Limburgsch Nieuws, gemeenteraad te Venray, Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. op Zaterdag 13 October 1906. OPENBARE VERGADERING van den Tegenwoordig de hoeren H. Esser Buegemeester, Voorzitter. J. Arts en M. Poels Wethouders, Jac. Aerts. H. Janssen. J. M. Michela, A. Loonen, Th. Slits, J. Lnenen L Janssen. P. J. Berks, leden »n Stoot Secretaris. Afwezig de heeren V. Fonek en P. Camps. De Vooizit'.er opent de vergadering met gebed, en verzoekt de vooslezing der notulen der voorlaatste vergadering welk onveranderd worden goedgekeurd. De voorlezing der notulen der vorige vergadering wordt tot de volgende uit gesteld om onmiddelijk ever te gaan tot de volgorde van den dag. 1. Overeenkomst met de firma Steegli Esser. De Voorzitter zegt. dat het Dag. Be stuur een onderzoek ter plaatse de Peel beeft ingesteld en er geen bezwaar in vond een strook grond voor den aanleg van een tramlijDtje af te staan aan de Firma Steegh-Esser, voor eene vergoeding van 's jaarlijks f 200 Er is ook een antwoord ingekomen van de Firma Lamaiaon Brouwer en Verhoeven welks schrijven door den Secretaris wordt voorgelezen. Hieruit blijkt, datjdeze fi'ma er ook geen bezwaar tegen maakt, mits de weg niet breeder wordt dan 10 M dat zij ten allen tijde een tweede lijn kan aan leggen «m hunne goederen le vervoeren, en dat de lijn met een half jaar opzegging moet geruimd zijn. Tevens vraagt de firma om de optie voor de toj- verpachten peelgrunden, die loopt tot 1 Jan. 1907 te verlengen tot 1 October 1007, aarge.-ien de tijd voor l*Jan 1906 le kort is'em een vennootschap le vormen. De verlenging dezer optie zal de tram kwestie niet ven ragen, doch volgens hunne mededeeling integendeel bespoedigen. Wordt goedgevonden aan dit verzoek te voldoen. 2, Op verzoek eervol ontslag veileer.en aan den onderwijzer vnffden Eijndeo. Met 1 Nov. s. vraagt de lieer G. v, d. Eijnden, onderwyzer te Oostrum tetvol ontslag wegens zijne benoeming als zccd8ing 'e Heleraveen. Wördt met algemeene stemmen verleend. 3 Benoeming van een onderwyzer aan de O. L. School te Oostrum I)e Voorzitter zegt, dat zich 3 sollici tanten voor deze betrekking hebbes aan» gemrld nl. dc volgende heerea J. Maessen Olie en Laak; J. H. Bouman Tegel en en G. Raymakeis Gennep. Door den Secretaris worJen de inge zonden stukken en berichten van schoolop ziener en van het hoofd der sehool te Ooslrum voorgelezen, waarna met alge meene siemmen benoemd wordt de heer W. J. H. Maessen met ingang 1 Nov. s, op een jaarwedde van f 500 en by ontslagneming 6 weken te voren op te zeggen. 4. Bericht van don Directeur Generaal Skaatsspoorwegen. Dit schrijven bevat het bericht, dan het station aan het Rijkstelepheonnet zal werden aangesloten. 5. Teekenschool. 7. Reclames hoofÖelijken omslag, ®e Veorzitter stelt voor punt 5 en 7 in geheime zitting te behandelen. Gemeeiffebegrooting 1907. De Voorzitter zegt, dat de begrooting op gebruikelijke wijze door den Secretaris zal werden voorgelezen en toegelicht. De Secretaris leest de verschillende hoofdstukken voor en geeft de noodige in lichtingen. De geheele begrooting vertegenwoordigt voor inkomsten en uitgaven een totaal bedrag van f 42,609,01s. De onderwijzers die in 1907 voor ver hooging ia aanmerking komen zijn de heeren De Haen, Leunen f 900 J. Janssen. Leunen f 050; E. Messeraaekers, Venray f 750. De Voorzitter' vraagt of een der heeren nog het woord verlangt. De heer Jac. Aerts stelt op verzoek van vele ingezetenen voor, om het politie»uur gedurende de wintermaanden net sluitings uur op 11 uur te zetten. Na eenige discussie wordt dit veorstel in omvraag gebracht. Voor stemden de heeren Jac. Aerts, H. Janssen, J, M. Mich els, A. Loonen. Th. Wits en do Voorzitter. 