Uit Rusland. Limburgsch Nieuws. Sprokkelingen Nieuws uit de Buurt. Ingezonden. op alcoholisch sjebied. Aan liet adres van IJmlnirg In -de Kruisbanier" leest men bet volgende: Als wij een blik terugslaan op het afgeloopen jaar, dan zieu wij over bet geheele land. Limburg misschien uitge zonderd. onze gelederen machtig versterkt, en onze organisatie buitengewoon verbeterd Ik herinner slechts aan de oprichting van den Mariabond in het aartsbisdom, van de propagandacommissie in het bisdom 's Borcb, aan de vlucht, die onze beweging genomen heeft in de bisdommen Haarlem en Breda En het nieuwe jaar biedt de schoonste vooruitzichten. In Haarlem is en wordt het zaad met kwistige band gestrooid, en bet valt op goede narde. Het zou ons sterk tegenvallen indien in dat Bisdom op het einde van het jaar 1906 niet tusschen de 30 en 40 afdeelingen van het Kruisverbond zouden zijn opgericht. In het aartsbisdom Utiecht zal de Maria bond dit joar toonen wat de vrouw ver mag. vooral als hare krachten georgani seerd zijn. Wat de bisdommen 's Bosch en Breda betreft, willen wij alleen dit zeggen: wordt daar gewerkt, gelijk in liet laa'ste jaar gewerkt is, dan zal heel Nederland moeten opzien naar bet -donkere Zuiden". Waar bet echter in het laatste jaar niet gegaan is. zooals het moest, dat is in Limburg lil Limburg zijn we o zoo weinig vooruitgegaan. Moge daarom dit jaar ver betering brengen. Wij doen een beroep, een krachtig beroep op de geestelijkheid, op de hoogere standen op Vincentianan en armenverzorgers, op georganiseerde arbeiders, op de vrouw, dat zij allen toch ontwaken en allen de wapenen aangorden togen den grooten vijand van het goode Roomsche Limburg, tegen het alcoholisme. Moge daar in bet jaar 1900 blijken, dat onwaar is. wat mij eens gezegd werd in Limburg zal de drankbestrijding nooit bloeien, want bet is al te veel versie», holiseerd. Komt Limburgers te wapen en getoond dat men u er. uwe provincie gelasterd heeft. Amicus. De gouverneur generaal van Lijfland heelt bepaald, dat, wanneer nogmaals een landgoed in de ascl. wordt gelegd, hij alle boerenhofsteden binnen een kring van 25 kilometer door do troepen in brand zal laten steken. De groote verandering in Finland, het herstel van het groot vorstendom, wordt lrngzaamaan doorgevoerd. Een paar weken geleden heeft de openlijke capitulatie plaats gevonden. De zeven gouvernomenten van het land, die gestaan hebben onder de volgelingen van de Plehwesche school, worden thans bestuurd door Finnen. Drie van hen zijn zelfs uit verbanning terug gekeerden. Doch allen waren vroeger reeds ambtenaren, die bij den overgang van het oude naar 't nieuwe régime, geen werktuigen wenschten te zijn in handen van de knevelaars. Eenige dagen geleden is de Landdagzitting geopend nadat er langen tijd geen sprake was van 'n Lnnddag namens den Czaar met een troonrede, zooals de gewoonte is in constitutioneele rijken. Thans zullen de recruten weer op komen om dienst te nemen in de Finsche regimenten, die bun eigen standaard kry- gen. VENRAY den 13 Januari 1906. Kijkspostspnarbank. Aan het postkantoor te Venray en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand December 11*05 ingelegd f 11761,66. terugbetaald f 10584,09. Wij vestigen de aandacht van onze Venraysche lezers op achterstaande advertentie van liet Liefdadigheids-Soirée op Zondag 14 Jan, a. s. in de Muziekzaal alhier. De vier gezelschappen, benevens de dames en heeren dilletanten, geven het puikje van hun repertoire ten beste, zooJat het publiek een