en amstr Windmotoren. Nooit gedacht ZATERDAG 13 JA NU ART 1906. ZEVEfN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 2 Uitgever W. A. Van den Münckhof, Venray. Feuilleton. Landbouw. Een praatje over Groentencultuur. lil «I Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. Prijs der Advertentiën: van 1 4 regels 20 c. elke regel meer 5 c_ letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst worden 2maal berekend. In enkele streken van ons land is men er in den laatster! tijd en met succes loe overgegaan windturbinen in diverse afmeting zoowel voor pomp als machinebedrijf te installeeren. Vooral in onze laag gelegen pro vinciën heeft reeds menige oud-hol- landsche watermolen zijn plaats moeten inruimen voor een werktuig van moderne constructie en zelfs de veel goedkoopere houten jasker blijkt niet opgewassen tegen zijn mede dinger van ijzer en staal; de toerist die na een kwart eeuw den Ilolland- schen bodem betreedt, nog droomend van het traditioneels oud hollandsche molentje, zal teleurgesteld zijn, en zich hoogstens kunnen verlustigen in een goede copie, want het orgineel zal reeds lang van den aardbodem zijn verdwenen; in het kikkerland zal lustig draaien een werktuig van nieuwe vinding, de windturbine. Maar ook op industrieel gebied heelt de windturbine hare intrede ge daan in ons land met zijn aanzienlijke klein industrie, en het wil mij toe- schijnen dat hoofdzakelijk door de nog geringe bekendheid van dit type motor zijn toepassing voor drijfkracht nog zoo betrekkelijk weinig ingang heeft gevonden. Het doel van mijn artikel is dan ook om door een beknopte beschrij ving en cenige practische mede- deelingen meer de aandacht to ves tigen op do winturbine, die naar mijn overtuiging zoowel voor onze indus trie als voor den landbouw in de naaste toekomst van groot belang zal blijkpn te zijn. In de allereerste plaats moet vol daan zijn aan de hoofdvoorwaarde, nla eenvoud in constructie, waardoor én bedrijfs8toornissen én onderhoud tot een minimum worden beperkt. Het aantal onderdeden is gering, 9 -Kijk en ik ga naar Alencon. Maar van het een op het ander, heb je myn zoon van raiddag gezien -Ik heb een bezoek van hem ontvangen en hij heeft tevens de hand mijner dochter gevraagd." Bij nadere overweging bon ik zooals ge ziet op mijn besluit van dezen morgen teruggekomen ik handelde meer als handelsman dan als vader. Ik wil dan ook het hart niet aan den bruidschat opofferen en aangezien de jon gelieden elkander beminnen, welnu dat zij dan ook maar trouwen Martial Savinet, dit hoorende, zng Bastin strak in *t gezicht. -Welnu zei Martial, -neem ma niet kwalijk als ik ronduit zeg, dat je me nu toch beter meevalt dan ik geducht had." -Nu tot ziens, Martial binnen enkole dagen kan je 'n bezoek van me verwachten, want ik wensch nu spoedig oens nader kennis te maken met mijn aanstaande schoondochter." -Wij zullen je overmorgen te dineeren wachten met je zoon Achille." -Goed, aangenomen." De twoe reizigers begaven zich naar hun repectieve waggons en een oogenblik later en laat zich in het algemeen als volgt rangschikken a het motorrad. b de motorkop en de beide vanen- terwijl het geheel rust op een ijzeren toren, welke voorzien is van een flink podium, en ijzeren ladder, waarlangs bij eventueeie inspectie etc. het po dium zonder levensgevaar(e bereiken is. Het motorrad is samengesteld uit ten opzichte van elkaar onbeweeg bare, gegalvaniseerd ijzeren, schroef vormig gebogen vleugels, welke onderling solide verbonden zijn, en 'zoodanig geplaatst, dat van de wind kracht op de meest economische wijze partij wordt getrokken. In horizontale richting evenwijdig aan het motorrad is aan den motor- kop de kleine windvaan, welke als regulateur dienst doet, bevestigd, terwijl haaks daarop, doch draai baar aan den motorkop, de hoofd vaan is aangebracht. Deze laatste draait, evenals een gewone wind wijzer steeds uit den wind, en blijft dientengevolge bij normale wind sterkte (4—5 M. per seconde) het motorrad steeds in den wind. De hoofdvaan is met den motor- kop verbonden door twee krachtige stalen spiraalveeren. Bij overdruk wordt nu de kleine vaan in de rich ting der hoofdvaan gedreven, waar door ook het motorrad ten opzichte van de groote vaan een anderen stand neemt, dientengevolge niet meer geheel in den wind staat, en ondanks de grootere windsterkte zijne normale snelheid behoudt, Op deze wijze is men er in ge slaagd een zeer nauwkeurige rege ling te verkrijgen naar windrichting en windsterkte, De draaibare motorkop is