De H» Joseph Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Onthoofd. Het Pantsersehip »Jena" in de lucht gevlogen. 200 dooden. Aanstaande Dinsdag rieren wij het feest ▼an boveugenoemden Heilige. Het schynt ons overbodig onze lezers ran ▼snray en omstreken aan te sporen dien dag de H. Mis en het Lof ter ecre van Christus' Voedstervader te gaan bij wonen. Zij hebben Zondag 1.1. getuigenis af gelegd, dat zij, dankbaar voor de gunst Zijn oudste bevaartplaats in 4iun midden te hebben. Hem hun liefde on eerbied willeu toonen, ondanks de hinderpalen hun door weder en klimaat in den weg gelegd. Want niettegenstaande den sneeuwval en don daarop plotseling invallenden dooi, welke wegen en paden in modderpoelen herschiep, was de bekende kapel te Smakt goed bezet. Een goed voorteeken voor de talrijke opkomst van Joseph's vereerders op a.s. Dinsdag Waarlyk, waarom zouden zij niet tot Joseph gaan Ia Hy sinds 1870 door Pius IX niet tot algemeen beschermer der kerk verklaard? En zoo ooit, dan hebben wij zeker in onzen tyd Hem de belangen aan te beve len dier.kerk, niet alleen opdat zij rust en vrede moge blijven genieten in ons dier baar vaderland, maar ook opdat zij ver jongd en verlevendigd moge te voorschijn treden uit den strijd, welke haar in vele landen, met name, in Frankrijk wordt aangedaan. Joseph is ook de patroon der Christ©- telyke kuisgezinnen. En nu zal wel geen rader, of moeder, geen enkel hoofd des huisgezins durven ontkennen, dat zij de voorspraak van zulk een machtigen beschermer behoeven, om deugd en godsvrucht in hun woningen blijvend te zien heerschen. Joseph is ook het voorbeeld van alle levensstanden. Vaders en moeders kunnen door zyne voorspraak de genade afbidden om steeds nauwkeurig de zware plichten, welke op hen rusten, te vervullen. Jongelingen en Jong<? dochters moeten zich stellen onder zijne hoede om door zijne voorbede do schoonste deugd, het sieraad, der jeugd te mogen behouden. Op dusl allen a.s. Dinsdag naar Smakt, em in Joseph's genadeeord van dezen veel vermogenden Heilige die gunst af te smee- ken, welke ieder onzer voor zich behoeft. Toont Hem daarbij uwe dankbaarheid voor de gunsten en genaden, welke Hij reeds r»or u beko&um heeft Gy kunt dit, behalve door uwegudirnteht en vereerieg doea door uwé aalmoezen, welke dienen sullen *ua zijn geliefkooed bedeoord te verfraaien en uit te breiden. De ZEw. Heer Rector Cremers ia van plan by de kapel een kostersbuis te bou wen. dat tevens dienen kan voor -y er blijf en logies van hen, die van verre komen. Gaarne doen wy bij deze een beroep op onze lezers, om den ijverigen Geestelijke in zijne pogingen te ondersteunen. Wie hier zijne bijdrage schenkt, geeft haar aan den H. Joseph; en deze zal gewis niet nalaten om den schenkers zijn dank te betuigen, door hun alles te verwerven, wat zy door zyne voorspraak van God ver zoeken. Hierna werd de nieuwbenoemde 2e'besloten het nieuw© Postkantoor to secretaris, de heer P. Simons ge ïustnlleeid De Weleerw. heer Kapelaan Lenders spoorde de leden aan, om a. s. Zondag trouw op te komen en deelde mede dat men 's avonds een gezellige bijeenkomst zal houden. Namens het Limb. Ondersteuningsfonds word medegedeeld, dat er nog tot a. s. Zondag gelegenheid bestaat om zich te laten inschrijven als lid tegen het verlaagde tarief. De -Volkshode"' zal voorlaan per post aan de leden worden toegezonden. Kapelaan Lenders deelde verder nog mede. dat hij een brief van Mgr, Dr. Noler.s bad ontvangen, waarin deze meldde dat hy gaarne voldoet aan het verzoek om eene spreekbeurt te komen vervullen