avond van zeldzaam kunstgenot waant. Dientengevolge durven wij met giond vertrouwen, dat velen zich hierdoor aan gespoord zullen gevoelen, om een bezoek te brengen en eene flinke gevulde zaal de executantei niet alleen schadeloos stelt hunne moeite en zorgen, maar tevens het bewijs levert, dat in Venray voor dea arme liefde heerscht en respect voor de 8cboone vereeniging van den H. Vincen- tius. Naar men ons uieldt is te Vorden, als pastoor aldaar, overleden de Zeereerw. Pater Marianus J. Joosten, vroeger ge durende eenige jaren Prefect aan ons Gymnasium. De dood schijnt plotseling gekomen tn1 zijn over den mail, die waar hij optrad een breeden kring van vrienden en ver eerders om zich verzamelde. Zijn Z.Eerw. werd geboren te Weert in 1853, als Franciscaan geprofest in 1871 en priester gewijd in 1877, Reeds als Diaken wérd by benoemd tot professor te Megen. Liter werd bij ka pelaan te Rotterdam, prefect van Mogen en Venray, pastoor van Nijmegen, guardiaan te Maastricht en pastoor to Vorden. Reeds vroeg werd hij tot de invloed rijkste position zijner orde geroepen. Toen hij hier optrad ais prefect van het Gym nasium. was hy reeds diflnitor. Zijn priesterlijk loven kenmerkte zich door deze alleszeggende bijzonderheid zijn geestdriftige devotie tofr het 11. Hart van Jezus. Aan zijn onvermoeid ijveren voor die devotie danken wij dat heerlijk bopkje -leve Jezus", dat geheel aan die devotie gewijd is. De dood schijnt hem plotseling te hebben overvallen. Doch als wij denken aan de heerlijke belofteu. door bet H Hart aan Zijne vereerders gedaan, biedt ons de herinnering van rijn ijver voor dat H. Hart een grooten on rijken troost. Hij ruste in vrede Door dtjn veldwachter S. werd Zondagavond tegen eenige personen pro cesverbaal opgemaakt wegens te laat in de herberg. Zaterdagnacht en Zondagavond zyn bij deu veldwachter S. eenige iuiten ver brijzeld. Moge de laffe daders achterhaald en voorbeeldig gestrafd worden. Maandagavond hield de brandweer alhier hare jaarlijksche vergadering, «vaar bij de leden tevens uitbetaling weid gedaan van bet verdiende nrengeld gedurende 1905. LEUNEN. Blijkens achterstaande ad vertentie zal de llandboogscliuttery -St. Joris" a. s. Dinsdag 16 Januari hare gewone jaarlijksche feestavond geven voor de Honoraire leden. Een keurig programma van komieke voordrachten, zangstukken, enz. zul aau de bezoekers ongetwijfeld een zeer ge noeglijken avond verschaffen. MERSELO. De uitvoering, Vrijdag en Zaterdagavond, (Jen eersten avond voor Hou. leden en inwonend gezin, den twee den voor het publiek) gegeven door bet gezelschap »St. Hubertus", in bet voor dit doel zeer gesctiikte lokaal van M. Arts, mag in alle opzichten schitterend genoemd worden. Beide avonden was de zaal stampvol; vooral bet doip Venray was don.tweeden avond sterk vertegenwoordigd. Niemand zal zich zijn bezoek aan Merselo betrouten waiit alle spelers kweten zich goed van hunne taak. Het bewijs werd geleverd, dat -St. Hubertus" ook op het gebied van voordrachten en zang flinke krachten bezit. Dit toonde dan ook de heer J. v. d. H. in zijne beide kom. voordrachten; Tiuus Kolenschop en Kees de Matroos, tevens in het kom. duet Gevlucht uit Veenhuizen waar hij zijne rol goed speolde en de heer H. M. op onverbeterlijke wijzo een ontvluchte voorstelde en ten slotte was J. v. d, H. in -een galant Avontuur' volmaakt het type van eene hupsche boerendeerne, aan wie een stadsch jongeling (A. J.) het hof tracht te maken, wat dezen heelemaal mislukt. Ook de kom. voordracht