m Let wel GRATIS. Zuivelfabrieken. ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1906. ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 37. V7f w I I A\ Uitgever W. A. Van den Munckiiof, Venray. Feuilleton. De snorbaard van Napoleon. Landbouw. mmw ai ■JB'J «1 um Abonnementsprijs per kwartaal voor Venrat 50 c. franco per post f55 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. Prijs der Advertentiën: van 1 4 regels 20 c. elke regel meer 5 c< letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. Zij, die zich voor 1 Oct. op „Peel en Maas" abonneeren, ontvangen de nog voor dien datym verschijnende nummers Coöperatieve •,Op landbouwgebied neemt de coöperatie hand aan hand toe zegt het verslag van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw en zoo is bet overal en op allerlei gebied wordt liei »vercenigt u' 't wachtwoord. Vooral bij de zuivelbereiding treedt dit meer én meer op den voorgrond. Het oprichten van zuivelfabrieken is dan ook nog steeds aan de 01 de van den dag. Toch is hel goed eens te wijzen op enkele zaken, die bij het stichten eener fabriek wel overwogen mogen worden. In de eerste plaats is het niet het zelfde waar 'zij verrijst. Er moet rekening gehouden worden met de verkeerswegen. Het product langs den koristen en besten weg te kunnen vervoeren is van groot gewicht. Menige fabriek, in overijling ge sticht, ondervindt er de nadeelige gevolgen van.. Meende men eeist rekening te moeten houden met de woonplaats van de meeste leveran ciers*.'t-bleek later*, dat de afstand tot de fabriek betrekkelijk groot kan zijn én toch "de melk in goeden staal kar) geleverd wordën. Een ander euvel was dat steeds op te'kleine schaal werd gebouwd. Nu was djt vrij natuurlijk, omdat er, zooals nog wel, te veel »kat-uit-den boom-kijkers" waren. pe enkelen, die er zich voorspan den moesten voorzichtig beginnen. Het gevolg is, dat voortdurend moet 1 JJe kleine Napoleon Bonaparte kende geen grooier vreugde dan wanneer bij in dq straten van Aiaociu een regiment zag voorbijtrekken. De- deugnietvloog de trappen af, wel vier' treden tegelijk, rukte zich los uit de handen der dienstbode, die het toezicht op hem hield, en snelde naar de soldaten, dicht met hen opmarcheerend, zoodat ze hem .allen, van aangezicht tot aangezicht kepden. Bonjour, soldaatje zeiden de oud sten. Napoleon. wa3 niet weinig trots op dien bijnaam en baast tusscnen de beenen der kerels doorkruipend, betastte hij met eer bied de scheede van een sabel, vroeg bij vaak, smeekend, om een klein eindje een geweer te mogen dragen. Eens bad een sergeanl, een groote kerel, met éèn zwaai, soldaatje boven op ransel gezet en Napoleon was dien dag den koning te rijk. Geen wonder dus dat bij in zijn nopjes was, toen zijn vader hem op zekeren dag een prachtig, geheel nieuw uniform cadeau deed, geheel naar zijn lichaam gemaakt, een uniform van koninklijk Bourbonsch soldaat, dezelfde die de soldaten droegen vergroot'en bijgebouwd worden. Ook de bodem waar de fabriek zal verrijzen, mag niet vergeten worden. Men bedenke dat de hoeveelheid, water, noodig in de zuivelbereiding, verbazend groot is. en de hoeda. ig- heid ervan een grooten invloed op het product heef'. Is 'dan, na behoorlijk op alle bij zondere omstandigheden gelet te hebben, de fabriek gebouwd en lol werken gereed, dan komen de aan- brengeis van de grondstof, de melk, aan de beurt. Na deed zich dikwijls het ver schijnsel voor dat sommige leveran ciers weinig besef hadden van