Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Ingezonden. VRNRAY. 28 April 1906. PoMerijen. Met ingang van 1 Mei n. s. zal nan den brieven- en telegrambesteller G. Kuaters le Venray, eon volledige» dienst worden opgedragen, in verband met ecne 2e hrievenbestelling en huslichting te Merselo. Het salar;= van G. Kosters, wordt van 1 Mei a. s. af, verhoogd met f 40 per jaar. Na3r wij vernemen, werd door den Directeur van het Post- en telegraafkan toor te Venray, aan den Directeur- Generaal voorgesteld, om te Wanssum oen hulpkantoor der Posterijen te vestigen. Naar wjj vernomen is onze jeug dige dorpsgenoot, de lieer F. Swinkels op dd. 29 April overgeplaatst als sub telegrafist, van Capollo naar Nuland Geffen. Wij wenschen don jeugdigen heanibte veel succes in zijn nieuwe standplaats. Naar wij uit goede bron vernemen ziju de statuten van den R. K. Volksbond en R. K. Parochiale Leesbibliotheek door Z. D. H. den Bischop van Roermond goedgekeurd. Melden wij de vorige week. dat jl. Zondag de R. K. Leesbibliotheek alhier geopend werd, met genoogen kunnen we thans melden, dat de belangstelling zeer groot is. Wij wilten hopen, dat deze nuttige instelling voor onze gemeente door eenieder zal gewaardeerd worden. Tot adviseur bij den bouw der nieuwe gasfabriek alhier is benoemd de heer J. de Koek, directeur der gasfabriek te Roermond. Dinsdag 1 Mei a. s. zal de Weled. heer J. Heijt, benoemd tot Ontvanger te St. Pieter, onze gemeente verlaten. Gedurende een Otal jaren beeft de Heer Heijt het beheer gevoerd over het Kan- toor der Directe Belastingen en Acc. alhier en heeft zich in dien tijd doen kennen als een humaan man, gedienstig jegens het publiek en steeds gaarne bereid iedereen te helpen. Hy werd dan ook door alion geacht en bemind. Ofschoon we hem met zijne promotie van harte gelukwenschen, zien wij hem toch noode heengaan, en wenschen hem benevens de geachte familie Heijt :n den nieuwen werkkring en standplaats het beste toe. De kinderen van de parochie Ven ray en van de rectoraten Leunen, Merselo Smakt en Oostrum, ten getale van 56 jongens en 58 meisjes, zullen morgen Zondag in onze parochiekerk de Eerste H. Communie doen. Wegens het feest der Eerste H. Communie zal de leesbibliotheek Zondag geopend zyn van II tot 12 uur. Op de deze week gehouden bestuurs vergadering der fanfare -Euterpe" is besloten dit jaar den 1 Mei als algemeene feestdag te vieren. In den vroegen morgen zal (zooals van ouds gebruikelijk) den hestuurdeden door de leden mot muziek den eersten Moigroet gebracht worden in den vorm van een groen meibonropje, terwijl men 's avonds ten hui2e van den Directeur zal vergaderen waar een heerlijk souper hun wacht. Ook ia besloten, dat -Euterpe" dit jaar zal deelnemen aan vier festivals, en wel te Boxmeer. Oeflèlt, Welleilnoi en Kessel, Wtf wenschen hen overal een ruim succes. De veemarkt alhier was Woensdag bijzonder druk bezocht, ongeveer 300 stuks hoornvee stonden aan de lyn, Er heer9chte buitengewoon veel koop lust. vooral in wei en melkvee werd druk gehandeld waarvoor dan ook hnogn prijzen werden betaald. Biggen waren er ook in overvloed ter raarkt waarvan het giootste godoolto ver kocht werd aan pryzen van 9 tot f 12 per stuk. Ook werden op de markt ter bezich tiging gesteld de Springstieren der atierhouderij - Venray". Naar wij van verschillende deskundigen vernamen, waren het allen, zonder uitzon dering, prachtexemplaren, die dan ook heel wat bokijkers kregen. Toen de landbouwer G. uit het naburige Castenray zich Woensdagmorgen met een rund naar de markt alhier wildo begeven, struikelde