Let wel GRATIS. Limburgsch Nieuws. Gemeenteraad te Venray. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Ik houd mij steeds overtuigd, dat ook onze geachte adviseur hier zal tronen »de rechte man op de rechte plaats to zijn on steeds met raad en daad het Bestuur zal ter zijde staan, wanneer dit. met een goed doel voor oogen, aan zijne deur klopt. Een lid van den R. K. Volksbond, afd. T 'enray. HeideVenray. Zij, die zich voor 1 Oct. op ,,Peel en Maas" abonneeren, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende nummers op Woensdag 29 Augustus 1906. Vrouw Bloeiuers. Brabants Lederindustrie. Hl oord. 1 li————— i .\^i jnrwrr >a— OPENBARE V RUG AI) K R l N O van den Tegenwoordig de heeren II. Esser. Burgemeester, Voorzitter. J. Arts en M. Poels, Wethouders. Jac. Aerts. H. Janssen V. Camps. J. M. Michels, A. Loonen. J. L-enen en V. Fonck leden en Stoo! Secretins. De Voorzitter opent de veigadering met gebed en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke na voorlezing wo>den goed gekeurd. !>e heer F»ick waagt het worlen zegt dat liij nog eens terugkomt op het gezegde van den heer Sli's, in de vorige verg sdet ing, waarin deze vei klaai de niet oveituigd te zijn van de noodzakelijk heit) eener It. K. Aibeidsbeurs, Leesbibliotheek en Spaarbank in dere gemeente, en bet n et noodig acht daaraan subsidie te ver- leenen. Hij vermeent dat na de lezing van den heer Jhr. Mr. Car. Ruys de Beeren- brouek, Zondag iu de Muziekzaal alhier gehouden, de leden wel tot eene andere overtuiging zullen zijn gekomen. De Voorzitter stelt voor ovl-p te gaan tot de oi de van den dag en brengt in stemming het voorstel, waarover in de laatste vergadering de stemmen gestaakt hebben, of f 80of f 120— subsidie aan den R K. Volksbond zal gegeven worden. Voor f80stemmen de heeren Weth. Arts. Hub. Janssen, P. Camps, A. Loonen en J, Loeneti Voor f 120de heeren Jac. Aer;e, J. M. Michels. V. Fonek. P. J. Derks, Wethouder Poeis en de Voorzitter, zoodat f 120subsidie zullen worden verstrekt. 2. Aanvrago om eervol ontslag van den onderwijzer A. Derksen. De Voorzitter deelt mede dat genoemde onderwijzer is benoemd tot 2e Hoofd aan de O. L. School te Cliugen eu dientenge» voige met ingang vau 1 Sept. eervol ontslag vraagt. Wordt bem eervol verleend. 3. Adres onderwijzer W. Janssen Oirlo De Voorzitter deelt mede, dat gemelde onderwijzer bij bet laatst gehouden examen de hoofdakte heeft behaald en dientenge volge aanspraak maakt op de verhooging der jaarwedde. Gemelde verhooging wordt verleend, ir.gaar.de met den tersten van den maand, volgende op dien van zijn afgelegd examen. 4. Adres van de onderwijzers van de O L. Scholen alhier, aan H. M. de Koningin, om herziening hunner jaarwed den. Welk adres om advies aan deu Raad is ingezondeu. Hierover ontstaat eene laoge discussie, en zijn bijna alle leden bet met de bewering dier onderwij«ers, als zoude in deze ge meente eene dure levenslandaard zijn, niet eons. Na een lang debat brengt de Voorzitter in omvraag of hetzelfde advies wordt gegeven, wat aan Heeren Ged. Staten is bericht. Voor dat advies steramen de heeren Wethouder Arts, Hub. Janssen, J. M. Micbels, A. Loonen. J. Loenen, P. J. Perks, Wethouder Poels en de Voorzitter. Voor een nader onderzoek de heeren Jac. Aert8 en V. Fonck tn voor eene verhoo ging de heer P. Caropé. 5. Vaststellen Kohieren plaatselijke belastingen. De navolgende kohieren worden goedge keurd en vastgesteld voor gebruik van gemeentegrond f 1363,35. voor weiden van schapen 106.80. Kohier Hand en Spandiensten 1950 Spandiensten eo 2671 liaoddiansten, 6. Adres van den heer Jonkergouw over aanleg van een paardentram van het station naar de kom der gemeeote. Na eenige bespreking wordt gemeld advies aangenomen voor kennisgeving. 