Limburgsch Nieuws, Nieuws uit de Huurt. Algemeen Nieuws. Burgemeester en Wethouders VENRAY. 23 Maart 1907. Morgenavond om O uur zal Mgr Dr. Nolens in de Muziekzaal eene lezing houden over het Arbeidscontract. CjWij hopen dat, niemand zal verzuimen deze belangrijke lezing bij te wonen, daar bij de invoering van het Arbeidscontract zoowel werknemer als werkgever hiermede rekening zal hebben te houden. Zondag had in onze Parochiekerk, naar aanleiding van liet feest van den H. Joseph, patroon van den R. K. Volks bond. eene indrukwekkende plechtigheid plaats. Om zeven uur werd een specisle H. Mis opgedragen, waaronder alle leden gezamelijk tot de H. Tafel naderden. 's Avonds bad in de Muziekzaal een ge zellige bijeenkomst plaats, welke door den President werd geopend met den groet G. z. J. Chr. Hij brengt dank aan de leden, voor de trouwe opkomst des morgens bij de Generale Communie, vervolgens brengt spreker hulde aan de Zeereerw. heeren Pastoor en Kapelaan, aan de fanfare Euterpe de gemeente en den heerWerheugen, die voor meubels, zaal, verlichting en ver warming zorgen. De Zeereerw. heer Pastoor feliciteerde de leden hierna met hun patroonheilige, en wees er in keurige bewoordingen op, dat de godsdienst tiet fundament moet zijn van de vereeniging. Na nog een en ander bespioken te hebben, onder het ledigen van een heerlijk glaasje hier, keerden allen hoogst;voldaan huiswaarts. Dinsdagmorgen, feestdag van S'. Jozef, werd tot intentie van de St. Jozefsgilde der timmerlieden, in onze Parochiekerk eene H. Mis opgedragen, welke door allen werd bijgewoond Hierna werd door het lot onder de leden beslist in wiens lokaal gedurende het thans aanvangende vereenigingsjaar de vergaderingen enz. zullen gehouden worden. Na afloop bleek dat het Gildehuis thans voor een jaar gevestigd is in het o«fé van M. Jacobs in de Schoolstraat. Deze week is alhier aan de ver schillende eigenaars uitbetaling gedaan van do perceeien grond, verkocht aan de Eerw. Zusters van Liefde te Gent, voor een te bouwen krankzinnigengesticht voor vrouwen. Zaterdag ontving het Bestuur der Schutterij -St. Anna" alhier eene prachtige zilveren Medaille van H. M. de Koningin- Moeder, voer het te houden concours. Door verschillende ingezetenen zijn reeds een aantal fraaie medaille's ge schonken. Dinsdagmiddag is alhier op ruim 30jarigen leeftijd overleden, de heer dr. G, Poels, praktiseerend geneesheer te Boksmeer. In den nacht van Dinsdag op Woens dag omstreeks 12 uur ontstond er brand in een der binnenkamers van het huis van don heer H. E. alhier. Door eenige voorbijgangers werden de bewoners gewekt en slaagde men erin het vuur te stuiten. De in het vertrek aan wezige rreubels zijn echter verbrand of beschadigd. Maandag kregen wij bezoek van een drietal deurklinkenpoetsers, een „dame" en twee -heeren". Met een borsteltje wreven zij langs de deurklink, die op eens in nikkel veranderde. Deftige mevrouwen, eerzatne burger juffrouwen, arbeidersvrouwen allen kochten het kostbare poeder, 't kostte dan ook maar 10 cent per doosje. Onderwijl het stelletje vertrokken was. werden in tal van gezinnen proeven ge nomen om' 't koper een frisch aanzien" te geven. Maar hoe men poetste, 't haalde niks uit. De koopsters^ waren er by tientallen ingevlogen, men had haar eenvoudig een doosje met gemalen kryt in de handen gestopt I Dinsdagmiddag had de voerman L van den heer Slits alhier, aan het station het ongeluk van een hoog geladen wagon stroöhulzen te vallen, met het treurige gevolg, dat hy een