Mpckhof, Venray. Sodabaden Het verhaal van den President. Zaterdag* 1 .Tuni 1907. 2Bste ,Ta r gang. No. 29. als geneesmiddel. Mengelwerk. Abonnementsprijs kwartaal voor Vrnray Iranco por post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers 85 c. •*<»- Prijs der Advertentiën van 1 4 regels 20 c. elke regel meer 5 c> letters en vignetten naar plaatsraimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. Aan een opstel, (lat (le heer W. A. A. van Binsbergen, arts te Nistelrnde, onder dit opschrift in ha Ned. Tijds. vGeneeskunde heeft geplaatst ontleen»-» wij het volgende: Toen ik ruim zes jaar geleden mij hier vestigde, deelde de pastoor van Ulft mij mede, dat hij reeds gedurende jaren aan personen, lijdende aan «fijt', een zeer een voudiger» raad gaf, waarvan hij steeds zeer succ-s gezien had. Hij ried hun, eenige malen daags het aangedane deel geruimen tijd in een warme oplossing van gewone keukensoda te baden. Natuurlijk alleen als er open wonden waren. In de groote meer derheid der gevallen was dan de aandoening spoedig tot genezing ge bracht. Het middel kwam mij zoo een voudig en onschadelijk voor en daarenboven zoo gemakkelijk en overal door een ieder toe te passen, dat ik er gaarne toe overging een proef te nemen en de sodabaden aan te wenden bij de eerste gevallen van panaritium, die ik onder behan deling kreeg. De eerste patient, wiet» ik het gebruik ervan aanraadde, was een man, die reeds veertien lijdende was aan panaritium. Zijn heelé hand en öeuedenarm waren sterk gezwollen, terwijl in zijn eveneens zeer in omvang toegenomen duim een opening was, waaruit rijkelijk etter te voorschiju kwam Bij sondeeren bleek het beenvlies van het bovenste vingerkootje reeds voor een vrij groot deel verwoest Na twee dagen behandelingmet sodabaden waren hand en beneden- arm tot den normalen omvang ierug gekeerd en na lien dagen was de duim geheel genezen. Het tweede was een soortgelijk dagen Daar dan. vervloekte Yankee bul derde Lumsden, die geheel buiten zichzelf was, en mot het stuk huid gaf hij mij een zweren slag op den schouder. Dadelijk had ik hem te pikken en hoewel hij groot was van stuk. kreeg ik hem op den grond cn daar worstelden wij. tot de hoofdingenieur verscheen, die een eind maakte aan de vijandelijkheden Om Lumsden recht te doen, m >et ik vermelden, dat hij dien avoud sis een man zijn verontschuldiging aanbood, dat hij mij geslagen had en wij konden het na dien tijd beter met elkander vinden dan vroeger. De arme Madrazo was, nadat ik hem beschermd had, gewoonweg mijn slaaf. Op een mooien avond zat ik op een stil plekje, niet ver van het kamp op een rotsblok. Eensklaps kroop de oude Maddy zoo zacht als een schaduw naar mij toe en j geval. Alleen had do aandoening nog pas eenige (lagen bestaan en was er nog g- en opetiirg naar buiten gekomen Na ruime insnijding werden weer de sodabaden toegepast en was bet )eloop ev'en gunstig en voorspoedig. Toen de pastoor mij mededeelde, wat hij van de werking van de soda- >aden had gezien, ble» k mij, dat onder de gevallen, waai bij het mid del gunstig gewerkt had, er eenige waren waarbij zeer waarschijnlijk sprake moest geweest zijn van beet - tuberculose, met tuberculeuse osieo- mvelilis en beenzweren. De zeer gunstige uitkomst, bij tanaritiurn verkregen, deed mij be» sluiten, ook in die gevallen een troef roet de sodabaden te wagen. De uitkomsten, die ik deze zes jaar verkreeg bij de behandeling van een ruim driehonderdtal gevallen, zijn de aanfeididing tot het schrijven dezer regelen. Ik hoop door er in ruimeren kring de aandacht te vestigen op een