De R.K. Leesbibliotheek. Limburgsch Nieuws. gmtoqaq Aanbesteding der .Meststoffen Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. op de hoogte blijft van hun gedrag, en by voorkomende gevall.-n liun een vader lijke vermaning kan toevoegen, wat zijn uitwerking zelden mis'. Behalve deze geestelyke directeur staat er een militair bestuur, dat altijd in de vereeniging is, en d n jongeling als militair en Christen de weg aanwijst, dien hij moet bewandelen. Welaan dan, ouders, neemt deze waar schuwing ter harte. Wilt gij, dat uwe zonen iu den dienst brasf blyven, zorg dan, dat ze lid worden Tan de Militaire Vereeniging. Laat hen voor het vertrek zonder mankoeren het gebruikelijke bezoek bron gen by don Zeereerw. Heer Pastoor. Deze zal bun dan wel verder inlichten. De bibliotheek is bijua klaar. Een reglement door het Voorloopig Bestuur ontworpen en wacht op de goed keuring der geestelyke overheid. Een flink partijtje boeken ie reeds ingekomen by den WelEerw. Heer Kapelaan Toeboseh en de voorloopige «omissie dankt bij dezen de gevers voor hun eteuo. Waarschyniyk zullen eoiiter sommigen, hetzij ze geen tyd haddea, of omdat ze wellicht meenden, dat het zoo'n haast niet deed, gewacht hebben, de boeken, dio zij voor de bibliotheek bestemd hadden, te brengen. Mogen we beu aansporen, daarmee lie ver niet langer (e waohten Als bet kon. zou de comissie graag half Maart of April de biblotheek klaar zien. Maar dan moeten er ook leden zyu. Lezers zullen er genoeg komen, maar bot reglement onderscheidt deze iu leden en niet-leden. Wie f 1,50 jaar betaald, naar verkiezing io eens, of in 3 termijnen krijgt een bewys van lidmaatschap. Dit lidmaatschap geldt voor een geheel gezin au het lid heeft het recht elke week hoogstens 2 boeken ter lezing te hebben, Het leeageld voor niet-leden is gesteld ep 3 cent per deel en per week. Wie nu graag leest, doet daarom het heflt lid te worden. Van nu af kan mea zich als lid aan gaan melden bij onderstaande leden van het voorloopig bestuur. Kapelaan Toebosch. A, H. Vermeulen. H. Kraykamp. A, P. H. Derksen. P. Schob, A. Verheugen. 11 van de van den Boerenbond te Venray. Chili 15,5 pCt. per Dordtrecbt 100 KG. f 13.09. f 12.95. f 13.02. 1 12.90. f 13.25. f 12.77. Van Aardem, Maatschappij Coenen, Uden; Van der Linden Venray, G. Gossans H. Poels Gegund aan H. Poels, Grasmest Ohl. 3x7x5, MaaUcb. Dordtrecbt, f 5.25 z. lossen V. d. Linden Venray, f 5.21 Coeoen (Ohl. ÏM) Uden 14.91 Gossens Venray, f 4.98 met lossen M. Verriet - f4.92 Gegund aan M. Verriet. Patent kali 26 pCt. Vaa Aardem, Dordtrecht f 6.49. Meetecbappjj f 6.35 G. Goasens, Venray. 6.40. Coenan Uden, f 6.24. H. Poels Venray, f 6.05 met lossen, Guano Ohl. 7x10x2 G. Qeesens Venray, f 10.25, p. 100 KG. V. d. Linden - f 10.84, M. Verriet f 10.10. Gegund aan M, Verriet. Kainiet 12.4 pCt. Vaa Aardem Dordtrecbt f 1,56 losgeladen per 100 KG. Maatschappij f 1,50 tan 100 KG. Schoenmakers Uden t 1.80a balen 100 kg. V. d. Linden Venray f 1.86 G. Gossecs, f 1.67 - H. Poels - f 1.66 - - - Hulshof Groenloo 10.9 cent per pCt. M, Verriet Venray f 1,65 in balen van 1-00 KG. met zelf lossen. Gegund aan M. Verriet. VENRAY, 3 Maart 1906. Posl- en Telegraafkantoor te Venray, Het Kantoor ie dagelyks open: voor Peat-en Telegraaf van 8—12.30 en 3.30- 7 uur. Voor wissels en quitantie 's en voor de Rijksverzekeringbank alleen op werk dagen van 8.30—12—30. Op