Limburgsch Nieuws. Gemeenteraad te Venray, Algemeen Nieuws. OPENBARE VERGADERING van deu op Dinsdag 3 September 1907. 'a Namiddags 5 uur. Tegenwoordig de heeren H. Esser Burgemeester, Voorzitter, M. Poets Wet houder, Hub. Janssen, P. Camps J. M. Michels, A. Loonen, Th. Slits, J. Loenen, V. Fonck,,ledeu eu Stoot Secretaris. Afwezig de heeren J. Arts, Jac. Aerts, P. J. Derks en L Janssen. Do Voorzitter opent de vergadering met gebed en leest de formulieren der be- eëdiging voor, waarbij de vijf herkozen leden den eed afleggen. Daarna worden de notulen der twee laatste vergaderingen voorgelezen, welke zonder qp- of aanmerkingen worden goed» gekeurd. Mededeeling van de verleende yoedkeurina door Heeren Gedeputeerde Staten aan de besluiten van den Raad verkoop grond en wegen aan het vrouwen-krankzinnigenge sticht en verkoop inschrijvingen N. W-S. voor verbetering dei' markten. De Voorzitter deelt mede dat de goed» keuring van Ged. Staten is ontvangen voor den verkoop van grond aan het Vrouwen» krankzinnigengesticht, alsmede van den verkoop inschryvingen N.W.S. voor de verbetering der beide marktpleinen. Door Ged, Staten is afwijzend beschikt over het ingediende request van de Schut terij -het Hoff" in zake hunne schietbaan op den Heuvel, Adres van de bewoners der Hoender straat. In bovengenoemd adres wordt door do bewoners van de Hoenderstraat gewezen op den slechten weg aldaar en verzoeken zy, om de steeneo van de Groote Markt te gebruiken tot bestrating van dien weg. De heer Hub. Janssen kan zich hier» mede goed vereenigen, te meer daar hot bestraten niet veel duurder zal zijn, dan deze steenen tot steenslag te maken De beer P. Camps is hier ook voor. De A. Loonen meent dat de weg daar nog goed in orde is. De heer J, M. Michels zegt dat de weg slecht ie. De Voorzitter deelt mede, dat de be» strah'ng aldaar ongeveer f 150 zal kosten. Na rondvraag wordt besloten de gevraag de bestrating te' leggen. Aanbieding ter goedkeuring de begrooting Gezondheidscommissie en rekening 1900. Met een batig saldo van f 770,07* sluit -•wide t-'ken'.WT; i2-*n jtM -p •te- rekening van 1907 komt, waardoor de bijdrage der gemeente weer vorratnderd. Vaststelling kohier der hand- en span diensten en der kohieren vergoeding ge bruik gemeentegronden en weiden van vee. De Voorzitter brengt genoemd kohier ter tafel, hetwelk blykens voorlezing is opgemaakt tot een totalen aanslag als volgt 1029 dagen spandienst met een paard, 2960 dagen handdieust. Het weiden van vee f 100.80 Gebruik van gemeentegronden f 1809.90 Worden goedgekeurd. Reclames Hoofdelijken Omslag. Deze zullen in de eerstvolgende ver» gadering behandeld worden. Jacht en Vistckerij. De Veorzitter zegt dat sedert den heer Jenssen ontheven is van de pacht der jacht deze niet meer is verpacht geworden. Hij beeft in den taatsten tyd een streng toezicht laten houden, om te voorkomen dat hier misbruik van gemaakt wordt. Verder deelt hij mede dat een der heeren jagers bij hem is geweest en mededeelde dat zij wel genegen waren om de jacht te pachten of een vergoeding geven om het recht van jagen op de gemeentegronden te verkrijgen. Na eenige discussie wordt besloten om Dinsdag 10 Sept. a.s. het jachtrecbt voor den tijd van 1 jaar publiek te verpachten. De Voorzitter zegt dat hij zooeven by de behandeling ervan gehoord heeft, dat de opbrengst voor 't gebruik van gemeente» gronden wel minder zou worden, doch hij zou dan hiervoor twee andere belastingen willen heffen n.l. eene belasting op honden, daar nu toch de provinciale hondenbelasting