Limburgsch Nieuws. Ondersteuningsfonds. Ingezonden. Nieuws uit de Buurt. Burgemeester en Wethouders van VENRAY, Limburgsche Morgen Zondag, 20 Mei nullen alhier verschillende vergaderingen gehouden wor» den, beu-ellende het Limburgsche Onder steuningsfonds. 's Morgens om 10 uur zal eene verga-i dering gehouden worden in het School lokaal te Merselo-, 's namiddags om half vier te Leunen in hel Schoollokaal en 's avonds om 6 uur in de Muziekzaal te Venray. Als spreker zal optreden in iedere vergadering de heer H. Hermans, Secr. van tiet Secretariaat van Arbeid te Maastricht. Wij kunnen niet anders dan eenieder aansporen een dezer vergaderingen bij te wonen, vooral daar zich deze. Ziekenfonds uitstrekt over geheel Limburg. Voor en na iedere vergadering ter plaatse Merseb», Leunen en Venray wordt gelegenheid gegeven tot het inwinnen van adviezen bij den heer Hermans. Zij, die hiervan gebruik weoschén te maken, worden vriendelijk verzocht, hier van opgave te "doen aan oen dor Beslums- leden of den Secretaris te Venray. Zong en komieke voordrachten wisselden eikander af, zoodat de avond voor allen recht prettig eindigde. Dinsdag a. s. zullen de echtelieden Theodor Smits en Theodora Poels, den dag herdenken, waarop zij voor *ij!an twintig jaren terug in het huwelijk traden. Hel zal den echtelieden Jien dag niet aan belangstelling ontbreken. Dom- d«; marechaussee is tegen C. alhier procrsv-rhaal opgemaakt, wegens perso ien beneden '6 j-«ar ai beid te laten verrichten aan een steenoyen. De Generaal der paters Minderbroe ders heeft benoemd tot visitator der kloo-f-MS in Saksen patei Vitaiis Keenen. ivi.c aalvan Holluui on visitator in Turing-n p-iter Michael Sleutjes, ïoctor van het S\ Antoniu* College te R-nne, beiden Nederandcirs. dio hunne lagere studie maakn-n aan liet Gymnasium te Ven ra v. VENRAY. 19 Mei 1906. Posterijen. De Directeur van het Post en Tele graafkantoor te Venray, maakt bekend dat gedurende den zomerdienst op de Spooi wegen in 1906. de busliehtingcn aan het Kantoor en op de Markt zullen plaats hebben,als volgt Bus aan *t Kantoor. Bus op tie Markt, richting Venlo richting Vonlo 7,23 voorm. 7.5 voorm. 11.58 - 11.35 - 3.54 nam. 3 35 nam. 7.20 - 6.55 - richting Nijmegen richting Nijmegen: 9,36 voorm. 9.15 voorm. 3.54 nam. 3,85 nam. 7.20 6.55 Veivay, Mot 1906. Do Directeur vooinoemd, EGGINK. Het tracteroent van den brieven en telegrambesteller M. H. Martens te Venray is verhoogd met f 75 en bedraagt thans f 600 's laars. Hot traotemeut vuti do» postUd# W. van Meijel te Venray, is verhoogd met 150, en bedraagt thans i 450 'sjaars. De Woensdag alhier gehouden veemarkt was weer byzonder druk bezocht terwijl de aanvoer van vee voor dezen tyd van 't jaar ook zeer belangrijk mocht heeten. De handel was zeer levendig, er werden vele runderen verkocht. Wegens do aanwezigheid van oen groot aantal vreemde kooplieden, werden goede prijzen besteed, Biggen waren er in overvloed aangevoerd en vonden nog al koopers. Voor do beste soorten betaalde men f 11, overigons varieerden de prijs van f7 tot f 10. Woensdagavond bracht onze fanfare -Euterpe" een schitterend geslaagde sere nade bij den Weleerw. heer Pastoor Schmeitz, naai- aanleiding van Zijn patroonfeest, welke de verwachting van elk toehoorder overtrof. -Euterpe" gaf het keurigst uit haar repertoiie te hooren, als