'Tegen de heereB J. Arts, J. Loenen, L. Janssen, P. J. Derks en M. Poels. Zoodat met 6 tegen 5 stemmen besloten werd het politieuur het geheele jaar te zetten op 11 uur. Van dit besluit kan nog geen gebruik gemaakt worden, voordat de kon. goed keuring er aan gegeven is. De Voorzitter deelt mede, dat de punten 5 en 7, welke nu aan de orde komen in geheime zitting zullen behandeld worden, zoodat de openbare vergadering gesloten word. VENRAY. 20 October 1906. Een "bijlage bij de Staatsbegrooting 1907 bevat de vermoedelijke subsidiecijfers voor 't By zonder Onderwijs. Zij luiden als volgt Venray, Eind f4 224.30, Venray, St. Joxefegesiieht f 901,86. De Maandag alhier gehouden vee markt was xeer druk bezocht, en de aanvoer moeht aanzienlijk genoemd wor den. Ofschoon niet overdreven, was toch de handel vrij levendig, terwijl de prijzen bevredigend waren. De meeste omzet had plaats in dragende malen welke zeer ge zocht werden. Ook waren er enkele paarden ter markt aangevoerd, een voorbeeld ter na» vclging voor onze landbouwers. Biggen gingen wat minder vlug van de hand, hoewel de aanvoer groot was. Men betaalde van 5 tot f7 per stuk. De voorstellingen deze week alhier gegeven door het Circus Roberti; werden Zondag en Maandag druk bezocht. Alle bezoekers waren ten zeerste voldaan over hot genotene, want zoowel de paardendrrssuur als alle acrobatische toeren mochten den hoog sten lof verwer ven, en konden dan ook wedijveren met voorname inrichtingen van dien aard. Dinsdag werd een voorstelling gegeven voor de heeren Studenten, en Woensdag voor de schoolkinderen. Blijkens de juichkreten, die gestadig opstegen, had het jonge volkje een wei kelijk prettige namiddag. Donderdag is het Circus vertrokken naar HorstSevenum. Vanaf 27 Oct. zal het gedurende acht dagen voorstellingen gevente Venlo. Woensdag a. s, hopen de heer V. Fonck, en Mej. C. Verriet. den dag te herdenken, waarop zij voor 25 jaar in h't huwelijk traden. Ook is het dan 25 jaar geleden gdat de meesterknecht G. Linders by hein in dienst trad. De timmerman v. N. uit Meerlo, had Donderdagmiddag aan het,Krankzinnigen gesticht alhier het ongeluk, zich zoo ernstig aan de hand te verwonden met een beitel, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Woensdag heeft te) Veojay in de Muziekzaal du Loting plaats voor de Nat Militie. Steunende ep het go.de voorbeeld van vorige jaren, durven wij vertrouwen, dat deze ongeluksdag ook thans zonder dronkumans- of vechtpartijen zal voorbij gaan. MIRSELO. Leest men soms i» de bladen van wondere spelingen der natuur, als een merkwaardige bijzonderheid kan ook wel gemeld worden, dat by den schoenmaker P. H. alhier een appelboom staat, die, na in Augustus dezes jaars een goeden oogst opgeleverd te hebben, thans weer in vollen bloei staat, terwijl zelfs aan eenige takken voor de tweede maal half ontwikkelde vruchten voorkomen, Dat beloeft bij voortdurend zacht weder een tweeden oogst, MEERLO. Bij Koo. besluit van 15 dezer is, op grond van verkregen rechten, ingevolge de Weduwenwet voor de arab- naren 1890, een jaarlijksch pensioen ver leend van f163 aan mej. G. S. P. Hermans Wed. L. Kellenaars, brievengaarder te Meerlo. WELL. Door de leden van het ker kelijk zangkoor