Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Burgerlijke Stand. Kerkelijke Diensten le Venray. Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. Boter- en Eiermarkten. wijziging tot stand in de Wet op de Personeele Belasting. Hieraan is echter eeu heele gesohiedenis verbonden, die in't kort hierop neerkomt: T\«t 1865 trokken de gemeenten groot voordeel uit de belasting op voorwerpen van verbruik (accijnsheffing op doorvoer en invoer naar en uit andere gemeenten). Bü de Gemeentewet van 1851 werd het heffen van deze belasting zooveel mogelijk beperkt; feitelijk was ze reeds verboden, volgens de grondwet van 1848, In 1865 nu werd deze helling geheel afgeschaft en kregen de gemeeutan ten hoogste m;5 van de personeele belast ing ter vergoeding Yan het verlies, dat zy daar dopr leden eu ter gemoetkoraing in de kosten van uitgaven in het algemeen belang Bij de wet 7an26 Juli 1885 SUb. 159 nu is dat bedrag der uitkeering van bet Rijk a&Q de gimeenteD vastgesteld op een be paald onveranderlijk bedrag, bedragende voor Venray plus minus f 4700. Waaneer we nu in aanmerking nemen dat Venray nooit accijnsheftiDg heeft gekeud en dus genoemde f 4700 hier dus aileen atrekkeD ter gemoetkoroing in de uitgaven waarfcóe de Wetgever de gemeente nood zaak te in het algemeen belangen als we daarbij tevens in aanmerking nemen, dat tot de uitgaven in het algemeen belang alleen behooren de kosten van het huis houdelijk bestuur der gemeente (gedeelte iyk), van bruggen, beken en waterleidingon van oen klein gedeelte der politie, van gezofldheids-politie en onderwijs, df*n mogen we van deze f 4700 minstens, een derde nemen, welke aan de gemeentekas voor het onderwijs toevloeit. Er blyft dan voor de gemeente aan onderwijzers-salarissen in 1886 nog over de kolossale som van plus minus f 2500' Voor de jaren 188788 en 89 blijft het ongeveer hetzelfde; slechts een drietal onderwijzers krijgt Venray meer en betaalt daammr uit de gemeentekas "o/ioo van X f 400 of f 840, zoodat we het jaar 1890 inzeilen met nog geen f3400 feitelijke uilgaven der gemeente voor hare onder wijzers. In 1889 is echter do Onderwijswet gewijzigd 't is niet meer een vast bedrag van 30 procent, waarmee het Rijk tege- moet komt. maar eene som. die afhanko Ink ie van het aantal leerlingen. Volgens deze wet wordt er voor de hoofden 3 f300 -f-2 X f250 en voor de Onderwy zers voor 2 ieder f 150 en voor alle andore f200 door het Rijk betaald, zoodat de Rijksvergoeding in 1892 voor een perso nae! van 13 Oadei'wKzfrs olus 4 onder-: ,ïi ae tyiUige handwerken bedroeg 3 X 300 -f2x 250 -f 2 X 150 -f 6 x 200 is f 2900. tegen 30% ■van f 7700 is f 2310 volgens de Wet van V8, Alweer oen meevallertje van f 600. Re jaarwedden bleven echter nog altijd op het minimum, o, neen, 't is waar, een 4tal gelukkigen werden nu van f 400 op f 450 gebracht. Van af 1892 werd echter het onderwijzend personeel zoetjes aan vermeerderd, ook door toename der bevol king, zoodat we in 1897 vyf hoofden plus tien onderwijzers hadden, alsmede 4 hand* work onderwy zeressen, aan wie een salaris f §850 met eene rijkstegemoetkoming V.an f3400, moest uitgekeerd worden, dus f5450 voor rekening der gemeente en deze sein nog verminderd met het onder wijs- aandeel in het genoemde 4:5 der pers. belas ting, blijft nog ongeveer f 4000 voor rekening der gemeente, d. i. nog geen 80 oent per hoofd der toenmalige bevolking. In.ditzelfde jaar echter wordt de Wet van 26 Juli 1885 vervangen door de Wet van 24 Mei 1897, Stsbl. 