Limburgscli Nieuws. H, Herhalingsonderwijs. Nieuws uit de Buurt. Algonieen Nieuws. Laatste waarschuwing. ten strenaste verboden is: Boler- en Eiermarkten. In pen kale kamer, die eigenlijk een kenken was, bestrooid met valiezen, kof fers, boeken, kaarten en een veldbed, stond de groote Napoleon. Een adjudant, die geschreven had, zat zijn pen te versnijden en keek hem wachtend aan. Slot volgt. VENRAY, 2 November 1007. In de Muziekzaal alhier hield Zondag avond de Boerleonbank eene druk bezochte vergadering. De Directeur, de heer H. Trynes opende de vergadering, waarna de secretaris het jaarlijksch verslag voorlas van inkomsten en uitgaven, waaraan wij het volgende entleenen Uitstaande voorschotten op 31 Deo. 1906 f 75998.— Aandeelen C. C. B. L. f 21.19 Inhoud dor kas f 4463.225 Totaal f 80482.51-5. De saldo's der spaargelden bedroegen f 03523,80. Schuld bij de C. C. B. L. f 15991,53. Winst over de jaren van bestaan f1967.185. Totaal f 80482.51s. In 1906 zijn voorschotten gegeven voor f 7350 en terugbetaald f 5466. Spaargeld ontvangen f 38975; terngbe taald 123053. Er zijn in omloop 107 spaarboekjes en 67 voorschotboekjes. De heer Tryoes spoorde de leden aan zooveel mogelijk gebruik te maken van de Boerenleenbank, hierby op de voordeelen wijzende, die deze bank aanbiedt. AaD de beurt van aftredende bestuurs leden waren de heeren H. Trynes, H. Janssen en Jac. Aerts. die wederom als bestuursleden bij acclamatie werden her kozen. De heer H. Poels-Camps werd bij acclamatie gekozen in de plaats voor het overledene bestuurslid L. Raedts. De Secretaris deelde daarna nog mede dat de leenbank het minste nadeel heeft hij de Meyerijsche bank, daar de waarden bij onderpand voldoende verzekerd zijn en het toezicht op de administratie van dien aard is, dat geen fraude kan plaats hebben. De geestelijke adviseur, de Eerw. heer Sraeets, spoorde de leden nogmaals aan de leenbank te steunen, waarna de Voorzit ter dank bracht aan den secretaris, de heer J. Stoot, voor de uitstekende admi nistratie. Hierna werd de vergadering niet den christelijke!) groet gesloten. Omstieöks 6 uur vergaderde da Boeren bond afd. Paarden- en Veeverzekering. Aan de orde was verkiezing van schatters. Als schatters der Paardenverzekering voor Dorp, Hiept en Merselo werden gekozen J. van den Munckhof en O. Stevei s; voor Brukske, Lull. Oostrum en Smakt J. Willeras en S. Janssen; voor Leunen, Wieëo, Steegh en Veltum M. Vollanberg en J. Reintjes; voor Overbroek Scheijde, Hoog en Laagriebroek, M. Claas- sens en Gs VuHings; voor Heide, Wevers- lo en Nachtegaal A. van Heijster en P. J, Derks; voor Oirlo, Castenray, Duijkers en Rambagbs. Tot algemeen» schatter werd gekozen M. Claassens, in de plaats van A. Jacobs, die bedankt had. Als schatters der veeverzekering werden gekozen J. Peeters. P. Willems. G. Goemans, J. Derks, Th, Michels en M. Vollenberg. Op voorstel van de Heide werd de pre mie van 2 op li/z pet. gebracht. Voor de Rechtbank te Roermond stonden Dinsdag o. a. terecht 1. M. H. J. oud 32 jaren. 2. M. A. V. oud 27 jaren, 3. H. R. oud 24 jaren, allen arbeiders, 4. J. J, oud 63 jaren, atueadoor, 5. H. H. H. oud 23 jaren, 6. P. V. oud 26 jaren, beide metselaars en 7. P. H. B. oud 38 jaren, opperman, allen wonende te Venray, beklaagd dat zij te Venray op 8 September 1907 A. Kuijpers hebben mishandeld en verwond. Eisch voor ieder 21 dagen gevangenis, straf. Verder wordt de aandacht erop gevestigd, dat er tegenwoordig veel Oos tenrijksche Thalers, met 't opschrift Franz Joseph IV G Kaiser v. Oesterreich en aan de ugzijde oen dubbelen adelaar in omloop zijn, welke bij de kassiers niet meer worden aangenomen. GENNEP. Door eenige lotelingen der Nationale Militie alhier is een bezwaar schrift ingediend, aan Gedeputeerde staten der provincie Limburg, houdende verzoek de op 25 October alhier gehouden loting te vernietigen, en zulks op grond, dat de loteliog v. d. Locht, die op 1 Januari 1907 in het Dnitsche rijk gevestigd was in strijd met art. 14 der wet aan de loting te dezer