is aan den directeur, den WelEerw. heer J. Schram, bij zijn vertrek naar St. Odiliënberg, een prach tige photographie van het koor ter herin nering aangeboden. VENLO. Met de werkzaamheden van bet nieuwe bovendek op de Maasbrug is men deze week gereed gekomen. WEERT. Met het oog op de vele gevallen van hondsdolheid, die zich in den laatsten tijd hebben voorgedaan in de omstreken Bree—Eindhoven enz,, heeft do Burgemeester alhier bevolen, dat alle i iet gebonden liggende honden gedurende vier maanden moeten voorzien zijn van een muilkorf. NEDERWEERT. Deze week heeft de WelEerw. heer Lenders onze parochie verlaten, om zijn nieuwe standplaats, Venray, in te nemen, Noode zagen we hem hier vertrekken. De Eerw. heer Lenders toch genoot aller hoogachting en liefde. Altijd bereidwillig-, behulpzaam en liefdevol, had hij. de voor beeldige yver en talentvolle priester, spoedig aller waardeering en-liefde vero verd. Voor den bloei der kerkelijke fanfare -St. Lambertus" gof hij, als adviseur, tyd, talent en moeite ten beste, waarom hij bij monde van den president, den ZEw. heer pastoor, Zaterdagavond werd gecomplimenteerd en als blijk van erken telijkheid een paar prachtige zetels ten geschenke kreeg. Zondagnamiddag bracht de fanfare hem een afscheidsserenade en bedankte nnrriccs de fanfare de heer 11. Spierings hem voor alles bet gezelschap bowezen. Moge de Eerw. heer Lenders in zijne nieuwe stand plaats dezelfde achting, liefde en volgzaamheid ondervinden als hier. HELDEN. Zondag acht dagen werd >n de Gebr. J. (gehucht Maris), 's avonds van bet gehucht Beiingen huiswaarts keerende, ouverwanht aangevallen door 2 personen, gewapend met mestvorken. Een der Gebr. J. werd dusdanig mishandeld, dat geneeskundige hulp moest woiden ingeroepen. Evenals de Gebr. J. werd 11. Zondag avond do heer N. op dezelfde luffs wijze aangevallen, met 't noodlottige gevolg, dat ook voor dezen geneeskundige I ulp moest worden ingeroepen. De politie schijnt de laffe dade-s t het spoor te zijn, en dat deze hun welverdiende straf niet mogen ontgaan, is zeker ieders wensch. SITTARDj, Zondag 28 Oct. a. s. 's namiddags om 3 uur (spoortijd) wordt te Sittard in Hotel Royal, tegenover liet station, eene belangrijke vergadering ge houden, toegunkelijk voor alle onder wijzers (Honger, Middelbaar en Lager Onderwijs) in Limburg, die belang stellen in de sociale actie in het algemeen en de drankbestrijding iu liet bijzonder. 't Geidt de oprichting van eene Onder- wijzeisclub. afdoeling van het Limburgsch Kruisverbond. die zich ten doel stelt de Limburgscbe R K. Onder wijzers meer daadwerkelyk te doen deelnemen aan den s'ryd tegen het alcoholisme en leiding te geven aan den s'rijd tegen het alcoholisme in en door de School. BEEK. Verleden Zondag had alhier een wedstrijd plaats on lei' de loden der Kon. Handboogschu terij -St. Mar inns", op hun mooi vei sie'd doelterrem. De prijzen werden I eliaald als volgt; le Tb. Pij Is 142 punten. 2e H. Schols 139 punten, 3e H. Leendeis 135 punten; 4e M. Proosten 126 punt°n, 5e A. Slijpen 115 punlen en 6e J. Leenaits 112 punten. Alles iu 36 schoten. In de vergsdeiing welke hierna gehou den werd, li met algemeene stemmen besloten om den volgenden zomer een groot in'ornn lionanl concours te houden. Zeer pracht];e medailles en llinke geld- pryaen zullen hieraan worden uitgeloofd. NlEUWEi\|lAGEN. De Eerw. heer P. J. J. van de Voort, van hier is be- -4t- te- «ooi Tongeren. BOXMEER. Heder. Zaterdag 20 Oct. zal bet