Limburgscli Nieuws. Algemeen Nieuws. Nieuws uit de Buurt Ingezonden. Burgerlijke Stand. Kerkelijke Diensten te Venray. De Burgemeester van Venray, Huwelijken. Parochiekerk. VENRAY den 27 Januari 1906. Met ingang van 1 Maart a. s. is tot Rijksontvanger te Meppel benoemd de de lieer J. Hejjt, thans in gelijke betrek king alhier. Verleden Zondag had altlier in de Muaiekzaal de roaandelyksche vergadering plaats var» den K. K. Volksbond. Groot was de belangstelling, want als spreker trad op de ZEerw. heer Pastoor, geestelijk adviseur der vereeniging. De Voorzitter de heer P. J. Voesten opende de vergadering met den gewonen groet en deeldo den leden mede. dat de heer P. Schols zijn ontslag had genomen als secretaris der vereeniging, omrede hy als secretaris der Vonraysche Arbeidsbeurs met Informatiebureau benoemd is. Er werd besloten om op de volgende vergadering een nieuwen secretaris te benoemen. Punt 2 der agenda was het verslag geven der twee com'missai issen over het in orde bevinden der boeken. I)o heer W. van den Munckhof deolde den leden mede dat hy na onderzoek de boeken aetjes in orde bevond, waarvoor hij in naam der vereeniging dank bracht aan secretaris en penningmeester. Punt 3 luidde, aanuemen van nieuwe leden. Er gaven zich nog 4 aan als lid der vereeniging. Punt 4 was bet bespreken der arbeids beurs. Hiervoor trad als spreker op de ZEerw. heer Pastoor mot het onderwerp -Arbeidsbeurs met Informatiebureau." Alvorens met dit onderwerp te beginnen gevoelde ZEerw. zich tot plicht een woord van oprechten dank te brengen aan den beer Schols, dio gedurende den tijd dat hij als secretaris fungeerde flink voor de vereenigiDg gewerkt had en moeiten noch kosten gespaard had, eD nu hy verzocht werd om als secretaris der arbeidsbeurs op te treden, wederom bereid was om de belangen van don werkman te behartigen. Een driewerf hoera werd dour ZEerw. aangeheven als sympathie der vereeniging voor hunnen secretaris. Hierna toonde ZEerw. ieder aanwezige op klaar duidelijke wijze aan wat een arbeidsbeurs met informatiebureau was voor Venray. Alles wat wij hieruit kunnen leeren is ten voordeele van werkgever, werknemor en gemeente, zoodat ZEerw. de arbeids beurs voor Vanrav onmisbaar achtte ËóAcbtb. heer Burgemeester diq - nur-i"g -..fel zyne tegenwoordig heid vereerde, nam het woord en dankte de ZEerw. heer Pastoor voor zyne dui delijke ui teenlegging der arbeidsbeurs. Ook ZËd. Acbtb. gaf hierover zyne goedkeuring te kennen, dankte 't bestuur der arbeidsbeurs voor hunne goede zaak welke zy tot atand hadden geroepen en sprak de hoop uit dat zy naar wensch zoude slagen. Hy van zijn kant zou zoo veel in zijn vermogen re, de belangen dier arbeidsbeurs behartigen, zoodat genoemd bestuur op zyn steun kon rekenen, (appl.) Ook wy willen hoopen dat de wensch van den Herder der parochie, alsmede de wensch van den Burgervader in vervulling moge treden, dan lydt het geen twyfel of de Venraysche Arbeidsbeurs met Infor. raatiebureau zal voor Venray ryke vruchten voortbrengen. Nogmaals onze hulde aan bet onderne mend bestuur, en wjj hopen dat zy de steun der gansche gemeente verwerven. A. s. Zondag 28 Jan. 's nam. half 4 zal de onderafd Venray van de V. P. N. in het café van Mej. de Wed. Coenders eene algemeene ver gadering houden. Er zal behandeld worden 1. Jaarverslag. 2 Rekening en verantwoording. 3. Begrooting 1906. 4. Fokstations. 5. Rondvraag. 