GRATIS. Limburgsch Nieuws. Let ivel Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. 5 kg. super, 12 ke. patentkali, opbrengst 475 kg. Perceel II. 2 Arc 10 kg. chili 5 kg, super 10 kg. patentkali, opbrengst 540 kg. Perceel III 2 Are. Stalmest, op brcngsl 437,5 kg. Ziedaar een proefveld, waaruit men ten duidelijkste kan zien. dat kunstmest en met name palentkali in den tuin onmisbaar is. Niet alleen bij komkommers en kool; doch bij alle vroege groenten eveneens, zooals raapstelen, spinazie, worteltjes, kropsalade, ook aard» beien en asperges kan en moet men patentkali als kalibemesting ge» bruiken. Zij, die zich voor 1 April op ,,Peel en Maas" abonneeren, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende nummers VENRAY, 10 Maart 1906 Velleden Zondag had in de Muziekzaal alhier oeno vergadering plaats van den R. K. Volksbond. De opkomst der leden was niet gioot. De Voorzitter, de heer F. J. Voesten opende de vergadering met den groet -Geloofd zij Jertfs Christus", waarna hij de leden dringend verzocht om op Zondag 18 Maart a. s. ter gelegenheid van het St. Jozefsfeest, gezamelijk eene II. Mis hij tc wonen en tot de H. Tafel te naderen. Wanneer deze H. Mis zal worden op- godragen. zal nog bekend worden gemaakt. Tot secretaris der vereenigïng werd met bijna algeroeene stemmen gekozen, de heor P. Vollebergh, die onraiddolijk zijne benoeming aanvaardde, en do leden dankte voor bet vertrouwen in hem gesteld, waarna hij de verzekering gaf, alles te doen zooveel in zijn vermogen is, tot bloei der vereeniging. Door een der leden werd aan het Bestuur de vraag gesteld, hoe of het was met de '/oprichting, van een Spaarkas. Hierop werd geantwoord dat in de volgende vergadering op 18 Maart a. s. een voorloopig bestuur zal worden gekozen dat met de oprichting cener Spaarkas zal worden belast. Verder werd aan de leden medegedeeld, dat do maandülijksche contributie niet meer 3 maanden vooruit behoefde betaald to worden, te beginnen met 1 April a. s. ook het weekblad -de Volksbode" zal dan niet meer in het dorp per post. doch door boden besteld worden; naar de omliggende plaatsen zal door den secretaris de courant per post gestuurd worden. Door den heer Schols werd medege deeld, d it in overleg met den Zeereerw. lieer Pastoor en het bestuur, het plan was eene voorstelling te geven in de Muziekzaal, met lichtbeelden, o. a. de reis naar het Heilige Land. Zoodra de gezondheid van den Geeste lijken Adviseur het toeliet, zou ZEerw. hier werk van maken. Verdor dankte de heer Schols de leden voor het vertrouwen in hem gesteld, ge durende den tijd, dat hij als secretaris der vereeniging was werkzaam geweest, en gaf de verzekering, dat ofschoon hij ontslag nam als secretaris en bestuurslid, hij altijd de vereeniging zou steunen, daar waar hij konen het noodig was. Hierna werd de vergadering door den Voorzitter met den gebruikelijken groet gesloten. Woensdagnamiddag 3 uur had in de dorpschool eene vergadering plaats van de afd. Venrny van den R K. O. B. De notulen der beide voorgaande ver gaderingen werden voorgelezen en onver anderd goodgokeurd. Uit het jaarverslag van den Secretaris bleek, dat in 1905 vier vergaderingen gehouden zijn, welke goed bezocht werden nl. 3 gewone vergaderingen en ééne propaganda vergadering, waarop als spreker optrad, de Zeereerw. Zeergel. heer Dr. P. J. Vullings. Overste van het Missiehuis te Arnhem, met het onderwerp: -Roomsche Vrijheid". De Penningmeester maakte bekend, dat de kas met een nadeelig saldo van 7i/ï cent sloot. Bij het volgende punt was de verga dering van gevoelen, dat aan vrouwelijke ambtenaren bij huwelijk ontslag moet verleend worden. Voor leden van het Hoofdbestuur wei den vele leden candidaat gesteld, waaronder vele met een luttel aantal stommen. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Roermond word gekozen de heer W. Drent, tot zijn plaatsvervanger de heer A. P. H. Derksen. Na deze vergadering had nog eene vergadering plaats van de afd. Venray, arr. Gennep, welke slechts kort duurde en ten ongeveer 5 uur gesloten werd. Naar wij uit goede bron vernemen, is door een groot aantal ingezetenen, tot den Directeur en Bestuur der Fanfare Euterpe, hot verzoek gericht om bet programma, gegeven op Vastenavond- Zondag en Maandag, nogmaals op te voeren op Paasch-Maandag. Binnenkort zal de fanfire eene ver« gadering houden om hierover te beslissen. Wij hopen dat allen hierover gunstig mogen beschikken, en ons op Pansch- Maandag wederom zulk een genot vollen avond verschaffen. De keuring van springstieren z,»I alhier plaats hebben op Woensdag den 23 Mei, des voorraiddags 11 uur (spoortijd) ter plaatse genaamd -Henseniusplein". te Horst op Dinsdag 22 Mei. des namid. te 1.30 (spoortijd) op een terrein nabij het station Horst-Sevenuin. te TionrayMeerlo op Dinsdag 29 Mei des namiddags te 2 uur (spoortijd) ter plaatse genaamd -Markt", MERSELO. Maandagavond 7 uur had de gewone tweemaandelijksche vergadering plaats van het gezelschap-St. Hubertus' Het voorstel van -St. Joris" te Leunen, om onder de het dichtst in de buurt zijnde schuttersgezelschappen een bond te slichten ten einde elk jaar om beurten een of meer concoursen te geven, om alzoo tijd en kosten te sparen welke onvermijdelijk ge paard gaan aan een bezoek in den vreemde, wer l met algemeene stemmee aangenomen. Het eindo der vergadering werd niet weinig opgevroolykt door den dilettant zanger G. v. D., die verschillende mooie stukjes ten beste gaf. Zeker als een voorbode der naderende lente hoorden wij op dezen avond den kikvorsch kwaken, De handelaar G. T.. die voor een p nr weken op de terugreis van Crefeld het ongeluk had bij het verplaatsen van een koffer van den wagen te vallen en zich dermate te bezeeren, dat hij per wagen naar buis moest vervoerd worden, is nog steeds niet in staat zijne gewone werk. zaamheden te verrichten. Hij heeft dus meer-gekregen" dan men aanvankelijk dacht. HORST. In de jl. Zaterdag gehouden gemeenteraadsvergadering was aan de orde: Benoeming van een onderwyzer aan de Dopschool. Onder voorwaarde dat bij eventueel vertrek afkondiging behoort te geschieden twee maanden te voren, wordt P. van Neerven, onderwijzer te Door nenburg benoemd. Met ingang van 1 Mei e.k. wordt aan J. H. II. Summers, onderwijzer te Amerika, op aanvraag eervol ontslag verleend, wegens zijne benoeming te Venlo Op bet Request van den onderwijzer Doenssen om meer dan minimum tracte» ment gedarende hij waarnemend hoofd was, werd afwijzend beschikt. Naar aanleiding van den grintweg naar de grens van Noordbrabant, wordt mede gedeeld, dat met de Maatschappij Griends- veen, nog geen accoord is verkregen en vooral de verscheidene bruggen aldaar tot vertraging leiden. Daarom heeft de Mij, thans een andere richting op 't oog n.l. over de storting langs den spoorweg, waar de weg recht zal kunnen worden, geeno bruggen noodig zijn. Nog wordt er op gewezen, dat de weg naar het station zoo modderig is, dat