vijftig jaar izeleden zijn dat de hoeren J. Ambrosius, thans meesterknecht en O. Dekkers, sigarenmaker, in dienst traden by de firma Gebr. van der Ven, sigarenfabiikanten alhier. Naar men mededeelt, zal dien dag flink feest gevierd worden ter eere van do jubilarissen, die het waarlijk wel hebben verdiend. HELENAVEEN. Borende tot een diepte van meer dan 1200 meter, heeft men nog twee nieuwe lagen gevonden in "t geheel 7 lagen. HAPS. Het stellen der machines aan de stoormuivelfabriek -de Volharding" alhier is thans zóóver gevorderd, dat men denkt met 1 November de fabriek Le kunnen openen. Aan de fabriek zal de melk van ongeveer 5C0 koeien uit Haps, St, Hubert en Oeffeit worden verwerkt. CUYCK. Op de markt van Dinsdag waren aangevoerd 425 runderen en 505 biggen. Het vette vee gold van 35 tot 37 ct. per halve K.G. 't dragend vee van 180 tot f 260. 't mager vee van 80 tot f 125 en de biggen van 8 tot 12 gld. Een bijzonder groot getal kooplieden was ter markt gekomen. De handelin manu facturen krameryen enz. was buitengewoon levendig. De markt slaagde uitmuntend- UDEN. Op de Maandag gehouden jaarmarlet waren aangevoerd 245 stuks hoornvee, 20 srtïapen. 81 varkens en 966 biggen. De pryzen waren als volgt: kalfkoeien f 180 a f230, kalfvaarzen f 140 a f 215, guste koeien f 90 a f 140, biggen I 8 a f 13. SCHIJNDEL. Te Kortzschenbroda in Saksen, waar hij tot herstel zijner gezond heid verblijf hield, is aan longontsteking overleden de heer A. J. M. Bolsius van hier, lid der Provinciale Staten van Noord Brabant voor het district 's Hertogenbosch. GEMERT. De Gemertsche kermis is treurig begonnen. Nadat men Zondag reeds op verschillende plaatsen gevochten en de ruiten had ingeslagen of geworpen, is Dinsdag tegen den avond het mes getrok ken. Een jongmensch M. v. V. heeft men 3 sneden over het aangezicht gegeven, verschillende steken in ziin hoofd en borst toegebracht, en zijn pink van de hand gesneden. Als vermoedelijke daders zijn gearres teerd drie gebroeders, A. M B. M, en J. M. all n uit Gemert nok de vader moet by de e slachterij behulpzaam zijn ge weest. Als bewijs dat M. v, V. een oppassend jongeling, nog al duchtig moet mishandeld zijn. kan dienen, dat do onmiddelijk inge roepen geneesheer meer dan twee uur werk gehad heeft, met den ongelukkige te ver binden, die onder dit werk door liet schrikkelijk bloedverlies tot driemaal toe hot bewustzyn verloor. Misbruik van sterken drank is oorzaak. EINDHOVEN. De vechtersbazen heb ben in or.ze gemeente ter dego huis ge houden. Een zekere K. uit Stratum, werd onder Woensel door 4 personeu overvallen en zoo mishandeld dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Denzelfden avond werd zekere C. v. d. V. te Woen sel een oppassend peisoon en vader van 4 kinderen, die op het rumoer dat aan zijn deur weid gemaakt, hot bed uitsprong en de belhamels achtervolgde, door dezen dierlijk mishandeld, terwijl hem verschil lende sneden en steken werden toegebracht Aanvankelijk vreesde men dat de longen zouden zijn geraakt, docli hieromtrent is men na geneeskundig onderzoek gerustge steld. De dader is een l'Jjarige H. uit Woeiuel. Tusschen de gemeenten Strijp en Zeelst, ging men ech'er nog schande lijker te werk en bracht men zekeren van M. uit Gestel, na hem zoo te hebben mishandeld, dat hij liet bewustzijn veiloor twee gevaarlijke steken toe, waarvan een in het "ondeilijf, De ongelukkige ligt ter behandeling in het gasthuis alhier. Naar wy ve/nemen zijn de daders