156. die bij de Onderwijs- novelle van 1905 weer gewyzigd is. Ze heet de -Wet tot regeling der finan cieels verhouding tuascben het Rijk en de gemeentep. Ze bracht deze verbetering, dat bif toename van de bevolking de Rijks- uitkeering grooter werd. ta de Memorie van Toelichting eousta- teerde de Regeering, dat de Staat ver plicht is aan de gemeenten uitkeeringen te doen. omdat Hij de gemeenten noodzaakt tot het doen van uitgaven in het algemeen belang. Boze uitkeering bedroeg voor Venray ia 1898 in ronde som f 6400, thans f 6900. Eu rekenen we nu ook maar weer, dat het anderwys een derde van genoemd algemeen belang inneemt, dan nog worden de fei lelijke uitgaven der onderwijzerssalarissen voor de gemeentekas teruggebracht van t 5450 op f 3300. Een vierjarige periode, blyft het nu precies hetzelfde. De groote verandering krygen we in 1901 by de voor de Onder wijzers mildere Wet van Minister Borgesius ïn 1901 was het totale bedrag der jaar wedden nog f 9300 tegen f 11700 in 1902. De rijksvergoeding werd echter in 1902 ran f 3800 op f 4985 gebracht, zoodat de feitelijke uitgaven in 1901 nog bedroegen i 5500, ea in 1902 de som van f 6715, Deze sommen moeten echter weer met ongeveer f 2300 (zie boven- Wet van 1897) worden verminderd, zoodat voor 1901 en 190.2 ds gemeentelijke uitgave» voor de Ouderwijzbrg nog i espectievelyk f 3200 en f4400 bedroegen. By de Wet van 1901 werden dus niet die alleen d* onderwijzers-salarissen belangrijk rboogd, ook de gemeenten kregen meer tegemoetkoming. Zoo werd de Rijksbijdrage voor de hoofden en 2de hoofden op f360 en voor alle andere onderwijzers op f260 ge- bracht. Bovendien f 25 ter gemoetkoming in de huishuur der gehuwde onderwijzers 25 procent, evenals bij de Wet van 1889 voor het stichten, verbouwen en bemeubelen van schoollokalen. Voor on derwijzer3woningen wordt echter sedert 1889 geen vergoeding meer toegekend dan alleen aan noodlijdende gemeenten. En hiermee ben ik gekomen aan de wet van 1906, die zoo'n groote veran» der ing bracht in de salarieëering, d. w. z, in vergelijking met de Wet van 1901 tal van gemeenten enorm bevoordeelde, ook Venray. Bij deze Wet immers nam het Rijk alle minima en alle verhoogingen voor Zyn rekening, met dien verstande dat wat de gemeente iu 1906 meer zou krijgen dan volgens de Wet van 1902, van de yksuitkeering der Wet van 1897 moet worden afgetrokken. Hierdoor komt het, dat tal van personen beweren, dat de gemeente bij de Wet van 1905 uiets opschiet, dat haar met de eene hand wordt onttrokken, wat haar met de andere is toegekend. Deze personen en autoriteiten dwalen echter en dat zullen we trachten aan te toonen in een volgend artikel, Dit even wel willen we thans er nog bijvoegen opdat men vast iets heeft om na te pluizen Na 15 Januari 1905 is elke vijfjaar- lijksche verhooging en elke Hoofdacto ergoeding van f 100 voor rekening van het Ryk, Wordt vervolgd O 24/12, 1900. d. P. katholieke beweging vormt, en voor onze Noord Liraburgsche dorpen zoo uitstekend erken kan. Het lijdt wel geen twijfel of na deze in alle opzichten zoo schitterend geslaagde vergadering, zal ook 't eenvoudige Oirlo ipoedig zijn ziekenfonds hebben. Dit zij dan voor vele andere dorpen, waar men nog altijd in diepe ruste ligt, een aansporing tot krachtdadigon socialen arbeid VC. ROERMOND. Een Luikenaar, die in het hotel Nome alhier den nacht door bracht, beeft zich met een ponjaard vijf steken in hei lichaam toegebracht, Het schijnt dat geen der verwondingen