Limburgsch Nieuws. Bevolking van Venray Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. bracht er een 't midden, dan moeten ze van allés maar monsters opsturen. Peru-Guano moet-n we hebben, want we kunnen niet zonder en dan betaal ik liever een beetje meer, als het maar goed spul is." "Dat vond ik ook.''En zoo gaat het gesprek nog een tijd voort, maar wij gaan naar huis. W.ij vinden ook dat de klagers ge lijk hadden. Overzicht omtrent den loop der over het jaar 1905, Kr werden voltrokken 47 huwelijken, waarvan lusxeheti jongmaus en jongedocliters 41 weduwnaar- en jongedocMe»s 2 weduwnaars eu weduwen 4 Het aantal geborenen 122, waarvan 09 mannelijke!) cn 93 viouwelijken. Hel aantal overloJeuen bedroeg 106. 56 mannelijke)) en 50 vrouwelijk en. Levenloos weiden aangegeven 5 tuantie- iyken en 2 vrouwelijke». Het aantal ingekomen personen bedroeg 165 mannelijke» en 129 vrouwelijken. Het aantal vertrukkeu personen bedroeg 145 mannelijkeo e» 136 vrouwelijker). l)e totale bevolking der gemeente op 31 December 1905 bedroeg alzoo 3222 mannelijke». 3275 viouwelyken. Te samen 6497 zielen, tegen 6398 zielen op 31 December 1904. De gemeente is aboo vermeerderd in bet afgeloopen jaar met 99 zielen. VENRAY den 20 Januari 1906. l'oMlkiMiloor t enrny. Gedurende bet jaar 1905, weiden don- postkantoor Venray ontvangen en besteld: 72608 brieven. 62800 briefkaarten. 268147 gedrukte stukken, 1695 monsters van koopwaren. 9218 dienstbrieven. Het liefdadig!» ids soirée, Zondag door de Vincentius-vereeniging ten bate der armen gegeven, mag zeer goed ge slaagd lieeten. Wij kunnen mededeel*»|\-t Mat d« politie 4e 4*fiVj daders sriftpiw. doei, om een flinke bate Ie bezorgen aan de kas der Vereeniging van Vineenlius, len voile bereik), is. De bruto opbrengst bedroeg ruim f 300.— Voorwaar, een liink succes, voor alle medewerkers, en voor de armen niet minder want in handen der Vincentius- Vereeniging, kan met dit bedrag aanmer kelijk veel goeds verricht worden, geheime ellende gelenigd, verborgen tranen ge droogd en hoognondige hulp gebracht worden. Daarom alle eer aan de ontwerpers van het concert, dat zoo glansrijk geslaagd is, hulde aan de executanten, die zoo goed hun best deden, en dank aan het talrijke publiek d it de ruime muziekzaal meer dan vulde. Op klokslag 6 uur werd het Concert geopend door onze fanfare -Euterpe" met de Ouverture de Coueuu's, welke onbe rispelijk geblazen werd. Toet) kwam ons wakker zangerskoor -St. Cecilia", de vereeniging die het initiatief nam van het geheel, op het podium. Daarna speelde onze fanfare »St.Cecilia" de scboone fantaisie lyrique Isidora welke zeer goed uitgevoerd werd. Het vierde was de dramatische scène, «Het huisgezin van den arme" door den heer J. Verheugen Sr. hetwelk ten dui delijkste aanwees, hoe er in sommige huisgezinnen honger en ellende geleden wordt. Door een driewerf applaus werd dit schoone stuk begroet. Daarom hulde aan den heer J. Verheu gen Sr. Ook 't zoo gunstig bekende zangerskool van Merselo gaf door de accurate uitvoe ring van hare stukken te kennen, dal het nog steeds meer vooruit gaat op de baan der kunst. Eu nu komen we op een gevaarlijk terrein. Hoe gaarne ook durven wij de uitge voerde stukken van de dames en heeren dilletanten niet in het byzonder te be spreken, uit vrees van misschien wat vee! te kort to schieten in lof. Wel mogen wy vermelden, dat een uitbundig succes behaald is dpor de dames