geene onl-e» kenden meer voor de politie. Er is bier Woensdagnacht een hevige bi an I uitgebroken in een woning; grenzende aan de bierbrouwerij dei firma Snieders. De vlammen sloegen op de fa» brick over, waardoor ook deze geheel in vuur opuing. Een aangienzend perceel van den lieer Laarhoven werd eveneens ver nield. alsmede gioote hoeveelheden tgrf die langs liet kanaal opgeslagen waien Assurantie dekt de schade. Oorzaak onbekend St. OEDENRODE. Op de tramlijn halverwege Vechel, was Woensdagavond een dwarslegger geplaatst, kennelijk om de tram te doen ontsporen. Door een voorbijkomend wielrijder uit S'. Oedenrode weid gelukkig nog bijtijds hot gevaarlijke voorwerp bemerkt en spoedig met behulp Het is door de ijverige nasporingen van den veldwachter Pompe mogen gelukken den dader te nnesteeren. die gevankelyk naar 's B >sch is overgebracht. TILBURG. Bij de alhier gehouden loting voor de Nationale Militie waren alle herbergen gedurende den geheelen dag gesloten. Hietomtrent wordt het vol gende gemeld De pi oef genomen om de loting in éèn dag te doen plaa's hebben, met algeheele sluiting der herbergen kan als goed ge slaagd beschouwd worden, Slechts een paar overtredingen der drankwet weiden gecon stateerd en van de liederlijkheden van andere jaren was geen spoor te ontdekken. 's BOSCH. De 's Hertogenbossehe Pluim vee-Vei eeniging heeft besloten wederom een nationale tentoonstelling van pluimvee en konijnen te houden, waaraan verbonden zal zijn een zangwedstrijd voor kanarie vogels en goudvinken. Deze tentoonstelling zal gehouden worden op 7, 8 en 9 December in de zalen van het Concertgebouw alhier. het verlof heel wat ruwe manieren gö- leeid on heel veel goeds vergeten. Deze week kwamen op een der scholen in deze gemeente eenige kinderen terug die den dag te voren gedaan werk hadden gekregen Zoo'n slotstuk wordt -feestelyk" gevierd. De jeneveiflescli speelt dan de hoofdrol en de kinderen krijgen er hun portie van. Een jongetje van 11 jaar had 4 glazen jenever gehad, zijn grooimoeder had ze hem toegediend. Zwaar beschonken is hij thuisgebracht. Do andere kleinen hadden eveneens van liet vocht geprofiteerd en hierbij waren ook meisjes. Een er van was even 10 jaar. Toon ze 's anderen daags op de schoolbanken zaten, waren de gevolgen van den drank nog t6 mer ken. En zulke voorbeelden zijn er legio. Naar -de Maasbode" verneemt worden er in de provincie Limburg ernestige po gingen in liet werk gesteld, om te geia- ken tot do oprichting vau een retraitego- slicht. Dit wegens do uitmuntende resul taten, welke men heeft gezien van derge lijke instellingen in het naburige België, speciaal in de gemeente Luik. Hooi. In Maas en Waal is de prijs van het hooi gestegen tot f 15 per 500 kg. waar voor echter nog maar weinigen geneigd zijn het af te staan. Uit Frankrijk is er vraag naar. Keu dorstige dienstbode. Door den lieer H. te Breda is bij de politie aangifte gedaan dat Anna H. M. die een dag of tien bij hem in dienst was, uit den kelder een 20tal flesschon wijn on oude klare" beeft ontvreemJ en leegge» dionken. Door verbreking van een lat van liet hek waarachter de flesschen in den kelder geborgen waren, beeft zij de flesschen weten te bemachtigen. De op drank beluste dienstbode is aan gehouden en ter beschikking van de jus titie gesteld. Vriendelijke leerling. Door het hek van een Haarlemache tuinbouwinrichting heen steken kleine kwajongens de gretige handen en trachten roode bessen te plukken, die