van dezen laatste Hans de K&lverkoopman, viel zeer in den smaak, en niet minder het Feest op 't durp, door P. J. E. Deze had ook eene moeielijke rol in Vrienden der Waarheid, kluchtspel in één bedryf, waar alle spelers goed op hunne plaats waren, en na het pakkend slot, dan ook luide geapplaudiseerd werd. Ook de kermis te Friemeltjeadijk, kluchtspel, was mooi. Vooral Jan Jenever (A, J kreeg het hier hard te verant woorden. Bij het begin en onmiddelijk na de pauze voerde het Zangerskoor een paar nieuw ingestudeerde stukken correct uit, Het programma werd besloten met de komische ensemble scène Op de Vcrkooping welke zeer de lachspieren der aanwezigen in beweging bracht. Vooral de heer A. v. d. 11. toonde -enne goeie ruper" te zijn. Ook de anderen waren alleszins geschikt voor de door hen te vervullen rollen. Alles te samen gen imen. mag -St. Hu' ertus" met eere op dezen feestavond terug zien. Na het zingen van het Volkslied ten 12 uur verlieten allen hoogst voldaan liet lokaal, waar de avond genoeglijk onder het ledigen van een heerlijk glaasje was doorgebracht. Ten slotte moeten wij nog melding maken van tiet prachtige tooneel, dat tot in de kleinste détails netjes is afgewerkt, en daarom door allen zeer geroemd werd. Wy durven dan ook den vervaardiger, deu schilder Th. Pouwels. Hofstraat Venray, gerust in dit genre aanbevelen, daar hy zich ook hier een vakman getoond heeft. In de 1ïnndagavond gehouden ver gadering di- werkende leden van -St. Hubertus", toen op bet glansrijke succes nog een exlr aasje gedronken word, werd de dag van -teren" bepaald op Dinsdag 23 .tv a, s. OIRLO. Verleden Zondag na afloop van de Kerk iyke diensten, hield onze coöperat. Kier-, ieeniging haar jaarlijksche vergadering 'en huize van G. Fiiessen— Kern mol inga n iii Te ruim 3 uur opende onze geachte voorzitter de WelEd. lieer G. H. de Ponti de verg;.dei mg en heette de leden allen haitelijk wolkom, Dat omen e bond waarlijk in groei en bloei toer er mi bleek ten duidelijkste na bet ftfgel en j.iai verslag. Er werden aan de mijn te Maastricht geleverd244,080 eieren, voor een totaal bedrag van f8763.14. De gemiddelde prijs over het verloopen jaar bedroeg na aftrek van alle onkosten per 100 stuks f8,63. Nogmaals w;rden de leden er ten streng ste <>p gewezen, om tcch steeds trouw te zorgen goede en vere eieren ter markt te brengen, "om zoodoende onzen goeden naam, die we althans bezitten, hoog te houden ill do toekomst. VELDEN. Het fanfaregezolschap gaf op 5, 6 en 7 januari concert en tooneel» uitvoering, telkens voor een volle zaal. De uitvoering was eenig, do heeren ac teurs en komieken hebben hun ouden roem gehandhaafd. Veel zal hiertoe hebben bijgedragen de begeleiding door don jongenheer A. C. op de nieuwe piano, door de fanfare aangekocht. Naar we vernemen, zal bet bestuur aan den wensch van hel publiek voldoen, om binnenkort nog een dergelijken avond te organiseeron. GENNEP. Naar wij vernemen hebben de heeren van Marle e. c., concessiona rissen van den projecteerden stoomtram Venlo—Nijmegen, van al hunne, ten behoeve dezer onderneming verkregen concessies, afstand gedaan. Na jarenlange vruchtelooze pogingen om dezen verkeers weg tot stand te brengen, kan men thans gerust ceue plechtige begrafenis voor dezen tram voorbereiden. Sedert mc-or dan een halfjaar lieell onze ge/.on Ibeidscoinmissio bet bijl'je er bij neorgeli-g Eu toch, bet resultaat was bemoedigen 1, want in 't geheel werd één mes vaalt opgeruimd Die er meer van weten wi» o bet door dit