Opening Staten-Generaal. Het Feest der H. Kindsheid ï.imhprflrcoh Nmphdo Nieuws uit de Buurt Algemeen Nieuws. Even buiten Parijs stond een lange rij gevangenen klaar om bij hen te worden aangesloten en zich dan gezaraelijk naar Versailles te begeven. Vervolg Bijv. Dinsdagmiddag opende H. M. de Ko» ningiu de beide Kamera der Staten Gene raal met de volgende troonrede Mijne Heer en. Ik waardeer het, ook thans uwe zitting in persoon te kunnen openen. Uw vereeaigde vergadering vindt ditmaal niet in de grafelijke aaien plaats teneinde stoornis te vermijden in den luop der beraadslaging van de tweede vredescon ferentie. Den gewichtigen arbeid dier Conferentie volg ik met onverdeelde be langstelling. Voor haar welslagen koester ik de beste wenschen. In menig opzicht stemt de algemeene toestand van bet land en van de koloniën tot dankbare tevredenheid. Ook dit jaar kan op bet voortduren der meest vriendschappelijke betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden worden geweien. Ondanks den koelen zomer zijn de uitkomsten van den landbouw over het geheel vry gunstig. Die van deD tuinbouw in de belangrijkste tuinbouwstreken beter dan in jaren het geval was. Voor de veehouderij zijn de vooruitzichten minder gunstig geworden tengevolge van het uitbreken van het mond- en klauwzeer onder het rundvoe. De meeste takken van nijverheid en handel doorleefden een tijdvak van groote bedrijvigheid. De scheepvaartbeweging in de Neder- taodsche havens blyft toenemen met uitzondering der algemeene vrachtvaart geeft het scheepvaartbedrijf bevredigende uitkomsten. De organisatie van het in- landsche credietweien begint op Java haregunstige uitwerking op het economisch weerstandsvermogen der be volking te doen gevoelen. Zee- en landmacht zoowel in het moederland als in de koloniën vervullen hare taak met ijver en toewijding. Omtrent de burger- lyke ambtenaren kan in denzeltden zin worden getuigd. Voorstellen tot het brengen van veranderingen in bet 3e en 4e hoofdstuk der grondwet zullen u eerlang bereiken. De voorgenomen herziening van ons zeerecht is zoover gevorderd, dat een wetsontwerp tot wijziging van het grootste deel van hel tweede boek van het wetboek van koophandel en van daarmede samen» andr boeken Binnenkort zullen u voorstellen bereiken tot regeling van de wyze van beheer en verantwoording van de geldmiddelen der koloniën Suriname, en Curacau. Moge uw gewichtige arbeid onder Gods zegen strek ken ten nutte des volks. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn gööpend. te VENRAY. Zondag vierde het Genootschap der H. Kindsheid alhier haar gewoon jaariijksch feest. Op do gebruikelijke wyze trok omstreeks 10 ure een overgroote kinderstoet, 7oorzien van allerlei gekleurde vaantjes, begeleid door Eerw. Zusters en heeren Onderwijzers en voorafgegaan door de Fanfare -Euterpe" van uit de Zusterschool naar de Parochie kerk, alwaar eene plechtige H. Mis werd opgedragen. Na het Evangelie beklom de Weleerw. Pater Odulphus de Haas, uit bet klooster alhier, den kansel, schetste in eene schoone rede het doel der H. Kindsheid on wekte de geloovigen op, om toch steeds hun geldelijke» steun te blijven verleenen aan dit H. Genootschap. Toen de Mis uit was trok de stoet, met de muziek aan 't hoofd, door de voor naamste straten naar het Gymnasium, alwaar hy ontbonden werd. Het was een schoon gezicht, die groote kindeischaar met hunne tallooze kleurige vaantjes en