Limburgsch Nieuws. Aan de Katholieken van Nederland. Algemeen Nieuws. Hoog ernstig Ingezonden. werfilddeelen en voor alle tijden pas- sen; die dez-j wetten in gehoorzaam heid naleeft, dien zal men nooit met rechte een proces kunnen aandoen. 2o. Eene geregelde administratie der zaak. «Nauwkeurige rekening houdt goede vriendschap," zegt een Üuitseh landbouw vriend. Vele processen ontstaan verder uil 't feit, dat quitanties niet afgege ven of niet bewaard worden. Daar heeft de boer bij den koop man een rekening betaald maar een quitantie houdt hij niet voor noodig of verliest ze. Naderhand vergist zich de koop man en driogt op wederbetaling aan. Wat volgt t Weigering van betalen vijandschap proces. De oude ellendige sleur is weer de schuld. Het moest als regel gelden, dat men zich bij iedere betaling eene quitanlie iaat afgeven en deze zorg vuldig bewaart. 3o. Het maken van een testament door de ouders. Broeders en zusters en andere familieleden liggen j*u'eu en jaren lang in onderlinge» twist; en waarom Och de ouders hebben geen testament gemaakt. Na den dood der ouders moeten de kinderen toch eens uit elkaar gaan. Dan doen zich de grootste moeilijkheden voor, men gaat naar den advocaat, naar- het gerecht. 4o. Een nauwkeurige grensbepa» ling der landerijen. De landbouwer moest ten minste iedere drie of vier jaren de grens bezittingen bezichtigen Maar menig boer kent niet eens de grootte van zijn grondbezit.De oude sleur gaat zoo jaren en jaren door totdat men bij slot van rekening ge» heel in het donker moet doortasten en zelf de meest ervaren landmeters kunnen er niet meer wijs uit worden. De harde kop van boer A. staat tegenover den harden kop van boei B., de advocaten worden onder den arm genomen en 't proces over do diepduistere zaak neemt een aan» vang 5o. De afgesleten contracten in orde houden niet handelen met onbetrouwbare lieden inwinnen van informaties. 60. Vermijden van ruzies in de heiberg. Wie zich voor schade en noodlottige processen hoeden wil, zij nuchter, vluchtte de dronkenschap en sluite zich aan bij de drankbestrij dersvereetiigingem 7o. Maar de oorzaak van verreweg de meeste processen onder de land bouwbevolking, besluit het blad, ligt maar al vaak in een verkeerde opvat ting omtrent recht en eer, of, zooals de Duitscher zegt, in eeue zekere jacht naar gelijkhebberij. Bovenstaande verdient aller behar tiging. Want waar is het, dat sleur, gebrek aan ontwikkeling, al te vee goede trouw en eigenzinnigheid maar al te veel de oorzaak zijn geweest van groote processen en daardoor van den ondergang van vele boeren. In zake vereenvoudiging van douaneformaliteiten van onze grenzen voor bagage van reizigers, heeft de Nationale Boud voor Vreemdelingen verkeer in Nederland zich tot den minister van financiën gewend met het verzoek vereenvoudiging te bren gen in het douaneonderzoek der bagage van reizigers, die onze grenzen passeeren. Uitvoerig in toegelicht, dat dit onderzoek niet veel meer is dan eene formaliteit, welke den reiziger voel last veroorzaakt en veel tijd kost. Het bestuur van dien Bond geeft in overweging een doer dit lichaam omschreven eenvoudig sys teem toe te passen, hetwelk zonder schade voor den fiscus aan vele be zwaren een einde maakt. Daarom durven wij ook gerust een ver zoek tot allen lichten, die van meaning zijn, dat op Nieuwjaarsdag drank aan geboden en geschonken moet worden. Beleefd vragen wij hun dan ook, eer bied te toonen voor de overtuiging