Het kwaad, is, als altijd, gelegen in het spoelen van de melkvaten met sloot water, gelijk in de jaarverslagen van den gemeentelijken gezondheidsdienst herhaal delijk als de vermoedelijke oorzaak is aangewezen. Men kan zich daarbij voorstellen hoe in den drogen tijd, toen ;ie regenputten geen voldoend water hadden, de melkvaten meer dan anders nog in de sloot werden gespoeld De plaats, waar dat spoelen gebeurd, is dikwijls vlak naast de plek, waar het pri vaat uitloost, zoodatdekanegrootis.dat ziektekiemen bij het spoelen in de vaten komen. 100,000 Mark Voor ongeveer 3 jaar geleden zat de koopman VVeijgand uit Hattingen in een trein, die bij het binnenkomen op het station aldaar, op een anderen locomotief liep. W. werd door den schok, die slechts een zeer geringe schade veroorzaakte, I

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2