het dier onderweg en viel zoo ernstig, dat het een poot brak en direct moest worden afgemaakt. Voor den eigenaar een beele schadepost. Zondag hield de Weled. heer Jacq. Timmermaus, secretaris der centrale com missie ter veeverbetering in Liraburg een lezing in de Muziekzaal over de gezond heid van het vee en controle vereeniging vaa zeer eenvoudigen aard. De spreker gaf te kennen dat het hem Beer veel genoegen deed een lezing te houden voor de veehouders van Venray. Te meer nu hier de stierhouderij in 8 districten verdeeld is en in ieder district een prachtige stier staat, ter dekking van vee, wier prachtexemplaren door vele Limburgacbe gemeenten benyd werden. Op eene duidelijke wijze besp<ak hij het doel van den boer, om zijn vee gezond tet houdon on wat hij moet doen om be smettelijke ziekten, zooals pokken tegen te gaan en zooveel mogelijk to beteugelen. Door de regoering wordt hieraan oene flinke vergoeding toegekend mits de lijden de koeien hoog genoeg goschat werden. Hij spoorde den veehouders aan de stal len zindelijk en luchtig to bonden, wijl vochtige, onreine stallen broeinesten zijn van allerhande ziekten. Bij te weinig plaatruimte op de stallen is de temperatuur gewoonlijk te hoog. De dieren staan moestat met klamme natte haren, de minste tocht zal een na- deeligen invloed op zulke dieren uitoefenen Een stal inoet een gelijkmatige wnrmte hehhen van 1517° Celsius, door eene goede luchtverversching wordt de melk pro» «luktie zeer bevorderd. Ken flinke huidverpleging en zindelijk ligplaats brengen het hunne er ook toe bij. Bij ziek vee zorgo mon vooral, dat bet van het gezonde verwijderd worde. Ton slotte gaf spreker oenige nuttige wenken, op wolke maniermen de opbrengst van goede melk en veel vetgehalte kan bevorderen en stelde voor, dat het voor iederen boer een vereischte is de melk van ieder koe afzonderlijk bij de stoom- zuivelfabriek -Venray" ofwel bij een der bestaande handcentrifuges telatencont.ro» leeren. Na afloop dezer practische lezing sluit de President de heer H. Wismans de veigndering met den gebruikelijken groet. LEUNEN. A. 8. Donderdag zullen de echtelieden Jacobus Kusters en Elsabeth Bistervelds den dag herdenken, waarop zij voor 25 jaar. voor Gods altaar door den band des huwelijks werden verbonden. Deze dag in do schoone maand Mei zal zeker niet onlierdacht voorbijgaan. SMAKT. Bij gelegenheid van het, Beschermfeest van den H. Joseph (6 Mei) zal de Congregntie van O. L. Vrouw uit Venray, den Voedstervader van Jezus hare j iarlyksche hulde komen brengen en om 9 uur de Hoogmis met preek bijwonen, terwyl de Congreganisten van O. L. Vr. uit Blitterswijck, na den raiddag hunne eerste bedevaart naar Smakt houden, en om 3 uur het plechtig Lof, met preek zullen bijwonen. MERSELO. Vrijdag verwisselde alhier op zijn 80en geboortedag het tijdelijke met het eeuwige een stoere werker, op wien ten volle kan toegepast worden het vonnis uitgesproken tegen onzen stamvader Adam: In het zweet uws aanschijns zult gij uw brood eten. Onverpoosd was by, dikwijls zelfs bij nacht bezig, om schatten aan de aarde te ontwoekeren en deze zooveel mogelyk winstgevend te maken. Bij dit alles bleef hij welgemoed, zich dikwijls uitend in een vroolijk wijsje, welke opgeruimdheid van geest hem tot zyn verscheiden bijbleef. Dat hij ook voor geen klein beetje ver vaard was, bleek voor eenige jaren, toen hij 's nachts hij de lucht bezig zijnde inet bakselsnijden het ongeluk had. zich een stuk van de knie te snijden in den vorm van een lapje biefstuk. Spoedig dit stukje in een papier gewik keld, en er mee