direct levensgevaar veroorzaken, doch men vreest een inwendige verbloeding. Geldgebrek schynt den ongelukkige tot deze treurige daad te hebben geleid. Hij is in de kliniek der P.P. Caraillia- nen ter verpleging opgenomen. voornaam onderdeel van de VENRAY, 29 December 1906, -- De herijk der maten en gewichten voor de jaren 1906 en 1907 is door Ged. Staten van Limburg bepaald op de volgen de dagen en plaatsen Te Venray op 22 en 23 April; te Horst 24 en 25 April; te Meerlo: voor Meerlo en Wansum 13 April. In het café J. van Meijel, aan het Hensoniusplcin alhier, zal de heer Van Giersbergen uit Wageniugen, Woonsdag 2 Januari a. s. eene»'" gouden den x nïKerSnohd. Tweede Kerstdag had in zaal Euterpe" alhier, eene vergaderiog plaats van de afdeeling Venray, van tiet Limb, Ondersteuningsfonds. Wegens het slochte weder was de opkomst zeer gering. De heer M. Janssen, Directeur der Bank van Leaning te Venlo, trad als spreker op, en legde op duidelijke wijze alles uit. De afdeeling Venray treedt in werking op 1 Januari 1907. Zij, die nog lid willen worden, kunnen zich aanmelden bij het bestuur van den R. K. Volksbond, die zich met do voorloopige werkzaamheden belasten. MERSELO. Onze kerk wordt iuwen dig steeds meer verfraaid. Werden voor eenigeu tijd, dank zij der milddadigheid van edele weldoeners, twee schoone beelden aan de Kerk geschonken, de vorige week werden weer twee nieuwe prachtige beelden geplaatst, nl. de H. Cathariua en de H. Barbara, welke met de vorige een schoon geheel vormen, Een bewijs te meer van de offervaar digheid en den godsdienstzin onzer be volkiog. Naar wij vernemen zou alhier het plan bestaan om een fanfaregezelschap op te richten. OIRLO. Ofschoon tot nog toe van alle goede verkeerswegen afgesloten en daar door nog voor velen onbekend, zoo heeft zich in Jen laatsten tijd toch ook hier de katholieke sociale actie op krachtige wijze uitgebreid. Als er maar enkelen zijn; die het volk weten te leiden, dan kan zelfs op 't voudigste boerendorp, de sociale actie de schoonste vruchten voortbrengen. Daarvan gaf de propagandavergadering, die hier verleden Zondag in *t lokaal van den heer Kemmolings gehouden werd waarop wel geen enkel Oirio's huisvader ontbrak, het overduidelijke bewys. De heer de Ponti, hoofd der school van Oirlo, nam het voorzitterschap der verga» dering waar, een hartelijk welkom toe roepend aan de aanwezige propagandaclub van Venray, op wier ioiatief deze bijeen komst plaats greep. Hy verleende daarna het woord aan den heer Kellenaers van Meerlo, die uitgenoodigd was om de beginselen der katholieke actie, en in 't bijzonder die van het Limburgsch ondersteuningsfonds voor de bewoners van Oiilo uiteen Ie zetten. Op heldere wijze betoogde spreker het nut en de noodzakelykheid van de katho» lieke actie en van de ziekteverzekering, HELMOND. Zaterdagmorgen circa 8 uur geraakte het dienstmeisje in dienst bij den heer W. de V. op den Steenweg al hier in brand, vermoedelijk door het aan steken der kachel. Zij vluchtte naar buiten waar spoedig hulp opdaagde in den persoon van A. K. bediende hij de firma L. en Co. die de vlammen trachtte te blu8schen, waarbij hij zelf nog brand wondon opliep. De kleeren zijn bet ongelukkige slacht offer letterlijk van het lijf gebrand, ook de haren zijn geschroeid. Zy heeft bovendien zulke hevige brandwonden be komen. dat men voor haar leven vreest Het meisje is naar het St. Antonius- gasthuis vérvoord, alwaar zij na voorzien te zijn van de laatste H. Sacramenten