Hondsdolheid. Limburgsch Nieuws, Limburgsche Propagandadag. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. III. De lucht (zuurstof) moet vol doende kunnen toetreden. Wat nu chilisalpeter betreft, dit is een salpetenuurzout. Een otnzetiing behoeft hier niet meer plaats t« bobben, Het kan dan ook na uitstrooiing direct door de planten opgenomen worden. Hot staat dan ook. als de vlugst werken de slikstofmeststof bovenaan- W. Te Venlo had Zondag plaats de der.de Limburgsche Propagandadag van de cen trale vereeniging «Oedo Pugno". In de Apollozaal opende de voorzitter, de heer P. A. Bosch, van Gulpen, de bijeenkomst, installeerde den tot geestelijk adviseur be noemden kapelaan vun Bünninghonsen, te Venlo, en heette de aanwezigen, spe ciaal de vreemdelingen welkom. Immers ook hadden de reis aanvaard de Weleerw. heer Delvoye. van Hasselt, België, en de heer Ramaeckers. burgemeester van Bel gisch Zeelhem, lid der Provinciale staten van Belgisch Limburg. De geestelijke adviseur beloofde daarop in eene toespraak alle propagandaclubs voor en na eens te zullen bezoeken om met hare werkkring bekend to geraken. Het daarop door don secretaris, den heer H, Hormans, voorgelezen jaarverslag bewees een quantitatievon met qualitatieven ach teruitgang, ja hij meende dat in dit jaar de Bond gezuiverd was van de ongeschikte elementen. Aan het bestuur word overgelaten wijzi gingen in het algemeen regloment te maken in dien zin, dat de Bond zeikoninklijke goedkeuring zal aanvragen, zoodat do afdeelingen dat niet meer behoeven, Verder zal iemand, geen lid eonor nfdeeling kunnen toetreden tot den Bond zeiven. De heer Kellenaers uit Meerlo, hield daarop een improvisatie met hot onder wei p «wat kan ei voor onze land arbeiders gedaan werden Spr. oordeelde dat ze in vereenigingon moeien worden ondergebracht en daarna aangesloten bij R. K. Volkshond of Boerenbond, al naar liet best zal blijken in verband met de plaatselijke omstandig heden. De Eerw. heer Delvoije on vooral de heer Ramaeckers zetten daarop uiteen wat in België voor groots tot stand is gebracht voor de landarbeideis, vooral dank zij de pensioenwet, door^het katholiek kabinet lde bevolking als een waar ge schenk verschaft. Na de daarop ingetreden pauze worden meerdere korte inleidingen gehouden meestal bespreekt men daarin de wijze hoe to komen tot de oprichting van de in stellingen waarover de inleiding loopt. De heer Seroet besprak 't onderwerp «huisbezoek-', de heer Roncken, te Swal- men, -bibliotheken" de heer Heinen, te Tegelen «sociale cursussen", de heer Huyts, te Gulpen, «oprichten van nieuwe vereeni- gingen" en eindelijk de heer Honri Her» mans liet een krachtige aanmaning hooren zich aan te sluiten bij het Limburgsch Ondersteuningsfonds. Een kort debat, hoofdzakelijk over de volksbibliotheken, maakte een eind aan de vergadering waarna een groote propagandatocht plaats Imd door de geheele gemeente, muziek en vaandel voorop. Dan kwam men weder bijeen in de groote propagandavergadering waar honderden personen aanwezig waren. Wederom was het de heer Bosch dio bier het openingswoord sprak en den aan wezigen HoogEerw. Heer Deken Bauduin welkom heette. Deze daarvoor dankzeggend zette in een fraaie rede uiteen hoe hij zich in deze dagen den arbeid van den priester ook buiten de kerk voorstelde. De beide groote redevoeringen werden vervolgens onder aderalooze stilte gehou den door de heeren A. M. Vliegeu. te Gulpen, welke sprak over «Vakorganisatie en Algeraeene Werkliedenverenigingen" en A. Kellenaers, te