7. Procesverbaal opname boeken en ka? Gemeenteontvanger. Gemeld procesverbaal wordt voorgelezen en voor kennisgeving aangenomen. Er wae in kas f 1269,46. Mededeeling van ingekomen stukken De Voorzitter deelt mede dat bet besluit van den Raad tot onderbandschen vei koop van een strookje grond aan den heer J. Goemaiis door Hoeren Üed, Si a ten is goedgekeurd. Vei der wordt besloten in bet Post en Telegraafkantoor ei Directeurswoning de gasleiding van gemeentewege aan te leggen. Hierna deelt de Burgemeester deu leden mede, dat B. en W. zich tot de Directie van de Mij. tot Expl. van S. S heeft gewend om het Station aan to sluiten aan het alhier op te lichten telefoonkantoor, daarop is de Ingenieur bij hem geweest en heiu komen tnedideeleo. dat van die ver binding maar allien gebruik kan gemaakt, worden om Jen Stationchef op te roepen voor de Exploitatie, nangcz en 'nol publiek hiermede niet veel geholpen is, is nader aan do My. gevraagd of gemeld toestel ook niet voor een ander doeleinde kan gebruikt worden, w aai op bericht is ont vangen, dat dit aan do Directie is voorge dragen. Op re-zoek van den heer J. Janssen, wordt (leze ontheffing van de pachtsom van het jachtreeht op de gemeentegronden en ontbinding der overeenkomst veileend. Verder deelt de Voorzitter mede, dat tweo adressen zijn ingekomen van de firma Latnasson Brouwer Co. bankiers te Amsteidain eu Th. Verboeven industrieel te Utrecht, verzoekende van de gemeente te knopen een terrein in de Peel. nabij de grenzen van Deurne en Bakel, ter grootte van 700 H. A. tot oplichting van indus- triën, waaronder begrepan looderts en zipkerts smelteryen, en ten tweede van de gemeente te pachten de 986 H. A. veen- en heidegronden voor een tydvak van 40 jaar met 50 jaar optie ter cultiveering met verzoek deze gronlen een jaar in optie te hebben. Tegen bet eerste voorstel zijn nogal bezwaren, maar aangezien hierbij ook de andere gemeenten betrokken zijn, wordt besloten eerst liet gevo.-len van die ge- m°e»ten in te w innen en (le zaak aange houden tol ceoe volgende zitting, waarin don een rappoit zil worden uitgebracht. De beer J Ai Michels spreekt hierna over het aanleggen *a.i wegen in het Weverbsch ven eu de heer li. Janssen over die in Casten ray. De veldwachter Lcmroens. die hiermede belust is. wordt ter vergadering geroepen, waarna besloten wordt eeu onderzoek in te stollen, hetw elk wordt opgedragen aan den Wethouder Arts en den heer J. M Michels. De heer Fonck komt nog neer op eene waterlossing in de Spu'kt. Niets mser aan do orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. II-'H1 HI IT I II ■■--• I II VENRAY. 1 September 1906. By Kon. Besluit is de bij Kon, Be» sluit van 27 Aug. 1903, aan W. van van Puyenbroeck, Rijksveldwachter Bri gadier-Majoor te Maastricht, verleende eereraedaille vei bonden aan Oranje Nassau in zilver, bij bevordering vervangen door de eereraedaille, vei bonden aan genoemde orde, in goud Bij Kon. Besl. is benoemd tot Notaris te Heerlen de heer J. L. II, E, Wyuands. Gisteren vierde H. M. onze geëerbiedig de KoniDgin Wilhelmina haar 26sten ver jaardag. Wordt deze dag op vele plaatsen van ons vaderland als een nationale feestdag gevierd, ook Venray blijft hiermede niet achterwege. Van alle openbare eri zeer vele particu liei'6 woningen wapperde fier de vaderland- sclie dtiekleur met den oranjewimpel. Omstreeks