oud eenvoudig middel, dat m. i. ten on rechte in het vergeetboek is ge» raakt. Ik zeg oud raiddcU Want her haaldelijk bleek mij, dat de toepas sing van soda en andere alkalische baden hij panaritium reeds zeer lang moet bekend geweest zijn. Het gelukte mij ecüter niet in de Oude en nieuwe handboeken die ik er op nasloeg, eenige aanwijzing te viuden. Daar het mij echter belang in boezemde meer omtrent den oor sprong te weten, wendde ik mij tot den prof. Rotgans om inlichtingen. Deze was zoo welwillend mij te antwoorden, dat ook hem soda en andere alkalische baden als genees middel wel bekend waren en dat zij reeds in veel vroegere tilden toege- gepast werden. Wanneer echter en door wien het eerst, wist hij niet te zegden. Zooals ik reeds opmerkte, wend ik de sodabaden hoofdzakelijk aan hij panaritium en osleomyelo: 1- mergontstekiog) van tubercuauzen en niet tuberculeuzen aard, waarbij ettering aanwezig is en de go' ormde etter naar buiten kan afvloeien, Is er een nog gesloten abces, dar» dient dat eeisi geopend te worden. Ik ga gewoonlijk als v,,lgt te werk: Om te beginnen laat 'ik het gedeelte of de doelen van het lichaam waarin zich de aandoening bevindt, twee keer daags, telkens gedurende een uur, baden in een warm* 1 pet. oplossing van soda. Blijkt er zeer veel ettervorming te zijn. dan wend ik de bad»drie keer tot zelfs vier keer gedurende den genoemden tijd aan. Vier keer allen echter hij buiten gewoon groote afscheiding, daar waar slechts een klein gededte van het lichaam onder water behoeft ie zijn (bijv. hij panaritium). Zoodra het zieke deel zich 1» het sodabad bevindt, ziet men vrij spoedig een dikke, slijmige. op kippeneiwit gelijkende massa uit de wonden of litselopeningen naar buiten komen. Laat men het deel voot uit het bad opliefbót, uaï; sa in taaie, meer of min «ti» draden aan de wond hangen Na liet bad wordt telkens op de wonden of fitselopetiingen zelve een lapje met boorzalf gelegd, terwijl de omgeving goed wordt afgedroogd. Het is niet geheel onverschillig, welke soda gebruikt wordt. De zoogenaamde Engelsche, che misch zuiver kristalsoda voldoet het best. Bij onderzoek bleek het loog- gebalie van die soort 65 pet. te zijn, terwijl dat van de gewone keuken soda slechts 33 pet. is. Ik zag bij het gebruik .ervan een prachtig gevolg daar, waar de ge wone soorien bijna niet werkten. Zooals ik zei, Iaat ik een 1 pet. op» lossing gebruiken. Tot dien sterkte» graad ben ik langzamei hand ge» komen. Zwakkere oplossingen zijn minder werkzaam, terwijl sterkere bleef nederig voor mij cp de hurken zitten Hij had mij blijkbaar iela te vertellen en hoewel ik liever niet. gestoord had willen worden in. mijt) droomerij, zei ik op vrien delijken toon Wat is er, Madrazo Dreigt iemand je weer met een pak slaag De oogen van den pionier begonnen een oogenblik te schitteren en de gerim» pelde gelaatstrekken vertrokken zich tot eeue uitdrukking, die Lumsden zeker een beetje huiverig gemaakt zou hebben, als hij baar gezien had Neen, senor, dat is bet niet, antwoord de bij zoo zacht, dat bet nauwelijks te hooren was. Maar ik uioet den goeden senor een geheim vertellen een groot geheim, In een zonderling mengelmoes van Spaanse!» en Engelscb begon hij toon /ijn mededeelingen en terwijl Ik luisterde, vloog er een trilling van woeste vreugde door mijn lichaam, want do oude jongen was in het bezit van het lang-gezochte geheim van de verloren zilvermijnen der Incas. Het eind van de zaak was, dat ik genoeg vertrouwen stelde in liet wonder lijke verhaal, dat de oude man mij deed. om een ernstig onderzoek in te stellen. Ik