Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Ingezonden. Zoo vindt men in de Rijksverslagetv een proef genomen ir L oden mei Asparagus Sprengen. "Onbekende plant" zal menigeen zeggen. Toch niet. Al is de naam misschien onbeu kend, de plant prijkt bij menigeen in de kamer. 't Is een hanger, waarvan de vele takken, die naar alle kanten afhangen rijk bezet zijn met naaldvormige bladeren. Voor genoemde proef wer den 15 gelijke planten genomen en gepoot in den zelfden grond. De eerste vijl werden gowoon be handeld. I)e tweede vijf kregen keer telkens 1 gram chili per pot. De derde vijf kregen 2 keer telkens 1 gram chili plus 1 gram super. Dit verschil in bemesting gaf ook verschil in ontwikkeling te zien, De laatste vijf hebben zich het best ontwikkeld, terwijl het tweede vijftal het weer won van de eerste vijf. Ook uit eigen ervaring kan ik het geven van een weinig chili aanbe velen. Voor mijn bloemen los ik 1 gram (een vingerhoed) chili op in 1 Liter water en begiet ze daarmee 1 maal per week, W. VENRAY. 24 Maart 1906. Wij vernemen uit goede bron, (lat voor de oprichting van de zoo dikwijls besproken Gasfabriek, door Peter Gerard Poels is verkocht en overgedragen aan de Berlin- Anhallischo Macliineiibau Actiën Gesell- schaft te Berlijn, eene oppcrvlakto van 42 oren bouwland, ter plaatse genaamd «de Krekel". Deze zaak is dus op zeer goeden voet en zullen de twijfelaars aan bet tot in stand komen dezer fabriek, thans wel tut andore gedachten komen. Op Woensdag 4 April a. s. des nam. half vier houdt de Afdeeling Ven ray vsn het Arr. Gennep hare eerste Buitenver gadering in 190G te Merselo. We wen8chen de Heeren in dit vriende lijke plaatsje veel pleizier. De besturen der alhier bestaande liuiiauuugouvubbviijvu Jv.. a*-e- nvond ten einde een ondorlingen bond te vormen. Na enkele wijzigingen werd een concept reglement voorloopig vastgesteld. Tot voorloopige bestuursleden werden gekozen van -St. Joris" Leunen, de heer M. van den Berg, «Diana" Ven ray, de heer Jos. Folbers, -St. Anna" Veniay, de heer G. Arabrosius, en -St. Hubert us" Merselo, de heer P. J. Ewals. De lessen der Teekenschool zijn Donderdagavond geëindigd en zullen waar- schynlijk met 1 October a, s. hervat worden. CASTEN RAI'. Met genoegen hebben we alhier vernomen, dat Mgr, de Bisschop van Roermond zijne goedkeuring gehecht heeft aan het Besluit, waarbij J. H. Cuijpnr8 te Oirlo is benoemd tot Koster der Kapel alhier. Moge het hem gegeven zijn nog vele jaren deze betrekking te kunnen waar nemen BLITTERSWIJCK. Dezer dagen werd alhier opgericht eene leesbibliotheek voor volwassenen. De heer kapelaan Smitz, gesteund door den heer Kellenaers uit Meerlo, toonde het nut eener dor gelijke instelling voor Blitterswijk op zeer bevattelijke wijze aan, waarna onmiddelijk een 30tal leden tot de leesbibliotheek toetraden. De Hanze. Naar Het Hanzeblad mededeelt zullen in het Noorden van Limburg de volgende propagandavergaderingen gehouden worden 1 Zondag 1 April des namiddags om uur, in de zaal van den heer Clemens Backus, Markt Arcen. voor de midden- standers van Arcen en Lomm, Lottum, Broekhuizenvorst en Broekhuizen. 2. Maandag 2 April, des namiddags (tfn 5 uur in de zaal van Hotel Verzett te Gennep, voor de middenstanders van Gennep, Ottersum en Heyen. 