tweetal ribben brak en nog eenige kneuzingen bekwam Per «jtuig werd L, huiswaarts ge bracht. Naar wij vernemen zal het Concert te geven door de Fanfare -Euterpe" met de a. s. Paaschdagen, wegens onvoorziene omstandigheden niet plaats hebben. Dinsdag stond voor de Rechtbank te Roermond o. a. terecht Ih. F. oud 21 jaren, landbouwer te Ven ray, beklaagd dat hij te Oirlo op 14 October 1906 P. Kuipers heeft mishan deld. Eisch f 10 of 10 dagen hechtenis. Heden namiddag om 5 uur houdt de Gemeenteraad van Venray eene openbare vergadering, waarin de volgende punten behandeld worden 1 Verslagen Hooger Onderwijs Gym nasium en Mam-inrichting. 2 Goedkeuring Gedeputeerde Staten verhooging presentiegeld leden van den Raad. 3 Verificatie boeken en kas Gemeente ontvanger. 4 Dankbetuiging R. K. Kerkbestuur Leunen. Adres Vereeniging tot bevordering der Pluimveehouderij en tamme konijnen teelt. 6 Adres der bewoners van Overbroek en Veulen. Adres der heeren Payens en Viskei- te s (lage. Schrijven van den Directeur der Gemeen te-Teek er school. 9 Opmaken van voordrachten ter be noeming van leden der Gezondheidscom missie gezeteld ie Venray, ten gevolge van periodieke aftreding. 10. Mededeeling van de verslagen der commissies tot wering van school verzuim. 11 Besluit tot ruiling van een perceeltje grond. 12 Mededeeling van ingekomen stukken. Onze Eiermijnen. Wij lezen in de te Roermond verschijnen de Nieuwe Koerier De toevoer van eieren aan de mijn alhier neemt verbazend toe. J I. Zaterdag waren ruim 100000 stuks aangevoerd. Voor een tweetal jarer. werd zij op iniatief der onderafdeelen der V. P. N. te Neer opge richt In de Pluimgraaf van de vorige week werd ren eeresaluut gebracht aan de oprichters der eiermijnen te Roermond en te Maastricht, die. al hebben zij voor den landbouwer geen nieuwe bron van inkomsten geschapen, deze dan toch ruimer hebben doen vloeien. Met genoegen kunnen wij cons'ateeren. dat ook de kippenhouders meer en meer het nut van den coöperatieven verkoop der eieren beginnen in ie zien. Het getal dergeuen, wo'ke zeggen; -Och wat kan mij di- V. P. N. en de eiermijn schelen, ik kiijiz toch evenveel geld voor mijn eieren en zij worden my bovendien aan huis afgehaald." slinkt met den dag. Men begint Ie hegrijpen, dat de hooge rijzen, die én in winkel dn door den op» kooper betaald worden, ie danken zijn aan de eiermijn. De voorspelling is dus ook voorzeker niet gewaagd, dat in een afzien» baren tyd, eik dorp in Limburg zyn oude» - afdeeling der V. P. N. zal hebben, die haai- eieren ten vei koop zal zenden naar de coöperatieve eiprmyn, In 1907 zijn reeds vele onderafJeelingen opgericht en ver scheidene zijn nog inwording. De secretaris der V. P. N. te Oirlo— Venray de heer G. de Ponti, en hot Be stuur der eieimynte Roermond is steeds bereid aan eik een inlichtingen te verstrek ken over de oprichting van nieuwe onder? afdeeiingeu. maakt en nadat het kadaver onbruikbaar was gemaakt, begraven. HELDEN. Zaterdag gerankte het 3 jarig kind van P, J. van den Beuken te Spitsberg, zeker spelenderwijze in een onbewaakt oogenblik in een plasje water, waaruit het levenloos werd opgehaald. WEERT. Met den trein van 10 02 arriveerden dezer dagen een 4tal net ge- kleede, als reizigers uitziende heeren, van wie een herkend werd als een bekend kwartjesvinder uit Amsterdam. De station chef waarschuwde de stedelijke politie, die het viertal den geheelen middag op de hielen zat. Om half 4 was het viertal aan het station >m tnet den trein van 3.02 in de richting