IB. Treurige gevolgen. Wat moederliefde St.Jozefsfeest te Smakt vermag ZATERDAG 23 FEBRUARI 1907. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 8 Uitgever W. A. Van den Munckiigf, Venray. Feuilleton. Verkeeren en trouwen. Abonnementsprijs per kwartaal voor Vbnray SO c. franco per post 65 c. voor het buitenland by vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. Prijs der Advertentiën: van 1 4 rogels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. De Senator Piot, heeft aldus lozen wij onder de berichten uit Frankrijk, hoeft minister Caillaux schriftelijk verzocht in het nieuwe wetsontwerp op de inkomstenbelasting, groote ge zinnen niet alleen te ontheffen, maar hun een schadevergoeding toe te kennen, in verhouding tot het aan tal kinderen. Ziedaar de geschiedenis van ten volk in Geinige woorden- saaingovat. Herinneren wij ons hoe lot het eerste menschenpaar, het veelzeggend woord door den Almachtige was gesproken, dat zij er voor te zorgen hadden, dat de aaide bevolkt zou worden. En als voor een wonder, stond langen tijd de wetenschap stil voor dit feit, hoe het Gods woord zoo schoon en zoo snel in vervulling was gegaan. 't Was haast onmogelijk, dat uit één enkel menschenpaar binnen be trekkelijk zoo korten tijd de geheele aarde was bevolkt geworden. Do raensch echter, sinds zijn val zoo revolutionair aangelegd tegen het hoogste gezag, roept ook in dit opzicht uit ik wil u niet dienen. De genietingen ja, die mogen niet prijsgegeven, maar kinderen, wat een zorg zijn ze, wat een last Hij bracht het zoover zelfs in zijn boosheid, dat hij stelselmatig de be doelingen des hemels Ie verijdelen tracht, dat hij in zijn waanwijsheid aan do wereld wil leeren en voor schrijven, hoe een zeer beperkt ge- lal kinderen reeds voldoende is, niet alleen, maar ook te beter daardoor de maatschappelijke algemeene wel vaart kon worden bereikt. Zoo zien wij de twee meeaingen in de praktijk des levens toegepast. Hier den betrekkelijk arme, die zijn taak in 't ronde bezet ziet van 1 Ik Z 'U banken Nooit van mijn lften integendeel, ik heb, een heiligen afschuw van roenschen, die zich overgeven aan het ellendigste kansspel, dat ik ken Daar ziiten nu de menschen ginds, die olkeu dag met hun leven spelen als met een getemde» jaguaar en verspillen in één nacht wat zij in een heele maand verdienen hun horloges, hun juweelen, hun paarden, De aitiesf, die speelt, is tot alles in staat, daarvan kan ik u een treurige geschie denis uit royn eigen leven vertellen. Het was de heer Julius Kreu'zberg, een oude dierentemmer en eigenaar van een menagerie, die in een Berlijnsch café voor artisten zoo tot mij sprak, toen hy van een naburig tafeltje werd uitgenoodigd deel te nemen aan het kaartspel, Zooals u weet, begon hij nu te ver tellen, trok ik voor vijftien jaar, toen ik hier ging rentenieren, onder den naam van Jules Wheeler rond, Toen waren er nog geen centrale kooien, dio in de mané ge werden opgesteld, maar de transport wagen diende tegelyk voor kooi, waarin een dikwijls niet'gering getal huwe- lij kspan den 't Is een getob en gezwoeg van den vroegen morgen tol den laten avond, want zij vragen zoo veel, nu voor dit dan voor dat. 