Zon- en Feestdagen open 7 30— 8.30 en 12.30—1.30; voor de Spaarbank alleen 7.308.30 vm. Aan het Postkantoor te Venray en dé daaronder behoorende hulpkantoren werd gedurende de maand Februari 1906 Ingelegd f 10521,87 Terugbetaald f 7581,02 Het laatste, door dat Kantoor uitge geven boekje diaagt het nummer 3280. Behoudens eenige kleine schermut selingen, is de Vastenavond in Venray zoo bedaard mogelijk afgeloopen. Overdag was het in het dorp erg stil terwijl in den namiddag de gewone hard draverijen op den Hoebert en «au de Banier nog al veel belangstelling trokken. Maandag maakte de Fanfare St. Cecilia en Dinsdag de Fanf tre Euterpe eene muzikale wandeling door bet dorp, waar door de rroolijkhoid heel wat toenam. Over het algemeen had de Vastenavond een gezellig verloop. Concert -Euterpe" Onder gewoonte gaf onze Fanfare -Eu terpe" op Vastenavond Zondag en Maandag twee welgeslaagde concerten in de Muziekzaal, het eerst voor heeren hono raire leden en het tweede voor het publiek. Was Zondag de ruime zaal zeer flink bezet. Maandag was bet er bepaald overvol en met genoegen kunnen wij verklaren, dat bet publiek op beide avonden ten zeerste voldaan was over de uitvoering. Trouwens, dat is men gewoon en mag men verwachten van Euterpe, die op allerlei gebied beschikt over degelijke krachten. Hei concert werd geopend met de marche militaire, -Jeanne D'arc", een schoone en breede compositie, die zeer keurig werd uitgevoerd. De daaropvolgende Wouwsche Zilv'ren Jubiié, werd evenais de Ouverture de Con cours, door de Fanfare op meesterlyke wijze ten gelioore gebracht. En tbaus komen wij op een ander geü.eJ, voor welker beoordeeling naar waarde, ons do voldoende woorden ont breken. Ja, de uitvoeriug van het treur spel -Fernand de Speler" te schetsen, volgens den indruk, die het geheel op den toehoorder maakte, dat is voor ons onmogelijk. Hoe kenmerkend, kwam de hartstocht voor het spel uit, de liefde van den zoon voor den vader dis vergiffenis geschonken werd, zoodat menigeen een traan weg pinkt e. Ai de rollen waren in goede handen en werden onverbeterlijk gespeeld. Het komische gedeelte van het pro gramma verwierf zoowel door goede keuze als uitvoering den algemeenen bijval. De heeren J. en A. Verheugen, die alle komieke voordrachten voor hunne rekening hadden, bleken hiervoor weder om de aangewezen personen te zijn. Geheel vrij op het tooneel, gepaard aan degelijke muziekkennis, kunnen zij zich bovendien met een zekere gemak kelijkheid in verschillende karakters ver plaatsen, hetgeen duidelyk bleek bij hun optreden als -De twee Klantjes van Diakonie", waarmede beide heeren dan ook een uitbundig succes behaalden. -Aide en Neije tied" was de titel van eene voordracht, waarin de heer J. Ver heugen Jr. ons op echt komische wijze den toestand van den tegenwoorigen en vroegeren tyd schetste. Het daverend applaus na afloop was dan ook ten volle verdiend. Het kluchtspel -Uit het Studentenleven' was een aaneenschakeling van kluchtige tooaeeltjos, die het publiek deden schudden van lachen. Hierop volgden -De bruiloft van Neef Janus" en -Onze hedendaagsche dienst boden", die door hunne koddige zetten, tintelend van humor en vernuft, de lach spieren van alle toehoorders in beweging wisten te houden. En hiermede is het uitgevoerde be sproken, terwijl wij nogmaals resumeeren dat a'les uitstekend voldaan heeft. Wy vermeeneo