St. Jozefsfeest te Smakt Let wel GRATIS. Een treurig Bericht. zaterdag 17 maart 1906. zeven en twintigste jaargang No. 1] Feuilleton. Oe verwisselde reistasch Abonnementsprijs per kwartaal. voor Venray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. MAAS Prijs der Advertentiën van 1 4 regels 20 elke tegel meer 5 letters en vignetten naar plaatsruimte. Advortontien, 3maul geplaatst worden 2maal berekend. Bij gelegenheid der jaarlijksclio feesten in de maand Maart, toegewijd aan den grooten en machtigen Beschermheilige der H. Kerk, aan den Patroon van een ge lukkigen levensstaat, der christelijke huis gezinnen en van een goeden dood, zal op alle Zon- en Feestdagen nl. op 18, 19 en 25 Maart, des namiddags om 3 uur plechtig Lof met Preek gehou den worden. Maandag 19 Maart, Feest van St Jozef, 10 uur Hoogmis met preek. Zondag 25 Maart, nam. 3 uur komt de H. Familie van Vierlingsbeek. Zondag 6 Mei zal de Congregatie van O. L. Vr. uit Venray ter bedovaartkomen en de Hoogmis met preek om 9 uur bijwonen. Maandag 4 Juni om 3 uur plechtig Lof mot preek, komt de H. Familie van Overloon. Zondag 10 Juni zal de H. Familie van Venray ter bedevaart komen eo om half 10 de Hoogmis en preek bijwonen. N. B. Z, H. Paus Leo XIII heeft aan alle pelgrims naar St. Jozef, te Smakt een Vollen Allaat verleend, op een dag naar verkiezing, ééns in 't jaar op de gewone voorwaarden, mits men in de nieuwe Kapel kome bidden tot Zijne intentie. Zij, die zich voor 1 April op „Peel en Maas" abonneeren, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende nummers De Köln. Volhsz. heeft in haai morgenblad van 7 Maart onder den plaatsnaam München het volgende bericht. De zoogen. Waarheid, het vrij- denkersblad hier ter stede, bevat een oproep tol de jongens en meisjes der middelbare scholen, welks ver- Uit het EngeUt-h. Braceletten, ringen, doekspelden, losse diamanten, een gouden horloge met ket. ting, een pakje bankpapier en een massa goudstukken waren zoo door elkaar ge gooid, als me dunkt, een man van zaken nooit zou doen. Onwillekeurig dacht ik dan ook, zou 't soms onrechtmatig verkregen goed zyn? ik bedoel onrechtmatig verkregen door den passagier, die tegenover mij in den trein zat te slapen en plaats genomen had naar Londen Hij zal nu wel wakker zijn en gemerkt hebben wat er gebeurd is. Wat zal hg wanhopend zijn En al soezende over 's mans vermoedelijke gemoedstoestand, werd ik door geklots van zware voetstap pen in do gang er aan herinnerd, dat het tijd werd de ioonen te gaan uitbotalen. Wat zou ik doen 1 Het geld nemen uit de tascli die mij niet toebehoorde Of de mannen mot een zoet lijntje tot Maandag afschepen 't Was een ruw zoodje, en uit nugst voor een opstootje besloot ik tot het eerste. Ik vertelde den meesterknecht, dat men mij bij vergissing alleen groot geld broiding zij aan het hoofd van haar blad ten sterkste aanbevoolt. Ook heeft het blad dezen oproep direct aan 2000 kinderen toegezon den, Die oproep heeft ten doel het godsdienstig geloof dier kinderen te rooven, en niet name het geloof aan reen almachtigen en algoeden God, omdat deze God, over Wien men ook op school spreekt, niet bestaal". Dit met al do cynische platheid der vrijmetselaars geschreven pam flet is niet alleen gericht tegen de priesters wat bij deze heeren vrij metselaars wel niet anders kan, maar ontneemt ook de geloofwaar digheid aan onderwijzers en ouders. Velen der eersten zwijgen uit vrees -zij zouden hetrekkiDg en inkomen verliezen, indien zij gelijk toch plicht was, dc waarheid openlijk zouden bekend makeo. En van de ouders zegt men »dat zij