een waardige hulde hij den feestavond des wolheminden Herders, die op het gebied der muziek als een bevoegde autoriteit mag aangemerkt worden. Na het eprsto stuk werd de Zeereerw heer Pastoor op hartelijke wijze gefelico teerd door den heer J. Verheugen Directeur van -Euterpo", die daarbij don wonsch uitsprak, dat Z.Eerw. onder Gods be-1 scberming, Dog lange jaren aan het heil van de Hem toevertrouwde kudde m<icht werkzaam zijn. Zijn Eerw. zeer gevoelig voor de miuikale groeten Hom op den vooravond van zijn Patroonsfeest gebracht, dankte mol harte- ijke woorden de heeren der Commissie en werkende loden. Na uitvoering van nog eenige rnooio muziekstukken, trok de Fanfare met een opwek kenden marsch af. Door de ijverige bemooiingon van het Bestuur der Hanze, werd alhier sinds eenigou tijd een cursus in het boekhouden gegeven door den lieer L. Peeters uit Roermond, welke cursus Maandagavond werd gesloten. De president der Hanze, den hoor V. Fonck dankte den heer L. Peeters voor de moeiten on opofferingen zich getroost hoopte dat do cursus vele vruchten zou afwerpen voor de leden der Hanze. Vervolgens werd den heer Peeters een prachtig geschenk ter herinnering nango- boden. Hierna vereonigden allen zich aan een heerlijk souper. MAASTRICHT Een hotelhouder alhier] is voor ongeveerlOO francs opgelicht door een heer en eene fame, welke gedurende vier weken bij hm logeerden, maar plot seling met de nocderzon zijn vertrokken. Zij zeiden uit Parijs te komen en te Maastricht de Club de bienfaisance" te willen bezoeken doch bij hunne komst alhier hadden zij evonden, dat deze raensch lievonde speelbak was opgedoekt. POSTERHOtr. Naar wij vernemen wordt alhier ondr medewerking van den EdclAchtb. heeitlurgeroeester eene hand» boogscliutterij okrerioht voor jongei s, die de school verlalei hebben. Op deze wijze hoopt men hen bijnjds ezooken van herbet gen au liet te vrr af te houden. WA IJ BACH ontving dezer da: Bloemers den Een juffrouw van hier n ornt brief van Leonard wigons moord lor dood ander terug te OOST ROM. In nnrimuinnp wordt liraclit dal. morgen (Zondna) de Cungre- ï.ïtco. van Venray ter bedevaart komt an -mi !t uren da Hoogmis bijwoont Mot ennrgen ,ij vermeld dat n. s. rydbg- de kinderschaar nn hel St .Josephsgestiriit m plechtige processie ender leiding dor Rorw. Zusteis voorliet eerst naar hier zal komen. Om S uren wordt voor do kleine pelgrims eene H. Mis, waaronder toespraak gehouden od na de mis proressie om de Kapel, MKRSKLO' In do Zondagnamiddag d8 sehool gehouden vorga- dermg gaf de heer P. Schels, secrelaris van de Arbeidsbeurs te Venray, op ver. sork van den hoer J M. Miehels, gesteund door den Zeereerw. heer Rector Beek voor een talrijk en belangstellend gehoor eene heldere en duidelijke uiteenzetting over doel en weten der Arbeidsbeurs met daaraan verhonden Informatiebureau Is de eerste van groot voordeel voor patroon zoowel als werkman, bij de tweede inrichting kan men tegen een geringe ver. ceding alle gewenschte inlichtingen be» komen. Ook werd gesproken over de R. K Bibliotheek, welke met recht eene weldaad voor het leesgrage publiek kan genoemd worden. Zondag a, s. na de Hoogmis zal op dezelfde plaats nogmaals eene vergaderiii] gehouden worden, waarin de heer Henri Hermans, Secretaris vari den Arbeid in Limburg, te Maastricht, zal apreken