plaatse, in plaats van te Amsterdam heeft deelgenomen. HORN. Door de marechaussee werd Zondaguam. een geweer in beslag genomen dat gedragen werd door een lid van do Jongelingenvereeniging en dat dienen moest bij de repetitie voor een op to voeren tooneelstuk. SWALMEN. Een besluit, dat navolging verdient, werd dezer dogen door onzen gemeenteraad genomen. Op voorstel van den Voorzitter werd op de begrooting voor 1908 een post groot f 15 gebracht ter be vordering der geitenfokkerij. Deze f 15 zullen worden toegekend aan den houder van een bok van het. bekende Saanenras. Als mea nagaat dat in deze gemeente, volgens de laatste veetelling 168 geiten zijn, dan kan men niet anders, dan dit besluit, vooral genomen in het belang van den kleinen boor of arbeider, toejuichen. Zaterdagmiddag daalde op de grens van Swalmen en Beesel een lucht ballon neer- van den Niederrheinischen Verem für Luftschiffl'ahrt section Essen a. Ruhr, en bemand met 4 heeren, namelijk de reserve-luitenants Schroder te Essen a. Ruhr en Rassfeld te Steele, verder de luitenants Bohmrich en Vogl van het 159e infanterie-regement te Miilheim a. Ruhr. Van de bemanning vernam men. dat te opstijging had plaats gehad, te 9.30 te Essen-Ruhr. De grootste hoogte, 3800 M. werd bereikt nabij de Zuiderzee. Op deze hoogte dreef een luchtstroom den ballon in zuidelijke richting. Een voor spoedige landing had rond 3 uur op een perceel weiland plaats. De inzittenden namen terstond 6 man aan. die alles inpakten, op een kar laadden en naar het station Swalmen vervoerden. WEERT, Door den plaatsv. districts. veearts den heer Billekens, is het miltvuur geconstateerd bij een rund van don Isndbocwec Hub. Winkelmolcn te Husho- ven, gemeente Weert. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders d.d. 27 October, werd het verlof tot verkoop van aicoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank verleend aan W. K. alhier, ingevolge art. 39 der drankwet ingetrokken. Ouders, die hunne kinderen het Herhalingsonderwijs wenschen te laten volgen, verwijzen wij naar achterstaande bekendmaking van Burgemeester en Wet- houders. llHitsrlie en OoBlcnrijksehe Tlinlera. Naar het »K. W." verneemt, zullen door de kassiers in Limburg de 3-roark» stokken (thalers), na 15 November a. 8. niet" hooger dan tegen f 1.74 worden aangenomen en zullen denkelijk alle koop lieden en winkeliers na 15 November de thalers niet hooger dan f 1,75 aaanemen. BOXMEER. In den nacht van Zondag op Maandag is het kruisbeeld staande op den weg van deze gemeente naar het naburige Sambeek geheel verbrijzeld. Het R. K. Kerkbestuur is door iemand in staat gesteld f 250 uitte loven voor hem. die in deze aanwijzing doen kan. DEURNE. De jaarmarkt van Maandag was nog al druk bezocht, waartoe het mooie weer; dat we op dien dag niet ge woon zijn, veel medewerkte. De handel in vee was niet druk, ook de biggen hadden weinig aftrek, in manufac turen, krameryen enz. werd nogal omge zet. Behalve dat eenige drinkebroers al in 't begin van den avond aan 't bakkeleien waren, liep alles nogal rustig af. Toch was het aan verschillenden 's avonds te zien en te nooren, dat de drank op zoo'n marktdag een hoofdrol speelt. BAKEL. Alhier had deze week een droevig ongeval met doodelijken afloop plaats, dat alweer te wijten is aan het roekeloos omgaan met vuurwapenen. Zekere P Spoormakers, die blijkbaar in het middaguur een haas wilde schieten, had te dien einde zijn geweer neergelegd op de kar van een landbouwer, die zich naar het veld begaf. Toen men een boschje passeerde, sprong S. van de kar en trok daarop het geweer met den loop naar zich toe; waarscnijnlijk bleef de haan hierbij ergens aan haken, tenminste eensklaps ging het schot af en S. kreeg de volle lading in den buik, ter wijl bet paard bij den knal zoodanig schrok dat het begon te hollen. Hoewel zoo ernstig gewond dat de inge wanden zichtbaar waren, had S. nog de tegenwoordigheid van geest, em den voer man, die inmiddels het paard tot stilstand had gebracht, toe te roepens dat hij naar den Pastoor om hulp z ju gaan. Zoo spoedig mogelijk kwam toen gees telijke hulp en kon de ongelukkige nog voorzien worden van de H.H. Sacramenten waarna hij spoedig overleed. Dr. Ledel uit Helmond die direct ontboden was, kon slechts den dood constateeren. WYCHEN. In hotel -Metropole" te Nijmegen werd Woensdag namens raev. douairière Van Andringa de Kempenaar to het geweer niet gezien hadden by den Terborg aanbesteed, het restnureeren van geweermaker, waar dit wa.