hier een woord van hulde te moeten brengen aan het ijverig bestuur van de Fanfare, inzonderheid aan den Directeur, den heer J. Verheugen Sr. aan wieDS verdienstvolle leiding -Euterpe" zijn groot succes te danken heeft. oge dit voor allen eene aansporing zijn, om ons weer spoedig op iets der gelijks te verassen. In het Klooster der Eerw. Zusters Ursuliuen te Batavia Noordwyk is op Februari jl- overleden Soeur Marie Eudox:e, (in de wereld Maria Michels) in den oulerdom van bijna 83 jaren. De overledene werd geboren te Venray den 12 Juli 1823. werd geprofest den 22 October 1845 en vertrok naar Batavia in 1858, zoodat zij bijna 48 jaren aldaar ver toefde. Naar wij vernemen zal op Zondag 25 Maart a. s. de Eerw. Frater Sigefridus Ellerbeck, van de orde der Minderbroeders in het Klooster te Weert, de H. Priester wijding ontvangen, Een onbekende held die de kalmte der Vastenavonddagen waarschyniyk wel vervelend gevonden heeft, wilde daarom Vastenavond Dinsdag met een gedenk waardige daad eindigen, Hij verbrijzelde namelyk aan de woning van zekere P. L eenige glasruiten Ook in het gehucht Oostrum .werden eenige minder mooie Vastenavondgrappen uitgehaald. Dinsdagnacht werd eene kar van zekere V. iu de Oostruaisrhe beek gereden welke men Woensdagmorgen met heel wat moeite wederom op bet droge kreeg Woensdagnacht werden aan V.'a woning een aantal ruiten verbryzeld. Door de politie is .n onderzoek inge steld. Door de Donderdagavond ten huizo van den beer 1*. Laurensse vergaderde kippenhouders uit 't Dorp en Veltum is besloten een coöperatieve eierverzending op te richten en wel als onderafdeeling van de vereeniging LeunenIleijde. Zij, die nog lid wenschen te worden, kunnen zich daartoe dagelijks aanmelden bij P. Laurensse. B LITTERS W4JK. Naar wij vernemen bestaat alhier het voornemen, het -Koe broek" in perceelen van 1 H.A. openbaar te verpachten. Nog wordt do aanlog van een kiezel weg van hier naar Meerio druk besproken, zoodat hiertoe denkelyk spoedig een voorstel in den raid zal worden gedaan, Men heeft twee voorstellen voor dien wog til: o*er de Betuwe, uitkomende op den grintweg, nabij het -Loovendaal" en over de Megelsoaa, uitkomende bij den heer Nnb. VENLO, Het Akener Kleinbahnet za aansluiting met bet buitenland verkrygen. Een Hollandseh consortium is al sinds eeriigen tyd in onderhandeling met een Duitsche electricileitsvereeniging ovor den aanleg on het in bedryf stellen der elec- trische tramveibing lusschen de steden Venlo en Aken. De lyn zou ioopen over Roermond, Sittard, Maastricht. Valkenburg Gulpen en Vaals. (Vad) By eene vechtpartij, die Zondagavond plaats had op de Jodenstraat, werd de huzaar F. V. dorraate aan het oog verwond dat deze zich onmiddelijk naar Utrecht heeft moeten begeven. BELFRLD, Toen Vrydagnvond om 0 uur de goederentrein voor Venlo alhier pnssee i'e, werd op dun machinist een revolveischot gelost, dat goiukkig miste. ROERMöN-W^Woensdagmiddag om streeka één uur iiad op het stations emplacement alhier een treurig ongeluk plaats. I)e tangeerder Middeldorp bleef, toen hij reeds aan den machinist het sein tot aanzetten van den trein gegeven had, met een hak van den schoen tusschen dc rails klemmen. Het rad van een der wagons ging hem over liet onderbeen mot liet treurig gevolg dat dit lichaamsdeel word afgereden. M. M. oud 47 jaar, molenaars knecht, te Helmond, die ter terechtzitting