6. Contributie. Maandagavond i& ia de zaal van den heer W. Wijnhoven de cursus io^het boekhouden geopend. 42 leerlingen nemen er aan deel. De lessen zullen om de veertien dagen gege ven worden en voortaan precies om half 6 beginnen, By de Maandagavond gehouden aanbesteding van hei timmerwerk eener nieuwe boerdery, in bet cafe van H. Wijnhoven, werd ingeschreven als volgt P. J. Marcellis, Merselo f 650. G. Ambro8ius, Venray 630. H. Wynhoveu, 590 Aan den laagsten inschrijver gegund. In de kerk gekomen begaf zich Martial Savioet naar den ouden pastoor, die Made- leine zou trouwen. -Mijnheer pastoor." zeide hy -ik schenk u vijfduizend franks die u zoo goed mogelijk moet zion te leggen en dan is het mijn wensch dat ge de jaarlyksche renten be •freedt als een bruidschat veor het armste meisje van Nonant. De pastoor bedankte Martial in de warmste bewoordingen en zei -dat hy het geluk, hem wedervaren, verdiend had. dat by het van den Heer ontvangene met den arme deelde, en dat hy steeds Gods zegen voor hem en zijn kinderen zou afsmeeken." Ackille en Madeleine waren gelukkig in hu* huwelijk en door hun liefde en mild dadigheid jegens de hulpbehoevenden oogstten zy de toegenegenheid en achting van allen, die hen kenden. EINDE. Blijkens achterstaande advertentie zal de Fanfare -St. Cecilia" op Zaterdag en Zondag 3 en 4 Februari a. 8. een groot Concert met Tooneelvoorstelling geven in de nieuwe zaal van den heer W. Wijnhoven MERSELO. Dinsdag was het feest voor de werkende leden van -St. Hnbei tus." 's Morgens woonden allen eene H Mis bij welke voor de zielerust. van oen overleden lid werd opgedragen. Om twee uur vereenigden zy zich in hun gewo n lo kaal aan den disch, welken alle eer word aangedaan, hierna werd voor de gezondheid een uitstapje gemaakt, waarvan men tegen den avond in het vereenigingslokaal terug keerde. Hier wachtte den leden een sma kelyk souper en een heorlyk glaasje, zoodat de avond recht genoegelyk werd doorge bracht. Evonwel, na de vermoeienissen van den dag sloeg^voor volen reeds vroeg hot klokje van afscheid. TI EN RAY. Tot gomak der pelgrims naar de genadekapel van Klein Lourdes alhier zal van Venlo naar Tienray op 2 Febr. O. L. V. Lichtmis, een extra trein loopen. Vertrek van Venlo 's morgens 8.50 min Greenwichtyd is 9,10 gewone tyd. Vertrek van Tienray 2.16 gewone tijd. De pelgrims kunnen bij de terugreis ook gebruik maken van een anderen trein. WELL. (Limb.) jl. Zondag gaf de har monie -Vriendenkring" alhier, haar eerste winteruitvoering. De zaal was druk be zocht, de meesten moesten zich met een s'andplaatsje behelpon, Verliet er een eens even zijn plaatsje, dan was '1 -kip ik heb je,' De muziek was prachtig, ofschoon zich onder deze vereeniging veel jonge krachten bevinden. De tooneelstukken o.a. Het zieke varken, of een beestenspel zonder beesten," en -Voor een halve stuiver gest" vielen bijzonder in den smaak van het talrijke publiek. Ook het kom. duel De bruiloft van neef Janus en de kom, ensemble-scéne van De kiesvereni ging van Strompelhorts." droegen aller goedkeuring weg. Er mag dan ook geen woord van lof onthouden worden, ann den heer C. Ex, directeur der harmonie de Vriendenkring, on aan de beeren R en K welke moeite nog tyd gespaard hebben om dien avond goed te doen slagen. HORST. Gedurende eenige dagen was alhier de ruim 14 jarige schaapsherder H. te Meterik vermist. Deze jongen werd tot einde 1905 in het Gasthuis alhier verpleegd. Zondagavond ging hy