Windmotoren. f ZATERDAG 22 JANUARI 1906. ZEVEin en twintigste jaargang No. 3 Uitgever W. A. Van den M uxckiiok, Venray. Feuilleton. Xjaiidbcm v. Iets over vlinderbloemigen. Na de Vergadering. V/ mi mï Abonnementsprijs per kwartaal Prijs der Advertentiën (Slot) Dikwijls beeft men in het buiten land ook de windmotoren op houten torens geplaatst, doch al verdient dit in bijzondere gevallen soms aan beveling, over het algemeen heelt een soliede ijzeren toren de voor keur. In ieder geval doet men het best en ook wal betreft de hoogte van den loren, een deskundige te raad plegen, daar deze laatste bijna uit sluitend door de locale omstandig heden wordt bepaald, als omlig gende gebouwenbosschen etc, I11 het buitenland gebruikt men windmotoren voor alle doeleinden, o. a, voor het duiven van land- bouwwerktuigen, als dorschmachines kafmolens, 'hakselmachines, karn molens etc. voor besproeiing van parken, tuinen en landerijen, het leveren van water in particuliere en openbare gebouwen, voor het vee in de weide, voor koren en andere malerijen, voor het drijven van ventilatoren, en exhausters op fa brieken en werkplaatsen, voor de voorziening van drinkwater in kleine steden en dorpen, voor de bemaling fvan ijsbanen, en in den allerlaat sten tijd voor electrische verlichting van fabrieken, kerken, weeshuizen villa's enz. In ons land mot zijne talrijke kleine polders en laag gelegen lan derijen zal de windmotor we! zijn hoofdrol blijven spelen op het ge bied van polderbemaling, maar ook in de hooger gelegen provinciën kan de windmotor als drijfkracht goede diensten bewijzen. Juist Holland met zijn belang rijk kleinbedrijf biedt voor den windmotor oen ruim veld. Voordeeligèr drijfkrachten kan men zich moeielijk donken. Bediening en toezicht zijn nage noeg overbodig, de onderhouds kosten bepalen zich slechts tot den prijs van de olie. Hot in en buiten bedrijf stellen is tot het allereenvoudigste terug gebracht en kan zonder gevaar door oen jongen verricht worden. Aldus resumeerende kom ik tot do vraag «welke eigenschappen moet nu een goede windmotor be zitten In de eerste plaats een groote stabiliteit d. w. z. hij moot van goed materiaal zoodanig gebouwd zijn, dat hij volkomen bestand is tegen stormschade, eenvoud van constructie, zoo weinig mogelijk draaipunten en wrijvende deelen, waardoor minder slijtage en minder reparatie, het vermogen moet be rekend zijn naar de gegevens van het Koninklijk Moterologisch Insti tuut te de Bilt, lichten gang, ter wijl de conische raderen bij voor keur van gegoten staal vervaardigd moeten zijn. aangezien dit in het gebruik harder wordt en in ver houding steeds minder zal slijten. Met het bovenstaande heb ik ge tracht in enkele hoofdlijnen de moderne windturbine te beschrijven Mijn doel was de aandacht te aandacht te vestigen op een werk tuig dat in enkele deelen van ons land, nog slechts weinig, in andere deelen van ons land, nog hoege naamd niet bekend is, en dat voor velen misschien van groot belang kan zijn. Indien mij dit gelukt mag ik mijn taak als volbracht beschouwen Gaarne verklaar ik mij bereid aan belangstellenden, welke meer van nabij kennis wenschen te maken met de constructie der moderne wind turbine, alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. J. B. v. Blanken, Werktuigkun- n wist me,, dat de digo, Nieuwe Binnenweg 386, Rot terdam. Reeds lang vlinderbloemige ge wasset ten op zichte der bemesting andue cischen stelden dan de overige cuituurge- wa8sen. De