Enkel Spoor Limburgseh Nieuws. Nieuws uit de Buurt Algemeen Nieuws. den verlaten knaap op. Van mü» pleeg moeder uit dan EUas leerde ik de Duit- sche taal. Zij w»rd n»Ü lie'.'de goede viouw, en ook rij beminde mij, als ware ik haar eigen kind. Maar toen by liet sterfbed van mijn pleegmoeder het geheim werd onthuld, toen werd het mij duidelijk waarom een niet te stillen begeerte mijn ziel steeds had vervuld een begeerte, die onverwijld zal blijven tot aan het jjraf de begeerte naar mijn moeder. Neen. neen, uw begeerte is vervuld, riep mevrouw Helene eensklaps jubelend uR. God, groote God, is het dan waar De zooh vindt zijn moeder, de moeder haar zoon terug, en beide kennen elkaar niet en vermoeden niets. Niet aan het graf verloor ik mijn kind, het licht mijner oogeo. maar op den dag der bestorming vau Sebastepol verdween mijn lieveling. O God, de jongeling was voor de voeten van mevrouw Helene gezonken. Twijfel, hoop, angst en blijdschap waren beurtelings opzijn gelaat te lezen. Frederik Marfeld, een Duitscher was uit St. Petersburg, waar hij met de zijnen leefde, naar Seba9tepol ontboden, en wy volgden hem. Op den dag der bestorming lag ik zwaar ziek. Toen ik weer nil mijn bowusteloosheid ontwaakte, was de vijand meester van de stad. -Mijn echtgenoot was door een bom gedood en mijn zoon spoorloos verdwenen. Sinds dien verschrikkelijk en dag is mijn leven eenzaam geworden, rusteloos doolde ik van plaats tot plaats In deze stille stad hoopte ik rust te vinden. Het was de hand Gods. die my hierheen leidde. Hij gaf my hier mijn zoon terug. Heeft uw hand dit kruis, dat BeJeau om den hals van den verlaten knaap vond, het kind omgehangen, dan ben ik uw zoon riep Charles. Ais een dierbare heilige ge dachtenis draag ik bet steeds bij my op de horst. hi den zonneschijn straalde het gouden kruisje, dat de bevende hand van den jongeling mevrouw Helene voorhield. Rn zij opende haar armen, boog zich voorover en drukte den jongeling aan haar hart. Mijn kind, mijn dierbaar kind. Slechts een enkel woord was hierop het antwoord Moeder HM -Utrechtse!» Dagblad' ie op infor maiie 4nRjgegêüö naar de oorzaken fêb .te vertraging .n den treinenloop hij de S.S Onder de oorzaken, welke bet blad ais reaoltaat van dit onderzoek opsomt, trof on# zeer bijzonder de volgende Er is nog een tweede omstandigheid, die bet inlasschea van méér treinen on doenlijk maakt en wel deze het enkel «poor in de noordelijke provincies en iu Limburg, bijv. op de lijn Nijmegen— Maastricht. Op de trajecten met enkel spoor is met het oog op de elkaar ontmoetende treinen uitbreiding van den dienst onuitvoerbaar, wil men de eischen der veiligheid niet verwaailoozen. Dit enkel spoor op druk beredoo lijnen is een zeer groot inconvenient, dat hoe eer hoe beter diende te worden verholpen, maar inmiddels bij het ontzaglijke reizigersverkeer in den vacantietyd in niet geringe mate het oponthoud doet toenemen, daar maatregelen tot vlugger verplaatsing op deze baanvakken niet kunnen worden genomen. Een zeer groot inconvenieni, dat zoo spoodïg mogelijk diende te worden verholpen. Er staat niet zal worden ver holpen. Toch diende dit er te staan. Want de huidige toestand is onhoudbaar en belachelijk. Speciaal wat Zuid Limburg aangaat, dat in den vacantietyd zeer druk bezocht wordt. Van Maastricht uit kan men later dan 5 uur 56 het noordelijker dan Vonlo gelegen deel des lands niet meer bereiken. Z'n