PREMIE Limburgsch Nieuws. Het vergaan van de Berlin. V DE SCHEEPSRAMP Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. voor de lezers van dit blad. Als premie stellen wij verkrijgbaar bet nog thans in bewerking zijnde verhaal aan den Hoek van Holland. OF door Hub. J. BOUTEN, f 0.35. Buiten inteekeningf 1. W erkstaking. geraakt. Hot was mooi weer5 droog en helder, zoodat dokter Rousselot niettegenstaande de moeielijkheiJ van zijn heldhaftiger) tocht zich nogal opgewekt gevoelde, ook dank den goeden wijn van liet hotel. Hjj was eea poosje op weg, toeD hy een ouden boer zag, dien hij kende, hij had hem tijdens een ziekte eens behandeld. De oude man stond in de deur van zijn woning somber voor zich uit te staren, en nu en dan blikken werpend in de richting van den dokter. Deze hield, nabij gekomen zyn paard in. Hé, goeden morgen, vader Sausse- ret, wat sla jo daar te kijken. Wacht je soms op de Pruisen Daar hoet ik niet op te wachten, dokter, die zijn dicht genoeg bij. De oude boer knikte bijna onmerkbaar met hei hoofd en zei Kijk maar eens links van uw rijtuig. De dokter bukte zich voorover om langs de kap van zijn wagentje te kijken en zag tot zijn groote ontsteltenis een grooten troep soldaten te paard naderen Hij begreep.dat hy hier niet m>ost blijven staan praten mat den boer, dat zou wel eens uitgelegd kunnen worden, alsof bij berichten overbracht of inlich tingen gaf. Eu zulke spionnnge zou. als ze onder dekking van "t Roode Kruis werd ge pleegd, dubbel worden gestraft. Hij legde daarom met een korten groet voor den boer de zweep over zijn paardje en reed verder, na nog eens goed te hebben ge zien, dat hij een rood kiuis aan den arm had, want hij was wel niet bang maar toch... 't Was ecliter al te laat achter zich iioorde hij hoefgetrappel, dat steeds nader kwam, en spoedig zag hij i an weerszijden van ziju rijtuig paardenkoppen en hoorde hij het bevel -Halt." Daar hij wist, hoe korte metten de Pruisen met ouwilligen maakten, hield hij tarstmd sul. Spoedig was er een officier bij hem. die in gebroken Fransch vroeg, wie hij was. Dokter Rousselot vertelde met heel moedige hcuding dat hij geneesheer was, uit L.. kwam en in zijn rijtuig niets dan verband en geneesmiddelen had meege nomen. wat toch immers geoorloofJ was. We zullen zien, antwoordde de officier, wilt u even uitstappen, dan kunnen royn mannen het rytuigja nazien en dan gnlv ti mij «ai willen tocVaia, de papieren tu te zien, die u wellicht bij u hebt. Dokter Rousselot werd bij deze woor den doodsbleek hy was verloren bij bad een briefje van den officier aan den prefect in zyn zak. Dat waren krijgskun dige inlichtingen ouder do vlag van het roode kiuis spionnage.. de kogel. Het zweet brak hem uit, toen deze gedachten eJkaar snel opvolgden. Nog één hoop bleef hem, dat de offi cier het niet zou viuden, maar die hoop weid terstond verydeld. De Pruisische officier had namelijk zijn beurtelings bleek en rood worden bemerkt en zei nu ko't en krachtig -trek uw jas uit. Hij c'fcd het, en met een greep was uit den binnenzak een pakje papieren ge haald. onbeduidende stukken, maar ook de bewuste brief. -Aha. zei de officier triomfeerend en brak hem op«n. Maar spoedig haaide hij zyn schouders op. gaf hem terug, vroeg -anders niets en liet hem na eenig snuffelen verder rijden. Toen dokter Rousselot een half uur verder toch ook eens wou zien, wat de brief inhield, las hij -Bonjour, hoe gaat het je Je zult jo wel zeker erg vervelen. Ik heb geen tijd. Adieu.' Dus daarvoor had hij zoo in angst