Limburgsch Nieuws. Gemeenteraad te Venray. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. op Donderdag 11 Juli 1907. -het Hor. Arbeidscontract. Hrandstiehliug;. B\i de Germannsehe volken kwam de asperge van oudsher als ariseny be kend eerst in de laatste helft der 16e eeuw als gerecht tot eere en in Engeland pas in 1660. In het midden der ISe eeuw was Ber lijn vermaard om zijn aspergeteolt. Thans zijn ook Brunswijk, Darmstadt, Ulm. Schetzingen enz. om hunne aspergers bekend. In Frankrijk zij Argenteuil, Auber» villiet's, Marchiennes en Besancon de voornaamste aspergenplaatsen in Ne derland het Westland, Driebergen en Bergen op Zoom in België. Brussel en Gent Neder Oostenrijk Matsen. Laa. Apps en Frauenhofen in Bo hemen Jung Runzlau. OPENBARE VERGADERING van den 's Namiddags 5 uur. Afwezig de heeren J. Arts, 11. Janssen, J. Aerts, P. J. Derks en L. Janssen. De Voorzitter opent de vergadering met gebod. Do voorlezing der notulen wordt, uitgesteld tot de volgende vergadering. Hierna wordt overgegaan tot de orde van den dag 1. Onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen Gemeenteraadsleden, De geloofsbrieven der herkozen leden, zijnde de heeren P. Camps. A. Loonen. V. Fonck, J. M. Michels en Th. Slits worden onderzocht en in orde bevonden, waarna besloten wordt genoemde heeren wederom als leden van den Gemeentel aad toe te laten. 2 Besluit regularisatie begrooting 1906, De Voorzitter zegt dat enkele posten der begrooting van 1906 zijn overschieden en andere het geraamde bedrag niet hebben bereikt, dientengevolge moeten de meer dere nitgaven door overschrijving op mindere verbaaid worden. life Secretaris geeft voorlezing van liet ontweip besluit tot regularisatie der be grooting, hetwelk met algeraeene stemmen wordt goedgekeurd. 3. Verzoekschrift van de Schutterij De Secretaris leest dit verzoekschrift voor, waaruit blijkt, dat zoo den open baren weg, vermeld onder no. 3 op den legger der openbare wegen en voetpaden, verral*, zij niet meer bij hunne schietbaan kunnen komen, en verzoeken derhalve den Gemeenteraad *ëg niet te .'r-'an vall^** Gemeld v«rz> k werd door de gemeente raad ongegrohu verklaard, op grond dat van het hypotheekkantoor te Roermond gebleken is, dat gemeld perceel onbezwaard en met geen erfdiensten of anderszins is heiast, dat het door den eigenaar vrij en onbelast is verkocht aan de Eerw. Zusters van Liefde reeds in de maand April, en zoo ter deze eene overeenkomst bestaat dit een civielrechtelijke kwestie is tusschen den heer Trynes en de ver- eeniging. 4. Besluit tot. verkoop van gemeente gronden. De gronden der gemeente voor het te houwen krankzinnigengesticht voor vrou wen worden geschat op f 500. Woidt met algemeene stemmen goedge keurd. 5. Kohier Iloofdtlijken Omslag. Wordt in geheime zitting behandeld. 6. Mededeelingen. Wordt een schrijven voorgelezen van A. van Hezik te Boxtel, aannemer van den kunstweg Station—Oirlo. Deze verzoekt nog om een bedrag van f75 wagens het niet gebruik maken van de losplaats der Staatsspoorwegen. Wordt afwijzend over beschikt. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de openbare vergadering cn gaat de Raad in geheime zitting ter be handeling van het kolder Hoofdelijk'en Omskig. VENRAY. 