der rechtbank alhier van 14 Februari jl. werd gevangen genomen als verdacht van meineed in de strafzaak tegen G. Voeten bolerhandelaar te Leur. is voorloopig jn vrijheid gesteld. BEEODEN. M. H. H. oud 15 jaren slagersleerling wonende alhier voorbeen bij den slager P. Wevers te Wessem is door den Rijksveldwachter Sanders te Wessem. alhier gearresteerd en naar de gevangenis te Roermond overgebracht, zijnde bij verdacht van diefstal met braak van pl, min. f 15,50 ten nadeele van genoemden P. Wevers. WESSEM. Iemand te Wessem is on langs bij overerving in bet bezit gekomen van een hoofddeksel (kachelpyp) dat een zoo merkwaardig verleden heeft dat wjj het jammer zouden vinden, daarvan in deze courant niet een paar woordjes mel ding te hebben gemaakt. Behalve immers, zal dit werktuig een lange reeks van jaren, zoowel by kerkelijke als bij wereldlijke feesten, en plechtigheden op de hoofden zijner verschillende bezitters pronkte, heeft dit bij niet minder dan aoht» tien bruidegoms op hunnen trouwdag als het toppunt natuurlijk hunner waardigheid gefungeerd. Dinsdag echter is deze merkwaardige hulp en bijstand verleenende cylinder by het ringsteken (door de kolossale drukte die er heerschte), in 't gedrang gekomen zoodat hij alle kans heeft voor verdere diensten te worden afgekeurd om by de invalieden te worden ingedeeld. Is dat nu niet jammer van zoo'n hoed. L. K. BEEK, Volgens de -Geilenkircher ZeituDg zou de onlangs alhier gearresteerde Gotzen, die nog op het oogenblik in de gevangenis te Maastricht verblyft, lid zijn eener bende, verdacht van moord op den landbouwer Reike te Sunnigveld bij Watensciieid, die gevonden werd met gespleten hoofdschedel en verschillende schotwonden. Op de aanhouding van den moordenaar is eene piemie gesteld van 5000 M. zou nu werkelijk Gotzen do dader zijn. dan kunnen wij den inspecteur van politie, don heer Lommen uit Sittard, met dit buitenkansje feliciteeren. MAASTRICHT. Het water der Maas is door de plotselinge hevige tegens onrustbarend gestegen. De meest alarmeerende berichten komen dan ook van alle streken in Belgie, waar rivieren plegon voort te rollen. Aan de Franscho grenzen zyn de dorpen la Longue Villo. Bellignier en Gussignier geheel ondergeloopen en in den nacht weid de bevolking opgeschrikt door de alarmklok die in duisternis en koude liet lijf heelt moeten bergen. In do richting van Roisin en Anteau staan groote uitgestrektheden bosch blank; ja bij de stations dier gemeenten hebben de wateren onverbiddelijk alle huizon weg gevaagd. Alfes doet denken aan do over- stroomingen in 1898, Iu bet land van Charleroi is de Sambre buiten hare oevers getreden en heeft vier booten, alle zwaar geladen, op drift ge bracht. Ze botsten tegen elkaar en zonken onmiddelijk. Te Chatelineau raakte mede een schip op drift, waarop zich de vrouw en de kinderen des schippers bevonden. Ook dit schip botste van luiks naar rechts tot bot mede in de golven verdween, meeslepende de dochtertjes van don schipper, zynde 16, 13, 8 en 2 jaren en een jongen van 4 jaar. Twee meisjes van 19 en 14 jaar werden nog gegrepen, evottnls de 40jarigo moeder. De Montignier sur Sambre is alle ver keer gestaakt, boomen, huizen, alles is medegesleept door den sterken slrootn. MAASTRICHT. D« omliggende dorpen van Maastricht staan onder water.. Het vet keer met de dot pen Meersen en Keer kan voor voetgangers alleen