over bet arbe dscontract, doch dat bij tenge volge van andere werkzaamheden oogen» blikkolijk nog geen tijd had. De vergadering werd hierna gesloten met den gebruikelijken groet. Zaterdag 23 Maart a. s. zal het toelatingsexamen gehouden worden voor de Normaalschool on Voorbereidende Klas. Alhier heeft zich in een gezin een geval van roodvonk voorgedaan. De zeoreerw. Pater Maas O. F. M., die lange j uvri professor wns aan het Gymnasium alhier, is ernstig onge steld en reeds voorzien van de jaats'e H.H. Sacramenten der Stervenden. VENRAY, 16 Maart 1907. Posterijen. De Director van het Post- en Tele graafkantoor te Venray, maakt bekend, dat, in h©t vervolg, de woningen, gelegen aan de toegen naar Leunen, Merselo Ooelrum en Oirlo, zullen worden begrepen in de 2*' bestelling der brieven en pakket- post, die op werkdagen des namiddags te half 3 nar van het kantoor te Venray vertrekt. Vee ray. Maart 1907. De Direeteur, voornoemd, BGGINK. Naar wy vernemen tullen de nieawgewyde prieatara pater Ernonds en Pater Wismans hun Eerste Plechtige H. Mis opdragen in onze Parochiekerk op dea lsteo en 2den Paascbdag. Donderdagmiddag arriveerde in het Patersklooster alhier. Z. D. H. Mgr. Hofman, tit.-biaschop van Telmesso, oud- viearius Apostolicus van Zuid-Chansi in China; Z. D. H. was vergezeld van den HoogEerw. Pater Vitalis Keenen, Provin ciaal der Minderbroeders, en den Z.Eerw. Pater Silvarius Breidfeldt, Magister te Weert. Zondag 24 Maart a. s. des namid dags 6 uur zal Mgr. Dr. Nolens in de Muziektaal alhier optreden ais spreker voor alle R. K. Vereenigingen van Venray met het ooderwerp -het Arbeidscontract." De R. K, Volksbond afd. Venray vergaderde Zondagavond in de Muziekzaal. Na de vergadering geopend te hebben, deelde de president mede, dat a. s. Zon dag, hut feest van den beschermheilige St. Joseph sal worden gevierd. Hy verzocht de leden, om alsdan onder de H. Mis van 7 uur, geumenlyk tol de H. Tafel te naderen. ï)e Maandag alhier gehouden jaar markt was druk bezocht. De aanvoer was groot, en de handel, vooral in vet en dragend vee, was zaer vlug. Biggen waren er veel aangevoerd, men betaalde van 7 tot f 12 per stuk, Woensdagavond zijn alhier uit de Pasteur-inrichting te Parijs teruggekeerd, Th. Verbeek en J. Hendriks, die aldaar een drietal weken werden verpleegd, ten- gevolge van een boet door een dollen hond. Zaterdagnacht zijn bij M. aan den Merseloschen weg, een 5tal ruiten ver brijzeld Donderdagnacht zyn ook bij v, M. aan de Langstraat eenige ruiten inge gooid Daar dit m den laatsten tijd nogal herhaaldelyk voorvalt,.ware bet te wen» schen, dat de dader(s) achterhaald, en en voorbeeldig gestraft werden. De verkoop van perceeltjes gemeen tegrond, Donderdag in de Muziekzaal ge houden bracht de aanzienlyke som op van ruim 1 14.300 Veried**- Z-cdu. w-.pporio ..ar nationale driekleur ten huize van den President der Etndsche Schutterij, als mede aau het Gildenhuis, en geen wonder, H. M. onze geëerbiedigde Koningin, heeft het behaagd eene zilveren medaille te schenken aan geuoemde schutterij. Deze prachtige medaille, welke als hoogste prijs zal worden uitgeloofd op het 9 Juni a. s, te houden groot interna tionaal Concours, is te bezichtigen ten ten huize van den heer G. Gossens, President dezer Schutterij. - In verband met de opening van het geneeskundig gesticht voor mannelijke R. K. Krankzinnigen van de Vereeniging der broeders van liefde alhier, hebben Gedeputeerde Staten van Gelderland den gemeentebesturen in dat gewest te kennen gegeven, dat de armlastige R. K. manne lijke lijders, die