Limburgsch Nieuws. De Hanze" Groote Propaganda Bericht Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau. Zondag 2 December a. s. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Burgerlijk© Stand. kerkelijke Diensten le Venray. A D VE RTENTlEN Jeanette Poels—Poels. grassen staat in nauw verband met de slotte», die ziob m den bolera bevinden, das met de bemesting. Intusscbeu zij bet nog eens gezegd, dat alle bemesting der weiden nutteloos is. waaneer de waterstand niet geregeld is. Al ouso grassoorten (zoete grassen in te genstelling met zure grassen) hebben voor haaae ademhaling lucht-znurstof noodig, ook bij hu» wortels. Als het water dus in de weiden staat is (lat altijd zeer na- deelig. De plasten verstikken daardoor. Evenzoo is het voor den groei der zoet® grassen zeer schadelijk, als in den winter het ije op de velden ligt, Men regele dus den waterstand, alvorens de weide te be mesten- Vele geede grassoorten, de zoete grassen das, zeoals veld- en ruw beemdgras, bet langbloemig zwankgras, de krapaar, het gewone kaaigras. de veld-gerst, het reuk gras het timotheegras. wjn alle zeer kali» ryk. Door de groote massa's gras, die de bodecu jaarlyks oplevert, worden zeer grootte hoeveelheden kali aan den bodem onttrokken. Wanneer deze hoeveelheden kali niet aan dsn bodem worden teruggegeven, verdwij nen weldra de goede, zoete grassen en de zure grassen krijgen de overhand, welke laatste zeer .weiuig behoefte aan kali heb ben. hieruit volgt als het ware een andere wet, die elke landbouwer of weide- beziitsr moet kennen. Wanneer op eene weide, die geen last heeft van bet water, zure grassen groeien, zooals kweldergras, het rietaebtig zwenkgras, de boldragende vossestaart, russcben of bloembiezen, woHegras. zeggen enz. of messen, dan kunnen wij daaruit met tamelijk groot» zekerheid besluiten, dat zulk een bodem behoefte heeft aan kali. Voor het in goeden staat brengen der weiden breekt nu de tijd aan. Wanneer men meent dat de weiden te lijden hebben van water, dan kan men in dezen tijd van het jaar nog het een en ander daarvan in orde brengen. Daarna kan men met de- bemesting der weiden beginnen. De beste vorm voor de kalibemesting der weiden is kaïniet, dat goedkoop is en dus in groote- re hoeveelheden kan uitgezaaid worden op de gras- en weidelanden. VENRAY, 24 November 1606. Blijkens achterstaande advertentie zs! de R. K. Volksbond afd, Venray, mergsn Zoodag een feestavond geven in de M ziek zaal alhier. Veigens het programma kunnen wy gei «ut eenieder een bezoek aanbevelen. De fanfare -Euterpe heeft hare wei» willoade medewerking toegezegd, en zal er zeer zeker niet weinig toe bijdragen aai het welslag** van dit feest. Eene buitengewone drukte heerechte Woensdag op de Venraysche markt. Met alleen dat zeer vele vreemdelingen eieh als het ware op de marktpleinen verdrongen, maar ook de aanvoer van vee was groot. Be handel was zeer levendig en er werden geede prezen gemaakt. Biggen waren er betrekkelijk weinig aangevoerd, de prijzen waren 5 tot 7 gulden per stuk. De joodjes met hunne artikelen van den meest uiteenloopeuden aard wa-ren op den rommelmarkt goed vertegenwoor digd en velen lieten zich opwekken tot koopea om later bedrogen uit te kernen. De nieuw gekoekte hengst van Ram- baghs uit Castenray die op de markt ter bezichtiging werd gesteld trok zeer vele kijkers en werd dan ook door kenners ten zeerste geroemd als een prachtexemplaar. Naar wy uit goede bron vernemen zal op 15 December a. s. de nieuwe Gasfabriek ai bier geopend worden. Een Eerw. broeder van bet SraakziBRigeagesticbt alhier viel Dins dagmorgen onder eenige zware marmeren platen, met het treurige gevolg, dat hij ooa dijbeen brak. Dr. Janssen verleende geneeskundige b«lp. Beze week ia al bier wederom een geval van diphtheritis geconstateerd bij een kind van J. Terwijl Dr. Struben van alhier zich Donderdag by een zieke' bevond te Well, werd zijn rijwiel dat aan de deur stond, gestolen. Hiervao werd direct de