Budel te vertrekken. In de wachtkamer 3e klasse zaten een tweeial hcereiiluidjes. die blijkbaar een paard hadden afgeleverd, wat het bedoeld vietal in de gaten had, want toen de trein binnen was, stapten allen op het laatste oogenblik in het compartiment, waar de boertjes plaats hadden genomen. Door den aan het station dienstdoende» agent Dam werd aan de boertjes verzocht om in eet) mder coupé over te stappen waarover het viertal gebelgd was, De stationchef verwittigde daarop direct 'zijn Coii-ga te Budel wat voor heeren de trein van.3.02 te Budel zou brengen. Aan de activiteit van den lieer station chef alhier en de gemeentepolitie is liet zeker te d iii.én. d «t het viertal zijn slag in onze i iet heeft kunnen slaan. EYGÈLSHOVEN. Alhier doet zich het volgende geval voor Een inwoner ging bij den Burgerlijken Stand aangifte doen van de geboorte van een kind. toen dit reeds 14 dagen oud w.«. De Ambtenaar van den Burgerlijken S'and wilde echter deze aan gifte niet. qikenc n. d >ar ze in strijd is met de We Op'ott, .oogenblik heeli dat kind dus gee nnnm. Moml «>n Klauwzeer. Vanwege de Directie van den Landbouw wordt eene brochure uitgegeven: -Mond en klauwzeer", door dr. J. Poels te Rot terdam, waarvan voor Landbouwvereeni- gingen, ter verspreiding onder de leden, exemplaren gratis verkrijgbaar zijn. Dr. Poels gaat in het werkje het ver loop en de nadeelen dor ziekte na; behandelt ook de smetstof, de wijze van verspreiding der ziekte, haar bestrijding. Ten slotte zegt hij -Wanneer alle veehouders by elk ver dacht verschijnsel van mond en klauwzeer onder hun vee hiervan onmiddelijk aangifte doen bij den burgemeester, dan kan men door de toepassing der wettelijke bepa lingen de algeraeene verspreiding van het mond en klauwzeer in Nederland zonder twijfel keeren, misschien zelfs, zonder tot afmaking over te gaan. «Wijl het vee zich thans nog op stal bevind, kan men de hoop koesteren, dat men door strenge toepassing der maat regelen en met medewerking der veehou ders de ziekte overal, waar zij van uit een naburig land in ons land wordt over gebracht, kan onderdrukken. -Wanneer zij evenwel in het vcorjaar, als vee naar de weide gezonden wordt, ergens in ons land eenige uitbreiding mocht verkrijgen, dan zou het misschien niet mogelijk zijn onzen veestapel tegen deze plaag te beschermen," HORST. Door de marechaussee aan gehouden is van hier naar de gevange nis te Roermond overgebracht P. G. Tï. oud 26 jaren, veenarbeider te Vooraraerica verdacht van diefstal van een kaas. ten nadeele van H, Bartels. GENNEP, Voor de arrondissements rechtbank te s Bosch stond Dinsdagmor gen terecht Elisabeth Bertha L. huisvrouw van J.F. uit Gennep, beschuldigd van diefstal ten huize van Hormaous Maas al* daar, Eisch, 6 maanden met aftrek van preventief. Mr. Kolfschoten pleitte Cle mentie en drong er bij de rechtbank op aan te voorkomen dat het kind, waarvan beklaagde zwanger gaat, in de gevangenis worde geboren, wijl dit voor zijn later leven als een smet zou kunnen worden aan gerekend, terwijl het toch zelf onschuldig is. Alhier is een koe van den landbou wer de R, lijdende aan miltvuur, afge» DEURNE. Zondag 1,1. had alhier een plotseling en onverwacht sterfgeval plaats. I)e Wed A'. Donven; die gezond en wel naar de eerste H Mis was gegaan, werd na eenigon tijd in de kerk vertoefd te hebben eensklaps door een beroerte ge troffen. Meende men aanvankelijk dat ze door een flau :e overvallen was, vooraleer de kerkdeur bereikt was om haar in de versche lucht te