overleden is. EINDHOVEN. Een zestienjarige jongen werkzaam aan een lucifersfabriek alhier had Maandag wat afval van kopstof in zijn zak gestopt, die door wrijving ontplofte, De jongen liep een ernstige brandwonde op en is in het liefdehuis opgenomen, GELDROP. Naar wij vernemen, zijn door de vereeniging »De Hanze" te Oir- schot, plannen gevormd tot aankoop van het rustend materiaal van de paardentram Eindhoven-f-Geldrop, teneinde eene lijn exploiteeron van Oirschot tiaar Best. QS£ *bt, het er geregeld elk jaar met ivcicsCiiiis v«s Iileuwjaai- utm ou m aen om* trek woest loe kan gaan i9 algemeen be kend. Er is dan eok met de snijpartijen een begin gemaakt. Zaterdagavond is op het Schaïksche veld een Duitscher over zijn rug gesneden terwijl in Heesch iemand zijn polsader werd doorgesneden, en alsof dit nog niet genoeg was, bekwam hij aan het hoofd nog diverse messteken. Ijegerzaken. Het plan bestaat, in 1907 de lichtingen 1900, 1902 en 1904 voor herhaling-oefe uingen onder de wapenen te doen komen die van 1900 van 29 Juii en 5 Augustus tot 17 Aug, 21 dagen en 13 dugen die van 1902 van 19 en 26 Aug. tot 14 Sept 26 en 20 dagen die van 1904 van Aug. tot 21 Sept. van 26 Aug. tot Sept., 35 en 20 dagen. Zij, die voor een minimum aantal dagen zullen moeten op komen, zijn zij, die in hun eerste dienst jaar ingevolge art. 109 der Militiewet o derde wapenen zijn gehouden. Zonder water. Zaterdagavond omstreeks vijf uur is 's Hertogenbosch een hoofdbuis van waterleiding, vlak voor den watertoren gesprongen. Daardoor was alle watertoevoer afge sneden, zoodat alle inwoners zonder water zaten. Men werkte uit alle macht om zoo spoedig raogolyk het euvel te verhelpen. De Vereeniging lot samenstel ling van iVederlandselie Bedevaarten President Mgr. 1. A. van Rooy, St, Wiilebrord bij Breda Secretaris Charles Hollraan, Bouillonstraai, Maastricht heeft besloten dat de 19e Nat, Bedevaart naar Lourdes zal plaa's hebben in Mei van het jaar 1907. Nadere inlichtingen zullen bijtijds worden verstrekt. 15 jaar. De rechtbank te Grooingen veroordeelde Jantje van der Veen, die den landbouwer Huisman en zijn vrouw te Grauwendijk. gemeente Ten Boer, vergiftigde, wegens 2 misdrijven van doodslag tot 15 jaren gevangenisstraf. De eisch was levenslang, Brand te Rotterdam. 4 dooden Een zeer felle brand, die in een kort tijdsverloop noodlottige gevolgen had. is in den namiddag van den Eors'en Kerstdag omstreeks 5 uur uitgebroken in den win* kei in speelgoed en galanteriën van P. den Hertog, aan don GoudscherijWeg tlo,1 98 te Rotterdam. In dezen winkel werd ook heel goedkoop vuurwerk, als slangetjes en zonnen, verkocht. E" waren juist een paar jongens ïd den winkel gek «men om vuurwerk te knopen. De winkelier die 37 jaar oud was. stond met zijn vrouw en een 14jarigeo zoon in den winkel, terwijl hun 17jarige dochter met 3 jongens van 4, 8 en 12jaareneeo meisje van 6 jaar op een opkamer rond de tafel zaten, en het 2jarig dochtertje op die kamer lag te slapen. Een zoon van 15 jaar bevond zich te Gouda. Terwijl de man en de vrouw in den winkil itonden, hooiden de omwonenden een piar ontploffingen, die. gelijk later bleek, door het vuurwerk veroorzaakt werden. De ontploffende slangetjes vlogen rech's en links door den winkel, die in een ommezien in lichte laaie stond na eokele oogenblikkeu sloegen de vlaraoie.i van alle zijden uit. De !4jarige zoon die bij de straatdeui stond had nog juist den tijd de straat op to vluchten ook de jongens, die het vuur werk kwamen koopen, waren reels weg, doch den man en de vrouw werd di uiiweg afgesneden, Uit den winkel baanden vuur ei» rook zich eeu weg naar de opkamer, waar de kinderen vertoefden. Hun hulpgeroep en de rook hadden de huren en anderen op merkzaam gemaakt. Aan de andere zijd- sloeg men eön ruit iu men drong door tot een plat, waarop een der lamen van de opkamer uitkomt., en redde met be hulp van een ladder de lTjarige duchte met haar broertjes van 4. 