Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Ingezonden. Van Trams. Zonderlinge weddingschap. Burgemeester en Wethouders meer beschut het 'errein i». des togrooter is het gevaar voor bloedluis. VENRAY. 20 Juli 1907. I)e bepalingen der wet op de honds dolheid rijn weder voor Venrny en omstre ken. ingaande 15 dezer, voor 4 maanden verlengd. Wegens de vele nog voorkomendo ge vallen in deze provincie is deze afkondiging opnieuw geschied. Dinsdag slaagde te Utrecht voor het Stantsexamen de heer G. van Sam heek Stndent aan het Gymnasium alhier. De Duitsche Bondsraad heefl be sloten de daalderstukken vanaf I October a. s. niet meer ais wettig betaalmiddel te laten gelden en deze derhalve in te trekken. Wij maken hierop vooral attent, om dat in onze grensstreek een massa Duit sche daalders als betaalmiddel gebruikt worden. Maandagavond braebt de Fanfare -Enterpe" eene serenade aan de woning van Ven ray's Burgemeester, den Edelachtb. heer Henri Esser, naar aanleiding van diens naamfeest. Na uitvoering van een muziekstuk werd Zijn Edelachtb. op welsprekende wijze gefeliciteerd door den heer Jac. Aerts, Commissaris der Fanfare, die daarbij den wenseh uitsprak, dat de Burgemeester nog vele jaren zijne hooggewaardeerde krachten mocht wijden aan den bloei en vooruitgang van Venray. De Edelachtb. heer Burgemeester be dankte hartelijk voor de hulde hem bij deze gelegenheid bewezen, en spoorde alle leden aan tot eendrachtige samenwerking en beloofde zijn vooitdurenden steun aan -Euterpe". Na nog eenige mooie muziekstukken zeer accuraat uitgevoerd te hebben, trok de Fanfare met een vroolijke marscb af. Zooals men met eenige zekerheid kon verwachten, was de Woensdag alhier geliouuen veemarkt tamelijk schaars bezocht, terwijl ook de veeaanvoer be- trekkelijk minder was. Toch werd er nog al wat omgezet, en vooral in vet vee was de handel vrij levendig. Op de biggenmnrkt was de aanvoer vrij groot. Bijna allen werden opgekocht door den heer H. PoelsIn 't Groenewolt. die deze naar Frankrijk verzend. Men betaalde van 5 tot f8 per stuk. De markt was vroeg afgeScopen. or Vut- ooi ïm»«iS w op Woensdag in'de Kerraisweek, hetgeen bepaald zeer veel tal by dragen tot bevor dering der drukte, zoowel van markt als kermis. -- Morgen, Zondagmiddag zal de Fanfare -St. Cecilia" een uitstapje maken naar Veltum en in eenige cafés aldaar muziekuitvoeringen geven. Na het hooien is thans het rogge» maaien in vollen gang. Over het algemeen kui.nan de landbouwers over di; gewas zeer goed tevreden zijn. Ook de andere veldvruchten staan, ondanks het vele regenachtige weder van dezen zomer zeer goed. Evenais vroeger vertrekken de postboden voortaan weder op Zondagen en erkende christelijke feestdagen, van hier naar de gehuchten 's morgens om 9 uur, in plaats van 7 uur. Heden Zaterdagmiddag om 5 uur houdt de Gemeenteraad van Venray eene openbare vergadering, waarin de navolgen de punten worden behandeld 1. Benoeming onderwijzer School Oirlo 2. Bestrating en herbestrating groote Markt en Henseniusplein 2. Besluit tot dekking dier kosten en van de kunstmatige verbetering weg naar de Heide. 4. Salarisregeling iijdelijken onder wijzer. 5. Rioleering der eigendommen van Mej. de Wed. Rutten. 6. Mededeeltng van ingekomen stukken Geheime zitting Kanaal Deurne nabij Station Helenaveen Toestaan van een crediet tot liet maken van plans. Op Vrijdag 20 Juli a. s. begint de groote Vacantie voor de Leeren Studenten van het Gymnasium alhier, HEIJEN. Door onze Rijksambtenaren, werd dezer dagen een voerman bekeurd wegens het fraudeleus vervoeren van een hoeveelheid jenever. De voerman moest f 500 borg stellen. Tegen hem werd procesverbaal opge maakt. OTTERSUM. Zondagavond lieerschte hier onder de ingezetenen een groote angst, Eeu hond met den staart tusschen zijn pooten, den kop hangend, angstig zoekend eindelijk een veilige plaats op den stoep van den heer P. gevonden te heb ben, wöar hij plaats nam, werd voor dol verklaard. NiemaDd durfde het