't Is een zorgen bij dag en bij nacht, voor Heden en toekomst, zoo althans voor de toekomst te zorgen niet geheel 011 al de perken te buiten gaat. Maar ze dragen, die ouders, zon der morren den last, dien men ook iq zekeren zin den last des Heereri zou kunnen noemen 011 zoo al geen dolle vreugde, dan toch vroolijke tevredenheid verheldert hun ge zichten. Best gedaan, al gedaan en op den goeden God vertrouwd, dat is hun leus. Maa1' anderen weten het beter, naar ze denken, dan Hij daarboven in hoever ze mee te werken hebben aan dat oude gebod. Zij gaan, '1 is wel juist in strijd met Zijn wil, bedaard hun gang. Zij zeggen: zooveel, niet meer. Want wij kunnen het niet bekostigen. Zij verdienen vrij goed, leggen zelfs wat over, en klimmen lang zamerhand een trapje hooger. Maar is 't bij hen ook wel altijd zoo frank en vrij gevoel daar op 't hait Knaagt er zoo nu en dan niet een bijtend, zelfverwijtend geweten Gebeurt 't ook al niet dikwijls dat 't zij toeval of wat ook juist die paar kinderen, die ze met zooveel te meer zorg en liefde om ringden, worden weggemaaid door den wreeden dood En dan zijn de jaren voorbij. Frankrijk heeft 't ver gebracht. Het wil den godsdienst immers stel selmatig uitrooien, hoe zou 't dan in dit opzicht God dienen willen En 't land wordt ontvolkten't gaat langzaam terug en men gaat als gold het men vergeve de uitdruk king, dieren, er premien opzetten 't Zijn wel treurige g ivolgen M. Ct. de uitvoering plaats had en die daarvoor midden in de arena werd gereden. We konden trouwens ook met vier, op zijn hoogst met zes dieren werken. In dien tijd, waarvan ik nu veitel, had ik drie leeuwen, flmke dieren, en een leeuwin -Pucha," -Romulus," -Remus eo -Clau- dia". Ik was met do dieren, die uitstekend gedresseerd waren, bij Carré te Weenen geëngageerd en bewoonde met vrouw en zoon drie gemeubileerde kamers in de na bijheid van 't circus, Met mijn vrouw was ik toen meer dan 20 jaren getrouwd, Heel jong nog werd ze mijn vrouw. Zij was afkomstig van een oude Fransche familie van ''kunstrydors en in den circus Ducot geëngageerd als rijderes op het opgezadeld paard en als danseres, toen ik daar kwam met twee gedresseerde ijsberen. Wij hielden van elkaar en wy trouwden Merkwaardigerwijze echter heeft mijn vrouw haar vreosvocr mijn wilde dieren □ooit verloren zij beefde werkelijk, als ze maar in de nabijheid der kooien kwam. Overigens zag zij er buitengewoon jong uit, men hield mij overal voor den vader van mijn vrouw en mijn achttien jarige zoon voor haar broeder, Deze was een wat wilde knaap, hoog opgeschoten, blond brutaal als' een das hond en lenig als een wezel. Van zijn prille jeugd af was de jongeti De Aartsbisschop van Utrecht wijst, er in zijn Vastenraandement op, dat er heden ten dage zooveel ongelukkige huwelijken voorkomen en zegt 0. a. Kan dit ons verwonderen, zouden Wij willen vragen, wanneer we zien met wat lichtzinnigheid en onbezon nenheid soms de persoon gekozen wordt, die de levensgezel of gezellin zal wezen A'vorens een verbinte iis aan te gaan in tijdelijke zaken, z ch tot een dienst te verhinden, een deelgenoot te nemen in zijn zaak, wor len, en te recht, inlichtingen gevrargd, wordt een onderzoek ingesteld n; ai' gedrag en bekwaamheid, wordt Kes gewikt en gewogen. En toch hier geldt u t een ver bintenis, welke slechts tij 'olijke be langen betreft en gemal lijk weer kan worden verbroken. Maar bij een huwelijk een ver bintenis waarbij do Jvccgtl op het spel staan en, welke eenmaal ges'oten voor geheel hel leven is en alleen door den dood kan worden verbroken, zien we soms dat een toevallige ontmoeting, de indruk van een oogenblik, eene opwelling van zinnelijke liefde genoeg is, om de keuze van den persoon te bepalen. Kunnen, vragen Wij, eerbied, achting, liefde, waarop het blijvend geiuk des huwelijks moet berusten, op die wijze inderdaad