13 Juli 1907. Te Utrecht slaagde voor 't natuur kundig examen voor aanstaand veearts met lot als no. 3 van de 36 eandidateo de heer Th. Wiamans, Met ingang van 1 Juli zijn be noemd voor den termijn eindigende 30 Juni 1912, tot leden der gezondheids commissie gezeteld te Venray, de heeren Jh. E. J. V M. de Kuijper, chef der controle bij de Noord Brabantsch Duiuehe Spoorweg maatschappij te Gennep, en G. J. H. Peters, burgemeester te Well (Bergen.) Zond igavond hield de R. K. Volks bond de maandelijksche vergadering in de Muziekzaal. Aan de orde was het kiezen van drie bestuursleden, welke aan de beurt van aftreden waren. Bij «temming werden gekozen tot president P. J. Philipsen, tot secretaris P. Simons, en herkozen als penningmeester L. de Bruin. Tot commis saris werd gekozen in plaats van- Philipsen G. Vullings te Leunen. Ongeveer 5 wagons Steenkolen werden door de leden besteld. Voor de levering van 4 wagons Steenkolen, ten behoeve van den R. K. Volksbond, waren slechts 2 inschrijvers. Laagste inschryver Vullings te Leunen, voor f 102, per wagon van 10.000 kilo, aan wien de levering is gegund Onze fanfare -Euterpe" zal morgen Zondag deelnemen aan het groot festival voor muziek- en zang vereenig ingen te Cuyck. Moge firn goed weer dit feest be gunstigen en de fanfare Euterpe een ruim succes ten deel vallen. Naar wij vernemen zal het personeel van het posten telegraafkantoor alhier met een besteller vermeerderd worden en is een derde brievenbestelling ingevoerd naai1 het Krankzinnigengesticht. LEUNEN. Onder begunstiging van stil droog weertje had jl. Zondagmiddag het jaarlyksch Koningschieten plaats op de doelen van St. Joris te Leunen. De eor van het Koningschap viel te beurt aan den heer Antoon Voermans, met 117 punten in 32 schoten. Als een bewijs, dat er ook door de overige schutters kranig geschoten werd. kan dienen, dat de zes volgenden respec tievelijk behaalden 101, 93 89, S5, 83 en 83 punten in 32 schoten. MERSELO In de Zondagmorgen ge houden vergadering van het gezelschap -St. Hubertus" deed de Penningmeester verslag over de financiën, waaruit bleek, dat de kas goed voorzien was. De nieuwe leden werden bekend gemaakt, met de op hen rustende verplichtingen. De aftre dende bestuursleden, president, secretaris en penningmeester werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Na de af doening van enkele kleinere zaken, werd ten slotte de datum van het Koningschie ten bepaald op Zondag 21 Juli a. s. Tevens wordt dit verbonden met prijsschieten om waardevolle prijzen, zoodat bij mooi weder eene drukke op komst van schutters en belangstellenden verwacht wordt. HORST. Begunstigd door het seooone weer van Zondag slaagde het door het Horster Mannenkoor gegeven muziekfeest schitterend. By de aanbieding van den eerewijn heette de Pre?;derit van het feestvierend 'gezelschap de fanfare -St. Cecilia" van Venray en de kon. harmonie van Horst welkom en noodigc. de besturen uit op het welslagen van dit feest het glas te ledigen Vervolgens had de optocht plaats door het dorp; van de huizen der hoofdstraten wapperden de driekleur, terwijl de hoofd ingangen van de Mannenkoorzaal en de feostweide waren versierd. In de feestweide waren koekkramen en een cantine opgesteld, terwijl voor een keurig potje Horster gerstenat was gezorgd De vroolijke stemming, die op het feestterrein heerschta nam toe en had omstreeks 5 uur. toen het zanggezelschap -Venlona" het kiosk vulde het toppunt bereikt. Tot ver in 't rond weerklonk het - Wil helmus van Nassau" prachtig door zulk een talrijk gezelschap vertolkt, evenals