worden verpleegd in de gestichten, waarmee door de provincie geen overeenkomst' is aangegaan, voor zooveel aldaar plaatsruimte aanwezig is, naar het gesticht alhier dienen te worden overgebracht dat echter tot die over brenging niet behoort te worden overge gaan alvorens het gemeentebestuur zich ervan beeft overtuigd dat noch bij de naaste familiebetrekkingen, noch bij den geneesheer aan wien momenteel de behan deling van den lyder is toevertrouwd, bezwaren daartegen bestaan, eu onder- opmerking dat ryks- en provinciale bij dragen in de verplegingskosten geacht zullen worden te blijven verleend geduren de den tijd, dat de lyders aldaar worden verpleegd. MERSELO, Alhier hebben zich in een gezin twee gevallen van roodvonk voor gedaan. De noodige voorzorgsmaatregelen zyn genomen tegen verbreiding dezer besmettelijke ziekte. Dinsdag had de landbouwer A. Arts, terwijl hy met zijn kar onder de molen stond, het ongeluk van de kar te vallen, waardoor hij een armbreuk bekwam. Den volgende morgen werd hij ter geneeskun dige behandeling naar Nijmegen vervoerd. HORST. A. s. ZoDdng zal het Eerste H. Comrounieleest hier op plechtige wijze gevierd worden. Door de Kon. Harmonie worden de kinderen 's morgens aan de gemeenteschool afgehaald, waarna men onder heerlijke jubeltonen kerkwaarts trekt. MEERLO, Naar wij vernemen worden pogingen aangewend om hier een hulp» telegraaf en hulptelefoonkantoor te krijgen. HELDEN. In de Gemeenteraadsver gadering werd met algemeene stemmen houwen op het terrein, tlnns ingenomen door het huis en den tuin van den heer Hermkes. BEEGDHN. Wy lezen in het -Kanton Weert" Als een voorbeeld dat Limburg nog altijd krachtige en gezonde mannen naar geest en lichaam telt, moge wel het bewys gelden, d >t onze burgemeester, de heer Evers, nog altijd met lust zijne ad ministratieve werkzaamheden vervult, niettegenstaande hij spoedig zijn 70ste jaar zal bereikt hebben en hij het respec tabele gewicht heeft van 174 Kilos. WEERT. Z. D. H. Mgr. J. A. F Hofman, O. F. M. titulnir-hisschop van Telmesso heeft Zondag 1.1. in het Minder broedersklooster te Weert, de H. wijding van het Priesterschap toegediend aan de E.E. Fraters: Ambrosius Koonen, Ru- finus Muró, Caecilius Peelers, Ansfiidus van Lubeek, Melchior Schil te, Philotheus Bolander, Theodardus Ernonds (Venray) en en Gel as us Wjsmans (Venray). Verdér diende Mgr. Hofman de wyding van bet Diaconaat toe aan de E.E. Fraters Aegidius Verkleij, Petrus Nielen Wiliibaldus ten Brink, Fblicianus Smitz, Henricus Brandsmn. Camanus Hentzen. A' noldus Smitz, en Cornelius Komijn eu de Wijding van ht Subdiaconaat aan de Eeiw. Fraters. Ladislaus Hol. Josualdus van Hpmert. Mattheus van der Drift, Chrysogonus van Veen. Hilnrion Verheit, Victorius Beekman, Laurentius van Veen, Euphronius Zant voort, Norbortus Beaufort David do Kok, Crescentius van den Borne en Nicodemus van Heereveld. HEERLEN, Woensdagmiddag bad in de mijn -Oranje Nassau" een hoogst treur g ongeluk plaats, dal den dood oogenbiikkelijk deed intreden. Een jonge mynwerker woonachtig te Voerendaal, was aan zijn dagelykach werk iu de mijn, toen hem plotseling een «teen van buitengewoon gewicht op het hoofd viel. De steen, die den jongen man trof, had hem het hoofd als het ware verpletterd, zoodat de hersens overal in het rond ge spat lagen. Het slachtoffer was 23 jaren en ongehuwd, Gebrek ttaaii pasmunt. Men schrijft uit Maastricht Er heerscht hier tegenwoordig gebrek aan Nedoi Ijndsche pasmunt. Zooals men weet mag. na 1 Mei geen Belgische nikkeien of koperen munt meer uitgege ven -.worded, is men l ier bij meeste handetto n^gojinen de Belgische pasmunt niet and." s aan te nemen dan tegen be« dui-'c d v -lies, Ik'ii £<>%viltl baantje. Het getal solicitanten voor de betrekking van burgemeesler van Tilburg moet niet minder bedragen dan het aanzienlijke cyfer van 146. Hoor den drank Maandagavond is te Oosterlioul een ongehuwd 42jarig werkman, die even te voreu in kennelijker) staat van dronken schap was gezien, door de uit Breda komende stoomtram overreden en ver morzeld, 1- dat billijk De -Post' rueldt uit Zevenaar De tweelingbroeders Kr. behoorden iu 1906 tot do lotelinget) der Militie; de eene trok no. 9, de andere 34. No. 34 z.m den dienst voor zyn broeder over nemen, welke overeenkomst door den Militieraad werd goedgekeurd. Men zou nu denken no, 34 wordt soldaat doch neen. Hadden de broeders de over komst niet aangegaan, dan zou no, 9 zijn ingelyfd. Dit laatste zal eerst plaats vinden, wanneer men aan zijn nummer 34 komt en intusschen wordt een ander, misschien een kostwinner van een arme weduwe, de dupe van een klaarblijkelijke leemte in de wet. Lobbes van een vent. Op school zeiden zo altijd, dat ie 'n lobbes van 'n vent was. En dat was ie ongetwijfeld, Of ze 'm op zijn rug slomp- ten, of 'm uitscholden voor «Grutje'', ot 'iu plaagden met Dientje meisje met zwaï te schitter oogen en donkere vlechten, welke zwaar zwart langs 't bleeke nekje stroomden, 'i kon 'ni allemaal nitts schelen, gooiige kaerel als ie was, lobbes van 'n vent. kalf van 'n jongen. Toen ie van school ging, en bij een timmerman in de leer kwam waar hij alles leerde, behalve timmeren, vooral met kwitanties loopen, wai er geen sulliger bass in de wereld, die onverschilliger kon staan tegenover jok en jool en spot.dan hy. Niet, dat io zich zeiven niet sterk voelde neen hoor. uls ie zyn arm, met zijn elleboog beentje als hoekpunt en het A I) I nn I. IV, a. Iirli.,.. n n,. .1». Il - I i CUYCK. Op de voni j «ai smarkt van Dinsdag waren aangevoerd 318 runderen en 236 biggen. De prijken van hel vette ve) waren nog hoog. Zoo gold het vette vee van 33 tot 37 cent per half kilogram; het mager van 70 tot 135 gld. het dragend vee van 175 tot 255 g d. per stuk. De prijzen der biggen waren weder buitengewoon hoog. Zo deden van f 8.50 tot f 13 per stuk. De markt was zeer druk bezocht, Aan den afgevaardigde voor Grave, nir. dr. D. Kooien, is gevraagd pogingen te willen aanwenden om den trein, lich ting Nijmegen, die om 2.38 van kruis- punt Beugen vertrekt, te doen stoppen aan 't station Cuijk. MILL. Voor de Bossche reentbank stond terecht P. V. geb. en wonende te Mil (gedetineerd als verdacht van den moord op den veldwachter Maas te Mill) beklaagd, dat hij in 19U3 te Mill in de herberg van W. A. Thyssen, H. Janssen gepoogd heeft te wurgen. HELMOND. Op de beide Paasclidagen zullen alhier wedstrijden gehouden worden op een verplaatsbare wielei baan, daarna wordt de baan te Tilburg opgericht STRATUM. Een zeer ernstige mis handeling heeft Zondagavond alhier plaats gehad. Even over do grens der gemeente Eindhoven, op den rijksstraatweg werd de heer P. Raaymakers, bewoner eer,er villa aldaar (ran beroep wijnhandelaar), terwijl hy even met zijn echtgenoot© uitging, door een drietal onverlaten aan gevallen en ernstig mishandeld. Er moeten daarbij messen gebruikt zijn, daar de heer R. eenige belangrijke sneden over het gelaat bekwam. Iö een zeker deel van Eindhoven werd dienzelfden nacht om half een ook ernstig gevochten tusschen eenige uitgaande per sonen waarbij het mes weer een hoofdrol speelde. De veiligheid io deze