Let wel GRATIS. RECEPT. ie Speelster. Waar blijven de geweren ZATERDAG 23 JÜNI 1906. AEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 25 Jitgever W. A. Van den Munckhof, Veriray. Feuilleton. Y Abonnementsprijs per kwartaal. Prijs der Advertentiën ZIJ, die zich voor 1 Juli. p „Peel en Maas" abonneeren, Iontvangen de nog voor dien |datum verschijnende nummers Tegenover tie Pink-pillen, de ao- I dij siroop klooster Sancta Paulo, den I kloosterbal se m, het pain-expeller, [Foster's nierenpillen en meer derge» [lijko kwakzalversmiddelen, waar [mede de menschen worden beetgeno» [men, willen wij onze lezers eens [wijzen op een ander soort [geneesmiddel en er hun het recept lof de samenstelling van mededeelen. [Het is geen zalt of pil of drankje. ■Het is heilzaam niet alleen voor het [lichaam; maar ook en vooral voor [de ziel het is volstrekt geen kwak zalverij zooals eenieder uit het recept zal zien en veler ondervinding getui- |gon zal. Het is niets nieuws, integendeel Izoo oud ais onze jaartelling, maar [juist omdat het zoo oud is raakt het [bij velen in vergetelheid en is liet »oed hun memorie eens op te Ifrisschen. Het kost geen geld en is overal te krijgen. Het heeft bij het innemen iets Ibitters, maar later epn zoeten lasmaak, het geeft aan zieken gene» zing en aan gezonden nieuwe tracht. Ziehier het recept van het bewus te geneesmiddel. «Ten eerste neemt een goede hand rol bitteren alsem des berouws en svenzooveel hijsop der biecht, doet laarbij twee handenvol welgezind- leid, en giet het tezamen in water Ier tranen in den aarden pot d !k bezweer u, wat scheelt u f' harten, zoolang tot liet overloopt in 't vuur der reine begeerteneemt dan een pollepel olie der barmhartig heid met azijn der vreeze Gods en laat het samen staan en bezinken, zoolang (otdat liet heldere vocht dei- goddelijke goedertierenheid boven» komt en de dikke 'droesem dei- kleinmoedigheid gezonken is dan moet gij hot heldere gieten in een eng vat des reinen gewetens en het dikke bezinsel op straat gooien. Van dien drank moet gij iederen dag 's morgens en 's avonds een lepelvol nemen hij is zoo krachtig en deugdelijk dat een iegelijk hem gebruiken kan wat kwalen hij ook heboen moge want hij is tegen alle kwalen zeer heilzaam. Men kan hem gebruiken op een vastendag, want hij breekt de vas ten niet men kan hem gebruiken eer men het heilige Sacrament ontvangt, want de Schrift vermaant er toe. En is hij moeielijk om te nemen, zoo giet men er bij een pint zoeten wijn der goddelijke liefde en een pint most der innerlijke blijdschap, dan gaat er al het bitter af. Wanneer uw maag vervuild is, met de kwade vochten der zonde, dan moet gij somtijds eten van hei zoete tarwebrood des hemels, dat voortgekomen is in den reinen schoot van Maria en van het hemelsche lammetje dat bereid is aan het hout des kruises en drinkt altijd van den wijn der hartelijke vreugde maar gebruikt hem met het water der tra nen opdat hij u niet hindere: Rust zachtelijk in het bed des vreedzamen gewetons trekt het hemd der zuiverheid aan en daarover den rok der lijdzaamheid, en vergeet ook den gordel der schaamte niet, omwindt uwe slapen met eenvoud, en uw hoofd met den sluier der be hoedzaamheid wacht u voor de koude der traagheid, bewaart uwe voeten voor de begeerlijkheid, opdat ze niet verkoelen in de liefde Geils, maar omschoeit ze niet de schoenen der sterfelijkheid, gaat