hun aandacht hebben getiokken. Toevallig komt de eigenaar langs, die waarschuwend zegt -denkt er om jongens ze zijn vergiftigd 1" Intusschen is een van de beDgels al op de vlucht geslagen. De andere die is blyren staan, roept hem ua-J<> se binne vergiftig 1 En daarop zich tot den eigenaar wendend, iaat hij er dadelijk 'op volgen; -Meheer, mag ik er eentje voor de meester van 't school Ken ballen Maandagmiddag oms'reeks 5 uur pas seerde bij windstilte heel langzaam over Nijmegen en omstreken een luchtballon iu Noordoostelyke richting. Door middel van een verrekijker kon men zien, dat zich personen in het schuitje bevonden. Te Didam wierpen zij een pakje omlaag inhoudende een brief, met verzoek dien naar Antwerpen te zenden. Te Laag—Keppel is hij neergedaald en was te Antwerpen opgelaten. De inzitten de personen waren twee officieren, leden van de Belgische Luchtvaartvereeniging. (■edood. Men meldt uit Goriochem Woensdagavond werd de milicien van Kuilenburg «it Tricht, die tijdens de militaire naehtoefëningen alhier gehouden, voor een kanon lag, door een afgaand schot gedood. Een ander milicien werd zwaar gewond. Walgelijk. Men schrijft uit Veendam aan de -N. R. Ct." Het aardappeli ooien is zoo goed als gedaan in deze omgeving. Het zesweeks verlof eindigt voor velo schoolkinderen deze week. Half verwilderd komt het volkje dan terug. Het heeft gedurende lirandMehade. De schade door den brand in het klooster de Achelsche Kluis aangericht, wordt op ongeveer f 71.000 geraamd. Assurantie dekt de schade. He kindermoord teJUruasel. Aan het Brusselsche parket is door de Algerijnsche autoriteiten 'bericht dat een soldaat van het vreemdelingen legioen te S Ja, Michel Leten, bekend heeft mede plichtig te zijn aan den afschuwelijken moord, eenigen lijd.geleden in de Rue des Hirondelles aldaar gepleegd op een klein meisje, welks lijk in stukken gesneden gevonden werd. Do man is gedeserteerd; in een brief, door hem gezonden aan de militaire justitie te Saida, zegt hij het geweest Ve zijn, die de afgesneden beentjes,van het slachtoffer gebracht heeft op de plaats, waar ze werden gevonden. Hij is een goede bekende van de justitie en sinds Februari 11. kort voor den dag, waarop de moord gebeurde, verdwenen. Do fotografie van Loten is reeds herkend a's die van den lpersoon, dia met den afgrijselijken inbond gezien is. Mijnongeluk. Westharlepiol in Engeland heeft eene vreeselijke mijngastontplofflug plaats ge»; had, Tien lijken zijn gevonden. Tweehon derd mijnwerkers werden levend be graven. Ter waarseliuwlng. Een koopman in verfwaren te Dordrecht ontving de vorige maand van zekeren de W,, handel in bouwmaterialen te Araster dam, aanvraag om prijsopgaaf van eenige zijner artikelen. Daar de aanvrager hem onbekend was en ook de vraag, in slecht schrift en vol taalfouten gesteld, hem ver dacht voorkwam, gaf de koopman van één artikel den prijs een paar malen te hoog op, en zooals hij verwacht had, was dat voor den aanvrager geen bezwaar van alle artikelen werd een flinke hoeveelheid be steld, tot een gezamenlijk bedrag^van on geveer f 175, met machtiging om over dat bedrag een wissel of postkwitantie met 14 dagen zicht af te geven, De koopman leverde echter nog niet, maar vroeg den besteller referentiën waarop hem een paar adrissen van andere, handelaars en van een bankinstelling te Amsterdam werden opgegeven, natuurlijk zonder verdere bijvoeging. De levering

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2