naar den dokter, die het wel weer aan mekaar zou plakken, volgens '8 man6 meening. Hoe teleurgesteld was hij echter toen hem verklaard werd. dat de tijd ook deze wonde wel heelen zou. Dit cn moer andere staaltjes bewijzen, dat hij niet kleinzeerig was uitgevallen en een dier taaio en krachtige figuren was. welke wel tot de zelzaamheden behooren. Moge Willem thans de rust genieten welke hij op aarde niet gezocht heeft. In het vereenigingslokaal -het An ker" heerschte Maandagavond eene buiton- gewono drukte en vroolijkheid, die zich ver in den omtrek naar buiten openbaarde Op dezen avond nl. werd don Honorairen leden van St. Hubertus eene ton bier aan geboden als oene gedeeltelijke vergoeding van don steun, welke ry door hunne jaarlyksche bydragen aan het gezelschap verleeneo. De iPenoingmeester bedankte hiervoor allen in korte woorden en spoorde hen aan maar een lekker glaasje te drinken, welke aansporing vrijwel overbodig was. Immers de ton bleek ook nu weer niet bodemloos te zijn. "Langzamerhand steeg de vreugde den top, vooral, toen een paar bekende komie ken proeven hunner kunst vertoonden, Het was dan ook vrylaat toen allen in vroolijke stemming huiswaarts keerden. Met genoegen werd Woensdag alhier de tijding ontvangen, dat ons ge hucht met ingang van 1 Mei e. s. eene tweede postbestelling zal verkrijgen. Hierdoor zijn de neringdoenden en handelaars veel gebaat. Zondag 6 Mei a. s. zal van hieruit de jaarlyksche processie naar Oostrura gehouden worden Moge een liefelijk lentezonnetje deze bedevaart naar Maria's bevoorrecht heilig dom begunstigen. Nationale Militie. 1 De aflevering van de lotelingen van de lichting van dit jaar, bestemd om voor korte oefening te worden ingelijfd, zal plaats hebben te Venlo op 16 Mei a, s. voor hen die hehooren tot de militiekantons. Venlo, Horst en Bergen te Roermond op 17 Mei a. s., voor hen die behooren tot de militiekantons. Echt Roermond en Weert te Maastricht op 22 Mei a. s. voor hen die hehooren tot de militiekantons. Maas tricht en Gulpenen te Sittard op 23 Mei a. s. voor hen die behooren tot de militiekantons Heerlen en Sittard telkens des morgens ten 9 ure, Green wichtijd) VENLO. Dinsdagmiddag circa 5 uur werd van verre in do richting B Ier ik een luchtballon waargenomen, die een nogon- blik later tusschen Blerik en Grubbenvorst neerdaalde. Aan nieuwsgierigen ter plaatse wns natuurlijk geen gebrek, daar liet een buitenkansje is om zoo'n gevaarte van nabij te besbtm&wen. Na alles zorgvuldig verpakt te hebben werd de emballage naar 't station alhier gebracht, van waaruit deze naar Antwer pen werd gezonden, De luchtreizigers zynde 2 Belgische officieren in uniform, waren om half 3 te Antwerpen opgestegen, zoodat het reisje in 2i/s uur was algelegd. Tijdens de reis hadden ze nog een sneeuwbui cadeau gekregen. Overigens hadden ze weinig of geen moeilijkheden bndervonden. Die was reeds de 24e reis die ze met succes aflegden, waarvan 10 van België naar Holland en 14 van België naar Duitschland. De ledige ballon met mand, emballage enz woog 400 K.G. BLERIK. De vorige week kwam alhier de majoor der huzaren Piepers uit den Haag, ten einde besprekingen te hou den met den heer Burgemeester, aangaan de inkwartiering voor cavalerie. Naar wij vernemen zullen in de maand Augustus e. k. twee eskadrons huzaren uit Zutphen alhier voor een dag worden inge kwartierd, n.I. een eskadron in den Boekend en Hout. Blerik. en een in het dorp. HELDEN. Naar aanleiding van het buitengewone succes, dat den lieer F. Segers alhier by zyn jongste optreden te Nijmegen raocj/t ten deel