8 en 12 jaar het zusje van 6 jaar. Evun later verscheen te midden van rook en vlimmeu voor een der ramen van dat opkamertje de winkolier zelf; zijn kleeren stonden van onder tot boven in bi and. Het mocht gelukken ook hem nog leveud doch bet gebccle lichaam met brandwonden overdekt, naar bui'en to brengen. Zoodra m«-gelijk is l.ij daar -p naar bet ziekenhuis vervot-rJ, waar bij de-nzelfden avond nog overleden is. Hoewel zeer spoedig ter plaatse, kon de brand weet niet voorkomen, dat het gohee le benedenhui uitbrandde. Toen daarop enkele manschappen van de reddingsbriga de het urandeode buis binnendrongon, omdat ziel» al heel spoeJig de mare bad verspreid, dat er nog menscben in moesten zijn, vonden zij op den vloer in de opkamer nabij een raam, let geheel verbrandde lichaam van de 36jarige vrouw van den winkelier. Tlava ui-n-ui mnnt nllorvl'O'-oulijl' oogenblikkeu hebben doorleefd. Te midden van het vuur werd haar een kindje geboren dat in het begin van de volgende maand werd verwacht. Het kindje lag verbrand naast het lijk van de moeder. Dicht daarbij werd in een kinderwagen tje het verbrandde lijkje van de 2jarige Jaantje gevonden. De kinderen, die op uitdiukkelijk ver langen tegen 7 uur per rijtuig naar het ziekenhuis werden gebracht om afscheid van hun vader te nemen, zijn door dezen niet meer herkend. De man riep daa, onophoudelijk om zijn vrouw hij overleed even na 9 uur. Door tusschenkorast van den commissa rs van politie zijn de weezen voorloopi, allen bij een familielid ondergebracht M denkt hen allen in het Gereformeerdi Weeshuis in de Goudsche Wagenstraat geplaatst te krijgen. Eeu onaangename vergissin Men meldt uit de «Tielsche Cl." Een der ingezetenen van R^ssum slachte een prachtig varken van iuim 300 pond. Het dier werd ingezouten en voor den winter was het g«in van het uoodige goed voorzien, doch wat blijkt nu Spek en vleesch zijn ongenietbaarHoe dit komt Wel, de kruidenier heeft in plaa van zout... soda gegeven. Voorwaar een vergissing verre van aangenaam voor den gebruiker. die, in een afgezonderd hoekje van 't rkgebouw zich met een kleinen aanhang van treurige medeplichtigen had terugge trokken, Onschuldig terechtgesteld* Eenige gravers naar een verbdfrgen schat in het oosten van Transvaal na den boerenoorlog waren zonder zekeren van Niekerk teruggekomen. Een ander lid van de expeditie, ge- uaarad Schwarz, van Krugersdorp, wérd verdacht van Niekerk vermoord te hebben; hij werd ter dood veroordeeld en niette- lande een verzoekschrift van zijn stadgenooten. die van zijn onschuld over tuigd waren, door den Engelsehen rechter ter dood gebracht, Nu blijkt, dat van Niekerk zich op Portugeesch grondgebied bevindt en in leven is. Men opent een enquête om de reden te weten van zijn stilzwijgen. dat het leven gekost heeft aan een onschuldige. De U.K. Volksbond Nijmegen heeft de patroons in de verschillende vakken uitgenoodigd hun per soneel tegemoet te komen in het gemis van verdiensten gedmende de Kerstdagen. Burgemeester en Wethouders van Venray Brengen