en heeren dilletanten, die het publiek op vele mooie nummers vergasten, zoo lief, zoo kunstvol, dat ze vrij den toets van bevoegde critici konden doorstaan. Een telkens herhaald, oorverdoovend applaudissement was dan ook een welver diende hulde. Het uitgebreidde programma werd be sloten met de mooie Valse de Concert Sa"cia Lucia door de fanfare St. Cecilia die hiermede de kin n zette op bet. zoo welgeslaagde concert. Men ziet dus, bet concert heeft in alle opzichten goed voldaan de armen zijn gebaat en het publiek beeft al weldoende genoten, met andere woorden -deze perzik smaakt naar meer". -M«'t bet oog op het groot succes du: ven wij veitrouwcn, dat een volgend jaar aan dezen wenscb zal voldaan wor den. Zondag had alhier in de dorpsschool eene vergadering pDa's van den R. K O. B. Om 4 uur werd door den voorzitter de vergadering met den christelijke» groet geopend. Tot candidate»» voor leden v ui Hoofdbestuur werden gekozen de heeren G. v. il Berg, li. d. s. te Bergen, Oombach, h, d s. te Gulpen, altredende leden, ,1. Mois, li. d. s. te Oud Vroon hoven en L. Mols onderwijzer te Maas lucht. Over bet bondsorgaan liepen de meeaingeu uiteen. 7 leden waren voor een eigen orgaan, 6 voor reorganisatie van de Kath. school met toezending van een blad aan elk lid, terwijl 2 leden bij het. oude wensebten te blijven, behoudens reorganisatie. Het voorstel Maastricht (stemmen door middel van kaarten) werd met algemeeue stemmen aangenomen. Nadat nog eenigeu tijd over eene R. K. Volksbibliotheek gesproken was. waaraan de Zeereerw, Heer Pastoor, mede tegen woordig, deelnam, sloot de Voorzitter om half zes do vergadering met den christe lijke!) groet. De Maandag alhier gehouden >ee- maikt kenmerkte zich door een huiten- gewoon druk bezoek van belangstellenden. Er was veel vee aangevoerd en vele kooplieden ter markt ainwezig. De handel was levendig en er werden zoer hooge prijzen betaald. De aanvoer van biggen was tamelijk, de prijzen waren hoog, men betaalde van 8 tot 11 gld. por stuk. Alles te zamen genomen, had de markt een bijzonder druk verloop, en zoowel in de cafe's als op Je markten werd heel wat verhandeld. Maandagavond, zijn wederom bij een paar inwoners alhier, eenige ruiten verbrijzeld. Daar dit in den Kaatsten tijd nog al eer-s voorkomt, ware bet te wenschen. In iiet lokaal van den lieer P. Lturensse vergaderde Dinsdagavond -de Hanze" afd. Venray. Nadat de vergadering door den Voor zitter geopend was, word liet eerst de curcus in het boekhouden besproken. Door het bes'uur was een en ander met den heer Peeters uit Roermoud reeds ge regeld en bepaald dat de curcus a. s. Maandag des avonds 5 uur zal beginnen. Van Venray hebben zich reeds 31 deel nemers aangemeld, doch men verwacht dat van de omliggende dorpen, nog een aantal deelnemers zullen bijkomen. Dit groot aantal deelnemers is een be wijs, dat men 't groote nut van zoo'n curcus hier ten volle beseft. Daarna werd door den Secretaris rekening en verantwoording gedaan over liet jaar 1905. De ontvangsten bedroegen f 42.67 uitgaven f 38,54. een batig saldo dus van f 4,13. Het aantal leden was met 11 vermeer derd. Herbenoemd werden lot leden van het perscoraitó de heeren W. v. d. Munckhof en W. Laurensse. De WelEerw. heer Kapelaan Smoets, wenschte den leden een zalig Nieuwjaar wees op den vooruitgang die de vereeni ging in den loop van het jaar 1905 had gedaan waarvoor Z. E. dank bracht aan