3. Dinsdag 3 April des namiddags om 5 uur, in de zaal van den heer M. van Riswick, voor de middenstanders van Siebengewald. De Algemeene Voorzitter de heer J. Pruijmboom van Weert, zal als spreker optreden. Onderwerp Het K. K. Ver- eeniffingsleven onder de Middenstanders. Mogen deze vergaderingen leiden tot bloeiende afdeelingen onzer Limburgsche Hanze. GENNEP. Naar wij vernemen, zou he1 zoo goed als zeker zijo, dat de hier wo nende machinisten en stokers der sneltrei nen van de N, B. D, S, van den 1 Mei a.s* naar Boxtel zuilen overgeplaatst worden. Daar de meesten dier beambten gehuwd en met een talrijk kioost gezegend zijn, zou de bevolking dezer gemcento daardoor ongeveer met honderd zielen afnemen. ST. ODILIENBERG. Naar we ver nemen, heeft do handboogschutter^' «de Roei boog in hare vergadering besloten een groot internationaal cor.cours te geven op 20 Mei a, s. STRAMPROIJ. Vastgesteld is nu, dat onze Handboogscfiutterij -Les diciples de St. Hubert", den len Zondag in Juli een groot internationaal concours zal geven NEER. Er worden plannen beraamd om hier een nieuwe kerk t*> bouwen. De tegenwoordige kerk is zoo klein dat de personen, die banken gehuurd hebben, reeds een half uur van te voren in de kerk moeten zijn, omdat ze anders mei meer door de menschen heen kunnen om in liet achterschip der kerk hunne plaat sen te bereiken. De nieuwe pastoor gaat uu met ijver met inteekenlijsten rond. waarbij men zich verbindt gedurende vier jaren een vast bedrag te storten. WEERT. Zondag jl. heeft Z. D. H. mgr. J. H. Drehmani»8 bisschop van Roer mond. de H. H. Wijdingen toegediend in het klooster der E. E. P. P. Minderbroe ders alhier. De H. Priesterwijding aan de eerw. Fr. F:anci8cus Stienen, Maximus Albada Jel- gersraa, Richarius Dekkers, Rupertus van der Valk, Angelicus van der Stole, Salvator Booms, Fortunalus Spruit, Florentius Biölronnn, Oswaldus Hofmans, Berno Struotmann, Theodulus Riepstra, Germa- nus Vrij moed, Sigefridus Ellerbeck. Het Diaconaat aan de eerw. Fraters Ambrosius Koomen, Rufinus Muié. Caeci- lius Peeters, Ansfridus van Lubeek, Melcliior Schilte, Philotheus Bolander, Theodardus Eraons, Gelasius Wisraans. Het Subdiaconaat aan de eerw. Fraters Aogidius Verkleij, Petrus Nielen, Willibal- dns ten Brink, Felicianus Smitz, Henricus Brandsma, Cassanius Hentzen, Arnoldus Smits, Cornelius Romijn. SITTARD. Alhier is een geval van hondsdolheid geconstateerd. Meerdere honden, die gebeten zijn, heeft men ter stond laten afmaken. Ook is hot gebleken, dat eenige honden die voor eenigen tijd werden afgemaakt, aan dolheid leden. De ziekte is waarschijn- iijk. mor gouraciu uuur een vreemden hond, voor eenigen tyd door oen veldwachter alhier doodgeschoten. De gemeenteraad heeft by staking van stemmen, 6 voor en 6 tegen, het voorstel voor don bouw van een nieuw slachthuis verworpen. Het was een rumoerige zitting, waarbij een talrijk publiek tegenwoordig was en een persoon uit het publiek, die den voorzitter her haaldelijk in de rede viel, buiten de deur gezet moest worden. Op de Maandag alhier gehouden veemarkt waren aangevoerd 190 stuks waarvan 80 verkocht. Veel aanvoer en veel handel in alle soorten vee niets uitgezonderd. Vooral best weivee ging van de hand insgelijks drach tig vee wat kort bij de kalf was. Het aangevoerde vet vee vond dadelijk koopers aan flinke prijzen, Ofschoon men de prijzen in de laatste dagen niet ziet vooruitgaan, wat men ver meent toe te schrijven aan het weinige slachten voor export naar Duitschland, wegens de verhoogde inkomende rechten, Prijzen voor melkvee van 120 tot f 180 Weivee van 110 tot f 140, Slachtvee