II uur gaf de Fanfare eene muziekuitvoering op de Groote Markt, 's Avonds om 8 uur gaf de Fanfare St. Cecilia, een welgeslaagd Concert op het Henseniusplein, waarbij een talrijk publiek aanwezig was. Zondag ten 6 uro zal de Fanfare Euterpe t,er viering van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin, op de groote markt, groot concert geven. Een vrij talrijk publiek zal voorzeker door zijne tegenwoordigheid te kennen geven dat men deze hulde aan het Oranje huis zeer op prijs stelt. Naar wij vernemen zal 15 Sept a. s. het intercommunicaal teleplioonkantoor alhier geopend worden. Verleden Zondag had alhier in de Muziekzaal de gewone maandelijksche ver gadering plaats van den R. K. Volksbond. De Voorzitter opende de vergadering met den Christelijken groet, waarna de secretaris P. Votlebergh, de notulen der voiige vergadering voorlas, welke zonder wijzigingen werden goedgekeurd. Tot Commissarissen werden herkozen M. Peeters en Christ Wijnhoven. Ook werd gesproken over het zenden vau een afgevaardigde naar de Sociale week, welke gehouden wordt te Utrecht, van 2 tot 9 September u. 8. Door de groote onkosten, welke hieraan verbonden zijn, werd hiervan afgezien. Nadat deze punten afgehandeld waren, begon de groote algemeene vergadering. Onder daverend handgeklap trad de Iloogwelgeb. heer Jbf. Mr. Ch. Ruysde Beerenbrouck de zaal binnen, begeleid door den Weled. heer Jos. Aerts en den Zeereerw. heer Kapelaan Toebosch. Nadat Kapelaan Toebosch een woord van welkom had toegeroepen aan Jhr. Mr. Ruys do Beerenbrouck. nam deze laatste I er woord. Spreker begon over het nut der bestaan de Bonden Onderwijzersbond, do Hanze, Patroonsbond, Volksbond, Kruisverbond en Mariabond. Vooral de werking van het Kiuisverbond werd door "spreker op duidelijke wijze uiteengezet en hy spoordo de aanwezigen aan om tot de oprichting van een Kruis verbond o Ver Je gaan, maande do ouders aan om hunne kinderen beneden de 16 jaren, toch nooit jenever, bier of wijn te geven- Spreker deed voorts oen beroep op de vrouwen en tnoisjes van Venray, dat deze in navolging van zoovele andere plaatsen, ook hier zouden overgaan tot het oprichten van oeno Mariavcreeniging. Veel werd door spreker aangehaald, wat de oorzaak is van den drank, zooals vechtpartijen, doodslagen, de gevangenissen zijn allen gevuld, waarvan in de meeste gevallen de oorzaak te wijten is aan den drank: vele huisgozinnon waar vrouw on kinderen armoede lijdon door den drank. Verder wjferden de afdcelingen van den R. K. Volksbond besproken; de Arbeids beurs, die voor patroons en werklieden zorgt, eene instelling dus, die nuttig is voor den bloei en welvaart der gemeente. Het Informatiebureau, alhier gevestigd het eenige in Limburg buiten het Secre tariaat van den Arbeid ie Maastricht, ten dienste van Noord-Limburg, dat aan allen, rjjk en arm, hulp en inlichtingen verleend, zonder groote uitgaven. De Spaarbank van den R. K. Volksbond is om de spa'arzaamheid te bevorderen, om zoodoende te_zorgen voor slechte dagen. De Leesbibliotheek, waarby door spreker hulde wordt gebracht aan het bestuur hiervan, is een voorbeeld voor de overige gemeenten van Limburg, eene inrichting, die voor de ontwikkeling der bevolking zorgt. De Teekenschool is onmisbaar voor de jeugd, deze zai mannen van onderneming en mannen van flink werk in de toekomst voor Venray leveren. Spreker doed een beroep op alle inge zetenen van Venray om zich als lid aan te melden van den R. K Volksbond. Na een woord van hulde gebracht te hebben aan de Heeren Bestuursleden van de Afdeelingen