bouwgrond kwam bij ver bouw \an klaver-wikken of andere legumtnosen in gunstiger conditie. Lang heeft men naar een verklaring gezocht, totdat het Hellriegel in 1886 gelukte hol raadsel, door zoo- velen reeds beproefd, op t - lossen. Uit tal van proeven bleek het. dat de vlinderbloemigen met behulp van bacteriën, voorkomende in knol vormige verdikkingen aan den wortel de vrije stikstof der lucht konden opnemen. Nu zijn die wortelknolletjes bij alle vlinderbloemige planten niet even groot. Zoo vindt men ze bij serradella ter grootte van een rogge- korrel, terwijl ze bij lupinen soms een grootte bereiken van kleine aardappelknolen; de werking blijft echter gelijk. Zoolang de knolletjes ontbreken, zijn in den grond geen wortelbacte riën aanwezig. Is dit bet geval, dan is het zaak den grond te hulp te komen. Het eenvoudigste en zeer aan te raden is, grond van een akker, waar op een goed vlinderbloemig gewas gekweekt is te nemen en hiervan iets over het bacterievrije veld te strooien. Dit noemt men eDten. Bij gemis aan die wortelknolletjes gedragen de leguminosen zich als alle andere planten; ze hebben voor voe ding de salpeter stikstof noodig. De ontdekking van Hellriegel was voor den landbouw van groot ge wicht, daar de onkosten voor een salpeterzuur bemesting in vele ge- .allen geheel of gedeeltelijk konden bespaard worden. om zooveel mogelijk nut van deze)raken de tongen eerst goed les. ontdekking te trekken moest men ntVg I Man praat over het vee. over defi nagaan welke' leguminosen in staat den oogst, over den marktprijs, waien de grootste hoeveelheid stik stof te verzamelen. En zoo moeten we in do eerste plaats de lupine noemen, die het op» nemen der vrije stikstof in hooge mate bezit, vandaar dat deze plant voor- groenbemesting in 't algemeen genomen wordt zoo de groenbemes» tings planthoofdvrucht is. Klavers en wikken ziju in opname voor stikstof iets zwakker dan de lupine en het minst geschikt voor stikstofvastleggiog is wel de paarde» boon en de bruine boon. Bij verbouwing van dit gewas kan een opzettelijke stikstofbemesting dan ook niet achter wogo blijven. Dit blijkt zeer duidelijk uit een proef genomen door den Heer Hankon directeur van de Wilhelminapokier. op dit proefveld bruine booneu werd gegeven. Perceel I 500 K.G. super per H.A. Opbrengst 3465 KG. Perceel II 250 K.G. chili per H.A. Opbrengst 44 12i/2 K.G, Perceel III (500 K.G.super) per HA. (250 K.G. chili) Opbrengst 4362I/VKW. Perceel IIIÏ onbemest. Opbrengst 3762i/2 K,G. Het H.L. gewicht der boonen be» droeg 84 K,G. en werden verkocht voor f 10 de H.L. Een kleine bere» kening leert ons, dat perceel II een voordeelige opbrengst gaf. W. De vergadering was afgeloopen. De opkomst was erg druk geweest, Er was heel wat veevoeder gekocht en vele baaltjes mest waren besteld, maar, al had de voorzitter den hamei- neergelegd, de boeren gingen nog niet naar huis. Er waren nog heel wat landbou wers, die bleven napraten. Eu dan bestuur gedaan over alles, wat met Je boerderij in betrekking slaat. Doch, ditmaal was er nog eon ander onderwerp, dat de gesprek ken nog waf levendiger maakte dan ge woon lijk, Er waren leden, die geklaagd hadden. En dit gebeurde niet gauw, daf men in de vergadering iets durfde afkeuren, wat liet had. liet beleid van het bestuur werd gewoonlijk algonieen goedgokeurd. Doch ditmaal was het er fcoch van gekomen. En het mooiste was, dat bet. Bestuur had moeten toegeven, flat Peer, Kees cn Ario gelijk had den. Peer, Kees en