PREMIE Zelfmoord. ZATERDAG 11 MEI 1907. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 19. Uitgever W. A. Van den Munckhof, Venray. DE SCHEEPSRAMP Het vergaan van de Berlin. Mengelwerk. Os broeizieke kip van mijnheer Dosman. Tuin en Landbouw. Abonnementsprijs per kwartaal voor Vknray franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers 50 c. 65 c. 85 c. 6 c. i Prijs der Advertentiën: van 1 4 regels 20 c. elke regel meer 5 c< letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. voor de lezers van dit blad. Als premie stelten wij verkrijgbaar het nog thans in bewerking zijnde verhaal aan den Hoek van Holland. OF door Hub. J. BOUTEN, f 0.35. Buiten inteekening f 1. tendom heeft uitgediend, er is geel. #e'Ke" Inel 2Ün £a(f0 m''j- Aalija Dos-/in #j0 andere, trad de dappere Dosman de God, er IS geen eeuwi"-Teven de man' Se,J0ren lnoor-n, uit net hartje van keuken binnen, toen plotseling iets boven Amsterdam gekomen en hal zich metter- ue inenseh is stol. .zij die vergeten Wij bedoelen hier niet, zegt Marschans in het C., zooals mis schien de een of ander zou denken, een pleidooi voor drankbestrijding, of een andere schoone zaak, inaar den zelfmoord in letterlijken zin. Daar wordt nog al eens over ge sproken, vooral wanneer zoo'n mis daad pas gebeurd is en dan hoort men allerlei meeningen uiten, waar onder nu en dan wel eens een ver keerde sententie verborgen is. liet is misschien wel goed eens het een of ander hierover mede te deelen. De zelfmoord is een misdaad tegen God, een misdaad tegen de natuur van den mensch zelf. God heeft als Heer en Schepper van ons leven ook daarop recht. De zelfmoord doet afbreuk aan die rechten. Dus is hij een misdaad tegen God. Ook tegen da maatschappij. D> mensch is lid der maatschappij, als zoodanig heeft plichten, do zelf moordenaar ontrukt zich aan die plichten, derhalve begaat hij een misdaad tegen de maatschappij. Bovendien is de zelfmoord tegen de natuur des menschen, want in ieder mensch leelt de zucht tot leven sterk en krachtig. Is de zelfmoord een daad van heldenmoed Neen zeggen wij met Ernest Hello «c'est l'héroism-j a l'envers". Want behalve krankzinnigheid, zijn do oorzaken immer levensmoe heid, lijden, geestelijk zoowel als lichamelijk, verder wroeging, vrees voor schande, geldelijke verliezen en dergelijke. Om hiervan bevrijd te worden, doodt de mensch zienzelf, uit lafheid dus deze rampen te dragon. Heldeumoed is het tegendeel. Waaraan nu is het toe te schrijven dat jaarlijks het aantal zelfmoorden toeneemt Zoo sterk, dat een Duitsch schrij ver hun aantal op 50.000 per jaar berekent en alleen voor Europa nog maar. Het geloof leert den mensch, dat er een God is dat de mensch Zijn ge boden moet onderhouden, dat een dier geboden ook is »Gij zult niet doodslaan" dat de mensch derhalve zichzelf nog anderen mag dooden, Maar zij die zeggen: Het Chris- het oord vanden BJ.ngelschcn dich» tei«Gij zijt stof, m as niet gezegd van %de ziel". Zij redeneeren verder en zeggen het doel van den mensch is zijn geluk hier op aarde, kan ik dit*geluk niet vinden in het leven, dan zoek ik het in den dood, in het nietzijn. De hoofdoorzaak van de toename der zelfmoorden ligt dus in de toe nemende verontchristelijking, de goddeloosheid, het ongeloof. Voor den geloovig", is de doo< het begin van het eeuwige leven, voor den ongeloovige den godlooche naar, is de d jod het einde van alles. Met deze hoofdoorzaak zijn ver bonden vele kleinere, maar toch ge wichtige. 