degelijk ge grond zijn Moeten bij zoon lichtzinnige keuze niet velen bedrogen uitkomen Gebeurt het dan ook niet meer malen, dat men van te voren reeds met genoegzame zekerheid voorspel len kat), dat het een ongelukkig huwelijk zal worden Nu willen Wij hier nog niet grootgebracht in een kostschool ia Zwit- Sdiland, later bezocht hij het pyinuasium te Straatsburg. Hij zou niet in ons vak worden opgevoed, geen kunstrijder of dierentemmer worden, maar zich wijden aan de studie der electrostechniek, Wij hielden den knaap daaiom zooveel mogelijk van ons verwijderd!; alleen in de groote vacantie kwam hij by ons op be zoek, Kijk eens papa, wat mooi zei myn zoon tot mij, toen wij op zekeren dag langs een reclamezuil liepen, waarop myn poilret te zien was in een blauwen hu zarenuniform met tal van zilveren snoeren, ordeteekenen op de borst, de zweep in de hand, aan mijn voeten deleeuwen. In groote letters stond daaronder te lezen: -Circus Can Eiken dag optreden van rar. Jules Wheeler bijgenaamd de leeuwenkoning.'' Allemaal klatergoud mijn zoon, ant- vvooidde ik, Orde» en uniform heb ik me zelf verleend en mijn koningskroon is van karton. Zoo bont als ons heele leven is, ons gezelschap, ons vak, zoo bont moet ook ons costuum zijn, oogverblindend glinsterend-goudpapier en glazen parelen Het publiek wil 't nu eenmaal zoo. Achter dit kleurig uiterlijk zijn meestal veel verdi iet en ellende verborgen, en ge lukkig is de meuscli, wien het lot een andere levensbaan geeft. De sprong in het zaehte en toch zoo I spreken van zoovele», die er mis schien nooit aan denken om God te1 bidden, dat Hij hen moge voorlichten om bij de keuze van een levensstaat en moge Diden bij de verkiezing van een levensgezel of gezellin. Een hoe, B. G. is dikwijls de voorbereiding tot het huwelijk Wanneer er een tijdperk is in het leven van den christen dat hij rein en heilig moet trachten door te brengen, dan is hei zeker wel de tijd van voorbereiding tot de intreding van den levensstaat, waarvan zijn geluk voor tijd en eeuwigheid alhangt. Wij willen hierover niet veel zeggen. Wij wenschen alleen de vraag te stellen of misschien niet m.migeen bekennen moet, dat in zijn leven geen tijd geweest is, waai in hij zich aan zoovele en groote zonden heeft schuldig gemaakt, dan juist in den tijd van voorbereiding tot zijn huwe lijk En kan de zegen van God rusten op een huwelijk, wat dus is voorbe reid En hier meenen Wij het woord raear bijzonder te moeten richten lot de ouders. Ouuers, hoe kunt ge loehiten, dat uwe kinderen een verkeering begin nen, zonder dal er nog uitzicht is op een huwelijk, en dat zoo'n verkeering soms jaren duurt Hoe kunt ge hot voor God ver antwoorden aan uw kinderen zooveel vrijheid to laten in den tijd der verke'ering Waarom uw kinderen niet beter bewaakt in dien tijd, die zooveel gevaren meebrengt Waarom hen niet onder toezicht gehouden Waarom hen alleen ge laten En als ge dan zoudt willen beweren, mijne kinderen zijo braaf en doen geen kwaad, dan zouden Wij u willen antwoorden, aangenomen, vader en moeder, dat de lof aan uwe kinderen gegeven verdiend is, ge zijt oök jong geweest, weet ge dan niet, dat, al is de geest gewillig, de ■H5 heete zand der arena eindigt dikwyls met ziekte, eenzaamheid en don dood zonder iemand om je heen. Uit den droom van roemen goud en lauw oren ontwaakt de artiest meestal in he'. hospitaal. Mijn zoon glimlachte slechts en zag mij mot een zonderlingen blik van terty- de aan. Eenige dagen na dit gesprek ging ik alleen door het Prater