Ter dood veroordeeld. Ziekteverzekering van ZATERDAG 14 JULI 1906. ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 28 Uitgever W. A. Van den Munckhof, Venray. Onderwijzers. "Feuilleton; Abonnementsprijs per kw artaal. voor Vknray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitonland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. Prijs der Advertentiën van 1 4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. - - II, Immers nog'in request van Maart 1905 (Gewijzigd Wetsonderwerp I)r. Kuvpet") werd nog de teleurstelling der Bonden uitgesproken, dat in dit Gewijzigd Ontwerf) van Wet geen regeling bij ziektegevallen 0/ 'vervulling van Militieplicht werd voorgesteld, Maar iielaas, een en ander as zonder gevolg. De Wet bleef in dezen hare zelfde leemte behouden. Er werd dus uitgezien naar iets anders. «Helpt de Wet niet, dan zelf maar zooveel mogelijk gedaan,' was steeds onze leus, en we hopen dat zo dit zal blijven. Een Ondersteuningsfonds werd voor een 3tal jaren reeds opgericht een fonds, dat we niet genoeg in de aandacht van leden en afdeelin* gen, donateurs en particulieren kunnen aanbevelen. Eene instelling die bewijst, dat we straks gerust mochten beweren, dat het «helpt uwen naaste'1 voor ons met vele anderen niet een ij dele klank is, De Commissie van Qr.derwijzers- belangen wees in een harer verga deringen, van 1005 op de voordee- lige verzekeringen die voor Onder wijzers en Gemeentebesturen - geslo ten kunnen worden bij »do Nederlandsche Maatsch. van Verzekering" te !s Gravenhage. Javastraat 12. f Ondergeteekende lid dier Commis sie beloofde dit'onderwerp te brengen in de verg. tier Centr. "Coniim. v, d. Federatie, en nadere inlichtingen ter plaatse ih te winnen. Deze inlichtingen verkregen we, zooals U - indertijd al|en door tus» schenkomst van de Afdeelingsbestu Maar de.greodel weerstond en jfij durf de geen geraas te maken. Wanhopend bracht hy den voet van het bed weder op zijn plaats terug en zette zich op zijn legerstede om te ademen Nu hoorde hij een anderen govangeflbe waarder komen. Opnieuw trad hij aan de deur zyner cel en riep den man. Wat'wilt ge vroeg deze. -Water, als bet u belieft, ik ben zeer dorstig. Toén de bewaarder het verlangde ge bracht bad, en weer heenging, merkte Tom op dat de grendel een weinig ver schoven was, maar niet genoegzaam; om zijn brandende hitte een weinig te koelen dronk hij schielyk het water, greep ophieuw zijn breekijzer en na een kwartieruurs van harden arbeid sprong de grendel los. Zacht opende hij nu de deur en luisterde in de gang of alles stil was. Toen schroef de hy oen voet van het bed er weder aan maakte zoo goed 'als bij kon een bundel dien hij op een stroozak legde om de door het kykgat ziende wachtronde te misleiden sloot de deur achter zich en liep zoo on hoorbaar mogelijk door de gang naar de op de binnenplaats voerende deur toe. ren en van het Bondsblad is mede gedeeld. Ik had destijds de eer U te melden zie De Kalk. Sch. 7 Dec. 1905): Aan ele Besturen en leden van de A fdeeling en van den RK. Onderwijzersbond RisdRoer mond.' Geachte Collega's Up voorstel van de Commissie voor Onderwijzersbelangen, alsmede van de Centrale Commissie voor de federatie der drie Zuider R. K. Onderw. Bonden, die zich van de *ewenschte inlichtingen voorzag, ïeeft liet Hoofdbestuur van den R Onderwijzersbond in 't Bisdom loermond besloten het volgende ter Jwer kennis te brengen betreffende de Verzekering tegen schade bij Vervanging van Onderwijzers lenge volge van Ziekte dus te sluiten door Gemeenten of Schoolbesturen -alsmede de Verzekering tegen Geldelijk