^ opgezonden het Kasteel te Wvchen. Ingekomen waren 20 in ohrijvuigsbiljelten. Laagste was N. Willei "n 'o Vreeswijk voor f39.880 Bezoek vnn Keizer Williolm Het keizei lijk aoht de -Hohenzollern met bet Puitsohe Keizerpaar aan boord wordt den it November na zonsondergang te IJmuiden verwacht en zal aldaar tot den volgenuen ochtend, nabij of in de haven bl ven liggen. Het is, verneemt men. de wensch van Keizer Wilholm dat bij zijn aankomst tot het oogenblik waarop de Keizerlijke familie IJmuiden verlaat teneinde aan boord van hot jacht naar Amsterdam >>p te stoomen, het incog nito worde g .icrbiedigd. Dientengevolge zal de Marine' geen -eerehewijzen aan den Keizerlijken nrst verschuldigd, geven vóórdat het schip naar Amsterdam vertrekt De Keizer reist Woensdagavond 20 Nov rechtstreeks van Amsterdam naar Berlijn terug, zoodat het bezoek aan den Haas is komen te vervallen. Opvoeding* Te Amersfi art moest Vrijdagavond een nog jonge ongehuwde vrouw, die daar kermis was komen houden en in verre- gaanden -taai vin dronkenschap verkeerde naar het politiebureau worden gelpid en daar in een der cellen moest worden opgesloten. Haar vijfjarig zoontje werd door de agenten mei groote zorg in een der vertrekken voor iiachtverhlij vers naar bed gebracht af en toe ging er een eens kijken of de jongen wel rustig sliep. Toen er weer eon kwam klaagde de kleine man over dorst. Een flesch melk werd voor hum gehaald. Ik heb liever bier.zeide toen de dreu mes, die nu ook ven 1de, dat hij dikwijls jenever met water dronk l'ot»(<luivcn. Bij de le Oosterbeek gehouden loting voor de nationale militie is door eenige lotelingen uit Renkum een aardig gebruik gemaakt van postduiven. Deze werden bij de concertzaal waar loting werd gehouden, voorzien van briefjes, vermeldende de na men der lotelingen en de getrokken num mers. Ondanks it teer ongunstige weder was op deze wi/e reeds tien minuten na liet trekken van de nummers bij de ouders dezer lotelir en te Renkum de uitslag bekend. VrnaU. Een schoenmaker in de Groote Hout straat te Haarlem had aan de buitenzijde van zijn winkel een kastje opgehangen, waarin achter glas, een lijst met de namen van wanbetalers. Het trok zeer de aan dacht. Maar in den nacht van Zaterdag op Zondag is dit kastje afgerukt en door de spiegelruit in den winkel gegooid. Veesmokkeien. Men schrijft uit Zeeuwsch Vlaanderen 't Is hier tegenwoordig buitengewoon stil met den smokkelhandel in vee. Ofschoon de donkere avonden aange broken zijn, bemerkt men weinig, van het frauduleus overbrengen van runderen en varkens, dat op andere jaren omtrent dezen tijd zoo druk kon zijn. De' reden hiervan is, dat de Vlaamsche landbouwers met het oog op het veelvuldig voorkomen van mond on klauwzeer geen Hollandsch vee durven koopen, dat zonder de minste keuring ingevoerd wordt. "Ook door Belgische landbou wieeraars en véeartsen wordt voortdurend gewaar schuwd tegen het aankoopen van gèsraok- keld Nederlandsch vee Ook een feestje. In de vorige week gaf een Haagsche familie een feestje... bij gelegenheid van de intrede der 100ste dienstbode. Het gezin bestond ruim 17 jaar. Ken stevig gebit. Welk een kracht de hond bezit in zijn kaken en tanden, bleek onlangs, toen de hond van een jachtopzichter, een herders hond, ongelukkigerwijs raet een poot terecht kwam in een klem. die gesteld was geworden om rooftuig te vangen. De eigenaar was weldra ter jlaatse, doch intusschen was het dier ioor de pijn reeds zoo woedend geworlen, dat het naar allekanten rondom zfch beet. De man had niets