men hem bijna niet droogvoets kan passeeren. Besloten wordt, daarop dezen herfst steenslag te brengen den weg nabij Paulissen op zijn vroegere breedte te brengen, alsmede aanvraag te doen, opdat den daarstaande telegraafpaal, worde verplaatst daar hy hinderlijk is. Verschillende inwoners hebben wederom aanvraag gedaan om de heidegronden van de gemeente te pachten of te koopen. Een kennisgeving zal hiervan gedaan wo den, en bij genoegzame aanvrage zal vei koop worden gehouden. GRIENDTSVEEN-HORST. Maandag avond omstreeks II uur is alhier brand ontstaan in de behuizing eigendom van de Maatschappij Griendtsveen en bewoond do->r den winkelier H. Hendriks. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. liet huis brandde dan ook voor liet grootste gedeelte af, terwijl het meubilair en de winkelwaren door het vuur werden vei aield. OTTERSUM. Goddank zegt menig huismoedertje, maar ook geen wonder. Sedert eenige weken liep alhier een tweetal, man en vrouw, stad en gehucht plat, met heel practische, door hem zeiven gedurende 5 jaar in het gesticht Medemblik of Meerenberg uitgevonden garenbolbe» waarders, verstelbaar en voor 1012 doeleinden biuikbaar. Hy die zijn vak goed verstaat, wist met vlugge handgrepen zijn draadmachine een zekere dame aan te bieden a 15 ets. per i stuk. Deze niet al te gretig in het koopen. wee', het te brengen op 10 ets. en de koop wordt gesloten. Eon kwariier later komt mijnheer thuis en meent zijne vrouw te verassan met een zelfde 3tuk waarvoor hij 30 ets betaald hoeft. Tableau MIDDELAAR. Zondagmiddag ontstond brand bij A. D. Het vuur greep zoo hevig om zich been dat alle pogingen om den brand meester te worden, weldra vergeefs bloken. Vrouw en kinderen hadden nog tijdig de woning kunnen verlaten, ook het vee was nog gered. VENLO op Zondag 27 Mei a.s. zal het grooto circus Carré to Venlo zijne eerste uitvoering geven. Daar 't terrein bij 't gasfabriek te klein is, zal die groote inrichting waarschijnlijk aan de Maas tegenover 't Neerl Koffiehuis geplaatst worden. MAASBREE, Toen maandagmiddag de kinderen van den landbouwer P. Geurts alhier even van huis aan 't spelen waren, had een meisje van omstreeks 4 jaren het ongeluk in eene sloot terecht te komen. Eer er hulp kwam opdagen was de kleine reeds verdronken. Men kan zich de smart der arme ouders voorstellen toen zo hun kleine lieveling dood thuis kregen. BAARLO. Al spelende geraakte het vierjarig zoontje van den heer G. B. in de vrij diepe molenbeek on werd circa 60 M, door den snellen stroom moegesleept Gelukkig dat juist de kantonnier G. K. passeerde, die onmiddelijk te water sprong en het knaapje van een wissen dood redde. TEGELEN. Nabij de Ijzerfabriek is jl. Zaterdag uit de Maas opgevischt het lijk van een manspersoon, hetwelk later bleek te zijn van een 27jarig metaalwerker uit Luik, en door de firailie.dio overgekomen was, is herkond. Het lijk is alhier ter aarde besteld. Men had hem sedert een drietal dagen vonnist BELFELD. Naar wij vernemen bestaat hot plan om hier een hulppostkantoor te vestigen. Voor onze gemeente, wier bevol king zich zoo snel uitbreid, zou dit een groot gerief zijn. LINNE. Bij Kon. besluit van 7 dezer is de heer Wethouder E. J. M. R. Janssen, benoemd tot burgemeester dezer gemeente. ROERMOND. In eene Zondag alhier gehouden vergadeiing van een honderdtal belanghebbei^T^k, werd de volgende motie aangenomen. In een openbare vergadering van bij een oplossing der -vreemde-rauntk wostie" belanghebbende