Naar Oostrum! ZATERDAG 19 MEI 1906. ZEVEN E TWINTIGSTE JAARGANG Uitgever W. Stoomzuivelfabrieken. Feuilleton. Een wedren op leven en dood. Nu. 20 enray. 1 PEEL Abonnementsprijs per kwartaal, voor Vknray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers c. Nu de Meimaand in het land is, gevoelt iedei' katholiek behoefte om God den gever aller gaven te danken en Maria de schoonste bloem in de orde der genade hulde te brengen, Het komt ons geschikt voor, de inwoners van Vonray en omstre ken eens te wijzen op het aloude genadeoord van OostrumVenray Sinds eeuwen wilde do H. Maagd Maria bij voorkour in de Miraculeu ze kapel te Oostrum vereerd worden en deelde daar ruimschoots hare gunsten en genaden uit, Maria zetelt nog altijd op lmren genadetroon te Oostrum. Die goede Moedergaat nog immer' voort aldaar in 't bijzonder hare weldaden, zegeningen en gunsten te geven, wonderen te verrichten halp en redding te verleenen, aan allen, die er hunnen bijstand komen afsmeekeu. Wijden wij dan vooral aan Haar de bloemen, de eerstelingen der na tuur, gaan wij naar het wondervolle genadeoord te Oostrum waar wij hulp ea redding zullen vindon. Knielen wij in eenvoud des har* ten voor de voeten van O. L. Vr. «Behoudenis der k ranken'' neer, die uiemand verlaat ot verstoot. Hier vindt de arme en ieder die lijd' den waren troost en wordt gesterkt in de vele moeilijkheden en rampen des levens. Hier is nog nooit iemand onge troost of onverhoord vertrokken. II. Dit moet wel degelijk in het oog worden gehouden; ook hierin moeten wij op de hoogte blijven van den tijd. Door het inrichten van stoomfa brieken zuilen wij den afzet ver beteren, want: de handel vraagt boter vervaardigd uit gepasteuriseerden room; daarmee dient rekening ge houden te worden. De handel vraagt groote hoeveel- Myn vervolger had echter de beste gelegenheid om mij kwijt te raken gemist en het grootste gedeelte van zijn ammuni tie verkwist met twaalf patronen was hij afgereden en tien ervan waren reeds verbruikt de andore twee zou hij wel bewaren totdat hij wat dichter bij my was, Wat een geluk dat ik die snee in zijn voorbanden nog had kunnen maken nu kon hij toch niet zoo snol rijden De Pont de l'Arche was nu dichtbij en eens over de rivier kwam ik in een be* volkter en dus voor mij veiliger streek. In myn vurig verlangen om daar te komen, vergat ik dorst, pijn en vermoeid heid. Zou mijn lichaam niet gehoorzamen aan mijn wil. Neen, neen Liever sterven dan toe te geven aan dat steeds toenemende gevoel van uitput* heden boter van eenzelfde kwaliteit, niet gelijk in uitzicht en smaak, maar een gelijk product in alle opzichten. Dit mag niet uithui oog worden verloren, daarmee dient rekening gehouden te worden. Van handkrachttabrieken komen slechts kleine hoeveelheden aan de mijn, van verschillende kwaliteiten, waardoor deze zeker een minderen prijs verwervon. Welke voordeelen kan nu een stoomfabi iek opleveren 1. Stellen wij dat bij aansluiting alhier, por jaar zooveel melk ver werkt wordt al» h.v. aan de stoom iabriek te Stramproy dus 1,5 millioen K.G, )an is gebleken door de onder vindfbg hier en ook in andere provinciën door de zuivelconsulenten opgedaan, dat de uielkscherper wordt, ontroomd, en dat deze scherpere ont- rooming bedraagt 0, l0/o- Uit de boven opgegeven hoeveel heid melk geeft dit een meerdere opbrengst van 1500 k.g. vet; wat een meerdere opbrengst aan boter ver tegenwoordigd van 1800 kg.; boter bo**e».t iuitaoro boRoklro - ut, ooi. wltou 14 a 15 pet. water. Rekent men 1 kg. boter af 1.20 dan geeft dit een voordeel van 1800 maal f 1.20 is f 2160. 2, De boter is van betere kwali teit en wordt dus duurder betaald. Op de mijn te Maastricht wordt boter geleverd van circa 130 hand- krachlfabrieken en 14 stoomfabrieken en nu is gebleken dat van de hand- krachtfabrieken en slechts 19 meer dan middelprijs ontvingen. De stoomfabrieken met baar groote aanvoer veroverden steed; de hoogste prijzen. Er is een stoomfabriek die weke lijks 45 a 48 manden boter aan de mijn brengt, tegenover bandkracht- tabriekjes van 1 mand per week. De groote hoeveelheden nu ziju gezocht; vandaar bet verschil in prijs. We kunnen dit gerust stellen op 2 cent per kg. Op de boter, die van 1,5 millioen MAAS Prijs der Advertentiën 7au 1 4 rebels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. 3maal geplaatst worden 2maal berekend. 