verzocht hem dus het verhaalde geheim te meestal onnoodig zijn. Die 1 pet. is dus slechts een zaak van ervaring, dat de nuttige werking toeneemt met de temperatuur. Ik laat daarom de baden 'zoo warm maken, als zij nog goed verdragen worden. Meestal is de temperatuur ervan 3540 0 C en dient er zooveel mogelijk voor gezorgd te worden door toevoegen van warm water nu en dan dat het op dien warmtegraad blijft. Zooals mm ziet is de behandeling vrij eenvoudig. Gemiddeld twee keer daags telkens gedurende een uur een bad van een ongeveer 40* C warme oplossing van sterke etter» afscheiding iiwt aantal baden daags dient vermeerderd te worden. Aan den anderen kant kan het soms wenschelijk zijn het slechts een keer per dag toe te passen. Dat hangt van verschillende omstandigheden af. Heeft men bijv. te doen met een zwakke persoon, waarbij de plaats van aandoening eischt, dat de zieke 'met bijna geheel het lichaam in het water moet. dan is het wenschelijk te beginnen met eens per dag. Gaat alles goed, dan kan ze vrij spoedig ikev later» gebruiken. Ik zeide reeds, dat uit de wonden gedurende het baden een slijmige massa komt. Zij dient er tenminste uit te komen. Want mij bleek, dat het een kenmerk is voor de beoor» deeling of de baden werken. Is men er van overtuigd, dat er etlerafscheiding is en komt er toch in het bad geen slijmmassa uit de wond. dan gaat het niet, zooals hei gaan moet. Dikwijls is een sterker maken van de soda oplossing (tot 2 pet. en zelfs 3 pet.) noodig om de wonden aan het trekken te krijgen. Is dat eenmaal goed het geval, dan kan men meestal overgaan tot de gewone sterkte van 1 pet. Ook als alles goed gaat en er plot" seling eeh verminderde afscheiding optreedt, meestal gepaard met kooits is eer. tijdelijke versterking van het bad dikwijls voldoende orn alles weer in het reme te brengen. Een van de eerste en meest op val lende verschijnselen bij het toe» passen der sodabaden is wel de be» langrijke verbeteriug van den alge» meenen gezondheidstoestand. Ik roam steeds waar, dat die gunstige ir»« vloed, ook wanneer ik plaatselijk geen ver betering kon zien, onmis» kenbaar was. En dat mag wel aar, de baden toegeschreven worden, daar de groote maerde-'heid mijner pa, tiënten ze thuis toepassen en dus in dikwijls zeer ongunstige omstandig heden. Ik stel mij voor dat die werken der sodabadeu voor een groot ge» deelte haar oorsprong vindt in het regelmatig grondig verwijderd worden van den etter en het zuiver houden der wonden, misschien on» dersteund door de werking van het langdurige bad als zoodanig. Dat die grondige, geregelde zui» vering der wonden den algemeenen toestand van den zieke moet ten goede komen, is wel zonder meer duidelijk. En eveneens dat het de voorwaar» den voor het genezen van het plaatselijk proces belangrijk moet verbeteren. De sodabaden werken, naa- schrijvers meening, noch antispeci» fiek noch antiseptisch. houden, en ik overlegde mijn plannen. Allereerst moest ik mij van een makker voorzien, wnnt zoo'n waags'uk moest men niet alleen ondernemen. Voor makker kon ik niemand anders kiezen dan Ramon de Castro. Hij was mijn maat, in bet kamp en hij zou in alle opzichten beter kunnen helpen dan iemand anders van den troep. Toen ik hem in 't vertrouwen nam, toonde hij, zooals ik verwacht had, de grootste belangstelling en zijn donkere oogen schittei den zoo woest, dat een oogenblik de oude achterdocht weer bij mij opgewekt weid. Een paar dagen verlof werden ons ge- ree.ielijk toegestaan door onzen chef, die ons op komieke manier een oogje gaf, toen wij er om vroegen, waarmee hij