omgeving is vooral op Zondagavonden eo anders rast» dagen alles behalve volkomen en dit on danks een tamelijk sterke stadspolitie» macht en een aanwezige sterkte van p.m, 11 a 13 marechaussees. De bewoners zyn dan ook steeds in het bezit van vuurwapens, teneinde op aangename ontmoetingen voorboreid te zijn. ondtrarm^cü^boveriarmgedeelie als de twee beeiien, van gestrekte:) hoek spande rot hoekjvai) sleulus enkele graden, dan kon den j'n vrienden in b< wonder ing komen voor de opzwellende en opgezwollen spieren en pozen, die als strakke viool snaren aanvoelden. Maar hij vond "het eenvoudigweg de moeita niet waard z'n'plugers te lijf te gaan. Men heeft vele van deze types in don lande. Deisierkste menschenen hon den roeren zich dikwerf het minst. Ongeveer kan men zicir het gevoel van bevreemding van zijn vrienden voorstellen toen het bekend weid. dat Hannes, zoo heet de held van dit vei haal. tot 6 maan den gevangenisstraf was veroordeeld we gens ernstige mishandeling, En toen Hannes van liet roo're dorp terugkwam, in de donker? stad, toen zagen zyn vrienden hem er eens op aan. maar ze zeiden niets en Hannes zei ook niets. Het duurde niet lang of er stond w eer een deurwaarder aan Hannes' deur. Eo Hannes vertelde aan eenieder, die het hooren wilde, dat ie procesverbaal had gekregen wegens wederspannigbeid tegen de politie... "t Was een echte lobbes van een jongen dien uw rechtbank versl tggever heeft zien staan in de zoudaarsbank. Zijn mond was ojea van verbazing, en zijn blauwe oogen blonken trouwhartig, en zijn wangen waren gezond-keurig. en blijkbaar had ie weinig in een studeervertrek gezeten Hannes' geheim kwam uit... De jongen dronk. En als ie drupske te veel ophad, dan verkeerde zijn iobbes- achtigheid in onberekende!) drift. En zöó had ie zich tegen een agent verzet, Uie hem wegens dronkenschap arresteerde. Het O. M. cischte 45 dagen hechtenis, Er zijn velen als Hannes in den lande. Te Aken 'treeft op de binnenplaats van de gevangenis Zaterdag de onthoofding plaats gehad van den 19jarigon mooi denaar Willem Schilly, welke na uit liet verbeter huis ontsnapt te ztji» in Sept. jl. den re chercheur Jungnickel, die hein wilde arresteeren, a bout portant doodschoot De Rechtbank te Aken veroordeelde hein in October ter dood, het hooger beroep beroep werd verworpen en een verzoek om gratie werd door den keizer van de hand gewezen. Vrydagavond arriveerde uit Maagden burg de beul Grozzler mot zijne beide hand langers en zette de uit Keulen toegezonden guillotine in den nacht op. Schilly wieu Vrijdag in den namiddag zyne aanstaande terechtstelling was aangezegd, ontving zyne moeder en bield zich daarna den ganschen avond en nacht met den ge- vangenisgeestelijke bezig. Te 12 uur in den nacht communiceerde bij. Zateidagmorgen te half zeven werd by naar de binnenplaats gevoerd, waar hy ten overstaan van den gevangenis directeur, den president van de rechtbank den kapelaan en een paar autoriteiten het leven liet onder de valbyl. Zyn lyk werd onder toezicht van den kapelaan ter aarde besteld. Groote plak katen deden in de stal Aken den burgers kond, dat Schilly's hoofd gevallen was. Afscheidsbrief van een ter dood veroordeelde. AKEN, 8 Maart 1907. Lieve Moeder en zuster Klara I Ik deel U nog eenige woorden mede, opdat ge nog een aandenken van me hebt. Lieve moeder en zuster, ik bereid me op alles voor, nog in den komenden nacht zal ik de 11.11. Sacramenten ontvangen. Ik hoop thans naar een beter oord te gaan, waar ik ook vader en mijn broeders hoop terug te zien. Thans wil ik eindigen en zeg U voor den laatsten keer vaarwel. Uw dankbare zoon en broeder groet en kust U. Wiliielm. 