1. De bandeloosheid der slechte pers. Propaganda voor den zelfmoord door die misdaad te verheerlijken. God en Zijn geboden ter zijde Wij, katholieken zijn de aangewezen be strijders dier vijanden, wij moeten met slerke hulp steunen het bijzonder onderwijs, de school met God, wij moeten steunen het is al wel honderd maal gezegd de gerede pers. 2. Slechte tooneelvoorstellingon. Hiervan geldt hetzelfde als van slech te lectuur natuurlijk. Weg ermee, iret drama's die den zelfmoord op hemelen en de christelijke beginselen omlaag halen. 3. Een oorzaak van toename der zelfmoorden, wilde ik ook zoeken in het misbruik van sterken drank. Maar ik zou geen pleidooi gaan schrijven voor het Kruisverbond of Mariavereëniging. Dit is trouwens niet noodig ook, want ieder ziet er het nut van duide lijk in. Het woord van Ernest Hello is daarom hier op zijn plaats Wilt gij het leven of wilt gij den dood, schenkt gij dan uw steun en uw aan moedigen aan de mannen, die strijden voor l et leven. Ik vraag het 11, ik ïezweer liet u, ik bezweer het allo menschen in don naam van God". Wij besluiten met het antwoord op een verzachti ng, een soort ver- oedelijking van den zelfmoord. Och ja, zegt men. het is hem niet zoo kwalijk te nemen, hei leven is vaak een martelaarschap. Tot zulken spreekt God in de «Navolging" «Gij zult niet altijd door smart jedrukt worden, wacht een weinig, eens zal een tijd komen, dat alle arbeid en onrust zal ophouden. »Ik zal uw loon zijn. «Eens zal de vrede komen op een dag, den Heer bekend. Het is geen ileinigheid het rijk Gods te verliezen of te winnen." Mijnheer Dosman was sedert eenige woon sevesligd in het landelijke en liefe lijk gelegen dorpje Kraaie -nest aan den oever der Dommel. In Amsterdam had Jo:i.ifus Dosman. dertig jaar lang het beroep van banket bakker uitgeoefend, was vermaard gewor- den door zijn speciale zoute krakelingen, en wat nog heel wat beter is hij was ermee rijk geworden, althans zoo rijk dat bij zoetjes va 1 zijn rente buiten kon leven. "Ruiten te wonen, was steeds de droom geweest van Dosraai.'s leven. IIij had genoeg van bet gejaagde en opgewon- dene van liet gr:>ote stadsleven. Hij ^erlangde naar rust en nauwelijks was hij een beetje op -streek" in zijne nieuwe woning, of hij wilde aanstonds leven als een -echte" buitenman. Hy schoffel le en harkte in den tuin atsof hij zijn gehoele leven de schoffel en do bark gehanteerd had in de plaats van den schie ter. Hy vojid het ook wel aardig, zich een beetje op'den landbouw toe te leggen Hij wou "vee" hebben. En vc kwam vee. Twee jonge laogoören zaten in een heel klein kistje opgesloten en iederen dag soeeJ Dosman gras ea zocht de paarde bloemen op de bleek uit, w .tit de melk boer had hem gezegd, dat de konijnen daar zoo vet van werden. Hij wilde ook kippen gaaa houden, en groote, mooie prachtige kippen. De melkboer, de raadgovc; van meneer Dusmau ».p. h<-t ge.Ve.'