politie in kennis gesteld, die er in slaagde den dader een uur na den diefstal te snappen. MERSELO. Zondag na de Hoogmis had in de school alhier eene vergadering plaats, waarop een der Propagandisten uit Venray, de heer Bonants, het Limburgsch Ondersteuningsfonds besprak. Men bleek evenwel niet van het nut en voordeel van geaoemd fonds doordrongen te zijn, allbaBS slechts 5 of 6 personen lieten zioli als lid opschrijven, BERGEN. Met groot genoegen is hier in omze gemeente vernomen, dat het Ryk •n de previBeie ieder f 300 subsidie willen geven aan een zich hier vestigenden ge neesheer De gemeente heeft f600 beschik baar gesteld en als standplaats aangewe zen het dorp Bergen, zijnde het aange wezen middelpunt der gemeente. Dus f 1200 subsidie krijgt een zicb bier vestigenden geneesheer, 't Is te hopen voor deze gemeente met een inwonerstal van 5500 zielen, en schier geheel van ge neeskundige hulp verstoken, dat de gemeenteraad in deze dringende behoefte kan voorzieD, Er hebben zich reeds solicitanten aangemeld, ROERMOND. Zondagavond te half 7 werd hier tei stede een formeele jacht ge houden op een vreemden jongen man, die totaal naakt als bezeten doer verschillende straten holde. Hij werd door de politie na eene achtervolging van ruim een half uur gevat. Door een persoon uit den gioo- ten volssoploop werd de overjas ter klee ding van den naakten man disponibel gesteld, waai na hij naar het commissariaat van politie overgebracht. Men trachtte hem daar een nader verhoor te doen onder gaan, doch tevergeefs, er was geen woord uit hem te krijgen, zoodat men tot heden nog niet weet, met wien men te doen beeft Door twee geneeslieeron, die esn onder zoek naar zyn geestetoeatand instelden is, naar men zegt verklaard, dat hy lijdt aan krankzinnigheid. Uit zyn papieren bleek, dat zijn naam is, Hendrik Muts 28 jaar geboren te Purine- rend. Zyoe tegenwoordige woonplaats is te Winters wyk. SWALMEN. Zaterdag verloor de met selaar Franssen alhier op den weg van het grenskantoor naar zyn woning, een som van f 120. Onmiddolyk werd ver moed dat zekere C. ze had gevonden. Daarnaar gevraagd bleef deze evenwel ontkennen. Toen evenwel de brigadier der mar. Tummers en de mar. Muileman van Roer mond een onderzoek instelden, vonden zij het bij C, in den kelder achter een pot. Proces verbaal is opgemaakt. WEERT. Door den brig, commandant der marechaussee alhier aangehouden werd Dinsdagavond naar de gevangenis te RoermoDd overgebracht W. N. v. Br., venter, wonende te 's Bosch, verdacht van poging tot doodslag, op P. II. M. Schuman te Nederweert op 17 Nov. jl. door een geladen revolver op hem af te vuren en wel op zoo'n korten afstand dat indien hy hem had geraakt alweder een menschen- leven te betreuren was geweest, het schot heeft echter een buil op de borst van Schuman achtergelaten. Minnenijd schijnt hiervan de oorzaak te zyn. SITTARD. Naar de L. A. meldt werden dezer dagen door de pruisische regeering inlichtingen ingewonnen naar de typhusgevallen die hier zijn voorgekomen om desnoods maatregelen te nemen, dat deze ziekte van hier uit niet naar Pruissen wordt overgebracht. Wanneer men nu weet dat de paar typhuslijders, die hier zyn geweest, juist de ziekte uit Alsdorf (PruisseD) hebben over- georacht, alwaar de typhus epidemisch beerscht, deed de pruissische regaering beter met maatregelen te nemen, dat geen typhuslyder de grenzen van rijk mocht overschrijden, zoodoende bleven wy van besmetting van hier naar Pruissen vanzelf weggenomen MAASTRICHT. Donderdagnamiddag arriveerden alhier Z.Ex. Mr. J. D. Vee- gens, Minister van Landb, Hand, en Ny- verh. en Mr. Ch. M. A, Bijleveld, hoofd commies vao zijn departement om in gezelschap van den Inspecteur van den Arbeid in de le inspectie, den heer Last, een bezoek te brengen aan de aardewerk fabrieken. Een zeer langdurig bezoek werd gebracht aan de -Sphinx" waar vooral nauwkeurig acht werd gegeven op de aardewerk- fabricage. HEER. Aan het besluit van den raad. waarbij de