over het Limburgsch Onder.t„.lnjn„fonri, Wij hopen op een komen. Het feest der H. Kindsheid, dat ewoonlijk op Pinkstermaandag gevierd wordt, zal dit jaar gevierd worden op Zondag 27 Mei. BERGEN. Het is een lust een uitstapje te maken naar de naburige kolonie -St. Petruslieira" te baal (Weeze), waar nu nog een <5tal werkloozen (vroeger meerendeels landloupers) verpleegd worden, die zich behalve met verschillend ambaebtswerk bezig houden met don landbouw ontginning vao woesten grond, In de ongeveer 4 jaren, dat men bezig is werd reeds een groot gedeelte ontgonnen. Ten bewijze hiervan vermelden we, dat pl. min. 300 morgen bezaaid zijn van rog^e pl, min. 250 morgen met haver en pl. min 80 morgen met aardappels, terwijl zeer groote uitgestrektheid aangelegd. Een en ander bewijst hoe nutti; succesvol ontginning zal zijn bij voldoen de werkkracht en oordeelkundige bewer king. Kwam het voorjaar pas het groote, nieuwe klooster mot kerk, verpleeghuis, ruime werkzalen on stallingen enz. gereed alles met electriscb licht en watergelei- dingen. thans is men weer bezig met het houwen van schuren, uit zelf gefabri- ceerden zandsteen. Ook maakt men er thans rioolbuizen in allerlei grootte. Om het boven op den Baalschen berg gelegen klooster in een mooi plantsoen aangelegd, als-nedo goede wogen, uit grind daar in den grond aanwezig, vervaardigd. Alles toont ii. wat noeste vlijt en volharding met Gods zegen vermogen. BLERIK. Do heer G. J. Roeffen ou de; wijzer alhier, is met algeraeeno stem men benoemd tot hoofdonderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Asten. WEERT. Evonals het vorig jaar te Venray zal ook dit jaar te Echt. de zang- atdeeling van het Kruisverbond alhior, die reeds meer dan 30 leden telt, deelne men aan den Katholiekendag. HEERLEN. Naar wij vernemen zal circus Lihot, dat bij gelegenheid dei- kermis te Maastricht, aldaar zooveel succes had, ook hier eenige schitterende voorstellingen komen geven. Het circus komt te staan op de Schenkel steeg, nabij het station, en zal de eerste voorstelling plaats hebben op Zondag 27 Mei a. s. veroordeelde, ujLde gevang-nis ie Hussel- .durf. Bloemers «iiej i dertijd van genoemde juffrouw, onder mrweodsel in geldver legenheid te/.ijiji, 15 mark had woton te krijgen, vroeg iVar thans hora dit bedrag te willen scheuk.n en voor hem te willen bidden, opdat hu hij den eewigeu Rechter vergiffenis moge vinden voor zijn gruwe lijke daad. Door poadroaeerde is aan zijn verlangen voldaan. ECHT. Vefliden Maandagmorgen woedde alhierpver Ophovon een hevige brand; wnnrdotr do kapitale boerenhof stede als koestdien, schapen- paarden- en varkensstalfhgen, benevens de schuren en de bergplaats, toehehoorende aan de familie Geeradjt te Roermond on bewoond door pachter van den Aschdonk oen prooi der vlatrjhen werden. Deze hoerde Alleen het Niot minder d ij dateert van 1754. woonhuis bleef gespaard. 