en Volksbond, eindigde de scboone en leerzame rede van den gewaar deerde!) spreker. De Zeereu w. heer Kapelaan Toebosch daukto de iioogwelgeb. heer Jnr. Mr- Ruys de 'ueiibrouck voor zijno wel wil. leudheid carrier als'spreker op te treden, eu vooral voor liet vele goede aan den Venrayschen Volksbond bewezen. Spreker hoopte d<t het Kruisverbond en Maria- vereeuiging hier iu Venray tot stand zou komen, waarna deze drukbezochte ver gadering met deu gewonen Christelijken groet gesloten werd. De heer Adr. Verheugen alhier, is benoemd t»t Direeteur der Fanfare te Vierlingsbeek. Heden Zaterdag herdenkt den lieer P. J. Voasten, meesterknecht op de Sigarenfabriek van de Erven Minten alhier, den dag, waarop hij voor 25 jaren bij genoemde Firma als sigarenmaker in dienst trad. LEUNEN. Zondag jl. had onder be gunstiging van mooi weer de wedstrijd plaats onder de verschillende gezelschap- pen van «Vrede en Strijd". Trouw aan de leus lieerschte een vroo- lijke en vriendschappelijke stemming. Ieder der deelnemende gezelschappen ont ving 2 prijzen; alnaar gelang de meerdere of mindere gelukkige uitslag, daar het Bestuur een zoodanige regeling had vast gesteld, dat ieder gezelschap zooveel mogelijk gelijke kanssan had op de pryzen Moge de schutters op den ingeslagen weg blijven voortgaan, dan wachten hen nog aangename uurtjes bij een onderlinge» vre dige» strijd, Bij dezen zij hulde en dank gebracht aan de kranige Fanfare St. Cecilia die niet alleen de schutters, maar h6el Leunen op- vroolykte. VENLO. Op Donderdag 13 September e,K. zal alhier een bijenmarkt worden ge houden. Maandag a. s. heeft eenzelfde markt te Helenaveen-station plaats. Naar wy van welingelichte zijde ver nemen, zullen er vanaf 1 Sept. a. s. aan de Duit8che grenzen geen invoerrechten geheven worden op ooft. Aan tol moet nu 2 mark per 100 kilo gegeven worden. Bij de politie alhier werd aangifte gedaan door N. B. dat zijn zoon P, sedert Woensdag spoorloos verdwenen is. Men vermoedt dat een zekere S. hem roedege- lokt heeft, doch waarheen is nog niet be kend. De milicien-verlofgangers worden! er aan herinnerd, dat onder de wapenen moeten komen den 10 September a.s, van de lichting 1903 alle bataljons van het 2de reg. infanterie. Op 14 September komen de militairen uit Maastricht, Roermond en Venlo te 's Bosch om deel to nemen aan de daar te houden regiments-oefeningen. OTTERSUM. De levering van lijnkoek en lijnmeel voor de leden der Coöp. Stoomzuivelfabiiek St. Jail, alhier, weid opgedragen aan de firma Goor, Mathyseti. Viller»Mü'sle by Hassuni. TEGELEN. Do kermis is weer niet zonder ruzio afgeloopen. Iii don nacht van Maandag op Dinsdag werd or weer flink op los geklopt. Een zekere H. is zoodanig mishandeld, dat geneeskundige hulp werd ingeroepen. De marechaussee en gemeente politie hebben do daders opgespoord. KESSEL, Woensdagmorgen is de dochter van den landbouwer vau Dijk bij het koemeiken zoodanig door con koe niet de horens gestoken, dut zy spoedig daarna is overleden. SPAUBEEK, Zondagavond hoeft te Neci beek neno vechtpartij pluuts gehad, waarbij zekero J. B, van hier zoodanig mishandeld werd dat hy Maandsgnamiddag aan do gevolgen is overleden. SITTARD. In het nabij gelegen dorpje Munstergeleen heeft Maandagvooi middag een lievige vechtpartij plaats gehad tus- schen een zekere C. uit genoemd doip en de 28jar;ge S. te Wintraak. waarby laatst genoemde er zoodanig van langs kreeg, dat men aanvankelijk voor zijn leven vrees de. Naai men ons mededeelde zou hy een 8tal messteken in tug en hoofd hebben bekomen, waarvan er een