n UitgeverW. A. Van den Mnnckhof, Venray. Het naderend onweer. Sanatorium Zaterdag- 20 Juli 1907. 28ste Jaargang. No. 29. voor R. K. Drankzuchtigen. De politie en ongeval len, clie geen ongevallen zijn. Tuin- en Landbouw. Abonnementsprijs per kwartaöl voor Venrat 50 c. franco per post t>5 c. voor het buitenland by vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. Prijs der Advertentiën vau 1 4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. Onder bovenstaand opschrift, schrijft De Standaard, een artikel, dat wel de lezing en de overweging waard is. Iedereen is getroffen door wat in Frankrijk plaats grijpt, nadat men openlijk gebroken heeft niet alleen met de Kerk, maar met God t«\f, tegen Wien de socialist Vivi- ani de godslastering in het openbaar dorst uit te spreken »Wij hebben «de lichten aan den hemel gedoofd, en niemand is in staat ze weder te omsteken." Onlusten in geheele provincies, muiterij in leger en vloot, onver» trouwbare rechters. omkoopbare Kamerleden, verwildering der jeugd, dat alles is aan de orde van den dag in Frankrijk. Geen wonder, dat er onrust heerscht bij velen. De Regeering kan nog enkel aan het bewind blijven door te verklaren «in sociaal-democratischen geest te «uilen regeeren" en door de hulp van de rechtsche partijen, wanneer het de handhaving der orde betreft. Niet enkel op politiek gebied staat het aldus. «Stond dat politiek geglij op zich aldus De Standaard»or zou nog minder te duchten zijn, maar dat staat het niet. Het sociale lichaam zolf is aangetast. De teeke nen van sociale ontbinding zijn er. Het religieuse leven zinkt, zedelijk schoof men reeds over den rand van den afgrond. De geboorten daalden beneden peil. De vrije liefde viert haar triomfen De geldkoorts greep heele klassen der maatschappij aan. Zelfs de rechterlijke macht verloor haar prestige. De wilden onder de kiezers overheerschen de elementen. De kiezers regeeren de Kamerleden. Do Kamerleden rukkenen trekken aan hel landbestuur. Een lichaam kan iiiei gezond groeien, als in de extre miteiten de teekenen van ontbinding treden. En de ontbinding is in het Fransche s iciale volkslichaam reeds begonnen. Gansche departementen, die in nood kwamen, wierpen de teugels van het gezag van zich af, en zochten zich- telf recht te verschaffen, en van alle kanten rijpt het voor een omwente ling, die heel den Franschen staat onderstboven kan keeren. Er werkt een politiek, sociaal en zedelijk bederf, waar geen genees middel meer tegen baat, dat niemand meer stuiteu kan. De wetgeving is machteloos. Er komt niets meer tot stand, Het is één woelen en gisten, hei wordt almeer wat de Franschen noemen een allesoverwelgend Tohoewabohoe. Het is een draaikolk, waarin alles wordt meegesleurd, en in benepenheid des harten vraagt eenieder zich af, wat van dit alles het einde zal zijn. Zelfs zijn er, die opmerken, dat ook hier vaste regel werkt. Na 1789 kwam de revolutie in 1830. Achttien jaar later volgt de omwenteling van 1848. Weer 22 jaren verder volgde in 1870, onder den oorlog door, de Commune. Nu heeft de bestendige rust reeds ruim 30 jaren geduurd. Eigenlijk te lang immers. De nieuwe volksbeving heeft zich sinds lang en voor jaren aangekon digd. Dat er nu weer een omwenteling op het naderen staat, is volkomen normaal, en naar ze langer uitblijft, zal ze slechts te heviger, te geweldi ger zijn. Heel Europa ziet hierbij met bo» zorgdbeid toe. Het eigenaardige toch van de Fransche omwentelingen in 1789, 