Limburgsch Nieuws. Gemeenteraad te Venray, Nieuws uit de Buurt Algemeen Nieuws. op Zaterdag 27 April 1907. want de reclame sloep: ill, het -stomme publiek'' kocht de donsjes goedkoope pillen, die nog geen handelswaarde vertegen» genwoordigde van een kwartje per stuk, maar voor f2— verkocht weiden. Op de 6 dooien kreeg men zelfs f 2.reductie En als Hendrik de bankbiljetten u> de brandkast sloot, lachtte hij tot Jan: Eerlijk verdiend, alleen door onze menschltevendheid En Jan, die nu even als zyn vriend -patroon' was en zich even als deze een heel wat beter leven kon veroorloven dan vroeger, vond ook, dat de menschen maar niet zoo stom moesten wezen om or in te loopen. Ho zaak marcheerde best. Palms ge- zondheidspillen, deden zeer veel goed aan de portemonnaie van Jan en Hendrik. Die groote villa is van Hendrik Mastan, de eigenlijke uitvinder van de Palius ge- znndheidspillen eindigde mijn vriend Meneer houdt 6 renpaarden en 2 automo bielen. Moet men niet verbaasd staan over de uitweiking dier pillen OPENBARE VERGADERING van den 's Namiddags 4 uur. Tegenwoordig de heeren H. Esser Burgemeester, Voorzitter, J. Arts, en M. Poels Wethouders. H. Janssen, J. M. Michels, Th. Slits, J. Loenen A. Loonen, V. Fonck, P. J. Darks. Jac. Aerts, L. Janssen leden, en Stoot Secretaris. Afwezig de heer P. Caraps. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, en verzoekt de voorlezing der notulen der laatste vergadering welke on veranderd worden goedgekeurd. Daarna wordt .vet gegaan tot de orde van den dag 1. .4(frcs betconers Oirlo en Castenray. Een verzoekschrift wordt door den Secretaris voorgolez-*n. waarin verzocht wordt om den kunstweg OostrumOirlo door te trekken tot Castenray. Wordt besloten om dit punt aan te houden. Er wordt opgemerkt dat de bewoners san Castenray even goed gebruik kunnen maken van den Provinciale» weg. om aan het Station vrachten af te halen. 2. Besluit Ged. Slalen in zake sub sidie aanleg weg Venray Overloon. De Seeietaris leest t en schrijven voor van de deputaiie. waarin ecne verg'-eding windt toegekend v>>or den aan to leggen kunstweg VenrayOveiloon van f4000 te beulen iti t.wqp '6'ruijnen. Do Voorzit'er vuidt uit wel wnt weinig inzenden, orn 1/3 tan de begrooting zijnde f 16945— te verkrygeli. Hij hoopt dat Ged. Staten hierop goedgunstig zullen beschikken. Gemeld adres wordt voorge lezen. waarroede alle leden instemmen. 3. Schrijven der Heeren Pay ens en Viskei' te 's Hage, Een schryven van gemelde Heeren wordt voorgelezen, waarin geantwoord wordt op' een schryven van den Raad om den termyn van overname der Gasfabriek nog twee jaren te verlengen. Uit het voorgelezene bleek dat op bet voorstel vnn den Rand niet kan worden ingegaan, wijl juist de eeiste twee jaren de zwaai ste zijn. De heer Jac. Aerts wijst op het rapport opgesteld en voorgelezen door den Secie- tatis in de vorige vergadering. Spr. is bet gasveibruik nauwkeurig nagegaan en komt lot de conclusie dat het verbruik, in plaats van 100 M3 zeker niet meer dan 50 M3 bedraagt, en dat het gas aan de Gemeente niet 10 ct. maar S ei. per M3 kost. De Voorzitter verzoekt den Secretaris hierop te antwoorden. De Secretaris zegt dat hij in zijn rapport slechts heeft willen aantoonen dat de fabriek onder die voorwaarden rendeeren zal, eri door de gemeente kon worden overgenomen. De heer Jac. Aerts zegt dat hij den toestand zooais hij thans is, nagegaan had, en dat tot overname