voor Een school des levens. Nooit gedacht. ZATERDAG 27 JANUART 1900. ZEVEjn en twintigste jaargang No. 4 Uitgever W. A. Van den Munckhof, Venray. Feuilleton. Landbouw. Abonnementsprijs per kwartaal. voor Venray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. Prijs der A.dvertentiën: van 1 - 4 regels 20 c. elke regel meer 5 Ci letters en vignetten naar plaatsruimte. Advortentiën. 8maal geplaatst worden 2maal berekend. De rechtszaal is oen school des levens die dag aan dag ons geelt de nuttigste lessen, al zijn ze dikwijls hoogst bedroevend tegelijk. Bedroevend, beschamend ook voor den aangeklaagde, niet minder soma voor de maatschappij. Wij weten wel, de omstandigheden welke iemand tot een ol ander mis drijf brachten, geven nog geer. verontschuldiging: do mensch, die zijn volle en gezonde verstand heeft, behoudt zijn vrijheid van handelen wordt dus'jschuldig; als hij misdoet. Maar diezelfde omstandigheden, die aanieidendé oorzaken, kunnen dikwijls van zoo krachtiger» invloed zijn. dat de schuld tot een allerge» ringste word teruggebracht. 't Was eergisteren dat voor de rechtbank te Haarlem terecht stond een zekere A,S. De man had moed» willig zijn kinderen verlaten, Wat een slechtaard is de gedachte die 't eerst in ons opkomt een vader, die zijn eigen kinderen verlaat Eon man, die zijn vaderhart zoozeer vergeet, dat hij wegloopt van dege nen, die hem noemen bij den dier» baarsten naam, aan wie God zelf en de natuur hem gebonden had met de heiligste banden. Maar veroordeelen wij niet te haastig De man was tot die daad gekomen door een reeks van rampen welke hem troffen kort achtereen, Hij was los werkman. Verdiende een gulden per dag en onderhield daarvan zijn gezin, be» staande uit vrouw en vier kinderen. Zoolang allen gezond waren wist men het molletje bij het schuurtje te houden. Doch vrouw en dochter werden ziek en daar kwam het ongeluk de deur binnen. Voor vreemde hulp was er geen gelu 11 -Ik geloof dat ik 't je al gezegd heb", zei de lieer Bastin, vollen nadruk op zijn woorden leggende, -dat ik mijn zoon honderdduizend franks mede geef." -Ik heb dit niet vergeten, en ik geloof dat Madeleine er zich ook heel goed mede zal tevreden stellen", gaf de molenaar heel leuk ten antwoord. --Het is een rare snuiter die Martial", dacht de koopman bij zich zei ven, inwen dig verheugd dat hij weer eens had kunnen doen gevoelen welk een afstand er lag tusschen hem, den kapitalist en den een- voudigen molenaar-ik gooi hem een kapitaal dat vijfduizend franks rentent naar zijn hoofd en hy verbleekt of ver blauwt er niet van." -Wanneer wilt ge dat we het contract laten in orde maken V' vroeg Savinet. -Het is mij om het even." Aanstaanden Donderdag. Vindt ge dat goed Mij goed. Wilt gij dan bij den notaris komen 1" -Dat is niet noodig, ik zal hem bij mij laten komen het is immers gewoonlijk by de ouders der bruid, dat zulks plaats heeft, niet waar -Zeer goed." -Ik zal dan den notaris verzoeken Don- Om op de zieken te passen waren do drie jongens te klein, dus moest hij zelf thuis blijven. Maar een even noodzakelijk gevolg was het uitblijven van verdiensten. Stuk voorstuk ging hot meubilair het huis uit en toen de beide, zieken overleden, werd het laatste te gelde gemaakt om hen te begraven. De man met zijn drie kinderen nam toen zijn intrek in een volkslogement verkocht zijn kleeren om het logies te betalen, doch toen er niets meer te verknopen viel, liet hij twee jongens in het logement achter en ging met den derde naar het poli» liebureau, om voor don jongen op» name te verzoeken. Ondersteuning was nergens te vinden. Zijn verhaal, zegt hel