is afgeschaft, en eene belasting op 't houden van dansmuziek en concerten. In Bergen en Gennep wordt deze laatste belasting ook geheven; daardoor ook zou men de dansge» legeaheden achteraf beter kuonen weren. De hondenbelasting zou spreker hetzelfde willen als de provinciale geweest is. Wordt besloten dat biervan eene eencept» verordening zal worden opgemaakt en deze bij de aanbieding der begrooting zal worden behandeld. De Voorzittor zegt dat de heer Martens bezig is met het opnemen van het post en telegraafkantoor, voor het schilderwerk. Zoodra bij klaar is, zal dit worden aanbe» steed. Wordt besloten aan den beer Janssen, onderwijzer te Oirb ook i 50 vergoeding toe te kennen, evenals zijn nieuwbenoem» den collega. Na eene drukke discussie over het al of niet laten staan der boomen op de Groote Markt, wordt besloten allen te laten staan. De Voorzitter vraagt of iemand der heeren nog iets te zeggen heeft. De heer 11. Janssen wijst op de toestand van den Oostrumschen weg en zegt dat er niet te laat voor grind moet worden ge zorgd. De Voorzitter zegt dat hiervoor tijdig zal worden gezorgd. De heer Slits zegt dat de bewoners van het Henseniusplein ten zeerste zijn inge nomen met het plan om bet marktplein te vergrooten, door liet wegnemen van een gedeelte tuin van den heer Vermeulen. De Voorzitter zegt hierover nog niet met den heer Vermeulen gesproken te hebben. De beer Slits verzoekt den voorzitter dit punt bij eene volgende vergadering op de agenda te plaatsen. Wordt goedgevonden. Niets meer aan de orde zijnde sluit d® Voorzitter de vergadering. VENRAY, 7 September 1907. In het kapittel der E.E. P.P. Minderbroeders Zaterdag gehoudeu in het klooster te Weert, is herkozen tot minis ter-provinciaal de hoogeerw. pator Vitalis Keenen; is gekozen tot custus de zeer- eerw. pater fr. Komaldus Peeters, zijn gekozen tot difinitores de zeereerw. paters Beat us O verwater. Victorious Sieben, Pliilippus van Kessel en Eleutherius Sand- fort. Verder zijn in de navolgende kloosters nog benoemd Venray Guardiaan Rizzerius Remmen; vicarius Victorious Sieben. Weert Guardiaan Bruno Spruijt; vicarius Luchesius Moeskops. Maastricht Guardiaan Conslantinus Castelyn, vicarius Eleutherius Sandfort. Megen Guardiaan Barnabas Teunisseo, vicarius Perrerius Coropanus. Wychen Guardiaan Rudolphus Ter stappen, vicarius Isidorus Trienekens. Woerden Guardiaan Augustinus Bulters vicaiius Regelatus Hazebroek. Vorden Guardiaan Romanus Ciora bach, vicarius Valerius Hulshof. Nieuwe Niedorp Guardiaau Anastasius Duinisveld, Tot secretaris van den hoogeerw. pater provinciaal is gekozen de zeereerw. pater -BAftj ras IIagert.ec»; By kon. bes!, van 30 Augustus zijn niet ingang van 1 September, tot weder opzegging benoemd tot plaatsvervangers van den districtveearts wien Roermond als standplaats is aangewezen, de veeartsen L. J. H. Bloemen te Roerniond, H.J. H. Sala te Venray en L. van Kempen te Sittard. Onder statig klokgelui werd Zondag na de Hoogmis in de Parochiekerk het plechtige -Te Deum" gezongen, naar aan leiding van den verjaardag onzer geëerbie digde Koningin Wilhelmina. De Fanfare St. Cecilia vereenigde zich omstieeks half twaalf op het Henseniusplein alwaar behalve de Nationale liederen, nog een aantal muziekstukken op keurige wijze werden uitgevoerd. Zondagavond gaf de Fanfare Euterpe een goedgeslaagd Concert op de Groote Markt, dat door een talrijk en belang stellend publiek werd bijgewoond. Deze week zijn de lessen aan de Normaalschool alhier wederom hervat. A.s. Maandag arriveeren do