Limburgsch Nieuws. Landweer. Sprokkelingen Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Boter- en Eieren mark ten. Voor de reclame. (ZnkboekjcN.) T>e Burgemeester van Venray op alcoholisch gebied. Iedereen weel dnt de meeste misdaden veroorzaakt worden door den drank, dat zaken verloopen en huisgezinnen te gronde gaan door den drank, dat vaders hunne gezinnen laten verhon geren en beulen worden van vrouw en kin deren door den drank, dat het geslacht der ideoten en krankzin nige kinderen zich uitbreidt, omdat de vloek van de drankzucht zich niet beperkt tot de dronkaards. Iedereen weet dit en toch velen lachen met. drankbestrijding. Zy achten deze niet noodig voor zich zeiven en wat gaat de rest van de maatschappij hun aan Zij denken zich zei ven veilig beschermd tegen drankmisbruik, ofschoon hun niets waar borgt, dat de drankgewoonten welke zij hun kinderen inprenten oooit zullen leiden tot buitensporigheden. Maai moeten dan allen drankbestrijders worden Iedereen heeft reden genoeg om mee te doen aan den stryd en van allen verwacht mag worden dat zo tenminste eerbied hebben voor het werk dergenen, die het alcoholisme bestrijden. 'tZal mij nooit gebeuien. dat ik te veel drink waarom zou ik mij dan ergens toe verbinden" zoo luidt de redeneering van velen, wanneer er spraak is van drankbe stryding. Men zou met dat argument genoegen kunnen nemen, indien bet ernig doel van drankbestrijders-vereenigingen was de leden te bewaren tegen excessen. Maar dat is niet zoo. Het voornaamste is door het voorbeeld der leden de openbare meening omzetten. In al te veel krjjpgen heet hij een kerel die een flink aanral borrels kan opslurpen en een grootcn plas kan drinken. Jongens raken aan den jenever, omdat zo meenen dat bet groot staat. In den regel vinden ze dat vocht zoo lekker niet en velen zetten een zuur gezicht als zij voor den eersten keer jenever op de tong krijgen. Maar in de heiberg drinken alle kameraden mee en welke melkbaard durft dan zeggen, dat hij dien drank niet lekker vindt. Nog ééntje en nog één, hij durft zoo goed als een ander. Als nu zoo'n jonge man een vader heeft die afschaffer is Als hij maar eens iemand ontmoet, die s-een drank neemt Wat dan f Dit is zeker Wie dagelijks een afschaffer ontmoet laoht hem misschiet'de eerste week uit, gaat de tweede week nadenken en vir.dt de derde week die afsehafferij wei een daad van moed. Dan leert hij zien in de maatschappij, leert opmerken de feiten van den dag on elk ongeluk, elke misdaad veroorzaakt door den drank trekt zijne aandacht. Hij zal misschien geen afschaffer worden, maar zal toch ook niet meer beliooren tot 't leger van hen, die aansporen tot liet drinken van veel borrels hij zal het best kunnen zien, dat zijn jongen er geen meer neemt en niet meer praat van enfin, als hij een slacht offer tegenkomt. Dat noemen de drankbestrijders 't omzetten der openbare meening en als zij dat doel bereiken dan is reeds veel gewonnen. De \oormeeftselie visseliei's die in de poolstieken op wal vischvangst uitgaan gebruiken als drank koffie en thee. Die raenschen hebben te veel verstand om jenever te beschouwen als een middel tegen de koude. Vuurwater. De stom der Sack-en Fuchs-Indianen in Amerika verminderde in 10 jaren tijds van 80.000 tot 2000. De hoofdoorzaak hiervan was het vuurwater (jenever) dat de blanken hun gebracht hadden. Daarom vermaande een oud opperhoofd der Kausa-Indianen de jonge mannen van zijn stam by elke gele genheid: -Drinkt nooit het vergiftige vuur water der blanke mannen, want de booze geest heeft gezonden om ons uit te roeien." Een hoofd der