burgemeester als secretaris dezer gemeente is ontslagen, is de hoogere goedkeuring onthouden. Sluiting van de jaelit op grof- klein-, en Waterwild In Limburg. De jacht zal zijn gesloten met zonsonder gang a. op patrijzen en kwartelen. Zaterdag, den 1 December 1906 b. op herten, reeën, hazen, fazanten, korhoenders en houtsnippen. Zaterdag den 22 December 1906 c. op eenden, duikers en waterhoenders Zaterdag den 23 Maart 1907 d. op eenden, door middel van eenden kooien of daarmede gelijkstaande toestel len, insgelijks den 23 Maart 1907 e. op watersnippen, schrieken, kemp hanen, straiidloopers, wulpen en plevieren Zaterdag 13 April 1907. Het weispel van kwartelen, met steek garen of vliegnetten, mag worden uitge oefend van Maandag den 22 April tot en met Zaterdag den 8 Juni 1907. katholiekendag in liet llladom 's Bosch. In het volgend jaar 1907, zal te 's Bosch de zesde Katholiekendag gehouden wor den. Het voorzitterschap van dezen Katho liekendag zal vervuld worden door den HoogEdelgestr. heer Mr. E. van Zinnicq Bergmaan aldaar. DEURNE. Het circus Roberti dat alhier drie dagen voorstellingen gaf, heeft geen a! te drukke zaken gemaakt, Ofschoon de werkzaamheden van alle acteurs zeer goed voldeden, en vooral de verschil ende toeron van Fr&uloin Amanda, zoowel te paard als in de trapéze den grootste!) byval verwierven, was de tent Zondagavond slechts matig en de overige dagen zeoi schaars bezocht. CUIJCX. Op de van ouds bekende groote najaaramarkt van Dinsdag waren aangevoerd 612 runderen en 258 biggen: De prijzen van het vee waren stationair. Zoo gold het vette vee 33 a 37 ct. per halve kilogram de dragende runderen vaD 180 tot 265 gld. en het jong vee 7»n 60 f 12Ö, per s'uk. De handel was zooals men van deze markt gewoon is zeer diuk en levendig. Honderden runde ren werden verhandeld. Het gure weder was oorzaak dat de vee markt vroeger dan andere jaren afgeloopen was. Biggen golden 6 tot f 10. Evenais in verschillende andere plaatsen van ons land begint ook hier de zoogenaamde vuilhandel in bedorven vleescb, welig te bloeien. Dit vleescb wordt meestal naar de groote steden van ons land verzonden ten dienste voor de worstfabricalie. Onder andere de siad Nijmegen ontvangt, naar men hier uit goede bron verneemt, ruim haar deel. Niet alleen wordt hier veel tuberculeus rundvee, door dergelyke v uil - slachters geslacht, verzonden, maar men gaat er zicb zelfs te buiten door rundvee, dat aan de oen of andere besmettelijke ziekte is gestorven en begiaven, wederom op te delven, en dergelijk vleescb voor de worstfabricatie in den handel te brengen. Zoo werd dezer dagen by een land bouwer onder deze gemeente woonachtig op last van den veearts een koe begiaven des nachts werd echter het gestorven rund wederom door tot nog toe onbekend ge» blevenen opgegraven, en wie weet prijkt niet op de tafel van den een of anderen deftigeo burger te Nijmegen, de worst, gefabriceerd van het vleescb, afkomstig van dit rund Wanneer* ^mien or toch eens wettelyke bepalingen komen, die dergelyken vuil handel onmogelijk maken OEFFELT. Dinsdagmorgen circa half zes brak er brand uit op het Kruispunt in de boerdery van J. Groot. Het geheele huis werd een prooi der vlammen. Het vee en eeD gedeelte van don inboedel werd gered. Slechts een gedeelte wordt door vorzekering gedekt. De eerste hulp werd verleend door de werklieden der steenfa briek van den heer Botermans, die allen kranig medehielpen. De brandspuit ver scheen op de plaats des onheils toen de brand bijna gebluscht was. De oorzaak is oi. bekend. OSS. In het gesticht der Eerw. Zusters alhier verbleef Ger. van Teeffelen, een 84-jarig mannetje, wiens verstandelijke vermogens gekrenkt waren. Zoo had hij het idfè fixe, dat hij naar Appeltem moest naar familie en bekenden en be proefde meermalen het geslicht te ontloo- pen, wat hem echter belet werd. Donder dagmiddag echter zag de oude stakker de kans schoon en op een gegeven oogenblik was hy verdwenen. Onmiddelijk werden