brengen, had zij reeds het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. HKLMONf Maandag is te Amster dam eene'vc ng gehouden van aan- deeihoSuk -uier en stroohuizfn fabriek aihiti', thans in liquidatie. Per 'elegram is iner liet bericht ontvangen en aan de arbeiders bekend gemaakt, dat de fabriek wel in andere handen zal overgaan, doch de werkzaamheden voortgezet zullen worden. CUYCK. Wat de aanhangige staking onder de tabaksbewerkers, werkzaam bij de firma Philipeen en van Hussen alhier betreft, kan men nader melden, dat er tusschen werklieden en patroons eenige overeenkomst is gesloten, wat betreft loon. kwestie en tabaksbewerking zoodat den stakingsplannen voorloopig de kop is inge drukt. Vrijdagavond is een der werklieden dien men verdenkt de stakingsplantien hoofdzakelijk te hebben bewerkt, door de patroons gedaan gegeven. Door den ta» baksbewerkersbond wordt dezen werkman, voor den tijd dat bij geen werk Leeft., nu een vergoeding verleend van f 6.50 per week; plus 50 cent voor elk kind. CUYCK. Op de Maandag gehouden paardenmarkt waren slechts een zeer gering getal exemplaren aangevoerd. De handel betoekende zoo goed als nihil. De gehouden markten die als proef moesten gelden en waarvoor het Gemeentebestuur al het mogelijke gedaan heeft, hebben blijk gegeven, dat zij geen levenskracht kunnen krijgen, Het schijnt, dat Cuyck met zijn buiten gewoon bloeiende veemarkten bet niet zal brengen tot ben goede paardenmarkt, Do schuttersvereeniging -Onder ling Kunstgenot" in deze gemeente afd. Vianen. is voornemens dezen zomer aan hare zusterverenigingen een grooten na» tionalen schietwedstryd aan te bieden en wel op 14 Juli a. s. Verschillende prach tige prijzen zullen beschikbaar gesteld wor den EINDHOVEN. Een zeer ernstig on geluk vond Maandag alhier plaats. Een der werklieden verbonden aan den ver bouw van het hotel des heeren Goossens acn het station, verloor het evenwicht, toen hij zich op de bovenste stellingen bevond, Hij stortte met het hoofd op de ijzeren ribben, waarop een der plafonds zal komen te rusten. Doodelijk verwond werd hij naar het gasthuis overgebracht. loods vaartuig te Hellovoetslnis, van de reddingsboot President van Heelvan de vht en van de sleepboot Wodan, met welke beide de laatste nachtelijke red ding gedaan is, fraaie foto's gezonden van de pier en van het wrak van het stoom schip Berlin. De foto's worden blijkens hot onder schrift ter herinnering aan 22 Februari 1907 aangeboden en -als persoonlijk blijk van 's Prinsen groole waardeer ing van de uitnemende plichtsbetrachting en meuschhevendo wijze van optreden bij liet redden van schipbreukelingen van het stoomschip Berlin aan den Hoek van Holland. Deze opdracht is door Z, K. H. onder» trekend. Iloodlioiif IJselvee. Het roodbont IJselvee wordt in den laat sten tyd meer en meer gezocht Dezer dagen heeft een commissie uit Limburg bij de heeren Bredenoord te Nybroek en Kat- tenwinkel to Olst. twee pinkstieren van genoemd veeslag aangekocht, resp. voor f 230 en f 240. Werkloosheid. Te 's Gravenliage hebben ongeveer 600 werkloozen besloten dagelijks in optocht door de stad te trekken en. mocht de politie dit verhindeien en den stoet ver spreiden, onmiddelijk ondeiling een punt op te geven, waar men weer zou aaneen» sluiten. De eerste dezer -hongeroptochten" had Woensdagmiddag onder politiegeleidc plaats S<*fM nieuws». Op 'n advertentie in een der bladen kwam zich te Enschedé een werkvrouw aanmelden. Ze maakte door haar optreden en praten reeds dadelijk een