Chippiwoh-Indianen in New-Foundland zeide tot den Engelschen minister: wij waren eens zeer talrijk en ge heel Boven-Canada behoorde ons; wij leefden van de jacht en de visscherij. Maar de blanken die tot ons kwamen loerden onze vaderen vuurwater drinken. Dat heeft ons arm gemaakt en veel van onze mannen ge dood. Nu zijn we zeer weinigen geworden. Amicus. VENRAY, 21 October 1905. Zondagavond om 6 uur hield de R. K. Volksbond zijne gewone maandelijksche ver gadering in de Muzienzaal. De president P. J. Voesten opende met den gewonen groet de vergadering en deelde den leden mede, dat de vereeniging weder een stap verder was gekomen, door zich aan te sluiten bij den Centralen Bond te Maastricht, Dank aan de heeren Schols en Verheugen weiKe ais aigimiardigden op de II. Zondag bijgewoonde centrale vergadering zoo goed van hun taak gekweten hadden. De heer Schols gaf een verslag van boven genoemde vergadering, en aan het slot daar van werd de oprichting van een socialen cursus voor Venray door spreker in over weging gegoven. Er zullen pogingen worden aangewend om als leider dezes cursus een oei w. pater uit liet klooster alhier aan te stellen. Vervolgens werd er don leden nog modo gedeeld dat door de Propagandaclub en het bestuur van den Volksbond op Zondag 29 October a. s. een vergadering te Leunen zou gehouden worden en hun verzocht, ofschoon zij dit niet verplicht zijn, alien de aldaar in het schoollokaal te houden vergadering bij te wonen, welke geldt tot het aldaar aan werven vau meerdere leden. Daarna zong de propagandaclub een lied en legde de adviseur van den Volksbond eersige voorname punten van den cuisus bloot. Er werd besloten de contributie te ver- hoogen daar er op andere plaatsen meer contributie geheven wordt als hier, hetwelk op een volgende vergadering behandeld zal worden. Hierna zong de propagandaclub nog oen liod en werd de vergadering met den chris- telijken groet gesloten. Voor do propagandavergadering te Leunen zijn als sprekers gekozen de propagandisten Adr. Verheugen en 11. Oudenhoven. Aanstaanden Maandag heeft alhier do loting plaats voor de Nationale Militie. Wij durven voltrouwen, dat onze jonge lieden, dezen dag, evenals andere jaren op passende wijze, zonder drankniisbnuk en andere buitensporigheden zullen doorbrengen. Goddank de Venrayscho jongelieden zyn wel wijzer, en weten zich bij dergelijke gelegenheden steeds gunstig te onderscheiden van de lotolingen van sommige andere plaatsen. Zoo zij het ook thans Wij vestigen de byzondere aandacht van belanghebbenden op achterstaande ad vertentie van de Hanze". Eene aansporing onzerzijds om deze ver gadering bij te wonen, zal wel overbodig zijn. Immers, de winkeliers en neringdoenden, welke den tegenwoordige» loop der zaken met aandacht volgen, zullen op den duur zelf wel inzien, dat alléén eene algemeene toetreding tot de Hanze, hen nog kan redden van tiet steeds meer dreigende ge vaar van achteruitgang. Winkeliers en neringdoenden van Venray begrypt uw belang Komt ter vergadering en «leunt hét Streven dei Hsómj. De Maandag alhier gehouden veemarkt was zeer dtuk bezocht, en de aanvoer mocht voor deze markt aanzienlijk genoemd worden. Ofschoon niet overdreven, was toch do handel levendig, terwijl de prijzen bevre digend waren, de meeste omzet had plaals in dragende malen. Biggen waren iets minder in prijs. Men betaalde van f 5.50 tot f 8 per stuk. Maandagavond had in liet café van P. Pouwels, de aanbesteding plaats van het bouwen oener nieuwe woning voor rekening van Th, Wellen. Er werd ingeschreven als volgt W. Wynhoven, f 1350. G. Ambrosius, 1230. L, Wijnhoven. 