le kwaliteit van 64 tot 70 ets. 2e kwaliteit en minder van 56 tot 60 cent per kilo geslacht. TER-MAAR-KLIMMEN Alhier is bij zekeren S. een wonderkalf te bezichtigen. Het dier dat springlevend is heeft een kop. die aan eenen kant veel overeenkomst vortoont met een rarashoofd en aan den anderen kant aan een buldogkop doet den ken. Naar men ons mededeelt zijn reeds slappen gedaan om den kop van het kalf naar Utrecht op te zenden, waar hij als curiositeit zal lewaard worden. VALKENBURG, Indertijd benoemde de raad den heer Diederen als onderwij zer onder conditie, dat hij geen lid zou zijn, van een der plaatselijke vereenigingeu. De heer Diederen bad vooraf reeds een schrij ven tot den Raad gericht, waarin hy nndedoelde een benoeming onder voor waarden nooit te zullen aanvaarden. Hij was nl. lid der vereeniging -Falco» bergia", een der felste politieke vereeni- gingen. Inmiddels heeft de lieer D. de benoeming per brief aangenomen en de burgemeester deelde daarbij mede, dat de benoeming aanvaard werd natuurlyk zonder conditie, daar de gemelde condities ongeldig waren én volgens art. 9 der Grondwet sprekend over 't recht van vereeniging én wegens de omstandigheid, dat tusschen den benoem den raad en den benoemde geen burgerlijke* verbintenis wordt geboren. Do meerderheid van den Raad echter, leden van «Walram, de grooto vyanden van -Faleobejgia" en diens cerevooizitler, de burgemeester, wist epn besluit te doen aannemen waarbij verklaard werd. dut men den heer Diederen alsnog tot de volgende vergadering den tijd zou geven, do benoe ming onder voorwaarde te aanvaarden zoo niet dai| zal de raad zich doen gelden Onmiddelijk levenwol verzekerde de Voor zitter, dat de Raad. wanneer hij daarop ging wachten, vergnefsch werk dood, daar de Heer Diojereu wettig was benoemd en zeker geen nader schrijven zou inzenden. De kindersterfte in Limburg. In het Tijdschrift v. G. lezen wij over de kindersterfte in Limburg dal liet alge meen sterftecijfer in onzo provincie per duizend 17.57 bedraagt voor het vijfjarig tijdvak 1900 1904; doze cyfers zijn berekend naar het aantal inwoners. Het sterftecijfer van kinderen beneden het jaar pro raJle is 121,90, eveons in de jaren 1900—1004. Terwijl er in het eerste jaar dat is 1900 300 pro mi'l-i s'ierven. De grootste vermindei ing in de sterfte der zuigelingen, waar te nem.'n onder de verschillende provinciën is in Liraburg met eene verbetering van 100 per 1000. Dat steekt echter treurig af, tegen een kleine kindersterfte van 309 per mille. I)e geringste verbetering is waar ie te nemen te Maastricht. CU1JK. Op de markt van DinsJag waren aangevoerd 575 runderen en 418 biggen. Het vette vee goldt van 32 tot 38 ct. por half K. G. 't dragend vee van 160 tot f 240, en het mager vee van 80 tot f 125. De biggen deden v in 9 tot f 12. De handel ging zeer vlug, vooral die in vet vee. Door den gronten aanvoer van biggen liep deze in prijs op het einde der raai kt wat terug. Het schijnt dat de biggen de hoogste prijzen gehad hebben. De aanvoer wordt wel wat groot. Koop lieden e n ook bezookers waren er bij de 7leet ter markt gekomen. Kramerijen waren bij hoopen aangevoerd. Ook in deze artikelen ontwikkelde zich oen bijzonder levendige handel. ASTEN. Naar wij vernemen zal de lMmlvn «•-»•■»••• Helmond in de eerste dagen van Mei voor het publiek verkeer woiden geopend. In verband hier mede is, met iDgang van 1 Mei benoemd tot chef alhier de lieer F. Bruning te