neringdoenden, voorberoid door leden der Kamer van Koophandel en de besturen der Roeim mdsclio Vereeniging ter bevordering van handelen Nijverheid en der - Hanze" afdeeling Roermond, ge houden te Roermond den 4 Maart 1906 op het lokaal -G. S." is het volgende besluit genomen. De vergadering, kennis genomen bob bende van den wensch van Z.Exc. den minister van Financiën, om te worden ingelicht omtrent de schade, door de circu latie van vreemde munt in Limburg toegebracht aan Handel en Nijverheid, on omtrent de mogelijkheid door wet'ige maatregelen te komen tot opheffing van misstanden, besluit Z Exc. den Minister van Financiën medo te deelen dat voor Roermond algeheel verbod van circulatie van vreemde munt wenschelijk zou zijn, mits, doch ook alleen indien dit verbod gelde voor alle gemeenten in Lim burg, de grensgemeenten niet uitgezonderd, indien vervulling van bovonuitgodrukten wonsch voor het oogenblik niet mogelijk zou zijn, Z.Exc. den Minister van Finan ciën te verzoeken, de naar zijn moening meest doeltreffende maatregelen te nemen, tot wering van alle vreemde nikkelen, koperen en bronzen pasmunt in geheel Limburg. Op Woensdag 14 Maart zal ten bureele van den opzichter van fortificatiën alhier, aanbesteed worden het inrichten van een oefeningsterrein, voor do Land- weerplichtigen der infanterie bij Roermond (ie ged.) Raming f 1500 EIGELSHOVEN, Met ingang van 1 Maart zijn alhier op de mijn -Laura on Vereeniging" een 40tal arbeiders aange nomen geworden. Een der electrische pompen is reeds in volle werking, de tweede zal binnen enkele weken eveneens in werking gesteld kunnen worden. Men hoopt alsdan zoo ver gevorderd te zyn, dat men den waterdruk kan beheer- schen en het lyk vau den verongelukten K. spoedig zal vinden. MAASTRICHT. Woensdag 14 Maart zal voor de arr. rechtbank te Maastricht behandeld worden de strafzaak tegen den machinist van den extra militairen trans porttrein. die 15 September 1905 van Maastricht naar Venlo reed, met een snel heid van meer dan 30 kilometer per uur. De trein ontspoorde en er werd nogal aterioale schade aangericht, terwijl er jvaar bestond voor de passagiers. Deze atsporing had plaats tusschen hot station [ieuwstadt en Sittard, Verschill-j i-le getuigen en een deskundige zullen worden gehoord Zooals m8ii zich herinneren kan vertrok doze trein te Maastricht eenige miuu'en voor de koninklijke trein, waarmede HM. de Koningin van do manoeuvres naar het Loo terugkeerde. Dinsdagnacht hoeft er brand gewoed in de koffiebranderij der firma E. Starz Zoon in do Boscbstraat. De gehoele branderij is uitgebrand. De schade wordt op ongeveer f 25,000 begroot en wordt door assurantie gedekt. Twee kinderen dio uit een pand gowor» pon werden om hen te roddon bekwamen ernstige kneuzingen. HELENAVEEN. Ma.ndag 12 Maart e. k. hoopt de Heer J. Gravendaal, Stationchef te Helenaveen, den dag te herdenken tvaarop hij voor 25 jaar in dienst van de Staatsspoorwegraaatschappij trad. Het zal den geachten jubelans dien dag zekor niet aan belangstelling ontbreken. Geneeskundige hulp voor spoorwegbeambten. Voor de deelgenootun aan bet Zieken en ondersteuningsfonds van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, zijn o.a. de volgende Ganeesheeren en Apothe kers aangewezen Van wachtpost 19. (tusschen America en Helenaveen) tot Horst-Sevenum P. J. H. Crobach te Deurn-1 en Wed. L. Eiser te Hors', Van Helmond tot wachtp. 