Nadeel bij Ziekte van On derwij zers" (dus te sluiten door de Onderwijzers zelf.) Beide verzekeringen kunnen tegen )illijke premies en onder gunstige voorwaarden aangegaan worden bij de «Nederlandsche Maatschappij van Verzekering" Javastraat 12, te 's Gravenhage. De Directie dezer Maatschappij antwoordt op onze vraag om inlich tingen 0. m. het- volgende «Door ons is ih het voorjaar van 1904 naar aanleiding van eenige besprekingen van het N. O. G. aan de Gemeente- )esturen de gelegenheid geboden de kosten van plaatsvervanging.' die bij. ziekte van onderwijzers ten laste van de gemeente kpyitf te ondervan gen door bij onze Maatschappij een verzekering te sluiten tegen een premie van' f 5 per onderwijzer, waar voor wij op ons nemende vergoeding te betalen, die door hei gemeente- of schoolbestuur moet worden uitbe taald aan plaatsvervangers van ziek geworden verzekerden lot een maxi* willen nemen van inliggende stukken mum van f 500 per jaar en per on-en geeft U in overweging om daarna derwijze^;- de voorwaarden van verze kering zenden wij U toe.' «Van deze wijze van verzekering 'is' door vele gemeentebesturen ge bruik gemaakt. Gaarne zijn wij bereid op Uw ver zoek, prospectussen U toe to zenden, waardoor U de gemeentebesturen in Uw omgeving, op deze wijze van verzekering kunt attent maken," Hierbij zendt ondergeteekende er U eenige toe.) »l)e verzekering, gesloten door de leden van de af'1 Haarlem v. h. N.O. G. vindt zijn grond in de salarisrege- ling der gemeente Haarlem. Bij die regeling is bepaald dat ge durende de eerst zes maanden, dat. een onderwijzer zi-ek is, het volle salaris wordt uitbetaald, en de vol« gende zes maanden het halve sala ris (Zie Koninkl. Besluit, quaestie W ij k-bij - D u u rsted e Bij onze Maatsch. hebben zij nu verzekerd uitbetaling van het halve salaris gedurende de tweede zes maanden, en van het.vólle salaris, indien de ziekte langer dun een Jaar duurt. De voor waarden dozer wickering zenden wij U toe. «Dé premie voor deze verzekering bedraagt, vooreen onderw'., die den 50 jarigen leeftijd nog niet bereikt heeft, 1 3,38 per f 1000 salaris, ter wijl, ind:en de onderw., ouder dan 50 jaar is, doch niet ouder dan 65 jaar, de premie f 3.72 per f 1000 jaarloon bedraagt." Bij dit schrijven hebben we eenige prospectussenen de voorwaarden, van Verzekeringalsmede eene aan vrage, ingeloten. Het Hoofdbestuur van den R. K. Onderwijzersbond noödigt U allen in uw eigen belang, alsmede in dat van 't onderwijs, beleefd uit, kennis te De sleutel st ak ar in. Wederom zag li ij bet terrein in oogensehouw. nemend, eenige oogenblikken lui roei end om zic'i been, vervolgens snelde hij liet poortge welf binnen waor een schild wacht stond. Hoe dien post vooibij te komen \\;'s nu de groote vraag. Terwijl bij al zijne gedachten verzamelde om een oplossing er van te vinden, klonk hem liet vreeselijk -raks" -raks" -raks." der timmerlieden, die de galg oprichtten, hem in de ooren. Reeds gaf hy zijn redplan op. Maar even draaide zich de schildwacht om en ging naar het andere einde van het ver wulf. Zacht sloop nii de in de 'duisternis van den muur gehurkte gevangene er langs naar de binnenplaats, verborgen achter een dikken pilaar. Iets verder was het open kanaal. Aan alle leden bevend bukte hy, tot de schildwacht voor de derde maal terug keerde. Nu siielde hy naar den kuil en kroop er in. In alle geval ten minste voor een poos in zekerheid, hijgde hy. «God dank! Maar toen nu de ongelukkige jonkman in de duisternis van het riool voorwaarts tastte, gebukt en de geboeide banden voor uitstekend om zijn weg te voelen, overviel