Wwkblad tow Ons Krankzinnigen- i gesticht. De melkboer. ZATERDAG 27 APRIL 19G7. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 17. Uitgever W. A. Van den Munlkhof, Venray. Mengelwerk. Fijne Vleeschwaren Abonnementsprijs per kwartaal roor Vknrat franco per post ▼oor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers 50 c. 65 c. 85 c. 6 c. - Prijs der Advertentiën: van 1 4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. 20 c. 5 c. Het schoone Krankzinnigenge sticht te Venraai heeft de belang stelling getrokken der Katholieke Nederlandsche pers. Dc Tijd van verleden Zaterdag bevat eene duidelijke beschrijving der nieuwe instelling van de hand van den heer Kfellenaers) uit Meerloo dis kort geleden de instelling onder geleide van broeder Judocus bezich tigde. De heer K. schrijft Dezer dagen brachten wij een bezoek aan het «Sint Servatius" geneeskundig Gesticht voor krank zinnige mannen en zenuwlijders" te Venraai, dat binnenkort plechtig zal geopend worden. Het gesticht is eene geheel nieuwe inrichting, in paviljoensysteem ge bouwd en prachtig gelegen aan den grooten weg van het station naar het welvarende dorp Venraai. Het staat onder bestuur van de Vereeni- ging der Broeders van liefde, een geestelijke Orde, die in Belgie onge veer 40 liefdegestichten heeft, waar onder 15, waarin meer dan G000 krankzinnigen en zenuwlijders ver pleegd worden. Ook in andere landen, bepaalde lijk in Engeland en Amerika, heett deze «ongregatie dergelijke inrich tingen. De generale directie is gevestigd le Geat, alwaar ook de generale directeur le père Amedée woont. Aan 't koofd der Venraaiscbe instel ling ataateen broeder-directeur. Het was aan den broeder-directeur, den Eerw. Vader Virgile, dat wij het verzoek richtten om met de Ven- raaische stichting kennis te maken. Onmiddellijk werd aan ons verzoek voldaan en in Venraai gekomen, werden wij in de nieuwe stichting rondgeleid door den Eerw. broeder Judocus, die met de administratie van het gesticht belast is. Onze vriendelijke geleider deed ons eerst een blik werpen op het hoofdgebouw. In dit hoofdgebouw.dat men door een schoone vestibule binnentreedt, zijn de bureelen der administratie, een zestal ruime ontvangstkamers, logeerkamers, zoomede een cursus zaal voor verplegers gevestigd. Achterliet hoofdgebouw bevindt zich de kerk. Reeds dadelijk ziet men aan de doelmatige practische inrichting, dat wij hier in een stichting zijn, waar aan geld noch moeite zijn gespaard gebleven. Het feit, dat pl. m. 200 personen gedurende twee jaar voortdurend aan de gebouwen arbeidden, zegt reeds genoeg Na de kerk werd het eerst door ons bezocht het gebouw voor perso neel en hulpverplegers, zoomede de verschillende keukens, provisie kamers, welke gebouwen door prach tigo glazen gangen, die langs den wand boel lief geschilderd zijn met, 120 verpleegden in 't gesticht) istig/avond gaat landschappen enz. zoomede door ruime tunnels met elkander verbon den zijn. Op vier paviljoenen na is thans de stichting klaar. Een twintigtal gebouwen staan er nu reeds, zoodat de lezer begrijpen zal. dat het onbegonnen werk is, elk dezer gebouwen afzonderlijk te be schrijven. Bepalen wij ons daarom tot een algemeen overzicht en tot enkele der hoofdgebouwen. Door een tunnel is met het ge bouw voor personeel verbonden het grootegebouw der observatie, zieken verpleging en bedverpleging, alles onder een dak. Dit gebouw, geheel ingericht naar den eisch der tegenwoordige psychiaters, bestaat uit zes zalen, een oureau van den dokter en apotheek, -operatiezaal, badkamers en twee ontvangstkamers. De