1165. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Bij de Dinsdagavond gehouden heraan- besteding van het melkrijden aan de Coöpera tieve Stoomzuivelfabriek -Venray", zijn de prijzen der melkritten over het algemeen hetzelfde gebleven. Als een bewijs dat de Stoomzuivelfabriek -Venray" in bloei toeneemt, diene, dat sinds de oprichting het getal leden met 70 ver meerderd is, met circa 300 koeien, zoodat thans de melk van ruim 1C00 koeien aan de fabriek geleverd wordt. De wekelijksche hoterproductie bedraagt nu ongeveer 2500 Kilogram. Bij den landbouwer S. aan de Heijde werden sinds eenigen tijd kuikens vermist. Dezer dagen kwam bij tot de zonderlinge ontdekking dat de dief was een kalf, dat de kuikens lekker oppeuzelde. Door het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht te Venlo is hooger beroep aangeteekend tegen de vrijspraak S. J.. 59 jaar, steenbakker te Venray, die nagelaten had de aangifte bedoeld by artikel 32 der ongevallenwet te doen. MERSKLO. Het orgel voor de kerk alhier zal geleverd worden door den heer Vermeulen te Weeit, die op dit gebied een gunstigen naam verworven heeft. Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen met het Hoogfeest van Paschen, ten laatste Pinkste ren, de eerste welluidende orgeltonen door ons kerkgewelf klinken. BLITTERSWIJK. Alhier kreeg dezer dagen de 54-jarige schilder M. S. bericht dat een neef van hem in Amerika was over leden en hem f 60.000 had nagelaten. De man wond zich hierdoor zoo op, dat hij 's avonds aan een beroerte is overleden. BLERICK. Zondagnacht by gelegenheid der nakermis hoeft zich alhier een treurig drama afgespeeld. Nadat vroeg in den avond een woordenwisseling had plaats gehad tusschon zekeren S. en B. werd B. op den terugweg naar huis door een 5tnl personen opgewacht, die hem oen lOtal messteken toebrachten, en in zijn Idood badend lieten liggen. Zekere L. die hem vergezelde on aanmaande om naar huis te gaan, word ook op een messteek onthaald, zoodat deze do vlucht nam en de politic waarschuwde, die spoedig ter plaatse was, B. onderdak bracht en geneeskundige hulp inriep. B. is tot heden niet buiten gevaar. Drie verdachten zijn geboeid naar Venlo overgebracht. Het bebloed mes werd later ter plaatse gevonden. De zaak is iu onderzoek, en het is te hopen, dat de daders niet ongestraft zullen blijven. VENLO. Zekere V. uit Venray deed Maandagavond bij de politie alhier aangifte, dat hij uit een linnenznkje circa 100 mark vermiste. Hij had eenige herbergen bezocht, was daardoor een weinig aangeschoten geworden en wist niet goed op te geven op welke wijze liet geld dit het zakje was verdwenen. Maandagnamiddag geraakte op den Kaldenkerkerweg een koopman uit Breijei, die, zooals het - scheen te veel aan Bacluis geofferd had, met zyn met appelen geladen wagen in do ruim 3 meter diepe sloot. Do kar was stuk. het paaid gewond en do appelen lagen gedeeltelijk in het water. Na eenigo uren kon hij, geholpen door hulpvaardige handen naar de heimath terug- keeren. MOOK. Lang is er naar verlangd. Dik wijls is dat verlangen uitgesproken, en nu eindelijk zal het bevredigd wot den. Mook krijgt naar allo waarschijnlijkheid de nieuwe kerk Jammer is bet voor het landschap dat het oude kerkje met zijn mooi gelegen toren en heerlijk geboomte zal verdwijnen 't Is echter te hopen, dat do fondsen voor het nieuwe gebouw van dien aard zijn of worden, dat men geen materiaal van de oude kerk noodig heeft en deze dus behouden kan blijven. HELDEN. Zondagnamiddag vergaderde de kring Helden van den Z. N. Zuivelbond, bestaande uit de afd. Helden, Meijel, Maas- bree, Baario