bericht, waarvan de waarheid gecontroleerd bleek, maakte diepen indruk, tc meer daar de getuigen verklaarden dat hij zich steeds een goed en liefhebbend vader had getoond. Toch moest er volgens de wet straf worden geëischt de officier van justitie requireerde een week gevangenisstraf. Zoo zal dan aan de wet voldaan zijn maar de naastenliefde, do menschenlievendheid hebben die ook niet hare eischen Wordt de man er beter op wanneer hij een week gevangenisstraf heeft ondergaan Of zal 't hem in zijn verder leven eerder een beletsel zijn, om een fat» soenlijk stuk brood te verdienen Zal 't hem geen blok zijn aan 't been hem tegenhoudend bij eiken stap voorwaarts Doch de vrijwillige verlating zal men zeggen, blijft bestaan de man blijft schuldig. Dat is zoo, Doch wie kent den strijd, dien hij heeft gestreden voor den stap te zetten Wie denkt zich in, wie stelt zich voor de overweldiging van rampen, <lerd;ig voot middag tegen tien uur hij mij te komen." -Afgesproken, en dan kunnen wij des middags hot contract teeltenen." -En ik twijfel er geenszins aan, tot heider tevredenheid," voegde de molenaar er nog bij. IX, Donderdag, dc gewichtige dag, was daar. Verschillende vrienden zoowel van Bat tin als van Savinet waren uitgenoodigd, de teekeuing van het contract bij to wonen. -Mijnheer Achille Bartin," zei de nota ris zich tot den bruidegom wendende, -wat brengt u mede ten huwelijk -Ik geef mijn zoon," zei de hoer Bat tin op een hoogdravenden toon -mijn zaak, met al het ameublement, en daarenboven nog een som van honderdduizend frank." Verschillende der aanwezigen gaven hun buitengewone en vleiende goedkeuring met een hoofdknikje te kennen. -En u, mijnheer Savinet, welken bruid schat geeft u uw dochter mede -Ik geef haar haar kleeren. meubelen en kostbaarheden en daarenboven een som van honderdvijftigduizend franks." Een kreet van verwondering steeg uit al de aanwezigen op. -U zegt hernam de notaris. -Ik zeg een som van honderdvijftig duizend franks". Aller blikken richtten zich op den molenaar, maar met een verschillende uitdrukking. -Mijn waarde heer Savinet," hernam de waaraan hij blootstond, toen ziekte/transport en worden naar evenredig en dood zijn twee helps'órs wegna» heid in de boerderij het bost betaald. men, toen armoede, gebrék, tie hoog ste nood hem en zijn drie kleine jongens wegdreven, de straat op, zonder dak, zonder brood. Wie durft hier nog denken aan schuld, tenzij als eer» spoideknop zoo groot en er toe gebracht door zoo kolossale invloeden Onze maatschappij, met haar veeltallige vereenigiiigen van huma» niteit, van aim besturen, van sociale opvattingen, van zelfs dieren- en vogelsbescherming, van alles en nog wat, onze maatschappij heeft nog leelijke leemten. Die misschien ver voor al 't andere moest worden aangevuh Een woord uit de P actijk van den landbou w. (De raad van den ouwen.") Het is nog in 't vorig jtar geweest, dat ik een vergadering bijwoonde, waarin voornamelijk 3 practischo landbouwers het woor voerden en uit de besprekingen bh k dan ook, dat di« waordvoerrl werkelijk practisch waren. Er word natuurlijk gepraat over alles en nog wat, inzonderheid ech ter over vetgehalte, voeder van 't vee het drinken en den invloed van dit alles op de hoedanigheid en de hoe veelheid der melk, over bemesting der weilanden, over te verbouwen voedergewassen enz. enz. Dit laatste was een hoofdpunt, »want," zoo redeneerde een oude boer, en allen waren het met hem eens, »het doel van den boer moet zijn, de boerderij tot een soort van fabriek te maken, zij het ook een heel eenvoudige, en de opbrengst aan de markt te bren gen als