bet Bestuur. Spreker hoopte, dat de afd, Venray steeds in groei en bloei zou toene men De Voorzitter de heer Fonck, dankte den WelEerw. beer Smeets, voor zijn ijver en toewijding voor de -Hanze". Daarna werd de vergadering met den groet G. z. J Ch. gesloten. Naar wij vernemeu zal alhier binnenkort in 't dorp eene vergadering belegd worden, om tot de oprichting van een coöperatieve eierverzending te gera ken. Daar het houden van kippen, ook bij onze burgerij steeds toeneemt, (zou dit plan alle kans van slagen hebben. Dezer dagen werd alhier eene in stelling in het leven geroepen, die als noodzakelijk onderdeel van den R. K. Volksbond aan eene werkelijke behoefte voldoet, en geroepen is om, voor arbeiders en arbeidgevers tevens, groot nut te stichten namelijk eene Arbeidsbeurs, zich ten doel stellend de arbeidsbeurs be hulpzaam te zijn in het zoeken van goed werk, en de hazen in liet zoeken van goede arbeiders. Een informatie bureau voor alle soort van diensten, zoo buiten als binnenlands, wordt aan die arbeidsbeurs toegevoegd. Als Bestuurleden hebben zich welwil lend beschikbaar gesteld de heeren Jos. Aertf-, fabrikant. Voorzitter, Dr. Janssen, plaatsverv. Voorzitter, Smits, Stationchef, Verkley, directeur der entrale centrifuge, Michels, lid van den Gemeenteraad, leden en P. Schols, Secretaris. De WelEerw. Heer Pastoor belast zich met het ambt van Geestelijk Adviseur. Aanstaanden Zondag zal, ton 6 ure 's avonds, in de Hnrmoniezaal, de werking der Arbeidsbeurs kort en bevattelijk wor den uitgelegd. Niet alleen de leden van den R. K. Volksbond, maar allen zoowel arbeidgevers als arbeiders, die bij eene praktische regeling van den arbeid in hot voorkomen van werkeloos!), til belang hebben, worden Ier vergadering uilgeiloodigd. LEUNEN. Dinsdagavond hield on ze handboogschutter^ -St. Joris" alhier liair feestavond. De opkomst was niet zoo tdrijk dan andere jaren, De avond word zeer genoeglijk doorgebracht. Werd vOor eenigen tijd door onze landbouwers besloten een Coöperatieven Windgi-aaninoieti op to richten, in een Woensdagavond gehouden vergadering is besloten hiervan voorloopig nf te zien. Met den molenaar K. is eene schik king getroffen, dat Jeze voortaan zal malen tegen een loon {van 15 cents per mud, zoo hy echter stoom moet gedruiken bedraagt dit 20 cents. HORST. Met ingang van 16 Februari a. s. is tot Directeur van liet Postkantoor te Gennep benoemd den WelEd. Heer C. Wellinck, thans in gelijke betrekking alhier. Bij de Donderdag gehouden aanbe steding voor bot bouwen van een school met bijgebouwen voor Ie Rerw. Zusters alhier, werd ingeschreven als volgt Van Gerven, Blerik, f 18.476. Amhrosius, Vettiay 17,642. Keyz-is. Horst 17,080. Spreeuwen berg, Venlo 16,880. Aerhout, Venlo 16,695. Van der Puiten, Helmond 16,487. Ilaegens, Horst 10,240. StokxBcrben. Venln 15,700. BERGEN. In de» loop van het vorig jaar werden in deze gemeente geboren 105 mam. en 66 vrouw, zijnde dus 39 jongens n dan meisjes, iets wat niet dikwijls voorki ait, t mers in de» regel worden er n»"ei; me s dan jongens ge baren. De totale bevolking nam toe met 138. en is nu g -tegen tot ruim 5600. GENNEP. Verschillende bouwlanden zijn alhier onder water geloopen, hetgeen vele landbou veis een geduchte schade veroorzaak!. De mest alsmede de pas uitkomende rogge worden door de golven weggespoeld. Vooral' den z. g. -Henakker" moet het bezuren, HELDEN. Als men ziet, hoeveel rogge