dolle beest naderen en iedereen werd gewaarschuwd zich ie vrijwaren, om niet met het dolle beest in aanraking te komen, 't Sop bleek de kool niet waard. Ees der voorbijgangers trok de stoute schoenen aan en verwijder de den hond door hem een schop toe te brongen. Algemeone teleurstelling onder de angstige toeschouwers. Do hond was van een dor hooikarren achter gebleven en zocht zijn haas op. VELDEN. Toen A. 3. uit Arcen jl. Zaterdagmiddag omstreeks 4 nut' van do markt te Venlo terugkeerde, werd deze in café M. Janssen alhier door een rijks ambtenaar gevisiteerd. B. weigerde zich te laten visiteeren zonder vertooning van de ambtenaarsaan stelling. De ambtenaar weigerde dit stuk te vertoonen. maar greep B. na eenige woordenwisseling by den kraag en sloeg laatstgenoemde zoodanig uiet een stok, dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. De zaak is in handen der politie. VENLO. Maandag airiveerdeu hier per extra-trein de studenten van Rolduc, voor wie de groote vacantie hegon. Zondag had in de groote aula te Rolduc de plechtige prijsuitdeeling plaats. De eere- pryzen werden behaald als volgt Toelatingsexamen, philosophie Jos. Esser Venray; Jac. Emmerichs Berg en Terblijt, Jan Verstraelen Sevenum, Jos. Vliegen Voerendual. De algemeene prijzen behaalden o m. philosophie: cursus inf Pierre Eveits Sevenum; poësie, Jos. Her mans Weert. S WALM EN. Zondagnacht is de zoon der wed. van Cruchten, landbouwster alhier, ie Boekoel bij gelegenheid dei- kermis ernstig aan het hoofd ver wond en inwendig gekneusd. Naar men zegt zou hij inet een knuppel zijn geslagen en mei. een voet ter hoogte van de borst zijn gestampt. Dr. Stijns te Roermond verleende den verwonde de eerste hulp. Zekere D. slager te Maasniel wordt verdacht deze mishandeling gepleegd te hebben. WEERT. De heer H. Billekens, plaatsvervangend districts-veearts alhier, vierde Zaterdag zijn öOjarig ambtsfeest te midden zijner collega's. PEIJ. Zij hadden al lang gedroomd om eenmaal in het booije te stappen en meermalen bad bij de verzuchtig geslaakt du liebe Mitzje. ich muss dicb doch ein» mahl naben, en ja, Mieke stemde toe en hjj «3* salukku? haar 'e aüfte te noemen Maar hinderpalen kunnen soms ieeiijke parten spelen. Do weg van het huis tot aan het raadhuis was voor baar nog al ver. Voor een half uur gaans, schrikte Mie ke terug, want het kon wel eens gebeuren dat baar onderdanen haar den dienst weigerden. Er moest dus een ander middel gevoo- den worden. Fluks werd dit gevonden. Hannes spande Caro voor de hondenkar, Mieke erin. Jan ernaast en zoo kwam men ongedeerd op het raadhuis, waar een groote menigte nieuwsgierigen te hoop liep. De eerste struikelblok was reeds over wonnen. Doch de weg naar de kerk was even bezwaarlijk, want 20 minuten loopen. was voor Mieke totaal onmogelijk, doch Hannes een behulpzame buurman als altijd was alweer met zijn hondenkar bij de hand Mieke er.n, Jan er naast. Hannes en zijn wederhelft als bruids* knecht, en bruidsmaagd, en fluks ging het ter kerke, waar dit model echtpaar voor eeuwig en altijd at» elkaar verbonden werd. Wij wenschen Jan met Mieke en Mieke met Jan alle geluk in bet bootje, en hopen maar, dat Mieke, al is ze ook al ruim 60, niet te vroeg over boord tuimelt. OBBICHT. Alhier is op de rivier de Maas van de bagger-machine gevallen en verdronken zekere Christiaan Janssen, ge boren te Borgharen 11 Augustus 1855. Zijn lijk is tot heden nog niet opgevischt. MILL. Naar men meldt worden er al hier pogingen aangewend tot het verkrijgen van een brigade-marechaussee. Ofschoon het niet te ontkennen valt dat een brigade aldaar van tijd tot, tijd wel eens rioodig kan zijn, mocht echter Cuyk, de meeste bevolkte gemeente der gehoele streek, daarvoor op de eerste plaats in aanmerking komen. Uuyk en Mill echter, zouden beiden gebaat zyn door het stationeeren eener bri gade in Ilaps, dat het juiste middelpunt is tusschen de bestaande brigades Grave en Boxmeer, terwijl Haps door de goede kunstwegen is verbonden