ter kennis van belanghebbenden dat ieder roannelyk Nederlander en iéder mannelijk ingezetene niet Nederlander, die op den 1 Januari van hot jaar 1907 zijn 19e jaar is ingetreden, namelijk die geboren is in het jaar 1888, onverschillig of hij al dan met redenen van vrijstelling meent te hebben, verplicht ia zich iu de maand Januari 1907 voor de Militie te doen in schrijven. Burgemeester en Wethouders voornd. H. ESSER. De Secretaris, STOOT. VENRAY. Aangifte van don 21 Dec. tot den 28 Dec. Geboorten. Anna Maria Huijbers. Peironella Johauna Mechelina Maas. Johanna Petronella Derikx. Hendrikus Gregorius L tjens. Sterfgevallen. Martinus Verstoegden, ongehuwd, oud 76 jaren. jparocMeiteric. MAANDAG 8 uur jaarg. voor Johanna Mun sters.' DINSDAG feest der Besnijdenis, de diensten als des Zondags. WOENSDAG 8 uur uitvaart voor P. Versteeg- den. 9 uur jaarg. 2de kl. voor G, Smulders. DONDERDAG 8 uur jaarg. voor Willem Hen nen en Hendrina Bekkers. 9 uur oud jaarg. voor H. Geurts en Joh. Wij- hands. VRIJDAG 8 uur oud jaarg. voor M. Giessen, Ouders, WelEerw, heer Pastoor Verberkt en fond." Paterskerk. Dezen avond om 5 uur Lof. Dinsdag feest van de besnijdenis O. H. J. C. de H. Diensten als op Zondag; om 8 uur de Hoog mis. waaronder feestpredikatie, 's Namiddags 4i» plechtige Vespers, om 5 uur plechtig Lof. Vrijdag om 5 uur Lof en H. Kruisweg. Heiligschennis. Eene giuwelijke heiligschennis is Zondag fe Merville (Frankrijk) gepleegd door een godsdienstige veieeniging, zg. katholiek van den welbekenden Henri des Houx. Daar werd Zondag de nieuwen jaar kring ingewyd. Op onwettige en sleeleche manier is kerk voor een beklagenswaardige!! opstan deling open gezet. Deze l eeft de klok geluid en een enkel man, zyn misdienaar lis naar zyn heiligschennende mis, zonder missaal en met een glas. by wijze van kelk werd gelezen, gekomen. De cultualisten zeiven schaamden zich by deze heiligschennende parodie legenwoor» dig te zijn. Woensdag jl. had er eene begrafenis plaats. De kerk was door den bisschop verboden. Toen heeft de priester daar de mis gelezen in de zaal van een nabijzijnd huis. Vervolgens, voor do teraardebestel ling is de lijkstoet om de verboden kerk getrokken, zonder er, wel to vei staan, in binnen te treden. De begrafenis had plaats te midden der Igemoeno ontroering en van de familie smart, een smart vertienvoudigd door het missen der eigen, gewijde kerk en het aanwezig zijn van den opstandigen priester Hei Kantoor is geopend op werkdagen van 12 lot 1 uur en Zondags van 's mor gens half 9 tot half 12. Worden gevraagd 5. koperslagersknechten voor Venray. 4 smidsknechten. 4 paardeknechten. 4 boerendienstmeiden. 4 keukenmeiden. 7 boerendienslknechten 2 meisjes van 16 a 18 jaar. 1 stalknecht goed kunnende melken.' 1 dienstbode voor Roermond. 1 dienstbode voor Gennep. 1 2de meid voor Venray. 5 sigarenmaxers. 2 dienstmeiden voor Venlo. 1 leerling timmermansknecht. Bieden zich aan 1 bekwaam koetsier 1 boerendienstknechl. 1 dienstmeisje 17 jaar goed kunnende naaien en strjjken. 1 paardeknecht of voor Koetsier. 1 nette kinderjuffrouw, 1 kantoorbediende. 2 losse werklieden. N B, Bij elke aanvraag van weokgevers behoort 25 ets. te worden betaald. Aan vragen van workzoekenden 10 ets, MAASTRICHT 24 Dec. 'Aanvoer 6880 kilo boter. Hoog9te prijs f 1.50 laagste f 1,44 gemiddeld 1.47? Eieren aangevoerd 0000. Pryzen: Dikke 7.00 a 7,40 Kleine f 4,90 A f 5.30, G. 5,90 f 7.20 per 100 stuks.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2