nog over houten noodbruggen geschieden. Zij zijn per rytuig nog wel te bereiken, doch dan Ioopen de pairden tot den buik in bet water. Het verkeer met Scharen en Heugen is te voet totaal verbroken. Volgens inlichtingen wies de Maas gis teren van negen tot drie uur bijna twee meter. Zoo een snello was is hier een zeld zaamheid. Tonnen, stoelen tafels, (kisten enz. dryven de Mans af. Gisternacht werd aaulioudend hulpgeroep in '1 naburige dorp Heugen gehoord Met fakkels en lantaarns trachtte men aan te duiden, waar hulp te verleenen. Zoover ik kan w6ten zyn geen monschen omgekomen Talrijke arbeiders konden niet naar de stad komen om de doodeenvoudige reden, dat men niet door liet water kan. Wast het water nog een meter, d.«n stroomt liet water door de O. L. Vrouwepoort naar het kanaal en wellicht de stad in. - In de Limb. Koerier lezen wij hot volgende bericht Een in stukken gesneden vrouwenlijk. Twee visschers hebben uit de Maas opgevischt een pakket, waarin bij onder zoek een vrouwenlichaam, zonder boenen. In verband met de misdaad, voor weiko men bier te Wandre vermoedelijk staat is gearresteerd te Luik op de Quai d'Orban de 53-jarige Maria de D. verdicht van toegepaste abortus provocatus op 't lichaam der onbekende, Gisteravond is men er achter gekomen dat het gevonden lijk was zekere Anna Janssens 43 jaar oud, afkomstig uit Deurne, sedert den len dezer in dienst bij een industrieel te Ou- giée. Maria de D. heeft inmiddels bekend dat Anna J. overleden is, onder haar misdadige behandeling. Onmiddelijk had zij toen 't idéé om 't lijk in de Ourthe te gooien, doch daar zy t alleen niet geheel dragen kon, hakte zy er de beenen af, sleepte oerst l et lichaam het huis uit, en wierp het in de Ourthe, en deed deed daarna de beenen denzolfden weg volgen, WIJCHEN, Dinsdagmorgen is tusschen wachtpost 55 en 56 by Wychen door trein 3638 een ma no verreden en gedood. GEMERT. De peel-arbeider S. ^alhier heeft bij de politie aangifte gedaan^ daFtë zijnen nadeele. gedurende eenige oogen- blikken, dat zyn vrouw afwezig was. uit zijn huis moet zyn ontvreemd eene som van plus minus f 600. De politie doet onderzoek. Tot heden van dader of daders niets bekend. SCHIJNDEL. 't Is wel vermeldens waardig dat voor de vacante betrekking van onderwijzer zich geen enkel solicitant heeft aangemeld. De onderwyzersnood moet wel groot zijn BOXTEL. De voormalige conducteur der Noord.Br,Duitsche Spoorwegmaat schappij alhier v. H. destijds wegens smokkelhandel to Goch gearresteerd werd Donderdag II. door de rechtbank te Cleef veroordeeld tot 3260 mark boete of zes maanden gevangenisstraf met aftrek van 3i/n maand io preventieve hechtenis doorgebracht. St. OEDENRODE. Als een curiositeit kan vermeld worden, dat een aan het werk zijnde metselaar aan het Kasteel Heukenshnge in 't begin der vorigo week een nestje uithaalde met 2 eitjes, welke afkomstig bleken te zijn van een biemees. Voorwaar reeds een vroege bode van do naderende lente. VUGHT, Het was rumoerig op het kerkplein stevig was was er gepoofd en hevig werd er gevochten, zoo hevig, dat een buurman, den surveilleorenden marechaussees verzocht, om verdere onge lukken te voorkomen, den vechtershaas in te rekenen. De marechaussees arresteorden hem dan ook, en wilden boni overbrengen naar don amigo. Let wel, -ze wilden want toen ze met delinquent aan hel raadhuis, waaraan annex liet arrcstantonlokaal, gekomen wareu, vonden zij beide gesloten, én veldwachters en sleutels waren Nu moesten ze by gebrek aan bergplaats hun arrestant, de vrijheid hergeven. Echter in den later, avond kregen ze hem nogmaals te pakken, en nu was het logement wél open. 