Meerlo. welke bet woord voerde over «De ware democratie en de Volksontwikkeling". Vooral de laatste zag zich gedurende zijn enthousiast uitgesproken woorden herhaaldelijk leven dig toegejuicht. Van de gelegenheid tot debat word geen gebruik gemaakt, zoo» dat te G uur de voorzitter de bijeonkomst sloot mot een algemeenen oproep tot aan sluiting bij de organisatie. VENRAY, 10 November 190G. Zondag namiddag om 4 uur had alhier in de Parochiekerk de gewone jaarlijksche liefdadigheidspreek plaats. De Zeereerw. Pater Seraphin van Berlo uit het klooster der Franciscanen alhier liet bij deze gelegenheid zijn kernachtig woord weerklinken ten bate der armen. In een gloedvolle rede, gaf do gevierde spreker een overzicht van de armoede, die zich onder zooveel verschillende vormen in onze hedendaagsche maatschappij ver» toont,. Met een overtuiging, die een diepen indruk maakte op do aanwezigen, beloog» de hij de noodzakelijkheid voor de rijken en Hieergegooden, om sleeJs de helpende hand uit te strekken naar huuoe nood» lijdende broeders, waarvoor hier op aarde en hiernamaals de belooning niet zal uit« blijven. En waarlijk niet zonder succes De daarop gehouden collecte door twee heeren der Vincentiusvereeniging. bracht de aanzienlijke som van f 102,37 voor de huisarmen op. De deugd van liefdadigheid wordt akoo in Venray nog degelijk beoefend en het lenigen van den nood van zoogenaamde stille armen vindt hier God dank ruime steun en waardeering. De zitting van den Militieraad voor de lichting 1907 heeft plaats in de boven- •zaal van het politiegebouw te Roermond, op Donderdag 20 December des voorm. 10 uur voor de gemeenten Venray, Meer lo en Sevenum. Op Dinsdag 11 December a. s. hoopt de heer Th, Sanders gemeente veldwachter alhier, den dag te herdenken waarop hij voor 40 jaar als zoodanig in de gemeente Venray werd aangesteld. Ongetwijfeld zal het den krassen veld wachter op dien dag niet aan blijken vau belangstelling ontbreken. Op de vergadering Woensdagnatr. ten 3 uur gehouden in de dorpsschool door de onderwijzers der gemeente, waren alle leden aanwezig, terwijl als nieuw lid werd aangenomen, de heer Maassen, onderwijzer te Oostrum. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en ongewijzigd goedge» keurd. De heer H. Kraykamp, Arrondisse- ments-Bibliotecaris, maakte den leden bekend, dat boeken van de bibliotheek in 't. vervolg zelf door de geadresseerden aan het postkantoor moeten afgehaald worden. N ip.r aanleiding van het onlangs verzonden request aan H. M. de Koningin gaf de Heer de Ponti nog eonig inlichtingen. Ook beval hij den leden zeer aan de Spaarkas van hetN. O. G., welke een hoog dividend uitkeert. Nadat dezelfde spreker op zich genomen had bij genoegzamen j tijd in December a.s. eene lezing te houden, werd de vergadering ten 4 ure door den Voorzitter gesloten. Deze week is zekere H. V. van hier aan een groot gevaar ontsnapt. Genoemde H, V. bevond zich namelijk bij zijn familie te Rotterdam. Maandag» morgen boorde men op zijn slaapkamer een zware val, en een onderzoek instellen de vond raea V. bewusteloos op den vloer liggen, en net vertrek vol gas. Direct word geneeskundige hulp ingeroepen en slaagde men er in na langdurige pogingen hem wederom tot bewustzijn te brengen. Deze is dan ook beden wederom Mink en ge» zond bij zijn ouders teruggekeerd. Zondagavond hield de R. K. Volks bond hare maandelijksche vergadering in de Muziekzaal, die druk bezocht werd. De President roept allen een hartelijk welkom toe en in het bijzonder den Wel- Eerw. Heer