voor zooverre zij behooren tot de hetero standen, zelve niet geloo ven". Ook komen bij velen hunner belangen in aanmerking van hunne zaken, hunne betrekkingeo enz. die hen beletten in deze hun plicht te doen. Een treurig bericht, noemden -y het met betrekking tot de kleinen, uit wier ziel de 3chat des geloofs geroofd wordt. Maar anders dan bevat dit bericht zooveel satanische boosheid, zulk plichtvergeten menschelijk opzicht, zoo huiveringwekkend verwerpen van alle verantwoordelijkheids gevoel, dat woorden ontbreken om geheel de slechtheid ervan te brandmerken- Satanische boosheid Ingrijpen in het onderwijs kunnen die heeren vrijmetselaren niet. Daarom speculteren zij op den zucht naar lezen dien kinderen eigen i en trachten door te dringen tot hen met een blad papier Hun lasteringen drukken zij uit in een taal, die door het kinderhart verstaan wordt. I Waarlijk een wel strafbaar men- Indien zij uit zich zeiven dien loon suhelijk opzicht, dat zulk plichlvci 3t kunnen -- '- had meegegeven, en liep schielgk het dorp in, om hel gowisseld te krijgen waarin ik met veel moeite slaagde. Met do kostbare tagch krampachtig tusschen de voeten geklarad, betaalde ik het loon aan do mannen, die al bromden over 't lange wachten en die tk weer in hun humeur trachtte te brengen, daar ik iu mgn zenuwachtigheid de eerlijke kerels tot iels in staat rekende waaraan zeker geen een van hen allen dacht. Zoodra mijn taak volbracht was spoor de ik met den kolentreiu terug naar Thurley, waar ik mgn reis niet voortzette. Onderweg besloot ik liever de politie dan de spoorwegadministratie roei liet jeval in kennis te stellen, hetgeen de inspecteur, aan wien ik mgn verhaal deed, zeer verstandig van mij vond, Ik ben blij, dat u regelrecht tot mij komt" zei hg onder 't uitschudden der tasch op zgn lessenaar. •Indien u kunt zwijgen, dan hebben wg alle kans, binnen een paar weken kennis te maken met den aanlegger vaD deze verzameling. -Houdt u bet dan voor gestolen vroeg ik. Er voor houden herhaalde hg vol schik over mgn onnoozeiheid, -Ik weet het zeker, mynheer. En ook waar van daan, en van wien maar ongelukkig niet door wien. Zie dit eens in. Dit" was een lijst van juweeien en kostbaarheden, die vermist werden te Er- lingthorne de plaats van Lord Yerbury, nabij Drielington. waar, zooals de inspec- ■tiet kunnen pukken, zal satan hun die wol voorzoggen En om die zielen zooveel toe gankelijker te maken voor alle kwaad; ontnemen zij haar het funda ment van alle goed het geloof aan den éénen, waarachtigen God Huiveringwekkend cynisme als wij denken aan dat woord van Jesus Christus, Die eenmaal zal komen oordeelen levenden en dooden. Wee den ergernisgever Het ware hem beter met een mo lensteen aan den hals in liet diep der zeeën geworpen te worden! Als wij denken aan de bijzondere liefde van den Gud, van hemel en aarde voor die kleinen, wier eDgelen Vaders aanschouwen in den hemel Waarlijk Waarlijk Satanische boosheid Plichtvergeten menschelijk opzicht Want zeker het is voor den onder wijzer niet voldoende het kind in te wijden in de beginselen van eenige takken der weteoscbs' Hij moet niet alleen leeren maar ook opvoeden. Zoolang het kind hem is toever trouwd, moet hij van dat kindalles verwijderd houden, wat het zou kunnen benadeeien. Is hij niet aansprakelijk, als dat kind door zijn gebrek aan waakzaam beid een lichaamsongeluk zou beko men tijdens de uren waarin dat kiDd hem is toevertrouwd Welnu hoe grooter het gevaar, te dringender drukt deze verplichting. En nooit zal een onderwijzer, die in gevallen als hier vermeld zijn plicht