De Tramkwestie Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Bolcr- en Eiermarkten. te VENRAY. De tramkwostie, die al zoovele jaren in onze gemeente bestaat, schijnt thans hare oplossing nabij te zijn. En dai is maar goed ook, want de huidige vervoermiddelen waarmede de ingezetenen van Venray zich moeten be helpen. passen niet meer in het kader van eene zoo sterk vooi uitgaande plaats als de onze. Do vele vreemdelingen, die deze plaats bezoeken, staan verbaas!, (als zij, door het heen en weer schokken in dto omni bussen, geheel ontregeld ons Hink dorp bereiken), dat niet reeds lang afdoende verbetering in de verbinding van Vtway met het station is gebracht. Edoch, we zijn op den goeden weg. In Juli 1.1. heeft de hew Eggink, directeur van het post- en telegraafkan toor te Venray, het iniatief genomen, om eene vergadering van belangstellenden te doea plaats hebben, ten einde te be raadslagen ever de mogelijkheid van liet tot stand hrengon van eeo tram van Ven ray naar het station, ter vervanging van do thans bestaande dure omnibussen. Was aanvankelijk het plan om eer. tram Venray—Station op te richten, alras bleek op de goedbezochte vergadering, dat velen der epgekomenen nog verder wilden gaan en toen de heer Trynes in duidelijke bewoordingen gewezen had op bet groote nut en voordeel voor Venray, als de meermalen besproken tram Deurne Station-Venray tot stand kwair en ook de leider der vergadering, de heer Eggiek namens de vourlonpige Commissie ver klaarde, dat ook die Commissie veel meer heil zag in de door den heer Tiynes gevsenschte tram, werd eene traraeommis- sie üenoemd, die a. het volgende request aan den Raad der gemeente Venray zond. Aan dm Raad der Gemeente Venray Geeft met verschuldigden eerbied te kennen De Trair.commissie, ais zoodanig inge steld doer de vergadering van belang stellenden in bet verkrijgen van eene betere verbinding van het dorp Venray met het Station aldaar, gehouden op 26 Juli 1906. ten huize van den heer H. Poels; dat zij ten doel heeft, de totstand koming van de bovenbedoelde verbeterde verbinding te bevorderen; dat zij het echter van veel grooter belang acht, wanneer de tram Venlo Deurne ze* worden doorgetrokken tot Venray en VencayStation; dat zij vernomen heeft, dat er kans be staat, dat eene dergelijke stoomtramweg ook werkelijk in voorbereiding zal komen, dat zij Uw Ooilege beleefd uitnoodigt, haar wel te willen mededeelen, of er redenen zijn, die recht geven, om aan de verwezenlijking van de totstandkoming van een stoomtrasn DeurneVenray te denken; dat zij het als een groot voorrecht voor onze gemeente zou beschouwen, als deze lijn tot uitleg kwam, daar zulks de wel vaart in vele opzichten krachtig zou bevordereB en dat zij den welgemeenden wensch uitspreekt, dat Uw College met mildheid het financieele gedeelte dezer zaak zal willen behandelen en zoo noodig niet zal terugdeinzen voor verhooging van het' ons reeds ter oore gekomen subsidie; dat zij zich eindelijk voorstelt, om, als het antwoord, hetwelk z-ij van Uw College hoopt te ontvangen, gunstig zal zijn, pogingen in het werk te stellen, om ook van de zijde der gemeente Deurne de toe zegging te verkrijgen, dat het denkbeeld tot spoedige uitvoering moge komen. Be Tranicommissievoornoemd, H. Trynes. J. Eggink Dz. N. J. H. Van Groenendael Jos. Aerts. W. Scbmitz. Venray, 7 September 1906. Een aardig