coöpe ratie. Ieder maakte jacht om, op de gemakkelijkste, soms wel eens op oneerlijke wijze, de meeste voordeelen te behahn. Voel melk te leveren, was hoofd doel, op de kwaliteit der melk werd niet gelet. Dit werd beter, toen alleen naar vetgehalte werd uitbetaald. Ook dit ging niet zonder strijd, nu eens was het onderzoek, zooals men meende, niet rechtvaardig: want de schomüielingeri in het vetgehalte van eenzelfde koe begrepen ze niet, dan weer' bleek het, dat d koe van een arbeider-leverancier hooger vet gehalte had, dan die van den vee houder, die 10 a 15 stuks bezat, en naar hij meende, van de beste ook. Langzamerhand, begon men dit te begrijpen. Lezingen door de heeren zuivel- consulenten, landbouwcursussen enz. brachten licht in veel, dat voor vele veehouders nog zeer duister was. Thans is de fabriekmatige zuivel bereiding in een toestand, die, hoe wel voor verbetering vatbaar, toch vrij goed te noemen is. De leverancier wordt meer en meer overtuigd, dat zijn product moet meewerken, om goede boter of kaas te vei krijgen. in garnizoen te Ajaccio, waar een regiment lag dat beroemd was een o. a. dat zich te Fontenoy schitterend had gedragen. Niets mankeerde aan de uitiusting van den knaap. tJet kind trok het pakje dadelijk aan. Hetziger allerliefst krijgshaftig mee uit en heel de famdiie was er vorrukt over. Maar het geluk van soldaatje was niet volmaakt. Een groot plan was in zijn jeugdig brein gerijpt, liet plan uit huis weg te loopen in zijn mooi tenue en zich zoo aan de ko ninklijk Bourbonscho soldaten te vertoonen zijn kameraden. j Lang dacht hij. over dit plan na, en op een goeden morgen tegen tien uur, toen zijn moeder en de dienstbode haar zorgen wijdden aan de huishouding, greep hij de gelegenheid aan, kleedde zich vlug, en, stil als een muisje verdween hij, de straat op. Zoo snel hij loopen kon, begaf hij zich naar de kazerne.' Hij kende op een prikje de oefenings uren en wist, dat, op dat oogenblik het regiment binnen was. Voorbijgangers zagen hem met nieuws gierige blikken na. Waar zou dat zoo uitgedoste kerehje heen moeten - Napoleon marscheerde intusschen voort, met al de kracht zijner beentjes en htwi- ger klopte zijn hart, toen hij liet uitge strekte gebouw bereikte, dat liet Bour- bonsche regiment huisvestte. Regelrecht liep hij op den schildwacht Is dan ook do grondstof ruel- goed, hoe zal goede boter of kaas kunnen verkregen worden Zindelijkheid, de machiige factor, om melk goed te doen zijn, dringt meer en meer door; toch laten vele stallen nog al wat te wenschen 07or. Doch hier zit de oorzaak dieper. Het is de groote kwestie van mest- makerij Werd vroeger liet vee hoofdzake lijk gehouden voor den mest en was de melk als het ware bijzaak, thans is het omgekeerde het geval. Melk hoofd en mest bijzaak. Hel viaagstuk, om de veestallen zoo in te l ichten, dat het eene niet door het andere lijdt, is nog niet opgelost en dit zal ook niet zoo gemakkelijk gaan, zoolang do stal mest bij den landbouw niet kan ge mist worden. Veel echter is er al gewonnen, als de voorschriften, om de melk zoo zuiver mogelijk te bewaren en te leveren, goed worden opgevolgd. En zoover begint het wel 10 komen vooral nu men gaat inzien, dat de boter prijzen rekening houden met de kwaliteit van hef product. Geduld maar; de echto coöperatie- geest zal wel doordringen: en drt moet ook. Het »een voor allen en allen voor één, moet de leuze worden van den Nederlandschen landbouwer. Iets over Chilisalpeter. Het Noordelijk