19 stuk hoornvee en n land- vlamraen weiland een aantal vatjlens. de oogst bouwartikolen kwamen in de om. Wij brachten Dinsdagmiddag een bezoek aan do plaats 1 des onheils. alwaar vele nieuwsgierigeni waren samengekomen, was een allertreurigst schouwspel het verbrandde vee in oogenschouw te nemen. Vooral de stalling der stieren een vreeselijke aanblik, Men kon kien hoe wanhopig deze beesten tegen de vlammenzee hadden. Men deeldejons ter plaatse mede, dat nno-nnoft'-' f'- allnJ i - li-U*. stond, en er (op levensgevaar af) geen kans meer bestond om het eehoone vee te redden. (Alles is verzekerd). Slechts twee vrouwen waren op de hoove, toen het onheil plaats greop de overige bewoners waren op den akker. De paarden waren in de weide en zijn dus niet verbrand. Merkwaardig was o. a. dat een hond te midden van den brand levendig en wel te voorschijn is gehaald. Toen zijn meester na den brand ook na dit dier wi'de gaan kijken vond hy hem de kooi, wel scheen tiet [gehad te hebben van rook klaarblijkelijk van dorst ster in liet been Thans bewanjtt de hond «Ie zoozeer havende hoeve jnen wij ookde :emeento Echt m oogen goed en wel in] beest veel last en hitte, want beet hy zijn meè Ten slotte n; brandspuit der schouw En daarover nig verwonder De spuit, w.-i versietan. dat. toeschouwer ibhen wy ons met wei- Oploo c. a. Sambeek Vièilingsbeek en Wanroij op Woensdag 13 Juni des voor» middags half 9, CUYK. Op de markt van Dinsdag waren aangevoerd 450 runderen en 400 biggen. Het vette vee gold van 32 tot 38 ct 't dragend vee van 175 lot f275, een enke^zelfs f 325. 't mager vee van 90 lot f 150. terwijl de biggen deden van 9 tot f 12, De handel was zeer vlug. Er waren veel kooplieden opgekomen, die 't aange voerde gretig weg kochten. WYCHEN. Ofschoon we den laai sten tijd van dieven verschoond bleven, is de boerdorij -de Hngert" nabij Leur toch met een bezoek vereerd. Aldaar is dezer nachten uit een schuur nabij de hofstede gestolen een hoeveelheid pootaardappelen, 17 zakken groot. Natuurlijk moeten de daders goed inge licht zyn geweest en hoogstwaarschijnlijk zijn do aardappelen alweer in andere handen overgegaan. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris alhier do heer M. E. RnoJenbufg thans notaris te Hasselt. GENNEP. Het vervoor van landver huizers van de Russische grenzen naar Amerika via Antwerpen duurt nog steeds voort. In de afgoloopen week passeerden weder eenige avonden tusschen 10 en 11 uur extrairoineu voor dit doel. OSS. Dinsdagavond ontstond alhier aan de Kortvoord brand in do boerderij van de Wed. Vos, precies naast de hoer dery, welke de vorige week afbrandde. Iluis en inboedel alsmede een koe werden een prooi der vlammen. Da ooizaak is onbekend, alles is verzekerd. In tyd van eenige jaren is dit de zevende boerderij, welke in Kortvooid alhier afbrand. NIJMEGEN. Do kantonrechter alhier veroordeelde gisteren A. van den Boon koopman in margarine aldaar, wegens het rondventen van margarine, zonder dat op de verpakking liet woord -raargarino" was aangebracht, wegens overtreding van de Boter wet tot f 600 boete, subsidair 4 maanden hechtenis en openbaarmaking van dit vonnis in de -Prov. Geld." en -Nijra. Ct." en in de -Gelderlander", De eisch van het O, M. was 3 maanden hechtenis met hetzelfde bevel tot openbaarmaking. GELDROP. Als een staaltje van verregaande brutaliteit dient het volgende: Bij J. v. S. alhier had men een kip gezet nn 1M nieren om ta broeden. ^Daags daarna kwam men tot de minder aangename ontdekking dat de kip verdwe nen was evenals de eieren, terwijl eene andere kip, welke het tijdelijke met het Jeeuwige had verwisseld, op de plaats zat waar de vorige had gezeten. BORKEL EN SCHAFT. De ryksveld wachter de Moi. alhier, dezer dagen op surveillance zijnde, ontdekte