de op het program prijkende nummers Oi>k het jeugdige muziekgezelschap -St Cecilia" van Venray heeft zich flink van zijne taak gekweten, hetgeen het daverend applaus bewees. Het bestuur van het Horster Mannen koor kan trots op het door haar met zooveel zorg voorbereid muziekfeest terug zien. HEIJEN. Zondagavond had alhier aan 't logement de -Roode Lantaarn" een groote vechtpaitij plaats. Daar geen steenen genoeg in voorraad waren, werden later -leege flesschen" als verdedigings middelen gebruikt. De politie moest een einde aan het gevecht maken. Het is dan ook geen wonder, dat de ingezetenen van lleijen uitroepen: Verlos ons van zoo'n troep. MOOK. Is dat nu instinct of slimheid, vraagt men zich onwillekeurig af, als men dagelijks de staaltjes hoort, die door de talrijk optredende vossen worden uitge haald. Zondag waren op drie plaatsen kippen gestolen. Nu worden ze successievelijk terugge vonden, alle netjes begraven op de akkers in een rechte lijn met groote afstanden. Slechts één poot steekt boven grond, soms slechts een teen. De vallen, overal gespannen waar Reintje het erf betreedt, vindt men 's morgens ontgraven, bloot gelegd, dicht geslagen, of een eind weggesleept. Soms teekenen haarbosjes aan klemmen of prikkeldraad mijnbeers indentiteit. Voor de opkomende hoenderteelt in deze «treek is Reintje een ware plaag, daar hij liever kuikens heeft dan oude kippen. GRUBBENVORST. Door de Recht- bauk te Roermond zijn naar de terecht zitting verwezen met hevel tot in vrijheidstelling, 1. P. J. v. d. B., 20 j., landbouwer, 2. J. C. H. 19 jaren, arbei der, 3. P. H. J. 28 jaren, dienstknecht, 4. W. S. 24 jaren, landbouwer, 5. G. J. V., 20 jaren arbeider, allen gedetineerd te Roermond, als verdacht van geweld pleging tegen goederen vaii de weduwe Coopman alhier. V EN LO. Woensdagmorgen omstreeks half 5 is Let uitspanningsoord Bovenste Molen, bewoond door den heer F. van der Steen, op ongeveer oen half uur al- stand van de stad gelegen, geheel door brand vernield. Bij de Maandag alhier gehouden stemming voor vijf leden van den Gemeen teraad zijn gekozen de heeren J. L. Gatn- hon, F Goossons, L. Janknecht, Jos. MattouscL en J. Zijlstra. ROERMOND. De le luit. Jhr. de Jonge van Elleraeet, die gedurende een m tand gedetacheerd is geweest aan de schietschool te 's Gravenhage. heeft ge durende dien tyd nog gelegenheid gezien om één zijner dienstpaarden zoodanig te entraineren, dat hij het durfda onder nemen om den terugmarsch naar Roermond te paard binnen 24 uur te doen. Hij heeft dit kranig ruiterstuk met glans u>tgevoord. Vertrokken te s Gra venhage, in den nacht van Zondag op Maandag te l uur. kwam hy Maandag avond vijf iiiiuuten voor tienen in de kazerne te Roermond na». Twee honderd en venten kilometer binnen èén en twintig uren. Ruiter en paard verkeerden Dinsdag, hoewel het paard «enigszins teekeoen van vermoeid heid vertoond".in goede conditie. POSTER HOLT. Zondag nam de Zeer- eerw. hee> pastoor Aerts afscheid van zijn parochianen. Jiuira 21 jaren heeft Z.Ew. voor li»t zielenheil zijner dierbaar gewor den parochianen gewerkt. Ongaarne zien dezen hun beminden herder heengaan, doch van harte gunnen zij hem de verdiende rust, welke hij in Tienray gaat genieten-.' ECHT. Woensdag had tusschen bier en Maasbr acht een spoorwegongeluk plaats dat nog bet rekkelijk goed is afgeloopen. Aan eer. der wachtposten tusschen hier en Suslcieu wa'-en, toen de laatste per- sonentr in voor Roermond voorbijging, do boomen niei -esioten. Juist passeerde een rytuig. w -i ezelen waren dojjebr S en mej. S. .