Limburgsch Nieuws. Algemeen Nieuws. Nieuws uit de Buurt. stemd, toen ook de tweede geeste» lijke verklaarde door zijn gemeente») nare» gemachtigd te zijn, een ge» schenk uit te kiezen. Al spoedig waren de toonbanken in den winkel met allerlei zilverwerk overladen en juist had de tweede geestelijke zijn keuze op eenige voorwerpen van hooge waarde ge» vestigd, toen een politiebeambte binnentrad, wiens verschijning de beide geestelijken met plotselingen en hevigen schrik beving. »Ha. ha, riep de politieman, ein» delijk heb ik jelui te pakken En zich wendend tot den verbaasden juwelier zeide bij »Die twee noemen zich Smith en Brown nietwaar Zij kwamen om namens hunne parochianen een geschenk uit te kiezen hé? Hun ware naam is Snark en Pince, en zijn de grootste boeven van onze Londeasche dievenbende" Nog terwijl hij sprak deed hij den sidderenden, diegeheel onder invloed van vrees schenen, de handboeien aan en beval in een gereedstaande koets to stappen. Ook de juwelier weid verzocht als getuige mee te gaan naar nel politiebureau en nadat vele kostbare voorwerpen als bewijs» stukken waren meegenomen, steeg ook de politiebeambte in en zette zich een tweede bij den koetsier. Daarna reed de koets snel weg, Nog niet lang was de wagen in beweging, toen de juwelier een wonderbare slaperigheid over zich voelde, komen, waaraan hij geen weerstand kon bieden. Na vele uren ontwaakte hij met zware hoofdpijn op een eenzame plaats der Doks in den ledigen wagen. Geestelijken en politie beambten waren verdwenen met hen de ge» schenken en andere ingepakte za» ken, het bankbillet, zijn horloge, portefeuillekortom alles wat hij in waarde bij zich droeg. Nooit werden de leden van dit duivelachtig complot ontdekt en nimmer zag de gedupeerde iets van zijn zaken terug. Zeer zeker zijn beide staaltjes van gauwdieven durf erg brutaal. Maar zij bewijzen al zeer weinig ten voordeele van het bespotte Duitsche militairisme. Vooreerst als .men mij voor den gek heeft gehouden, is 't een magere troost voor me, dat ook mijn buur» man voor 't lapje gehouden is. Vervolgens halen het beide streken niet bij die van Köpenick. Daar wordt eenvoudig alles in 't ootje genomen, wat officieel met gezag be» kleed is. Geen valsche papieren helpen het bedrag volmaken, doch alleen ge» raffineerde slimheid speelt een hier schitterend gelukte komedie. Eenig mooi Maar pijnlijk, diep pijnlijk voor de belachelijke uniform-vrees van *das grosze VaterlancT In een enkele zet wordt het mili» tairisme in Duitschland belachelijk gemaakt het militairisme, wat aan Duitschland jaarlijks kost het peul» schilletje van 846.000.000 M. aan gewone en 39.000.000 aan buiten» gewone uitgaven, ofwel 13.85 mark per persoon. Intusschen kuanen ook wij een les uit het voorgevallene trekken. Wij mogen zeker wel eens van harte lachen met den slimmen schurk, die dit klaarspeelde maar moeten toch ook ieder voor zich,- voorzichtig zijn. Ook onder ons worden de schurken gerafineerder. J. 't Is waarlijk jammer, dat zoo spoedige arrestatie een treurig einde aan de grap maakte. De kerel verdiende een andere toelage behalve die, welke hem volgens wet en recht wacht. P.S. Zooals men weet is de geniale boef gevat, 't Is een schoenmakers knecht met name Voigt, geboren te Filsit. Het mooiste van de grap is wel, dat Voigt nooit soldaat geweest is, wel langen tijd tuchthuisboef. Ook nog dit, dat hij door zijn beschaaf» de, nette manieren en zijn onbe» rispelijk blanke handen, Mevrouw de burgerneesieresse imponeerde 1 Moderne borduurkunst. Ongeluk. VENRAY. 