zuivel, vleesch en vet, Dat zijn producten, die altijd geld waard zijn, die kosten weinig aan notaris, -er schuilt bepaald een vergissing in uw opgaaf; ik heb liet nog niet op het contract gezet,dus 'lis nog gemakkelijk dat te rectificeercn. Mijnheer Bartin heeft gezegd, dat hij zijn zoon honderdduizend franks mede geeft. Nu herhaal ik u nogmaals de gestelde vraag hoe groot is het teirag dat u aan uw dochter als bruidschat schenkt V' -Honderdvijftigduizend franks". -Maar dat is dollepraal", riep de koop man uit, -allen die hier tegenwoordig zyn weten dat uw vermogen de veertigduizend franks niet overschrijdt en behalve dat, hebt ge liet mij zelf gezegd." -Hoor eens Martial," zei zijn echtge- noote, -ik bid je, praat verstandig het is zooals mijnheer zegt. wij bezitten niet zooveel als je zegt." -Ik verhaal u voor de derde maal, dat ik aan mijn dochter honderdvijftigduizend franks geef," hernam de molenaar met klem. De verbaziug van alle steeg ten top. Mijnheer Bartin kon het niet meer uithouden en stond op. Madeleine pinkte menig traantje weg en mejuffrouw Savinet dacht dat haar man zijn verstand begon te verliezen. -Maar," hernam de notaris mot ernst, het is niet genoeg te zeggen dal men honderdvijftigduizend franks geeft maar de andere partij heeft het recht te eischen, dat men do stukken overlegt, waaruit blijkt dat men waarlijk zoo'n kapitaal bezit." Nu is 't gewenscht den veestapel zoo groot mogelijk te hebben, aller lei dieren to houden en zooveel mo- lijk al het voer zelf te verbouwen." Sommigen meenden, dat dit be zwaarlijk zou gaan, maar de «ouwe'' bracht ze 't wel anders aan 't ver stand. »Zie je, »zoo vertelde hij ongeveer, »ik ben wel oud, maar goddank niet ouderwetsch. Ik heb alles geprobeerd in mijn even, van de guano af, toen die voor't eerst kwam, tot zelfs het al» ernieuwsle toe, d. w. z, maar niet in t wilde weg. Vroeger toen ik jong was wel, maar ik heb veel geleerd en onder» vonden. Er is heel wat «poespas" onder al dat nieuwerwetsche, maar ook aeel wat goeds, En 't allerbeste dat ons de nieuwe tijd heeft gebracht, is wel de kunstmest, d. w, z. de enkelvoudige kunstmest, waarvan je zeker weet, wat er in zit en die jo naar omstandigheden kunt gebruiken Die mengseltjes—ik wil niet zeggen, dat ze niet goed zijn, maar ze zijn duur, en, waar een boer toch ei» genlijk maar om te doen moet wezen, e leert er niet van; er zit van alles in, en bij proeven weet je eigenlijk niet, welke stof 't em gedaan heeft. Dat moet je altijd weten dan leer e goedkoop en verstandig kunstmest gebruiken. Daar heb je bijv. de knal len en mangels, dat is toch maar n voer, dat geen mensch, die vee wil houden, kan missen. Vroeger heb ik ze nooit kunnen verbouwen, d. w. z. niet zooveel als ik wen8chte en bij toeval ben ik er achter gekomen, waar dat aan lag. Ik had al eens vroeger gehoord van kalk. en besloot dat eens te probee- reu Ik zette den akker duchtig \n de kalk, en gaf ook anderen mest, -Ik had het reeds geloond, als u mij maar niet in de rede waart gevalleo, zei de molenaar doodkalm. Vervolgens haalde hij een kleine lederen portefeuille uit zijn zak, nam daaruit een dicht gevouwen stuk papier, ontvouwde het, gaf het den notaris en verzocht hem het te lezen. Deze doorlas hel aandachtig, stond zeer verbaasd op en zei Mijnheer, de vader van mejuffrouw Madeleine heeft de waarheid gesproken." -Laat hoorei), laat hooren riep men van alle kanten. -Welnu, luistert dan. Stad Parijs. Leening van 1865. 64e trekking der obligatiën, betaalbaar legen 500 franks. -Bij deze verklaart de ondergeieekende dat de heer Martial Savinet den 20sten dezer maand in tegenwoordigheid van twee getuigen ons heeft ter hand gesteld de obligatie 110. 