mais en an.hoe vruchten hier in deze gemeente woiden aangevoerd uit Roermond en Venlo per kar en door het kanaal, dan kan men zich cenigzins oen denkbeeld vor men, wat hier enorme sommen, door onze landbouwers worden besteed. Het geeft er echter dadelijk een goed oog, als men weet, dat in do gemeente Helden, jaarlijks voor ruim f 260,000, boter wordt afgeleverd, wel een bewijs, dat op dit gebied, bier nog al wat gedann en geproduceerd wordt. VENLO Door den Landbouwbond werd in eene dezer dagen gehouden verga dering het loffelijk besluit genomen, om bij begrafenissen hoegenaamd geen drank meer te geven. Zooals bekend is, wordt bij dergelijke gelegenheden helaas door velen nog niet met die treurige gewoonte gebro ken, doch wensclielijk is 't dat een dergelijk voorbeeld gesteund en nagevolgd wordt. ROERMOND, Vrjjdag werd hieronder voorzitterschap van den heer H. J. Lovink directeur generaal van landbouw, een conferentie gehouden met de practiseeiende veeartsen in Limburg, ter bespreking van de tuberculose wet. Tegenwoordig waren daarbij hel lid der Tweede Kamer Beckers, de leden der Prov. Staten in Limburg Merckelbach en Truyen en Dr. Poels, directeur van de Rijks seruminrichting te Rotterdam. In de vergadering werden ter sprake gebracht de voorschriften, wijzigingen en aanvullingen, die in de tuberculose wet wensclielijk zouden 2'yn, Voorts werd opgemerkt, dat bet de regeering was opgevallen, dut uit Limburg zoo weinig aanvragen inkwamen om vee door bet rijk te zien overgenomen. Ook werd besproken, hoedanig te handelen tegenover de beschermende bepaling in België ten opzichte van Hollandse!) melk vee. S1TTARD. Op den len Limburgschen Drankbestrijdersdag alhier te houden op Vrijdag 2 Februari a, s. zullen als sprekers optreden do Weloerw. Zeergel. lieer Dr. Ariëns uit Steonderon, Woleerw. Abbé Lemmens uit Luik, en de Weleerw, Pater Sulpicius v. d, Bosch, O. F. M. uit Weert. Zijne T). ff. Mgr. den Bisschop van Roermond zal de vergadering met zijne iiooge tegenwoordigheid vereeren. KERKRADE. A. s: Zondag 21 Jan. zal mgr. Jos, Dentz, deken-pastoor to Kerk rade 50 jaar priester zijn. Dien dag zal Z.H.oerw do H Mis opdragen in liet eigen Rolduc. waar eens zijn II. Priester wijding plaats vond'en waar deken Deutz 27 lange jaren een voorbeeldig professor was. CUYK. Op de markt van Dinsdag waren aangevoerd 170 s'uks hoornvee en 102 biggen. De pryzen van hel vette vee waren 33 ad 36 cents por half KG. die van het mager vee 60 ad 120 gld, die van het dragend vee 170 tot 2o0 gld. terwijl de biggen even duur tegen 8 ad 12 gld. verkocht werden. Niettegenstaande het Imoge water, dat *ele verkeerswegen overstroomt, waren er veel kooplieden ter markt gekomen. De handel was zeer vlug, de markt had een levendig verloop. Een tweetal arbeiders van de steen fabriek van den heer A. Coolen te Ot- tsrsutn zijn 'dezer dagen aan een gioot gevaar ontsnap!. Nadat zij aan den loswal te St. Agatha een schip steenen hadden gelest, en huiswaarts wilde keei en bemerkte zy. dat hun vaartuig lek was geraakt en begon Ie zinken. Na eeniget) tijd vruchteloos roepen weiden zij door de bewoners van het tegenover liggende Middeluarsche veerhuis opgomoiki on uit hun gevaarlijke toestand gored. D or ile alhier bestaande afdeeling van den N. Br. Chr. Boerenbond zal ei-rstdaags behandeld worden een voorstel van liet bestuur oin te Cuijk eene berg plaats op le licit! eu tot lijdelijke