>;cnd.e aan de Kopeilerbon te Roermond. De trein pakte het achterste gedeelte van het rijtuig, dat gelukkig op zijde werd geslingerd en slechts gedeeltlyk werd ver brijzeld en meegesleurd. Met het voorste gedeelte van het rijtuig sloeg het paard op hol. De inzittenden werden er uit geslingerd. Mej. S. werd bewusteloos in den trein' gedragen eu bij aankomst op het station te Roermond door dr. Steins verbonden evenals de heeren S. die beiden kwetsuren bekwamen. Mej. S. is ernstig aan het h»ofJ gewond. Ook de koetsier is ernstig verwond. Daar de spoorlijn schuins over den rijksweg ligt," heeft de koetsier den hem achteropkomenden trein niet gezien en door het onstuimig weer. en den hevigen wind kon men hem evenmin hooren aankomen. STEIN. In deze gemeente verzuimde men op den voor do verkiezing bepaalden dag een voldoend aantal caodidaten te stellen voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. De dag van Dinsdag was daarom voor een tweede verkiezing aangewezen. Maar ook toen werd geen enkele candidaat op gegeven. Op den 23 dezer zal voor do derde maal beproefd worden de raad voltallig te krijgen. Op de eene jplaats te veel strijd, op de andere zelfs geen lust voor het lid maatschap der vroedschap. SITTARD. Tot leden van den gemeen teraad werden herkozen de hêeren A. Ver heggen. F. Arnoldts en C. Camps. Er was veel strijd geweest. Goduren- de het stemmen tellen werd op de markt druk gewed over den uitslag, 't Was als woonde men een harddraverij bij. Sittard is en blijft orgineel. SITTARD, Bij het Zondag alhier ge houden Concours der handboogschutterij St.. Hubert" werden de prijzen behaald Bis volgt Ie prijs L'Uoion te Beek 102 p. 2e pr. Rozenjacht te Weerd bij Roermond 98 p. 3e Roos in bloei Roggel 95 p.. 4e St. Martinu8 Neerbeek 88 p., 5e St. Sebastiaan Lutterade, 88 p.. 6e St. Hubert Elsloo, 87 i., 7e Willem Tell Beek 87 p. Dit alles per vereeniging 6 schutters en iedere schutter 6 schoten. Rozenprijs, Rozenjacht Weerd, 5 rozen. Eerekruis Martens van L'Union Beek met 25 punten. Verstkomend gezelschap Griendtsveen's Uitspanning to Griendtsveen. Mooiste vaandel Willem Teil Maastricht Mooiste standaard Rozenjacht Weerd. Porsoneelo prijzen. Ie Feijen van (Mening en Uitspanning Limbricht met 22 p in 5 schoten. 2e Hohenwald van Buitenlus', Roggel 22p. 3e Martens van L'Union Beek 21 p. 4e Schols van St. Mnrtinus Noorbeek21p 5e Snyders van de Alpenjagers Boogden, 21p. in 5 schoten VIERLINGSBEEK. Ds. Dusaar heeft emeritaat aangevraagd wegens moer dan 4Qjarigen dienst.. DEURNE. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor 5 leden van den gemeen teraad syn herkozen v. d. Einden, van Gils en van Griensven; gekozen Counen Terwijl hei stemming moet plaats hebben tusschen W. Kuunders on Van Oers. BOXMEER. Maandag werd de voer man Tnijssen uit Ottersum met kar en paard aan hot veer alhier overgezet. Pas had hij de veerpont verlaten, of 's mans paard viel dood in de kar neder, CUYK. Op de markt van Dinsdag waren aangevoerd 225 runderen en 200 biggen. De handel was v. ij levendig vooral in vet vee en biggen. Zij deden van 6 tot 9 gulden. Het vette vee gold van 35 lot 39 ets. per half KG Het mager vee werd verhandeld voor 100 tot 140 gld. Daar de hooibouw nog zeer druk is was de