niet kon worden besloten. Hiermede waren het allen eens. 4. Ontslag aanvrage onderwijzer Van de Rijdt te Oirlo De heer Van de Rijdt vraagt met 1 Mei ontslag als onderwijzer te Otrlo, wegens zyne benoeming tot onderwijzer te Blerik, Wijl het tijdstip te kort is, om nog voor dien tyd een plaatsvervanger te hebben, wordt bet ontslag verleend met ingang van 1 Juni a. s. l)oor de leden wordt er op gewezen, dat zoo dikwijis van onderwijzers gewisseld wordt, dit kan niet anders dan uadeelig werken voor het onderwijs. Het vertrek ligt meestal gelegen aan de gunstiger salarisregeling op andere plaatsen. Bespreking inschrijving weg Ven rayHeijde. De Voorzitter zegt dat dit punt in geheime zitting zal worden besproken. 6'. Goedkeuring der gehouden ver kempingen van hout. De Secetaiis deolt mede dat de opbrengst van de verkoopen dennenhout bedraagt f258.70 en f265.40. Wordt goedgekeurd. 7. Besluit over inruiling van yond te Alerselo. De Voorzitter zegt dat de ruiling met bet perceel grond van de Wed. Van btjck te Merselo niet kan doorgaan. Er wordt, nu besloten om een servituut-weg aan te vragen. 8. Goedkeuring verkoop dennenhout Gekkendijk" Do Voorzitter zegt dat er maar óén inschrijvingsbiljet is ingekomen, nl. van den lieer L. Wils te Vetilo. Aan hein wordt het hout toegewezen voor 1 1261. .Vcdedeeling ingekomen stukken. Een schrijven wordt voorgelezen van de lieoren Lamaisou, Brouwer eu Ver» hueveu, waarin deze vragen, om de door hen gehuurde heidegrond af te palen. Hiertoe zal worden overgegaan, De Voorzitter stelt voor om aan de gemeente Deurne aan te vragen hoe of 't staat met don tram Venray Deurne. D geval hiervan niets terecht zou komen, stelt hij voor een paardentram aan te leggen van Venray naar het Station, voor rekening der gemeente. Wordt goedgevonden. A ui Mej. de Wed. P. J. Rutten wordt do riooleering van een sloot laugs haar erf toegestaan, mits zulks Ook geduir» wordt door de Eerw. Zustots van net St. Josefsgesticht langs hun tuin. Hierna (ontstaat een lang debat over de gasverlichting der Muziekzaal. De heeren fH. Janssen, Slits en Fonck worden benoemd, om met het Bestuur dei Fanfare eene nadere overeenkomst te treffen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter} de/openbate vergadering en gaat de Raad in geheime zitting. VENRAY. 4 Mei 1907. Zondignamiddag had in het c;< Simons aan de Heide eene vergadering plaats. net het doel eene afdeelmg van het Liinb. Oudeisteunini-sfonds op te richten. üp duidi-lijke wijze gaf de heer Bonnet» reu overzicht van bet doel en streven van dit fonds. B* heerscht* <£*-•'•. Stfïiwazigé publiek, zoodat alle kans beslaat, dat naast Venray en Oirlo, de Heide ook haar ondersteuningsfonds zal krijgen. Zondagnamiddag had het jongetje van G. Trommar het ongeluk uit de schommel te vallen bij H. de Bruijn, met het treurige gevolg, dat het een been brak. Zondagavond weiden in 't cafó H. aan deti Hansenberg een paar glasruiten verbrijzeld. Zondagnacht 1 randde in liet Ven- raysche broek een groote hooimyt, toebehoorende aan den heer Sttaatman8 te Linne, tot den grond toe af. Het hooi was tegen brandschade ver zekerd. Blijkens achterstaande advertentie zal a. s. Woensdag 8 Mei eene paarden- denmonstering worden gehouden in het Hotel »de Gouden Leeuw." Zoouls wij reeds mededeelden zal het 10 Mei a. s. 25 jaar geleden zijn, dat het echtpaar J. Bekkers—Basten inliet huwelijksbootje stapte. Naar wij vernemen