met de omringen de plaatsen Cuyk, St. Agatha, Oeffeit, Beugen, Rijkevoort, St. Hubert, Waoroy, Mill en Beers, die allen slechts gemiddeld op 3 kwt i-tier a een uur afstand gelegen zyn. HELMOND» Bij de op Dinsdag plaats gehad hebbende herstemming voor een lid voor den gemeenteraad tusschen de heereri Mr. G. J. van den Dungen en A. Van Moorsel, verkregen Mr. van den Dungen 429 en A. van Moorsel 157 stemmen, zoodat is gekozen Mr. van den Dungen. ERF. De 22jarige molenaarsknecht van C. Khiyssen alhier, is Dinsdag bij het baden in do rivier de Aa verdronken. TILBIJRG. Een 102-jarige. De oud- ste inwoonster van Tilburg, de wed. L' v. Gorp wonende in de Reitsche Hoeven, meer hekend onder den naam van Anneke Koemotje uit de Hoeven, vierde Zaterdag haar 10'ien verjaardag. Ofschoon nog gezond, beginnen in den laai ten tyd. de teekenen vnn ouderdom ticli een as te doen gevoelen, hetgeen echter niet, wegneomt, dat dit zeldzame feil door nuisgenooten en familieloden met opgewektheid werd gevierd. IILBIRG. Inde wollenstoffenfabriek der fin H. Eras en Zn. te Tilburg had W '>u ..niduag een droevig ongeluk plaats. De lTjarige H. Z, die de droogmachine bediende, werd eensklaps door de riem gegrepen en eenige malen rondgeslingerd. l'oen ie machine tot stilstand was ge bracht, vond men slechts liet vreeselijk verminkte lijk van den ongelukkige. Men meldt uit Meijel Ht bfiikt nog al eens. dat men hier wei v n oen pleziertje houdt. Zondag jl. was in eer cafe een gezelschap hijeen. Er weid gepraat over koetjes en kalfjes en natuur!k kwam ook het slechte regenach tige weer ter sprake en vertelde men, dat er tegenwoordig voor den werkman bitter weinig was te verdienen. Cl stelde daarom aan V. voor, dat hij hero 3 uagen op zolder zou opsluiten, hij kreeg dau goed eten, per dag een borrel, een glas bier od 1 gulden, maar dan moest, V. het 3 dftg'D uithouden, of anders f2 per ii«g aan C. betalen. V. ir dadelijk met C. acqoord. Laatst gencemd' dacht echter, dat er wel niets, van ïoj ^recht komen doch hij had buiten der-baard gerekend en zich in den persoon van V. degelijk vergistwant den voi£ 140° niergen was V. op üet bepaalde '.tr present, om zich volgens Natuurlijk durfde C. niet weigereD, en spoedig werd een dakkamertje in gereed heid gebracht en naar boven ging het. Het laat zich begrijpen, dat er veel toeloop v n, volk was om den gevangene te bezoeker.,; die den heelen dag rustig op zijn kamert je zat te lezen. Velen dachten echter dat V. hot boven niet zou uithouden en spoedig naar meer vrijheid zou verlangen doch na 3 volle dagen en nachten in zijn eenzaamheid te hebben doorgebracht, verliet V. Don derdagmorgen onder uitbundig gelach der aaiiwez pen zijn cel. aan Claessen de ver zekering latende, dat, wanneer hij meer lust gevoelde, bij zich voor een verdere gelegenheid hield aanbevolen. Men is echter algemeen van oordeel, dat Cl. dien' lust voor gord benumen is. Noch nicht da gewesen. Ntrooperij. V. R., de zoon van een landbouwster te Diessen (N. Br./ was des nachts met jachtgeweer en carbidlantaarn uit stroopen geweest en keerde met 2 hazen huiswaarts, toen hy op zijn erf plotseling door 4 jachtopzieners werd overvallen, gewapend met stokken en karabijnen. De juiste toedracht van hetgeen by die worsteling is gebeurd, ligt vooralsnog in het duister, doch wel wordt verzekerd, dal V. R. zoodanig werd mishandeld, dat hij in do marechaussee-kazerne te Hilva renbeek. waar bjj werd overgebracht, door twee geticesheeren moe3t worden verbonden. Ofschoon zyn toestand niet levensge vaarlijk is. valt het te betwijfelen, of v, R. zou ooii, binnen korten tijd zijn werk zal kunnen hervatten. Baldadige straatjeugd. In de achtergracht te Zwolle lag ge- ruimen tyd een oude jaag of trekschuit ongebruikt, en was in bezit genomen door een man en een vrouw, echte straattypen. Daags bedelden ze en 's avonds gingen ze in hun -woonschip" te buiten aan sterken drank. De edele straatjeugd bad 't bun al meer malen lastig gemaakt, maar