vergezeld van den fikshond naar zijne kameraden in de buurt kaartspelen en was buitengewoon opgeruimd, daar hy 's anderendaags eene koe mee mocht afleveren, Omstreeks 10 uur keerde de hond terug, doch naar den jongeling zocht men vruchteloos. Men vermoedde dat by in een langs den weg gelegen ku 1 zou zy 11 verdronken. Dit is bewaarheid. Zijn lijk werd Dinsdag morgen uit dien kuil opgevischt. Voor de vacature van onderwyzer aan de dorpsschool voor M. U, L. O. heb ben zich 3 sollicitanten aangemeld n.l. F. Claes8en te Venlo, J. van Neerven, on derwyzer te Doornenburg en P. H. H, Timmermans onderwijzer te Berlicum, Toen Dinsdagmorgen de dragers van een lykstoet naar het lykenhuisje gingen om de draagbaar te halen, vonden zij tot hunne niet geringe verbazing twee personen, die op deze baar hunnen roes uitsliepen. Zij wekten het tweetal dat, stijf van koude,spoedig klaar was om elders achter eene warme kachel te komen. Voor waar eene rare doch ook akelige slaapplaats BERGEN. De Raad der gemeente alhier benoemde m zyne vorgadering van Zaterdag jl. met algemeene stemmen tot onderwijzer te Heijen de heer H. H. Duyf van Oirlo—-Venray, thans tijdelijk als onderwijzer te Horst—Dorp. MOOK. Met genoegen vernemen we dat heden de koninklijke goedkeuring is verkregen voor het houden eener loterij ten bate der nieuwe kerk te Mook. Be spottelijke accuratesse in een landje als T onze Speelholen als te Vaals kunnen door de mazen der wet, en over een lotery met een goed doel, wordt 2 maanden gewikt en gewogen. VENLO. Zondagavond hield het ge zelschap Jocus zijne eerste oflicieele zitting waarop ook d.e Joeussinnen waren uilge- noodtgd. De bekroonde komieken Westen berg van Maastricht, Pennikx van Sittard en de gebroeders Verheugen van Venray, hadden hunne welwillende medewerking verleend en oogstten veel bjjval. Zy werden bij oorkonde van Vorst Jocus be noemd tot -Noef van den Haan", OTTERSUM. In zake de tolkwestie op den weg van Iloijen naar Hommersom vernemen wij nader, dat dezer dagen op het Provinciaal Gouvernement te Maas tricht het procesverbaal gevonden is van de grensscheiding tussehen de gemeento Bergeu en Oitersum Volgens dat oude stuk zou de zooge naamde Veedyk geheel op 't grondgebied van Bergen liggen en de tolhefflng op dien weg dus geheel wettig zijn. Volgens hot kadaster echter ligt de bedoelde weg geheel onder Oltersum en is hy vroegei, vóér dat hij tot grindweg werd aangelegd, ook steeds door deze gemeente onderhouden. Dat de gemeente Bergen aanvankelijk ook niet zeker was van haar recht tot tolheffing, blijkt o a. uit het feit, dat de Raad dior gemeente onlangs besloot aan den tolpachter J. Küppera alhier een ver mindering van pacht toe te staan van 50 gil. 'sjaars. Mocht in deze nu het recht ook al zyn aan de zijde der gemeente Bergen, de tolheffing zooals dio op den weg in kwestie is, is en hlyft een schreeu wende onbillyklieiJ, weshalve wij 't ten zeerste pryzeii, dat ons Gemeentebestuur voor de op don I.Fshövel wonende land bouwers. die oen druk gebruik van dien weg moeten maken, is opgekomen, wat allicht tot opheffing of vermindering dor onbillijkheid leiden zal, MAASNIEL. jl. Zondag werd in ons dorp eene afdeeling opgericht van de ver eeniging tor bevordering der Pluimvee houderij in Nedeiland. Dit geschiedde n» eene rede van den heer J. Jansson te Venray. Een 15tal lodon traden onmiddellijk toe. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren Mooren. voorzitter, Frencken, se cretaris penningmeester, Animaris, Lamors en Janssen, leden. WEERT. Binnen een paar maanden zal de ZEerw. pater Dreessens in gezelschap van twee eerw. paters de reis naar China aanvaarden om daar als missionaris werk zaam te te zijn. ZEerw. verblijft tegenwoordig in het klooster te Wjchen, GELEEN. Döor de marechaussees is te Boxmeer (N. B.) aangehouden de dief. die voor eenige weken een varken bij den lieer M. Erker gestolen had. Zondag jl. is de man onder 'geleide der marechaussee by den heer Erkes gebrachthij bekende het spek gestolen te hebben. KKRKRADE. 't Is opvallend hoe de grootere jeuad hier met revolvers als spoolgood ofjShat. Voortdurend wordt er in 't dorp en rp de gehuchten geschoten, een jongen van nog geen twintig schoot kort Jen op een bejaard man. Zoo maar, zonder reden. Die lui hebben goedkoope revolvers. Ze kost<>n tegenwoordig een goeie gulden kaliber 4 m. M Waar blijft op die manier de veilig heid HEERLEN. Voor eenigen tyd werd aan een jongman van hier, terwyl hij te Kerkrade even een winkel binnenging om een lampion te koopen. een uitstekende splinternieuwe flets ontstolen die hy van een onzer bekende rijwielhandelaren alhier pas gekocht had. Hij kwam nog juist vroeg genoeg buiten om den dief in de richting naar Holz te zien wegrijden. Dezer dagen nu kwam bij den winkelier te Kerkrade een met potlood geschreven briefje aan waarin de man heel gemoede lijk mededeelt, dat hy een fiets noodig had om te Eilendorf te komen. Hij had de flets nu maar te Eschweiier op -Teuten hof neergezet. Daar kon do eigenaar hem terug halen, wat deze natuurlijk onmidde- lijk deed. Dat is het communisrao toch wat ver gedreven, goederenwagens met varkens bevonden en werden die goederenwagens en varkens ernstig beschadigd. Tegen beklaagde, die volledig bekende, welke bekentenis door getuigen werd bevestigd, werd door liet O. M., lettende op zijn gulhartige beken tenis en dat hy het slachtoffer was geworden van het te groote vei trouwen in zyn personeel, een geldboete geëischt van f 20 subsidair 10 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. HELMOND In meest al de straten hier ziet men een of meer huizen mot het bordje waarop -besmettelijke ziekte rood vonk". Sterfgevallen komen er echter weinig aan deze ziekte voor, die voornamelijk heerscht onder zeer jeugdige personen, AARLËRIXTEL. Een ongeveer 5ja l ig knaapje werd door zijne moeder met de bewaking van een jonger zu-je belast. Om dit hevel nauwkeu ig op to volgen, dacht de kleine snuiter al niet beter te kunnen doen dan een kuil te graven, zyn zusje dnai in te stoppen en liet gat weer «licht te'raaken. Vooidat hij hiermede echtei goed en wel klaar was, kwam gelukkig de moeder eens kijken en vroeg naar bet kleinste kind. Na eenig aarzelen werd de plek aangewezen waar zusje -bewaard" word. De moeder, hoogst verschrikt, haalde het er gelukkig nog ongedeerd uit, doch waie zij wat later gekomen, wie weet wat dan de gevolgen zouden geweest zijn. Men zij toch voorzichtig met kinderen. ZES GEHUC ITEN. Dinsdagavond had alhier op den zoogenaamde!» Bult een droevig ongeluk plaats. De tram irheider Mart. van Loeuwmi, de vroegere tram- koetsier, kwain van Helmond tut den Bult alhier, in we'ks nabijheid hy woont, met de tram van Helmond gereden en sprong er af. De tram was nog niet geheel tot stilstand gekomen, van Leeuwen viel en raakte er onder. Beide beenen"werden hem