gezeten. Woensdag overleed in liet Klooster -Jerusalem" alhier, na eene langdurige ziekte, de Eerwaarde Mère Marie Fólicité (in de wereld mej, Angelica van der Werdt). De overledene, die 22 jaren Overste was van dit Klooster, werd geboren te Coblenz, 21 October 1842, op den jeug digen leeftijd van 19 jaren trad zij in 1861 in hot Klooster Jerusalem en legde aldaar hare H.H. Geloften afr 4 Mei 1863. Wat Mère Fóliciló voor het Klooster gedaan heeft, kan tnoeielijk in een kort overzicht vermeld worden, hot is in Venray echter meer dan genoeg bekend. Moge Mère Félicité, die tijdens haar loven, door hare goede hoedanigheden en heerlijke eigenschappen zoo algemeen bemind was op narde, thans reeds het loon barer deugden genieten in den Hemel! R. I. P. Tot overste van het pensionaat Jeru salem alhier is benoemd de eerw. mère Andróe (in de wereld Mej van Tiet) en tot raè'e assistants de eerw. mère Oathaiine in do wereld Mej. Miihler). Morgen (7onda„) zullen in onze Parochiekerk een aantal kinderen van Venray en de gehuchten, het schoone en treffende feest der Eerste H. Communie vieren. Niet minder dan 78 jongens en 59 meisjes zullen het on waai deelbare geluk hebben voor de eerste maal tot do Tafel des Heeren te mogen naderen. Moge op dezen gelukkigen dag, welke in Venray op meer dan gewone wijze gevierd en door de Fanfare Euterpe opgeluisterd wordt, eene liefelijke lentezon hare gouden stralen verspreiden. Op 13 Mei a. s. zal het groote krankzinnigengesticht Sint Servatius alhier op plechtige wijze geopend worden, waar bij de geestelijke en wereldlijke overheid van Limburg eu Gelderlar.il tegenwoordig zal zijn. Reeds nu zijn krankzinnigen ter ver pleging opgenomen, ja zelfs zooveel, dat de honderdste reeds is gearriveerd. Spoedig zal een tweede geneesheer worden benoemd die vermoedelijk als directeur van liet vrouwen krankzinnigengesticht in de toe» komst zul optreden. Als een bewijs dat in Venray de grond zeer tn waarde is gestegen, ver melden wij. dat verleden week een perceel bouwland gelegen aan den Oostrumschen weg tegenover bet Krankzinnigengesticht werd verkocht voor de som van f 2000. Voor eenige jaren werd dit perceel aangekocht voor f 500. Daze week zyn door de Commissie van aankoop -van <je siierVoird^uijxjso d.é.1 Boerenbond alhier, wederom aangekocht in den ïJselstreek, 2 puike fokstieren; ware prachtexemplaren naar bet oordeel van bevoegde kenners. De landbouwers worden in hun eigen belang aangespoord, om dezen verkoop als kooper of belangstellende bij te wonen, teneinde deze 2 prachtexemplaren nader in oogenschouw te nemen. Zondagmiddag hield de Schutterij -St. Anna" aan het Eindt alhier op de van ouds gebruikelijke wijze den wedstrijd om het Koningschap, door te schieten op den zoogenaamden Konings vogel. Slechts een kort bestaan was den armen vogel vergund. Op een gegeven oogenblik kreeg hij het to kwaad op zijn hooge standplaats, een welgericht schot ontnam hem zijn laatste steunpunt en kwam hij onder een algemeen -hoera naar beneden getuimeld. De gelukkige schutter, die-thans Koning van -St. Anna" werd, was A. Jansbeek. Na bekleed te zijn met het vorstelijk zilver maakte de nieuwe Koning te midden zijner getrouwen nog een triomf tocht door het dorp, en werd ter zijner eere het vaandel gedraaid. v.m. en 2,20 n.m. van Beugen naar Gennep hier aankomend 9.56 vra cn 2,51 nm. in aansluiting op de treinen van en naar Nijmegen ?n v. ui In de Zuid Duitsche mailtreinen komen eenige doorgaa 4) rijüiigen meer. VENL0. I dag der aanbesteding van het bouwen vu een Retraitenhuis op den Maagdenburg te Venlo. Architect ue lieer Hd. Cuipers van Am sterdam. Heymerink t Nollen, Nijmegen f 103,400. Albers, Amsterdam f 102.737. I'. van den Big felanr, s Bosch f 99.790 J. van Gi oene^laal, Venlo. f 97.440. Cremais, Ylarufi-icht, f 96.600. W. F. Weyer.. Tilburg. f 95.700 Aengenend, 's .5 osch, f 92 300. Mestrura, Nijmegen, f 92.141. Smeets, Schynttal, f 92.100. M. Bakkeren., l'rinsenhage. 