op berging van de door genoemde vereeniging aan te konpen benoodigdheden voor land bouw en veeteelt. Daar bedoelde artikelen ook reeds nu voor de landbouwers uit Cuijk, Beers, Gassel en Linden gezamelijk worden aangekocht, doch dikwijls niet voldoende in voorraad zijn. om aan de aanvragen te voldoen, zou de inrichting eener opslagplaats voor de landbouwers van het land van Cuijk van groot nut zijn. NEERKANT. De handboogschutterij De kloeke strijders" heeft op de vergade ring van 7 Januari besloten een groot internationaal-concours te geven op Zondag I Juli 1906. HELMOND" Dn stoomtram' Eindhoven Helmond vervoerde Zondag, den eersten Zondag na hare opening het niet onbe langrijke getal van luim twee duizend reizigers, wel pen bewijs dal an deze goedkoope reisgelegenheid tusschen boven genoemde plaatsen geprofHeeid wordt. WOENSEL. Op 't oogenhlik zijn in den raad drie plaatsen opengevallen door overlijden, 't Is hior onder de leden te doen, want een hunner is weer ernstig ziek. Dal ze een beetje bang beginnen te worden, laat zich goed hegrijpen. Drie van de dertien binnen enkele maanden, 't is hier nog nooit gebeurd. Ilijlittvoorjaarkeiirlng «mi hengsfen. De minister van waterstaat en van land bouw hebben goedgevonden le bepalen dat de gewone rijksvoorjaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1906 ge houden zullen worden voor Noord-Brabant op 23 Febr., te 'sHertogenbosch op 24 Febr. te Zevenber gen. voor Limburg op 8 Febr. voorm. te MAASTRICHT nam. te ROERMOND. Mormonen le Aijiiicgen. Voor eenigen tijd werd melding ge maakt dat er van de bier verblijvende Mormonen eene doopplechtigheid heeft plaats gehad. Thans kunnen wij melden, dat by die gelegenheid een jongetje van 8 jaren door deze -plechtigheid" zoo ziek is geworden, dat het zijn leven van den dood heeft opgehaald. -Zou het niet mogelijk zijn, dat de overheid aan deze dingen een einde maak te Onze zegsman kan aan dit bericht nog toevoegen, dat geregeld een ijverig propa gandist met z. g. tractaatjes de buurt onveilig maakt, niet alleen om ze te verspreiden, doch ook om ze door huiten- gewone welbespraaktheid in te leiden bij bet publiek. Lcnfe I11 't Z. O. der provincie Groningen is de kievit reeds gezien. Een voorbode der lento De moord le Merkel. Men schrijft aan do -Maasbode". Zooals velen zich nog herinneren werd voor ongoveer 7 jaar de rentenier Ripping te Berkel vermoord. Thans zou bij oen familie aldaar van een bloedverwant uit Amerika een brief zyn ontvangen waarin bij 0. a. meedeelde, dat hij in Amerika in kennis gekomen is met een persoon, die hot gouden horloge van den vermoor den Ripping droog. De naam van den vermoorde stond er voluit in gegraveerd. Daar de schrijver den hewusten persooi» niet bij namo kende, ton bij ook zijn portret gestuurd hebben, waaruit zou gebleken zijn, dat deze persoon te Berkel en ook met de levensomstandigheden van wijlen Ripping zoer goed hekend was. In tie trouwzaal. Uit Dnetinchem schrijft men aan de N. A. Ct, Na voorlezing der huwelijksacte vraagt de ambtenaar van den bnrg, stand aan den bruidegom, of hy do in de zaal aan wezige bruid tot zijne wettige echtgenoot» wil aannemen, welke vraag door Item met volmondig -ja'' wordt beantwoord. Daarna licht hij eene zelfde vraag tot de bruid ten aanzien van den bruidegom, welke eerst met een zucht antwoordt -in Godsnaam, ja". De bruidegom was hier over een weinig ontsticht, zoodat hij, al