heeren Studenten van het Gymnasium. De Woensdag alhier gehouden vee markt was niet zoo druk bezocht als ge woonlijk, hetgeen wel voornamelijk was toe te sehrijvon aan de drukke bezigheden, welke de landbouwers thans op het veld hebben. Ongevoer 120 stuks rundvee stonden aan de lijn. De handel was echter levendig en vooral in dragend vee werd veel omge zet. De prijzen waren hoog. De aanvoer van biggen was nogal be langrijk, doch wegens de hier heer- schende varkensziekten was er weinig vraag, waardoor de prijzen steeds daalden. Ze werden verkocht voor f 2.50 tot f 5 per stuk. Zondagnacht is aan bet Station alhier ingebroken. Door het wegnemen eener ruit is men het bureau binnengeko men. Veel van beteekenis is er niet weg genomen, slechts eenig wisselgeld en postzegels werden vermist. Eene andere lade. waarin eenig geld, is onaangeroerd gebleven. De biaDdkast heeft men niet kunnen openen. De bewoners van het station hadden wel eenig onraad gehoord; doch daar de Stationchef op reis was, had men geen onderzoek ingesteld. De politie heeft de zaak in handen. In den nacht van Woensdag op Don derdag is door het openschuiven eener raam een bezoek gebracht bij den slager K. Een nieuwe broek werd ofitvreemd. Bij de Gez. S. in den Houtenhoek is denzelfden nacht eene kip met kuikens gestolen. In het belang der veiligheid is het te wensolien, dat de politie de daders spot dig te pakken heeft. Op Zondag 15 Sept. a. s. zal hier hot feest der H. Kindshoid gevierd wor den. Woensdag nam. 2 uur vergaderden de onderwijzers uit het arrondissement Gennep in het café Th. Camps, Station, Oostrum. Ruim een 40lal onderwijzers waren opgekomen. By afwezigheid ven den Voorzitter, den Welcd. Geslr. Heer D. Schram, arr. Schoolopziener, die staan de de vergadering met den trein aankwam word het voorzittersobap voorloopig waargenomen door den heer A. II. Hil» gers, die om 2 uur ruim de vergadering opende en allereerst een schrijven voorlas van de onderwijzers uit het arrondissement Roermond aan gaande aalarisregeling, met verzoek van adhesie^ waaraan voldaau werd. Daarna hield de heer Th. Houba zijne lezing over de Tireemansschool, die in den laatsten tijd zooveel pennen in beweging gebracht beeft. De inleider die uit verschillende bronnen geput had en in hot kort de voor- eu nadeelen opsomde van do tweemans» school, oog3tte met zijne lezing den bijval der vergadering. u Wegens afwezigheid van den tweeden inleider, den heer M. Strik, kon diens lezing niet gehouden worden. Hierna nam de Voorzitter het woord om te spreken over het aanvankelijk leesonderwijs, waarbij by ook Duitscbe en Fransche bronnen geraadpleegd had. Het vervolg van deze zeer ioterressante lezing zal gehouden worden op de arr. vergadering, welke in November te Wanssum zal gehouden werden. Nadat de Voorzitter nog enkele wenken had gegeven aangaande de Leer plichtwet. sloot hij te ruim vier uren deze leerrijke vergadering, Voor deze vergadering had er in de school te Oostium eene plaats van de Afdeeling Venray van den R. K. O. B. Bij stemming voor een lid van het Hoofdbestuur verkiaeg de heer Kersten 11 de heer Jansen 4 stemmen. Hierna werd nog een drukke discussie gevoeld over reglementswijziging, welke, wegené de hierna volgende vergadering, zeer beperkt moest worden. Om 2 uur sloot de Voor zitter de vergadering met den gebruikely- ken groet. Morgen (Zondag), Feestdag van O L. Vr. Geboorte, trekt de Processie van hier naar de Miraculeuze Mariakapel te Oosp irn. G "uikelykerwtjze wordt deze bede tocht opgeluisterd door de