91.890. J. Limburg, Venlo, f 90.300. Paas, Venlo, f 87.684, VENLO. De Commissaris van politie te Venlo v in:,- 'huwt de ingezetenen tegen 3 rondreizende kooj lieden uit Sittard, die reeds san een ingezetene dezer gemeente Delftsche pollen hebben verkocht, tegen den vollen prijs »ls oud antiek. Deze polten had men o.a. door te schilferen, een antiek aanzien ge ge ven. Bij nader onderzoek is gehleketi dal J waardeloos zijn. Do leieudekker Frans Stevens uit Arcen, weikzaon aan in aanbouw zijnd hu's buiten de Roermoudsche poort had Maandagmidd >g het ongeluk van het dak te vallen. Zwaar gekneusd aan mg en been en werd hij per brancard naar het Gast huis vervoerd.^ Op ie dfiemrandelykscbe vergade ring der Venl, Bonwvakvereemging. veil. Zondag gehouden, waren vgitegenweor» digd, Blerik met tw e leden. Grubbenvorst Tegelen en Vetifay elk met een lid. Nadat twua con'i oleurs en een besi uurs lid, wier plaatsen door vertrek waren open gekomen, gekozen waren, werd met algera. s'emmen gnomen, om een schiijven aan alle aannemers van Venlo ei) omstreken te stuien or treat minimum loon en maxi- mu(u-nrbe'.dfii;jd. Verder werd besloten een cullectein aan te stellen die in bet vervolg iede'o week bij de leden de contributie nuft huis komt ophalen. Eene collectie voor een zieken kame raad gehouden racht f 5.72 op. De luider van binnenlandsche zaken brengt n do Sict. ter algemeeue kennis, dat mondchuge gedeelte van eAjtot de. ai:;: VENRAY, 13 April 1907. De aflevering van de lctelingen van dit jaar die voor korte oefeningen moeten worden ingelijfd zal plaats hebben voor hen, die behooren tot de militiekan- tons Venle, Horst en Bergen, te Venlo, op 21 Mei aanstaande. Op nader te bepalen Zondagen, zullen in overleg met do Eerw. heeren Pastoors en Burgemeesters, vergaderingen worden gehouden te Wanssum, Well. Bergen, Blitterswijk, Meerlo, Horst en HorstSevenum, met het doel om aldaar afdeelingen op te richten van het Limb Ondersteuningsfonds. Geen enkel dorp in Limburg wordt overgeslagen, op iedere plaats zal voor dit doel eene vergadering worden gehouden waarin als spreker zal optreden den heer Schopping, Directeur van genoemd fonds. GENNEP. Het ontwerp der a. 3. Zomerdienstregeling der N. B. D. S. bevat o. a. de volgende veranderingen Trein 10, welke thans 5.31 n.m. hier aankomt, van de richting Boxtel, zal 7.35 n.m. aankomen. De goederentrein GO, welke 6.15 n.m. van hier vertrekt, zal tot Goch reizigers derde klas vervoeren. Trein 12, welke thans vau de richting Boxtel om 9,45 n.m. hier aankomt, zal reeds 9.27 n.m. aankomen (voor den D trein 86) (de aansluiting van Venlo 8.18 nm. vervalt daardoor. Trein 13 van de richting Wesel komt 9 minuten later dus 9,39 nam. Trein 9, welke thans 7,40 n.m. van Wesel komt. vervalt. Vier nieuwe lokaaltreinen worden inge legd van Beugen naar Gennep ten 9,17 van bekwaamheid als onderwijzer zal worden afgenomen te '\enlo, in een lokaal van -Café National" op 10, 11. 14. 15, 16. 17, 18. 