20 c. 5 c. Advertentiën. Die stille strijd tusschen mijn wilskracht en lichamelijke vermoeidheid deed mij in een staat van dolle gevoelloosheid ver zinken, waaruit ik op een ruwe manier ontwaakte door de kiezelsteenen van Pont de l'Arche. Een bestraten weg Een uitvinding van den duivel tusschen de overigens zoo prachtige verkeerswegen van Frankrijk Het schokken van mijn machine martelde mijn gewond been, doch hielp mij om de verdooving, die zich meer en meer van mij meester wilde maken, van ray af te schudden. Ik weet nog dat ik in een lange brug over een livier en een kortere over een spoorweg afstapte. Wat snakte ik naar den spoed van den trein, die onderwijl onder de brug door snelde. Toen kwam weer dat vroeselijke gevoel van afmatting. Mijn hoofd bonsde, in mijn ooreri gonsde het. doch ik klemde mijn tanden opeen,en trapte ale een wanhopige. Mijn gehoor scheen mij te begeven, mijn machine leek mij toen geen geluid te maken in de modder en ook de kletterende regen viel geruischloos neer. kg. melk wordt berld, circa OfJOO kg. geeft dit een voaj'deel van 1200 gulden. Maar verbruikt c-k stoomfabriek niet meer brandstof Ion behoeft ze niet meerdere roparalc Stel, dat een stoqtizuivelfabriek in de plaats treedt van 4 ol 5 hand krachtlabriekjes; dezf hebben ook brandstof noodig en da i zal de stoom fabriek stellig weinig moer behoeven dad al de fabriekjes sauen. Ook de meerdere reparatie maar schijn. Alle mt diinerien zijn aan slijtage onderhevig en zeker niet het minst bij de handkilt htfabriekcn. Wat de meerdere lijsten van ex ploitatie, olie enz. bleeft. ook de handkiachtfabrieken hejiben dat alles noodig, en moeten daarenboven ieder een afzonderlijken secreiaris en pen ningmeester bezoldigen. Nu komen de kostea De oprichtingskosten zijn uit den aard der zaak vrij hoog, hooger dan de 4 of 5 handkrachifabiiekjes. Wil men een goede iiinke stoom fabriek hebben, dan zal cit met grond gebouw, installatie en uiachines, dan ook komen tot een tedrag van lenoo aoooo -r 'f soo a 600 koeien. De kwestie is nu: hoe komen w aan het geld. Met het tegenwoordige crediet- wezen is er geld genoeg ie krijgen, mits men goede borgen beeft Maar wanneer zou men betere borgen kunnen vinden, waar 100 tot 200 laudbouwers gezamelijk borg blijven. Tegen 160 leden geijekend is dit gemiddeld 100 gld. per l p, waarvoor men borg blijft, en mej blijft borg voor zich zelf, niet voo: Het storten van geld wordt niet verlangd. De plaatselijke Boer schieten het geld voor, ven borg voor de eig- is zeker van de winst een cent te worden gestift. Die 20000 gld. wjrden in tijd van b.v. 20 jaren terujbetaald, ge amortiseerd, een ander. >or de leden ïleenbankeu leden blij- zaak, men i er behoeft De jaarlijksche terugbetaling be- I Volgens gegevens in Diiitscbland draagt dan 1000 gld. plus de rente. verzameld, rekeüne men daar Daar het geleende kapitaal jaar* lijksch vermindert, vermindert ook de jaarlijksche rente. Aan 4 pCt. gerekend, bedraagt de rente na heteerste jaar 800 gld. en het laatste jaar slechts 40 gld. Gemiddeld zal dus de rente per jaar zijn 420 gld. Men betaalt dus gedurende 20 jaren jaarlijks 1000 gld. plus 1420 gld. na 20 jaren behoeft niets meer te worden betaald. Hebben wij zoo de voordeelen op gesomd. die onder cijfers zijn brengen, de stoomfabi iek levert nog andere voordeelen op Aan de stoomfabriek wordt de melk gepasteuriseerd, d. i. verhit op circa 80 gr Waarvoor is dit noodig en welke voordeelen levert het op Het Rijk geeft jaarlijks schatten gelds uit aan de bestrijding van de tuberculose onder het rundvee maar het Rijk is ervan overtuigd dat alle maatregelen weinig zullen baten wanr.eer de melk van allerlei dieren saamgsbrac.hl en vaak be smet gegeven wordt rouw aan de runderen. Juist in het pastouriseeren der melk die weder dient als voedsel voor 't vee vindt men den machtigen factor tot bestrijding van de tuber culose. De statistieken uit alle lauden wijzen uit dat tuberculose algemeen is verbreid. Volgens statistieken van de open» bare slachthuizen waren in Duitsch land van alle runderen 20pCt. tuber culeus, Rekent men alleen de volwassen koeien, dus boven vier jaar dan is het cijfer nog ongunstiger Saksen b. v, 35pCt. Maar als een koe tuberculeus is, is nog niet altijd de melk besmet, zal men zeggen. l)at is waar maar toch een der vormen van tuberculose de wier- tuberculose is zeer sterk verbreid, jaar» O. besmette Pang Dat hoorde ik toch het èchlerhandva' was verdwenen. Een oogenblik te