verzuimt, zich kunuett veront schuldigen. Zijn vrees »om den broode" kan hem van zwaar schuldig verzuim niet vrij pleiten. Ook hij maakt zich door dit verzuim schuldig aan ergernis jegens de kleinen teur vertelde. Dondordagavond een goed beraamd rooversplan was uitgevoerd. »U schijnt het partytje op den kop ge tikt te hebben," vervolgde hy; -laten wij stuk voor stuk eens zien of er alles is." Wij bevonden dat er niets aan ontbrak, behalve natuurlijk het geld, dat ik gewis seld had, -Ouze onbekende vriend beeft niet eens zijn reiskosten van het losse geld afgeno men," merkt de inspecteur op en sloeg daarop eensklaps een geheel anderen toon aan. Luister eeus" vervolgde hy eo keek mij scherp aan. -De zaak is my niet opgedragen, maar als gij doen wilt wat ik zeg hoop ik een paar dagen op het goede spoor te zijn. Er ie een aardige belooning voor het terugontvangen der kostbaarheden uitgeloofd. Die hebt ge naar myn opvat ting reeds verdiend-, maar zijt gy nu de soort van man, die mij den dief wilt helpen inrekenen 1 Er is ook een belooning op zijn aanhouding gesteld, die ik natuurlijk als politieman niet kan aannemen en ook niet hebben wil. Mij ia 't alleen om bevor dering te doen, begrijpt ge 'Ja eo ik ben bereid u behulpzaam te zijn". 'Goed, sprak do inspecteur weer op schertsenden toon, Zoudt ge uw reiskame raad kunnen herkennen. Ik vrees van niet. Hij had een baard •Natuurlijk valsch, viel hij in de rede; maar het doet er niet toe. We moeten ons best doen, dat onze vriend persoonlijk of zuim drijft. Huiveringwekkend verwerpen van alle verantwoordelijkheidsgevoel in die jammerlijke ouders Uit hunne handen zal eenmaal de onsterfelijke ziel dier kinderen wor den opgevraagd. Wat zullen zij antwoorden op die vragen als door hun schuld dio on sterfelijke zielen verwezen worden ter verdoemenis Als engelen outvangen die ouders de kinderen, /oodra de wateren des doopsels reinigend over die hoofdjes gevloeid hebben, wat zullen zij dan zeggen, als door hun schuld die kin deren tot duivelen werden I Waarlijk met huivering denkt men hier aan het woord van den H. Isidorus. Vele ouders zullou verloren gaan, omdat door kuu schuld, hun kinderen verdoemd worden. Wie geeft mij woorden aan om zooveel boosheid te brandmerken, als in boveustaand bericht is samen gedrongen En toch is dat bericht zoo treurig zoo dieplreurig voor die arme kleinen. Als reeds in dien leeftijd het geloof wordt uitgerukt uit de ziel, in den leeftijd waarop de harts tochten beginnen te ontwaken, wat moet dan van dio zielen terechtkomen Als hel geloof aan den alzienden en rechivaardigen God in die zielen verloren gaat, zal het kwaad met onbreidelde kracht daarin ontwaken en groeien. Dan ontwaart men in die zielen die heiligdommen des Heeren zijn moesten, de abominationes pessimas de vreese- lijkste verwoestingen der zonden. Dan vergaat iu die zielen de deugd, en met haar de aantrekkelijk heid die zij mededeelt. Dan wordt het «vroeg rijp, vroeg rot Dan ziet gij op die onschuldige voorhoofdjes het afschuwelijk teekon van een vroeg zedelijk verval Dan vergaat die open, vrijen, blijden oogopslag in den gluiperigrn onrustigen achterdochtige!» blik van het kwaad. Dan ontwikkelt een jeugd zonder God, die dikwijls de kracht mist om de volheid te bereiken, of «laartoe komt met den noodlottigen aanleg om het kwaad altijd verder te huivert bij zulke door bemiddeling van een kennis zijn eigendom komt opeischen. Hy tal wel huiverig zijn om te vooischyn te komen, maar toch zal hy niet graag voor het beetje geld, dat in uw tasch was. zijn buit prys- geveo Met geduld krijgen we hem wei te pakken. 