afgereden. Hem werd spoedig gees telijke en geneeskundige hulp vorleend. Ongeveer uur na het voorval overleed de ongelukkige, hy was 34 jaar oud en gehuwd. lüen treurige lijnt. In het afgeloopen jaar in 1905 zyn enkel in het arrondissement Roermond zeven moorden en zestien moordaanslagen in het Limburgscli gedeelto, waarover dit arrondissement zich uitstrekt, gebeurd, en at tlase bataten betreft zijn nog slechts die aanslagen vermeld, waarvoor minstens een jaar werd geëischt. Moorden in 1905. Nederweert, Roggel, Blerik, Roggel. Melick. Roermond. Nederweert, 3 Februari. Maart, 21 Mei. 15 Juni, 16 Augustus. September. 17 December. BOXMEER. Naar we uit goede bron vernemen zal onze gemeente in den loop van dit jaar worden aangesloten aan het interlocale en internationale telefoonnet. Tevens ligt het iu de bedoeling de uren van openstelling van het kantoor te ver beteren, en wel in dier voege, dat ook des middags evonals op de meeste andere plaatsen het kantoor open zal zijn. Voorzeker zullen onze belanghebbende ingezetenen deze modedeeling mot vreugde vernemen zal deze verbeteiing te dezer plaatse aan handel en industrie aanmerke lijk ten goede komen. DEURNE, Tot stationchef alhier is benoemd de hoer Do Wijs thans te Dedemsvaart. CUYCK. Dinsdag stond voor de rechtbank te 's Bo«ch terecht W. v, K. oud 49 jaren, stationchef bij de Maatschap- py tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Kuyk, ter zake dat hy in den avond van 4 December 1905 door zyn schuld gevaar hoeft doen ontstaan voor het verkeer door Btoom- vermogen over do spoorweglijn door een goederentrein te laton biunenloopen op een verkeerd spoor, waarop zich drio Moordaanslagen in 1905 Roermond, 1 Januari. Weert, Venlo, Swalmen. Melick, Nederweert, Melick, Venlo. Wee-I, Kessel, Roermond, Roermond, Baai lo. Blerik, Roermond, St. Odiliënberg, Hadden wij geen 1 14 Januari. 17 Januari. 30 Januari. 18 Februari.. 24 April. 29 Mei. 15 Augustus. 27 Augustus 28 Agusius. 4 September. 7 October. 9 October. 16 October. 5 November. 5 November. ■echt to spreken van eene treurige, dieptreurige lijst En bijna al deze misdaden zyn geheurJ in dronkenschap of tengevolge van dronken schap. N. K. Hoog valer. Men meldt uit den Bosch Het water is hier thans zooveel ge vallen,. dat men de watertoegangen der s'ad weer heeft geopend. De schipperij heeft weer ligplaats gekozen in de binnen haven, Het stoomgemaal is buiten werking gesteld, Om de stad staat echter alles nog blank en de stoomtramdienst op Vlijmen blijft nog gestremd. Militaire herhalings oefeningen. Het ligt in het voornemen van den Minister van Oorlog om gedurende dit jaar de navolgende lichtingen voor her halingsoefeningen op te roepen lichting 1899 van 6—25 Augustus; lichting 1901 van 30 Juli—25 Augustus lichting 1903 van 27 Augustus—29 September. Al* belooning voor den eerlijken vinder. Te Vurendonk vond de arbeider B. Hilling een leeren geldzak, inhoudende f 860 aan bankpapier en een naamkaartje van den landbouwer H. Numan, wonende aldaar bij wien hij het geld terug bezorgde. De eorlijke vinder kreeg als b»loo*iiag een.... sigaar Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Aan den heer Fr, VERKLEY, Di recteur der Stoonvzuivelfabriek -Venray." Na myo laatste ingezonden stuk, was ik eerst voornemens, niet meer een ant woord te geven, wat er ook verdsr door U zou geschreven worden, U komt echter met zoo'11 -hutspot" aandragen, dat liet my onmogelijk