op de goede ren van Baron Jolly een grooten ballon, die in een boom was vastgeraakt. Bij nader onderzoek bleek aan den ballon een brief bevestigd te zijn, behelzende in de Nederlandsche, Fransche en Duitsche taal eene mededeling betreffende de wijze van inpakking en het verzoek den ballon aan de'eigenaren te Uekel (Belgë) terug te zenden, waarvoor eene belnoniiig van 15 francs word toegezegd. Do ballon welke voor wetenschappelijke doeleinden werd opgelaten, werd aan het bedoelde adres teruggezonden, waarop de Mol de uitgeloofde premie ontving. 't Is een algemeêne verwoesting in die streek. Bei them, eene gemce; te van 2400 zielen, is gelegen bij Tervueren. Ook wordt gemeld, dat dicht hy Herent, op de baan van Leuven naar Mechelen, de weg op eene breedte van 35 meter weg gespoeld is. De dijk te Wilsele is doorgespoeld en weldra stond geheel Wygmaal onder water. Te Kossel Loo, in het laag gedeelte, had men 3 meters water, onder de spoor» wegbi ug 2 meter. Te Blauwput heeft men drie personen half verdronken gered, doch dank aan spoedige zorgen van dr. Op de Beeck, werden zij in het leven gehouden. Ook uit Rotselaar komen de slechte tijdingen nog steeds aan. Tusschen Velthem en Herent is eergis- teniamiddag de trein ontspoord, die te 4.39 uur uit Brussel vertrokken wa9. Uit ouzo Volksdagbladen. Den 16 Maart hopen onze geliefde Ouders hun 30jarige echtvereeniging te vieren. Dat zij nog lang voor ons mogen sparen is de wensch van Huune dankbare Kinderen. Flinke werkmeid gevraagd voor dag of nacht. dermate voiouderd en niet meer werkte, een telde ons, dat 't ding ijzer te nog te slecht vjis om voor oud worden verkoe Mon is over verontwaardigd in een gemeen! Echt is. Wij vernemel t algemeen ten zeerste (over zulk een hrandspuit van 5000 zielen, znoals dat deze ellendige toe stand in zake nnndspuit al jaren voort duurt. waardool van Echt zeker1 delijkheid op zil de betrokken autoriteiten n treurige verantwoor- goluid hebben. VlERLINGSjEEK. Onze monumen tale kerktoren teint er thans aardig uit te zien. Zijn spits i[bijna geheel afger.omon. Over eenige dgen zal er niet voel meer staan dan het hoge muurwerk alleen. De spits wordt ongJeer 1 meter hooger dan vroeger. Het \irk is begroot naar we hoorden op 20.0D gulden. Het belooft dus een heelo verfriiing te worden. Nu met het mappen der leien is hot nic-t al te veilig m den hoogen kolossus. Een onzer ingoztenen kreeg eene lei in den hals, die he zeer ernstig verwondde. BOXMEER. Het onderzoek der miliciens verlofuigers zal alhier plaats hebben voor de gemeenten Beugen c. a., Boxmeer, Haps.ïil en Oeffeit Cuyk c. a. on Linden op l'Juni des voorraiddags 11 uur on voor de gneenten Maashees c, a. Algemeen Nieuws. Bidci'linoeiei'ij De Landbouwvereeniging vo.»r Rijnl'ind' heeft «en sta'istiek openbaar gemaakt overdo knoeierij, welke met de uit Holland voor Prutsen ingevoerde boier plaats vindt. Een staalt je van groote brutaliteit werd dezer Jagen aan het grenakantoor te Kaldenkerken bemerkt, E«n fabriek uit Vechel zond een wagon boter, welke zeer vervalscht was voor Duitschland, doch deze werd om dozo reden aangehouden to Kaldenkirchen en ging terug. Do afzender liet nu liet kenmerk der douanen verwijderen en voerde dezelfde zending langs een anderen weg weer naar Pruisen, doch de douanen hielden wacht on namen nu do