wimpels, waartusschen een aantal bruidjes kleine Chineezen en Zouaven als eerewacht voor het beeld van het Kindje Jesus voorafgingen. Des namiddags om 3 uur trok men weer in dezelfde orde kerkwaarts. Onder het plechtig Lof werd door een der kindoren, Hendrika Verschuren namens allen de akte van toewijding aan liet Goddelijk Kindje Jezus opgedragen. De Weleerw. Pater Odulphus richtte nog een woord van dank tot allen, die dit schoone liefdewerk steunen, waarna de plechtigheid besloten werd met bet zingen van eenige toepasselijke liederen door de kinderen. Ook wij bevelen dit kleine Missiewerk ten zeerste aan in de milddadigheid van Ven ray's Katholieken. Daardoor locb werken zy indirect mede tot verbreiding van het ware Geloof onder de Heidenen. Ook zal spoedig worden aaogebuden een voorstel houdende veranderingen .11 het burgerrechtelijk der kinderwetten, alsmede eene voordracht tot wijziging vau de wet op de rechtelijke organisatie, welke de gelegenheid zal openen enkele der in verband met de ontworpen admi nistratieve rechtspraak aanhangige voorstellen zonder verwijl af te doen. Ten behoeve der instelling van een ryksontsmetlingsdienst zal uwe mede werking worden ingeroepen. Voorstellen zullen u bereiken tut betere voorziening in de eischen der kustverdediging. Ontwerpen tot nadere wyziging der militiewet en tot aanvulling en wijziging van eenige bepalingen der land weer wet zijn in voorbereiding Eene voordracht betreffende den aanleg van een gedeelte van de afsluiting der Zuiderzee en indijking en droogmakerij van de Wieringermeer zal weldra aan uw oordeel worden onder worpen. Voorstellen tot uitvoering van werken ter opheffing van de bezwaren, die de scheepvaart op de Waal bij lagen waterstand onderviodt, zyn in overweging. De toegezegde wetsontwerpen betreffende de arbeidsverzekering en ter voorkoming van scheepsrampen zullen U spoedig worden aangeboden. De verder op het gebied der sociale wetgeviog aangekondigde ontwerpen aijn in gevorderden staat van voorbereiding. Eene wijziging der hinderwet is ontworpen strekkend onder meer om die wet beter dienstbaar te maken aan de bestrijding van waterverontreiniging en om bet toezicht op hare uitvoering te verbeteren. Ontwerp tot invoering eener algemeene keuring van vleesch en tot bet brengen van eenige wijziging in de wet op bet veeartsenij kundig staatstoezicht en de de veeartsenijkundige politie zullen u bereiken. Met ernst wordt er naar gestreefd versterking van bet Nederlandsche gezag in de verschillende deelen van den Oost Iodiscben Archipel ten bate van de bevol king dier streken te doen komen. Wetsoot serpen zijn in voorbereiding, strekkende om de bepalingen betreffende de kustvaart in Nederlandsch Indie te verruimen en tot vaststelling der kenmer ken van bet Nederlandsch onderdaanschap van ben, die uit Nederlandsch Indie her komstig zijn. VENRAY, 21 September 1907. Maandag vierde het geachte echtpaar Martinus Wismans en Gertruda Van Meijel den dag waarop zij voor 25 jaar door den echt vereenigd werden. Daar het feest slechts in den familiekring gevierd werd. was de belangstelling hunner talrijke vrienden niet minder groot en met dezen wenschen wij, dat aan het geachte echtpaar ook eenmaal de Gouden kroon moge ten deel vallen. Dinsdag werd van wege het Ge meentebestuur te Venray, op het raadhuis alhier publiek aanbesteed, het kunstmatig verbeteren van den weg Venray-Heide. Er werd ingeschreven als volgt