gelagerd op gehard stalen kogels en voorzien van automatische smering, waardoor de wrijving tot een minimum wordt beperkt, zoodat zijn gevoeligheid en dientengevolge zijn economie ten vei trok de trein naar Paiys. VII. De volgende dag verliep zonder dat er iets bijzonders voorviel. Madeleine en haar moeder, zich verdie pende in gissingen omtrent de reis van Martial naar Paiijs, koutten den ganschen dag hierover. Er viel niet aan te twijfeleu, het had betrekking op het huwelijk van Madeleine maar hoe Dat was het wat moeder en dochter onverpoosd bezig hield. Was het somwijlen om kostbare kleinoo den tc koopen Neen, want dan zou de molenaar er geen gèheim van gemaakt hebben daarenboven dat was iets wat den bruidegom, Achille, aanging en geenszins don molenaar. Zou hij misschien iemand gaan uitnoodi- gen Evenmin, want de trouwdag was nog niet bepaald. Had mijnheer Bastin wellicht daar fami lie wonen, die hij kennis wilde laten maken met den vader van de bruid De twee vrouwen wisten niet welk een oplossing aan dit zonderling geval te geven en het ononderbroken rondtasten in 't onze kere, was voor haar een ware mar teling en het schoone geslacht, is o, zoo nieuwsgierig -Het bezoek van Achille Bastin op den molen was door verschillende lieden opge merkt. zeerste wordt verhoogd. Het motorrad is vasU spied op een blank stalen as, welke draait in een phosphorbrons metalen lagering, die eveneens van automatische sme ring dient voorzien te zijn, terwijl bij windmotoren ingericht voor ma chinebedrijf of vijzel, de draaiende beweging van het motorral op de drijf- of vijzelas wordt overgebracht door een staande as, met. twee stel conische wielen van gegoten staal vervaardigd bij een installate in gericht vopr pompbedrijf geschiedt de overbrenging boven aan het mo torrad door een stalen kr ik, waar aan direct de pompstang bevestigd is. De staande as draait in een zeker aantal lagers met Stauffc: smering, bevestigd aan de verbintingsijzers van den toren en wordt ondersteund door een taalspot met geha-de stalen taats, De ijzeren toren bestaat uit vier stevige hoofdspanten onderling door krachtige nastelbare steunstangen verbonden. Hij moet zeer stabiel gebouwd zijn en volkomen bestand t gen storm schade, Eefi flink podium algezei met een ijzeren hek, stelt den eigenaar in staat, zonder het minste levensgevaar eenmaal per week, vaker is beslist niet noodig, de olie en vetpotten te vullen. Slot volgt. Japik Ik geloof, datje gelijk hebt, Krijn, dat de tuiniers zich meer op het vervroegen der groen ten moesten toeleggen, dan ze tot nu toe doen, en dat ze daar wel bij zouden varen. Krijn. Ongetwijfeld Japik. De groentenprijzen zijn evenredig voor den tijd, wanneer de producten worden aangeboden bij een vroe gere teelt zouden de prijzen stijgen, ook doordat bij vioege teelt minder grond in beslag wordt genomen en dus de productie niet. zoo grooi is. Japik. En er zou dan kans zijn nog een ander artikel te telen ,- bij late teelt kunnen volgende produc ten niet meer tol ontwikkeling ko men Krijn. Precies, en er zou zelfs nog een derde teelt kunnen worden bereikt. En weet je, buur, waarom mij dat vervroegen van groenten ook nog wenschelijk voorkomt Om den wisselbouw, die dan beter is toe te passen. Japik. Met het oog waarop, dacht je Krijn, Met het oog op planten ziekten en schadelijke insecten door wisselbouw wordt wel niet alle gevaar voorkomen, maar in het algemeen is het gevaar voor ziekte alsdan minder groot. Japik. Dat wordt gezegd, Krijn, en dat zal wel zoo zijn. Toch, denk ik daar op alle grondsoorten zal het vervroegen wel niet plaats kunnen hebban. Je weet humusrijke grond, die met ruigen mest vruchtbaar gemaakt is en een zwarte kleur heeft, in 't algemeen grond, die de warmte opneemt en het water gemakkelijk doorlaat, is voor de groentencultuur het meest geschikt. Onze kleigronden leenen zich daartoe minder. Krijn. Dat is waarvooral in den herfst zakt het water in dien /.waren grond niet zoo goed wog. Maar dat kwaad kan verholpen, althans verminderd worden door zand. Op die wijze zou ook die grond voor de vroege teelt geschikt kunnen worden gemaakt. En dan zou die ook nog heel wat verbe terd, ik bedoel losser, droger en Het moet wel een dwaas zijn, die zich inbeeldt, dat wat hij doet of zegt, het komt er niet op aan wat, niet eea onderwerp wordt van het dagelijksch gesprek in een kleine plan's. liet is juist als of toen in dergelyke plaatsen een onzichtbaren omroeper in zijne nabijheid heeft, die al hetgeen men zegt of doet, aanstonds