gedeelte der re publiek Chili en vooral het Tarapa- ca gebied levert ons de ruwe chili. De salpeterlagen, daar in die regenlooze streken gevonden, worden opgebroken en op karren naar de fabrieken gevoerd. In groote kookketels wordt de ruwe salpeter in oplossing gebracht om het van onzuiverheden te schei- toe, die half stond te soezen, en, die, hem bemerkond, hem toebromde Wat wil je; ondeugende rakker Het kind bleef bedremmeld staan. Die man had dus niet eens zijn unifoira op gemerkt Zoek je de kindermeid, misschien? ging de soldaat spottend voort. Napoleon steeg hot bloed naar het hoofd door zulk een heleediging. Maar de kameraden van hot gardekorps waren naderbij getreden, uit belangstelling in dit incident. Ik behoor bij jullie, riep de dreumes manmoedig. Do schildwacht sloog dubbel van den lach. Ja maar, er is iets "dat je ontbreekt. Wat dan Ken snorbaard. Napoleon boog bet hoofd. Groote tranen sprongen hem uit de oogen. Op dat oogenblik tiad een oude serge ant nader, O. gelukkig! Het was dezelfde die eens soldaatje boven op zijn ransel bad gezet. Hij zou zich dit zeker berinneren. En inderdaad hij herkende het kind. Huil niet, soldaatje, kom maar bin nen. Je bent een van_ de onzen. Maar de schild wacht beeft toch de waarheid gesproken... Ik heb geen... geen snorbaard,.. Wo zullen er een voor je opschom melen De sergeant krabde zich achter de ooren, dan sprak hy dei», Het in den handel gebraehte zuut lijkt na bewerking niets meer op de in de sal peter volden losge- kapte ruwe stukken. Het gezuiverde product is. zooals we weten, niets anders dan een stik stof meststof, 't Is een salpeterzuur zout en wel een verbinding van sal peterzuur met 't element natrium. Daar salpeterzuur opgebouwd is uit stikstof en zuurstof, zien we dus dat chili bestaat uit een verbinding van drie elementen: natrium-stikstof zuurstof. Daar het bij chilisalpeter te doen is om de stikstof, hangt de hoeveel heid daarvan af. van de gewichts deelen natrium-stikstof en zuurstof, waaruit de verbinding is opgebouwd. Nu verhouden de gewichtsdeelen natrium-stikstof en zuurstof in chili zich als 23 14 38. We krijgen alzoo op (23 plus 14 plus 48) of 85 gewichtsdeelen 14 deelen stikstof. Dit omgezet op 100 gewichtsdeelen geelt bijna I61/2 ged. stikstof of 16 pCt. Uit onze berekening volgt dus, dat geen handelaar chili kan leveren boven genoemd pCt. Mocht een grappenmaker (?j dus chili aan den man willen brengen met ze'g maar" 17 pet. stikstof bch laat hem het stil houden laat hij zulke uitstekende waar maar voor eigen gebruik aanwenden. Nu wordt in den regel bij chili maar 15i/2 stikstof gegarandeerd. Van waar dit verschil Onze berekening geldt alleen voor het zuivere zout. Als we nu weten dat chili een weinig verontreinigt is met keukenzout en magnesium chlo ride, dan is het natuurlijk duidelijk, dat I61/2 pet. stikstof niet gegaran deerd kan worden. Het genoemde magnesiumchoride is een zeer hygroscopisch zout, d. w. z. het trokt heel gemakkelijk water uit de lucht tot zich, vandaar dat chili op een vochtige plaats gelegen zeer spoedig nat wordt en kluiten vormt. Kluiterige chili moet voor 't gebruik eerst weer fijn gemalen worden, wanf hoe fijner over den akker uitgestrooid des (e beter re sultaten men mag verwachten. Bewaren in een zoo droog moge lijke omgeving is dus een eerste ver- eischle. Onlangs werd me de vraag gedaan "kan men chili ook vervalschen Zeer zeker Keukenzout en zoda zijn zeer ge schikt om door chili te mengen, daar