zal dit feit op Maandag 13 Mei a. s. feestelijk .herdacht worden. Ongetwijfeld zal het hun op dien dag niet aan blijken van belangstelling ont breken. Woensdag in den vroegen morgen verkondigden de vroolijko tonen der Fanfare -Euterpe" ons, dat de Meimaand was aangebroken. Met een Hinken marset) tiok men door de straten van ons doi p, bij welke ge legenheid up gebruikelijke wijze groene meiboomen geplaut weiden voor de woningen der bestuursleden. Met genoegen bemerkten wij, dat de Schutterij -St. Anna" aan hot Eind, dit achoone oude gebruik ook wederom gehandhaafd beeft. Voor het Gildehuis is een mooi versierde groote meiboom opgericht en vroolijk klonk daarbij het van ouds bekende liedje, waarmede reeds onze voorvaderen de maand Mei begroetten. MERSELO. Maandagavond weid er feestgevierd door de Honoraire leden van -St. Hubertus". Hun werd een glas bier aangeboden in vergoeding voor den steun, welken zij bet gezelschap veileenen. Voor dezen steun bedankte de beer M. van Meyel, Eere-Voorzitter, alle tegenwoordig zijnde leden. Tevens spiak hij de hoop uit. dat zij ook in de toekomst dien veuu zouden blijven bewijzen. De avond werd nder bet genot van voordracht en zang genoeglijk doorgebracht, zoodat al len in opgeruimde stemming huiswaarts keerden. Morgen (Zondag) zal van hier de processie naar Oostrum trekken om daar ten 3 uur het Lof bij te wonen. Bet is te hopen, dat alsdan een Befe ll z. lentezonnetje de koude voorjaarsbuien vèrjagei). WELL. Tot postbode alhier is met ingang van 16 Mei benoemd J. Lomrae VENLO. Woensdagmorgen te ruim half vijf uur is door M. D. aan den ingang der Groote Kerk, een kind van h*t mannelijk geslacht gevonden, naar gissing eenige weken oud. Hot kind, dat leefde, werd door hem naar het politiebureau gebracht, alwaar liet dade lijk eene goede verzorging kreeg. Het krnd heeft eenvoudige doch zindelijke kleeren aan. 4 De politie is de moeder op het spoor de/e moet na het kind te hebben te vondeling gelegd, naar Pruissen zijn vertrokken om daar te gaan-werken. ST. ODILIENBERG Dinsdag werd alhier inj een^ dooduiiloupenden tak der rivier de Roer opgehaald het lijk van een onbekend persoon, plus minus ,55 a 00 laren oud, vermoedelijk Duitscher, te o rdeeieo naar eene in zijne kleeding bevindende Duitsche courant, overigens varen geen papieren enz. op liet lijk g. vonden, waaruit zijno identiteit kon bljjken. Sporen van geweld waren op bet lijk toef. aanwezig. Hetzelve is naar liet lijkenhuis alhier overgebracht. - WEERT De heer F. II. van der Velden alhier ontving Woensdag met begeleidend schrijven* etn paar prachtig gouden epauletten versierd met de letter S Oda in zilver, als geschenk bij uitzon dering van:_Z. K. H. Piins Hendrik der Nedei landen aan de sohutterij St, Oda ie Boshoven. De epauletten zijn afkomstig van de «iCe-admiiaalsuniform van Z. K. H. en als zoodanig door Z. K. H. zelf gedragen waardoor deze ongetwijfeld nog veel Ie. igere waarde voor het gezelschap zal h^hhi'ir. OLD VROENHOVEN. De gemeentr- r 'til van Oud Vroenhoveti heeft Jon veld» w ichter dier gemeente verzekerd tegen de telijke gevolgen van ongevallen. overlijden wmói a .1 zijn erfgenamen ui«r..