3 November 1906. Aan hel Postkantoor te Venray en de daaronder behoorende hulpkantoren werd "eduronde de maand October 1906 Ingelegd f 9938,66 Terugbetaald f 5406,59 liet laatste, door dal Kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 3401. Onze dorpsgenoot, de lieer H. Oudenhoven, klerk der Posterijen en Telegrafie 2de klasse, thans te Groningen Telegraafkantoor, is met ingang van 1 November bevorderd tot Klork der Poste rijen en Telegrafie le klasse, terwijl zijn tractement met ingang van dien datum met f 100 werd verhoogd. Op de gister gehouden Allerzielen markt, was de aanvoer groot. Er waren verscheidene karren wilte kool en men betaalde thans f 1.10 de 100 pond. Roode kool, prei. knolselderij en look was er uok nog al aangevoerd. Hiervoor be taalde men als volgt: roode kool 6 tot 10 ets. per stuk prei 2 a 3 cent per bosje knolselderij 15 a 20 cent per bos look 18 a 20 cents per kop, enz. De heer J. M. Krispijn, rijksambte naar alhier, herdacht Donderdag den dag waarop hij voor 25 jaren als zoodanig zijne aanstelling ontving. Morgen Zondagavond om half zes zal de R. K. Volksbond alhier in de Muziekzaal vergaderen. Trouwe opkomst wordt verzocht. I)e leden der Propagandaclub -St p.trus" alhier, zullen morgen Zondag gezamenlijk den derden Liraburgschen Propagandndag te VpdIo bezoeken. Aan den wedstrijd voor komische voordrachten; uitgeschreven door de R.K Harmonie Appollo's Lust te Eindhoven nemen ook deel onze dorpsgenooten. de heeren J. en A. Verheugen met -Twee klantjes van de Diaconie Wij wcosehen genoemde heeren veel succes, Morgen Zondagnamiddag om 4 uur zal in de Parochiekerk aihier de gewone jaarlijkscbe Liefdadigheidspreek met col lecte gehouden worden, ten voordeele der armen, bedeeld door de Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo. Hoewel 't misschien overbodig is, toch willen wij voor deze gelegenheid de in woners van Venray nog eens tot een druk bezoek en een ruime gift aansporen. Voor eene doelmatige verdeeling borgt ons de zoo zegenrijk werkende St. Vin- centiusvereeniging. HORST. Voor den aanleg van een kiezelweg naar Griendtsveen is bij^ de begrooting dezer gemeente voor 1907 ge raamd f 10000. Naar wij vernemen zal dit werk het volgend jaar gedeeltelijk worden aanbesteed. BERGEN. Zondagnamiddag vierde onze parochie het installatiefeest van onzen nieuwen Herder. GENNEP, Maandagavond geraakte te Goch een jonge vrouw, moeder van 4 kinderen, waarvan het oudste 7 jaar. de echtgenoote vau eenen boekhandelaar, toen zij van het station kwam onder de omni bus van het hotel Gisbertz. Zij wason» middelijk dood. Zij wilde, toen zij haren echtgenoot, die haar van den trein wilde halen, aan de overzijde van den stationsweg zag loopen. voor het rijtuig den weg over steken on werd voor de oogen van dezen overreden. ROERMOND. Zondagnamiddag bevond zekere H. B. 40 jaren landbouwer te Stramproij, zich in de wachtkamer 3e klasse van het station alhier, terwijl hij zijn rywiel had geplaatst in de vestibule nan de deur dier wachtkamer. Toen hij de waehtkamor verliet, was zyn rijwiel verdwenen. Onmiddelijk deed hij aangifte bij de politie, met het gevolg, dat de dader zekere II. A. Sch. 20 jaren, geboren te Aken, bakker van beroep nog dienzelfden avond te Maastricht weid aangehouden, Sell, is vervolgens met het rijwiel uit Maastricht naar Roermond oveigebracht en ter beschikking van den heer Commissaris van politie aldaar gesteld, die Sch. na opgemaakt procesverbaal naar de gevange nis heeft doen overbrengen. ROGGEL. Wat prachtig resultaat te bereiken is bij doelmatige bemesting en zorgvuldige bebouwing blijkt uit het volgende De landbouwer J. Schuttels alhier teelde op een perceel ontgonnen heidegrond groot 12 aren niet tri .Ier dan 28000 kg. karoteu. E1' waren c bij van 91 cM. omtrek. SUSTEREN. Maandag jl. looiion de jongelingen dezer gemeente voor de Nat. I Militie te Echt. Onder de lotelingen be vonden zich een 5tal personen uit ge zinnen van leden der post dui ven ver eeni ging -Trouwe 'de'. Deze namen iedei eene postduif mede. welke oogenblikke lijk na de loting werden losgelaten en zoodoende in enkele minuten bet getrok ken nummer aan belangstellenden over bracht. ook te vallen, doch bekwam geèn letsel; deze reed onmiddelijk teiug naar Asten en ging geneeskundige hulp inroepen en de politi inet het gebeurde in kennis stellen. De dokter constateerde schedelbreuk en dat do toestand van F. G gevaarlijk was. Dinsdagnacht is