Ario waren de drie klagers. Peer had het woord ge daan en de anuere» hadden hem ge steund. En wat was nu de reden dier klacht Dat zuilen we het best ver nemen, als we eens luisteren naar wal aan die tafel daar in den hoek geéptOAcii wordt. «Peer heeft gelijk. Als we Peru-Guano bestellen moeten we ook Peru-Guano hebben en geen ander spul. En daar moet het Bestuur voor zorgen. Daar is het Bestuur voor. En ze zeggen wel, dat ze niet alles kunnen lalen onderzoeken, maar dat diende toch, En de Peru-Guano in de eerste plaats. Want, dat is mee van het duurste. En Arie had ook gelijk toen hij zei dat hij niet tevreden was, als hij wat geld terugkreeg van de boete, die de leverancier betaald had vocfr te weinig slrikstol en phosphorzuur, maar dat hij dern boel terugstuurde, als het niet volgens de bestelling was." »Dat zal anders moeilijk gaan,'1 PEEL voor Vknray 50 c. franco per post65 c. voor het buitenland hij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. AlNTltM MAAS van 1 4 regels 20 c. elke regel moer 5 c' letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. 10 «Eertijds huwden do koningen herde rinnetjes, dat whs zeer democratisch on thans nn do democratie in vollen wasdom is, nu oogen wij op half gorenuïeerde gravinnen en Vergelijken, die, hopende alzoo hun wapenschild «enigszins te ver gulden zicli gemakkelijk lalen vangen. En zie jo, dat kan ik niet volon, dat mag ik niet dulden, het is oen verkrach ting der rechten van de overoude begin selen «Goed zoo flink gosproken «In den goeden ouden t.ijd, toon do koningen herderinnetjes trouwden," hernam Aehillo, «vroogon zij zich af «Wat is mijn beminde V' en zij handelden naar gelang het antwoord. Tegenwoordig echter luidt de vraag geheel anders, in plaats van «Wat is mijn beminde V' vraagt men, «hoeveel is zij waard hoeveel duizenden brengt zij mede of wat staat haar nog te wachten en het antwoord omtrent deze vragen be slist. -Volstrekt niet genegen zijnde te offeren aan de thans vereerd wordende afgoden, heb ik de voetstappen onzer voorvaderen gedrukt en heb geen bruidschat maar een hart gezocht, geen liandelsvonnoote, maar een goed, beminnelijk wezen, dat met Iinar glimlach mijn huiselijk geluk ver hangt, eene huisvrouw en huismoeder in den waren zin des woords Een donderend bravo, weei klonk dooi de zaal, de jongelieden verdrongen zich om hun vriend Achille, om hem hun hesto wenschen aan t.e bieden en luidde hoera's en bravo's lieten zich nog ver scheidene malen hooren. VII. Den volgenden avond, de klok op den toron sloeg juist het middernachtelijk uur trad Martial Savinet den molen binnen. Al de howonors hadden zich sinds lang tor rusto bogoven. Zoo stil mogelijk begaf hij zich naai zijn knntoortjo en znt.t.e zich op een stoel neder, in de laatste acht en veertig uren had lig bijna niet de minste rust geno- ton. Nauwelijks was hij ontwaakt of Constan ce kwam hij hem, -Ik wist niet dat je al terug waait", zei zij verwonderd. «Ik ben van nacht zoo stil mogelijk binnengekomen." «En hoe is je reis afgeloopen?" «Uitstekend." «Alles is dus naar wensch gegaan «Volgens verlangen." «Nu veronderstel ikj toch, dat je ons zult vertellen, wat je daar ginds zijt gaan doen V' -Daar hoef je niet aan te twijfelen. Maar a propos, wij krijgen vandaag den heer Bastin te dineeren." J «Vandaag «Waarom zet je zoo'n vreemd gezicht op 'f Moeten wij dan niet eens praten ovei zaken, en den datum van liet huwelijk bepalen Komt Achille ook mede V' 'Natuurlijk, want