lichaam uitgegeven j uvrsverslag. OTTERSL.J. Jl, Donderdag diende voor de Rechtbank te 's Hertogenbosch de tolqo iestie der gemeente Bergon contra den landboti ver K. op den IJshövel alhier wegens weigering van tolgeld op den weg van Hcijen naar Hommersum. Het recht der geui"oriL' Bergen om op dien weg tol te heffen sil ijnt nog lang zoo zeker niet te zijn, althans naar wij vernemen, is de zaak verdaagd, en zullen de Burgemeesters van Bergen en Ottersum op deu 26 Jan. aanstaande voor de rechtbank moeten verschijnen om in deze aangelegenheid nader te worden gehoord. Door ons Gemeentebestuur werd aan de fanfare Volharding eene subsidie van f 100 por jaar verleend. BLERIK. Tengevolge van het uitbre ken der hondsdolheid in ons naburige Venlo eischt dit verschillende slachtoffers, in de eerste plaats Jat het aanschaffen van een muilkorf bezwaar oplevert en ten tweede dat niet alle honden genegen zijn een bril te dragen, tengevolge waarvan ooze politie bijna dagelijks word verzocht op de een of andere plaats er een van het leven te berooven. VENLO. Het had niet veel geschoold of Venlo was evenals Vaals en Maastricht eene speelbank lijk geweest. Naar wordt medegedeeld, is moeite gedaan voor oen dergelijk doel om in huur te krijgen de villa aan gene zijde vande Maas gelegen en toebehoorende aan den heer luitenant Ze- gers. De villa is thans verhuurd aaneen totalisator-kantoor. REUVER. Als zeldzaamheid mag wel gemeld worden, dat hij den heor Fr. Hen driks alhier een klokhen den 6 Jan. 10 kuikens en oen andere den 7 Jan, 11 kui kens uitbroedde, welke allen zeer vlug zijn. ROERMOND. De Rechtbank alhier heeft J. V., oud 62 jaren, landbouwer te Bakel, thans gedetineerd als verdacht, van in staat van faillissement verklaard aan den curator te hebben verzwegen en derhalve niet verantwoord, dat bij nog van de Belgische Maatschappij van alge- meene assuranties tegen de gevaren bij brand, gevestigd te Brussel, nog oen bedrag van f 350 als schadeloosstelling van door hom in Juli 1905 geleden brandschade, nog te vorderen had naar de terechtzitting verwezen, met bevel dat hij zal worden gevangen gehouden en hem als raadsman toegevoegd rar. Kneepkens, advocaat en procureur te Woert. WEERT, 't Was Zondag op eenige plaatsen woelig in onze gemeente. In een café werd door 't venster een schot naar binnen gelost, met het gevolg, dat de dochter een schampschot bekwam aan haar hoofJ. De politie heeft de zaak in onderzoek. Sluw ONDER SPEKHOLZ. Hoe voorzichtig men tegenwoordig moet zijn, bij koopen en verkoopen zegt ons genoegzaam bet volgende voorval. Een zeker persoon van alhier had een ponny mot kar te verkoopen. F.enigo dagen geleden nu vervoegden zich aldaar oen paar liofnebbers. De eigenaar vroeg voor paard en wagen de s>m van 450 Mark. -Hiervan zal ik u weinig aftrekken," zei een dor kooplui -slechts 430 Mark. De koop werd toegeslagen. Onze koopman betaalde 20 Mark, mot de bemerking, dat bij des anderen daags ponny en kar tou komen balen Zoo gezegd, zoo gedaan. Den volgenden dag verscheen werkelijk de k.»ope*-. Wagen en paard werden voorgebracht, en de vermeende nieuwe eigenaar er van wilde zich reeds hiermede verwijderen, toon de eigenaar om betaling vroeg. Wel. zei heel droog do ander, -ik heb jo giste ren betaald. Ponny en kar zyn mijn eigendom, Of kon jo soms niot rekenen Van de door U gevraagde som van 450 Mark heb ik 430 Mark afgetrokken, zoodat de oorspronkelijke koopprijs 20 M. bedraagt. Myn kameraad diont als getuige. De 20 Mark heb ik u gisteren