Geldrop. MILL. Bumen enkele woken zal alhier een R. K. Patronaat worden opgericht voor jongens van 11 tot 15 jaar. Als loca len worden voorloopig een paar zalen ge bruikt van bot oude kasteel -Aldendri el." EINDHOVEN. De COjarige A. Arts, gehuwd en vader van 4 kinderen, arbei der aan de gasfabriek alhier, is heden middag terwijl hij werkzaam was nabij de nieuwe brug naai' Tongelre hoek Tram en Verlengde Niouwstraat, door den tram, die om 3 uur Geldrop vertrok, overreden, De man had de bel niet gehoord en werd bij zijn jas door de machine gegrepen en meer dan 10 meter medegesleept, alvorens zyn hulpgeroep vernomen werd. De onge lukkige was zwaar gekwetst. Hij werd naar 'i Liefdehuis alhier overgebracht, waar hij oen half uur later den geest gaf. TILBURG. Zondagvoormiddag bevond zich alhier in hot Laar een GOjarig persoon genaamd J. M. die te veel aan Bachus had geofferd, wat ten gevolge had dat hy werd achtervolgd door eene partij liera na jouwende kinderen, Zwijmelende zyn weg vervolgende, go- raakte hy in een boordevolle» watersloot, waarop de kinderen de naasthy wonende buren gingen waarschuwen. Toen deze verschenen om hulp te verleenen, was de man reeds verdronken. Naar wij vernemen heeft de afd. Tilburg van de Noordbrabantsche Maat schappij van Landbouw in hare laatsto vergadering besloten, in de maand September eene groote landbouwtentoon stelling te houden. Bereids is reeds eene commissie benoemd welke de voorbereidende werkzaamheden op zich heeft genomen en naar een geschikt terrein zal uitzien. ZEELST. Door de handboogsckutterij de «Eendracht" zal bij gelegenheid van haar 40jarig bestaan een groot internationaal concours worden gegeven met daaraan verbonden personeelen wedstrijd op Zondag 27 Mei a.s. Prachtige prijzen zijn beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin. Prins Hendrik, de Koningin Moeder en de heeren J. F. en H. A. Bezelmans. J. Lathouwers en W Van Santvoort. HAPS. De Rijkskeuring van springstieren zal voor deze gemeente gehouden worden op Maandag 9 April voormiddags 11 uur. Een afseliuwelijke wedden- schap. Te Ortiien, gemeente 's Hertogenbosch, had verleden weck het volgende plaats. E«' werd de eerste steen gelegd voor een gebouw. De eigenaar van dat gebouw gaf bij die gelegenheid f 10 tot drinkgeld. De werklieden mankten daarvan goeden sier, en gingen onderwijl oen weddenschap aan wie hunner binnen zeker tijdsverloop het meest jenever kon diinken. Een GOjarig werkman, won don eersten prijs, een gulden met binnen 20 minuien 20 glazen jenever naar binnen te gooien. Hij werd natuurlijk stom dronken en op een handkar naar huis gebracht. De andere prijzen resp, f 0.50 f 0 25 en fO.10 von den ook hun weg. Den volgendon dag was de eeiste prijs- winner met do anderen doolgewaon aan den arbeid, Ondergeloopen land» De vraag rijst, wat zul er van bet on dergelopen land terecht komen. Als het zeewater weg is, wordt door het achtergebleven zout een steenharde korst op den grond gevormd niet slechts éénmaal doch telkens weer komt deze op, daarin wil uiets groeien. -In geen tien jaar." werd o.a. gezegd, maar 't is gelukkig niet zoo erg, verzekert Ericua iu de Tel el zal hot aanbeveling verdienen alle overstroomde gronden, die niet boel spoe dig van het water bevrijd worden, dezen zomer onbezaaid te laten liggen, en dan alleen de eigenaardige onkruiden weg te houden, die n»g door zuo'n zoutkoist heenkomen. Geef zoo spoedig mogelijk ge ust 3000 kilo