eigen land kan de Zuid Limburgei na dien tijd niet meer in. Wel echter Duitschland en Belgie, naar Aken loopt nog een trein te 8 uur 30. uaar Hasselt te 9 uur 49 en naar Luik te 10 uur, dat is van 2i/t tot ruim 4 uur later dan naar eenige Nederlandsche stad boven Venlo 1 Wordt zoodoende de economische band tusschen Zuid Limburg, Üuitschland en Belgie niet sterker dan met Nederland zelf? En dat alleen wegens bet enkel spoor Venlo—Maastricht Zulk eoti toestand eischt verbetering, niet alleen ter wille van een provinciedeel maar ook ter wille van de economische cohesie van de verschillende Nederlandsche landstreken. VENRAY, 31 Augustus 1907. Door de gemeentepolitie alhier aaDgehoudeo. werd Maandag naar de gevangenis te Roermond overgebracht, M. H. S. oud 17 jaren, timmerman, geboren te Maasniel en wonende alhier, verdacht van diefstal vao geld en sigaren uit den winkel P. G. Custers, alhier. In het Krankzinnigengesticht -St. Servatius" alhier werd Dinsdag een feestmaal gegeven ter gelegenheid vau het lOOjarig bestaan der orde van de Broeders van Liefde. Deze orde, in 1807 door Mgr. Triest gegrondvest, heelt thans 44 huizen in verschillende werelddeelen, wfarvan -Biloque" te Gent het oudste eu -St. Servatius'' het jongste is. Op dn publicatie betreffende de commode en incommode verklaring tol optietfiug der wegen van 't terrein dei stichting voor vrouw, krankzinnigen was door do vereeniging de schutterij -Het Hof'' bezwaar gemaakt en aan bet advies van Ged. Staten onderworpen. Naar wij echter vernemen zijn de opgeworpen bezwaren ongegrond verklaard en is mits dien de goedkeuring tot opheffing dier wegen verleend. Uitslag der aanbesteding van kunst meststoffen "ten behoeve van den Boeren bond alhier Voor da levering van 125000 KG. Sternm. Thoraassl. 16 pCt. was slechts 1 biljet ingekomen, van H. PoelsVerriet Ven ray f212,5 per 10.000 K.G. Aan hen is de levering opgedragen. Voor do levering van 109500 KG. kaïnit 12,4 pCt. waren 4 inschrijvingsbilje'.ten ingekomen en wel van J. Backhuijs Venlo. f 159,5 losgeladeu. M, Mulder Veendam f 177,4 losgeladeu. f 216.4 in balen. G. Gossena—van Gerven, Venray, f 182,5 losgeladeu; f 193.5 in balen. H. PoeisVerriet Venray f 182,95 1 ongeladen; f 196,95 in balen. Gegund aan J. Backhuijs Venlo. voor de som van f 159,5 per 10.000 KG. losga- iaden. Woensdag is te Oostrum aanbesteed het houwen eener nieuwe boerderij aldaai voor rekening van G. Hofbnans. Ingeschreven werd als volgt M. Jacobs, Venray f 2644. J. Maas, Wanssum t 2277. G. Ambrosius, Venray f 2130. G. Poels. Venray f 2019 Vissers, Wanssum f 2014 Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Woensdag a. s. zullen de onderwyzers uit bet arrondissement Gennep vergaderen in het café van Th, Camps, station Oostram li, I.—. Xk. UmOxv* OoBtra». **1 *»»oe lefctng houden over de Tweeraar.sschool en de heef M. Strik, Mook, zal spreken over het schriftelijk werk op de lagere school, terwijl als punt ter bespreking op de agenda voorkomt Het Leesonderwijs op de lagere school. Morgen Zondag kwartier voor acht vertrekt van uit de Parochiekerk alhier, de H. Familie en R. K. Volksbond ge zamenlijk ter bedevaart naar het Genade oord te Oostrum. Eene afdoeling van de Fanfare -Euterpe" zal deze processie opluisteren. De leden van H. Familie en R, K. Volksbond wor den beleefd verzocht trouw op te komen en op tijd in de Kerk aanwezig te zijn. Morgen Zondagmiddag