1830 en 1848. was steeds, dat ze opkwamen uit een gisting der gees« ten, die in Frankrijk niet op zich zelve stond, maar door heel Europa haai' vertakkingen had, en daarom, eens in Parijs losgebroken, schier na alle streken van Europa oversloeg. Ook nu weer konit de omwenteling op uiteen. woe]ing der geesten- die een algemeen Europeesch karakter draagt. Het radicalisme, het socialisme, het anarchisme steekt het hoofd in alle landen op. In Rusland en in Duitschland, in Oostenrijk en in Italië, in Spanje en in Portugal, in Denemarken en in Zweden, in België en ook in Neder» land. Zelfs Engeland en Amerika gaan niet vrij meer uit. De vreezeis daarom geen herseil schim, dat wat in 1789, 1830 en in 1848 zich stelselmatig vertoonde, ook nu zich verwezenlijken za), en dat een omwenteling in Parijs op staander, voet door een algemeene Europeesche beweging gevolgd zal worden, Zelfs de groote liberale pers wordt ongerust. Lees het maar in onze eigen liberale hoofdorganen. Locs het maar in de'Indép. Beige en andere buitenlandsche bladen van liberale herkomst. Zoo had men het niet bedoeld. Dat gaat te ver. Dat wordt ge vaarlijk. Men deinst terug voor de gevolgen van zijn eigen propagan« da. Men slaat alarm. Men waarschuwt eer het te laat mocht zijn, op bevenden toon. Een schok trilt door aller hart. Zoolang men op het leger rekenen kon was het niets. Maar nu ook het leger deinst, voelt men zich bekropen door een angstige nachtmerrie. Men slaapt zelfs niet gerust meer. Hoelang het nog zal dreigen, eer het losbarst kan niemand voorspellen; maar dat hetonweder over zal drij ven, durf niemand meer te hopen. Het komt: elk land. ook wij hebben er ons op voor te bereiden. Viviani's godslastering was de eerste bliksemschicht, die uitschoot, en ook ons gewaarschuwd heeft. Dit riep ook onder vfts 'Ier. ernst weer boven. Moge die ernst onder ons stand houden, eu sla, als de vb m ook ten onzent mocht uitbreken, onze politie ke brandweer gereed. Tot steun van het Dr. Ariënsfonds dat zich ten doel stelt gelden bijeen te verzamelen tot de opr. 'hting van een herstellingsoord voor Kath. drankzuchtigen is door tie Vereeni- ging tot bevordering der verpleging van Katholieke drankzuchtigen, kort geleden uitgegeven een In'ochuurlje, dat wij teu warmste in de belang stelling onzer lezeis aanbevelen. Dit brochuurtje geeft een duidelijk beeld op het belangrijke vraagstuk der herstelling van drankzuchtigen en geeft met tal van voorbeelden, ontleend aan het buit uland, een duidelijk bewijs van het groote nut, der herstellingsoorden v drank zuchtigen en van hor *dre! van het Dr. An.ensfchds. Met nadruk wijst de schrijver er o. a. op dat ook de sociale vereeni- gingen en vakvereenigingen groot belang er bij hebben de drankzucht tegen te gaan, terwijl ook vooral de armenzorg, die thans zoo vaak de gevolgen der drankzucht in deonder» steuning van honderde familie s voor zich ziet, er groot belang bij heelt de beweging te steunen, die de hern stelling van drankzuchtigen in sana« toria bevorderen wil. In Zwitserland zijn volgens den schrijver dezer merkwaardige bro« chure in betrekkelijk weinige jaren meer dan 800 personeu in de her« stellingsooi den totaal genezen ge« worden; en ook de Duiische en Engolseho gestichten bereiken een hoog percentage duurzame gene» zingen, Er wordt in dit werkje tevens ge» wezen op de Duitsche, Engelsche en Zwitsersche wetgeving, waarbij b v. de voogd het recht heeft een onder curateel gestelden