! bedrijf, werd opnieuw geraaapléegd. Het trof iuist prachtig, de melkboer had een broeizieke -kiep" ze zat ai drie dagen en was niet van den nest te slaan, dus broei- ziek. De melkboer zou de -kiep" des avonds door de meid laten brengen en gaf meneer Dosman eenige welgemeende raadgevingen en lessen, hoe hij met de -broeizieke kip" moest omgaan. En tegen bet vallen van den avond kwam Mieke met.de broeizieke kip in den boterkorf bij meneer Dosman. Deze had alles in gereedheid gezet 011 de broeizieke kip een mooi hoekje in de bij keuken gereserveerd, waar een mandje stond met 18 eioien van echte raskippen, de melkboer bad 14 eieren aangeraden maar de verkooper der eieren had hem er 18 aangesmeerd van twintig cent per stuk de kip kon die wel -aan." Mieke zette de -broeizieke Kiep" op het nest, waarna Dosman er een groote wasebmand overheen stolpte. Nou een en twintig daoge geduld, meneer, en ge bedt achttien skone kuiken tjes, as alles meevalt,'' zei Mieke tegen Dosman. Den lieeien avond zwierf Dosman om de bijkeuken en beloerde nu en dan door de reten in do mand de broeizieke kiep, die heel rustig op het nest zat. -Dosman ge zult het beest mg schouw maken," vermaande juffrouw Dosman. -Een broeizieke kip moet rust hebben, net als een ziek mensch." Dosman trok aan zijn wit sikje en glimlachte. Wat wist zijn vrouw, nou van een broeizieke kip? Hij wist er alles van na de wijze lessen van den melkboer. Dien nacht Droomde de goodo Dosman van zijn broeizieke kip, toen hij plotseling door luid gerinkel mot schrik wakker werd. Dosman, dieven in huis gilde z'n echtgenoote. Opnieuw volgde een gerinkel en geklet ter. Het was alsof alle borden van den schoorsteenmantel in do keuken geworpen werden. Het was de broeizieke kip, die zoo laat in den nacht nog zoo'n hooge vlucht nam, in plaats van baar pl ebt te doen en de eieren warm te houden. En achter de kip sprong met wilde sprongen Minette, de dikke, vette kat, de lievelinge van juffrouw Dosman. Deze, de poes namelijk, had in Amster dam nog nooit een broeizieke kip gezien en had haar nieuwsgierigheid zoo ver ge dreven, dat ze onder de mand geloerd had naa de broeizieke kip, die gewoldig ver schrok van dat late en ongezellige bezoek. Haar duren plicht vergetend, was de kip luid kakelend van onder de mand gevlogen, gevolgd door do knt. Toen mijnheer Dosman de verstoorster zag van de rijst der broeizieke kip, maakte een blinde woede zich van hem meester. Hij had steeds geweldig het land gehad aan de dikke, vadsige kat. hij zou zich wreken, bloedig wreken. Een revolverschot weerklonk in het bolle van den nacht. Minette lag zielto gend neder. Van boven van de trapleining, waar een witte gestalte stond, weerklonk een gil, een merg- en beendoordringenden gil daarna een zworen val. Mejuffrouw Dosman, in de meening, dat baar man werd doodgeschoten, was flauw gevallen. Door het revolverschot geheel van de (velen hun boor.en niet boven den grond kunnen krijgen. De zaadlobben, dat zijn' de dikke deelen in den vorm eener halve boon die na de ontkieming boven den grond komen kijken, bevatten het reservevoedsel voor de kiem. Daar van moet het jonge plantje leven', niet alleen tol het wortels heeft, maar totdat zich groene blaadjes ontwikkeld hebben, die voedsel uit de lucht kunnen opnemen. Wanneer nu de boonen te diep gelegd zijn, zal de voorraad reserve voedsel, niet voldoende blijken voor de vorming van het stengeltje, dat de zaadlobben boven den grond moet brengen; het plantje zal blijven leven tot den voedselvoorraad uit de zaad lobben verbruikt is en daarna zal het uit gebrek aan voedsel moeten sterven, voor het zich aan de opper vlakte vertoonen kan. Wil men vruchten vau zijn boonen trekken, dan is niet diep leggen dus een der eerste vereischte. Nu zal men toch in den regel, vooral bij wat guur weer, hier en daar boonen hebben, die niet op komen of die er kwijnend uitzien. Daarom legge men aan het einde van wijs gebracht, vloog de kip als bezeten ubor Je gang tog n het U-.