teeds ter hand gesteld. De verkooper was met deze oplossing echter niet tevreden, en weigerde de afgave van bet gekochte. Hoe de zaak nu vorder uitdraaien zal is onbekend. SITTARD. Door de Prov. Bond van Kruisverhonden in Limburg is besloten <>p 2 Febr. a. s. alhier een -Drankbe- strijdersdftg" te houden. Zijn D. H. Monseigneur j, H. Drehman8, Bisschop te Roermond, heeft benoemd tot Pastoor te Margraten, den WelEerw. Heer G. A. H. Moester, thans Pastoor te Slenaken. en tot Pastoor te Slenaken den WelEerw, Heer M, H, Mnessen, thans Kapelaan te Valkenburg. MAASTRICHT. De heeren G. Coene- gracht, mr. J. van Oppori, mr. A. Sa vol berg, J. Stroom, allon te Maastricht, F. zur Mühlen, te Stolberg (Duitschland). en W. van Oppen, te Londen, hebben concessie anngovraagd tot het ontginnen vnn bruin kolen in eon veld ter oppervlakte van 800 hectaren, in de gemeenten Eygelshoven en Ubachs- over Worms (Limburg), De Maas is buiten hare oevers getreden. De stoombooten LoikMaas tricht—Rotterdam' maken van deze gele genheid gebruik, om hunne koopwaren riet spoed en goedkoop ie vervoeren. van nog Een HELMOND. Door de handboogschut- tery -de Eendracht" gevestigd bij den beer L. Beekhuizen in bet Hemdryk aihier, werd in hare Algom. Vergadering van Zondag besloten, een groot concours te geven op Zondag 6 Mei 1906. WOENSËL. Er zijn altyd nog men- schen zoo dom, om kleine dingen te stelen. Vrijdag werden drie luidjes mee genomen naar de kazerne voor 't stelen een kat. En daarvoor kregeu ze als groote misdadigers de boeien aan. werd zelfs flink geketend naar den Bosch gevoerd. Toch dom, om zoo'n kat te stelen. BUDEL. In den avond van 4 dezer omstreeks 7 uur, ging J. M. J. oud 32 ren, landbouwer, wonende alhier, achter oe woning hout hakken met het gevolg, t hy zich in den linkervoet hakte,' aardoor een wonde ontstond. Zonder daartoe geneeskundige hulp in te roepen, werd de wonde, waaruit veel bloed oeide, met doek on verbonden en begaf zich J. te bod. Don daaropvolgeoden mor- '*en vond men hem levenloos te bed. Dokter Foyer uit Hament constateerde dood door verhlooding. TILBURG. Dezer dagen was zekere - in do Capucijneostraat alhier bezig zyn eigen vader te mishandelen, waarop de 68jange M. wonende in dezelfde straat zich verplicht achtte er tusschen te komen. d.o hiermede niot gediend was, duwde omver en trapte hem daarna zoodanig op de borst, dat de oude man levensge- vuarlyk werd gewond en de geneesheer bot raadzaam oordeelde hom ter verpleging naar bet gasthuis te doen brengen. De dadur R. is door de marechaussees gear resteerd en naar Breda overgebracht. H|i heeft reods een gedeeltelijko bekentenis afgelegd. M. is oen oppassend man, van wion met bet minste te zeggen valt. Meliiing 1ÖÖ*. De miliciens der lichting 1902 van het rag. huzaren (-hans met groot verlof worden op den 15n Januari 1906 over geplaatst by bet 3e reg. veld-artilierie. ten eindo aldaar ingedeeld te worden bij de treumfdeeling. J BOXMEER. Door Ged. Staten van Noord-Brabant zijn, met ingang van 1 Januari 1906. benoemd tot leden en plaatsvervangende leden der commission van aanslag voor de belasting op de be- drijfs en andero inkomsten Alhier De heeren C. Hengst, en A. Thijssen, Heers, leden de heeren P. van den Hoek, Mill en L. Mati'deis, Cu ij kplaatsvervangende leden. OPLOO, Do kans op de totstandkoming eenor stoomboterfabi iek staat thans gun- stigei dan voor een paar weken. Eene gedachten wisseling tusschen enkele der voornaamste voor- en tegenstanders der zaak heeft de schaal vrij