22 en 23 Mei, telkens van des morgens half negen-af. TEGELEN, Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat de schietvereeniging St. Hubertus /Heide) alhier, dit jaar zal deel nemen aan 4 schietwedstrijden en wel te Tegelen, Thorn, Baarlo en Venray. ROERMOND. Door de marechaussee werd Dinsdagmiddag alliie»* een hond dood geschoten vermoedelijk aan dolheid lijdende Het kadaver is aan den disti ïctsveearts alhier o<ei gegeven om te worden onder zocht. Het bnbekeiide dier schijnt reeds eenige dagen hier te hebben rondgeloopen. l'OSTERHOLT. Woensdagmiddag ging de landbouwer J. Janssen op een in de nabijheid zijner woning gelegen perceel grond weiken, toen hij niet kwam koffie» diinken en men hem niet op het land zag. ging uien zoeken en vond men hem leven loos in eene langs dat land loopende beek liggen. Hij schijnt door eene beroerte te zya getroffen en alzoo den dood te hebben gevonden. MAASBRACUT. Zondag herdacht de ZeerEerw. heer Engels, pastoor alhier, onder vele blijken van belangstelling den dag, waarop Z.Eerw, 40 jaar ptiesier werd gewijd. BRL'NSSUM, Door de heeren mr. H van GroènehHaai te St. Pieter, J. van Groenendaal te Hilversum en J. II. Beckers te Jabeek is concessie aangevraagd tot bet ontginnen van bruinkool in de gemeen te ter oppervlakte van 140 hectaren. HEERLEN. Zondagavond had in het logemeut E. in de Willemstraat een woordenwisseling plaats. Een polilieageni oi derzocht de twistenden en nam een revolver in beslag. Eenige oogenblikken later uitlen eenige Duitsche mijnwerkers in een café bedreigingen in verband met de visitatie aan 't adres der gemeente politie. Ook deze personen werden ver dacht ongeoorloofde wapens bij zich te hebben. De inspecteur van politie, gewaarschuwd achtervolgde hen, in gezelschap van een agent. Op den Sittarderweg ontmoette zij twee der peisonen, die zich achter een muur verscholen. De achtervolgden hadden eeu grooten kwaden hond bij zich, welken zij den muilkorf afnamen en op de politie aanhitsten. De inspecteur trok zijn revolver en schoot het dier twee kogels in 't lichaam Do twee personen werden aangehouden togen hen is proces verhaal opgemaakt.. HEERLEN. Bij een grooten bosch- en heidebrand (de brand had een uitge strektheid van circa 7 K,M.) die in de afgeloopen week in de omstreken van Heerlen woedde, hadden twee knapen van tien jaar een flésch jenever weten machtig te worden en zich aan den inhoud te goed gedaan. Door den drank bedwelmd had zich een der jongens op het veld te slapen gelegd en zoude daar zeker door het vuur bereikt zijn, had niet een der brandgasten hem tijdig ontdekt en in veiligheid gebracht. De andere knaap werd eerst laat in den avond teruggevon den. ASTEN. Van Maandag tot Woens dagmorgen vertoefde in onze gemeente de heer L. van Moorse!, op zijn reis rond de wereld. Woensdag 1.1. vertrok hij van Amsterdam om deze reis, welke zooveel mogelijk te voet en binnen 4i/j jaar moet worden afgelegd te beginnen. Na een paar dagen in zijne woonplaats Helmond door gebracht- en nier nog eene zaak geregeld te hebben, vert ok de heer v. M. van hier naar Weert. Vandaar zal hij zijne reis voortzetten over Roermond, Maastricht, Luik, Binssel, Parijs, waar hij een tocht genoot hoopt aan te tretfen, om dan naar Genua te wandelen, vanwaar per stoom schip de reis naar Brmdisi wordt gemaakt. Het is een heele onderneming, zoo'n aiarsch rondom de wereld en hoewel wy er het nut niet van inzien, moeten wij toch den inoed bewonderen van genoemden heer, die zoo iets durft wagen. 