naar verschillende richtingen opsporingen gedaan, maar alles tevergeefs. Men weet welk een ruw weer het Donderdag-nacht en Vrydag was, en men vieesde het ergste. Vrijdagmiddag eerst kreeg men bericht dat de ongelukki ge stumper gevonden was in het Oyer Broek. Daar lag hij met zyn schoenen en zijn stokje naast zich. Nog denzelfden avond is het lijk door d©politie gehaalJ. Er wordt volstrekt niet gedacht aan geweld. TILBURG. Een löjarige dienstbode die Zaterdagmorgen in de woning van den heer v. d. S. in de Tuinstraat alhier van de trap viel, waardoor zy een schedelbreuk bekwam: is Zondag in het ziekenhuis al daar overleden. Geestelijke aangevallen. Te Goirle (N.Br hebben een aantal in gezetenen eene bijeenkomst gehouden om uiting te geven aan hunne verontwaardi ging over de aanranding en mishandeling van kapelaan Panken op den openbaren weg door E. v. F. een R. K, fabrikant aldaar. Nader wordt gemeld, dat de aanvaller aanstoot zou genomen hebben aan het door den geestelijke op dien avond gesprokeno ter gelegenheid van de inwijding van een vaandel van het Kruisverbond. Allemaal mevrou*. Sommige dames te Meppel vonden het minder aangenaam met den titel -juflrouw" aangesproken te worden, terwijl anderen mevrouw genoemd werden. Men besloot daarom in eene vergadering van gehuwde vrouwen den titel van mevrouw aan !e ne» men voor alle getrouwde personen van het vrouwelijk geslacht. Melkprijs. Te Joure (Fr.) beerscht vooitduiend veel ontevredenheid over de prysverhoo» ging der melk, welke door de veehouders per liter van 7 op 8 ct. is gebracht, te veel naar het oordeel der konpers, Levensmoede Tusschen Sliedrecht en Dordrecht onder Dubbeldam, vroeg Dinsdagavond een vreemdeling aan de baauwachteres hoe laat er een trein naar Dordt ging, waarop zij hem antwoordde, dot zulks eerst tegen 8 uur het geval was. Korten tyd daarna kwam er een losse locomotief aanrijden, en zag de vrouw den vreemdeling over den slagboom sp'ingen en zich voor de locomotief werpen. De machinist stopte direct, maar kon den vreeselyken afloop niet meer verhoeden. Den man was het hoofd bijna geheel van den romp gesneden. Op liet randje van den dood. Aan het spoorwegstation to Schiedam bracht een gistknecht van de firma Jan sen <4 Wouterloo, in een handwagen 81 kilo giet, in kis'jes verpakt, naar het vrachtgoederenbureau. Op liet perron na- by dat kantoor geraakte door eene oneffenheid een der wielen van dien wagen vnst de knech* trok den wagen teiug, en, om dien kuil te vermijden, week hij uit. Ongelukkig echter wat le veel, zoodat 't wiel van 't perron gleed de wagen kantel de en met den inhoud op den spoorweg tusschen de rails viel. I»e knecht sprong van het perron, om do kistjes gist op te rapen en op het perron te leggen. Op eens werd bij gewaarschuwd, dat een trein aankwam ternauwernood had hij noch den tyd em zich in veiligheid te brengen, en een oogenblik later snorde de sneltrein naar Rotterdam voorbij, den wagen een eindweegs voortduwende en deze ten slotte verbrijzelend. De machinist der locomotief, die de versperring tusschen de rails had gezien, had zooveel mogelijk geremd. Aan zy© voorzichtigheid is het te danken, dat de sneltrein niet ontspoorde en alzoo geen ongelukken zijn te betreuren. kruger s kleinzoon. Kruger's kleinzoon, Stepbanus Pau' Smit, die beschuldigd werd den Engel» schen financier Herman Davis in een hinderlaag gelokt en gedood te hebben, is schuldig aan dat misdrijf verklaard. Zijn verdediger echter de heer Wolma» rans, de uit den Boerenoorlog zoo bekende gezant van Transvaal in Europa, heeft weten te verkrijgen, dat hij ontoereken baar is verklaard, zoodat hij nu in een gesticht zal worden geplaatst. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat heden is afgekondigd de verordening houdende wijziging van art 39 der Algemeene Politieverordening, waarbij het sluitings uur van de restaurants, koffiehuizen, bierhuizen, tapperijen en dergelijke in richtingen het geheele jaar dooi' is vast gesteld voor iederen d >g op des namiddags elf uur. Zijnde de afkondiging hiervan aangeplakt ten Raadhuize en aan de openbare scholen op de gehuchten. Venray, 25 November 1906. Burgemeester en Wethouders voornd. H. KSSER. De Secretaris, STOOT. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de kohier en Peraoneele belasting no. 7 en 8 over het dienstjaar 1906, aan den ontvanger ter invordering is ter hand ge steld en ieder daarop voorkomende be lastingschuldige verplicht is. zynen aan slag. op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Venray, 22 November 1906. De Burgemeester voornoemd, H. ESSER. VENRAY. Aangifte van den 16 tot den 23 Nov. 1906 Geboorten. Huwelijken. Sterfgevallen. Parochiekerk. Paterskerk. Het Kantoor is geopend op wei dagen van 12 tof 1 uur en Zondags van 's mor gens half 9 tot half 12. Worden gevraagd t 12 timmerlieden, 3 raeubelmakersknechten. 2 (leerlingen), timmermansknechten. 4 smidsknechten. 1 pakhuisknecht. 3 knechten voor Duilscliland. 1 bakkersleei ling, niet beneden 15 jaa1". 1 huishoudster bekend niet stal en huis werk. 2 keukenmeiden. 1 net kindermeisje. 1 dienstbode voor Gennep. 2 hoerendiensfknechten. 1 boerendienstmeid. 3 sigarenmakers. 1 bekwaam rijwielreparateur en leerling. 2 koperslager8knechten. Bieden zich aan t 1 keukenmeid. 1 nette kinderjuffrouw, 1 jongen van 15 jaar, om behulpzaam te zyn op een kantoor of winkel. 1 kantoorklerk. 2 magazijnknechten. 1 jongen van 14 jaar voor boerenwerk. 1 boerendien8tknecht. A'.fi. Bij elkeaanvraag van werkgevers behoort 25 ets. te worden betaald. Aan vragen var. werkzoekenden 10 ets, Voorspoedig bevallen van een flinke DOCHTER. Venray, 23 November 1906. Afd. Venray, vergadering op Als spreker zal optreden de heer J. PRUIJMBÖOM van Weert, Algera. Voorzitter van de -Hanze". HET BESTUUR. Doordat wij buiten Venray nog zeer veel gasleidingen en andere installation in opdracht hebben, welke voor Kerstmis klaar moeten zijn, kunnen wy onze geach te cliëntele alhier niet beloven gasleidingen voor dien tijd aan te leggen. Wij houden ons echter aanbevolen dit werk na Kerstnis te mogen doen, en verzekeren in voorbaat eene nette, soliede vlugge bediening. Hoogachtend Fabrikant der beroemde Acetyleengas- toestellen »Limburgia". Specialiteit in Gasornamenten. N.3. Op verlangen belasten wij ons gaarne met een grondig onderzoek van door andere aangelegde leidingen tegen f 1.50 tot 10 pitten. Elke pit meer 10 cis. Peter Jacobus Swinkels, Gerardus Johannes Swinkels. Johanna Christina Elisabeth Moorrees. Johanna Hoberta Custers. Martiuus Hubertus Kuipers. Martinus Johannes Antonius van Meijel, Johannes Beetz oud 24 jaren metselaar en Wil helm i na van Maris oud 19 j .ren zonder beroep, beiden te Venray. Petronella Verblakt ongeh oud 49 jaren. MAANDAG 8 uur jaarg. 2de kl. voor Johanna Smits, Hendrik Smit». Madelena Poels en Mart. Smits. half 9 leesiuis voor de fanfare St. Cecilia. 9 uur Sol. Hoogmis ter eere van de H. Cecilia. DINSDAG 8 uur jaarg, voor Maria Kemps geboren Nabben. 9 uur jaarg. voor Peter Jan Jenueskens. WOENSDAG feest van de H. Oda en aanbidding van het H. Sacrament, de diensten als des Zoa- dags. 's Avonds half 6 completen en Lol. DONDERDAG 8 uur jaarg. 2de kl. voor H. Poels en Johanna Camps. 9 uur jaarg. 2de kl. voor Everard Meseemakers Agues Geenen en kinderen. Na de Hoogmis Te Deum tot sluiting van het kerkelijk jaar. MAANDAG feestdag van den H. Leonardus a Portu Mauritio en Woensdag feest van den H. Jacobus de Marchia is op beide dagen in deze kerk te verdienenvolle af laat onder de gewone voorwaarden. DONDERDAG feestdag vau alle Heiligen der 3 Orden van O. H, V. Pranciscus, is in deze kerk te verdienen volle aflaat onder de gewone voor waarden, om half 8 de plechtige Hoogmis. ZATERDAG Gedachtenis van alle overledenen der 3 Orden van O.H.V. Franciscua, om half 8 plechtige Lijkdieust. Deze week iederen avond om 5 uur Lof, uitge nomen Zaterdag.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2