hij is toch de hoofd persoon. Toen ik eergisteren naar den trein ging ontmoette ik zijn vader. Wij hebben een paar woorden gewisseld hij beeft :nij de verklaring van zijn zoon medegedeeld, en benevens do zijne, daar hij volkomen zijn toestemming geeft. Ik heb liern dan ook heden uitgenoodigd om te komen dineeren en ik heb hem natuurlijk verzocht zijn zoon mede te brengen." Mejuffrouw Savinet ging aanstonds Ma- doleine het nieuws modedeelen en moeder en dochter zeiten zich oogenblikkelijk aan het weik om de toebei eidselen to maken voor het feestmaal. Slechts eenigp uren restten haar om hot noodige in gereedheid te brengen midde lerwijl begaf zich Martial nan zijn gewone bezigheden. Nauwelyks had het dorpsklokje den Angelus geklept of de heer Bastin en zijn zoon kwamen op den molen. Alles was in orde om hen te ontvangen, Madeleine had den tijd nog gevonden haar toilet wat te arrangeeren en verhoogde nog meer haar aanvalligheid toen de oude heer Bastin haar zag, kon hy dan ook zo ui te /.eirgen «lot er allerliefst niet nalaten tot zy.i «waarlijk, uw tm-i-je ui' M ir ial Sivinel ging zijn gisten lege moet en oitvii.g hen niet de tnees'e voorkomendheid en "iiJnhbelzinniglieid. -Mejuffrouw Saviovt, Madeleine, zei de heer Bastin -Martial he. ft mij uitgenoo digd lieden hij u to komen dineeren en ik heb aanstonds deze uitnoodiging, die zee' vereerend voor mij was, aangenomen, op do eerste plaats zal mij dit het genoegen verschaffen een aangenaam uurtje door te brengen, ten tweede zal iiot mij in de gelegenheid stellen van meer nabij kennis te maken met het lieve meisje dat Achille mij tot dochter wil geven," Een zachte blos van genoegen kleurde Madeleine's wangen bij het hooren dezer woorden. «Uw bezoek is ons uiterst aangenaam,-' gaf de moeder der bruid ten antwoord -daar het ons de gelegenheid aanbiedt, een beslist antwoord te geven op het verzoek, dat Achille dezer dagen uit uw naam ons kwam doenals onze kinderen zich geroepen gevoelen zich met elkander door den band des huwelijks te veiecnigen dan is hot toch passend dat wij elkander daaromtrent eens onderhouden en ver staan." -Maar nu aan tafel1', riep do molenaar in goeden luim uit, «aan 't dessert zullen wij wel eens praten, ik heb verbazende» honger." De vyf personen waaruit het gezelschap bestond, zetten zich aan tafel en i!e maal- •yd begon. Het onderling gesprek was zeer levendig, de molenaar sprak over zyn mol n en de heei Bas'in had liet zeer diuk over zijn handelszaken zooals gewoonlijk het geval was, ais dat onderweg ter sprake kwam. Dj heer Oast:n eu Martial Savinet die inmiddels da beste vrienden waien go- worden, begaven zich na het middagmaal naar den tuin. De koopman, eindelijvan zijn han delszaken afstappende, bracht het gesprek op de groote vraag die heide families thans bezig hield. •Zog nu eens, wanneer zouden wij nu onze kinderen in het huwelyk latfen tre den?" vroeg hij. »My dunkt," zei de molenaar «hoe eerder hoe beier het was het beste deze maand nog, als u er geen bezwaar tegen hebt -Ik voor mij heb er niets tegen. Maar er moet natuurlijk eerst een coratract gemaakt worden," ?ei mijnheer Bastin, met een air alsof hij wilde zeggen hoor eens molenaartje, ik hob er belang hij, dus spijkers met koppen. Martial Savinet begreep den koopman zeer goed en antwoordde "Ja, ja, daar sta ik ook op en men weet niet wio hot eerste sterft en Jan vind ik 't maar liet best dat het zaakje geiegeld zy," Slot volgt.

Peel en Maas | 1906 | | pagina 1