zal de R. K, Volksbond om half 5 eene vergadering houden in de Muziekzaal. Waarschijnlijk zal Dr. Poels als spreker optreden. Blijkens achterstaande advertentie zullen a. s. Donderdag in het Hotel de Gouden Leeuw, vanwege de Stierhouderij van den Boerenbond alhier, een tweetal puike fokstieren worden verkocht, voor de districten Castenray od Heide, MERSELO. Bij een rund van den landbouwer A. P, werd door den veearts miltvuur geconstateerdHet cadaver werd volgens wettelijk voorschrift verbrand. Zondag morgonnamidag zullen de leden van den schultersbond -Vrede en Strijd" op de doelen van «St, Hubertus" alhier prijsschieten. De wedstrijd, die om precies 4 uur een aanvang neemt, zal opgeluisterd worden door de Fanfare -St, Cecilia" Wanneer het weer ons geen parten speelt, belooft er eene heele drukte in ons dorp te komen. Alles zal in het werk gesteld worden, om het den bezoekers zoo aangenaam en geriefelijk mogelijk te maken. Op dan, inwoners van Venray en om streken, op naar Merselo HORST. Voordat de zon ter kimme rees. ontwaakten wij Maandagmorgen verschrikt door het gebulder van zwaar geschut. Het te voren op het marktplein opgestelc^kiosK, werd opgesmukt en het geheele marktplein in een feestgewaad uitgedost. Het gold hier een zeldzaam feest, een unicum, misschien eenig in den lande. Het is 90 jaar geleden dat de Harmo nie werd opgericht en in dat gulden tijdperk werd de directie slechts door 2 directeurs waargenomen, nl. de heer Frans&en, oprichter, die in 1867 zijn 50jarig jubilé vierde en den lieer Bpeis, die thans 34 jaren do leiding heeft en zooals de vice-president opmerkte «de ziel is van het gezelschap." Met eene kerke lijke plechtigheid werd de dag begonnen, waarna eene aubade werd gebracht aan het kerkelijk en burgerlijk hoofd dezer gemeente, Vau de fanfare van Venlo werd een telegram van geluk wensch ontvangen, terwijl een telegram werd verzonden aan H. M. de Koningin en 7, K. H. P.ins Hendrik der Nederlanden, waarvoor eene dankbetuiging is ontvangen. \Cegens het gedurig regenen kon het mafinée eerst om l uur aanvangen waarna men zich aan den feestdisch begaf in hel hotel -Du Cornet d'or." Na het diner werd een muzikale wandeling gemaakt door het dorp en de Herstraat en ver- volgens concert- gegeven. Do illuminatie was buitengewoon prachtig, terwyl het talrijk publiek ten zeerste voldaan het marktplein verliet. In de concertzaal werd het feest voortgezet door het feestvierende ,'ozei.rhap en honoraire leden. WELL. Op 10 Sept. a. 9. hoopt de ZeerEerw. heer G. Biilekens, pastoor te Heyéri. zyn 25jarig jubilé als herder der pniivhie te herdenken. GENNEP. Alhier wordt Maandag 9 Sept aaubesteed liet bouwen eener Saciis- tie bij de R. K. Kerk, liet bouwen eener bijzondere School met Schoolhuis, en bij- beboerende werken. ARCEN'. De bewakingspost, tegen de Zigc-oners hier aan de grens, is opgeheven GTTERSUM. Uit goede bron verne men wij, dat de lieer J. H. van Geldrop, Directeur aan de St oomzuivelfabriek alhier heeft bedankt voor een gelijke betrekking te Sr. Anihonis. Aangezien hij is een directeur die zakon, vooral v n betrefi de fabriek, degelyk behartigt, i. mze landbouwers dit gaarne vorne» men A'FFERDEN. Dinsdag 1 Oct. zal Z. i». 