>Koeid f 1500. Bij blijvende invalidi teit, onUftugt de veldwachter f3000, en bij tydelijke onbekwaamheid f 1 per dag, een en ander wanneer dit het gevolg is van een ongeval aan den veldwachter over komen in dienst. Hetgeen de raad dier plattelandsgemeen te deed, valt zeer zeker toe te juichen. Verwonderen moet het ons niet. Het ver wondert ons alleen dat do wetgever aan particuliere werkgevers de verplichting oplegt, hunne werklieden tegen ongevallen te verzekeren, en dat een door een rijks ambtenaar aangesteld gemeenteambtenaar, die door zijn ambt niet alleen aan onge vallen maar zelfs aan liet verlies van zijn leven is blootgesteld, bij een ongeval eenvoudig aan zijn lot wordt overgelaten en voor zijn nabesiaanden niets wordt ge daan. Onze gemeenteraden ten plattelande mogen dan ook aan de gemeente Oud Vroenhoven een voorbeeld nemen (in de steden is de politie meestal verzekerd.) De weinige guldens, die de gemeente jaarlijks voor deze verzekering betaalt, weegt zeker niet op tegen het moreelo be lang dat de gemeente er bij heeft om hare gemeenteambtenaren en hunne weduwen en weezen tegen armoede te vrijwaren. Ten Noord-Westen van de Peel. in de uitgestrekte houtaanplantingen, evenals in de aangrenzende woeste heide velden éff denneiibosschen, waar zicli niemand vertoont dan een enkele Peeljager en een herder met zijn kudde, hebben en kele korhoenders, in sommige streken van ons land ook berkehoenders geHaamd, hun verblijf. Eenige jaren geleden zijn ze in du omstreken van Well eerst gepoot, eu waarschijnlijk hebben de vogels zich van daar naar hier verspreid, daar men ze voor dien tijd niet heeft opgemerkt. Ze zyn buitengewoon schuw en verlaten zelden de wildernis om op de bebouwde akkers te azen, zooals de putrijs. Meri houdt het er hier zelfs algemeen voor, dat het de eenige hoendervogel in Holland is, die het kan stellen zonder bebouwden grond. In den zomer bestaat hun hoofdvoedsel uit in secten en wormen, later op den tijd ver zadigen zij /-icli van berken en heidezand, terwijl zy zich 's winters tevreden stellen met de jeneverbes, bier -bekerbes" ge naamd, en die op de heide zeer menigvul dig vooikomt. VIERLINGSBEEK. Benoemd 1 Mei tot brievengaarster alhier, mej. '1'. H. M. Lakemond. BOXMEER. Zondag 4 Mei hoopt de zeereerw. pater Ludovicus Trix, oud-lector der philosophic in het klooster alhier den dag te herdenken waarop hij voor 50 jaren zyn intrede deed in de orde van L. V, van den Berg Carmel. Z. I). H. do Bisschop van 's Bosch heeft benoemd tot kapelaan alhier, den WelEerw. Pater Th. Wijtenburg. (Orde Carm.). LINDEN. De gemeenteraad van Lin den besloot in de scholen te Katwijk en te Linden een onderwijzeres aan te stellen, boven het wettelijk minimum van perso neel. Dit raadsbesluit verdient toejuiching, want het zal voorzien in een bittere be lie fte, die er in die gemrente bestond. MILL. Dinsdagmiddag deed de recht bank te 's Bosch uitspraak in do zaak van P. V. oud 54 jaar. geboren en wonende alhier, die op 16 dezer terecht stond wegens den dood van den veldwachter Johannes Maas alhier,, zooals toen breed voerig door ons is gemeld. De rechtbank verklaarde beklaagde schuldig aan het in de dagvaarding onder d ten laste gelegde nl. mishandeling den dood tengevolge hebbende gehad en ver oordeelde V. tot een. gevangenisstraf van 4 jaren onder aDrek der preventieve hechtenis. De etscli was 2 jaar en 6 maanden, SCHIJNDKL. Evenals vorige jaren zijn nu ook weer talrijke arbeiders naar Duitschland gegaan om ver van de ouderlijke woning werk en brood te gaan zoeken. En toch komen in eigen kring zooveel werkkrachten te.' kort. dat er niet hooge- re loonen onmogelijk in te voorzien