zalen hebben elk een inhoud van 570 kub. M. en bieden elk plaats voor 10 verpleegden, zoodat ieder verpleegde op de ziekenzaal over 30 kub. M. beschikt. Aan elk der zalen is een doelmatig balcon voor open- lucht-verpleging en herstellenden. Ook de badkamers zijn geheel volgens de eischen destijds ingericht En daar 't baden nog al eens afmat, heeft men bij velschillende badkamers eene rustkamer. Iedere afdeeling heeft nog zijn aparte theekeuken. De ruime gebouwen voor rustigen halfrustigen, betalenden der 3e en 4e klasse en betalenden der le en 2e klasse zijn door glazen gangeu met 't gebouw voor personeel verbonden en 't geheel is zoo practisch inge richt, dat de glazen gangen tege lijkertijd kunnen dienen als afsluiting aan de eene zijde van het gesticht, terwijl aan do andere zijde de afslui ting door omheiningen, waarlangs een niet in het oogvallende (drog) muur is tot stand gebracht. Over 't algemeen kan men zeggen, dat alle buitengebouwen, ten getale van acht, door glazen galerijen of gangen onderling verbonden zijn, terwijl een drietal binnengebouwen, de reeds genoemde observatie, ziekenafdeeling en bedverpleging. zoomede de gebouwen voor toeval lijders, onzindelijken en onrustigen door tunnels van een gezamenlijke lengte van 222i/2 meterj in verbin ding staan. Dit alles is geschied om het paviljoen-systeem zoo consequent mogelijk door te voeren en vooral ook om in gure dagen de verpleeg den tegen elke koude in de open lucht te vrijwaren- De verpleegde kan dus, zonder een voet buiten te zetten, van 't eene naar 't andere gebouw gebracht worden. Ieder paviljoen heeft verder zijn bijzonderen tuin. En wat in de ver schillende paviljoenen al dadelijk bijzonder opvalt is het bijzonder huiselijke karakter. Onze geleider zeide ons, dat dit huiselijk karakter ook van des kundige zijde ten volle erkend wordt. Daar waren in een der paviljoenen eenige verpleegden (er zijn reeds aan 't biljartspel, een ander 1 as in deze huiselijke omgeving a, a het wandelen, een derde zat rust>g zijn pijpje te rooken: in gindsch hoekje zaten er vier aan het dominospel, ja 't was deze ongelukkiger p het gelaat te zien, dat zij zich deze omgeving heel goed thuis gevi len. Ook de verschillende na<bover blijven op de tweede verd 'ping dezer paviljoenen zijn zeer netjes ingericht en de bedden bleken uit muntend. In het paviljoen der hoogere klasse is de inrichting al even doel ,iatig. Verpleegden der eerste klas- be* schikken over eéne luchtige ruime slaapkamer en zitkamer ei suite, terwijl de gemeenschappelijke eere» atie, biljart en leeezalen een aller» aangenaamsten indruk maken. Buiten deze gebouwen heel'.men afzonderlijke inrichtingen voor v. k- plaatsen, eene zeer uitgebreide;' naar de nievwste eischen des tijüs in ge» richte stoomwasscherij, een ,e>gen bakkerij, een gasfabriek, een ater» toren, een gebouw voor besmet ei ijl ziekten, een gebouwtje voo! 'tijk- schouwing. zoomede eene aoote boerderij, die nog in aanbeuw Geheel de stichting is me. .noen verlicht; voor de centrale verwarming werken een 14tal stoomketels; en tal van werktuigen voor de besproeiing zijn aanwezig. Het terrein, waarop de gebouwen staan, beslaat een oppervlakte van ruim 30 H.A. zoodat de patiënten ruimschoots gelegenheid hebben tot wandelen, en zoo de geneesheer dat toestaat het werken in de tuinen en in de verschillende werkplaatsen. Het gesticht is ingericht voor 000 verpleegden en p.m. 80 verplegers. Men ziet, dat er hiets is nagelaten om de inrichting zoo gezellig en aangenaam mogelijk te maken en niets verwaarloosd, wat tot herstel