vallen, ontving hij wederoip "e vereerende invitatie tot medewerkingen een door de socitait -Lim burgia" te geven weldadiglieidssoirée ten voordeele der noodlijdenden in Zeeland, op 19 Mei a. s. MAASTRICHT. Alsiimeuwste op het gebied van reclame hier ter stede, ont, vingen de kiezers voor de verkiezing voor den gemeenteraad een prentbriefkaart- houdende het portret van een der Candida- ten, zoomede een aanwijzing, hoe het stom biljet moet ingevuld worden, Bij het oprichten van de bofermijn schreven wij. dat de hotermijn een goud mijn voor den boerenstand zou worden en deze veronderstelling ia bewaarheid geworden. Van week tot week wordt de aanvoer alhier grooter, zoodat de aanvoer wekelijks voor de twee raijndagen 40,000 kilo's over schrijdt, en de prijzen blijven steeds hoog. Wanneer dit zoo doorgaat en men meent den gemiddelden prijs op f 1.20 don kornt men tot een omzet van twee en een half millioen gulden. Hoofdzakelijk wordt deze boter uitgevoerd naar Duitschland, België en Frankrijk. Jammer maar, dat er een schaduwzijde voor den huurboer is. De groote landeigenaars willen er ook hun voordeel van hehhen, in hot noorden van onze provinciën zijn er, die hunne pachters de huur met 25 pet. zouden heb ben verhoogd. HEERLEN. Te Onderstcaumer vermis te men Maandagmiddag een kindje. Het was het Bjarig zoontje van den arbeider H. Na eenigen tijd gezocht te hebben vond men hot ongelukkige wichtje in het water. Het was spelende in de beek gevallen en zoo met het stroornend water afgedreven tot ter plaatse genaamd de oude Oliemolen waar de vrij sneldrijvende beek een 3a 4 meter naar beneden stort. Het arm kindje lag onder in de diepte, meer dood dan levend en had aan het hoofd door den val een gapende woud gekregen. Een half uur later was het kind reeds dood. f IN MEMORIAM f Mgr. Dr. W. A. Notermans. WIJK Mgr. dr. W. A. Notermans is Woensdagmiddag 4 uur kalm overleden. Mgr. dr. Willem Antoon Notermans, de om zijn innemend karakter alom beminde pastoor-deken van Wijk, was geboren te Roosteren op 13 Januari 1836. Hy be reikte derhalve den 70jarigen leeftijd, ja treurige bijzonderheid, juist op Zijn 70en geboortedag, werd hij des morgens naar liet gesticht C.dvarionberg gevoerd, van waar hy niet meer levend zou wederkeeren Hij studeerde in de humaniora cn philosophie te Rolduc en vervolgens aan liet groot seminarie te Roermond en werd in het jaar 1861 tot priester gewijd door 7.. D. H. Mgr. Paredis, toenmalig bis schop van Roormond. Van 1861 tot 1881 was hij werkzaam als kapelaan te Roermond, en in dezelfde plaats als lector aan de Munsterkerk van 1881 tot 1586. Dan werd do Weleerw. heer Notermans benoemd tot pastoor te Venray, waar hij van 1886 tot 1893 stond, en welk laatste jaar do bisschop hem benoemde lot pastoor deken der St. Marlinus hoofdkerk te Wyk-Maustricht. Tot aan do ziekte, die hem tori grave sleepte, blpef de Hoogeerw, heer Noter mans, in deze functie, gedurende welken tijd hem nog moor onderscheidingen ten dool violen. Zoo werd hij in 1900 benoemd tot kanunnik van het kathedraal kapittel en ter gelegenheid van zijn 40jaiig priester feest in December 1901 tot huisprelaat en even later tot kamerheer van Z. H. den Paus. In December jl. ten slotte viel hem de hooge eer *.e beurt benoemd te worden tot doctor in de theologie. Mgr. dr. Notermans heeft, gelijk alom bekend, een bijzondere studie gemaakt van do H. Schrift en heeft zich op dit gebied meer dan gewoon verdienstelyk gemaakt. Ook was hij een grondig kenner van het Grieksch. Als pastoor deken te Wijk heeft hij niet alleen zelf steeds een diepe