heele partij boter in beslag. Tien iii<*naHicn verongelukt Verschrikkelijk nieuws wordt aan het Handbl. van Antwerpen" gemold uit Berthem In deze gemeente zijn tengevolge van de plotseling ingetreden overstrooming 10 meoschen verongelukt. Zes lijken liggen in het gemeentehuis, terwijl er nog vier personen worden vermist. Denkelijk zijn hunne lijken door het water weggespoeld. Ook zyn talryke stuks vee omgokomen. Mijnheer de Redacteur, verleen mij een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Voor eenigen tijd werd mij opgemerkt, dat ik door zekere omstandigheden, wol vrijstelling zon kunnen krijgen van den Landweerdienst. Daar ik mij zelf niet bekwaam achtte, om dit klaar te spelen, wende ik mij tot de Venraysche Arbeidsbeurs en Informatie bureau, waar ik al verschillende goede resultaten van vernomen had. Bovengenoemde instelling hoeft deze zaak aangepakt: voor een paar weken heb ik mijn eervol ontslag gekregen, en dezer dagen heb ik mijn geheele uitrusting naar het Raadhuis kunnen brengen. Ik wil dan ook langs dezen weg, het Bestuur der Venraysche Arbeidsbeurs en Informatiebureau, mijnen oprechten dank betuigen voor de verleende hulp. Ik wil tevens iedereen, en vooral racnschen uit de werkende klasse, die graag 'hunne beurs gesloten laten voor buitengewone uitgaven, aanraden, om zich bij moeielijkhoden te wenden, tot deze, aoDilor dgenbolnughebbende Instelling. Hier wordt men voor slechts enkele centen geholpen, indien men geholpen kan worden. U Mynheer de Redacteur dankende voor de verleende plaatsruimte. Uw trouwe lezer. R. LEMMENS, Venray, 16 Mei 1906. Gezien de aanschrijving van den lieer Commissaris der Koningin in Limburg, Jd. 23 April jl. (Prov, blad no. 56) hou dende vaststelling van de plaatsen, dagen en uren, waarop hel onderzoek (inspectie) van de verlofgangers van do militie te land dit jaar 2al hebben; Gelet op art. 126, tweede lid der Militie- wet 1901. Brengen bij deze ter kennis van de milicien verlofgangers dezer gemeente hehoorende tot de iicluingen van 1898, 1899. 1900, 1901. 1902. 1903. 1904 en 1905 alsmede van hen, die lot vroegere lichtingen belmoren, doch om de eene of andere reden nog niet uit den dienst zijn ontslagen, voor zooveel zij voor l Januari van het loopeude jaar in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, of zelfs ook. nog na dat tijdstip, indien zij krachtens de ai tl. 124 en 131 der aangehaalde wet in dienst zijn geweest, dat het onderzoek (inspectie) voor dit jaar zal plaats hebben te Venray, Muziekzaal op Dinsdag den 19 Juni 1906 voorm. ten 10 ure. En zal deze of) de gebruikelyke plaats wofden hekend gemaakt. Venray, den 15 Mei 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. ESSER. De Secretaris STOOT, Voorbereidend Militair Onderricht. Aanmelding voor den a. s. Wintercursus, De Burgemeester van Venray, maakt bekend, dat voor Jongelieden van 1624jnrigen leeftijd, indien thans een voldoend aantal hunner zich aanmeldt in den a. s. winter een cursus zal worden gehouden tot het ontvangen van voorbe reidend militair onderricht. De aanmelding tot deelneming aan het onderricht moet geschieden voor 1 J uli a s. Zie verder de publicaties aangeplakt ten Raadhuize. Venray, den 15 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd, H. KS3ER.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2