om den hond tt muilbanden en vreesde, dat hij in den voet zou geheten worden, wanneer hij trachtte om het ijzer open te maken. Hij kwjtn toen op het denkbeeld om de loopei van zijn geweer tusschen de kaken var. den hond le plaatsen en intusschen tb klem te openen. Woedend knauwde het dier, terwijl het bevrijd werd. Het Heek toen echter, dat de tanden van den bond door de stalen wanden van de loojen waren doorgedrongen, iets wat werkel^k niet te gelooven zou geweest zijn, warneer wij geworden. N. S. Hel Telel'ooiihiirc.ui le Antwerpen afgebrand Dinsdagnacht is het centrale telefoon bureau to Antwerpen afgebrand. Het telefoon bureau is gevestigd in een hoog gebouw aan de Melkmarkt. Boven is het telefoonburoau, onder is liet groote magazijn van Tietz. Het huis is gekroond met zware toestellen waarop de draden samenkomen van de heele stad. Ruim 1 uur ontdekten de beambten vnn den nachtdienst, dat er brand was in een van de vertrekken, de kabelkamer. Ze waarschuwden onmiddelijk de brandweer door de telefoon. Het duurde even voordat de brandweerman die aan den anderen kant van de telefoon stond he greep, waar er brand was, want de telefoonbeambte riep maar steeds -Hier is brand," en pas na herhaald vragen waar -hier- was, kwam de brandweer man te weten dat het telefoonbureau zelf in brand stond. Het telefoonbureau bleek een uiterst ongunstig perceel om te blusschen. Van twee kanten is het niet dan over daken te bereiken, en ap die daken kon de brandweer niets uitrichten door de tele foondraden. De telefoondraden waren bovendien een beletsel om hooge ladders te plaatsen tegen de open gevels van het huis. Met het blusschingswerk werd dan ook een aanvang gemaakt van binnen uit. Daar lagen de bewoners nog te slapen terwijl het dak al rondom in de vlammen kwam le staan. De bewoners vlogen verschrikt op en half gekleed kwamen ze buiten, geholpen door een paar agenten, die met huilende kinderen kwamen aanloopen. Het was de zaak. het publiek ver van liet brandende gebouw te houden, want weldra knapten de telefoon draden. Bij honderden kwamen die aan alle kanten naar beneden. I)at moet een prachtig gezicht geweest zijn. De vallen de telefoondraden spntten vonken en zoo was het om liet brandende gebouw soms een aanhoudend geflikker van bliksemlicht Om een uur of drie was de brandweer den brand moestor, maar toen was het heele tclefoonbrueau met hebben en houden vernield. Het onderhuis, waar de maga zijnen van Tietz zijn, is behouden, maar dat drijft natuurlijk van bet water. De oorzaak van den brand is onbekend Men denkt aan de mogelijkheid van een gebrek aan de verwarmingstoestellen, die er pas enkele dagen waren. Antwerpen kan voorloopig niet telefo- ueeren. 's het niet of de koopstad doof- I stom geworden is 1 De -N. R. Ct." heeft de mededeeling outvangen, dat de gemeenschap met het centraal telefoonbureel te Antwerpen ver broken is, maar dat de telefoon op de beurs te Antwerpen bereikbaar is via Brussel. Ter dootl veroordeeld. De jury te Brugge heefteen vreeselij» ken moord te berechten gehad. Beklaagde was de 37jarige P. Maer» tens, groentenkoopman en herbergier te Kortrijk. Bij hem in 't logement woonde zekere Jan Hespel, een 75jarige gewezen brouwersknecht. Hij had den naam een spaarpot te bezitten maar daar de raan zoer -gesloten" was. kende niemand het juist bedrag van zijn vermogen. van het lijk waren reeds verbrand, toen men na de zolderdeur ingetrapt te hebben, ter plaatse kwam. Om nnn zelfmoord te doen gelooven, id Maertens een stoel bij het lijk ge plaatst. en don sleutol van den zolder in de zakken der kloeren van Hespel gestoken. Langen tijd heeft M. do schuld ge loochend, maar hij eindigde met volledige bekentenissen af te loggen. De jury hoeft Maertens aan de gruwelijke misdaad schuldig verklaard. Hot hof veroordeelde hem daarop ter dood. Hol iillor-itlloriiioiitt hIo. Volgens oen bericht uit Lemberg (D.) hebben daar twee winkeljuffrouwen, van 20 en 19 jaar, die beiden op eeu kapiteiu verliefd waren, met elkaar op het pistool geduelleerd. De eene kreeg oen kogel in het hoofd eu is er aan gestorven. Hief iiialscli. De rechtbank te Weenen heeft een Boheemsch werkman gestraft met drie maanden dwangarbeid, omdat hij zich oneerbiedig had uitgelaten over wijlen Keizerin Maria Theresia. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat men raet het geven der lessen van het op al de O. L. Scholen in deze gemeente, met 1 November a. s. weder zal annvangen dat de ouders of verzorgers van kinderen die. die kinderen het herhalingsonderwijs wenschen te laten volgen, verplicht zijn bij iiet Hoofd der School, waar dat kind do lessen zal volgen moeten aangeven. en dat het onderwijs uitsluitend voor meisjes bestemd, zal worden gegeven op een dag in de week van li/z tot 4 uur in de Dorpsschool. Venray 20 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESS ER. De Secretaris, STOOT. In 1905 had Maarten» eene som van 1000 frank geleend van Hespel. Sinds Januari 1907 had deze laatste meermalen de teruggave van dat geld geëischt. Daar de beschuldigde hem niet kon voldoen, en daar de eisclien van Hespel dringender worden, besloot Maertens zijn kostganger te vermoorden. Herhaaldelijk stond hij op het punt dat plan ten uitvoer te brengen, maar telkens deinsde hij voor de wandaad terug. Eindelijk, 23 Maart, 11 uur *s morgens terwijl Ilespel bezig was hout te hakken op de achterplaats van Maertens, bracht deze hem onverwacht van achteren een hevigen hamerslag toe, links op het hoofd, zoodat Hespel op den grond rolde. Ziende dat zijn slachtoffer nog leefde, droeg de dader het lijk naar den zolder en hing het met een touw aan een balk. Den volgenden nacht kwam bij Maertens evenwel het plan op, de sporen zijner misdaad te doen verdwijnen te 5 ure 's morgens ging hij naar den zolder, met een liter petroleum op drie verschillende plaatsen maakte hij stapels van hout en krullen, begoot ze met petroleum en stak er het vuur in. Een van de stapels brandde onder het lichaam van Ilespel en de twee anderen moesten het huis in brand steken. Daarna ging M. naar beneden en deed de zolder deur op slot. De misdaad werd ontdekt door voorbij gangers die rook uit het dak zagen opstijgen. De voeten en eon gedeelte der heenen Burgemeester en Wethouders van Venray maken bekend dat het zonder vergunning van ons Collegie vee te laten weiden, s. ruwelen of heide te hakken, op de gronden dezer gemeente, gelegen ten Noorden van den Dijk naar Bakel. Tegen overtreding hiervan zal proces verbaal worden opgemaakt, En opdat niemend hiervan onwetendheid kunne voorwenden is van deze openbare kennis gegeven. Venray 22 Oct. 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, II. ESSER. De Secretaris, STOOT. Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter openbare kennis dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek mot bylagen van Peter Johannes Versleijen schoenfabrikant wonende te Venray, om vergunning tot het plaatsen van een Tangyer gasmotor van 10 eff. P.Kr. op het perceel kadastraal bekend in sectie C no 4339. Op Dinsdag den 12 November 1907 des voormiddags te elf uren, zal ten raadbuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze monde ling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de secretarie der gemeente kennis nemen san de ter zake ingekomen schrifturen. Venray 25 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESSER. De Secretaris, STOOT. De Burgemeester van Venray maakt bekend, dat de kohieren der Per- sonoele belasting no, 9 en 10 der ge meente Venray over het dionstiaar 1907 invorderbaar verklaard op den 19 October jl. aan den heer ontvanger ter invordering zijn ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen, Venray don 23 October 1907. De Burgemeester. II. ESSER. MAASTRICHT, 29 Oct, Boter Ge- mijnd 24510 K. G. Prijzen, hoogste prys, f 1.43. Laagste f 1,34, Gemiddeld f 1.39 Eieren aangevoerd 12500, Dikke f 0.40 a f 7.10, kleine f 5.30 f 5.50, gemeng de f 6.10 A f 6.80.

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2