drinker, ook tegen zijn wil en desnoods door middelen van dwang in een herstellingsoord voor drankzuchtigen te plaatsen. Zulk een wetgeving moest ook in ons land worden ingevoerd, en na de debatten welke onlangs in onze Tweede Kamer o\er dit onderwerp door den Minister van Justitie en den heer Jhr. Ruijs gevoerd werden, ziet schrijver in de naaste toekomst wel eenige kans tot het totstandkomen van zulk eene wetgeving. Vervolgens worden verschillende Duitsche gestichten in het werkje beschreven. Uitvoerig wordt gewezen op de inrichting der bekende sanatoria van Lintorf (Rhleinland), Werden, Heidhausen bij Essen en Mariaveen in Westfalen. Ten slotte wijdt schrijver een hoofdstuk aan de niet Katholieke herstellingsoorden van Nederland, waarna hij de lezers aanspoort het Dr. Ariënsfonds, dat voor een Ka tholiek Nederlandsch gesticht zorgen wil, krachtig door geldelijke by» dragen te ondersteunen. W. M. Deze brochure is verschenen bij het Secretariaat van Sobrietas te Maastricht. Prijs per ex. 12 ets. 25 ex. a 8 ct. 50 ex. a 7 ct En wanneer dan eeu werkgever de op gave van eon -ongeval niet tevens by de pulitie heeft gedaan blykbaar soms omdat hij het niet behoefde te doen, doch ook' vaak hoewel hij het had hehooren aan te geven, wordt hij plechtstatig bij de politie ontboden en worden hem erostig alle byzonderheden gevraagd die de politie reeds lang bekend zijn. Zou er niet heel klein beetje voor te zeggen zijn om die volkomen overbodige werkverschaffing en plagerij van werk gevers te beperken. Een werkman bij een werkgever te Maastricht, zoo verhaalt -do Limburger Koerier" ontvelde een vinger. De Minister van Handel en Nijverheid had juist kort geleden zijn verontwaardi ging kenbaar gemaakt over geweteulooze werkgevers, die ongevallen verdonkere manen; daarom werd de hulp van de» beheerder van de verbandkist niet inge roepen, doch do man met de ontvelde vinger naar een Ryksverzekering genees- heer gezonden, die een lapje om den vinger wond. De mau kon daarna zijn werk hervat en .ja^evat deq. zin der Ongevallenwet geworden. Er bestaat achter ook eec veiligheidswet volgens welke -ongevallen" bij de politie aangegeven moei worden. Een ongeval is echter eerst een -ongeval in den zin dor Veiligheidswet indien een man eenigen tijd (twee maal vier' en twintig uur) zijn werk niet kan doen. Zulk eeu ongeval was dit dus niet; het vingerwondje was geen veiligheidswev- ongeval. Aangifte bij do politie werd dus niet gedaan. Eenige maanden verliepen. Toen werd plotseling het -hoofd of de bestuurder" van de vennootschap opgeroepen om des avonds te 8 uur (de arme man verwachtte juist theevisite bij den commissaris vau politie te komen. De reden van die schrikwekkende en plotselinge oproeping bleek te zijn, dat men wilde weten, waarom het gebeurde met de geschramde vinger, het Ongeval lenwet ongeval dal geen veiligheidsonge val was, niet bij de politie was aange geven. En alsof de we.kgever niet alleen in Slaat was artikel 12 van de Veiligheids wet aan den betrokken politiebeambte te verklaren, werd ook nog de betrokken wei kraan zelf van zijn huis aan het andere einde van de stad opgeroepen en moest zijn vrijen avond missen ten einde op het politiebureau te verklaren, dat hij met het lapje om den vinger zeer aange naam gewerkt heeft. I)e gewenschte opheldering was gemak kelijk genoeg te geven. Doch de betrok ken werkgever heeft over de samenge steldheden onzer wetten en verordeningen nagedacht. Hy begrijpt zeer