'En wat verlangt ge dat ik zal doen 'Niets, absoluut niets. Ga naar huis, zwijg, iet goed op de politieberichten in de couranten en wacht, tot u iets naders van mij hoort. Ik zal die dingen bewaren en u er een ontvangbewijs voor geven. Kyk maar niet vreemd op, ais ze nog al door als vermist in de courant geadver teerd worden. Een paar dagen later zette de inspecteur zijn kuip uit in den vorm van een adver tentie, waarin do beer, die by vergissing van G. C. van reistasch verwisselde, ver zocht werd te schrijven aan hot adres, opgeteekend in de portefuille, die in G. C. reistasch te vinden was. Ik voor ray verwachtte niet, dat onze visch aan deu haak zou komen, maar myn vrieDd de iuspecteur had er meer hoop op. •Golukkig voor ons mijoheer Corner, zei hy, toen ik by myn volgend bezoek aan de mynon bij bem aanging, -hebben boos doeners altoos neiging hun medemenschen van oneerlijkheid to verdenken. Nu is er behalve wij beidoo en de hoofdcommissaris niemand, die woet dat lady Yerbuiy's juweeien zoo goed als op baar kaptafel of 1 op do plaats figgeu, waar zy die gewoon lijk bewaart. Voorloopig zal het groot titer, zoo flat hier Ie satanisch is verbreiden Waarlijk men vooruitzichten. Wij geloovon lande het kwaad opgetreden. Maar wij weien dat de gevaren velen zijn en dal dus ook de waakzaamheid groot moet wezen, Gode zij dank I Onze vaders en moeders gelooven nog aan God en schenken dit geloof als een heilige erflating aan hunne ".inderen. Gode zij dank! De onderwijzeis, aan wie wij onze kinderen toevertrou wen golooren aan God, en trachten, zooveel zij kunnen, dit geloof in de hun toevertrouwden te versterken. Gode zij dank I Dc omgeving waarin wij leven, gelooft aan God, en belijdt dit geloof, waar dit mogelijk Maar toch de «inimicus homo", de vijandige mensch van het Evangelie, die onkruid zaaide tusschen het goede zaad op den akker, is nog altijd werkzaam. Hij loerde de oogenblik- ken af, waarop allen sliepen om zijn benadeelend werk te verrichten. En daarom, ouders, voogdeu, onderwijzers, oversten, waakt en sluimert niet in I Waakt opdat het goede geloof in de harten der u loeveiticuwdo kin deieiL niet geioofd «orde, door w ie- of door wat ook I Waakt, opdat het geloof in die kinderzielen altijd sterker ontwikke- le, voller gedije, opdat eenmaal du volharding dier kinderen in het goede de verhooging zij uwer oigen gloiie. T. publiek zich dus nog 1 ezighouJen met dim diefstal, en onze onbekende vriend /ai denken, dat gy van plan zijt ze ten eigin bate aan te wenden, zooals dat bij ons in het vak genoemd woidt, maar dht gij als nieuweling niet weet hoe er meer voor to maken dan de uitgeloofde som bediaagt en dus wel te vinden zult zijn. Begrijpt ge? Ik begreep maar was niet overtuigd, 't Bleek echter dat de inspecteur goed had ingezien. Een maand lung adverteerde Lady Yerbury tevergeefs om haar juweelett; cn een maand lang riep G. C. tevergeefs zijn ouden reismakker op, toen eindelyk syo geduld beloond werd door het vooi- komen van een advertentie, waarin hy, zoo hy werkelyk undei handelen wilde, gezegd werd onder letters B. H. aan een opgegeven adres t6 schrijven. Den brief, dien ik schreef, werd mij door inspecteur Blaod voorgezegd en was uiterst voorzichtig gesteld; maar toen et- een antwoord op kwam, dat den inspectear wel aanstond, werd hoe langer hoe meer losgelaten, totdat ik roy eindelyk verbond, ora tegen twee duizend pond persoonlijk de Ijuweeien te overhandigen aan een zekeren Bonjaroin Hurst, dien ik in een kroeg zou ontmoeten. Wordt vervolgd

Peel en Maas | 1906 | | pagina 1