hem een soort van onmacht. De flauw glimmende hoop te zullen ontkomen hielden hem staande. Gelukkig huisden er slechts weinig rattèn in het riool. Slechts vijf of zesmaal bespeurde hij dat zij aan zijne voeten knaagden, langs welke de groven kousen op de wijze, die u het meest geschikt voorkomt, bij de Gemeente en School besturen in den kring Uwer afd. aan te kloppen, om 111 het belang van onderwijs en gemeente- of bestuurs« kas te profiteeren van de voordeelige verzekering, waartoe bovengenoemde Maatschappij die Besturen in de gele genheid stelt. Ook meent het Hoofdbestuur de leden van onzen bond te moeten attent maken op de verzekering, die. zij Zelf bij dië Maatschappij kunnen sluiten, onder zee> gunstige voor waarden en een betrekkelijk laag premiebedrag (nl. f 3.38of f 3.72 per mille.) Na hartelijke Bondsgroeten, Namens 't Hoofdbestuur voornoemd, Uw dw. dr. G. VAN DEN BERG. Bergen (Limb.) 30 Nov." 1905. P. S. Tot onzen spijt zijn we niet inde gelegenheid een polis-formulier met de voorwaarden van verzekering tegen «Geldelijk Nadeel bij Ziekte van Onderwijzers" in te sluiten. Daarom laten we er hier een uittreksel van volgen «Art. 2, De verzekering heeft doel het doen van periodiek uitkee- ringen ingeval van ziekte gedurende den tijd, dat de ziekte langer duurt dan een half jaar. Uilkeering heeft plaats, indien de verzekerde, na reeds een half jaar ziek geweest te zijn, nog volkomen buiten staat is zijne gewone dage- lijksche .bezigheden te verrichten, en indien hem tengevolge van wettelijke voorschriften of plaatse lijke verorderingen een gedeelte van zijn salaris of zijn geheele salaris wordt ingehouden. Gedurende de eerste zes maanden der ziekte wordt niets uitgekeerd gedurende da tweede zes maanden der ziekte per dag het 730sie doei van 't salaris, dat als grondslag is opgegeven, en na het eerste jaar het 365ste deel van dat salaris en per dag. Onder ziekte is niet begrepen zwangerschap en de gevolgen daar van. Art. 2, De uitkeering eindigt a, bij herstelling b. bij 65 jaar c. bij ingaan pensioen d. op den datum dat ontslag uit de betrekking ingaat. Art. 7. Eindiging contract a. op deu dag voor 65sten verjaardag, b. bij opzegging, één maand voor 't einde van verzekeringsjaar, Art. 9. Bij eerste premiebetaling ook één gulden poliskosten. Of wi) met die circulaire succes gehad hebben Of dit de beloonde moeiten en de gemaakte onkosten wel loont, we weten het niet, doch we vree- zen We hoorden er zoo weinig van. We lazen dienaangaande iets of niets in de verslagen der afd. Wat ons wel opgevallen is en wat we meenen hier te vermelden is als is bet ook van over de provinciale grenzen dat over deze soort van verzekering eenigen tijd na onze >ublicatiegesproken is in de Gemeen- teraadsverg. van Helmond en het Ge meentebestuur door een der leden is aanbevolen. Naar aanleiding van een en ander zijn me nog inlichtingen verschaft door de Maatschappij Raadpensio naris Johan de Witt" te Tiel. Ook viel onze aandacht op het op te rich ten Limburgsch Ondersteuningsfonds waarna we zelfs 2 keer lieten vragen n welke gevarenklasse de ouderwij zers zouden ingedeeld worden. Hierop kregen we geen afdoend antwoord. Ik heb me nu aan het rekeuen gezet, mij behelpende met de gege« vens die mij ten dienste stonden. Ik wil thans het eerste beginnen reeds lang gescheurd neerhingen, en hoorde ze scherp .schreeuwen, terwijl zij langs de diuipende wanden van hei kanaal omhoog klommen. -Zal ik ooit weler do frissche lucht inademen," kermde hij. Reods kroop hij onder do hoofdstraten der stad voort, zulks hoorde hij duidelijk, want boven zijn