vereering gekoesterd voor het in zijn kerk aanwezig mirakuleus kruisbeeld, doch ook die vereoring alom ingang doen vinden. Het honderdjarig jubileum van het H. Kruis, op zijn iniatief in 1904 op schitterende wijze gevierd, heeft dan ook een toeloop van vreeraden, zoo Hollanders als Belgen en Duitschers gehad, als men maar bad durven verwachten. Voor een ieder toegankelijk, bemind door zijn parochianen en ver daarbuiten als weinigen, heeft zyn heengaan in aller haiten een diepe droefheid doen ontstaan een droefheid te sterker, daar niemand had kunnen denken, dat de physiek zoo krach tige man zoo plotseling aan zijn hem aanhankelijke gemeente zou ontrukt wor den. De eerbiedige nagedachtenis van zijn beminnelijke persoonlijkheid zal zeker nimmer bij allen, die hem kenden, worden uitgewischt. Hij ruste in vrede. AFFEliDEN. De rijwielclub -Helpt elkander" is thans difinitief opgericht met 43 werkonde en buitengewone leden; ook zijn verschillende eereleden aangenomen. De eerste proefrit van Zondag slaagde uitstekend, dank het mooie weder en de uitstekende leiding van het bestuur. CUYK. Naar wij vernemen zal binnen kort een der officieren van het 11e reg. int, uit Nijmegen in deze gemeente eene lezing komen houden over schietoefeningen ter verhooging van 's lands weerkracht. OSCH. Naar we vernemen, worden door de hakkersvereeniging alhier by de bevoegde autoriteiten ernstige pogingen aangewend om te verkrijgen dat liet brood benoodigd voor den Algeraeenen Arme; wederom publiek worde aanbesteed, zooals dit in volkomen overeenstemming met de voorschriften van hel Armbestuur tot liet eiude van het vorig jaar geschied is. 's BOSCH. Het O. M. bij de recht bank alhier eisclite Dinsdagmorgen legen C. v. d. W. landbouwer te Boxtel, ter zake van vervalsching van melk, door deze met een hoeveelheid water te vermengen, on te verkoopen zonder den kooper dier melk met die vervalsching in kennis to stollen, een gevangenisstraf van een maand met last tot openbaarmaking van liet te wijzen vonnis. Vogelvol Een nieuw voorloopig ontwerp eener Vogelwet is dezer dagen vanwege de directie van den landbouw bij het ministerie van landbouw, nijverheid en handel, toe gezonden aan verschillende deskundigen in Nederland, die reeds vroeger, bij een vorig ontwerp, waren uitgenoodigd om hun meening en opmerkingen te doen kennen. Spoorloos verdwenen. J. E., woonachtig aan den Weurtschen weg en bij de Nijraeegsche broodfabriek in dienst als rondbrenger, had eenig verschil in de verrekening van de door hem af te dragen gelden, Hoewel de directie de zaak volstrekt niet als van dien aard beschouwde, dat ze tot een ontslag zou hebben geleid, schynt de man zich het geval zeer sterk te hebben aangetrokken. Zonder van zijn vrouw en drie kinderen ook maar afscheid te nemen, en in weer wil van het uitzicht, dat hy voor de vierde maal vader zou worden, is hij in de Goede Week verdwenen en sedert niet meer teruggezien. Men begrijpt de zorg en de angst van zijne viouw, die zelfs niet gissen kan. wat er van haren man geworden is. Oplielitin^. Te Tiel kwam onlangs een porsoon om een kosthuis. Hij zeide uit Indië te komen waarvan hij, na 48 -dienstjaren", als -eerste wei kmeester", met een generaais- pensioen was teruggekeerd, ook gaf hij voor -geridderd" te zyn, doch het -lintje" zat in de koffers die uit 's Bosch moesten komen, evenals de zeldzame vogel en een sprekende papagaai. Kortom de man dischte oen heel geloof waardig verhaal op bij do lieden waar hy zijn intrek had genomen. Bij anderen, waar hij over den vloer kwam, dio familieleden in Indië