11. da Bisschop van Roermond liet H. Vormsel toedienen ann de Communicanten int, deze en omliggende parochies. -VENLO. Zondagavond had de federatie in de bouwvakken, alhier ter stede, eene samenkomst met de heeren patroons in het m van den heer j. v. d. Valk, alwaar minimum loon en maximum arbeidstijd besproken werd. Tot heden hebben zeven patroons loege- 1 «m>» bet vor*o«k der i.»(tnral ie oio voor metselaars als minimum loon vast te stellen 2\ cent, opperlieden 16 cent en timmerlieden 17 et-, per uur. Ook werden besproken de bestekken van de Venlosche Bouwvereenigiög en der te houwen bijzondere school. Van de vergadering ging den wensch uit, dat in deze bestekken bepalingen omtrent, loon en arbeidsduur zonden worden opgenomen. SWALMEN. Toen de landbouwers Joh. en Jac. Timmermans van hier Dinsdag met kar en paard naar bet bosch giDgen, werden zij onderweg aangevallen door een zwerm bijen. Hevig gestoken moesten zij naar huis terugkeeren, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Nader vernemen wij, dat Joh. T. in levensgevaar verkeert. Du9, bijenhouders, voorzichtig I HEERLEN. Dinsdagavond bad er op de mijn Oranje Nassau een groot ongeluk plaats, Een zekere Savolberg uit Palemig en een Duitscher waren bij den «UntherB nemer" aan bet werken. Plotseling werden zij bedolven onder een zware steenmassa. Savelberg werd dood er onder uit gehaald de Duitscher is zwaar gewond. Het zijn beiden nog jonge mannen vooraan in de 20 jaren. Savelberg was de steun zijner moeder. OIRSBEEK. Dezer dagen kreeg de koe van de wed. Qweis het eensklaps in het hoofd om eens even een kijkjo te gaan nemen op het dak der woning van Janssen, molenaar, welk dak bijna tot aan den grond reikt. Na eenige moeite doordat men een stuk uit het dak had weggezaagd werd de koe naar heneden gehaald zonder eenig letsel te hebben bekomen. EERDE. Dezer dagen waren twee jongetjes van 5 en 4 jaren van den land bouwer B. aan 't spelen, toen de kleinste een mestvork te pakken kreeg, en zijn hroeitje een tand diep in 't oog stak. De vader spoedde zich met liet arme ventje naar den dokter, die bij nauwkeurig ondei zoek nog niet kon bepalen, of het licht uit liet oog verdwenen zou zijn. Later kon hij na een tweede onderzoek constateeren,* dat toch het licht zou behouden zyn, maar dat liet lang zal duren, aleer het oog volkomen genezen zal zijiV, Ouders, zoigt toch. dat uwe kinderen zulk -speelgoed- niet in handen kunnen krijgen 1 liet kasteel te Wyelien. Naar wij van welingelichte zijde ver nemen. zal het afgebrande kasteel te Wvcheti worden opgebouwd, en wel in denzelfden trant waarin het zich voor don brand bevond. Binnenkort zou met de voorbereidende werkzaamheden begonnen worden, ■„lefhebbers De Redacteur van het Weekblad vpn den Noordbr. ChristBoerenbond, zoekt -een boerin, een non of iemand anders, die een goeden boerenpot kan koken en daarover artikels schrijven. Er is een gulden per artikel aan te verdienen. HELMOND. Bij kon. besluit van 21 dezer is opnieuw benoemd, met ingang van 1 October, tot schoolopziener in het arrondissement Helmond, mr, G. J. van den Dungen te Helmond. OSS. A. v. d. Laar uit Udon, die Zondagmorgen door de stoomtram werd aangereden, en aan den voet verwond werd, is aan de gevolgen van dat ongeluk in het gasthuis overleden. Door de politie wordt een onderzoek ingosteld of en in hoeverre het trampersoneel aan het onge val schuld heeft. Kamp lc Kon e«i Brenghel. Het sub-comité voor de verloting van schilderijen en kunstvoorwerpen te Son en Breughel mag zich in een stijgende belangstelling en medewerking verheugen van verschillende