succes heeft de Commissie bereikt met dit verzoekschrift, hetwelk blijkt uit het antwoord, dat zij van den Raad mocht ontvangen en dat luidt als volgt Aan de Tramcommissie te Venray. Venray, den 1 October 1906. In antwoord op Uw adres, gericht aan den Raad dezer gemeente, om den aanleg van den Stoomtram Venray—Station— D.eurne zooveel mogelijk te bevorderen en tot stand te helpen brengen, doelen wij UwEd. mede, dat de Raad in zijne ver gadering van den 24 September jl. daartoe het besluit heeft genomen en reeds aan de concessionarissen aanbiedingen heeft, gedaan, die, worden zij aangenomen, zeer zekerlijk de totstandkoming zal bespoedigen en bevorderen, daar door de gemeente dan voor een bedrag van f 100.000 aandeelen in die verbindingsweg zal worden genomen. Voor 1 Januari 1907 is in de2e voorzeker eene beslissing te verwachten. Burgemeester en Wethouders van Venray (get.) II. ESSER. De Secretaris, (get.) STOOT. Voornl mag een woord van lof niet onthouden wordnu aan den raad der ge* meente welke ook ingezien heeft het nuttige van do totstandkoming van den tram VenrayStation, alsmede een woord van hulde aan de ijverige traracommissie welkn geen raoei'e zal sparen om een stoomtram VenrayDeurne te verkrijgen. VENRAY. 13 October 1906. Itijlistelel'oonlittiitfooi' te Venray. De navolgende personen zijn rechtstreeks aangesl 'ten aan het Rijkstelefoonkantoor te VENRAY Telefoon- Namen der rechtstreeks nummer - aangeslotenen. G. F. Aerts Zn. Sigarenfabr. 2 J. J. Vorheugen, Confiseur. 3 V. Fonck, kopersl. en koopman. 4 Krankzinnigengesticht Br. v. L. 5 Erven P. Minten, Sigarenfabr. Gemeentebestuur. 7 Pensionaat Jerusalem. 8 J. L. Raedts, Koopman. 9 H. Trynes, Industrieel. 10 P. Camps Delhougne, koopman 11 Wed. W. Poels Hotel de Zwaan 12 Jean Poels, Koopman. 13 Hendr. Poels, koopman en caté. 14 Venlosche Handelsbank. 15 F. Verkleij dn', stoorazmvelfabr. 16 H. Janssen Hotel Gouden Leeuw 17 Station Staatsspoor. 18 Gasfabriek. Naar wij vernemen zal hoogst waarschijnlijk in de postbestellingen eene wijziging gebracht worden. De eerste be stelling zal alsdan plaats hebben 's morgens ntn pl. m, half 8, de 2do om 11 uur, terwijl die van 2 uur vervalt. Zondagavond om 5 uur hield in de Muziekzaal de Boerenleenbank eene druk bezochte vergadering. De Directeur, de heer H. Trynes opende de vergadering met deu Christelijken groet en heette allen weikom en verzocht den Secretaris het jaarlyksch verslag van inkomsten en uitgaven voor te lezen, welk werd goedgekeurd en waaruit bleek, dat dit jaar f 438 winst is gemaakt. In het begin van het jaar bedroeg het spaargeld f 35544 66 In den loop van het jaar 30453,77b 65998,43s Terugbetaald 19396,98s Totaal ontvangen 46601,45 De rente daarvau 1095,025 Aan de leden werd geleend 34463 7575 42038 Terngbetaald 3004 Nog beleend aan het boterfabriek f 39014 f 35100 f 74114 Aan rente 1431,45 1202,335 2633,78s Aan de beurt van aftredende betuursleden waren de heeren H, Trynes, H. Janssen, en Jac. Aerts, die wederom als bestuurs leden bij acclamatie werden herkozen. Bij den Raad van Toezicht werden de heeren Jean Poels, J. Arts en G. VVlsmans eveneens bij acclamatie herkozen. De heer H. Trynes spoorde de leden nogmaals aan zooveel mogelijk gebruik te maken van de Boerenleenbank, wijl ze meer rente geeft dan de Rijkspostspaarbank Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Omstreeks 