G. overleden. SITTARD. Op de markt van Maandag bedroeg do aanvoer 90 stuks, waarvan verkocht 43. Voel navrnge en bijzonder veel hand»! in zware drachtige koeien voor Belg ié en andere landstreken. Ook vet vee had goede navrage. Pryzen voor melkkoeien van f 150 tot f 220 vet vee le kwal. van 61 tot 70 cents, de 2e kwal. en minder vau 00 tot 66 et. de kilo ge slacht. Een 4ufal onder wijzers waren ji. Zondag opgekomen tot oprichtia^ van de Limb. Onderwijzersclub nfd. van het Limb Kruisvorbond. Na vaststelling van liet reglement '.verden drie bestuursleden gekozen de heeren K. Coebergh uit Maas tricht, L Merteot uit de Heibloem, en J. Verbeeten uit Echt, Dit bestuur zal nader hand nog met 2 leden aangevuld worden. Ti Ha vort, bij Sittard. had zekere S. die bezig was met een koe op bet veld te ploegen, toen hy even een pijp wilde stoppen, de lijn over zijn hoofd en schou ders gelegd. Plotseling schrikte de koe op en sloeg op hol De ongelukkige door de lijn verstrikt, werd dood opgenomen. VALKENBURG. Een dezer dagen kwam iemand van bet station alhier, om met zijn rytuig. waarin ook mevrouw zat, naai Klimmen te rijden. Het paard sloeg op bol, en rende in plaats van naar Klimmen naar Valkenburg. Luide weid uit het rijtuig om hulp geschreeuwd- niemand dorst echter bet hollende paard giijpen, totdat de heer Zwarts, agent der Maastrichtsche brood fabriek alhier, op het dier afvloog, een twaalftal m< s werd medegesleept, docli wien het gelukte door het diclitknijpen der neusgaten en hef ui malen van de tong van het paard, het dier tot staan te brengen. Zwarts brad-1 het rytuig op den goeden weg, waa, te in het rijtuig zittende den redder beda -e en hem eeu kwartje gaf. J* HEERLEN. Vrydagavond werden alhier twee Duitscbers om eene kleine ruzie uit de café gezet. In de deur schoot een hunner een revolver af er, trol' een zekeren Peters in de borst, die onmiddellijk een lijk was. Ook Nelissen kreeg een schot in de zijde. Na gebiecht te hebben is dit slachtoffer eveneens bezweken. De Duitschers gingen op de vlucht en HELMOND. Zekere de B. uit Mierlo. reed met paard en kar langs hel kanaal, toen het dier schrok en op hol sloeg. Bij den overweg der S S. aan het Groenewoud liep het paard de lijn op en dwars over de rails, waardoor de B ei afviel, op de rails terechtkwam en een rad over zijn lichaam kreeg. De man leed verschrikkelijke pijnen De dokter constateerde inwendige kneuzingen en gebroken ribben. Zijn toestand is zorgwekkend. OEM BRT. A. M, oud 35 jaren koopman wonende alhier, die met zijn broeder Jacobus, den 19on Oct. werd overgebracht naar de gevangenis te Roer mond als verJaeht van zware mishande ling lichamolijk letsel tengevolge hebbende gepleegd op M. van Veggel is voorloopig in vrijheid gesteld, terwijl zijn broeder- is gevangen gehouden. NIJMEGEN, Sr. aannemer-timmorman alhier, is een vernuftig samengesteld vervoermiddel ge bouwd, dat en te land en te water dienst kan doen, Dit wagenvaartuig staat op kleine wielen en is voorzien van een stuur, het dient te land om getrokken te worden door paard of ezel, m»ar kan als bij tooverslag veranderd worden in een rader boot. die door middel van helb «ome» door de inzittenden die in een sierlijke gondel kunnen plan's nemen, in bewe ging kan worden gebracht. Eerstdaags zal met bet eigenaardige ver voermiddel. dat door den reeds bejaarden uitvinder gedoopt is -Te Water of te Land" en gewijd is aan H. M. de Konin gin, een proef worden genomen op do rivier de Waal. Aangezien bet reeds als bewezen mag worden aangenomen, dat door bet bor duren op de Singer naaimachine als liet waie een nieuw veld voor vrouwelijke bezigheid geopend is, zullen voorzeker velen onder onze lezeressen met groote belangstelling hooien, dat de Smger- Maatschappy binnenkort in onze stad weder 'n volledigen cursus in het moderne borduren zal doen houden. In dezen cursus zullen geheel gratis de meest verschillende soorten van borduur werken onderwezen worden, zooals bijv. Platsteek, puntsteek. koordborduren, mo- nogramborduren, Smyrma-borduren