Lenders, die voor het eerst de vergadering bijwoonde. Z. E. zegt dat bij zal trachten de voet stappen te drukken van zyn voorganger den WelEerw, Heer Toebosch. De heer P. Schols brengt een kort ver slag uit van de centrale vergadering te Maastricht, en verklaart de voornaamste punten, die daar behandeld zijn. De heer P. Schols wordt met algemoene stemmen benoemd tot afgevaardigde van de te houden tentoonstelling van Huisin dustrie. De heer Ch, Wijnhoven deelt mede, dat er bij de verkochte steenkolen eene kleine vergissing heeft plaats gehad en dat de prijs per mud niet 92 cent maar 94i/z ct. bedraagt, zoodat al degenen die steenkolen ontvangen hebben nog 2i/2 cent moeten bij betalen. Wegens het vertrek van den heer R. Lemmens naar Neerkant—Deurno vraagt deze het woord en spoort do leden aan. tronw lid van de R. K. Volksbond te blijven. De heer Schols dankto uit naam van den presideut en do leden de lieer Lemmens en richtte tot den heer Lenders het woord dat de Volksbond onder zijn leiding en bestuur moge groeien en bloeien. Donderdagavond bracht de Fanfare -Euterpe" eene luisterrijke serenade aan haren eroinenten president, den Weled. heer Th. van den Bóogaart, naar aanleiding van zyn Patroonfeest op gisteren. De Serenade werd ingezet met La fëte du Village van D. Bouwens, gevolgd door -Lohengrin" melange de R. Wagner. De Weled. heer Jac. Aerts feliciteerde namens Euterpe hunnen beminden Pre sident en druk'e den wensch uit. dat het Euterpe moge gegund zijnnog vele jaren hun president in eene bloeiende gezond heid te behouden. Do president dankto voor do eer hem bewe zen en schetste in welgekozen woorden de verhevenheid van Venraysch fanfare Eu - terpe onder de kundige direktie van hunnen ijvervollen Directeur, leloofde zooveel het in zijn vermogen was, Euterpe steeds hoog te houden. Verschillende schoone muziekstukken werden zooals gewoonlijk zeer verdienste lijk en correct uitgevoerd. Vooral het heerlijke stuk Lohengrin, een raoeielijk doch prachtige compositie, werd zuiver en met gevoel ten gehoore gebracht. De heer F. Vollebergb, neeft de solo's in het tweede stuk -Lohengrin" niet tegen staande deze zwaar en moeielijk waren op een zeer accuarate wijze afgewerkt. Na afloop der muziek uilten vele toe schouwers den wensch binnen kort een soirée musicale van Euterpe te hooren ten einde beter van de nieuw ingesttideerJe stukken te kunnen profiteers. Moge de Weled. heer Th. v. d„ Boogaa't nog vele jaren als President de ziel en den onmisbaren steun van -Euterpe" en de heer J. Verheugen Sr. nog lang als Direc teur en leider werkzaam zijn, is voorzeker de wensch van Euterpe en velen van ons. Gisteravond om 5 uur hield de Gemeenteraad van Venray eene vergade ring en behandelde de volgende punten 1. Aanbieding Gemeenterekening 1905. 2. Wijziging verordening sluiten d^r herbergen. 3 Besluit tot het niet mear ter openbare dienst bestemmen van te verkoopen strookjes grond der gemeente. 4. Besluit tot aanvraag van Provinciale subsidie voorden aanleg van een kunst weg VenrayOverloon. 5. Reclame Hoofdelijken Omslag. 6. Instructie gemeente geneesheer, 7. Adres dankbetuiging der bewoneis van de Heijde. 8. Schrijven van den Hoofd Inspec tour der Staatsspoorwegen over telephonische aansluiting. Station. 9. Mededeeling ingekomen stukken. Naar men verneemt, zal binnenkort het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Venray ook in de middaguren voor liet publiek worden openges'eld. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande bekendmaking betrekkelijk de afkondiging der muil- kor ven wet. Het is heden Zaterdag, 10 Nov. 10 jaar geleden, dat de Provinciale Lim burgsche Boerenbond werd opgericht. Eene koe van den landbouwer L J. te Oiilo, werd Dinsdag afgemaakt, als lijdende aan miltvuur. Het cadaver is verbrand en begraven. MERSELO. De leden van St. Huber» lus zijn zioVftruk aan 't oefenen voor de dezen wiftv*r'le geven uitvoering, welke voorloopig bepaald is op 7 en 8 December Te oordeelen naar de stukken, welke uit» gevoerd zullen worden, zullen beide avon den, wat genol en vermaak betreft, niet behoeven onder te doen, voor die van vo rige jaren. MORST. De klerk der posterijen en telegrafie H. P. J. Schik te Rotterdam, wordt I December verplaatst naar het postkantoor alhier. HORST AMERICA. Een herdershond die Vrijdag door den veldwachter werd Afgemaakt, bleek bij onderzoek lijdende te zijn aan hondsdolheid en wel in den hoog- sten graad. Naar aanleiding hiervan is Zaterdag het bevelschrift uitgevaardigd, dat de honden in deze gemeente gedurende vier maanden moeten voorzien zijn van een muilkorf. VELDEN. Zondagavond is bij Jacobs aan 't Veer te Lom een rijwiel gestolen vaD den Heer F. koopman te Straelen. liet rijwiel dat buiten stond, was voorzien van eene lantaarn, en had eene waarde van 170 mark. Van de dader noch van het rijwiel heeft men tot heden eenig spoor gevonden. VENLO. Zondagmorgen tegen 6 uur gingen twee meisjes, wonende aan den Kald. weg, naar het klooster Casino ter kerke. Aan den ingang hoorden zij het geschreeuw van een kind en vonden zij onder een struik een kindje van het vrou welijk geslacht. Een der meisjes, Maria Verbeek, nam de vondeling liefderijk mede naar huis. De politie werd gewaarschuwd en bleek dat het kindje was gewikkeld in een vrouwenhemd gemerkt R. S. een bont doekje en een blauwen doek mei windel en gekleed was in een wit hemdje, wit borst rokje eu katoenen muts Het was vermoedelijk drie dagen oud. In het register van den Burg. Stand staat het ingeschreven als Maria Christina Hendrika Josephina Struik. Bij het H. Doopsel jl. Maandag fungeerden als peter de heer H. Linskens, president van het Armbestuur, en als meter bovengenoemde Maria Verbeek. Woensdagmiddag half vier werd uit de gracht van het fort St. Mïchiel het lijk opgevischt van A. A. Men vermoedt, dat de man bij een toeval in het water is gevallen. GENNEP. Van onze Maandag te houden jaarmarkt was geen spoor te ontdekken. Geen vee, geen koopers, 't bleef even rustig als altijd. Zou het niet vers'andig mogen genoemd worden, wanneer men de markt tot betere lijden opdoekte HEERLEN. Zaterdag werden 17 mijn- werkois. in do kolonie woonachtig, onder welke 13 hoofden van gezinnen, over de grenz-n gezet daar zij niet in liet bezit waren van de vereischte papieren. MAASHEES. Alhier zal een liefde gesticht verrijzen bediend door de Eerw, Zustors de Vincent a Paulo, (bannelingen uit Frankrijk). Behalve bewaarschool zullen de Eerw. Zustors zicii wijlen aan zieken verpleging en meisjesp «tronaat. CUYK. Bij gelegenheid eener ernstige vechtpartij jl. Zaterdag in het café E. alhier werd een in de herberg liggende rijksdaalder ontvreemd. Als verdacht van die ontvreemding werd Zondagnacht door de politie te Nijmegen aangehoulen een Duitscher J. Klee ge naamd, die Maandag ter beschikking van den burgemeester dezer gemeente we'd gesteld. Op de markt van Dinsdag waron aangevoerd G75 runderen on 550 biggen. Het vette vee gold van 35 tot 38 cents 't dragend vee van f 140 tot 275 't mager vee vau 80 tot 1' 180. Do markt was buitengewoon