19 P. J. II. Crobach te Deurne tevens apotheker. Van en met Neunen tot en met Helm md Dr. A. C. R J. de Bruyn en Steyns te Helmond. Van Acht tot Nuenan en van Eindhoven tot en met wachtpost 37 Dr. A. Diepen te Eindhoven en J. A. Ryke te Eindnoven. WIJCHEN. Voor eene dtuk bezochte vergadering der afdeeling van den Boeren bond alhier trad Maandagavond als spreker op de heer Deckers, inspecteur der centra le boerenleenbank te Eindhoven. Zijn onderwerp. -Het nut, de Wbrking en het beheer der Boerenleenbank" werd door hem in den breede behandeld. Onder een algemeen applaus werd besloten alhier eene boerenleenb ink op te richton-r --- De hc-er Willemse, burgemeester, maakte zich tot tolk der vergadering en bracht den spreker een hartelijk woord van dank. BOXTEL. Zondag kregen do twee broers v. d. B. alhier, buiselijkon twist die zoo hoog liep, dat het mes als wapen moest dienst doen. De eene broer werd de pink bijna af gesneden en een flinke suee over den arm toegebracht, liet is wel treurig, waar zoobi broeder liefde heerscht. Sterke drank zal ook hier wel de oorzaak zijn. BERGEIK Don 3 Mii-t jl. vond da landbouwer L. Hurknims, wonen-le t« Bergeik (Hooge iberkt) bij ha», rooien van donnenposten een chocoladekleurige urn, van binnen en buiten mooi effmglad, die uitsluitend inhield me ischenbeandoren, en n8ch, en houtskool. SCHIJNDEL. Do heer H. S. Indiende zich bij een reparatie van oen spirituslamp Op eens vliegt de lamp am stukken en de geheele voorraad brandende spiritus spatte in iiet aangezicht van S. Hals on aangezicht waren vreesolijk verbrand, on boden een treurig schouw spel Gelukkig was spoedig de dokier bij de hand om het eerste verband te leggen. BREDA. Bij deu Zondag alhier gehouden voetbalwedstrijd tusschen 't Zesde en Auto- ni, schijnt het er woest naar toe to zijn gegaan. Volgens het Dagblad van Noord- Brabant kreeg de onderofficier v. d. B. zoo'n geweldige trap tegen de beanon, d.it hij neerviel en door Dr Doknatel werd geconstateerd dat beide boenen waren gebroken. V. d. B. werd per brancard naar het militair hospitaal gebracht. Een andere speler, een lid van Antoui, kreeg volgens het bericht van het Dbl. v. Nbr. oen trap tegen het oog. met het gevolg dat hy voorgoed het gezichtsvermo gen van dat oog zal moeten missen. Frans Rosier gevat. Dinsdagmiddag heeft de politie te Ut recht de hand gelegd op een persoon, wiens signalement volkomen ovoreeukorat met dat van Rosier en van wien 't op dit oogenblik zoo goed als zeker kan gezegd worden, dat het deze is. Het signalement komt volkomen over een met dat van den beruchten Frans ook de moedervlek is aanwezig. Hij gaf voor Janssen te heeten. In zijn bezit werd gevonden een groot kaliber revolver raat een 25tal scherpe patronen, waarvau er eenige op de revolver zaten. Bovendien had bij ruim f 200 aan geld bij zich en wel bankpapier, een gouden tientje en verder zilver gold. Hij was gekleed in werkmanscostuum en had zijn haar geverfJ. Uit Sneek wordt gemeld Het werd hoogtijd dal de echte Frans van de baan kwam. Uit alle hooken in den lande komen berichten van aanhoudingen. Hier werd o.a, een onderwyzer door <lo marechaussee ingerekend, terwijl hij met zyn boekon onder den arm, uit den trein van Leeuwarden kwam. Frans Rosier is Woensdagavond met den trein van 5 uur naar Rotterdam ge bracht onder bewaking van 4 rijksveld wachters. Hot vervoer van Rosier geschiedde in een afzonderlijke derdeklasse coupé. Daar aan het station nog al veel publiek wa3, werd de gevangene tijdens bet oponthoud