voor T en UitgeverW. A, Van den Munckhof, Venray. Volksgezondheid. Het Touwtje. Zaterdag 19 October 1907. 2 Bete Jaargang. No. 42. Mengel werk iÉll «««1 Abonnementsprijs per kwartaal Prijs der Advertentiën: m QT 20 e. 5 c. W. M II. Besmettelijke ziekten. Vraagt men, lioo hot gedurende 1906 in onze provincie gesteld was met het voorkomen van ziekten en de vanwege het Staatstoezicht op do Volksgezondheid daartegen aange wende bestrijdingsmaatregelen, zoo hebben we in de torste plaats onze aandacht te wijden aan de ten onzen! inheemsche vormen van besmettelijke ziekte. Van deze laatste behoefde geluk kig geen enkele als epidemisch heerschende> to worden verklaard. In totaal kwamen voor van typhus en februs lyphoïdea 65 gevallen pokken 1 geval, roodvonk 178 gevallen, diphiheritis 108 gevallen. Het cijfer der roodvonk en diphtheritisgevallen is tamelijk on» gunstig, wat uit vergelijking met Noordbrabant kan blijken, waar door .die twee ziekten resp. 109 en 78 personen werden aangetast. Zoodra een der hierboven genoem de ziekten in de eene of andere plaats of binnen een gebouw, voor huisvesting van meerdere personen bestemd, als onderwijsinrichtingen enz., hare tegenwoordigheid door een in 't oog loopend aantal geval» len had kenbaar gemaakt, werden vanwege het staatstoezicht geregeld zoodanige maatregelen getroffen, als het meest geschikt konden worden geacht, om verdoro verspreiding der ziekte te kceron. Middelen ter bestrijding. De Medische Inspecteur stelde in zoodanige gevallen ter plaatse een onderzoek naar den aard en den graad van de hevigheid dei- ziekte in. Soms, doch niet steeds, kon het uitgangspunt dor ziekte worden vast» gesteld, wat dan het nemen van bij zondere beveiligingsmaatregelen mo» gelijk maakte. In elk geval werden de bekende maatregelen om in 't algemeen uitbreiding van besmetting te voorkomen, steeds zonder verwijl in toepassing gebracht. Afzondering en verpleging, zoo mogelijk, van de lijders in eene ziekeninrichting, observatie van met de lijders in moor on middel ijk contact geweest zijnde personen, het voorkomen van ver breiding der besmetting door do schoolbevolking, hetzij door lijdelijke sluiting der scholen, hetzij door niet toelating althans tot de school van kinderen uit besmette gezinnen, degelijke ontsmetting eindelijk van de woningen, waarin de ziekte had geheerscht, en van door de lijders gebruikt lijf en heddegoed, al deze punten worden door gemeen overleg tusscnen do Inspecteurs en de gemeentelijke en schoolauioriteiten op het zorgvuldigst goregeld. Daar het voldoende bekend is, dat typhusgovallen veelal hun oorsprong vinden in het ge' ruik van hesmet drinkwater en besmette melk werden deze beide artikelen, voot zoover bekend was, dat de lijder er gebruik van had gemaakt, aan een nader onderzoek onderworpen, waar door de aanwezigheid van thermophi Ie colibacilien door de prof. Dijkman meermalen kon worden aangetooiu en de oorsprong der ziekte daarmede aangewezen. Met het oog op het gevaar voor kteverbreiding door levering van melk uit een besmet gezin aan zuivelfabrieken zijn door een Gel- dorsehe Gezondheidscommissie met goedon uitslag bij de Directie eener zuivelfabriek pogingen aangewend, om geen molk, herkomstig uit een hesmet gezin, ter vorwerking aan to nemen. Het ware zeer te wenschen, dat, dit loffelijk voorbeeld ook in onze provincie navolging mocht vinden. Nog dient in dit verband te worden vermeld, dat van de Hoofdinspectie uit eene krachtige en voor een deel althans geslaagde actie is uitgegaan, om tot uitbreiding van het aantal der in de Epidemiewet bedoelde inrichtingen tot afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten en tot verhoo ging van de bruikbaarheid der bestaande te geraken. Overeenkomst met het Buiten land. Een belangrijke regceringsmaat- regel op het gebied der bestrijding van besmettelijke ziekten is ook deze geweest, dat met de Belgische en de )uitsche regeering eene overeen komst is gesloten tot, onderlinge tennisgeving van dein wodeizijdsche grensgebieden meer veelvuldig voorkomende gevallen van de eene of andere besmettelijke ziekte. Tegen mogelijke insleeping binnen de grenzen van ons land van de Aziatische cholera, die in den zomer van het voiige jaar velschillende streken van Duitschland ernstig teisterde, werden ook in deze loofdinspectie de meest krachtige voorzorgsmaatregelen genomen waar jij het natuurlijk in de allereerste daats op de beveiliging der twee grensprovinciën, Limburg en Gel derland aankwam. Gelukkig bleef ons land voor de vreesolijke ziekte gespaard. Van een onkel verdacht *oval te Apeldoorn, waarbij voor zichtigheidshalve d noodige voor») zorgsmaatregelen werden in acht genomen, bleef de diagnose zeer twijfelachtig. Genickstarre. Zoodra hier te lande was vernomen 10e een andere besmettelijke ziekte, de meningitis cerebro-spinalis opide» mica, in Duitschland Genickstarre, hier te lande hersenruggemei'gs- vliesontsteking of ook wel nekkramp geheeten, bij onze Oosterburen woedde, werd door het Staatstoezicht de meest mogelijke waakzaamheid betracht, om, mochten gevallen van genoemdo ziekte binnen onze grenzen voorkomen, onverwijld maatregelen te treffen tegen besmetting Wat deze provincie betreft, werden twijfelachtige gevallen waargenomen te Weert, Hulsberg Spekholzerheide en Hunsol. Voor zoover uit de diagnose niet bleek, dat men met een geval van gewone of tuberculeuse meningitis te doen had, werd spinaal vocht of neusslijm van den patiënt voor bacteriologisch ondei zoek opgezonden naar het labatorium van prof. Spronck te Utrecht, dia zich voor dat onderzoek welwillend bereid had verklaard. Bij geene dier onderzee» kingen mocht het gelukken do aanwezigheid van den meningococcus van Jaeger Weichselbaam, den verwekker der epidemische meningi tis, aan te toonen. Toch worden ook in die twijfel» aehtige gevallen de noodige voor» zorgsmaatregelen niet verzuimd. Met voldoening mag worden geconstateerd, dat eene meningitus besmetting, waarvoor een oogenblik was gevreesd, met de m< gelijkheid waarvan althans rekt was gehouden, ons land, GoO rij dank, bespaardis gebleven. Andere gevaarlijke ziekten. In het kort zij nog de aandacht gevestigd op de bemoeiingen van het staatstoezicht met een drietal ziekten, welke, hoewel zij niet onder de bij de wet aangewezen besmette» ijke ziekten voorkomen, (och in maatschappelijken zin lang niet ongevaarlijk zijn. De bedoelde drie ziekten zijn lepra melaatschheid) kraamvrouwenkoorts en tuberculose (teringj Gevallen van lepra komen in ons and slechts zeer sporadisch voor, doch die enkele lijders leveren, door dat zij zich vrij in het openbaar mogen bewegen, en zelfs waren te loop aanbieden, toch altijd eenig jesmettingsgevaar voor hunne mede- jurgers op, gezwegen nog van het weerzinwekkend gevoel, dat men bij iPt zien van een lijder aan deze ziekte pleegt te ondervinden. Daar nu een leprapatiënt niet wettelijk kan worden gedwongen, bm zich in eene ziekeninrichting te doen verplegen, is het streven van iet Staatstoezicht hierop gericht, om aem te overreden vijwillig in zoodanige verpleging toe te stemmen. Die weg is overigens vergemakke» ijkt door de toeschietelijke houding der regeering, die zich bereid heeft verklaard, om onder bepaalde voor» waarden voor een deel bij te dragen in de verplegingskosten