is. Konden wy nu nog maar vernielden, dat hel Duitsche geld een weldaad voor onze gemeente was, maar dat is het helaas niet. Op eenige gunstige uitzonderingen na strekt het hoogere loon tot zedelijk verval van den arbeider het schept blijvende behoeften en werkt op de moesten zeer demotaliseerend. Posterijen en Telegrafie. De directeur-genei aal der posterijen en tebigr.fi-) brengt ter kennis van belang hebbenden, Jat in Juli a. s. een verge lijkend onderzo** zal plaats hebben voor ambieuaren der posterijen en telegrafie, die wensohen te worden opgeleid voor commies der posterijen en telegrafie. Hiervoor worden 40 plaatsen openge steld, waarvan ten hoogste 8 voor vrouwelyke candidaten. Verzoeken om toelating tot het boven bedoelde examen behooren vóór 1 Juni a. s. aan den directeur»generaal te wor den toegezonden. Een onverbeterlijke. Ofschoon A. S., 48 jaar, timmerman, geboren 'e Uden, wonende alhier, reeds ettelijke malen ter zake van diefstal met den strafrechter kennis maakte, en hij te dier zake ruim 16 iaat' in de gevangenis doorbracht, kan hij zijn vingers maar niet thuishouden, Dinsdag stond hij wederom terecht v.-or de rechtbank ie 's Bosch, ter zake van diefstal te Erp eu Vegbel, iespectievelijk van 2 beddelakens, ktnderschoiije. bruid- jeskleedje eu een be.idetijk van M. Dom- raeiforden, en twee raamgordijnen uii klnderluier. Het O. M, cisclite legen bekl. 1 jaar gevangenisstraf. Wijziging l.ager onderwijswet Het wetsontwerp is vei schonen, fiat door den Minister van Binnenjlandsehe Zaken in do Eerste Kamer werd aange duid bij de begrootingsdebatien. het onderwerp nanrelyk tot verhooging vnn .Je minimum wedden der onderwijzers van bijstand op gesubsidieerde bijzondere en openbare scholen, die deze veipl.cht zijn aan te stellen. Volgens dit wetsontweip zullen de onderwijzers, die liet hoofd der school bijstaan, minstens moeten hebben Onderwijzer minder dan 5 dieustj. f 500 Met 5 en meer doch mir.d. dan 10 f 600 - 10 - - - - - 15 f 675 -15- - - - - 20 f750 - 20 - i825 Voorts wordt bepaald, dat bij uans'el- ling tot hoofd de dienst jaren, als onder wijzer van bijstand doorgebracht, zullen medetellen voor de berekening van hot salaris. Dronken tegen wil en dank. In. een der dorpen op de Veluwe werd dezer dagen een man door de politie gevetbaliseerd wegens openbare dronken schap. Hij beweerde evenwel niet dronken ie zyn, doch oen kwaal te hebben, waar» door hem zelfs liet gebruik van sterken drank verboden was. De veldwachter had hem echter bij maneschijn langs de straat zien zwieren en geloofde dus niet aan deze praatjes. Eenige dagen later stond in 't plaatselijk blad een ingezonden stuk van de hand van den geverbaliseerde, waarin deze zijn nood klaagde over de begane vergissing en zich in de oogen van het publiek recht vaardigde, waaronder zjjn geneesheer een attest stelde, dat de man inderdaad een ziekte had, die vooral by avond, een waggelenden gang veroorzaakte. Het proces verbaal werd dan ook in» getrokken. liilraaljongenssfreek. Te Haarlem had een troepje jongens in de Waldeck-I'yrmontstraat en omstre ken eeu grap bedacht. 