Dinsdagavond liep het te erg. De kwajongens staken t scheepje in brand, de bewoners moesten vluchten en een uur later dreef 't verkool de wrak in de gracht. Ongeluk. Zondagmorgen circa 9 uur. had te Put ten op de Veluwe, een ernstig ongeluk plaats. Uit de richting Nykerk kwam de auto G 1048, eigenaar de heer G. Nienhuis te Amsterdam, met bestemming naar den heer Oudmans, op Schonenhorst, aldaar. Op den circa 3 kwartier gaans rechten weg van Diemen naar Bysteren, werd met de grootste snelheid, ongeveer als een sneltrein gereden. Wat de oorzaak is, ligt nog in 't duister, maar vlak voor de Chr. School te Hoef reed dc machine tegen een boom de kar vloog van bet onderstel en kwam een paar meter vorder gekanteld op den weg terecht. De chauffeur kwain er mei den schrik af. Van de 5 inzittenden kwamen een heer en twee dames met lichte verwondingen te voorschijn. Erger was het met twee anderen gesteld. De eigenaar der auto, de heer Nienhuis, oud 71 jaar, had eenige ribben gebroken en ook zyn borst bezeerd, terwijl de lieer Tienhoven, zoon vnn den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, een wonde in hei gelaat lied, waardoor veel bloedverlies ontstond. Mejuffrouw .Theringa, echtgenoot© van het hoofd der school, die alleen thuis was, verleende de eerste hulp en stelde haar beddegoed en haar huis disponibel voor de gewonden. [)e auto, die 111 October jl. in gebruik was genomen, had f25000 gekost en was een der fraaisten in ons land. Onlangs heeft Prins Hendrik, bij diens bezoek aan Haarlem, er mee gereden. Heel het onderstel, assen, bouten, stangen, was vernield en kromgebogen. Een stuk ijzer zat in den boom gedrongen en was met geen macht eruit te verwijderen. Een reserve band was 20 meter ver over een sloot in een roggeveld terecht gekomen. Gedurende heel den dag. weid de plaats des onheils, circ.i 3 kwartier vfcn het dorp- di uk bezocht dom' fietsers, auto's en wan delers vau hier en e'ders. Wonder mag 1 genoemd worden, dat de inzittenden er nog zoo goed zijn afgekomen. llof<>l|»rij/«'ii lit heielaer. Door de hotelhouders te K^velaer is een uniformkostentarief vastgesteld voor logies en consumptie gedurende den bede» vaartstyd per enkel persoon. De hotels zijn hierbij in drie klassen ingedeeld elke klasse natuurlijk een eigen taiief. Ilikl va» 100 erg niet. Drie mannen waren Woensdag dronken en liepen stotterend en hikkend door de Bleekstraat te Breda. De politie kwam en nam er een mede, omdat de anderen zich uit de voafo'i maakten. Een der twee verdween, andere v]ijd» zich neer op och bleekveld en sliep *eld v. i>e ageut, dia teruggekomen was, vroeg den eigenaar van het bleekveld verlof den man te arresteeren. Wat heeft ie gedaan vroeg deze. Dronken is ie. zei de agent. Laat 'm dan maar liggen, hij ligt daar beter dan in 't arrestantenhok. Zonder arrestant moest de man heengaan. Bedrog in den Paardenhandel. De 42jarige makelaar A. W. uit Aken, had aan een bakker een paard verkocht, zeggende dat het zonder gebreken was. Hij wist evenwel dat het in den hoogsten graad aan koliek leed. Het bedrog kwam hem op 4 weken gevangenisstraf te staan. Verdronken. Onder de gemeente Leimuiden zijn hu zaren gedetacheerd tor bewaking van bet vee, lydende aan mond en klauwzeer. Woensdag schrok een paard voor een hondenkar en geraakte het paard, met huzaar te water. Het paard weid gered, doch de huzaar, zekere Bloinineis uit Zevenbergen, is jammerlijk verdronken. Schoen en LederindiiHtrie. Nog nooit, zoo schrijft men uit Waal» wijk, is het zoo slap geweest in de schoen en lederindustrie als thans. Waar het heen moet, weet men niet. De vorige week kregen bij een firma ongeveer 40 werklieden gedaan en deze week weer bij een andere 7. Wat de toekomst zal brengen, men weet het niet, maar donker ziet men de toe komst tegemoet. Velen 1 rek ken naar Duitschland, Amerika en elders om daar te trachten in hun onderhoud te voorzien. Stelling; ingestort. Te Oosterhout (N.Br) is de stelling der in aanbouw zijnde