markt vroeg afgeloopen. Maandagochtend circa 6 uur, brandde door onbekende oorzaak de land bouwers woning van F. van Pinter onder de afd?eling St. A gat lia dezer gemeenten lot den grond toe af. Dank zij de goede werking der nieuwe brandspuit, kon het grootste gedeelte van dan inboedel gered wordeo. Ook het vee weid nog bijtijds uit het biandende perceel gered. Daar het hooi eerst vandaag zou binnengebracht worden, is de schade iets minder, dan wanneer de ramp eenige dagen later hadde plaats gehad. De eigenaar is, iet wat laag. verzekerd. ASTEN. Door het faillissement van de firma ABluijssen Zonen, margarine- ra brik a t: ten aldaar,, zijn sen groot aantal werklieden, circa 100 zonder werk. Qrn eeni.gszins in de b-hoeite te voor zien heeft de raai dezer gemeente be sloten om aan die arbeiders, welke genegen en in staat zijn om te werken, voorloopig werk te verschaffen op de gemeente eigendommen, waardoor ten minste gedeeltelijk in de nooddruft van zoovele gezinnen tegemoet gekomen wordt. Ook zien de arbeiders elders voorname- lijk in Duitschland aan werk te komen, waarheen er al eenige zijn vertrokken. HELMOND. Bij gelegenheid der stem ming voor leden van den gemeenteraad, zijn alhier de cafê's gesloten geweest van 9 uur voormiddag tot 5 uur namiddag. EINDHOVEN. De voorstanders van een Hoogere Burgerschool te Eindhoven hebben in een vergadering be sloten, uit particulier kapitaal een H. B. S. met 3jarigen cursus te stichten. Staan de de vergadering werd f 40000 toegezegd. In het villapark zal gratis een stuk grond beschikbaar gesteld en er worden maatre gelen getroffen het besluit zoo spoedig me- gelijk ten uitvoer te brengen. Aan het rijk wordt subsidie aangevraagd BOKSTEL. Dezer dagen werd bij den burgerlijken stand alhier aangif'e gedaan van de geboorte van een jongen. Een paar dagen Jater vervoegde zich de vader andermaal op he bureau van den burgerlijken stand, met de modedeeling dat hij zich bij aangifte vergist had eu de jonggeborene een meisje was. Hem werd echter beduid, dat wijziging der geboorteakte moest verzocht woiden aan de arrondissementsiecliibauk. Lij li gevonden. Terwijl eeüige maaiers aan de grens der Vughtsche heide bij Cromvoiit met hunne zeisen het gras afmaaiden, stootten ze op een geheel in ontbinding zijnd lijk van een onbekend manspersoon. Of bier moord of zelfmoord is, moet worden uitgemaakt. /Jende blinde. 'n Man te Breda, die blijkens 'n bord, ter hoogte van z'n mang-treek aangebracht, stekeblind was en zoo van de publieke wel dadigheid leefde, had nog iets op z'n kerf stok bij de politie. Toen deze hem daarvoor zocht, trof ze hem aan in een café. waar hij juist een keurige carombole maakte op 't biljart. De Eerste Kamer hoeft het Arbeids contract aangenomen met 29 tegen 15 stemmen. Doodslag. Zondag heeft zich te Uden het volgende voorgedaan. Zekere P. bevindt zich in de woning van iemand die in Duitschland arbeidt, en hield diens vrouw gezelschap. Om ongeveer 10 uur kwamen J. v. B. met zijn dochter en J. K. zingende daar voor bij. Deze K. had vroeger kennis met vrouw v. K. Daar K. haar echter wel eens te hardhandig behandelde, gaf zij later de voorkeur aan de vriendschap van P. Het gevolg was, dat K. een wrok opvatte tegen P, Bedreigingen en klappen bleven niet uit. Toen de drie er zingende aankwamen, ging P. naar buiten. Onmiddelijk ontstond er ruzie. Er werd wat gescholden en gevloekt. Eenige minuten