wat ten gunste der eersten doen overslaan. Als een der grootste hinderpalen, die het voortgaan op den goeden weg bemoeilijken, dient genoemd te worden de kwestie, waar men de fabriek zal bouwen, opdat de deelneming over de gansche gemeente zon groot worde, dat de onderneming voor ieder genoegzame voordeelen oplevere. WIJCHEN' Donderdag werd bot recht lot heffing van staangeld op markten en kermis bij inschrijving verpacht. Ingele verd worden 3 biljetten nl. van P. Kers en-Groenen ad. f 689, van B. Easing Nass ad. f888.88, van F, Roelofs ad. f903.35. De gunning had plaats aan den hoogsten inschrijver. BEERS. Naar wij met zekerheid ver nemen, word van wege de -Holland Ame rican Compagny," directeur de heer II. Drukker, thans pogingen aangewend om de Grave-8treek te verbindon met het groote spoorwegnet door een middel van een electrische tramweg. UDEN. Dinsdag waren ter markt aangevoerd 214 stuks hoornvee, schapen 87 varkens 714 biggen. Prys kalfkoeien f 180 a. 225, kalf vaarzen f 130 a 180, guste koeien f GO 120, vet vee 32 a 24 cent. per pond, biggen f8 a 14, exportvarkens 24 a 25 ct. EINDHOVEN. De arbeider J. Swin- kels die in de N. V. Woiindustrie te Geldrop met zijn rechterhand tusschen een der raderen van een spinmachine geraakte en in het gasthuis alhier werd opgenomen is de geheele arrn moeten worden geamputeerd. ja ZÜ dat w R Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer van Holden. Na lezing Viin uw artikeltje als ant woord op mijn ingezonden stuk. moet .k u bekennen dat ik niet kan vatten, hoe rk het eigenlijk met u hel, of we! rtrteeb of viseh. U begint me te vertellen dat u niet wilt eretiseeren, nadat u reeds gecretiseerd hebt, en gaat later weder tot eretiseeren over, om daarna te vervallen in een verzoek om in overleg te treden, onder de voor waarden, dat aan dat overleg en de uitkomst van bet onderzoek geen publici teit zal worden gegeven. U doet als een schooljongen, die door den meester op een leugen is getrappeerd en zegt, meester ik heb het niet gedaan, maar Lodewyk heeft bet gezegd. Het is een heele hutspot, die u myn vriend van Helden my opdischt, waaraan ik echter niet ga aanzitten. I hebt de kat de bel aangebonden, laten wy deze kat nu ook zien te vangen en aan onze landbouwers aantoonen, welke uitkomst de vereeniging van St. Jan te Merselo en welke resultaten de Stoom- 'Uivelfabiiek oplevert, dan kunnen onze landbouwers zien welke vereeniging het voordeel aanbiedt. Laat ons dus eene Commissie benoemen die op eene vertrouwbare en vredelievende wijze een onderzoek instelt, en een verslag van hare bevinding zal uitbrengen, dan kan bet ook niet meer voorkomen, dat in enne schijnbare geheime vergadering vei keerde voorstellingen worden gegeven. U, Mijnbeer de Redacteur dankende vcor do verleende plaatsruimte. Verblijf ik hoogachtend, F. VERKLEIJ directeur. Venray, 13 Jan. 1906. OPROEP aan alle katholieke onderwijzers (hoofden, onderwijzers en onderwUzeressen in Nederland. Collega's Te Nijmegen is 6 Jan. jl. opgericht de lang verwachte Bond van katholieke onderwijzers tn Nederland. Deze nieuwe Bond stelt zich, met inacht neming der katholieke beginselen, ten doel 1. het katholiek onderwijs in Nederland te bevorderen, 2. de belangen van alle katholieke onderwijzers in Nederland, zoowel de bij zondere als de openbare, zoo kraohtig mogelijk to behartigen. Collega's, zoo gij instemt met ons stre ven, treedt dan toe tot onzen bond, en zend s. v. p., als blijk daarvan, zoo spoedig

Peel en Maas | 1906 | | pagina 2