wandelen in den tuin dor goddelijke liefde, onder den boom des kruises en plukt van de appelen des levens maar eet ze niet rauw, braadt ze in het vuur der liefde Gods. Zoo zult gij hier leven in de genade en hiernamaals in de glorie, wat ons geven moge de Vader, de Zoon en de Heilige Geest, Amen.'' Dit eigenaardig recept is zöö oud, dat het wel weer nieuw genoemd kan worden; nieuw, niet wat de zaak zelve, maar wat de wijze van voor stelling betreft. Er zijn er nog altijd velen bij wien het niet in den smaak valt, ofschoon het de medicijn en gezondheidskuur van den hoogsten geneesheer is, of schoon zijne heilzame werking proef ondervindelijk bewezen is, ofschoon zij zelven overtuigd zijn van zijne weldadige kracht. Zij volgen een ander recept, het kwakzalvers-recept der moderne wereld. Zij plukken wel van de appelen des levens, maar eten ze rauw, r et gebraden in't vuur der liefde Gods. Aan dezulken bieden wij bovenge noemd recept, zij zullen er zich wé bij bevinden. B. De minister van Oorlog heeft, gelijk men weet, besluit genomen, dat de 74000 a 80000 man van d reserve, die men "landweer" noefr.t hun geweren thuis krijgen. Zij zijn verplicht die geweren en hun equipementstukken, die ze óók in huis krijgen, goed te bewaren en netjes te onderhouden, Daarvan zal moeten blijken, wanneer ze eenmaal pot jaar voor de inspectie, en voorts als ze lwee-1 x 11 e I ne©rgetrapt nun organisaties vermeld maal 111 de zeven jaren voor oefening', 1 ,p J 6 hun hoop onder de wapenen moeten komen. De N. C. schoot dadelijk op het besluit af. '1 Was onzichtig, onpractisch en duur Wie goed zag, begreep, dat de onvoorzichtigheid 't zwaarst bij 't blad woog, en dat't ook van onprac tisch en duur sprak, om direct mid delen aan de hand te doen, die tot die tot spoedige intrekking van besluit zouden leiden. Onvoorzichtig dan was 't, omdat, "wanneer men de zaak nuchter en niet van theoretischen kant be schouwt, men toch zal moeten toe» stemmen dat3 wanneer aan 80.000 man uit alle lagen van ons volk, zonder eenige keuze, een geweer mee naar huis wordt gegeven, men daar door verschillende betrouwbare ele» men ten. die uit den aard der zaak vooral in de groote steden, onder een zoo groot getal menschen voorkomen van wapens voorziet." Ik zal de verdere overwegingen van 't blad hier met nader nagaan. Alleen vermeld ik, dat het sociaal democratische orgaan Het Volk' juist in die dagen een krachtig anti militaristisch artikel bevatte, waarin op 't beruchte »als ge bevel krijgt om le vuren, vuurt dan op wie dat vuur vragen," (de officieren gezinspeeld werd. Ik laat uit dat pakkend aitikel hier eenige frases volgen, die van 't ge heel een denkbeeld geven «In de stakingsdagen van 1903 waren de Arnsterdamsche kazerues en een aantal openbare gebouwen gevuld met soldaten van alle wapenen Er was in die dagen geen buiten- landsche vijand die op het punt stond Amsterdam aan te vallen, maar hel was gemunt op den binnenlandschen vijand, op de arbeiders »i)e arbeiders moesten worden 011 zelfvertrouwen moest iien worden ontnomen De geweren waren met scherp geladen. »lti die dagen hebben velen zich afgevraagd zullen de soldaten schieten op de arbeiders, die toch hun broeders zijn En ze zouden die arbeiders ook geen kwaad gedaan hebben, als die soldaten normale, toerekenbare men schen gebleven waren. Maar het opsluiten van jonge mannen in kazer nes, het onmenscheiijke