Fanfare Euterpe Mogen aller intenties verhoord worden. Zondagavond hield de R. K. Volks bond in de Muziekzaal eene vergadering. De Eerw. heer Kapolaao Lenders verwel komde de leden alsmede den ZeerGel. heer dr. Poels en Prof. Wismans, die de ver gadering met hunne tegenwoordigheid vereerden. Na voorlezing der notulen vroeg de secretaris waarom de afgevaardigden naar het congres in den Bosch niet aan hunne verplichtingen hadden voldaau. Hierop werd door het bestuurslid Ch. Wijnhoven ge antwoord dat bijna alle leden er tegen waren omdat de kosten te groot waren in evenredigheid met hetgeen door die af gevaardigden als leerzaam zou medegedeeld kunnen worden van het daar behandelde. Dr. Poels besprak daarna de nood» zakelykheid van vakvureenigingen in den Volksbond, hierbij wijzende op Amerika, waar de werkman sterk tegenover den werkgever staat. Zijn gevoelen is, zooals de Zeerw. heer Pastoor zeide, dat door betere opkomst van leden er moer kracht leven en werken in den Bond zal komen. Dr. Poels stelt voor over een maand een groote vergadering te houden om dan iets te besluiten. De Zeereerw. beer pastoor zal in die vergadering gaarne het woord voeren en hy twijfelt dan niet. of deze vergadering zal een groot nut zijn voor allen. De Zeereerw. heer Pastoor wyst er op, dat praten niet genoeg is maar dat er zaken gedaan moeten worden. Het lid Derksen zou graag de oorzaak weten waarom er zoo weinig volk naar den Bond komt. In de volgende vergade ring moest uitgelegd worden, wat de Bond is, wat hy wil, hoe hij moet werken en wat er al gedaan moet worden. Het lid ScholB vraagt of er geen kans zou bestaan een bouwvereeniging op tq richten, daar zyn inziens aan woningen groot gebrek bestaat. Ook de secretaris Simons bepleit deze zaak. De Zeereerw. heer pastoor zegt dat bij voor een paar jaar daar reeds op gewerkt heeft, doch zonder vrucht. Zoo alles op hechten grondslag berust is Z.E. er zeer voor en wil voor dit doel wel voorf 500 aaudeelen nemen. Na dit nog eenigen tijd besproken te hebben werd de vergadering gesloten. Donderdag werden in het Hotel -de Gouden Leeuw" vanwege den Boeren bond twee prachtige jonge fokstieren verkocht voor de districten Castenray en Heide. Ze werden aangekocht door Rambaghs Castenray voor f 141 en door M. Janssen Heide voor f 121. MERSELO. Liet de lucht zich in den vroegen morgen dreigend aanzien, allengs helderde de hemel op en prachtig weer begunstigde Zondagnamiddag den wedstrijd gehouden door de vereenigingen, aange sloten bij den Schuttersbond -Vrede en Strijd". Om 4 uur waren de schutters en de fanfare Cecilia, die het feest met hare opwekkende tonen opluisterde, op het doelterrein present. Bij aankomst werden allen hartelijk verwelkomd door den heer M. van Meyel, eere voorzitter van St. Hubertu8, die tevens de leden der fanfare dankte voor hunne bereidwilligheid. Onmiddelijk nam nu de wedstrijd oen aanvang, welke door vele belangstellen den vanaf de voor dit doel bijzonder inge richte en gemakkelijke zitplaatsen gevolgd werd. Er was natuurlijk aan animo geen gebrek: de kamp was hevig, verwoed, doch gezellig. Jammer, dat de invallende duisternis de laatste schutters kwnm verrassen. Vol spanning werd de uitslag van den strijd, die in twee seiies plaats had. afgewacht, welke was als volgt le serie le prys Diana; 2e prijs St. Joris; 3e prijs St. Anna; 4e prijs St. Hubert us. 2e serie le prijs St. Anna; 2e prys St. Jons; 3e prys St. Hubertus; 4e prijs Diana. Nadat de fanfare ons onder het spelen van een opwekkende marsch verlaten