7x>tider een cent op zak van Amsterdim vertrokken, zal hij door verkoop van Ansichtkaarten, liet houden van lezingen enz. in zijne be» hoefietMrac! ten té voorzien. VLIERDEN. Maandagmorgen werd zekere Maitinus Vlemraix, bijgenaamd Knipperdol, wonende te Someren, alhier dood in een toscli gevonden. Van de vondst werd aangifte gedaan bij de marechaussee te Asten en het lijk werd per kur naar het lijkenhuisje vervoerd. HELMOND. Zondagavond is door ze keren v. K. in het Geremt met een re volver een aanslag gepleegd op B. Naar gezegd wordt was in een herberg tusschen deze personen twist ontstaan, waarop zij naar buiten zijn gegaan en door v. K. oen schot op B. werd gelost, dat een schamp- *r.-'-e' '»cH r'ioott •'s"s,r/aakte. De politie heelt de zaak in handen. MILL. Dinsdag 16 April a. s. zal voor do Rechtbank te 's Bosch worden behandeld de zaak tegen P. V. landbouwer geboren en wonende te Mill, thans ge detineerd ter zake van den moord, 28 Januari jl. gepleegd op den veldwachter J. A. Maas alhier. Er zullen worden gehooid 18 getuigen en 2 deskundigen. Als verdediger zal ambtshal vo optreden Mr. H. J. van Leeuwen advocaat procureur ie s Bosch, OSS. Dezer dagen kwam een jongen van éirca 14 jaren alhier op den IDuvel een schoenwinkel binnen om voor kleine zus een paar schoentjes te koopen. De winkeljuffrouw zet 5 a 6 paar heel mooie modellen ter bezichtiging voor hem neer. De jongen schudt ech'er bedenkelijk het hoofd. Moeilijk kan hij keuze maken, 't zyn blijkbaar niet precies de schoentjes welke moeder bedoelt. Bij de hand als de juffrouw is, gaat ze natuurlijk dadelijk nog e«n paar andere schoentjes toonen, en draait zich om naar de kast. -Och, doe nu maar geen moeite, juffrouw, ik kom liever i og eens terug. Dit zeggende vliegt, de jongen den winkel uit. Hij had de kans gezien, oiu razend vlug een paar schoentjes onder zijn jas weg te moffelen. Dat hij bij zijn vlucht nog em heer en dame passeeren moest, die op het oogen blik den winkel bezochten, was voor den volleerden gauwdief geen bezwaar. Hij begreep, dat deze bezoekers, of schoon ze hem nu en dau hadden gadege- geslagen, niet >lug genoeg het rechte van den toestand inzagen en de doortocht vrij was. De winkeljuffrouw hem achterna doch tevergeefs, de vogel, haar te vlug af. was gevlogen Köpeiiiclt in N'oonl-ltrabaiif. In Den Dungen heeft ook een Köpenick- geval plaats gehad. Een zich als veldwachter voordoend persoon had de aardigheid een paar pro» cessenverbaal op te maken. Het eerste kon voor f 2, het volgende (clandestine verkoop van sterken drank) voor den prys van 10 gulden onraiddelijk als boete afgedaan wor den. Na deze bedragen met zelfvoldaanheid opgestieken te hebben, viel de Köpenicker ^en ryksveldwachter in handen. Zondag jl. had op het bordes van het raadhuis een lypische voorstelling plaats. De rijksveldwachter vertoonde den ge vangene aan bet volk, stelde hem in sier lijke taal aan de dorpsbewoners voor en vroeg hun of hij do quasie veldwachter ook aan meerderen bekend was. Daar dit echter niet bleek te zijn, zette men hem weer achter slot. Een dezer dagen deed 2ich te Arnhem een eigenaardig geval voor nl, een dienst» bode weigerde het werk haar door hare patrones opgedragen uit te voeren en staakte alzoo den arbeid. Niettegenstaande men haar hot volle loon wilde uitbetalen weigerde zij zelfs de woning te verlaten. 