druk, zeker wel de drukste van liet gansche jaar. Er waren tal van kooplieden ter markt gekomen, terwijl de handel zeer druk en levendig was. Ook in kramerijen ging zeer veel om. Op nieuw is 't bewijs geleverd, dat de Cuijksclie markten immer in diukte en vertier toe nemen. MILL Op de Maandag Alhier gehou den jaarmarkt stonden slechts een 50tal koeien aan de lijn, terwijl er 150 vaikens ter markt aanwezig waron. Do handel in vee was tamelijk vlug.. Do biggen gold-m van f5 tot. f 8 per stuk. In kramorijen was hft vrij levendig. HAPS. Zaterdag had alhiei de fees telijke opening der nieuwe stoomboterfa- briek -de Volharding plaats. Te acht uur werd een H. Mis opgedragen, daarna werd de fabriek door den pnstoor ingeze gend en door den burgemeester met eene rede geopend verklaard. Bestuur, directie, bouwers en nog eenige heeren brachten den dag op het raadhuis genoeglijk door. HELMOND. De landbouwer de Bruijn die alhier onder zijn kar was geraakt, is aan de gevolgen overleden. VEGHEL. Tot burgemeester alhier is benoemd M. A. Vol kor. WOENSEL. Als een treurige' bizon» derheid kunnen wij melden, dat bij de Kinderen van Vlok boven in de Klooster straat alhier die met 3 gebroeders en 1 zuster bij elkaar wonen jl. Zaterdag een der broers aan een beroerte is gestorven. Terwijl dez^ dus Zondag nog boven aarde stond ging een ander broeder jl. Zondag om 4 uur naar de H Familie, maai' ook deze. naar buis teruggekeerd^ werd door een beroerte getroffen en was nog dien» zelfden avond te half acht reeds een lijk. Wel droevig, twee dooden in èéa huis. KAATSHEUVEL. Hier is jl. Zondag de dienstbode van den landbouwer L, vau Riel bij ongeluk doodgeschoten. Of bet eigen schuld vau het rae.sje, aan wel een ongeluk is van een der huisgenoote» schijnt nog niet te zyn uitgemaakt. Volgens eene lezing viel het schot, terwijl het meisje liet. geweer, dat geladen was, verzette, volgens eene andere ging het schot af, terwijl een ander het geladen geweer in handen had. De dood van het slachtoffer trad on- middelijk in. Waterstand der Waal. Volgens raenschengeheugenis was de waterstand van de Waal nimmer zoo laag als thans, waarvan het gevolg dan ook is dat de gierpont den dienst tusschen Tiel en Wamel heeft moeten staken en thans de geregelde dienst door middel van een veerstoomboot wordt onderhouden. Vlekziekte bij de varkens. Deze ziekte schijnt in ons land algemeen verspreid te zijn. Volgens de statistiek waren er in de maand Augustus niet minder dan 344 varkens door deze ziekte aangetast. Vooral de provincie Friesland had hierdoor veel te lijden. Daar toch bevonden zich 204 zwijnen met deze ziekte behept, in Zuid- Holland waren er 106, in Zeeland 10, in Noordbrabant 7, in Overijssel 5, in Gel» derland en in Noordholland elk 4, in Dreote 2, en in Groningen en Limburg slechts één. Een verblijdend verschijnsel dat ten minste onze streken van deze plaag Dog al niet veel te lijden had. Ken vreemde geschieden!*. In de bo8schen van Heilo is Maandag een man aangetroffen, P. Molenaar gehee- teu, die vroeger te Beverwijk woonachtig was en daar als een dronkaard bekend stond. Sedert geruinféu tijd leidde hij een zwer vend leven en was ook van de ouderlijke macht over zijn kinderen ontzet. De burgemeester van Heilo heeft dezen man per as naar Beverwijk doen vervoe ren, waar de patiënt 's avonds 5 uur half dood aankwam Te Beverwijk was men echter niet gesteld op die vrijgevigheid en men zond den man weer terug naar de plaats van herkoinsi, doch het kostte heel wat moeite om den burgemeester