kunstenaars. Zéér te wenschen is. dat de steun algemeen wordt en dat de atgelegen ligging en betrekkelijke onbekendheid der Brabantsche dorpjes de hulpvaardigheid niot zal belemmeren. Geoogst kan hier niet worden hoewel er wel gezaaid en hard gewerkt is. De schade bedraagt ongeveer f40.000 en dat op een bevolking van 1500 zielen lie j%rnhem»el»e b»i»k- vereeni«lng. Inzake het faillissement Piiester en Co. te Arnhem, wordt vandaar het volgende geschreven. De heer Lincker, de voortvluchtige directeur heeft eind der vorige week uit Bonn een schrijven gericht tot zyn mededirecteuren, waarin hij mededeelde dat hy al jaren lang fraude gepleegd beeft en de boeken door hem vervaischt waren, Hij verklaarde daardoor een ellendig laven gehad te hebben en drukte er zijn spijt over uit, zijn collega's in zyn val te hebben medegesleept. Het onderzoek, daarop ingesteld, bracht zooveel fraude aan het licht, dat de com missaris hoewel directeuren er eerst voor waren surséance van betaling aan te vragen meenden te moeten door drijven dat faillissement werd aangevraagd teneinde op die wijze het volle licht op die zaak te doen schijnen, Zondagnamid dag nog is de justitie met het gebeurde in kennis gesteld. In de Weverstraat is voor het gebouw der bank politie gepost, omdat het daar voortdurend vol menschen staat. De ver slagenheid in de stad is algemeen. Weensdagmorgon zijn de huurders van safes in de gelegenheid gesteld hun waar don te controleeren. Bij dat onderzoek zijn volstrekt geen malversatiën ontdekt. Naar men verneemt bedraagt bet debet saldo der drie directeuren van de Arnhemsche Bankvereeniging f 1,700,000 waarvan voor den voortvluchiigen direc teur komt f 1.200,000. Vele locale in stellingen zijn by het faillissement betrokken. o. a. de pas opgerichte Betuwsche stoomtram. Tijdsverwarring;. Sinds eenige weken heerecht te Breda een lastige toestand. Als men kennissen ontmoet, is er zeker de helft daarvan die vraagt-Kunde me 't naoste bij nie zegge oe laot of 't is De oorzaak De groote kerk wordt gerestaureerd en het gemeentebestuur heeft besloten, nieuwe wijzerplaten op de klok te doen aanbrengen. Intusschen is Breda overgeleverd aan allerlei soort uurwerken die begrijpelijker wijze allen met elkaar verschillen, nu de officieele lijst eenige maanden zwijgt .Men kan aich eenigermate de gezichten van patroon en werkman denken, 's morgens bij het op het werk komen. Eens wordt men het natuurlijk niet. Men heeft er op gevonden om des middags om 12 uur iemand naar boven te laten klimmen, die dan met een hamer 12 slagen op de klok geeft. Men disputeert nu druk over de vraag van wie de man den tijd krijgt... als-ie op tijd boven is Voorbeeldig. B. en W. der gemeente Dreumel roepen jongelieden van 15-20 jaar op ow ge durende 2 maanden onderricht te ontvan gen in liet hoepelmaken, dat door 2 ge diplomeerde hoepelmakers uit Schijndel zal worden gegeven. Het onderricht zal geheel kosteloos worden gegeven, daar da uitgaven er voor benoodigd, worden ver strekt uit de gemeentekas. Veie jongelieden hebben zich reeds aan gemeld. Het voor hoepels benoodigde (het waardenhout) groeit hier in groote hoeveelheden, zoodat een nieuwe tak van nijverheid zich bier zal ontwikkelen. Het afzetgebied zal Noorwegen en Dene marken zyn, waar enorme hoeveolheiden loepels kunnen gebruikt worden. Het wakker gemeentebestuur een woord van hulde l*oolnar«l«|»|»eleii De beste