6 uur vergaderde de Boeren bond, De heer Jean Poels opende de ver gadering met den christelijken groet G. z. J. Chr., waarna door hem de uitkomst^i werden voorgelezen van de onderzoekingen der geleverde kunstmeststoffen. Verder deelde hij mede dat vanaf 14 Oct. a. s. de kunstmeststrooier by J. Peeters op den -Hoebert" verkrijgbaar is gesteld voor leden van den Boerenbond tegen betaling van 60 cent per dag. Hij verzocht den leden, die hem leenden, denzelve in goeden staat en behoorlijk geneinigd terug te bezorgen, anders loopen ze boete op. Wegens de benoeming van den Weleerw. heer Toebosch, adviseur van den Boeren bond, bot Kapelaan te Maastricht, richtte de Voorzitter nog een hartelijk woord van dank en afscheid aan Z.Eerw. De Zeereerw. lieer Pastoor Schmeitz bracht zijn innigen dank aan den Weleerw. heer Toebosch, voor de menigvuldige werkzaamheden en opofferingen, die Z.E. zich getroost heeft voor den bloei en tot standkoming van dee R. K. Volksbond en Leesbibliotheek. Zeer aangedaan dankte de WelEerw. Heer Toebosch de beide sprekers en alle leden Van den Boerenbond. Hij Zou Ven» r«y steeds blijven gedenken, en beval zich in hunne gebeden aan. Op voorstel van den heer Jean Poels, werd de ZeerEerw. heer Pastoor Schmeitz, l ij acclamatie gekozen t »t Ad» viseur van den Boerenbond, welke be» noeming Z.E. aannam. Daarna werden de scha'ters der Paar» denverzekering allen herkozen. I)e heer J. Poels deelde verder, aan de leden der Paardenverzekering mede. dat de heer Rambafhs uit Castenray, oen goeden dekhengst van Belgisch ras wil koopen, ter waarde van 3000 fr op voorwaarde echter dat het fonds hem een subsidie van f 50 wil geven, en de leden zich verplichten hunne merrie s to laten dekken bij zijn hengst. Hierover zil in een volgende vergadering een besluit worden genomen, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Blijkens achterstaande advertentie zal liet Groot Nederlandsch Circus Roberti Zondag. Maandag. Dinsdag en Woensdag alhiei voorstellingen geven. Het zal geplaatst worden op het terrein »de PatersbJeek". Naar wij vet nemen, zullen de eerste krankzinnigen in 't laatst dezer maand in het nieuwe krankzinnigenge» sticht worden opgenomen. Naar wij vernemen is Dinsdag definitie! besloten tot hot bouwen van een krankzinnigengesticht voor vrouwen alhier. Zoodra de goedkeu'ing van H. M. de Koningin is verkregen zil met de weik» zaamheden begonnen worden. Zondagnamiddag had in de Muziek» zaal alhier de gewone roaandelijksche ver» gadering van den R. K. VolksbuvJ plaats welke druk bezocht was. De Vcorzi ter opende de vergadering met G. z. J. Cnr. en gaf het woord aan den WelEd. heer Jac. Arts, VoorzPter dei' spaarkas van den R K. Volksbond. Spreker toonde het nut en voordeel dezer stichting en spoorde de leden aan hunne spaaicenten te storten in deze Spaarkas. Hierna werden een lötal spaarboekjes aan de leden uitgereikt, waarna de heer Schols, namens den Voor» zitter en de leden, een woord van dank bracht aan den WelEerw. heer kapelaan Toebosch, die voor de laatste keer nl3 kapelaan te Venray de vergadering bij woonde. Spreker reikte Z.E. uit naam van den R. K. Volksbond een prachtige wandelstok ter Iieriuuw'inj^aan, met hei opschrift «Souvenir "v. d. R K. Volksbond Venray" Zeer aangedaan dankte de WelEerw. beer Kapelaan voor dit stoffelijk blijk van et kentelijkheid, spoorde de leden