L. Wijnhoven Venray 5900 W. Wijnhoven Venray 5930 M. P. Vale Arnhem 7094 2e bet verfwerk van bet post en tele graaf kantoor alhier. Er werd ingeschreven als volgt Jos. Custers Venray f 280 Th. Pouwels 411 Jos. Jacobs 428 Door bet Gemeentebestuur zijn beide werken, aan de laagste inschrijvers gegund. Zondagmiddag hield de Handboog- schutterij -St. Anna" alhier het gewone jaarlijkscbe alschieten op de gelukschyf. Het eigenaardige en vooral aantrekkelijke van dezen wedstrijd blyft, dat de minder goede schutters zooveel kans op de eerste prijzen hebben als de meer geoefenden. Dit heeft zich ook Zondag weder by -St. Anua" bewezen. Het was een gezellige namiddag voor de leden, jammer dat er van de zijde van het publiek zoo weinig belangstelling was. Uit het krankzinnigengesticht alhier is ontvlucht G. van W., oud 33 jaren, gekleed in grijs costuum, roode geruite das, grijs geruit hemd. zwaar getatoueerd op een der armen, pantoffels met riempjes. Hij heeft een blonde knevel. Met genoegen hunnen wij mede- deelen dat deze week in eene vergadering van twee leden van den Gemeenteraad en den R. K. Volksbond is besloten, om de Gemeete- en Volksbond-Teekenschool samen te vereenigen. Nu zal er eene volledige cursus gegeven worden in handteekenen. rechtlijnteekenen en vakteekenen. Wij verwijzen belangstellenden naar achterstaande advertentie en twijfelon geenszins of de ambachtslui en hunne kinderen uit Venray zullen in groote getale opkomen om den zoo'n nuttigen en noodzakelijke» cursus te volgen. Ken woord van Jank aan de afgevaar digden van den Gemeenteraad en aan het bestuur der Teekenschool van den R. K. Volksbond. Bij de te 's Gravenhage gehouden boterkeuring van ongezoute boter is een gouden medaille toegekend aan de coöp. stoomzuivelfabriek -De drie horens te Horn. Eene verguld zilveren medaille voor gezouten boter verwierf da coöperatieve stoomzuivelfabriek -Venray", alhier, -St. Martinus" te Neer. -St. Antonius Ave" te Stramproy. Maandagavond werd door do leden van den bakkersbond alhier eene algemeene vergadering gehouden, waaariu werd besloten het wittebrood, zoolang de meel» pi ijzen zoo hoog zyn, te verkoopen voor 45 ets. Wy verwijzen belanghebbenden naar achterstaande advertentie dat op Vrydag 27 dezer door den Limburgschen IJmkers» bond te Vsnlo een byenmarkt zal worden gehoudeu tevens zal dien dag om 11 uur een algemeene vergadering gehouden worden in het café National. De loting voor de Nat. Militie zal dit jaar plaats hebben in Te Venray 23 Oct. Wanssum en Venray te Hora 21 Oct. Broekbuizen en Horst 22 Oct. Meerlo, Grubbenvorst en Sevenum te Bergen 24 Oct. Bergen. te Gennep 25 Oct. Mook, Ottersum en Gennep Morgen Zondag beeft alhier in de Muziekzaal eene buitengewone vergadering van de R. K. Volksbond plaats 's namid» dags precies half zes. In deze vergadering zal 0. a. de oprichting van eenige vakafJoelingen plaats hebben. De leden worden dringend verzocht deze vergadering bij te wonen. Dm or de schutterij -St. Anna" aan het eind alhier, heeft in hare jongste vergadering besloten, de Koninklijke goedkeuring aan te vragen over hare statuten. HORS'l'. Dinsdag is men volop met de bestrating der Veestraat begonnen, hetwelk zeer zeker degelijke verbetering to noem»-» -ij ,ok hot overige Ajdeelto dezer bestrating na korten tijd worden hersteld. OT'I ERSUM Door de onderlinge stoomzuivelfabriek alhier werd Woensdag op de zuiveltentoonstelling te 's Hage de eerste prys behaald met een monster boter. 