vorens den amblonaar het formulier der huwelijksvoltrekking uitspreekt zijne bruid alles behalve vriendelijk toevoegt -Ge behoeft het Godd in Godsnaam niet te doen, ge trouwt mil. ginnen duuvel." De bruid geeft hem oniniddeljjk de hand tot teeken der verzoening, zij had liet niet kwaad gemeend en het huwelijk werd zonder verdere stoornissen voltrokken. Verschillende Doften. In zeker grensstadje woonden eenige gezinnen wier familienaam -Pot" was. De hoofden der gezinnen oefenden verschillende bed ry ven uit Zoo was er een kantoorbe diende, een ander herbergier, een 3e zeeman een 4e kruidenier, een 5e deed in ijzerwa ren, torwyl no. 6 meststoffen verkocht. Om ze nu gemakkelijk te onderscheiden, noemde liet volk den kantoorbediende inktpot den herbergier bierpat don zeeman Waterpot den kruidenier koffhpot den hand-laar in ij zei waren yzerenpot en 110 6 de koopman in meststoffen men mag het raden De nieuwe Preghlenl van Prank rij li. Bij de Woensdag gehouden verkiezing van den President der Fransche republiek werd met 449 stemmen gekozen de heer Falliéres, president van den Senaat. Op den heer Douraer werden 371 stem men uitgebracht. Ouderdom van eieren. De -Deutsche Wochztg." deelt een een voudig middel mee, om den ouderdom van eieren te bepalen, heiustende op het feit, dat bij bet ouder worden van eieren de luchtbel binnen den dop grooter wordt. Wanneer men nu zooveel zout in een hak met water doet als er in oplossen wil, krijgt men een vloeistof, waarin een keischvei sch ei zinkt en volgens zijn lengteas waterpas op den bodem komt te liggen Bij een ei van 3 tot 5 dagen ziet me liet siompe einde reeds wat rijzen, zoodat dn lengteas een boek van 20 graden mol. den bodem vormt. Bij een ei van 8 dagen vergroot de boek zich lot 46 graden, hij een ei van 14 dagen tot 60 bij een ei van 3 weken tot ongeveer 75 graden. Een ei van een maand oud drijft loodrecht op zijn spitse uiteinde. Hij had er genoeg «nu. De beroemde Pater Jezuïet Roh zou eens te Deutz op het, spoor gaan. In de wacht kamer van het station vond hij eenige officieren, die ook mot den trein mede moesten. Een hunner had nauwelijks den pater bemerkt, of. zijn fatsoen als officier vergetorid, meende hij den pater eens voor den zot te houden. Hij trad op hem toe en zeido -Meluw verfof, zijt gij een Jezuïet V' -Om u te dienen," antwoordde pater Rob. -Ha daar bet» ik blij om het is immers bekend, dat de Jezuïeten alles weten en zoo zou ik U Eerw. daarom een vraag willen stellen." -Laat eens hooren, hetgean u bekend noemt, is mij wel niet bekend, maar uwe vraag wil ik wel beantwoorden," -Ja, ziet u, mijn snorrebaard is reeds heelemaal grijs en m'yn hoofdhaar nog gitzwart. Hoe komt dat toch Zonder zich lang to bedenken, ant woordde de pater -Dat komt, omdat ge uw mond veel meer gebruikt dan uw hoofd." Het officiertje had er genoeg van en droop af naar zijne gezellen, die hem later nog dikwijls vroegen, welke vraag hij wel zou stollen, als hij den pater Jezuïet weer eens zou ontmoeten. Men schrijft uit Winterswyk Het jaar 1905 is een bij uiistok gunstig jaar geweest voor de landbouwers alhier. De uitstekend< werkende stoomzuivelfabriek heelt een heel kapitaal uitbetaald, in de laatste maanden van dit jaar steeg de uitbetaalprijs per Liter tot 5 cent (met onderraeik terug). Meer dan 8,000,000 L. is verwerkt. De onderraeik wordt hoofd»

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2