van hen, diemeenen, dat tegen het alcoholisme onzer dagen iets moet gedaan worden en daarom zich geheel onthouden, hetzij van allo steike, hetzij van alle alcoholhouden de dranken en dat uit eerbied voor die overtuiging, een ieder er voor zorge, dat op dien dag ook zulke dranken aange boden worden, die afschaffers en geheel onthouders kunnen gob'uiken. Wy willen aan dit eerste nog een tweede verzoek toevoegen, dat n,l. een ieder er toe mede werke om den Nieuw jaarsdag, niet een dag van geluk en vrede zijn kan en zijn moet. niet te maken tot een dag van twist en tweedracht, van verdriet en jammer. Onnoodig zeker U te zeggen, dat hi.| dit voor velen tot heden was; onnoodig ook U aan te geven, dat de hoofdzaak der buitensporigheden op dien dag steeds in den drank moet worden gezocht. Moge daarom een ieder, die hierin ver andering wenscht, liet drank gebruik op dien dag tegengaan. Wij vragen U dit Ie doen ter eero Gods, die op dien dag zooveel wordt beleeéigd en als het niet is om U zelve onaangenaamheden te sparen, om liet ten minste te doen uit liefde voor degenen Uwer naasten, die anders dezen dag in droefheid zullen door brengen. Daarom: dringt toch niemand op den Nieuwjaarsdag drank op en laat een ieder volkomen vrij in dit opzicht. Vervolgens: tracht ook op dien dag van sterken drank hen af te houden, van wie gij weet, dat zij lichtelijk de grenzen te buiten gaan. Wij hebben hier niet gesproken over het toedienen van alcoholische dranken aan kinderen. Wij veronderstellen, dat alle Katho lieken zooveel over het alcohol vraagstuk weten, dat zij dit, als hoogst verderfelijk, van zelf zullen nalaten. Aldus het Nieuwe Jaar beginnend met op deze wijze te ijveren voor Gods eer en voor des naasten heil, zal ongetwijfeld Uw heilwonsch meer dan anders van 's Heoren zegen vergezeld gaan. liet Iïestuur van Sobriëtas" Juk. Mr. Ch. Ruijs Dk Beerenbkoeok Maastricht. Arh. F. Üieprh, rector, 's Herfogenboseh 11 J, Jxi.,-Gtnaeka»w j- A. A. Niuolaa». Amsterdam. Henri Hermans, Maastricht. Secretaris Nederlands Katholieken stellen er prijs op steeds eerbied to toonea voor de eer lijke overtuiging van anderen. VENRAY den 30 December 1905. Voor de lithting 1900 van de Na tionale Militie worden in de provincie Limburg omgeroepen 919 miliciens. Daar van levert Venray er 23, Horst 19, Meerlo 7, Wanssum 3, Bergen 27. Naar wij vernemen zal den beer L. Van Bergen uit Roermond, met zijne Bioscope binnenkort eenige voorstellingen geven in de zaal van den heer W. Wijn hoven alhier. Tegen de wed. V. werd Zondagavjnd door de politie procesverbaal opgemaakt wegens het houden van dansmuziek zonder vergunning. MERSELO. Volgens achterstaande advertentie zal hot gezelschap -St. IIu- bertus" met welwillende medewerking van het Zangerskoor eene uitvoering geven in het doelmatig ingerichte lokaal van den heer M. Arts op Vrijdag 5 en Zaterdag 6 Jan. a. s. Het programma bevat verschillende mooie nummers, welke naar de gehouden repetities te oordeelen, goed tot hun reoht zullen komen, Wij verwachten dan ook, dat velen van deze gelegenheid zullen proflteeren om een avond gezellig en aan genaam door te brengen, zoodat wij verdere aansporing overbodig achten. Op dan naar Merselo Voor eenige dagen maakte eenige fietsers van alhier een tochtje met hun rijwiel naar Venlo. Op hun terugweg kregen zij een mededinger tn den vorm van een hengst, die hun den weg trachtte te versperren. Nu begon een wilde ren, waarbij de eene fietser