's Avonds trok de fanfare naar het station ora den directeur, den heer Van Geldrop, onder muziek huiswaarts te geleiden. GENNEPDoor den jager den heer J. W. werd Dinsdag hier voor den eersten maal in 't Oeonepsche veld een korhoen geschoten. Tegelijkertijd doodde hy met een ander schot een bunzing, die zich in de nabijheid bevond. VENLO. Woensdagmorgen circa half 9 hoorde een heer die de Spoorstraat pas seerde, ter hoogte van de daar liggende beek een zacht gekreun. Na hieraan nog eens zijne aandacht geschonken te hebben, ging bij kijken in de richting van waaruit het gekreun kwam, en bleek het dat een kind van ongeveer 2jaar inde vry diepe beek lag met het hoofd reeds onder water en dat een armpje boven het water uitstak. Vlug sprong by over den muur en gelukte 't hem de kleine behouden op het droge te brengen en aan de moeder, die bereids geruimen tijd zoekende was en intusschen erbij was gekomen, haar telg terug te ge ven. Van vreugde gunde ze zich geen tyd meer vooreen of ander, doch Hpoedde zich huiswaarts, om de kleine een warm bedje te geven. Dinsdag vergadeide de raad dezer gemeente. Aan de orde was de benoeming van .een wethouder. Bij de eerBte stemming kreeg de heer M. Berger 5. de heer Schrynen 2, de heer Boeken 1 stem er waren 3 blanco, weshalve gekozen was de heer M. Berger die de benoeming niet aannam. Bij 2e stemming verkreeg de lieer Schrynen 8 stemmen, 4 blanco. Alhoewel de heer Schrynen vele en ernstige bezwaren had. om de benoeming aan te nemen, zou hij uit liefde voor zijn vaderstad een offer brengen en aanvaardde hij de benoeming. De heer F. Goossens werd gekozen tot plaatsvervangend wethouder. MAASNIEL. Na afloop eener zooge naamde Mei vertering te Roermond, er werd nl. voor den heer Cox aldaar eene sigarenfabriek gebouwd, werden eergis- verdiende, zal öO°/0 van zijn loon genieten, terenavond de werklieden getracteerd daar er eenige gisting onder enkelen was ontstaan, werd vroeger dan gewoonlijk dat feestje geëindigd en keerden de werklui om ruim 10 uur huiswaarts, onder wie, zekere A. Linijens, oud 22 jaren, timmerman, wonende te Broekhen onder deze gemeente. Deze, die 's nachts begon te braken, werd ongeveer een uur daarna, toen men naar hem ging zien, dood in bed gevonden. Zondagmorgen verspreidde het gerucht de ronde, dat Lintjens in het braken zou zijn gestikt. De Brigadier, de Ruijssche. van Brigade Marechaussee te RoermonJ, hiervan onderricht, stelda naar aanleiding van de geruchten, dat er 's avonds te voren kwestie wa3 geweest, eau scherp onder zoek in, en hem werd zooveel medege deeld dat hier aan misdaad moest worden gedacht, en dat J. J. H. S. oud 20 jrren, timmerman wonende te Roermond, hieraan plichtig zoude zijn, waarop hij dezen arresteerde en in voorloopige be waring stelde. Een verder onderzoek bracht aan het licht dat Lintjens door S, met een steen in de slaapstreek zou zijn geslagen, wat door S. werd bekend. Naar aanleiding daarvan arriveerden 's namid dags alhier het Parket van Roermond, vertegenwoordigd door de heeren Mrs. Mathon, subst. Officier van Justitie, Com- pertz, Rechter Commissaris, en Jorritsraa subst. Griffier by de Rechtbank te Roermond, tot het kouden van een onderzoek in loco en het doen verrichten der sectie op hot lijk van Lintjens, waartoe de doctoren Steijns en Geelen. artsen te Roermond, waren gerequireerd. die mede ter plaatse waren aangekomen. S. is