hebben, vertelde hij deze zeer goed te kennen en cadeaux voor de huisgenooten te hebben medegebracht, welke ook ia die koffers aanwezig waren. Het verlangde kostgeld verhoogde hij uit eigen beweging, en beloofde 3 maanden vooruitbetaling, maar zijn geld zat ook al in de koffers, die maar niet kwamen. •Na eenige dagen besloot hij zelf naar den Bosch te gaan om het een en ander te halen. Dat is nu al veertien dagen geleden, en hij is nog niet teruggekeerd. Behalve twee dagen kostgeld vergat hij ook te betalen een paar schoenen, die hij zich aanschafte, en leende hij geld bij de kostjuffrouw. Het is niet onmogelyk. dat hy ook elders op deze wijze schade berokkent. OOSTRUM 28 April 1906. Nu de werkzaamheden aan de Kapel te Oostrura beëindigd zijn, wenscht onderge» teekende langs dezen weg zyn oprecht hartelijken dank te betuigen aan allen, die, op wat wijze dan ook. van hunne belang stelling hem blijk gaven; en door hun steun hem in de mogelijkheid stelden, het werk zonder eenig bezwaar voor de Kapel te voltooien. Door het plaatsen van het nieuwe dak op het Priesterkoor werd een noodzakelijk werk verricht ook door het doen uit kappen en in gaven staat herstellen dei muren boven den grondslag. Door het openen van een vyftal ramen aan de noordzijde is de Kapel, zoowel in» als uitwendig zeker hoogelijk verfraaid. Zoowel in al9 uitwendig toch heeft het somber eentoonige van een vlakken muur- wand plaats gemaakt voor de slanke lijnen van in fijne savoniere steen gehouwen en keurig juist geplaatste moiitanta, omlijstend de' hooge gothieke vensters, waardoor een vloed van licht in de eertijds te sombere Kapel (men ziet het thans beter nog dan voorheen) binnenstroomt er alles belichtend met kleurig licht en nieuwe schittering brengend over den goudglans der rijke meubelen. Bij het openbreken der ramen bleek duidelijk dat zij oorspronkelijk open geweest zijn. (Uit niets blykt wanneer, of om welke redenen zij later werden dichtgemetseld.) Geen schennende hand word dus ge slagen aan het eeuwenoude, eerbiedwaar dige Maria Heiligdom het werd hersteld slechts in eerste ongerepte schoonheid Voorloopig zijn de ramen van noodglas voorzien: weldra zal liet eerste raam althans prijken met gebrandschilderd glas, eerste klas werk (voorstellende Maria's Verloving) te vervaardigen in de wijd vermaarde kunstateliers der Firma Nicolas en Zonen Roermond. Hot is oen rijk geschenk van een edelen weldoener on Mai i iverearder, die onbekend wenscht te blijven. Mogen meerderen weldra zijn voorbeeld volgen. Het oude kunstvolle triomfkruis met da beide naast-staande beelden, Muria en Joannes, is mede hersteld en door den heer J. Vermeulen Venray op artistieke wijze gepolychromeerd. De onmogelyk leelijke plank, waaraan het in den boog gepleisterd was. is vervangen door een drietal gestyleerde yzeren stangen. Een gesmeed ijzeren kandelaber (een proeve van het kunnen en voelen van den kunstsraid A. de Haen Venray en weder een ge schenk van een onbekenden weldoener aan de Maria Kapel) die voor het Miracu» leuze Beeld zal geplaatst worden, zal mede in de aanstaande Meimaand veler bewondering wekken. Hopentlijk zal in de Mariamaad schooc, zonnig weer naar de herstelde en verfraaide Kapel velen doen opgaan, velen, die er reeds vroeger kwamen, velen ook die te dezer plaatse de -Behoudenis der Kranken" nog niet kwamen bezoeken en vereeren, nog niet dus mochten ondervinden hoe goed en machtig Oostrum's Moeder is. Behalve de Processies welke jaarlijks reeds naar Oostrum kwameu, hebben voor

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2