duidelijk te kennen gaf, dat hij begreep, dat we op mijnonderzoek uit wilden, en dat bij er heel weinig verwachting van had. Zoo stil mogelijk ruaiklen we onze toebereidselen er, op een ochtend, voordat de anderen wakker waren, slopen wij weg. Langzaam en raoeitevol baanden wij ons weg. Het was een verbazend zware tocht, ■zoowel voor de menschen als voor de beesten, tot eindelijk op een avond even voor zons .ndergang een glimlach van trotscbe voldoening Let sombere gelaat van den ouden pionier verhelderde en. wijzend naar eenige vreemd uitziende donkere plekkeo, in den machtigen berg rug, niet ver van ons verwijderd, mom pelde hij op een toon vol diepen eerbied: De schatkamer der Incas." Onwillekeurig gaf ik een luiden kreet. Hoe moe we ook waren, we stormden vooiwaarts, en binnen enkele minuten stonden we aan den ingang van een tunnel die onmiskenbaar een toegang tot een mijn vormde. Het was te laat om er dien avond nog binnen te gaan, en bovendien, we waren uitgeput we gunden ons dus bet genoe gen van te rusten en te speculeereo naar de waarde ran onze vondst. Waren de mijnen geheel ontgonnen, of zouien er nog voldoende aderen in gevonden worden om ons mlliionairs te maken Na den volgenden ochtend zou het opgehelderd worden na een bartigen mailtijd rolden wij ons in onze dekens om te droornen van de groote dingen, die wij doen zouden en een weg door do gebergten, d.e ons om» Vftn den ?oedetl dje zou aanbreken ringden, Madrazo volgend d.e byna geen wij een onb ensd crediet hadden bij oogenblik aarzelde in het zoeken van den |e0n bftnk 0 De volgende dag werd geheel be3t"ed aan een zorgvuldig onderzoek van de mijn werken en de uitslag was de alleraange* naamste slotsom, dat er nog tal van ade» ren waren, die niet waren aangebroken, voldoende voor een groot aantal jaren, en dat ons fortuin letterlijk gemaakt was. Dien avond bleven we laat op om de heele zaak te bespreken en wij besloten op de volgende wijze te werk te gaan. Wij zouden naar het kamp terugkeeren en ons ontslag vragen als ingenieurs bij het korps dan zouden we naar Callao gaan en van daar naar New-York. De oude Maddy moest mee, niet alleen als voorzichtigheidsmaatregel, maar ook 011» ons verbaal te bevestigen, wanneer wij bet aan hen vertelden, wier medewerking wij moes»en trachten te winnen. Het eerste gedeelte van ons programma werd vlot uitgevoerd, en in het begin van September, zeilden wij vac Cal ho via Panama naar New York. Terwijl dit geschiedde, bemerkte ik een vreemde verandering bij nlyo met.'ezeJ. Hij kreeg buien van sombere stilzwijgend heid, die ik mij niet kon verklaren en die hij ook niet poogde op to helderen en ik gevoelde mij weinig op mijn gemak, door bet toenemen van het gevoel van wan trouwen, dat ik. zooals ik gezeüd heb, van den aanvang af gehad had. Op don avond van den tweeden dag vlo gen wij snel over een kalme zee, toen plotseling, zonder eenige waarschuwing, een orkaan boven ons losbarstte. De lucht werd zoo donker als bij mid dernacht. de wind vloog met een ver» schrikkelijke kracht tegen ons aan. en de golven verhieven zich met verbazend» wekkende snelheid. Ramon en ik stonden op den achter» steven en leunden over de vei-schansing, toen een rukwind ons schip te pakken kreeg en ons in het zeeschuim begroef. Ik bad juist geschreeuwd -houd je vast of je bont weg", toen ik stel u myu schrik voor de Casto's stalen arm om mij heen voelde klemmen, my van het schip voelde oplichten, en over de ver schansing in zee werpen, voor ik er aan dacht, tegenstand te bieden Wordt vervolgd. »T1U KJ Cl 1

Peel en Maas | 1907 | | pagina 1