onz., enz. en vestigen wij daarom de attentie van bezitsters van Singer-naaimachine op d ze uitstekende gelegonheid om zich in het moderne borduren en stoppen te bekwamen en zoodoende nog veel meer nut dan tot nog toe uit de Singor-machine te trekken. Zij, die van dezen cursus wonsehen te profiteeren. dienon zich aan to melden aan het kantoor van de Singer-Maatsehappij, Groenmarkt, No. 14, Venlo. .llweer een moordaanslag. i Zondagavond Leeft te Hoenderion een Door den beer Kropman moordaanslag lllaats gehnd. marman tilliior is Pflll I i a Na liet sluiten dor herberg te 10 uur vertrokken twee der bezoekers. Na een kwartier has waai ts gelonpen te hebben, trok een der twee, zekere van den Ham, een revolver ou schoot den ander recht voor 't hoofd. Deze bukte zich echter snel, zoodat de kogel rakelings hem over het hoofd sivude De aanleiding tot deze daad is geheel on bekend. De dader is direct in hechtenis genomen en naar Zutphen getransporteerd. De revolver met 5 kogels geladen, be vond zich nog in zijn bezit. Vrij wegenti zusterdienst. Bij de loting voor de Nat, Militio te Oud-Beijei land gaf een loteling op de vraag van den Militie-Commissaiis af Lij reden van vrijstelling had op te geven, met het leukste gezicht van de wereld ten antwoord -Ja mijnheer, mijn zustois dienen." EINDHOVEN. Donderdagmorgen era 7 uur werden de huisgenooten van den lieer M. van Leeuwen Sr. aan liet Stratumseli Einde alhier, een sterke gas- lucht gewaar in hun woning, Eenigszins bevreesd voor ongelukken ging men de eigenares van het naastgelegen pand. mej. Wed. W. Booms, waarschuwen. Deze wilde zich ter plaatse van het lek overtuigen en had de onvoorzichtigheid met eon brandende lucifer binnen te treden Onmiddelijk daarop volgde eea hevige gasontploffing. De groote vitrine van het winkelhuis werd geheel versplinterd en de stukken vlogen met zoo groote kracht over straat, dat aan de overzijde in do woning van F. Wijtens de ruiten eveneens werden gebro ken. Ook deuren en ramen werden vernield Een beein van brand werd door de politie haar arbeiders Keulen, Trier, en Ulm hebben andiingen op genomen en naar bet gasthuis vervoerd. Ook de heer van Leeuwen bekwam brand wonden en zijn hoofd was eenigszins opge zet. De oorzaak vau het onheil moet ge zocht worden in een waterschuiflamp die niet voldoende was gevuld. "«"weners gingen op u» v.uuni onmiddelijW gribluscht werden achtervolgd door den marechaussee Boonjs wefd ern8tjg gewonJ op K. Deze kreeg t»»en hij een van hen grypon 1 wilde, een schampschot in liet gezicht en een voorbijganger kreeg een schot in den arm. De Duitschers ontsnapten weer. Drie Duitschers, die zich te Heerlen uitgelaten hadden, dat, zoo de gcarresteei de Henser zwaar gestraft werd, er nog meer dooden in Heerlen zouden blijven, zijn over de grenzen gezet. VAALS. Volgens een bericht in een Courant te Aken zal 1 Nov, alhier de 6e speelbank worden opgericht. De het eerst opgerichte, later door de politie gesloten, speelbank Highe Life is vooroeraens daar weder een speelbank te vestigen, riet lokaal is reeds gebuurd. DEURNE. Eeno vrouw met baar kind alhier, zijn Dinsdag naar het instituut Pasteur naar Parijs gezonden, als zijnde gebeten door een dollen hond. Maandag, bij gelegenheid van de jaarmarkt, is alhier weer aardig huis gehouden. Een drietal raarkthouders zijn zoodanig met messen bewerkt, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen Zekere AM. bekwam zulk een snede over zijn oog dat hij dit lichaamsdeel wel zal moeten missen. Als het jeneverdrinken voormiddags wat werd tegengegaan, sein y ft De Zuidio. dan gelooven we, dat die schandalige Noord- Brabantsclie menscheoslachterijen wel wat zouden verminderen. ASTEN. Zondag had alhier een ernstig ongeval plaats. Eenige jongelui uit Asten waren op weg naar Liessel; van achter kwam de smidsknecht W. v. G. aange reden met z^jn motorfiets. Hoewel deze tijdig signaal heeft gegeven, schijnt dit niet gehoord te zijn geworden of het