voren rustte daar mijn hand nog, Malpas was mij op de like: Ik zwaaide heen en weeials een aan geschoten haas on verloor ider oogenblik grond steeds nader en rider kwam de auto. Mijn laatste oogenblikkd waren ge teld Jouw schurk schreeivde een stem vlak naast mij. zoo verbeelde ik mij ten minste. Je dacht zoo slim te zit om mij te kunnen ontsnappen. Ja buk maar en zwaai aaar heen en weer, vooruit maar, ga je gng, maar dit kun je toch niet uit den we gaan. Ik wist dat dit de laatstecogel beduidde ik voeldo reeds hoe hij mij lichaam bin nendrong. Waarop wachtte hij Dat uitstel was afschuwrjk, vreeselijk. Instinctmatig boog ik ïij voorover, mijn hoofd over het stuur fbogen. Eindelijk daar kwam 't ten de flesch in mijn zak bleek een vriend nood te zijn. Malpas dacht dat het nt mij gedaan was en uitte een kreet alsiet gebrul van een wild dier. Dut geluid gaf mij mijn evenwicht terUj geestelijk zoowel als lichamelijk. Zijn voorraad ammunitie was uitge put Hij zag mij met vernieuwden uioed doortrappen en in zijn woedende teleur stelling wierp bij my zijn revolver naar het hoofd, hetsuiste vlak langs mij heen bleef toen stil liggen in de modder langp den weg. Man tegen man nu Menschelijke spieren strijden tegen petroleumgas. Hij probeerde mij te overrijden, hoe ik hem voorbleef begrijp ik nog niet. Tweemaal raakten zijn wielen even mijn achterband en wel twintigmaal slipte ik baast in de verraderlijke modder. Wij gingen nu een helling af in een woeste vaart beetje bij beetje won ik op hem. Dat vervloekte gele ding heeg eo snoof als een demon, dorstende naar mijn bloed weer voelde ik zijn beete adem. Te midden van de ratelende dondersla gen hoorde ik dat vreeselijke »tuf tuf'. Ik spande al mijn krachten in tot eeD laatste poging en weer vloog ik vooruit. Malpas zag bet en huilde van woede, vreeselijk waren zijn vloeken tegen zyn luie kar, De stroomende regen verblindde mijn lijks op 100 millioen K melk. Van groot gewicht is daarom do ontsmetting van dc melk, oor zo gebruikt wordt. Dit geldt niet alleen voor tuberculose, maar ook voor mond en klauwzeer er. andere besmettelijke ziekten en dat uiet alleen voor het vee, maar ook voor den mensch. Het koken ot' voldoende verhitten van de melk is een groot belang, dat leert de ondervinding en dit is bij de 8toomlabrieken een voordeel, dat niet onderschat mag worden. Het is wel niet onder cijfers te brengen, maar het is wellicht nog hooger te stellen dan 't geldelijk voordeel van een paar duizend gulden per jaar. Er is nog een ander voordeel. Bij de oprichting van stoomfabriek ken neemt men de goede gewoonte aan, de melk te laten afhalen bij de leden. Dat is een meer gezonde toestand, dau zooals het nu is. Waarom moet een veehouder die irórfc "bij do fabriek woont, meer voordeel hebben, dan een die er verder af woont De kosten van het bijhalen worden gezamenlijk gedragen. Dat is zuiver coöperatief. Daar is ook uog een voordeeltje aan verbonden. Het spreekt van zelf dat 1 man, in groote hoeveelheden de melk bij- rijdende. dit voordeelig kan doen, In Helden bijv. worden de kosten van bijhalen gerekend op 1 cent per koe en per dag. Iemand dus, die zes koeien heeft moet voor 6 cent een man missen op de boerderij, een groot gedeelte van den voormiddag en moest hond en hondenkar houden. Daarbij zijn dc arbeidskrachten voorden landbouwer tegenwoordig duur en minder gemakkelijk te ver krijgen. Dit is eveneens een voordeeltje, ii niet omler cijfers is te brengen. Hiermede verklaarde dc inleider de voornaamste voordeelen van een. stoomboterfabriek te hebben aange toond waardoor alles mistig en onzeker leek, toch slaagde ik er in een kar volge laden met steenen die midden op den weg stond, te vermijden. Toen ik er voorbij was hoorde ik een oorverdoovend gekraak ik hoorde het verschrikte paard woest snuiven, toen een geluid of alles tegen elkaar aanbonste en toen een doffe slag. Zonder te weten wat ik deed steeg ik af en keek om. De voerraau was bezig zyn paard te verlossen uit de overblijfselen van zijn kar en de motor. Overal lagen hoopen steenen verspreid, als bewijs van de hevigheid van den schok en vier of vijf el verder lag een donkere massa op den weg. Ik keerde my om engingjeenige schreden terug om dat bewegingiooze voorwerp beter *- kunnen opnemen. Een blik was voldoende om my te doen zien dat de wedren gewonnen was door my. EINDE.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 1