aan altijd flink samen te werken, en de raad van bun Geestelijk Adviseur stipt na te komen. Hierna werd medegedeeld dat Zondag 14 October a. s te Maastricht do centrale vergadering van den Limb. R. K. Volksbond wordt gehouden. Tot afge vaardigden naar deze vergadering werden gekozen de heeren P. Schols en A. Ver heugen. Het Lirab, Ondersteuningsfonds werd nog besproken door den propagandist Bonan's doch men kon niet, wegens te weinig deelname, tot de oprichting eener afdeeling besluiten. Na nog een en ander besproken te heb» ben, sloot de Voorzitter de vergadering met den groet G. z, J. Chr. Zondagnam. had aan den Merselo» schen weg in een weiland van Joh, Hoede» makers, eene oefening plaats van de Venraysclie Voetbalclub. Beide partijen speelden goed. De opkomst der spelers had beter kunnen zijn, doch aan nieuwsgierigen en belangstellenden, die te voet, per fiets, en per rijtuig, naar het terrein togen, was geen gebrek. Het is te hopen, dat velen aan deze ge zonde lichaarasport zullen deelnemen. Heden Zaterdagmiddag om 5 uur zal de Gemeenteraad van Venray, eene vergadering houden, waarin de volgende punten behandeld worden i 1. Overeenkomst met de firma Steegli Esser. 2. Op verzoek eervol ontslag verleenen aan den onderwijzer van den Eijnden. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de O, L, School te Oostrum. 4. Bericht van den Directeur Generaal Staatsspoorwegen. 5. Teokenschool. 6. Gemeontebegrooting 1907. 7. Reclames hoofdelijk en omslag, Mededeeling van ingekomen stukken. MERSELO, Begunstigd door een aan genaam herfstweder schoten de werkende leden van »St. Hubertus" Zondagnamiddag op de gelukschijf. Vele schutters kampten mee om de fraaie prijzen welke behaald werden als volgt Ie prijs. P. Ewalds2de prijs. P. J. Arts 3de prijs, A. van Stip hout 4de prijs, llub. Poels en Hub. Muizers 5de pr. A. v. d. Hoogonbof en M. Poels 6e prijs, Joh. Verhoeven, Na afloop hiervan wandelden de schutters ge zamenlijk het dorp rond. HORST. De landweerverlofgangers' der I c'iiii g 1906, alsmede die der vorige landweerplichtmgen. die dit jaar niet onder de wapenen zijn geweest, zullen den 10 November e. k. va» 10 11 uur voorin, in de Harmoniezaal inspectie moeten maken. BLERIK. Het aardappel» variëteits proefveld, aangelegd door het Tuin» en Landbouw-Casino te Bier ikheeft belang» rijke resultaten geleverd. Van de navolgende soorten, afkomstig van 't Centraal proefveld Sappemeer, wer den de er achter vermelde opbrengst vei kregen per are Eigenheimers 265 K,G.. Oude bloeke 83 K.G., Animo 276 K.G., Bravo 232 K.G., Matador 221 K.G.. Primo 196 K.G.. Prof. Mayen 180 K.G.. Paul Kruger 315 K G., Magnum Bonum 206 K.G. REUVER. Den 19an October zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. W. Vogels werd benoemd tot notaris ter standplaats Reuver. S WAL HEN. Bij ministrieele beschik king is met ingang van 16 October be noemd tot brievengaarder alhier, de heer H. L. Witmer, Rijswijk (Z. H.) SI MP EL VELD. Ajhier heeft zich wederom een geval van hondsdolheid voorgedaan. De politie maakte het dier af en de districts-veearts onderzocht het, waarna hij opzending naar de Rijksveeartsenij school te Utrecht beval. SITTARD. De lieer J, Timmermans te Wageningeq, is v oor bet tijdvak van IC Oct. tot on met 9 Apr il 1907, benoemd tot leei'.ar aan de Rijkslandbouwwinterschooi altiier, VAALS. Veleden Zaterdag