van Hei lo te overtuigen, d »t hy volgens de Armen wet had te zorgen vooi personen, die in hulpbehoevenden stuat iu zijn gemeente worden aangetroffen. I)e man is inmiddels overleden. Waar blijven de vliegen t Bij het afbreken vau een der zink ca torentjes, die wegens het aanbrengen van veel lekkage van de llerv, Keik te Bat Innen moesten verdwijnen, vonden de metselaars in een van die zinken versierin- gen-bijua een h ilf mud vliegen, die er iu zaten als bijen in een korf. lei'liooging der sclioeiiprijzen Do Waal wij ksche Stoomschoeoenfabriek van den Heer A. H. van Schijndel heeft hare cliënlèle wederom bij circulaire mede gedeeld, dat zij door de voortdurende en groote stijging van alle grondstoften, ver plicht is hare artikelen wederom te ver» beogen. E. v. h. Z. Moord. Na afloop van een fabrieksfeest te Kre- feld gingen eenige weversgezellen over do Diessemerstraat, alwaar ze nog eenige cafés bezochten. Op den weg kregen de gezellen Boras en Melder ruzie. M. greep zijn mes en bracht zijn tegenstander een steek in den hals toe. De slagader werd doorgesneden, hetgeen tengevolge had dat B. aan bloedverlies stierf. De dader, een twintigjarig jongmensch, werd gevangen genomen, De vermoorde is gehuwd en 40 jaar oud. De Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, Gezien het bericht van den lieer Plaats vervangend Districts veearts te Roermond, dd. 3 Nov. jl. houdende mededeeling van een geval van hondsdolheid, geconstateerd in de gemeente Hors'; Gelet op ai t, 3 alinea 3 der wet van den 5 Juni IS75 (Stbl. no. 110, aangevuld bij de wet van den 15 April 1891 (Stbl. no. 80). Beveelt gedurende vier maanden te rekenen van den dag der afkondiging door den betrok ken burgemeester, van dit bevelschrift, worden in de gemeenten Horst, Venray, WAtissura, Meerlo, Broekhuizen. Sevènura Helden, Meijel en Nederweart, alle honden die zich buiten woningen of vaartuigen, (geene openbare middelen van vervoer zijnde) bevinden en niet binnen een afge sloten erf aan eene ketting liggen, voorzien van een muilkorf als voorgeschreven bij provinciaal blad no. 89 vao 1903, Exemplaren in plakkaatvorm worden ten verei8etite getale en ter onverwijlde en geschikte afkondiging gezonden aan de burgemeesters der betrokken gemeenten. Maastiicht den 5 November 1906. De Commissaris dei' Koningin voornd. RU IJS DE BEERENBROUCK. Afgekondigd den 10 November 1906. De Burgemeester der gemeente Venray, H. ESSER. NATIONALE MILITIE. Zitting van den Militieraad. Burgemeester en Wethouders van VENRAY, Gelet op de art. 73 en 74 der Militiewot 1901, alsmede op de aanschrijving van den Heer Militie Commissaris in het district in dit gewest dd. 8 November jl. No. 17. Brengen bij doze ter openbare kennis lo. dat de zitting van den Militieraad voor de lichting van 1907, voor deze gemeente zal plaats hebben te Roermond in de boven» zaal van het Politiegebouw, den 20 Dec. 1906 des voormiddags ten 10 ure 2o dat voor den Militieraad moet ver schijnen de loteling, die vrijstelling ver langt, wegens ziekelijke gesteldheid, of gebreken, of wegens gemis van de gevor derde lengte Worden de belanghebbenden er verder op gewezen dat de eventueel bestaande redenen tot vrijstelling van den Militie- dienst, die niet bij de loting zijn opgege ven nog in de zitting van den Militieraad kunnen worden ingebracht, En zal deze op de gebiuikelyke wijze worden bekend gemaakt. Venraij, 11 November 1906. Burgoraeester en Wethoud.ers voornd. H. ESSER, De Secretaris, STOOT.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2