goeden indruk en verkreeg de voorkeur boven andere sollicitanten. Op de vraag van mevrouw, welk loon zij vei langde voor tw ee dagen per week klonk 't antwoord' -15 cent per uur meteen arbeidstijd van 8 uur per dag. Mevrouw kon zich, aangaande het getal werkuren niet verplichten, zoodat de de onderhandelingen afsprongen. Mevrouw dacht er blijkbaar niet aan. dat we leven in de eeuw der Democratie. Kel-overgrootmocder. Te Oldeboorn is ter aarde esteld het lijk van de 89jarige weduwe S. Terpstra. die het zeldzaam voorrecht heeft gehad het overgrootmoeder te zijn en alzoo een kind vau haar ierde nakomelingschap te kun nen aanschouwen. l egen fli-aiikmisln uik. In de n< ;i»lyke ^ndejs, waar, z mals men weet. bet <T> nriimisbiuiii stern heeischt. worden door de overheid tal van pogingen gedaan, oin aan deze volkskwaal paal en perk te stellen. De wetgever streng, de opvoeders van het volk tract: ten te doen wat er tegen gedaan kan wor den. Zoo lazen we dezer dagen een eigenaar dig middel, dat, met goed gevolg, werd toegepast. In een kleine plaats had de burgemeester van zijn bevoegdheid gebiuik gemankt en laten afkondigen, dat bij elk geval van openbare dronkenschap de ovei- treder een bedrag van 2.50 kroon zou storten in de gemeentelijke armenkas. Deze boete werd natuuilijk n et tegenzin betaald en omdat er veel gedronken weid in het bewuste plaatsje, werd er ook veel gemopperd. Toen bedacht de burgemeester er het volgende op hij stelde zich in verbinding met den predikant, en deze las voortaan eiken Zondag van nen kansel af,de in Zweden gebruikelijke dankbetuigingen ten behoeve der armen van do plnais, De gemeenteleden kregen dus te hooien: -Door smid Anders is 2.50 kr. in de ar menkas gestort door metselaar Pet»!sis 2'50 kr. in de armenkas gestort door enz." Iedereen begreep natuurlijk hoe de vork aan den steel zat, cn wat er achter deze vrijgevigheid school. En geen openlijke dank, maar welverdiende bespotting was net deel van deze liefdadige drinkebroers. Men kan zich echter niet voorstellen, hoe goed liet middel werkte. En beter dan de zwaarste straffen stuitte deze openbare dank van den kansel afgelezen, hun drank zucht. hevige paar nog ver is Naar men meldt, heeft prins Hendrik aan alle leden der bemanning van het llontilerslaking van mijn- werkers. Er broeit, iets Tegen Mei a. s. zijn alle mijnwerkers van België besloten den arbeid tegelijk neer te leggen, om alzoo over het ge» heele land den Surigen werkdag te verkrij gen. ALWEËIt 2 VREESELIJKE MIJNRAMPEN. Mijngaciontploffing, NI dooden iJflbreuk. 22 SlaeliioUers. 1907, pas ingetreden, heeft zich al op bloedige wijze geteekend, door ongeluk ken op allerlei gebied. Nu weer twee vreeselyke mijnrampen. In Lotharingen, nabij Forbach, heeft nl. in de roijn KWnrosseln in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een mytigasontploffing plaats gehad, Op t oogenblik Tan de u'tbarsting moeten in de 417 M. diepe Vileminput 210 a 245 mijnwerkers byeen geweest zijn- Bovengronds had men niets bijzonders vernomen, en eerst toen de lift'boven kwam met eepige doodelijk verschrikte arbeiders, die de ramp ontsprongen waren werd men zich bewust welk een drama weder in den schoot der aarde was af gespeeld, Onmiddelijk zijn toen de directeur der mijn met een paar hoofdambtenaren naar beneden gegaan en spoedig gingen ook reddingsbrigades met Draeger apparaten aan den arbeid, Het allereerst vond men in de mijn, den opzichter Hayon, die terstond Daar boven werd gebracht doch daar. zonder bij kennis gekomen te zyn. vrij spoedig overleed. In den loop van den Zaterdag werd met koortsacntigo haast voortgewerkt ea men slaagde er in 68 lijken boven te bieugen, tuhjjke zwaar en een lichtgewonden. 