hoofd dreunde het dof geraas der rij' uigen. Bij een roostor, die hij voorbijging, hoorde hij dd woorden van een lied, dat verscheidene mannen zongen. Hij bevond zich waaischijnlijk ondereen heiberg. Eindelijk na een onuitsprekelijk moeie lijken tocht van acht uren, hoorde hij het ruisc'aen der rivier, zag een Hauwen licht schijn in zijn pikzwarte duisternis vallen en voelde een zwakken tocht van water. Nog eenige schreden hij struikelde uitgeput en haastig telken3 en het schemerlicht word helderder, de tocht sterker de oever was bereikt. Het sloeg juist, vier uur des morgens, en het helder stille licht van den nieuwen dag stortte zich uit op de slapende stad. De tuinen prijkten met de frissche pracht der lente, de fiere rivier kabbelde vroolijk en ginder aan den anderen oever lagen hutten en boomen en werden rooskleurig bewasemd door de opgaande zon. Zij schenen hem als ver, zeer ver, en koud en diep scheidde de rivier hem er van. Doch onbevreesd wierp de geboeide zieke, afgematte vluchteling zich in de breede rivier. Het koude water schonk hem voor een oogenblik kracht. De ougon strak op het doel zijner hoop gericht, zwom hij door de li vier. slechts door do beweging zijner boenen en voeten gedingen, want zijne onvrije handen waren hem zee hindeilijk. Maar spoedig verlamde de uitwerking van het koude element zijne leden. Nauwelijks kon hij met de grootste in spanning het honfl boven water houden en zich langzaam voortbewegen. Ieder oogenblik weiden zijne bewegingen zwak ker, een golf rolde over hem heen, nog een laatste poging en zijne voeten raakten den grond. Nu kon hij s'aan en waadde langzaam naar den glibberige» oever, waar hy op de biezen neerzonk en het bewustzijn verloor. •Ik moet opstaan, zei Fat tegen half vijf ure van deu zelfden morgen tot zijne vrouw, ik heb heden de handen vol. Ik moet het veulen ter markt brengen eu vooraf nog het knolveld beploegen. Even toen de eerste zonnestralen den schoorsteen der woning en de hooge ge bouwen op den tegenover liggenden berg verguldden, bracht hy zijne twee paarden uit den stal nnar den bij het water gelegen akker, waar zijn ploeg stond, spande ze er voor on begon zyn voren te trekken. Eene schoone morgen God zij geloofd en gedankt, zeido hij voor zich, jammer maar dat hij de laatste is, voor dien armen man ginder. Goede hemel, maar wat is dat wie is daar riep hij toen hem plotseling een ges'alte voor de oogen kwam, die oen hoop vuile kleere.h geleek -De hemel sta 01S bij i Eu zonder een oogcnbbk te verliezen, liep bij naar den oever, waar de bewus'fUoze man voor over op de biezen lag. De eerste ged icbte, die bij Pal np-ors was hulp te gaan roepen, zijn tweede echter het lichaam voorzichtig op ie tillen. Deze beweging wekte den ha'fdoode uit zijn onmacht. In 's hemels naam, wiozijt ge i En Ine komt ge hier vroeg de pachter, terwijl hij verschrikt de handboeien van den man gewaar werd. -Ik ben maar zyt ge niet Fat Mo ran -Ja". Pat, ge hebt mijn armen vader gekend. Ik ben Tom, de rampzalige jongen, die heien morgen moet opgehangen worden. Wilt ge om godsbarmhartigheid niet be proeven mij te redden. Ik ben door het riool ontkomeD. Den geheelen nacht heb ik er aan besteed om er door te kruipen, vervolgens heb ik over de rivier getwom- en nu ben ik meer dan half dood. Pat Morao. wilt ge het niet beproeven of ge mij redden kunt. De Hemel zal het u en uwe kinderen eeuwig en altijd vergelden. -Tom God ontferme zich inijuer. Wat moet ik met je beginnen. Als men je vindt is het met mij gedaan en hoe zal ik je redden Wordt vervolgd. «BS MAAS

Peel en Maas | 1906 | | pagina 1