der lijders kan strekken. Ook de voorwaarden van opname die men ons mededeelde, kwamen ons zeer bevredigend voor. Deze en meer andere bepalingen zijn uitvoerig medegedeeld in het prospectus van 't gesticht, dat den belangstellenden op aanvrage ver» strekt wordt. Alles bijeengenomen, ziet men, dat de rij krankzinnigengestichten, die helaas in ons vaderland nog altijd te klein is, door de Venraaische in» stelling op waardige wijze is aan» gevuld. Slot. God in den hemel brult mevrouw, ge zoudt e9n ongeluk begaan aan die stomme.. Maar Jochemse trekt haar aan haar mouw. hij begrijpt, dat Trien haar nu in haar macht heeft en zegt bloemzoet Komaan Trientje, wat is dat nu Ga toch even open doen. Daar is de myn beer dien we verwachten, Maar onmiddelijk klinkt het Ik doe 't niet. Het is een rijke mijnheer, die u zeker wel een goede fooi zal geven als hij van Dat zal dan do eerste fooi zijn, die hier gekregen heb. 'k Heb zelfs met nieuw jaar niets gehad. Ge zult morgen 'n rijksdaalder morgen een rijksdaalder nieuwjaar hebben, maar doe nu open. Nogmaals klinkt de bel en het angst zweet breekt Jochemse uit, maar Trien veroert zich niet. Nu Dat zegt ge nu, maar morgen kryg ik toch niets Wilt ge aanstonds uw riks hebben Trien houdt haar hand open en Jochemse legt er zuchtend een rijksdaalder in. Ga nu gauw. Neen. Wat wilt ge dan nog meer? Ik betaal die vaas niet. Neen. dat heeft mevrouwjraaar in haar drift gezegd, natuurlijs niet. En Zondag moet ik uilgaan. Zeker, den heelen dag, als ge wilt. Mevr. Jochemse maakt een bewegiug van ongeduld maar mijnheer herhaalt positief -Den heelen dag. En ik wil niet meer stommeling uitge scholden worden. Och, dat meent mevrouw zoo niet. Ik wil niet meer uitgescholden worden. Goed, ik beloof 't u en^ik i vraag u ook nog excuus op den koop toe, ls het nu goed Neen, want gij scheldt me nooit uit- maar mevrouw. Moet mevrouw u excuus vragen Ja. Mevrouw Jochemse trilde v&n woede als ze naar haar gemoed te. werk gegaan was, dan had ze haar man en die stomme ling met hun koppen tegen elkaar geslagen en ze moest op haar zakdoek bijten om haar mond te kunnen houden. Kom vrouw, vraagt gij Trien nu ook excuus, Mankeert 't u hier, siste mevrouw Jo chemse, terwijl zij met haren wijsvinger tegen haar voorhoofd tikte, Ik zou dat vrouwmensch excuns moeten vragen. Ik wou nog liever dat gij en uw Theu- nisson allebei naar de maan liepen. Doe 't gauw, 't kan niet anders, morgen schoppen we haar de deur uit. voegde hij er in het Fransch aan toe. Dit vooruitzicht maakt mevrouw Jo chemse in staat door den zuren appel heen te bijteuen stotterend zegt ze tegen Trien; Ik vraag u excuus. Zoo is 'tgoed. Jochemse en zijn vrouw herademen. Doe nu open. Ik ga al. En slof-slof gaat Trien de kamer uit. Mevrouw verbergt haastig de scherven van de gebroken vaas in een kast en daar na zet het echtpaar zich plechtig neer om den hoogengast te ontvangen. Het gelaat van Mevr. Jochemse is van de verkropte woede nog hoogrood ge kleurd, maar Jochemse maakt bij zichzelf de opmerking, dat die blos zijn vrouw lang niet slecht staat. De deur gaat open. Beiden staan op, Jochemse gaat naar de deur en een hartelijk welkomstwoord ligt hem reeds op de lippen, maar het besterft daar. De meid komt alleen terug. Welnu, vraagt by met angstig beven. 