bad, togen ook de schutters, voldaan over hunne gewonnen prijzen, voor en na huiswaarts. Merselo zelf deed nog eens een rondgang, waarbij de leemte door het vertrek der fanfare ontstaan, uitstekend werd aange vuld door eenige leden van 't Zangerskoor. Zulke dagen blijken bij uitstek geschikt te zyn om den band tusschen de gezel schappen nauwer toe te halen en ile gezel ligheid te bevorderen. HORST. Tot het houwen van een jongenspalronaa'. en kapelanie is thans bisschoppelijke machtiging verkregen en eveneens voor het aaukoopen van den tuin van den hotelhouder Joosten. Achter langs de kerk zal nu oen grindweg worden aangelegd. GENNEP. Op do alhier te bouwen christelijke school voor meer uitgebreid lager onderwijs, zullen worden toegelaten protestantscbe jongens en meisjes en ka tholieke jongens, terwijl bet onderwijs wordt gegeven door katholieke onder wijzers. De commissie van toezicht zai bestaan uit drio katholieken en twee protestanten Na 25 jaren gaat het gebouw geheel in eigeudom over aan de parochie van St, Martious alhier. Onze stadgenoot Rev. L. van Oeffel op 23 Juni 1.1. in Noord Amerika tot priester gewijd, is benoemd tot pastoor te Preble bij Greenbay in den staat Wis consin. AFFERDEN. Bij kon. besluit is de zilveren eerepenuing voor meinschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan W. Kers'jes jager alhier, wegens de door hem met leveusgevaar verrichte redding van een kiud uit de in brand staande bouwhoeve -de Vogelhegge" op 12 Mei. AMSTENRADE. Pastoor Thisson, lange jaren hoofdredacteur van den Limburger Koerier, is na eene slepende ziekte jl. Zaterdag op 69jarigen leeftijd overleden. Te Roermond geboren, waar hij zijne opleiding genoot, werd z.eerw, in 1863 priester gewijd en was daarna werkzaam als professor te Rolduc. In 1883 werd bij benoemd tot pastoor te Arastenrado. VALKENBURG. De fundamenten, onlangs bij opgravingen alhier ontdekt, zijn thans geheel blootgelegd en vertonnen zeer duidelijk den plattegrond van een groote roraeinsche villa, pl. m. 40 bij 20 M. waarvan de vleugelvertrekken, de achterhal en de groote hof zeer goed her kenbaar zijn. Verder werd op een 100 M. afstands een tweede villa weergevonden, vroeger door pastoor Habets ontgraven. Van deze werd thans een groote gemetselde Helder weer blootgelegd, een zeer merkwaardig stuk Romeinsch bouwwerk iu zeer goeden toe stand bewaard. Het vervolg der opgravingen van dit jaar zal vooral ten doel hebben de ver houding der beide gebouwen vast te stellen en na te gaan of er nog meerdere hoeven tot dezen aanleg aunnen hebben behoord. Een munt en vooral vele scherven vaD aardewerk dateeren het groote gebouw in de tweede eeuw na Cbr. DEURNE. Als een bewijs dat alhier puike rogge kan geteeld worden, kunnen wij vermelden dat onze dorpsgenoot, de heer P. J. Wijlen, op de Landbouw- Tentoonstelling te 's Bosch met zijne inzending Rogge bekroond werd met den len prijs. Het hoenderpark -Emma» aan den Neerkant behaalde den 2e prijs voor z|jn inzending eieren (van Minorea's,) De heer P. Veerstappen aan den Neer kant verwferf met voederbieten den 3en prijs. De nieuwe stuiver. De nieuwe nikkelen stuiver is er, doch ziet er niet net uit. 