^:ichi er. elk bed eukole booneu meu heeft dan daarna naar boven. Dosman, die eerst nog een nijdigea schop gegeven had tegen het lijf der arme poes holde de kip na. Hij zag niet eens zijn dierbare gade, die als een doode op den vloer lag. Na eenige raaien den zolder rondgevlogen te hebben, bemerkte de verschrikte kip bet openstaande raam en in in oen oog wenk was ze nu raar buiten het plattedak van den buurman op. Maar de goede Dosman was als het ware aangegrepen door een soort vervol gingswoede, hij zou de broeizieke kip van gen, al vloog ze op den kerktoren. Hij volgde de hen door dezelfde opening nog steeds zijn revolver in de hand. Ha, daar zat de kip eindelijk stil, ze waande zich nu veilig en buiten zijn be reik. Slot volgt. Boonen leggen. Maar Dosman was niet bang. Hij sprong het bed uil, trok haastig eenige kleedingstukken aan en zijn revolver grij pend, die steeds boven zijn lied hing. ging hij moedig de trap af, om de inbrekers eei'S op hun onbetamelijke handelwijze te wijzen. De revolver in do eene hand, de kaars Weer is do tijd aanstaande van het leggen van princessenboonen en snijboonen. En daar vele menschen in hunne tuinen met dit gewas nog al eens sukkelen, omdat zij het leggen ver keerd te werk £aau, kan het zijn nut wel hebben, daaromtrent eenige wenken te geven. Op de eerste plaats legge men de boonen niet le vroeg, vooral niet bij koud en nat weer. Veilig kan men tot half Mei wachten, bij ongunstige weerge steldheid zelfs gerust tot Juni. Het best tieren de boonen op een vruchtbaren, lossen grond. Voor het leggen zal men dus goed doen der. grond flink los en fijn te maken. Pas bemeste grond echter is niet erg geschikt. Men legge dan de bootten ongeveer 3 c.M diep, bij droog weer kan het iets diepér lijden, doch veel niet. Het diep leggen is oorzaak, dat later reserveplantjes, ingeval er hier of daar achterblijven. Want boonen kan men ook ver« planten. Vele kweekers doen dit tegenwoordig zelfs geregeld, om een gelijk gewas te hebben en om meer en vroeger te kunnen oogsten. Geplante boonen zijn nl. vrucht baarder dan die, welks direct op haar plaats gelegd zijn. Ondervindiug leerde dit. Wie echter de boonen verplant, moet zorgen dit te doen, zoodra de plantjes twee blaadjes hebben. Geschiedt het later, dan zal men in den regel weinig vruchten trek« ken. WENKEN Bespuiting der vruchten met Bor« deausche pap is een uitstekend mid» del gebleken vooral tegen dc schurft ziekte der appel en peereboomen, maar ook tegen Moniliarot en andere ziekten In de Bangest (N.H.) waar een 500tal boomen door de schurft weinig of geen vrucht droegen, gaven deze na met B'sche pap behandeld te zijn, reeds het volgend jaar overvloedig vrucht. Voor 100 Liter gebruikt men 1 en een halve kilo gebluschte kalk; men bespuit de boomen met behulp van een sprenkelaar of pulverisateur, Zijn de boomen zeer doorschuift" ziekte aangetast, dan dient men de besproeiing eens of 2maal te her halen, maar dan losse men in 100 L. water slechts 1 Kilo van elk der stoffen op. 3. Wanneer zal men besproeien? Prof. dr. Ritzema B03 raadt aan voor de eerste maal veertien drie weken voor de knoppen open gaan. zoo noodig later herhalen als de vruchten zich gezet hebben. In het Westland meent men echter is gek om zijn hoofd kwam gevlogen.

Peel en Maas | 1907 | | pagina 1