40 mijnwerkers werden t.ieii mist, naar het schijnt zonder eenige kan» hen nog levend te zullen terugzien. Zij zullen zoo goed als zeker onder de instoitingen begraven ztju. Van de zwaar gewonden stierven er 3 nog vrij gauw en helaas durven do doc toren slechts instaan van do overige zwaar gewonden er hoogstens 1 in het leven te zullen houden. Di ie zijn er nog stervende. Do helft der omgekomen '.arbeiders is gehuwd en vader. Het gehucht Kleinrosselu alleen heelt er 9 slachtoffers hij, onder welke acht gehuwJen. Van Ludiviller kwamen een vader en eeu zoon tegelijk om Behalve een paar lyken die gestikt schijnen, zijn de me.s'e onherkenbaar door het neergevallen gesteente, waar- onder zij den dood hebben gevonden en door brandwonden. De bisschop van Metz, Z. D. H. Mgr. Denzler, heeft onmiddelijk zijn condolean ces gezonden met 1000 Mark voor de na bestaanden der sl .chtoffers, benevens de mededeeling, dat hij in persoon den lijk dienst zal komen opdragen. Ook de bisschop van Trier heeft ge seind tegenwoordig te zullen zyn bij de begrafenis. Van het andere ongeluk in de mijn Gerhardt wordt de "olgeiide ambtelyke lezing tregeven Zaterdagach'eud om r uur u, by hét atdek-n van de mynwtt* kers in de schacht Mathilda een kahei gebroken en de ophaalbaak in de schacht gevallet!. In den bak zaten 22 man. die allen dood zyu, Do kabel was van giet» staaldraad. Nog op 1 Feb. was hij" aan buig en trek proeven onderworpen en deug delijk gebleken. Op de breuk zijn de uit einden 7an den staaldraad uitgerekt tot fijne punten, als van naalden. De bak ligt in den poel van de mijn. waar bet water 20 Al. diep is. Opdat de lijken bovenge bracht kunnen worden, zal de schacht zoo spoedig mogelijk leeg gepompt worden Wreed. Een boer uit een Hongaarse!» dorp reed -t zyn achtjarig zoontje in een rijtuig naar huis. Onderweg werd hij aangevallen door een boude wolven; en, daar de sneeuw voeten hoog lag. kon zijn paard niet snel genoeg loopen om te ontvluchten. Het gevolg was dat hij door de hongerige dieren werd omsingeld, De vader heeft toen met zyn zoon gegrepen en den dieren als prooi toegeworpen. Zelfs is hij in allerijl er van üour ge gaan. In het dorp aangekomen was hy te ntdaan om zyn daad ;e veizwijgeu. De do» pelingen hebben maar besloten hem 'e -lynchen" maar de politie is tusschen- beiden gekomen en heeft den ontaarden vader gevangen genomen. Sloe Siuii men Paaselieieren hleiiren t Men laat de sieren koken in aftreksel van uienschillen, meekrap, spinazie, saffiaan, lindebloesem of blauwsel. Door uienschillen vei krijgt men bruin en donkergeel, meekrap rood, spinazie groén, saffraan goudgeel, lindebloesem rose en blauwsel blauw. van Venray gelet op het bepaalde art 37 der Drankwet. Maken bekend dat de navolgende aan vragen zijn ingekomeu van P. J. Kuijpers te Oirlo wijk L no 982a, P. H. Kuijpers te Castenray wijk M no 1065, A. Dings te Castenray wijk M no 1059a, ter bekoming van een verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank. dat zij, die tegen het vepleenen der gevraagde vergunningen bezwaren hebben, deze voor den 3 April a. s. aan hun college schriftelijk moeten kenbaar maken. Venray 29 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders voorn. H. ESSER. De Secretaris STOOT.

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2