'len slotte besloot 2y evenwel te ver trekken doch daar het reeds avond gewor den was, vorderde zy naclitlogies hetgeen haar vanwege hare patrones in een loge ment verstrekt werd. De stakende juffrouw verkoos echter niet daarheen te loopen en liet zij zich met een vigelante naar haar hotel rijden. Di'ovf rimle Zaterdagavond werd te Haarlem een man naar het politiebureau geleid, een man met een houten been, een van de zwervers, die geen onbekenden daar zijn cn die nu ook weer dronken was. Zondagochtend werd hij dood in de cel gevonden. gevaren der groote steden. Telkens komen er nieuwe belichten over de gevaren die onze jonge meisjes in de steden bedreigen. Zaterdagmiddag is door een agei t van politie te Amsterdam naar het politiebu reau geleid een 24j ing Duilsch meisje, dat naar Amsterdam was gekomen om een betrekking te zoeken. Op straat, was zij aangesproken door een onbekenden man, die haar zou -helpen." Hij wilde haar brengen in een perceel in de Reguliersdwaisstraat. Alvorens échter hierheen te gaan, vroeg zy aan den agent inlichtingen omtrent dat l uis en bracht deze haar aan het buronu omdat hij wist dat het' perceel, .waarheen zij zich zou begeven, als een verdacht I uis bekend staat. Het meisje, dat geen geld by zich had. zal op liatr verzoek door tusschen. komst dei politie naar haar vaderland worden teruggebracht. Lil «Icn ouden lijd. To Void ho ven (by Eindhoven) zyn in de vorige week een aantal urnen opgedolven, wa; rbij 25 ireheel gave. Sommige zyn met U i i fiouiwi vflinierd nowarden boen» doien opgegraven. Do opgravingen wordeiT voortgezet. - Hij gaf niet meer. Een boerije komt. aan 't postkantoor te Rotterdam oir. een briefkaart te koopen en legde 2i/2 cent neer. Kost 3 cent, zegt de beambte. Niks van an, is liet wederwoord, 't staat er goed op, kijk zelf maar, dan zal je 'tzien. Als ik winst mot geven dan hoefik bij jouw niet te kommen. Publiek geeft het boei tja gelijk waardoor deze by ziju weigering blijft volharden, en zyn geld opneemt. Een heer geeft hem i u een formulier met een 2l/2 ets. postzegel erop geplakt, wat het boerije in zijn overtuiging sterk'. Treinbotsing. Woensdagavond om half elf heeft een treinbotsing plaats gegrepen aan het station Roosendaal, tusschen do laatste trein rici ting Rotte*dam en die lichting Breda. De ho'sing was ontzettend. Eenige rijtuigen werden verhiijzeld, de machine zwaar beschadigd, hel post'ij U'g ingedrukt en de hoofdcomtucicur Smiederna ernstig nun bet I oofd verwond. Gelukkig bevon den zich in den trein geen passagiers. Den geheelcn nacht is men bezig ge weest ni.-t de lyn ri ij te maken, waartoe personeel uit Breda en Middelburg weid opgeroepen. De oorzaak moet gelegen zyn in de omstandigheid, dat de trein richting Breda te ver doorgeleden was. lien dure Irani. Voor de Arnhemshe rechtbank De prijs van het varkeasvleesch is nog al eens afwisselend. Heel veel verstand hebben wij er wel niet van, maar dat men een paar pond ham met een jaar gevange nisstraf moet betalen, lijkt ons toch te duur aldus de -Arnh. Ct.'1 Het was den 5en Februari, 's avonds 11 uur. Juffrouw K. de welgedane juffrouw uit een slagerswinkel te Arnhem, had al al een paar maal den bel uchten K. (niet van de familie) door het winkelraam zien gluren en vermoedende dat hij iets kwaads in den zin had, ging ze eens poolshoogte nemen in den winkel, juist op 't oogenblik dat een man, dien zy pertinent herkent als J. K. (een vriend van den beruchte) in gebukte houding met iets den winkel uit vluchtte, Dat -iets" was 'n ham en voor dat -iets" dat K. volgens zijn eigen verzekering niet eens gestolen heeft, wil het O. M. hem nu een jaar laten brommen. Die hooge straf wordt echter begrypelijk wanneer men weet dat K. van 18991902 negen maal veroordeeld is.

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2