zijn heil zocht in eene sloot, waar zijn concurrent hem liever niet volgde. Een ander kwain in een grinthoop terecht. I)it grappige ongeval had verder geen onaangename gevolgen, want fietsen spreken niet. Ja toeh, bij den dollen ren had eene kip het ongeluk op de renbaan een zijner vleugels voor zijn doel onge schikt te krijgen, daar deze door het vliegend ros deerlijk toegetakeld was, waarvan de veeren aan de -kar" de zwijgende getuigen waren. - De spoeling aan de centrifuge alhier is aangekocht door de Wed. J. Janssen voor f 17, voorden tijd van een jaar. Kerstdag 's morgens werd in j wflze er slag angs den weg naar Casten ray als net heer HORST. K de bossohe» lan een bakkrrsleeriing door 4 personen om reisgeld gevraagd. Een dezer schurken had een 1.133 in een zijner mouwen ver borgen. In de verte zag men evenwel een man naderen, waarop de aanranders op de vlucht gingen. Of me.i hier met grappenmakers te doen had, is onbekend, in ieder geval is het een gemeene streek, die niét voor de vei ligheid onzer bosschen pleit. BU RGEN. Op Donderdag 4 Januari a. s. zal te 'sBoscli de tolkwestie van de gemeente Bergen contra den landbouwer K., op den IJshövol te CMtersum, wegens weigering van Tolgeld aan den pachter van den gemeentetol op den grindweg HeijenHommersum, worden behandeld, Aangezien don landbouwer K. de betaling van tolgeld heeft geweigerd op grond, dat de jeineente Bergen geen recht hoef1 <>p dezen weg tol te heffen, is men benieuwd hue in deze de Rechtbank zal oordeelen. Door de gemeente Ottersum word nl. Jen eigendom, van een gedeehe van den waarop door de gemeente Bergen tol wordt geheven, aan deze gemeente betwist. BELFELD. Wij vernomen uit Belfeld dat in die gemeente eenige adressen aan H. M, do Koningin circuleren, waarin wordt aangedrongen om de burgemeesters vacature aldaar, niet Ie doen vervullen een der inwoners van Belfeld, doch door iemand van buiten die gemeente die boven alle partijschappen en partijbelangen staat ECHT. RJit het klooster der Eerw. zusteis Fiaaciscnnessen, te Echt zijn gis ter weder drio postulanten vertiokken, om Zaterdag van Antwerpen de reis naar hot Moederklooster te Peoria. (Illinois) Ame rika te aanvaarden. SITTARB. De aanvoer op de maan» deüjksche veemarkt bedroeg 190 stuks. De handel was levendig, vooral in dragende kt i ten prijzen 150 a 180 gulden De prijzen van vet vee waren voor le kwaliteit 64 a 68 cent 2o kwal. 56 a 60 cent de kilo geslacht. De drankduivel heeft Dinsdagavond op twee plaatsen in ons stedeke de grootste onheilen aangericht. In het gehucht Opho- ven onder Sittard ontstond tusschen een zestal jongèbeJen, die te veel aan Bacchus geofferd had 'en, e®n hevige ruzie, waarbij messen getrAk.-n werden en een soldaat, die met verl f was, met zijn sabel er op los sloep. Gen ikondige hulp moest verleend wurcfimTïnti we>' personen, die allerhevigst toegetakeld wérden. Daar de wonden le vensgevaarlijk waren, werd een geestelijke geroepen, om de bijna stervenden de troostmiddelen der kerk toe todionen. Nog werd hevig gevochten op den Steen weg' waarbij zekere Coenen levensgevaar lijk verwond wórd. KERKRADE. Het bestuur der R. K. kiesvereeniging alhier heeft besloten tot het oprichten van een centrale R. K. kiesvereeniging voor de Tweede Kamer in het district Gulpen, waartoe 25 gemeenten behooren. KERKRADE. Verleden Vrydag viel er een groot ongeluk te betreuren op de Domaniale Mijn' alhier. De nog jeugdige mijnwerker M. Vinders 