ongebluschte kalk per H. A. raadt hij aan. Daarbij goed den ondergtondsplneg ge» biuike», de regenbuien, die in het voorjaar- nooit uitblijven, doen wel de rest. Die nog in het voorjaar wil zaaien, rang alleen luzerne (eeuwige klaver), met haver of gerst beproeven. Al het andere mislukt toch Zaai tegelijk. Als haver of gerst geoogst zijn, groeit do luzerne door. Behalve ge noemde groote hoeveelheid en landbouw» kalk nog superphosphaat en Ghiüsalpeter. Dat zal dus een duur en schraal ver bouwen worden. De overstrootuing in Zeeland- Door de firma Oosterbaan en Lo Cointre te Goes, zal binnenkort eeu bruohüro wor den uitgegeven de jongsto overstrooming in Zeeland beschrijvende. Het boek zal bevatten een nauwkeurig verhaal van de rampen waardoor de pro vincie Zeeland is getroffen, benevens een beknopte beschrijving van overige geteis terde streken van ons land. Het zal worden bewerkt naar speciale gegevens van otflcieele porsonen der getroffen plaatsen en geïllustreerd naar photographische opname van verwoeste punten. De uitgave geschiedt ten voordeele van de door den ramp getroffenen de prijs der brochure bedraagt f 0,50. Trouw opgevolgd Een der brandmeesters te Goes had, naar men meldt, by de exercitie zijn manschap pon voorgehouden, dat het bun niet vrij stond, zonder kennisgeving de stad te verlaten zij waren te allen tijde verplicht, aan hun resp. brandmeesters kennis te geven, wanneer zij uit de stad wenschten te gaan. Een paar dagen tia gezegde mededeling wordt 's nachts om 2 uur bij gezegden brandmeester aangescheld. Deze schuift een raam van zijn slaapka mer epen en vraagt wie daar is. i Ikke. Wie is ikko Antwoord ik kom u even zeggen dat ik van morgen om 4 uur even naar Etlewoutsdijk moot De brandmeester gooide nijdig het raam neer en uitte een minder vromen wensch. Gulden lijd voor veehouders Men schrijft uit Maas en Waal Bij alle narigheid en gedruktheid, ont staan door het overtollige kwelwater, blyft den boer één groote troost over de duurte van het vee. Het afgeloopen jaar heeft schatten gelds opgeleverd voor den veehouder en 1906 zet zich weer even goed in. Vet en dragend vee, jonge en volwassen paarden biggen, dragende, magere varkens en biggen, 't wordt alles met goud betaald. Een aardig; winstje. Naar de N. G, C. verneemt, is onlangs door iemand in Groningen een renpaard aangekocht voor f 80. Eenige dagen later werd het weer verkocht voor f 300 en nu is het nog eens in handen van een anderen eigenaar overgegaan voor den prijs van f 1000. Een nieuwe bedelaars-kolonie Binnenkort zal worden overgegaan tot den bouw van de derde chr. bedelaars en landlooperskolonie. De twee reeJs bestaan de kolonies zijn het Hoogeland le Beek bergen, en de Ganzenemraer te Vanssan. stichtingen van de Vereeniging tot chr. verpleging van bedelaars en landloopers. gevestigd te Arnhem. Moord te Luik. Rosa Samson, eene weduwe had zich verloofd met zekeren G. een gescheiden man, die sedert zijne scheiding by zijne ouders inwoonde. Binnenkort zou hij opnieuw in het hu» wclijk treden met Rosa S. welke ver koopster was in de magazijnen der Drapeau Beige. Do eerste vrouw van G, die, hoewel de scheiding uitgesproken was, hem nog steeds volgdo, had in de maand Juli jl. zes revol verschoten op hem gelost, waarvan twee hem in het hoofd hadden getroffen. Langen tijd zweefde G. tusschen leven en dood, doch kwam er eindelijk weer bo ven op. Zijn gewezen vrouw werd te dezer zake door de correctioneele