vervolgens overgebracht naar de gevangenis te Roermond. SCHINNEN. De lieer Louis Brewers behaalde op de landbouwtentoonstelling te 's Hage den le prijs met -Vos" in de afdeeling tweejarige koudbloedhengsten. ROERMOND. Mr. baron de Bieber» stein Rogalla Zawadsky herdacht Dinsdag den dag, waarop Z. E. voor 50 jaren tot lid van het kerkbestuur der Kathe draal werd benoemd door wijlen Mgr. Paredis. In I860 werd hy benoemd tot secretaris, in 1862 tot voorzitter van het bestuur. BUGGENUM. Op de nationale en internationale landbouwtentoonstelling te '8 Hage verwierf de heer J. Hendrikx van hier den len prijs met Elise. in de afdeeling koudbloedige fokinerriën. HEERLEN. Woensdag naoht is het krulsbèetö. staande aan de z, g. -Zeewe gen" in de nabijheid der Oranje Nassau- myn afgebroken. Aan den voet van het kruis lag het lijk van den mijnwerker Slakkenberg. Er keersebt veel opschud ding Nadere bijzonderheden ontbreken oog. L. K. OIRSCHOT. Maandagmorgen is den voerman Adr. v. Assouw een ernstig ongeluk overkomen. Bezig zijnde met zand uit te rijden voor een in aanbouw zijnd huis had hij het ongeluk met zyn been onder het rad zijner kar te geraken en kreeg de volle lading er over zijn heen. Volgens oordeel van den dokter moet zijn been ernstig gebroken zijn. De man die als zeer oppassend en plichtgetrouw bekend staat, kan van dit geval groote schade hebben. TILBURG. Een 66jarige werkman alhier die Zondag zich te erg had over haast in zijne pogingen om tijdig den trein "te halen, viel, aan het station gekomen, in onmacht, en overleed kort daarop zonder nog bij kenuis te zijn gekomen. St MICHIELS—GESTEL. Door eigen onvoorzichtigheid geraakte Maandagnamid dag een schooljongen onder de stoomtram, waardoor hij (gelukkig een onbeladen) goederenwagen over de voeten kreeg, waarvan een werd gebroken en een zwaar gewond. Voor de zooveelste maal zij der jaugd ernstig toegeroepen -Ga aan geen tram hangen Zal liet baten SCHIJNDEL. Dacht men eerst by hst vinden van het lijk van den 17jarigen M, Broeks aan misdaad, het waarschijnlijkste is, dat hij, met een geopend mes over den sloot springende, in het mes is gevallen, want de wonde is voor in het been. Hij had het mes geopend in de hand, omdat hy een appel had doorgesneden, waarvan hy nog een stukje in den mond had. Er wordt dus niet meer aan misdaad ge dacht. Steenkolen In de Peel. In de nota van den minister van finan ciën lezen wy Gebood de voorzichtigheid de kosten van het opsporen van delfstoffen, zoolang het onzeker was of die uitgaven vruchten zouden opleveren, onder de gewone uitga ven te rangschikken, nu door het aanboren van een steenkolenterrein in de Peel, op een diepte die winstgevende exploitatie toelaat, resultaten zyn verkregen, welke een belangrijke kapitaalwaarde vertegen woordigden, kunnen naar het oordeel van den minister de uitgaven voor verder onderzoek, en vooreen groot deel bestemd om de kennis omtrent het gevonden steenkolentrein te vermeerderen, zonder bezwaar worden gerangschikt onder die, velke zoo oeodig uit buitengewone ont» v«ugs»öo iij Lel wan 4»ok geen ieeniög op langen termijn mogen worden ont dekt. Yaiseli bankbiljet. De politie te Amsterdam zoekt eene 40jarige vrouw van gewone lengte, met lang bleek gezicht, dunne lippen, gryze CUYK. Op de markt van Dinsdag j ongen, blond haar gekleed met bijkleuri- waren aangevoerd 367 runderen en 315 gen half langen mantel, witten matelothoed biggen. De