't Is een muntstukje precies zoo groot als een 5 pfenning- stuk, doch beduidend dikker. De rand is glad en er zit weinig klank in; voor valsche munters gemakkelijk spel. Aan de eene zijde staat in een krans 5 cent, aan de andere zydo de landskroon in een krans waaronder Nederland 1907. Voor de streken aan de Belgische grens zullen ze zeer doelmatig blijken; langs de Duitsche grens hebben ze minder nut. I*ruissiselie daalders. Onze lezers herinneren we er nog eens aan, dat de Duitsche thalers of driemark stukken na 1 October niet meer gang baar zijn. Een ieder, die nog in het bezit is van zulk geld. doet goed het weer spoedig uit te geven. Maar we raden aan eerst te kijken of er geen Thalers bij zyn, waarvoor een liefhebber wel 100 Thaler over heeft, nl. dief thalers. Onder de regeering van den ouden Frits zijn nl. Thalers geslagen met het opschrift: -Ein Reich stahk er" (een rijk stal hij) De Koning had nl. tot muntmeester een Oostenrijker, die 't maar niet verkroppen koD, dat Frederik de Groote Silezië ver overd had. en op de munt in plaats van; Ein Reichsthaler, -Ein Reich stalli er" en daaronder den naam des Konings zette. Frits gaf last de stukken in te wisseleu en den dader op te hangen. De vogel was echter gevlogen; nprar de Thalers werden op enkele na inge wi8seld en gesmolten. Thans vertegenwoordigt zeo'n Thaler een groote waarde. Op z*u Duilseh. De na-aperij van Duitsohland wordt al erger en erger. Tot dusverre was ons statiouspersoneel geheel bnrgerlyk op de pet na. En het was goed. Nu wordt gemeld, dat de stationschefs stationsftssistenten en klerkentelegrafi9t bij de Staatsspoorwegen binnenkort een uni form zullen krygen. Thans dragen z'y', zooals bekend een uniformpet, Waarvoor dat nuttig en noudfg is, blijkt nergens uit. Maar bet heeft et allen schijn van dat we hier met een gedachte* looze na-apeiij van Duitscbhnd te doen hebben. Als men dan nog maar bet goede navolgdeGeld. MoikI «n klauwzeer? Het mond en klauwzeer blyfi in de gemeenten Salmorth en Grietbausen zich uitbreiden en brengt zoo langzamerhand omliggende plaatsen en ook bet oostelyk deel van Gelderland in gevaar. Nu komt ineens het bericht uit Straelen bij Grubbenvorst, dat ook daar het mond en klauwzeer is geconstateerd. Daar Straelen een half uur van de grens gelegen is, is bet niet onwaarschijnlijk, dat Noord Limburg ook d or de ziekte bezocht wordt. In liet onweer geilood. Uit alle streken des lands Tilburg, 01denza»l enz. k >men berichten over zware onweders. Maandagmiddag werd Schiedam door een zwaar onweer bezocht. In het Frankenland, de Oranjestraat, de Plantage en den tuin van den beer C. Dirkzwager werden door een hoos boomen ontworteld of afgebroken. Een rondgeslingerde boomtop trof den bekenden ouden Broeder Wilhelmus van de R. K. school, die als naar gewoonte in het Frankenland wandelde, aan het hoofd en wierp hem in de sloot. Zyn lijk werd zeer kort na het ongeval gevonden en naar het Klooster aan de Nieuwe Haven gebracht. De bui, die ook over de siad trok. heeft bij verschillende warmoezeuièrs onder Nieuw Terbregge naar schattingeen 1000 ramen vernield. Te Lonneker is tijdens bet onweer de 38jarige landbouwer Ter Horst door den bliksem getroffen en gedood. Ook de koe die hij bij zich had, werd doodgeslagen. Visselierij Meer dan vijftig Nederlandsche vis- schers liggen tegenwoordig met hunne ankerkuilen op den Duit3chen BenedenRijn waar de vangst veel voordeeliger is dan op Nederlandsch gebied. Opgepast l De ruim öOjarige arbeider C. O. te Staveuisse, riep Woensdagavond medische hulp in voor een onbeduidend wondje a&o de pink der rechterhand, dat hem on draaglijke pijnen bezorgde. Thans heeft de arts bloedvergiftiging geconstateerd en verkeert de man in levensgevaar. De neger-wurstelanr. De neger, door wiens toedoen in Rotter dam iemand in een worsteltent een doode-

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2