van den trein een poosje in den bagage wagen onder dak gebracht. Te Rotterdam aangekomen is Frans Rosier aan het Maasstation zeer zwaar geboeid en geëscoi teerd door acht Rijksveldwachters aangebracht. Per gevangenwageu ging hy onmiddelyk naar het huis van bewaring aan de Bergstraat. Een en ander in verband met den bekenden moordaanslag met inbraak te Gouda die nu vry algemeen aan hem wordt toegeschreven. Na het zien van het portret van den beruchten misdadiger moeten verschillende personen in hem erkennen don verdachte dien zij eenige uren na do misdaad in de omliggende dorpen hebben ontmoet. Ook de mishandelde wed. Overgauw, bij wie de inbraak plaats had, beweer pet tinent dat hij de dader is. Verlof aan .Milicien». De minister van Oorlog heeft beschikt op een request van het bestuur van den Ne- derlandschen Bond van vereenigingon van den handeldryvenden en in industrieelen Middenstand, waarin verzocht wordt, dat aan miliciens, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zyn en in Let burgerlijk, leven aan bet hoofd eener zaak alaau, verlof worde gegeven van Zaterdagavond tot Maandag*oormiddag, ten einde in dit lydsbestek hunne handels-aangelegenheden te kunnen regelen. Z.Exc. antwoordt, daarby. dat reeds door zijn ambtsvoorganger, in de maand Juli des vorigen jaars tot eommandeerende officieren vau de corpsen der landmacht eene afschrijving is gericht, houdeude op dracht tot behartiging van de particuliere belangen der railcien», die voor herhalings oefeningen onder de wapenen moeten komen, in dier voege, dat ujet bij hen inkomende verzoeken om eenig verlof gedeeltelyk vrijstelling van diensten ens, rekening moet worden gehouden, zooveel de belangen van den dienst dit in billijkheid zullen toelaten, daarbij lettende op het gedrag, den ijver en de geoefendheid van den verzoeker. Do minister vestigt er voorts de aan dacht op, dat belanghebbenden zich met hunne desbetreffende verzoekon rechtstreeks kunnen wenden tot vorengemelde eom mandeerende officieren, vermits de beschikking op die verzoeken aan dezen is overgelaten. Het request van adressant, zooals het daar ligt, wordt afgewezon, aangezien inwilliging niet zou zijn in het welbegre pen belang, van de daarin bedoelde miliciens, hoofden van zaken, diar het zeer wel mogelijk is, dat de bestaande gelegenheid tot het bekomen van vrijstel ling van gouö oefening dan wel van eenig verlof, bijv, marktdagen, meer dienstig zal zijn aan huune particuliere belangen, dan het vaststellen van bindende bepalingen omtrent het vorleenen van het ten requeste bedoelde verlof. Betrouwbaarliei dsrit. Naar de -Auto" verneemt begint de route van den a. s. geprojocteerden betrouwbaar - heidsnt, te Nijmegen over Sittard en Aken naar Luxemburg, Geen groote manoeuvre». De Minister van Oorlog heeft thans de finitief bepaald, dat er dit jaar geen groote najaarsmanoeuvres zullen worden gehouden Landweer. Het plan van den minister van Oorlog om den landweermannen het geweer mee naar huis te geven, is een feit geworden. Dezen zomer onder de wapenen komende zullen zij ondei meerbedoeld wapen mede- nemen. Voor onderhoud zal hun het benoo- digde vlaswerk en geweervet worden medegegeven. Een (oren ingestort. Te Sanceins. Frankrijk, is tijdens de mis waarin veel volk aanwezig was, de kerktoren ingestort. Veel geloovigen wer den onder do puinen begraven. Volgens de laatste berichten zouden er 27 slachtoffers zijn.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2