pootaardappelen zijn de middel soort knollen, afkomstig van de beste struiken. De meeste landbouwers weten dit wel. Maar toch wordt er in de praktijk nog maar weinig naar gehandeld. Gewoonlijk raapt me» de vruchten iu twee partyen op, de groöten afzonderlijk, de middelsoort en kleinen byeen. Naderhand zoekt men dan uit de laatste partij het pootgoed. Dat men op deze ma- uier de beste poters niet verkrijgt is duidelijk. Het is dus altijd minder aanbe velenswaardig, zoo ie werk te gaan. Dit jaar vooral is het beslist af ie keuren. Overal by na beeft me» dozen apmer ge klaagd over de krul of kroesziokle, dio oorzaak is. dat de knollen zich niet tot dé normale grootte ontwikkelen. Wie die ziekte in zijn aardappels beeft en op de boven beschi even gewone wyze zijn poters uitzoekt, is zoo goed als zeker, daaronder een groot aantal knollen van krulzieke planten te krijgen; juist omdat deze planten slechts vruchten van middelmatige grootte hoogstens geven. Zulke vruchten nu zyn voor pootgoed allerminst geschikt, want daaruit onctaan zeer vaak planten, die aan dezelfde ziekte lijden. 't Is daarom dit jaar dubbel noodig, goed op de keuze ryuer pootaardappelen te letten Nu de tijd van rooien gaat aanbreken, mag daar wel eens op gewezen worden. Men kan niet beter doen dan de rooiers zelf de middelsoort vruchten va» de beste struiken te iaten afzonderen, 't Kost wel een weinig moeite meer, maar die zal door een volgend gewas luiraschoot» vergoed worden. - i' »»- Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op den 14 September 1907, HER- SCHOUW zal worden gevoerd over de waterlossingen genaamd van Bree Vennen voorkomende onder no. 1 in den legger A, en van de Oirlosche Pas. voorkomen de onder no. 2 in den legger A, voor wat betreft de overtredingen geconstateerd by de op den 26 Augustus 1907 gehouden schouw voering en by aanplakking op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis bekend gemaakt. En zal deze op de gebiuikelyke plaats aan het Raadhuis worde» aangeplakt en aangekondigd in het weekblad Peel en Maas te Venray. Venray den 31 Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd H. ESS ER. De Secretaris, STOOT. Burgemeester en Wethouders van Venray. brengen ter kennis t-an I elanghebbenden, dat op den 16 Sep embe- 1907. HER- SCHOUW zal wordt» gevoerd over do waterlossing genaamd Lollebeek, voor komende onder no. 1 in deu legger B, voor wat bet'eft de overtredingen gecon stateerd bij de op tl-» 28 Augustus 1907 gehouden schouw voering eri bij aanplak king op de gebiuikelijke plaats aan het Raadhuis bekend gemaakt. En zal deze op de gebruikelijke plaats aan iiet Raadhuis worden aangeplakt en aangekondigd in liet weekblad Peel en Maas te Venray, Venray, 31 Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders voorn. H. ESSER. De Secretaris, STOOT. Burgemeester en Wethouders van Venray, maken bekend, dat op de hieronder vermel de dagen gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting en herinënting der koepokken aan de personen, die zich daartoe op du hiervoor vermelde plaatsen aanmelden. op Maandag den 2 September te Leunen in de school des namiddags 4 uur. te Merselo in de school des namiddags half zes uur, Op Donderdag den 5 September te Oirlo in de School des namiddags 4 uur. te Oostrum in de school 's nam, 5 uur Op Vrijdag den 6 Sept. te V#nray -55*

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2