is niet gehoord willen worden, althans er werd traag uitgeweken, en daar een zekere F. G. toen nog naar den kant van de motorfiets uitweek, werd deze aange reden, kwam te vallen op den harden klinkerweg en bleef bewusteloos liggen. De berijder van de motorfiets kwam lievelaer. In den afgebopen z-»mer zijn in Kevelaer 501 processies met circa 600 000 pelgrims aangekomen. Dit getal werd nog nimmer bereikt. I'leeuelinoeii iu l>wilseliland. Ter tegemoetkoming aan den beerschen- den vleeschnood laat een fabriek te Metl- lach (Rijnprovincie) een aantal wagonla dingen zeevisch voor komen Berlijn, Wiesbaden. Saarbruken, Chemmitz zich aangesloten bij het openstelling der grenzen. Teneinde de stijging der vleeschprijzen tegen te gaan. heeft het bestuur van de Rijnsche Landbouwkamer het voor wen- 8chelijk verklaard, dat wekelijks 1000 tot 1500 varkens uit Nederland kunnen wor den ingevoerd. De Kamer acht het echter noodig, dut de steden zich in het bezit van die varkens verzekeren, opdat ze niet iu de handen zullen vallen van handelaars. Een groot aantal steden in de Ryn- provincie stelden in de laatste dagen reso luties op, waarin om openstelling van de grenzen wordt verzocht. Bij de debatten hierover m den Keulschon Stadsraad verklaarde de bekende Ceutrum- Staatacoinmisaie voor tien Landbouw. Bovengenoemde Staatscommissie heeft 1 afgevaardigde Tiimborn, dat 't wel nuttig aan verschillende personen en vereenigingen 1 is, eigen landbouw en veeteelt tn bescher doen toekomen een vragenlijst betreffende I men, doch zulke bescherming Leeft hare de landarbeiders. grenzen en mag nimmer ontaarden in het Wie geen lijst ontvangen heeft en het op I uitmergelen van de arbeidersklasse ten prijs mocht stellen, er een ter invulling tel gunste van de agrarische helft der bevol» bekomen, richtte zijn desbetreffend verzoek) king. met duidelijke opgave van naam. beroep en woonplaats tot den sccietaris der Staats commissie, Tournooiveld 6. te 'a Graven- hage of tot een der commissieleden. Leden aangewezen voor do provinciën Noordbiabant en Limburg: dr. G. W. Bruinsma te Teteringen; O. M. A. Coovels te Helmond; J. Tb. Verheggen te Bugge num. Een loting ei» een loteling. Te Wageningen moet een naloting wor den gehouden voor de Nat. Militie. Er heeft niet meegedaan zekere L. R. P., leerling der Rijks Landbouwschool, wiens ouders in Indië wonen. Ilij heeft, hoewel er aan herinnerd, verzuimd le zorgen voor extract uit het geboorteregister, terwijl ten stadhuize zijn naam niet op de lijst is gebracht. De plaatsgehad hebbende loting blijft geldig aan die loting neemt dus alleen P. deel, voor wien het gansche ceremonieel der loting herhaald moet worden, /.onderlinge rechtspraak. Een jongetje van 3 jaar te Weissfolden, in het Zwitsersche kanton Thurgav, is, naar uit Geneve aan de Daily Chronicle wordt gemeld, wegens liet stelou van eeu Ipaar stuks spoelgoed uiteen winkel, door de rechtbank tot drie en eên halve maand gevangenisstraf veroordeeld. De ouders van het kind voerden vergeefs aan, dat l.ct leven van hun kind verwoest zou worden, en dat hij het oordeel des onder» t scheids miste. Het knaapje werd huilende uit de recht» zaal weggevoerd en aan do gevangenisbe- I ambten overgeleverd. De Zwitsersche pers is verontwaardigt over het vonnis. Oieren als weervoorspellers. De volgende waarnemingen van een landman berusten op ondervinding. Likt zich het vee den bek, gaan de schapen ongaarne naar den stal en blijven zij, op weg daarheen dikwijls staan om grassprietjes op te peuzelen, en als de varkens niet gulzig vreten, doch dit eerst Een jongentje van 11 maanden van den I met den snuit omwoelen, dan is er regen arbeider H tl. te Velp, geraakte met zijn le verwachten. hoofdje tusschen twee spijlen van zijn bedje Als hanen midden in den nacht kraaien, bekneld toen de moeder kwam kijken. ais er veel wormen uit den grond kruipen, was het kind reeds overleden. ai8 de poesjes aanhoudend hun pootjes

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2