werden in verschillende families de leden van het huisgezin, voornamelijk de kinderen, plot seling ongesteld. Door den dokter werd de ongesteldheid aan het gebruik van aldaar verkochte leverworst toegeschre ven. BOXMEER In de eerste helft der maand November zullen weder vijf Neder- landsche paters vertrekken naar de Missie in Brazilië. Hiervoor zijn aangewezen de zeereerw. pater Alphonsus v. d. Bergh, prior en pas'oor te Hoogeveen pater Petrus Thomas Hikspoors uit het klooster te Boxmeer, pater Justinus Meulendijks, pro fessor aan het Gymnasium te Zeuderen en pater Angelus Wijtenburg in hel klooster te Krakau (Oostenrijk.) EINDHOVEN. Men meldt aan de N. R. Ct. Van staking van sigarenmakers alhier zal niet3 komen. Door een bemiddelings commissie is aan de werklieden der fabriek waar staking dreigde, een verhooging van een cent op twee merken toegestaan en voor andere merken betere tabak ter be werking. Alhoewel de aroeiders. na een beweging van vier maanden, dit resultaat te gering achten (gevraagd was 4 en 4 cent verhooging op verschillendo merken) zullen zij nochtans aan den arbeid blijven. Inmiddels hoopt men, dat alle wrijving langzamerhand verdwijnt en een gezonde toestand worde geschapen. Aan het -Nws" bericht men nog Het bestuur van den R. K. Tabaksvor- werkersbond, de billijkheid der voorstellen van de fabrikantenvereniging inziende, adviseerde de werklieden tot het ingaan op deze voorstellen. Dit is geschied. Niette genstaande een gedeelte der arbeiders 't niet eens was met deze zienswijze, zijn zij met werken doorgegaan. BEEK EN DONK. Op voorstel van den burgemeester besloot de gemeenteraad lusollampen voor de straatverlichting aan te schaffen, mits de proef, die gedurende de raadszitting werd genomen, bleef vol doen. Daartoe zullen een of twee lampen 's avonds gedurende eenige weken branden Het licht is prachtig en. goedkooper dan petroleum. LÏEROP. Door den rijksveldwachter' brigadier le Someren werd naar Roermond ter beschikking der justitie overgebracht K. B. oud 37 jaren, houtwerker wonende alhier, verdacht van poging tot doodslag op den onbezoldigde» rijksveldwachter A. van der Heijden, door in het jachtveld op dezen te schieten. STIPHOUT. Tot hoofd der O. L. School alhier is in opvolging van den heer H. A. M. de Kort benoemd P, J. C. Strik, thans onderwijzer te Beers a.d. Maas. Brand in «Ie Abdij ie Acliel. Maandag middag, wellicht door hooi- broeding, brak er biand uit in de Abdij der paters trappisten te Achel. Ditmaal echter is het onheil niet zoo erg als een twintigtal jaren geleden, toen een ruim ge deelte van de Abdij in de vlammen opging Vernield weiden een schuur met duizen den kilo's hooi en een sial voor klein vee, dat gelukkig nog bijtijds kon gered worden. De brouwerij leed nog al aanzienlijke schade alsmede de aangrenzende werk plaatsen. die een vleugel vormen aan de binnenzijde van aanzienlijke lengte. Aan 't krachtdadig werken van Pators en werklieden, zoomedo van tal van toege snelde hulpvaardige personen uit de nog al afgelegen buujjt is 't le danken dat het gebouw werd gespaard, waarin de stoora- dorschraachine is geplaatst, en wellicht het heelo klooster. De schade is zeer groot. Deze wordt door verzekering gedekt. Men had den geheelen d*g te werken, tot in don nacht zelfs, eer het gevaar was bezworen. I>e schildwacht en de hoer. Liet is in Rusland gebeurd