van onver» mogende lepralijders. Zoo dikwijls gevallen van kraam vrouwenkoorts ter kennis kwamen van den medischen inspecteur, stelde deze pogingen in het werk om do vermoedelijke oorzaak dier ziekte te achterhalen. Bracht zoo'danig onderzoek aan iet licht, wat nogal eens gebeurde, dat overdracht van besmetting door do assisteerende vroedvrouw kon worden vermoed, dan werden krach» ige maatregelen genomen tegen verbreiding der [verdere verbreiding van besmetting Baas Haue.hecorne schaamde zich een door aan de betrokken vroedvrouw »ïat door zijn vijand gezien word, gedurende geruimen tijd 't, verieenen van verloskundigen bijstand te verbieden en haar te \erplichten radicale ontsmettingsmaatregelen toe te passen op haar persoon, enz. kleeding PEEL EN MAAS I JÜJI 11', voor Vknray franco per post voor het huitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers 50 c. 65 c. 85 c. 6 o. van 1 4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. hoe hij ui! hot slik een eindje tou-jr op- Op allo wegen rondom liet Fransch provincie-stadje Godervitle verdrqngen ich de boeren en hoerinnpn op weg daarheen, want het was j varmark t. De mannen liepen met rustige schreden, liet geheele lichaam vooiuitstekend hij iedere beweging hunner lange, kromme boenen, misvormd door zware werkzaam- hsden, door het drukken op den ploeg, wat terzelfder tijd den linkorschonder omhoog duwt en het lichaam uitbuigt, door het korenmaaien, waarbij de knieën wor den kromgebogen om een vaste stevigheid van stand te bekomen, door a! die lang zame en zware arbeid, welke het veld veroorzaakt. Hun kiel, blauw, stijf, schit terend als gevernisd, aan hals en polsen met een booro,-, van wit garen versierd, golvend om hun knokigen romp, geleek wel een ballon op punt van op te stijgen en waaruit een hoofd en twee armen en twee beenen staken. Sommigen trokken aan een eind touw een koei, een kalf. En achter het dier zweepten hun vrouwen de lendenen der dieren om ze voort te drijven met een tak, waaraan nog enkele bladereu zaten, Aan den arm droegen zij zwaar beladen manden, waaruit hier een kippenkop, ginds de kop van een eend stak. En die vrouwen liepen voort met korter en levendiger stap pen dan hunne mannen, hunne gestalie was droog, recht en gewikkeld in een kleine nauwe sjaal, vastgespeld op de effen borst., het hoofd omwonden met een witten doek, die was vastgeplekt om Je haren en gedekt door een kap. Dan kwam daar langs een Mankkar (char a bancs,) in schokkenden draf vooi t- getrokken, op de vreemdste wijze door el kander schuddend twee mannen, die aan de kanten zaten. en een vrouw die achter in liet voertuig zat. teiwijl zij zich daaraan vasthield om de vreeselijke schokken te doorstaan. Op de markt van üodeiviile w is hei vol. een opeenhooping van mensctien en dieren door elkander. De hoornen der milderen, de hooge hoed n van ruw haar der r ijk e boeren en de mutsen der boerinnen dieven aan de oppervlakte van die mengeling. E' de sclireeuweiige, scherpe, krijscln n stemmen vormden een aanhoudend en wii 1 lawaai, dat nu en dan overstemd werd door een harde uitbarsting eener sterko borst van een vroolijken boer, of door het aanhoudend geloei van een rund, dat aan de muur van een huis was vastgebonden. Dat alles riekte naar den stal, de mest, het hooi en het zweet, wasemde dien scherpen, naren inenscholijken en dierlijken geur uit, zoo eigen aan buitenlui. Baas Haucliecorne uit Bréautó, kwam juist te Goderville en ging naar de markt, toen hij eon klein eindje touw zag liggen. Baas Haucliecorne, als echt Normandiër zuinig, meende dat alles wat eenigszins dienen kon moest worden opgeraapt.. Met moeite hukte hij zich, want hij was rheu- raatisch. Hij nam van den grond het klein eindje touw open wilde het zorgvuldig oprollen, toen hij aan de deur van diens huis haas Malandain, zadelmaker bemerkte, die naar hem keek. Zij hadden samen eens ruzie gehad, naar aanleiding van een hal.