domme drillen, het begoochelingswerk met uniformen vaandel bederven het» Dat is de bedoeling van het mili taire stelsel het heeft willooze werktuigen noodig, die «voor vorst en vaderland" en andere ape kool desnoods op hun vader en moeder schieten. »De dagen van 1903 liggen al ver terug, maar leerzamer voor de arbeiders is wel geen tijd geweest. Toen leerden zij de bedoeling van het leger kennen en den plicht tegen dit klasse-instrument der heerschers te strijden. »Wij moeten aan het leger alles ontnemen waardoor hel gevaarlijk is voor den «binnenlandschen vijand", voor de arbeiders... «Weg met het militarisme Had nude «Nieuwe Courant" erg ongelijk, toen ze van «onvoorzich tig" sprak, omdat de Minister van Oorlog 80,000 geweren uit de ka zernes wilde geven Gaat maar na wat er gebeuren kan, als ze weer bij eventueele groote stakingen, onder de wapenen worden geroepen der reservisten. Dan verschijnen ze op 't appèl zonder kouseu of schoenen meer aan, zonder geweer Waar zijn al die dingen O, die zijn bij 't veranderen van kosthuis zoek geraakt, of door een anderen commensaal bij ongeluk' PEEL MAAS voor Vknray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland by vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. W bC van 1 4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden Smaal berekend. 20 c. 5 c. Vergeefs trachtte hij de oorzaak harer Droefgeestige stemming te ontdekken. Zij weende in stilte maar haar bestuif lond vast, eer van kommer te bezwijken |in de oorzaak ervan te ontdekken. Tegen den avond verraste haar de travin die baar voor een kleine asem- hleé kwam afhalen. -LieVe Hemel 1" 'iep *y» terwijl |ui)iiHiitrad, uit. -Qg ziek en gij laat mii geen woordje Joggen Waarom niet Ik zou den gehelen niidJng bij uw Led zijn komen zttteh. ik zou u hebben I oorgelezen, u hebben geamuseeerd Ge [ad al beter moeten zijn De barones was te verbluft om meer l.in een alledaagse!) compliment te stame» |*n, en zich vervolgens aan baren kommer |vergevend, in tranen uit te breken. «Hemol I gij weent sedert wanneer leeft nyjne vriendschap het recht op uw |ait verloren -Ach; ik ben ongelukkig zuchtte de barones, en hare tranen stroomden overvloediger. -Ik begrijp u niet. lieve -Ach, dat mijn leven zoo bitter moest worden." -Dat verhoede de Hemel -O, als uw verlies 7.00 groot als het mijne was, zoudt gij ook ontroostbaar zijn." Een stommo beweging met het hoofd bevestigde hot. -Anders niet lieve En daarover klaagt gij dat is iets gewoons. Een ongenblik kan alles weer goed maken. De volharding overwin! do grillen dei fortuin. Dezen nacht nog helt ik aan den ouden baron Dennert bij de duizend Louis d'or verloren, Maar wat geeft d it Vanavond krijg ik ze misschien lenig, zonder ook maar eene traan vergoten te hebben. -Ja, als mijn beurs zoo onuitputtelijk ware als de uwe." Zij zonk aan den boezem der gravin en snikte opnieuw, -Mijn hemel, bedaar toch -Ach, ik kan overmorgen riet eens op bet bal verschijnen. Mijne diamanten, mijne kanten, alles, alles, is verpand. -Is uw man niet rijk genoeg." -Ja. maar ordelievend, en mijn jaargeld is aanzienlijk." -Gekheid, dan moet hij er maar wat bijleggen? Wend u 101 hem. In dn punt. meik ik, zijt gij nog een kind Waarom heeft, men dan een man Zond u've schuldeiscliei'8 iederen morgen bij hem. Zoek uit wat gij noodig hebt en dan moet hij het maar betalen. E11 a's hij niet wil, dan -Hij is rijk, en ik was arm, dood arm -Zoo Uwe voorouders, uwe schoon heid, uwo beminnelijkheid is dat alles niets «Gij spot met mij." -Niets minder dan dat Duizend anderen zouden ualles opofferen, zonder u te t^ranniseeren. -Tyranniseeren Hij O. niemand bemint mij meer dan hij." -Stil. stil 1 Gij zijt als vele ande ren. Gij noemt den schijn voor het wezen van de zaak. Laat u toch bewijzen van zijne liefde geven." Het sloeg zes uur. -Reeds zoo laat Komaan kleed 11. Het gezelschap zal u opvroolijken." -Hoe kan ik 7.00 geheel onvoorbereid. -Ik zal u wel kineden ge zult zien hoe net ik het er af breng. Ik stel u als een beminnenswaardige lijderes voor die zich aan het genoegen van het gezelschap opoffert-" Het toilet was in een kwartier gereed. Aan den arm der gravin huppelde de barones de trap af. Haar echtgenoot kwam drze juist op. om zijne vrouw, die hij nog ziek geloofde voor dien avond gezelschap te hou Jen, Natuurlijk stml hij niet wtii.ig verbaasd hear zoo wel te zien. Ofschoon hij geen vi i -nd van de gravin was. kon hij zich tocli niet, onthouden haar ten hartelijkste voor haie deelneming le danken, waaraan hij grootendeels hare genezing toe schreef. He barones speelde ook dezen avond hare vriendin had haar hare beurs geleend. Te weinig gewoon, eens anders geld te wagen, was zij bijzonder angstig. Haar tegenpartij was echter de broeder der gravin, die zoo versuft speelde en zoo gelukkig was, dat hij verscheidene duizen den aan haar verloor. Hij was daarvoor, zooals de gravin hare vriendin hij het afscheid zeide, door een 1 anddiuk ten volle beloond geivorden. De gravin had Caroline beloofd, haar eene belangrijke som voor te schieten. L)en avond voor het bal echter bezochi zij deze en beklaagde er zich over, niet in staat te zijn haar te helpen. -Intusschen" ging zij vo#rt., -kunt gij ver mijn broeder beschikken, zijne kas s'aat te uwen diensto." De barones weigerde standvastig geld van eenen man te leenen maar de list der gravin, hare overredingskracht zege praalde en Caroline nam nog denzelfden avond van den graaf eene leening ven 50U Louis d'or aan, Maar zy schitterde dan ook dieu avond, o-ils het in langen tijd liet geval nier ge weest wn s. I)a kunst veroenigde zic'.i tuev do natuur om haar in eene der gratiën te herschep pen Zelfs haar echtgenoot kon zich niet OtVt- tiouJen zijne beminde gade ie bewonderen. De haiones. aangemoedigd door den uitslag der laatste speelpsrtij. kon nauwe lijks het oogenblik afwachten, waarop het spel haar nieuw geluk zou brengen. Maar dan zou deze avond ook de laatste zijn, waarop zij zich aan den hartstocht des spels zou overgeven. Heden, zeide zij bij zichzelve, is het niet de hartstocht die mij drijft, ik wil slechts het verlorene terugwinnen. Bedrieglijke hoop. De vroegere winst werd weder verloren de geleende som was weg. Zy werd hoe langer hoe gejaagder, zij raakte van hare ..nnen alle tegenwoordigheid van geest vei liet haar. Zij verloor ontzaglijke som men die zij op haar eerewoord leende. Half razend snelt zij den volgenden morgen naai de giaviii. deze is reeds naar buiten gere den. Nieuwe schrik Zij had deze verlof lleu vragen, de van haar geleende ju woe len te mogen verpanden.. Thans moest zij het zonder de toestem ming h irer vriendin wagen. Door angst en gewetenswroeging gefolterd, keerde zij naar huis terug. Wordt vervolgd. A

Peel en Maas | 1906 | | pagina 1