18 jaar, kwam tusschen wagens terecht met het treurig gevolg, dat hij zulke zware kneuzingen bekwam, dat hij Zaterdagavond reeds in liet hospitaal te Burtscheid overleed. Zekere Th., van Holz, werd jl. Don derdag op dezelfde mijn zwaar aan het hoofd verwond, doordat een haak van een der wagens tegen zijn voorhoofd terecht kwam L. E. van Kichelberg, ook mynwerker der Domaniale mijn, bekwam Zaterdag morgen eenige lichte letsels op den rug door afvallende steenen veroorzaakt. MAASTRICHT. Sinds eenigen tijd had een net gekleed heer zijn intrek genomen in een gemeubeld kwartier bij J. V. in de Bourgognestraat. Genoemd lieer zekere E. W. Duitsctier, oud ongeveer 25 jaar, gaf voor te zijn een scheepsingenieur. Tot 15 December 1. had hij in het gemeubeld kwartier vertoefd, doch kwam na 3 dagen terug, -toevallig" natuurlijk. Hij ging oen bezoek brengen, waar hij vroeger gewoond had, en vroeg om zich even te verschoonen. Twee dagen later ging de juffrouw des huizes in de geldkast en bemerkte, dat al baar geld pl, m. 800 gld, aan bankpapier enz. verdwenen wa?. Natuurlijk werd aangifte gedaan bij dc politie. die direct zijn signalement en portret verspreidde, tengevolge waarvan de dief door de gemeentepolitie te Roermond werd gearresteerd en Zaterdagavond met een aantal koffers, bagage, enz., waarin zich de noodige inbrekerswerktuigen, een 60tal sleutels, een revolver, geld enz., bevonden, ter beschikking is gesteld van den fungeerenden commissaris van Maas tricht. Dank zij de activiteit van Roermondsche en Maastrichtsche politie, blijkt, dat men met deze aanhouding de hand heeft gelegd op een geslepön beroepsdief, die op handige van scheen te hebben om op kamers zijn intrek te nemen, zich zelfs in de netste kringen toegang wist te verschaffen, ongetwijfeld om eerst alles in oogenschouw te nemen en dan zijn slag te slaan. Naar we vernemen, moet de fungeerende commissaris hem al tot bekentenis hebben weten te brengen en zou 't ons niet ver wonderen, dat genoemde politie-ambtenaar hem nog wel meer feiten, die hij op z'n kerfstok heeft, heeft weten te ontlokken. MAASTRICHT. Met groote ingenomen beid vernemen wij, dat de HoogEerw Heer Mgr. W. A Notermans, Deken van Wijk wegen zijne vele diensten aan de kerkelijke wetenschappen bewezen door de desbetref fende Pauselijke Commissie te Rome, gepromoveerd is tot Doctor in de Godge leerdheid. NIJMEGEN. By de commissie gevormd uit do Kamer van Koophandel en Fabiie- kon de Nijmeegsche Handelsvereeniging de Veilingsvereeniging en de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenver keer) met het doel aan de orde te stellen het voor deze gemeente groote vraagstuk; eene betere verbinding met de Betuwe, hebben zich aangesloten de plaatselijke afdeelingen der Geldersch Overijselsche Maatschappij van landbouw en der Neder- landsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde en het hier dezer dagen opge richte departement der Maatschappij van Nijverheid. Moord le l.uil*. Dank zij zij do zeldzame activiteit der politie, is 't niet tegenstaande weinige ten dienste staande aan wijzigingen gelukt de beide individuen to arresteeren, die in de rue Gretry te Luik op le Kerstdag mej. Wilms geworgd en daarna diefstal gepleegd hebben. De daders zijn beiden Duitschers, zekere Paul H. 23 jaar oud en J, J. W. 24 jaar oud. Politieberichten. Vrydag kwam zich een net gekleed persoon bij de politie te Breda vervoegen en om onderstand verzoeken. By onderzoek