prys van 't vet vee was 30 tot 35 ets. per half kilogram, van het mager van 70 tot f 125 per stuk het dragend van f180 tot f250 per stuk. Het vet vee was in prijs aanmerkelijk gestegen, de handel daarin was dan ook zeer vlug. Het jong vee was in prijs iots gedaald. De prijs der biggen was niet tegenstaande de aanwezigheid van vreemde zelfs van Fransche kooplieden aanmerkelijk gedaald. Ze deden van f 5 tot f9 per stuk. Het in vele streken heerschend mond- en klauwzeer oefende op de prijzen der 2e klas runderen geen gunstigen invloed. ASTEN. Maandag had alhier een bru tale diefstal plaats. De vrouw van G. de L. had juist bij deu kleermaker een nieuwe jas gehaald terwijl zy nu achter het huis eenige bezigheden verrichtte, moet een persoon in huis zijn gekomen, welke de jas stilletjes heefi medegenomen, tenminste in de buurt hadden ze een vreeraden manspersoon zien gaan. Hoewel de politie in verschillende richtingen ge zocht heeft is men hem nog niet op 't spoor. HELMOND. Als iets hoogst zeldzaams in de schutterswereld mogen we vermelden dat J. Steenbakkers, lid van de Hand boogschutterij -De Eendracht" te Schijndel hij den wedstrijd van de Handboogschut terij -Doel onder de Boompjes alhier, in 30 pijlen 137 punten heeft geschoten. Geen wonder, dat hij tot heden het hoogste staat en de meeste kans heeft ora den geldprijs van f 100 te winnen. EINDHOVEN. Bij 't hoogspringen verleden Zondag op het Wilhelminaplein had de heer H Verkerk van Geldrop, in dienst by de Gaslabriek te dezer stede, het ongeluk zyn Leen te breken boven den enkel. Na door twee doktoren verpleegd te zijn op het terrein, werd hij per auto naar Geldrop gehaald, waar hy onder behandeling is gesteld van dr. van Erp. De oppassende jongeling, die 11 gulden met zwart lint en donkeren rok. Zij heeft getracht op Zaterdagavond 14 dezer in een manufactuurwimcel een valsch bankbiljet van f10 uit te geven. Bedoeld bankbiljet is genommerd 23558 serie B F, verschilt eenigszins van kleur met de gewone bankbiljetten en is niet voorzien van een watermerk. Ken brutale moortlaanfilaff. Te Gesnerbrug nabij Enschede had Zaterdagavond een brutale moordaanslag pleats. Terwijl de dichter van den arbeider Haarma, wonende aan de grens, zich naar bed wilde begeven, werd vanaf den weg, door een ruit een revolverschot op haar gelost en drong de kogel het raeisje in de borst. De vermoedelijke dader, zekere F., een berucht individu, heeft de wijk naar Duitschland genomen, Hoewel de wonde zeer ernstig isbestaat er gelukkig geen levensgevaar voor het meisje. Onder zand gestikt. Te Valthe in Drenthe had een zeer treurig ongeluk plaats. Terwyl de arbei der A. bezig was een put te graven en daarvan de wel nog een weinig te verdie pen, stortte plotseling een massa zand naar heneden, waardoor hij er gedeeltelijk onder bedolven raakte. Pas had hy om hulp geroepen, of een tweede hoeveelheid viel naar beneden en bedekte hem geheel alleen eene hand stak nog boven uit. 't Was niet mogelijk spoedig hulp te verleenen daar het een zeer gevaarlijk werk bleek, en men bij de pogingen, die men deed om hem naar boven te krijgen, tot de ontdekking kwam, dat de levens geesten reeds geweken waren, 's Avonds beeft men het werk moeten staken, om niet opnieuw menschenlevens in gevaar te stellen. De man laa' een wedqwe met vijf kinderen na. Deo anderen dag is het lijk boven gebracht. *m hwiü'

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2