de longen zou hebben geraakt. Op de Maandag gehouden veemarkt waren aangeveerd 98 stuks, waarvan ver kocht 56. Meer aanvoer dan verwacht werd evoreens werd veel vei kocht en was veel hasrago iu alle sooiteu vee. Of schoon volgens andere jaren in dezen tijd een afslag te wachten was, ziet men de prijzen nu nog steeds stijgen. Byzonder in afgekalfde koeien voor België werd veel ver handel I. Pi ijzen voor melkvee van 160 tot f 208. Vet vee le kwaliteit van 63 tot 72 ets. 21e kwaliteit en minder van 60 tot 65 ets. per kilo geslacht. MAASTRICHT, Verleden Zaterdag bevatte de Limb. Koerier een ularmeerend artikel omtrent de aardewerkf.ibiieken al hier. Sinds Juli 1906 bestaat ei een Küii.nk- lijk Besluit, waarby gebruik gemaakt is van het recht, iu alt. 4 der Arbeidswet toegokend, om vrouwenarbeid te beperken. De aarde werk fabrieken beweren deze bepalingen niet te kunnen nakomen, eu zeggen te moeten muilen, indien do bepa lingen worden gehandhaafd. Dun zouden 5C00 arbeiders werkeloos gemaakt zyu. Byua alle invloedryke pereoneu zegt het Maastrichtsche orgaan is met nadruk aangedrongen al 't mogelyke te doeu, om dit onheil te voorkomen. Hoe alarmeerend dat alles ook moge klinken, toch heerscht bij velen de meaning dat het nadeel, door de fabrieken zei ven te lyden bij stop zetting zoo aanzieulyk zal zijn dat de directies nog wel ter dege zullen bedenken of zij niet liever de bepa lingen van het Kon. Besluit nakomen. Hoogstens verwacht men, dat een Uit stel van eenigen tijd zal worden ver leend. De 22jarig bediende der firma van Gend en Loos. te Maastricht heeft f 79 uit ue geldkast der Maatschappij ont vreemd. Hij is gevangen genomen. Do werkman G. oud 26 jaren, is in de Rutten's Bierbrouwerij buiten de Brusselsche poort zoo ongelukkig in een kelder gevallen, dat hij met gebroken sche del is opgenomen. Zijn leven is in gevaar. HEERLEN. Een myowerker, bewoner der kolonie aan den Sittarderweg, bet werken moede, werd aangezegd zijn wo ntng te verlaten. Daar hy hieraan geen gevolg gaf. weid hij 's anderen daags goedschiks kwaadschiks uit bet huis ve wyderd en de hem toehehourende meubel? volgden, zonder dat de man er een cent voor behoefde uit te geven, denzelfden weg. 't Scheen dat hij ook de transportkosten voor zijn inboedel wilde besparen, want onder den uitroep met myn spullen kan ik doen wat ik wil I" begon hij er zoo fiks op los te hameren, dat er van zijn huis raad geen stuk heel bleefdaarna vertrok hij met gekalmeerd gemoed, zijn ameuble ment onbeheerd achterlatende. SAMBEEK. Toen de heer H. Smits dezer dagen op de heide kwam om zijn bijen na te zien miste hy een zyner korven na een poosje gezocht te hebben, ontdekte bij den korf in een nabijzynd bosch waar bleek dat hy gedood was, en de in voor raad zynde honig was medegenomen. DEURNE. Dinsdagmorgen omstreeks 8 uur ontstond brand in een blok van 3 woningen, gelegen op den Bult, waarvan bet eene betooond door den caféhouder Joh. van Gerwen. Deze was juist eenigen tyd geleden vau huis vertrokken om naar de Peel te gaan, doch bemerkte nog al spoe dig liet onheil dat hem trof. De vlammen woedden fel, zoodat van de gebouwen zoo goed als niets overbleef. Van den inboedel van Van Gerwen kon nog een groot gedeelte worden gered, doch de twee andore werden meerendeels een prooi van het vuur. Water om te blusschen was er niet, doch wel spuiten die niet deugden. GEM ERI'. Op liet concours te Maashees behaalde de scherpschutteravereenigiug Si. Huhertus verleden Zondag den 2den prijs, alsmede die, uitgel mfd aan het veistkomen- do gezelschap. Zond