goed dat een ongeval èn aan de Rijksverzekeringsbank èn aan de politie moet warden bekend gemaakt en begrijpt levendig dat de wetgever den werkgever opdraagt, voor die beide kennisgevingen zorg te dragen. Hij vraagt zich echter af: indien de Rijksbank van de haar gedane ongevallen aangiften steeds medodecling doet aan de politie, wordt dan niet monnikenwerk van de werkgevers geeischt door hetzelfde ook van beu te vragen? En dit laatste gobeurt: systematisch toch wordt de politie door de Rijksbank van alle ongevallen op de hoogte ge steld, ook klaarblijkelijk van de onge- vallenwet-ongevnllen, die geen veilig heidswet-ongevallen zijn. Een gevaarlijke vijand. Een gevaarlijke vijand voor den fruit - teler is de bloedluis, die jaarlijks vele boomgaarden teistert en vele boomen, die het meest zijn aangetast, langzaam maar zekei ten gronde doet gaan. Men kan dit insect, dat zich in den zomer snel, maar ook des winters bij zacht weer, nog vermenigvuldigt, gemak kelijk herkennen aan zijn wollig voorko men in hoopjes of lange rijen zit het op de takjes en twijgen, teiwyl men des zomers de wy'Tjeabloedluizen als witte vlokjes door de lucht ziet zvveven zo vliegen dan van den eenen boom naar den andere, alzoo ue besmetting overbrengen de- De heele tijd voo: de beetrijiiiug der biieJlui?. ,w£ucop wij nu reeds willen wyzee, ■-» ;;e aScti; --I. r~ kaal zijn men kan ze dan het oest be handelen, omdat anders de liadoren t veel zouden lijden. De behandeling bestaat in bespuiten v. petroleum. Eerst dienen echter do bo< v stammen, althans van oude boom* worden afgekrabt, ter verwijdem r v mos, schorsschubben enz. waartussen. luizen verscholen zijn. Met behulp van een pulverisateur spuit men de petroleum op alle deelen dar takken en twij'gen om zich te overtuigen dat men geen plekje overslaat, is het goed wat kalkmelk bij te voegen. De reten en holten moeten extra behandeld worden met een dikke wit of schilderkwast in petro leum gedoopt. Na een paar dagen zie men eens, welke plaatsen wellicht niet geraakt zyn. In ieder g e7al moeten de bespuiting en bestrijking herhaald worden en dienen zelfs, als de winter zacht en dus voor de voortplanting gunstig is. 4 a 5 maal te geschieden, opdat niet enkele overblijven de exemplaren aan gansche kolonies het leven kunnen geven. Zijn de boomen erg aangetast, dan be denke men zich niet, maar rooie ze on verwijld, opdat ook niet andere boomen nog meer worden aangetast. De zoozeer aangetaste boomen mogen aanvankelijk nog een taraelijken oogst van kleine vruchten geven, na een paar jaar sterven zo toch. Het is zeer ontraden, op de plaats der gerooide boomeu opnieuw een appelboom te planten, dewijl de bodem allicht door de insecten, op de wortels aanwezig, be smet is geworden. Wil men het niettemin beproeven, dan ontsmette men vooraf den grond met benzine, welke men met een pal iüjecteur kan inspuiten, ook in gaatjes van .1 d.M. diepte ingieten, de te gebruiken hoeveel heid is, 25—40 gram per M*. In plaats van benzine kan ook zwavelkoolstof wor den aangewend. Daar een pereboom niet zoo licht als een appelboom wordt aangetast, loopt men by planting op een besmetten bodem van den eerste niet zoo licht gevaar andermaal door de plaag bezoeht te worden. Bij het aanleggen van boomgaarden zij men er op bedacht, dat geen huiten. schuttingen, boomgaarden of te dichte aanplanting den wind verhinderde flink tusschen de boomen door te spelen hoe MAA - ""B

Peel en Maas | 1907 | | pagina 1