362,524. waarop by de laatste trekking van 15 Juni jl. het lot van -honderdvijftigduizend franks" is ge vallen. Gedaau in hoedanigheid van, enz. enz." Onmogelijk het tooneel te beschryven, dat zich vertoonde na het voorlezen van dit stuk. Aan de gelukwenschingen, handdrukken omhelzingen en vrengdehotuigingen kwam schier geen einde. Martial werd met viagen overstelpt, zoo dat hij er bijna niet op antwoorden kon. -Gij hadt dan ongetwijfeld verscheiden obligatiën op de stad Parijs slakkemeel en kaïniet, elk 2000 pond op *f» bunder. Van de kaïuiet hielu ik, och dat heb je wel eens zoe, een half zakje over, en da*, zaaide ik er in een streep dwars over heen. zoo dat die streep, zooals ik later bere kende wel 4000 pond per bunder kreeg. De mangels werden goed, maar op die streep werden ze mirakel zwaar. Een hoekje, dat geen kalk had gekregen was slecht. Nu is de grond bij mij arm aan kalk, daar moet dus in de eerste plaats voor worden ge zorgd, maar dan is de kali toch de man voor mangels. 't Volgend jaar nam ik weer een proef en 't bleek me, dat, als alles in den grond voldoend aanwezig is, per bunder 1000 K.G. slak (f20 gld. 360 400 K.G, Chili (plus mi nus 50 gld.), er nog met voordeel tot 2000 K.G. kaïn iet (40 gld. onge veer,) kon worden gebruikt. En met knolrapen vergeet ook de kaïniet maar niet, en op't grasland dat haast al te veel 9lak krijgt en geen kali, ook maar niet. En zoo aijn er nog meer gewassen. Eigenlijk zou ik zeggen kali is bij eik gewas noodig, vooral voor elk veevoedergewas." Dat was de raad van »den ouwen," die, dat moet ge» zegd worden als practische boer bij elk hoog aangeschreven staat. S. S. te W. -Slechts twee." -Wat een buiteukansje dan I" -Hoe bent ge dil te weten gekomen vroeg mejuffrouw Savinet, nog geheel onder den indruk van deze buitengewone, geheel onverwachte geiukstijding. -Ik heb bet in een dagblad gelezen, dat ik op mijn tafel vond." -Dat was dan zeker de oorzaak van uw reis naar Parijs!" -Natuurlijk." )t -■ Heb ooit zoo'n 8Gl»alk gezien, zei mijnheer Bartin, -ik ontmoette hem des avonds op het station en hy verzekerde mij dat hij naar Laigle ging -Maar ik moest toch voorzichtig zijn, daar ik niet met zeker heid of mijn nommer het ware was, immers de courant kon zich vergist hebben, daarom mocht ik natuur lijk met zeggen, zonder uitzondering aari wien ook." -Enfin thans hebt gij de volkomen zeker heid dat dit bedrag u toebehoort; en dat is het voornaamste." Nadat men nog iu de volle vervoering was over dit zoo ongeloofehjk vreemd geval en er nog druk over redekavelde, verzocht de notaris een weinig stilte en las het contract voor. Nadat het voorgelezen was. noodigdc bij de betrokken en ter onder teek ening van het contract uit, en de vrienden en kennissen koerden huiswaarts. Nog geen uur daarna of geheel Nonant wist het heuglijk nieuws. X. Drie weken later had de voltrekking van het huwelijk plaats tusschen Achille Bartin en Madeleine Savinet. Geheel de omtrek was naar Nonant getogen om het jeugdige bruidspaar te zien en het zijn opwachting te maken. Toen men zich op het stadhuis bevond en op het punt was de trouwacteto ondertee kenen, richtte zich de heer Bartin tot den burgemeester en zeide het was natuurlyk. slechts om ook van zich te doen hooren -Mijnheer de burgemeester mag ik u bij dezen eenige duizenden overhandigen om aau de armen uit te deelen, ter herinnering aan den blijden dag." Al de aanwezigen prezeu natuurlijk de mildheid van den schenker. MAAS fJAlXTIER OBAI. -WL-- J-1.1 Iil

Peel en Maas | 1906 | | pagina 1