naar alle kanten rondba zuimt. Toen Achille dos morgens over het markt veld ging. kwam aans'onds de ontvanger naar hem toe en sprak hem aan. -Het doet me waarlijk genoegen je te zien, mijn vriend." -Hoe zoo dat -Om u mijn gelukwenschen aun te bie den." "Mag ik ook weten, wat de raden is dat my die eer te beurt valt "Wel je verloving en je aanstaande huwelijk." "Zoo weetje ook al dat ik ga trouwen -Maar lieve hemel, wie zou dat nu nog niet weten Geheel Nonant heeft er den mond van vol, en iedereen zegt dat mejuffrouw Made leine Savinet wel gelukkig geslaagd is met het hart te kapen van een jonkman zooals gij zijt." «Ja maar Madeleine verdient het." En wanneer zal dc huwelijksvoltrekking plaats hebben Dat is nog niet bepaald." -Nu tot ziens kameraad ik hoop dat je mij een kennisgeving zult zonden, dan kom fk naar de mis." meer poreus, gemaakt kunnen wor den door een diepere bewerking, door "diepspitten" b. v,, dat nog veel te weinig wordt toegepast. Japik. Jongen, Krijn, dat zou ook nog al wal kosten En ik moet je zeggen, dat ik het nut ervan betwijfelde grond wordt losser, ja, maar de bovengrond ook slech ter en daarvan moeten de plantjes het toch hoofdzakelijk hebben. Krijn. Wat je eerste bezwaar betreft, Japik, dat is niet geheel ongegrond, naar dat kan toch, dunkt mij, alleen gelden bij cultu ren van weinig waarde, niet bij dure culturen; En je tweede bedenking berust op een mis vei stand, Japik. Hoe zoo? Krijn. Wel, het is bij 't diep- spitten heel niet de bedoeling, den ondergrond, die natuurlijk lang zoo goed niet is, boven te brengen. Japik. Maar hoe kan dat an ders, wanneer je namelijk 3 steken diep wil spitten Krijn. Luister dan eens. Je neemt 3 greppels tegelijk in be werking. De bovenste en middelste steek van den le greppel komen aan de buitenzijde te liggen of worden dadelijk aan bet eind van den tuin gebracht ter vulling van de laatste voor. Den ondersten steek keert men om. Daarop komen de middelste steek uit de 2e en de bovenste steek uit de 3e greppel. Zoo is de le voor gevuld. De bo venste steek van de 2e greppel wordt eveneens naar het eind gebracht. Japik. Daar moest ik het hoofd goed bijhouden, Krijn Het lijkt me nog al omslachtig, zoo'n bewer king Krijn, In de practijk valt het mee. t Kost tijd, maar daarvoor wordt men in ruime mate door de oogsten schadeloos gesteld. -Ik zal er voor zorgen, hoor." Een weinig verder ontmoette Achille den postdirecteur. -Aha 1" riep deze uit. -de primeur der jongelingschap van liet kan'o i gaal naar zijn beminde -Misgeraden, ik ga naar het station." Zeg eens ben je gisteren middag omstreeks twee uur niet naar den molen gegaan Oin aan de voeten van zeker molenarinnti'je dat binnenkort zich mevrouw Bartin zal noemen, een lietdeverklaring neer Ie leg- gen V' -Nu ja, ik ben gisteren op den molen geweest." ..Dus het is dan waar -Zeker is het waar." -Ik kan het evenwel nog niet gelooven, voordatje me zelf dat nieuws raededeeld." "Ach kom." -Ik zou wel durven zweren, dat uw papa er zich tegen verzetten zou want Martial Savinet heefi toch in lang niet zoo'n fortuin als ji£" -Een mooi bewijs dus, dat jy maar in 't vervolg op niets zweert." -Dus gij gaat een huwelijk aan bene den uw stand "Ja, geheel beneden myn stand.' »Nu maar ik geloof toch zeker dat hier in den omtrek verscheiden ryke erfdochters zyn, die dat niet gaarne zullen zien." -Maar men kan toch iedereen niet be vredigen »En zyn vader, zegt het spreekwoord. Maar enfin, als men het ook alle man naar den zin moest maken zou er de sterkste kop nog wel dol onder woden. Nu good succes "Dank je." Des avond" de sociëteit binnen tredende, waar de voornaamste jong-lui van Nonant bijeenkwamen, schenen deze slechts op Achille te wachten om aan hun spotlust den vrijen teugel te vieren. Zoodra hij dan ook binnenkwam, was hij oogenblikkelijk van vrienden om ringd. »\Vees welkom, jeugdig wijsheer "Goeden avond, waarde heor Cato." «Hulde aan den apostel der onbaat zuchtigheid «Heil den dapperen meetridder I" Het was een kruisvuur van schimp- schoten, dat deu beste van zijn voetstuk zou geblazen hebben. Achille nam deze spotterny.en glimlach ende aan en drukte zyn kameraden vriendschappelijk de hand. «Gaat uw gang, myne tieeren, vooruit maas'!" riep Achille vroolyk uit; -waar lijk uw ontboezemiugen doen mij genoegen 1" «Mijne beeren, ik vraag het woord," zei Gervnis Blanchot, de Demosthenes van het gezelschap. «Het woord aan Blanchot 1" riep men van alle kanten. Wordt vervolffd. PEEL MAAS

Peel en Maas | 1906 | | pagina 1