ig a.s. zal hetzelfde ge- zeischap ook deelnemen aan 't concours te Siebengewald. HELMOND. Zaterdagmiddag omstreeks half 5 brandde do boerdeiy in de Rakt, bewoond door den iandbouwor Roveis, tot den grond toe af. Het vee was in de weide terwijl van don inboedel liet grootste gedeelte behouden bleef. Slechts 2 varkens kwamen in de vlammen om. Assurantie dokt de schade. De Commies der Posterijen, van wieii in het vorig nummer sprake was, is te Zwolle gevankelijk binnengebracht. TILBURG, De kermis alhier heelt zicli op den eersten dag alweer gekenmerkt door vele vechtpartijen. By den caféhouder S. in de Veldstraat ontstond tussehon eenige personen eene vechtpartij waarby zekeren IJ. door H. met een mes eon sleek iu de borst, een in den rug en ver schillende andere onbeduidende wonden werden toegebracht. Hevig bloedend en bewusteloos werd de verwonde opgenomen en naai zijne woning gebracht, alwaar Dr. Pieters constateerde dat de longen waren doorgesneden en de gotroff'-no levensge vaarlijk is gewond. De dader werd laat in den nacht door do gemeente-politie op zijn bod gearresteoid en n -ar het politiehu- renu gebracht. HELENAVEEN Naar wij vernemen blyfi do Rijksteenkool boring alhier nieuwe en zeer gunstige uitkomsten opleveren. Na de onlangs door ons vermelde vondst van een 60 c .M. dikke en dus exploiiabele laag, werd Woensdag der vorige week een andere van 69 cM. aangetroffen, terwyl II. ongeveer 10 Meter lager een derde laag ditmaal 77cM. dik werd aangeboord. Het voornemen bestaat op deze blijkbaar veel belovende plek nog minstens 75 meter dieper te boren Vrouw Bloomers, de Nederlandsche vrouw die met haren man en haren schoon broeder samen kolonel Roos te Muncl.en- Glad bach op zulk een afschuwelyke wyze vermoord had en daarvoor ter dood veroordeeld was, is begenadigd tn heeft nu levenslang gekregen. De terechtstelling was eerst uitgesteld, omdat zy in de ge vangenis aan een kind het leven had geschonken, Uit Waalwyk wordt aan de Msb. ge meld -«»r In de schoenindustrie is het nog nooit voorgekomen, dat het in de maanden Juli en Augustus zoo slap is als thans. Bestel lingen komen in het geheel bijna niet binnen. Hei treurig gevolg hiervan is, dat de kleinere fabrikanten die niet -voor den zolder" kunnen werken, gedwongen zijn. een gedeelte van bun personeel te bedunken. Voor de arbeiders is dit hoogst treurig, daar hier nergens aan werk is te komen. Het gevolg hiervan is. dat geheele huisge zinnen naar Duitsclliand trekken, orn te trachten daar in hun onderhoud te voor zien. Deskundigen verzekeren ons, dat de kleinere hand wei kfabnkanten binnen en kele jaren geheel zullen moeten verdwij nen, daar de stoomschoei.fabrieken, welke jaarlijks nog worden uitgebreid met hunne overgrooto productie (iet handwerk op de markt geheel verdringen. In do Van Ostadestraat to 's Gravenhage had Maandagavond een veohtpaity plaats, waarhij een rnan met een mes iu do borst werd gestoken. Do dood trad koit daarop in. Het slachtoffer, dat bekend stond als een oppassend huisvader en ook by zijn patroon, een expediteur, goed was aan geschreven. werd door een drietal be schonken Maandaghouders, tegen het lijf geloopen, waarop een van hen een mes trok en hem daarmede een onverhoeds diepen en breeden steek onder het hart toebracht. Twee van de drie verdachten zijn in hechtenis genomen, terwyl de derde die gevlucht was, bij de politie bekend is. De verslagene laat een weduwe met zeven kinderen achter, waarvan het jongste slechts 6 dagen oud is.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2