kerk ingestort, waarby 4 werklieden levensgevaarlijk gewond werden. lie aanslag op den President der Fransehe Republiek. Men weet nog niet veel meer van den man, die in de buurt van President Fal» lières een revolver afvuurde, dan dat hij Maillé heet, een exentriek en misschien niet geheel geestelijk gerond tnensch is, eenige dagen geleden uu Rouen te Parijs was gekomen en volgens de in zijn koffer gevonden papieren als kanonnier by de zeemacht en daarna als matroos bij de koopvaardij heeft gediend. Hy heeft voor den rechter van instructie verklaard, dat hij alleen had geschoten om de aandacht te trekken en om recht te ktygeD, hetgeen hetn de Staat zou hebben geweigerd. Een aantal verloren processen hadden hem in 't ongeluk gestort. Failliéres zelf -kon 'm niks schelen". Hij zal dus allicht niet geheel wel bij 't hoofd wezen. De kegels waarmee hij heeft geschoten zijn nog niet teruggevonden; de revolver is van klein kaliber. Hij is vorsch en breed gebouwd, een echt matrozen-type en goed 40 jaar oud. Maillé is gemeten en gefotografeerd. De revolver is door een deskundige onderzocht Dat onderzo3k heeft tot de uitkomst geleid, dat de revolver zoo klein is, dat 't niet zoo erg zou geweest zijn, als de kogeltjes tegen iemand aangekomen waren. 'a Middags kwam Maillé voor don rech ter van instructie. Waarom heb je op president Falliéres geschoten, vroeg de rechter van instractie. Ik heb uiet op president Falliéres gescho ten, was het antwootd, en evenmin op iemand anders. Ik wou alleen de aan dacht trekken, een betooging lioudeu, want ik heb, onrechtvaardig, veel pro cessen verloren, en daar beu ik woedend over. Zoo is het. Dus je hebt niet gemikt op den president der republiek Neen zeker niet. De rechter van instructie deelde Maillé aan het eind van '1 verhoor mede, dat hij beschuldigd werd van -violences et voles de faitDat is geen zware beschul diging. Moord en doodslag komt er niet bij te pas. Letsel heeft niemand bekomen. Geen paard van den stoet is verschrikt geworden Huzaren, dis vlak voorbij de plek reden, waar geschoten werd, hebben den kd£j zelfs niet gehoord. Niemand is onthutst of zenuwachtig geworden van de personen, die hei zich konden aantrekken. President Falliéres zag iemand in dc lucht schieten dat is een griezelig gezicht. Alleen de menschen, die na het schot op Maillé aanstoven, wareu zenuwachtig, en de persmannen waren blij met het nieuwtje, en korten tijd later wist de lieele wereld, dat President Falliéres aan den duod ontsnapt was. Builen verantwoordelijkheid der Redactie v- -'-i Ik méén et was en uur of drie toe ik wakker wir. Ik zé4j tege Mie Wat kan me aatig droëme. Ik dromde van de vèrekesmert, De grooëte straot, de grooëte mert, En van Paries en Roëme. De grooëte mert, dor zaag ik al Den raod van 't durp ien vol getal Fien klaor urn ien te stappen. Den booëgen op, ien zwarte jas, Grooët overhimd en witten das. Ze gingen op de lappen. Dor kurat parmantig angeanort, E flink raesjien, en dran gesjord liy'uug mit gruuu behangen, Den raod is deftig iengestapt, 't Mesjien wurt netjes opgekuapt, En 't reiske angevangen. 't Durp deur nao Kreyenhut, Dor wurt den eërewieu geschud Deur Deurzes wicze mannon. Ien paoschbèèst gaon die ok wer mit. Den insionjeur den veuraan zit. Ontwikkeld dan zien plannen. Regt toe vertelt nao Paries Ien vier en twintig uur perciea. Kan 't ding aldaor passieren. En ien zowat ééns zoveul tied. As alles ève goed opschiet Te Roëme arrivieren. Potdorie dogt ik dat is kras. As dat nouw ok is waorlijk was. Van Venrooi zooè nao Roëme, Trams op papier die zien d'er zat, 'N echte, og waagt nog raer wat, Dé beheurt nog tot de droëme. LOERIS. van Venray, brengen ter openbare kennis dat op heden by ben is ingekomen een afschrift van een aan Hoeren Ge deputeerde Staten van Limburg gericht verzoekschrift van J. H. Janssen, tirame»- man en logementhouder wonende in deze gemeente, om vergunning voor den ver™

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2