naar den circus. Daar klopte mij een net gekleed heer op den schouder, Hij kon ongeveer 30 jaar zyn en zag er uit als een gepensio neerd officier. U bent meneer Kretzberg, nietwaar vroeg hy. Ik heet Holer. Wees zoo goed bd kyk dezen wissel even in ik wou u alleen vragen, of dit uw onderteekening is. Wantrouwend nam ik het papier in de handen. Het was een wissel van 3000 mark op de bank te Berlyn. waar ik mijn geld gedeponeerd had en onderteekend Julius Kreutzberg, Jawel, dat is mijn onderteekening, maar mijn handschrift is nagemaakt. Van wien hebt u dit papier, dat ik nooit onderteekende 1 vroeg ik verschrikt. Dus, dat is niet uw handteekening hernam de vreemdeling. Nu, dan moet ik u een verklaring goven Uw zoon verloor deze som met het kaart spel. Hy hield de bank in een eerlyk spel, metisch zwak is Ja, Wo zouden geneigd zijn te zeggen: zijn de kinderen schuldig, dio zich vrijheden veroorloven, dia niel geoorloofd zijn, de ouders zijn dubbel schuldig, die hun daartoe de gelegenheid laten. Mochten de ouders toch wel hunne verplichting beseffen en bedenken, dat, is het altijd plicht over de ki ide- ren te waken, het meer dan ooit plicht is in den tijd der verkeering, wanneer ze geen oogenblik zonder toezicht behooren te zijn. By gelegenheid der jaarlijkscho feesten in de maand Maart, toegewijd aan den grooten en machtigen Beschermheilige der H. Kerk, aan den Patroon van een gelukkigen lever.staat, der christelijke huisgezinnen en van eeri goeden dood, zal op alle Zon- en feestdagen, nl. op 3. IO, 17, 19^24 en 35 \luart, des namiddags om 3 uur plechtig Lof met Preek gehouden worden. Dinsdag 19 Maart. Feest van SI, Jozef, 10 uur Hoogmis met Proek. Maandag 25 Maart (O. L. Beodschap) nam 3 uur iüomi da Familie r.r. Vierlingsbeek. Zondag 21 April r.al de Congregatie van O. L. Vr. uit Venray ter bedevaart komen efl de Hoogmis met preek om 9 uur by- wonen. 'sNaraiddags om 3 uur plechtig Lof uiet pr eek voor de Congreganisten van Blitterswijek. 20 Mei (2e Pinksterdag) om 3 uur plechtig Lof met preek, komt de II. Fa milie van Ovei loon. Zondag 26 Mei zal de H. Familie van Venray ter bedevaart komen en om half 10 de Hoogmis en preek bijwonen. 's Namiddags om 3 uur plechtig Lof met preek voor de Processie van Sara- beek. N.B. Z. H. Paus Leo XIII heeft aan alle pelgrims naar St. Jozef te Smakt een Vo len Aflaat verleend, op een dag naar verkiezing, ééns in 't jaar op de gewone voorwaardar, mits men iu do nieuwe Kapel korue bidden tut Zyne uventie. en niemand dwong uw zoo om daarsa 1 deel te nemen. Hy speelde als een dolle, veiloor, gaf zijn wootd cn bracht e-nige U'en Uier dozeu wissel. Ik voelde, hoe ik duizelig werd; alles draaide met mij in het rond, ik moest mij aan eeo boom vasthouden. Groote hemel, royu Eugenius, ons «enig kind, - een speler, een schrift- vervalseher Vele jaren heb ik dag aan dag den dood onder de oogen gezien, vele jaren heeft mijn vrouw gewerkt en ge spaard, voor wien Voor een misda diger. Myn keel was droog, ik kon geen woord zeggen Het doet me buitengewoon leed, zei de vreemdeliog, maar uw zoon wou met alle geweld spelen. Niemand heeft by hem aangedrongen. Toen maakte een grenzenlooze woede zich van mij meester, Geen cent betaal ik. riep ik zoo luid, dat de voorbygangers bleven staan. Geen cent 1 Doet u wat u wilt, misschien komt dan de ondeugende bengel tot in zicht. Het is goed, mynheer Kreutzberg, Maar bedenkt wel, wat u doet. We ge ven uw zoon nog 3 weken, dan W»rdt vet-ve/gd. MAAS O O O

Peel en Maas | 1907 | | pagina 1