'n Jongen maakt met 'n niet te misken nen vanidigheid een krijiteekening op een ruit, als was 'r 'tl steen tegengeworpen, Dan wordt er,met een werkelijken steen tamelijk hard tegen 't vensterglas getikt.,. Bewoonster komt buiten... Jongens staan aan straatoverkaut. Ze ziet de geteekende barst, denkt geen momentaan imitatie en... vaart tegeu Ue jongens uit op een wijze, zooals enkel 'n bepaald soort buisvrouwen dat kunnen... Een der knapen is achter haar omge- loopen en wiecht met z'n pet snel de kriji teekening uit... -Maar juffrouw, we hebbenjniks gedaan »W aia-at Niks gedaan?... En aat... dan... dat..." Juffie keert zich om,., wijzend op de ruit./ -Waar zit 't ook alweer?"... Ze ziet niets meer... Nog 'n moment... en ze gaat, fluks, stil haar huis binnen. De jongens schateren 't uit.,. Oierretlen. Een 20jarige dienstbode uit Haaileiu, die Zondag per stoomtram baar tante te Heemstede een bezoek zou brengen, gutg' daar «por stoomtram been. Bij Bosclibeek gc-koinen, zag zij baar tante staan. Zij sprong van den tram, werd daardoor ge» grepen en dadelijk gedood. Doodgestoken. Zondagavond heeft te Bocholt een vechtpartij plaats £ehad tusschen twee* gehuwde mannen met het noodlottig gevolg dat de een, Stumhf, den anderen, zekeren Geu'ink, euti kolossale snede in het onder lijf toebracht, welke den do.<d tengevolge had. Eigenwijze haantje*. Ter gelegenheid van 'n kermessj u'é'év diu dezer dagen te BreJa gehouden wordt, zouden o. a een viertal baantjes, ten ge rieve van 't publiek, zich meten in oe' kraaikuost. Taïryke kraailiefhebbers waren gekomer^ om te hooren wie als overwinnaar uit den strijd zou treden. Met horloge, potlood en papier zat de jury gereed om hot resultaat met angstvallige juistheid vast te stallen. Doch de haantjes hadden eenparig besloten voor deze gelegenheid hun hek te houden en allen bewaarden 'n diep stil zwijgen, zoodat dit schitterend nummei van 't programma helaas mislukt is. .Mijnongeluk. Tengevolge van een overstrooming in de Steenkolenmijn -Angleur' te Luik, zijn 15 mijnwerkers omgekomen. Tor tlood veroordeeld. De laatsie 2 dagen stond voor bet Assisenhof te Luik terecht Lé »n Laro» ulieite, welke te Serning zekere Dabee heelt doodgeschoten, legen widii hij ieu oude veete had, doch vip wien hij schoot toen Dabee tu gevecht was met beklaagdes broer. Het Openbaar Ministerie stelde bet voor, alsof de beide broers Larochene de mis daad vooraf hadden beraamd. Leon was echter de moordenaar geweest. De jury beantwoordde de beide vragen beves igend of beklaagde vrij willigen dood slag l.ad g.-pleegd en zulks met voorbe dachten inde. N kort beraad v$roordeelde lie' Hof duatop beklaagde ter dood. Lnochette ideek geheel onverschillig na hut uitspreken van dit verpletterend vonnis. Een dierenbeul. Onder den rook van Bi ussel woont een hoer, die voor eenigeu tijd in nijdige stemming thuis kwam en zocht naar iets of iemand op wien luj zijn dronkemans woede kon koelen. Dien avond vond hy niets anders dat) zijn ouden do>>\eu en blinden hond. die hem jaren lang trouw gediend heelt. Dat beest beeft nu lang genoeg geleefd, schreeuwde de keiel. sneed het dier den nek af tuut ueti bot mes en wierp het dan op de mestvaalt. Laat in den avond leefde hei nog, maar do beul liet niemand op het erf. om het uit zijn lijden te verlossen, bewerend beer en meester te zyn over zyn goed. Den volgenden morgen leefde 't beest nog, maar nu werd hij de politie afge maakt. De Rechtbank veroordeelde den den beul tot drie maanden gevangenisstraf zonder opschorting, dadelyk te aanvaarden, wat geen uur te veel is, Verschrikkelijk ongeluk, toe te schrijven aan onvoorzichtigheid, gp'Mrde pnHj de grenzen vnn 't Oroot»

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2