hoor, niet in Holland bij de manoeuvres. Men bad een schildwacht geplaatst bij den toegang tot een brug. Het was een niet-leitei kundige soldaat, zooals men er wel meer vindt in Rusland. Een eenzaam boertje dat in een na- rig koffiehuis geplat-du-jourd had, wil de brug overgaan. -Hebt ge papieren l Een pasp >ort Het boertje betast zich vindt niets. -Wacht even,"' zegt hij, Hij loopt naar het café terug, vraagt eeu uota van het door hem gebruikte, scheurt het hoofdje van de nota af en houdt de nota aan den soldaat voor. De soldaat ontcijfeit moeielijs 1 -Brood... wijn,..? O zo<>; Bioodwij», is dat je naam -Precies." -Kalfskop,..? De soldaat kijkt den boer aan. »...Ja juist, dat komt uil -Varkenspootjes Trek je schoenen eens uit 1" De boer trekt zijn laarzen uit -Mooi, komt ook uit Je kunt passeeren L. en V. Dierenbescherming in bestekken. In de aanbestedingsvoorwaarden voor stratenaanleg en bestratingswerken te Ber lijn worden bepalingen opgenomen, volgens welke de aannemer verplicht is slechts sterke paarden voorde benoodigde karren te gebruiken, Invalide of zieke dieren kunnen door den opzichter verwijderd worden en moeten direct vei vangen worden door andere hetgeen door de directie zal geschieden op kosten van den aannemer, als deze liet zelf niet doet. Voor beladen wagens op niet bestrate gedeelten is een voorspan te gebruiken en voor den overgang van onbestrate op be strate gedeelten moeten planken of iets dergelijks worden gebezigd, Worden de raderen bij liet lossen van aarde, zand. steenen enz. bedolven of wordt op andere wijze de vrije beweging van de kar tegengehouden, dan moet het beletsel door afgraven, onderleggen van balken enz, weggenomen worden, voordat de wagen weggevoerd wordt. Tegen iedere ruwe of kwellende behandeling moet ge waakt worden en bevolen der opzichters dienaangaande moeten worden opgevolgd, Op ovei treding is boote. van 10 tot 30 M, gesteld, die van liet tegoed kan worden afgehouden Van een kind, een kip en een lion«l. Het 4jarig kind van J. Nijdam, te Steenwijk, speelde in het naburige Nijons- leek, in de nabijheid van een kloek met kuikens. De hen. bevreesd voor haar kroost, vloog het kind op het hoofd "en pikte het zoo, dat weldra eenige verwon» ingen ontstonden. Op het geschrei van het kind toesnellende, zag men dat de hond van J. Mos het arme wicht te hulp was gekomen. Het schrandere dier nam Je kip in den bek. schudde haar flink heen en weer, bij wijze van bestraffing, en liet zijn prooi daarna weer los. De woede van de kakelaarster was nog niet bekoeld, maar daaraan stooide de hond zich niet met minachting koek het verstandige dier naar de kip om, en ging daarna met de huisgenoten naar himien, zich bewust een goed werk te hebben ge» daan. Afccliulfing der loting voor de Militie. De heer van Zadelhoff. aits, te Utrecht, bestuurslid van de afdeeling Utrecht van Volksweerbaarheid, is begonnen met het ter teekening neerleggen van adressen, in stemming betuigende met het door de heeren Dudok van Heel en Korthals Altes aan de Koningin gezonden verzoek9chrif om de lotine voor de Nationale Militie af te schaffen, MAASTRICHT 9 Oct. Aanvoer 22065 kilo boter. Hoogste prijs f 1.33 laagste f 1,23 gemiddeld 1.28. Eieren aangevoerd 15600. Prijzen: Dikke f 5.90 a 6,10 Kleine f 5,30 a f 5.50, G, f 5,70 a f 6.00 per 100 stuks.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2