later vond men P. roerloos op den grond liggen. Zijne zusters liepen naar de politie, welke op hare beurt een arts ontbood, en deze kon slechts den dood constateeren. Eene schram op den neus is het eenige teeken van geweld, dat op het lijk ontdekt word. Een enkele slag heeft P. wellicht ge veld, waarop K. de vlucht nam. Hij is denzelfden nacht nog gearresteerd. I oen Dinsdagmorgen de boevenwagen op het binnenplein van het paleis van justitie te 's Hertogenbosch stilhield en het enge deurtje door den marechaussee werd opengedaan, meenden de oiustaauders niet anders of er zat een nest jonge honden in. Althans naar het klagend en jankend ge» luid te oordeelen. Dat was echter niet zoo. Er werd nl. een oud vrouwtje uit Megen binnenge bracht, zekere A. M. v. d. M.. die he den morgen was gearresteerd, verdacht van brandstichting in haar eigen woning. Het heel e boeltje was met petroleum overgoten en het bed stond reeds volop in vlam. De buren echter schoten tie ei bluschten het zaakje. Jammerend met gevouwen handjet sukkelde ze beverig uit don wagen - God. o God, waar moet ik naar toe Wat zal er nu toch mot me gebeuren -Kom maar mee, zei de marechaussei en bracht hel wijfje naar den rechter var instructie. Intaliede ltanilH|eden. Men schrijft uit Dinteloord aan hei -Huisgesiu." Als bftft zoidzauia bewijs hoezeer een groot gedeelte onzer kiezers bij een ver- kiczing van dei» raad de belangen van de gemeente in liet oog houdt en meent t6 bevorderen, diene vermeld,- dat van de herkozen leden er een zoo doof is als een kwartel, en zich na afloop eerier raads zitting moet laten duidelyk maken, wat ei in die vergadering zooal behandeld is ge« worden. -Een ander lid is zoo versleten en sukkelachtig, dat al sedert geruimen tijd om zijnentwil de vergaderingen, welke altijd op de bovenzaal gehouden werden, beneden moeten plaats hebben, wyl de man de trappen niet moer op kan." Zulke mannen hadden zoo verstandig dienen te zijn zeiven, voor een herkiezing te bedanken. katholiek Sociaal Congres op 10 en 11 Augustus te 's Hertogenbosch. De voorbereidingscommissie bericht, dat tot voorzitter dor secties benoemd zijn de navolgende heeren Ie sectie II...Brouwer, to Hilversum. lie sectie Jos. van den Hoeven te 's Hertogenbosch. III sectie J. W. Smit te Amsterdam. En dat tot rapport-urs zijn benoemd de heeren Ie sectie A. C. Hoes te Tilburg. II sectie A. A. Hamersveld, en D. M. Lange te Amsterdam. Ille sectie Henri Hermans te Maastricht en J. de Groot te 's Hertogenbosch. De deelname aan het Congres belooft belangrijk te worden. Reeds lieten zich meer dan 80 vereeni- gingen inschrijven, die zich allen door afgevaardigden zullen doen vertegenwoor digen. Hoewel de termijn van aanmelding (1 Juli jl.) verstreken is, kunnen zy, die als nog afgevaardigden mochten willen zenden tot en met 20 dezer daarvan mededeeling doen aan den Secretaris B. Lammers, Langendijkstraat 28 te Amsterdam, die op aanvrage het voorloopige programma en inschrijvingsbiljet zal toezenden. Wnrmte in 'i ziclH f Aan het dicht naderen van de planeet Mars tot onze aarde schryft men het slechte weder van a'it jaar toe. De kortere afstand tusschen beide lichamen zou deze onaangename atmosfe rische verschijnselen veroorzaken. In Augustus trekt Mars zich weder op den normalen afstand van de aarde terug dan kan de zomer dus beginnen 1 l '»r

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2