bleek dat hij was F., de ontrouwe geldophaler der zangvereeniging Veulona, die sinds 10 Dec. jl. er met een bedrag va» luim f 250 van door was gegaan. Hij stond in 't politieblad gesig naleerd en zijne aanhouding werd daarin door den commis'saris van politie alhier verzocht. Onmiddellijk werd hij aangehouden. Terwijl hy echter op 't politiebureau te Breda vertoefde, trok 't de aandacht, dat hy zulke gekkepraat verkocht, hetgeen deed vermoeden, dat de aangehoudene krankzinnig was of zich als zoodanig hield. Jl. Zaterdag werd hy naar Venlo over gebraoht. Op bet politiekantoor alhier wilde hij zich aanvankelijk ook als een krankzinnige aanstellen, maar bij zijne ondervraging wist men hem zulke verstan dige antwoorden te doen geven, dat hy spoedig door de mand viel. In zijn bezit waren nog I61/2 grosch. Een opzienbarend voorval. Voor eenigen tijd was de spoorweg overgang achter Hirzenach bijna de plaats van een onnoemelijk spoorwegongeluk geworden. Op de rails bleef een tweespannig voer. tuig beladen met ongeveer 50 centenaar dynamiet en andere ontploffingsstoffen vast zitten, Er gingen voor den spoorwegwachter, die deze netelige zaak dadelijk begreep en naar Hirzenach telegrafeerde, zoo ook voor den voerman, ootzettci.de angstvolle oogenblikken voorbij, want de paarden konden het voertuig niet van de plaats krijgen. De voerman in zijn angst had nog zoo veel tegenwoordigheid van geest, om met de wagenlantaarn den trein tegemoet te loopen en met de zwaaiende lamp den machinist van den aankomenden sneltrein te wenken, dat iets niet in orde was. De trein verminderde gelukkig nog op tijd zijne snelheid en kwam langzaan) tot de onheilplaats aangereden, waar de wagon nog op de rails stond en nog ongeveer vier meter vooruit geduwd werd. Uit den wagen zouden zelfs eenige kisten dynamiet gevallen zijn, zonder ongelukken te ver oorzaken. zien velen den gespannen toestand tusschen Duitschland en Frankrijk, naar aanleiding van Marokko ontstaan en door de rede voeringen van keizer Wilhelm en president Rouvier vooral niet verbeterd. De Indépendance beige bevatte voor een week of drie een artikel, waarin werd betoogd, dat de neigingen van Duitschland volstrekt niet zoo vrede lievend waren als de Dui'sche Staats lieden wel wilden doen voorkomen. Dit artikel werd met name door de «Köln. Zeitung" heftig bestreden, waarbij het Duitsche blad aanvoerde, dat Duitschland in de laatste 35 jaar bewijzen genoeg van zijn vredelievende gezindheiJ l.aJ gegeven. Het laatst verschenen nummer van do -Indépendance" bevat thans opnieuw eon zeer sensationeel hoofdartikel, van den heer Roland de Marós, waarin deze 0. a. zegt; -Wij handhaven alles wat wij toen hebben gezegdwij willen er zelfs by voegen dat de toestand in de laatste drie weken nog aanmerkelijk ernstiger gewor» den is, en dat de oorlog van den kant van Duitschland nu byna een dadelyke drei» ging is geworden. Wij weten dat enkelo regeeringen in de laatste dagen zeer erft- stige waarschuwingen hebben ontvangen en dat in vele hoofdsteden maatregelen zijn genomen, die geen enkele illusie laten omtrent het dreigende karakter van het oogenblik." Maar, besluit hy, Frankrijk zal zich door dergeiyke bedreigingen geen schrik aanjagen. En mocht het tot een stryd met de wapenen komen -binnen enkele maanden misschien binnen enkele weken", dan zal ieder, die denken kan, weten, dat de Ma- rokkaansche qunestie daarby van zeer weinig belang is geweest, dat deze slechts als voorwendsel heeft gediend om de krach- tige stem der kanonnen te doen hooren, Hopen we, dat het zoo hoog niet loopt. Hoewel do weigering van den Marok- kaanschen sultan om de conferentie te Madrid te houden, nieuwe moeilijkheden brengt. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mynheer de Redacteur. Mijne bedoeling is niet geweest op het bericht in uw blad, vermeldende een lut tel verslag van den Hoer P. J. v. Helden te Morselo, over dc werking van do handcentrifuge St. Jan aldaar, in verband met do sloomzuivelfabriek alhier eenig antwoord te geven. Nu echter door den Heer van Helden en zijne volgelingen aan dat zwygen eene verkeerde uitlegging is gegeven, acht ik het toch mijn plicht, myn oordeel over die mededeeling niette moeten verzwijgen. In het kort wil ik dan ook mijne' meening daarover zeggen en verzoek U geachte Redactie het onderstaande wel in uw blad te willen opnemen. Mijne verwondering moet ik liet eerste uitdrukken, dat een secretaris van een handcentrifuge in den tijd van Ij/* uur de boekhouderij, de regeling en indeeiiRg en de werking eener stoomzuiveitabriek h'eit kunnen beoordoelen, en daaruit reeds de gegevens heeft kunnen putten, waar uit hij kan nantoonen, dat de werking van de handcentrifuge St. Jan voordeeliger werkt dan de stoomzuivelfabriek, niet tegenstaande die laatste inrichting door alle specialiteiten op het gebied der zuivel bereiding wordt hooggehouden en wordt bewezen te zijn bet groot afwerpend voor deel voor den boer. Dat er nog zulke talenten op dat gebied bestaan was my niet bekend en is dit dan ook de oorzaak geweest dat het verslag van den heer van Helden, door mij niet als ernstig en naar waar heid is aangenomen. Bij 't bezoek van den secretaris v. Hel den en de bestuursleden der Centrifuge St. Jan aan de stoomzuivelfabriek, stelde ik bet tot myn plicht aan die heeren alles bereidwillig aan te toonen en de boek houding uit te leggen. Wie had gedacht dat van die gnstvrijheid zoon verkeerd en legen de waarheid in, een verslag zou worden gegeven dat moest dienen om de vereeniging St. Jan nog in stand te houden Ik wil voorloopig niet aanhalen de gezegden der Bestuursleden dier veieani- ging, tijdens het bezoek aan de stoom - zuivolfabriek, maar alleen wil ik hier bemerken, dat de secretaiis van Helden er toen tp wees, dat aan de stoomzuivel fabriek 3 a 4 ets. van de K,G. boter meer was gemaakt en 1 K.G. melk minder voor. 1 K.G. boter noodig was, dan aan do handcentrifuge St. Jan. De secretaris van Helden stond ver slagen over het groot aantal K.G. boter hetwelk in die laatste veertien dagen uit de melk was gehaald, naar gelang van dat vetgehalte. (Heeft dit de secretaris van Helden ook in hot verslag vermeld Het licht niet in mijne bedoeling van Helden aan uwe talenten afbreuk te doen maar nu door u in doze den eerste stap is gedaan om do stoomzuivelfabriek in rniscrediet te brengen, bent u niet van me af. Om nu echter een zuivere critiek te voeren en er geen boerenl edrog van te maken, stel ik U voor, dat de stoom zuivelfabriek en de vereeniging St. Jan hunne boekhouding voor zes dagen voor beide besturen dier vereenigingen ter inzage leggen en dan zullen we eens beginnen te praten, Maakt U maar geen zorg mijn vriend van Helden de eerste jaren der exploitatie hoe treurig deze voor de vereeniging St. Jan zijn geweest, zal ik niet in aanmerking nemen, maar de tegenwoordige werking

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2