9 Maart 1907, 's morgens om 7 uur, zal mijne ziel voor den allerhoogste!) Rechter, die Hemel en aarde gemaakt heeft, ver schijnen. Tot wederziens daarboven. Vele groeten aan allen. Smokkelen. Uit M.Gladbach wordt gemeld Het onderzoek in veibanJ met l.et smokkelen van vee op groote schaal wordt nog steeds voortgezet. In den laatsten tijd is in de omstreken van Geilenkirche.) by verschil lende boereu vee in de stallen in beslag genomen, omreden dit uit Holland over gebracht was geworden. Verschillende van de in het onderzoek b trokken handelaars, slagers en land bouwers hebben do wijk Haar Holland genomen, Naar ver luidt, ligt liet niet in hunne bedoeling om zich daar te vestigen en zich aan do straf te onttrekken, d«ch alleen om niet in voorarrest te worden gesteld, l»at ook door de Hollaaüsehe overheid zooals uit KeuK-n .an meer bladen gemeld wordt, naar aanleiding hiervan aanhou dingen zijn bevolen, is natuurlijk onju s', want in Holland beeft zich niemand aan overtieding schuldig gemaakt; daar ze hun vee kunnen verkoopen aan wien ze willen. Wel beeft 't den schijn, alsof de tioilandsche overheid door- ei schillende inlichtingen de bezigheden der politie en kommiezen in ae omstreken van Geiled» kirchen en lleinsbeig ondersteund had. Ook zullen zich ve, 'lillende bebmbten, dio belast waren met het inschrijven van iu voer bitjetien zich te verantwoorden heb ben, omdat zij het voorschrift, dat het vee ook werkelijk aangewezen moest w rÜeft, niet in 't oog hebben gehouden en daar door de groote smokkelarij in de hand werkten. Velschillende dier beambten hebben de biljetten zelf niet gereed gemaakt, doch zulks als iets vour den vorm beschouwd en du zelfs aan hunne vrouwen cf familieleden overgelaten. Een vreeselijke ramp, nog veischnkke- lijker dan die aan den Hoek van Holland welke geheel Europa in beroering bracht, beeft Dinsdagmiddag in T»uloti plaats gehad. Het pantsersehip -Jena", dat in de haven van TouIon lug, is met den kruit- voorraad in de lucht gevlogen. De -Jena" bad 688 man bemanning Men schat het aantal gewonden op 200 en dat der dooden eveneens op 2O0, De ontploffing moet geweten worden aan zelfontbranding van bet kruit, waarvan 25 ton aau boord was. Een stuurman, die ontkomen is, vei telt. dit de ont ploffing plaats'bad, tydens een bijeenkomst in bet verblijf der adelborsten, Verscheidene gebouwen van de marine werf begonnen vuur te vatten men vrees de ten zeerste voor de schepen op de reede, met name voor liet pantsersehip Suffren, De Jena was bel mooiste pantsersehip der vloot. Om drie uur brandde de Jena nog veidere ontploffingen zijn echter niet meer te vreezen. daar het dok met water gevuld kon worden de omgeving is niet ernstig beschadigd. Admiraal Bienaimè schrijft de ontplof fing toe aan zelfontbranding van bet kruit Na zekeren tijd toch wordt het kruit ontleed, waardoor er warmte ontwikkeld word', zoodat het kruit voortdurende aandacht eischt. De Jena had 25 ton kruit aan boord, het was naar de mtenii g van dien admi raal het schoonste Fransche pantsersehip, welks type als grondslag voor toekom» siige oorlogsschepen moest dienen. Schout by nacht Manceron is gewond over het lot van den commandant en den tweedeu officier had men om 6 uur nog geen zekere berichten. Men sprak van slechts een 50ial dooden, en meer dan 100 gewonden. Monis, lid van den Senaat voor Giron» de, heeft een interpellatie over de ramp aangekondigd, welke ramp des te erger

Peel en Maas | 1907 | | pagina 2