op 't oog dergelijke vervalschingen. die meer dan eens zijn voorgekomen, moeielijk zijn te ontdekken. Hoo aan zulke knoeierijen te ont komen zult ge vragen. Wel, koop uw chili van vertrouwde handelaren of van hen, die onder openbare con trole staan en ge krijgt waar voor uw geld. w. Waelit maar in de kantien dan kom ik zoo bij jo. Napoleon bleef in gepeins achter. De sergeant ging op een sn >1 baard u>t Maar hoe zou bij bet aanleggen.?... De soldalen om hem heen lachten. Hij zal er een van katoen voor hem maken Of van Inossprietjes Of van kattehaar Middelerwijl was de sergeant do trap pen opgeklommen naar zijn korapie, waai de mannen op het voeteneind van hun bed de soep aten. Het was de kolonelskompie de beroemd ste der Bourbonsche soldaten, de kompie die het vaandel had gered. Te Fontonoy was zij baast weggemaaid. Kameraden, je kent soldaatje, de dreumes die tusschen onze beenen door loopt, en die zooveel van ons houdt, een krijgsman in den dop. Ja, die kleine rakker. Die het ver, brengen zal... Hij beefi een uniform cadeau gekre- gekregen, geheel zooals de onze. met alles wat er bij behoort. Niets ontbreekt aan zijn tenue, niets dan een ding... dat hij niet missen kan een snorbaard. Een schaterlach brak los. De soldaten waren naderbij gekomen. Welnu Nu ben ik bij jullie gekomen om to vragen of je mij helpen wilt. De mannen begrepen wat hij wou. Een hunner het gelaat gekerfd door een sabelhouw, bromde i Vleeschnood. 't Vleeschgebruik in Dsitschland vermindert op eene wijze die de me nigte in 't geheel niet onverschillig laat. Werd in 't eerste halfjaar van 1903 per hoofd verbruikt 20 kgr. 33. 'rif 1904 daalde dit tot 19.29, in 1905 tot 18.75 en dit jaar tot 18,40. Zoo ziet men dat thans per hoofd in een half jaar tijd 4 pond vleesch minder wordt genuttigd dan 3 jaar geleden. Dat maakt voor een huisgezin van vier personen 16 pond vleesch ter wijl voor het verbruikte dit jaar toch nog meer moest betaald worden dan vroeger. En men ziet 't van hier, dat is een nieuwe druk op de economisch zwak keren. In een ander land zou dit meer dan voldoende zijn om een minister, die willekeurig dergelijke toestanden iu't leven roept, onmogelijk te ma ken meent de «Frankfurter Zeitung.'' Hel hetjfc anders nog waarde genoeg sergeant, 't is geen kinderspeelgoed. Nou geef het tocli maar Het zal hem geluk aanbrengen En ieder, behagen scheppend ui de grap trok een haar uit. zijn snor. Asjeblief! voor soldaatje. Er waren bruine haren bij, rossige, heel harde, sommige gekleurd door tabakssap, vele ook peper-en-zout en zelfs spieiwit. Een heelo staalkaart in een oogenblik. En in groote opgewondenheid stond het kind te wachten. Een snorbaard Men zou hem een snorbaard brengen. Soldaatje daar heb je de bullen En, met een beetje gom, boven de fijne lippen van den dreumes, plakte de serge ant de haren vast, aan iedereu kant de helft. Verrukt eu rood van blijdschap, vroeg het kind Van wien heb ik dieo snorbaard dan? En ernstig antwoordde de sergeant. Van alle mannen der kolonelskompie die het vaandel heeft gered te Fontenoy. Houd je snorbaard in eere. Napoleon zei geen woord. Hij bóog zijne kleine gestalte eu dan, terwijl zijn klein hart vol was maakte bij het militair saluut, en draaide hij zich op zijn hielen om; om zich naar huis te begeven, en zich aan zijn ouders te laten zien. Maar, ditmaal toen bet Tentje het hek passeerde sloot de schildwacht de hielen en presenteerde het geweer-.,. PEEL MAAS v

Peel en Maas | 1906 | | pagina 1