is, dit allemaal zoo maar als zoete koek te slikken. Vooreerst begint U met te vragen of ik vleesch hei» of visch, om ray daarna met een schoolj nigeu te vergeljjken. en een leugenachtige nog wel, die op den loop gaai. Kijk mijnheer Veikley, dat kan ik nu niet goed hebben, daarom siel ik de vol gende vergelijking daar tegenover U doel als een strooper, die de jacht velden van langooren zuivert, alleen om dar boeren voordeel. Achter dokaehei gezeten, prevelt zoo'n strooper echter binnensmonds, een paar honderd gulden extra door mijn jacht verdiend, is niet to vei smaden. Doch laten wp dergelyke dingen maar verder achterwege en blijven wy bjj de zaak. Eerstens wil ik u dan opmerken, dat k niet gecritisoerd heb, vooidat gy my daaitoe dwong', want en dit schryf ik nog eens bedoeld verslag van den St. Jansbond in Peel en Maas was niet van mij. Tweedons moik ik U op. dat niet ik doch L' zelf, de knt de hel bobt aange bonden, dit zal ik bewijzen in Venray of in Merselo, juist waar U verkiest, ten annhoore van zooveel getuigen, als gy wilt medebrengen. Schrijft mij dus, waar en wanneer ik dat zaakje met U bedisselen kan, dan kunnen we daarna verder spreken, ook over do door U bedoelde vertrouwbaro commissie; deze quaestie moet eerst zyn uitgemaakt, voor we verder gaan, daar na zullen we zien, wie het voordeeligst gewerkt heeft, Venray of wel Merselo. Tot lieden echter blyf ik rayn opinie, n.l. dat Merselo meer uitbetaald heeft dan Venray, en dat er te Venray cyfers ge- goven zijn, die den toets der critiek on mogelijk kunnen doorstaan; Joch laten wy dit aan de commissie over, om daar het volle licht over te verspreiden. U. Geachte Redacte mijn dank "ate' de verleende plaa'sruimte. Uw dw. dn. P. J. VAN HELDEN. Merselo, 25 Jan. '06. P.S. Eene kleine opmerking zy mij hier nog vergund. Alhier doet eon praatje de rondte van M. A., hIs zoude bij do vorige uitbetaling in schijn f 1.40 zyn uitbetaald, doch in werkelijkheid slechts f 1.37, alsof met de rekening gegocheld werd; dat fouten niet onmogelijk zyn, wil ik niet ontkennen, maar dan verzoek ik bedoelde persoon, mij die fouten eens aan te wijzen, opdat de schade, hierdoor ontstaan, kan hersteld worden. Of zou het misschien jaloerschhoid zyn, en men tracht onkruid onder de tarwe to zanien P. J. VAN HELDEN. brengt ter kent is van belanghebbenden, dat het kohier dor grondbelasting dienst 1901 op den 20 Januari jl. door den beer Directeur der directe belastingen te Maas- .'richt invorderbaar verklaard, heden den betrokken Ontvanger is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. Venrav 25 Jan 06 De Burgemeester voornoemd. H. ESSER. VENRAY Van den !9 tot den 26 Jan. 1906, Geboorten. Peter Johannes Gerardus Heesen. Maria Johanna Theodora Hendriks. Jacobus Antonius van Meijel, Gerardus Engel bert na Kusters. Allegonda Huberta Jans-Bekan. Johannes van den Kijnden landbouwer oud 23 jaren en Hendrina Johanna Claessens oud 19 jaren Storlgevallen. Petronella Stappers ongehuwd oud 28 jaren. Maria Petronella Manders ougehuwd oud 71 jaren. Peter Johannes Verheijen ongehuwd oud 31 jaren. Gerardus Engelbertus Kusters oud 1 dag. Egidius Conrardus Huhertus Ksser oud 53 jaren echtgenoot van Deodada Hermina Eugénia Horten- tia van Wijlick. MAANDAG 8 uur uitv. voor Petronella Stap pers 10 uur begrafenis van Conrard Esser. DINSDAG 8 uur lijkdieust voor Elisabeth Vullinghs.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2