-ter, en waren sin Is di'n kw,ud gebleven, daar zij beiden haatdragend waren. raapte. Hij verborg haastig zijn vondst onder zijn kiel en vervolgens in de zak van zijn broek, alsof hij nog iets op den grond zocht en ging toen verder naar de markt, het hoofd vooiuit en door zijne pijnen gebogen. Hij verdween spoedig tusschen d+e schreeuwende langzame menigte, die bezig was met eindelooze verhandelingen. De boeren bevoelden de dieren, gingen heen. kwamen terug, besluiteloos, altijd hang er in te loopon, nimmer durvende besluiten, het oog van den kooper beglu rend en eindeloos 11achtend te ontdekken do listigheid des raenschen of het gebrek in het dier. Nadat de vrouwen hare manden op den grond hadden gezet, pakten zij hun ge- vogrlle donruit, legden ze op den grond mot saamgebonden poofen, onthutste rogen en scharlaken kammen. Zij luisterde naar het bieden, bidden vast aan hare prijzen in drooge houding, onbewegelijk gelaat, of we! plotseling ingaande op het bod, riepen zij den klant die langzaam verder ging, na -Allo pak maar Ik geef het-" Eindelyk langzamerhand werd de markt ontvolkt, het klepte raiddag. Zij, die wat veraf woonden, gingen naar de herberg. Byi Jourdain was de groote zaal vol ..'are h»* -.r.iine 'ol.karroo en kanen en karretjes van allerlei soort, die achterover geworpen hunne tomoenen als twee armen omhoog staken of wel met den neus naar den grond gebogen hun achterdeel ophieven. Recht tegenover de aanzittende eters wierp een ontzachelijke schouw, waarin een heldere vlam opging, een kittelende warmte op de ruggen der rechtszittende. Geheel de buiten-aristocratie dineerde bij baas Jourdain, herbergier en paarden handelaar, een knaap, die duiten had. De schotels gingen snel rond en werden even snel geledigd. Een ieder vertelde van zyn zaken, zijn in en verkoopen, deed nieuwtjes op en vertelde ze, toen eensklaps op het plein voor het huis de roffel weerklonk. Allen sprongen op, behalve een paar onverschil ligen en vlogen naar deur of vensters, den mond nog vol en het servet in do hand. Nadat de roffel geëindigd was, bracht omroeper op schokkenden toon tot kennis van h t publiek het volgende -De inwoners van U<>derv.lki en allen, ,iie op de markt wai-n saruen»;-k uneu (UOS'eii weten, dal dezen morgen op de.n weg van üeu'.eville tusschen 0„en i." 'UK verloren is een zwa: Ue-ren iv'tcf u l e, bevattend 500 f.aQcs en brieven. M n woidt verzocht by vinding haat-otimui-ii.'- lijk te bezorgen bij dei* burgemeester<,f bij den heer H u.b-èyue. 50. francs U- looning" Toen ging de man heen. Men hooide nog eens in de verte het gerommel van zijn inst uinent en de zwakke stem van den omroeper. Toen begon men te praten over het geval, over de kansen welke de verliezer had om zijn eigendom terug te bekomen. Onder deze gesprekken was de maaltijd afgeloopen en ging men kolfie drinken. Onder dit laatste bedrtjf kwam de brigadier der gendarmen binnen. Hij vroeg Ts haas Haucliecorne van Brénu'é hier Baas Hanchecorne gezeten aan het andore einde van de tafel antwoordde:- -Hier ben ik." -Wilt ge dan zoo goed zijn hernam de brigadiereven mee te gaan i«nr het raadhuis? M. de burgemeester wil u sproken. De boer verbaasd, ongerust, slurpte zijn koffie uit stond op en nög'dieper gebogen dan 's morgens, want de eerste schreden na iederen roaaltyd waren bijzon»

Peel en Maas | 1907 | | pagina 1