't Was de melkboer. luit Breukelen, Zeist Driebergen, Utrecht ikf di Uit Watergraafsmeer schrijft men aan De Tel Gedurende het laatste half jaar staan in onze gemeente de biefstukjes, karbo nades en coteletjes niet meer in een kwaden reuk. Anders is het gesteld met Diemen. Daar is na zijn dood geen enkele vier voeter veilig voor de toewijding der fabrikanten van fijne vleeschwaren, Daar is de plaats waar alle cadavers de geheele Vechtstreek, tot diep in het •'ooi en den Haarlemmerméér samen komen om afgehakt, in vierendeelen, ver der geëxpedieerd te worden. Op welke wijze dit geschiedt Iemand, die goed van het bedrijf op de hoogte is, verzekerde mij, dat men geen raiddel hoe gek ook, kan bedenken, of het is reeds toegepast. Heel gewoon is, dat men een 50 kilo onder zijn kloeren by zich draagt en op die wijze Amsterdam binnensmokkelen. Maar met groote partijen zou dit te bezwaarlijk gaan en gebruikt men andere middelen van vervoer. Veel Diemenscbe delicatessen gaan b.v. over water in schuiten, welke geladen zyn met zand, met steeneD, met drogen mest of andere passende handelswaren. Ook is het wel gebeurd, dat een ple zierjacht de contrabande aan boord had en zoo op onverdachte wijze Amsterdam binnenvoerde. Een ander maal hingen de vierendeelen onder aan de schuit, ze werden op die wijze wel wat nat, doch dat droogde wel wat op, en het stnaakte er niet slechter om. Veel gaat ook over land, iu karren of rijtuigen den Middenweg af, of achterom langs den Zeeburgerdyk en het abattoir. Zelfs werd ons van volkomen betrouw-' bare zijde verzekerd, dat eenmaal een partij vleesch was binnengesmokkeld in een be- driegelijk nagebootste equipage, d. w. z. in een rijtuig met een koetsier in livrei op den hok en een ha'P'-ade in livrei achter. Gemiddeld worden 6000 a 7000 kilogr. vleesch; dus 10 a 11 koeien per week, op die wijze de hoofdstad binnengesmokkeld. Dat wil zeggen van vleesch en koeien kan eigenlijk alleen bij analogie gespro ken worden. Van drie wezens, die men in hunne goede dagen koeien noemde, werd b.v. verleden week bot stoffelijk overschot ia zulk een etherischen toestand te Amster dam binnengevoerd, dat men het zonder moeite tusschen duim en vinger kon fijn- wryven. Deze substantie is te Amsterdam ver kochten geconsumeerd. Hoe speelt men het nu klaar om zulke waar van de hand te.zetten zonder vrees voor de Argusblikken der Amsterdamsche keurmeesteis De deiicatessen-handelaars in de hoofd stad hebben de nood maakt listig voor dit probleem een even eenvoudige als vernuftige oplossing gevonden zij koken het zuogeaaamdc vleesch en ver- koopen het dan. als ware het op net .ab- batoir afgekeurd en gekookt vjeeesch. Geen enkele keurmeester, al is hij nog zoo slim. die daar niet iu loopt. Toen is er vleesch, dat zelfs te adellijk is voor de Amsterdamsche delicatessen- handelaars. dat zelfs niet gekookt kan worden. Deze maserio gaat gewoonlijk naar de worstfabrieken. De directeur van het Amsterdamsche abbatoir kent zeer goed de herkomst der fijne vleeschwaren en heeft dan ook reeds persoonlijk een onderhoud gehad met den burgemeester van Diemen. Maar veel resultaat hebben deze besprekingen niet gehad. De kwestie is eenvoudig, dat de ge meente Diemen niet over de hulpmidde len besckikt en geen geld genoeg heeft, om zich de hulpmiddelen te verschaffen, noodig voor een krachtig optreden tegen de ongerechtigheden, welke binnen haar grenzen geschieden. Een keurmeeeter aanstellen is te duur. en de veldwachter mist de ontwikkeling welke geëisebt wordt em tot de studie voor rijkskeurmeester te worden toege laten, De eenige oplossing z$>u misschien zijD, dat men den veldwachter in staat stelde, zich zooveel kennis omtrent de zaak eigen te maken, dat hij zooal niet zelfstandig, dan toch als helper voor den Amsterdam» schen keurmeester kan optreden. Dat zou

Peel en Maas | 1907 | | pagina 1