Rechtbank alhier veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf Nauwelijks deze straf uilgezeten heb bend, en bemerkend dat haar geweten man op het punt stond in het huwelijk te treden met Rosa S, heeft zij Woensdag bij deze laatste welke in de rue Souverain Pont woonde, weten in te dringen en heeft haar daar op haar eigen kamer laaghartig ver moord. De huisgenooten vonden, nadat de be zoekster dood kalm het huis verlaten had, de ongelukkige Rosa badend in baar bloed, reeds dood, tengevolge van twee revolverschoten in het hoofd, benevens talrijke snijwonden, vemoedelijk toege bracht met een zakmes. Bovendien vertoonde haar hals sporen van verworging. De politiecommissaris Neujean, heeft direct overal liet signalement der vrouw heengezonden, verstrekt door het winkel- mei ?je uit het magazijn, waarboven Rosa woonde, en welke de bezoekende dame den weg nog naar boven bad gewezen. Een ongelukkig; geval heeft zich te Nancy voorgedaan. Bij het oinde eener plechtigheid in de Basiliek, brachten eenige jongelieden de abbó's Claude en Lacour naar huis. Een groep anti klerikale jongelingen begon tegen hen te manifesteeren en zetten later de manifestatie voor het buis van den pastoor voort, dat zij met steenen bestormden. Eensklaps klonk een revolverschot en een der manifestanten viel. door een kogel getroffen in den schouder. Een geneesheer werd gehaald, die hem in alle haast naar 't gasthuis liet brengea. De toestand van den gekwetste is «eer erg; de ruggeraerg schynt getroffen te zijn, eene verlamming der ledematen mee brengend. De abbé Claude heeft erkend, het schot te hebben gelost, om de pastorie te verdedigen, daar de jongelingen met steenen door de vensters wierpen. Voor luie belastlugbelalerH. Het Altenburgsche stadje Orlanmünde heeft een gemeentebestuur waarmee niet te schertsen valt. Het heeft besloten, de namen van luie belastingbetalers aan het raadhuis aan te plak kon en aan allen, die door eigen toedoen achterstallig belastingschuld heb ben, het bezoek van koffiehuizen te verbie den. Buiten verantiooordelijkheid der Redactie An Kobus Vondels zoon te Kassele. Veniuuveld Kobus. wat héddet de vunige wék druk gehad, in twè kranten tegeliek erop houwen, 't is grof. Wat zuddo gozwèt hebbe; gelukkig dat er op ow kómeike gén gleuige kachel an was, went dan haddet te kwaod gekrege. Mor 't is toch anders dan dorse, dat kranteschrievo, en ok lang zó lummel- echtig nie, wor Dor ziender wel, die ov dat nie gunnen, mer die kênne de waereld nie, die zien zoveul platse nie gewist, as gej en ik, en hèbbe ok zovel schole nie gehad. Ik zèj dan ok tège X en Z, pas mar op mit ou gescbrief, of Kobus zal mit ow doen as mil Heerome. Mardiend, jong, Den hedde de mantel gevègd. Ik tög bet ow, dat Den deo hógen Raod van Ksssele wel vort nor de ögen zal kieken en vurral ow, as sikkeretaris van 't spul, went ik belóf et ow, dat ge in dat ding de puntjes op de i's gezét hét en moi geschreve, verdoemd krek of et gedrukt is. En dat briefne bét gewérkt, kolos- snal, went toe Hej smöndagsmergeni de Kasselsche Küster benumde, haj Dinsdags- öves urst de goedkeuring ut Remund. Mar gelüft mer jong, dat dat nie vergéte wurd. Pas op. as ge ow is éne kèer komt atigève. Mer wat ge dan zégge mot? We wön mit dartien en ik zaat onder et spiegel en toe stoekte ze et raej op, went zej kosse ze het niemes nie. Mar wétte, wor ik schik in héb, dat

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2