's BOSCH. Zondagnamiddag omstreeks 5 uu>' geraakte H. K. pakhuisbaas op de Amsterdamscbe boot' te water door mis te springen, Niettegenstaande dadelyk hulp opdaagde, om den drenkeling te redden, kon hij eerst na vijf minuien worden opgehaald. I)e levensgeesten waren niet geheel geweken. Twee geneesheeren beproefden echter tevergeefs de levensgeesten voorgoed op te wekken, en is de drenkeling voornoemd reeds des nachts overleden. De ongelukkige laat een vrouw en een talryk gezin nu, Alhier ontlastte zich Dinsdagnamid dag jl. tusschen 4 4i/t uur eene hevige onweersbui, waarbij de bliksemstralen schier onmiddelijk door donderslag werden gevolgd, terwijl groote hagelkorrels dicht vielen. Het onweer heeft, voor zoover bekend is, geen schade veroorzaakt alleen joeg liet voor een wyl alle carnavalsgasten de straat af on do cafés binnen, alsof die 't nog al niet druk genoeg haddon met bezoek, Do justitie uit 's Bosch vertrok Woensdag naar Maten, waar een vrouw onder verdachte omstandigheden is over leden. nog l.anilhouiiteiilooikntelliiig die 16 en 17 Augustus van dit jaar. weder te Winterswijk zal worden gehouden, zal niet geheel een afdeeliiigtentoonstelling zijn. Ook de aangronzendo nfdeeiingen ver G. O. M, v. L. Aalten, Dinxperlo, Varssevold. Heel wog, en Eibergen zullen mogen meedingen naar prijzen. Verder van buitenaf zullen de inzendin gen ter opluistering worden opgenomen, of wmr liet oenig product van industrie betreft, ten name van vertegenwoordigers binnen bovengenoemd gebied. Een bijzon dere vermelding verdient het besluit van do proefvelden te Winterswijk, die oen inzending zullen doen van alle prooven, zoo met goede als met slechte uitkomsten. Daar er minstens een 25tal proeven worden genomon, door de onderscheiden leden, kan deze inzending zeer leerryk worden. llanrleiiiMelie Era mm. De procureur generaal bij het gerechts hof te Amsterdam, maakt bekend, dat een belooning van f 100 wordt uitgeloofd voor de aanhouding \au Franciscus Henricus Rosier, bijgenaamd Haarlemsche Frans, in den nacht van 19 op 20 Febr. 1906 ont snapt uit het rykskr&nkzinnlgengesticbt te Medemblik en behoorende tot do bevolking der bijzondere strafgevangenis te Leeuwar den. Womlerltip Sedert de jongste sneeuwjacht (27 Jan.) werd op zeker erf te Wamel een kip ver mist toen nu dezer dagen een schuur ontruimd werd, die op op geraelden datum met pakken hooi was gevuld, kwam tusschen de pakken uit do kip te voorschijn —we! mager en zwak— maar toch levend, 23 dagen had het dier het daar zonder eten of drinken uitgehouden. Diep ademhalen. In het Butsch instituut voor hygiëne heeft dr. G. Norman Maechen eenige opmerkingen gemaakt, over diep ademhalen die nog wel eens overgebracht mogen worden. Diep ademhalen, zei hij, indien met volharding toegepast, telkens eenige minu ten lang. zou spoedig de rozon terugbren» gent op verflenste wangen. Longziekten, voor de gevreesde plaag der tering, zouden minder algemeen zyn, indien de menschen deze eenvoudige oefening wilden toepassen, welke niets anders is dan een navolging van hetgeen

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2