en Sevenum. Als sprekers traden op da beet en J. Truyen en Anient. Het huishoudelijk reglement, werd op ver schillende plaatsen gewijzigd. Hierna werd overgegaan tot behandeling van invoering van -Uniforme Boekhouding", wat door de vergadering werd aangenomen. HORN. VVjtitMjdag werd hier drijtjachl gehouden," liazen rir-90 konynen het leven lieten. SITTARD. De wijd en zijd bekende scherm en gymnastiekclub -Swentibold" heeft besloten, ter gelegenheid van haar 25jarig beslaan, groote internationale gymnastiek- wedstrijden te houden, vei der zullen open bare feesten, optochten, vermakelijkheden, en last not least een internationalen voet balwedstrijd gehouden worden. "Sittard Vooruit" zal voor eene waarde van duizend gulden aan prijzen voor de wedstryden uitloven. Er werd nu reeds toezegging gedaan van groote buitenlandsche vereenigingen, eo steun beloofd door de eerste binnen en buiten- landsclie autoriteiten op 't gebied van Gym nastiek en Athletiek VAALS. Alhier, dus op Nederlandscli grondgebied, leest men op winkels Hier spreekt mon Nedorlandsch Provinciale Muien van Limburg. De zitting werd Maandagmorgen geopend door den commissaris der Koningin, die mededeelde, dat de vergadering een verlies had geleden door bet overlijden van den Ch. Berger, te Venlo, sedert 1902 lid der Staten. Vervolgens werden de stukken gele zen van de aan de orde zijnde onderwerpen, die voor kennisgeving aangenomen of naar de afdeelingen verzonden werden. Ten aanzien der aanvraag om concessie en subsidie voor den aanleg van een electrische tramlijn over den rijksweg Venlo Maastricht werd voor gesteld aan de aanvragers mede te deelen dat die aanvraag aan het rijk moet geschie den en wat betreft de aanvraag om concessie voor den aanleg van stoomtramwegen van Maastiicht over Valkenhui naar Heerlen en Vaals werd geadviseerd, ;e wijzen van de hand. Er hadden geen discussiën plaals. mmumaFmBÊÊBmKmm^ÊKumiÊÊÊm ^zzrasmmaarzuiaMatai ii inn—m DEURNE. Wat een Boerenbond doen kan leert ons liet dorp Deurne. Sinds daar de weleerw. heer Roes, kape laan, als adviseur aan de vereeniging is verbonden, is de toestand der landbouwende bevolking totaal omgekeerd. Zoo lezen we nu weer, dat de leverantie van de eieren door den Boerenbond te Deurne togen woordig een vierde gedeelte bedraagt der geheele Maastrichtscbe mijn. Elke bezending van Deurne varieert tusschen de 3 a 4 duizend. De prijzen zijn oDgekend hoog en er vallen geen onkosten bij do leverantie. De bond heeft zich reeds op bet terrein van gezamen- lijken verkoop begeven van zaairogge, honig appolon, aardappelen enz. en gaal nu een honigraarkt organiseeren. I)r. Ariëns heeft eens gezegd van het alcoholisme, dat het geen grooteren vijand hoefi dan katholioke geestelijken, welke dien geosol begrijpen. Als we mannen als kap. Roes aan het werk zien, zyn we onw. 11e- keurig geneigd te zeggen De maatschappij heeft geen grooter vrienden dan de katho lieke geestelijken, welke de sociale nooden begrijpen. CUYK. Door de gemeentepolitie werd dezer dagen aangehouden en ter beschikking der Militaire Autoriteiten gesteld, zekere M. J. uil de afd. Vianen, milicien bij liet 3e Reg. Vest. Art. te Bergen op Zoom, welke zonder verlof zijn garnizoen had verlaten, om alhier kermis te houden. Op de jaarmarkt van Dinsdag wareu aangevoerd 511 runderen en 394 biggen, 't Vatte vee gold 28 tot 35 ct. per pond. De dragende koeien van 180 tot f 210 en het mager vee van 80 tot f 125, terwijl de biggen werden verhandeld van 6 tot f 10. De handel was vlug en de omzet van betee- kenis. In kramerijen, manufacturen enz. enz. ontwikkelde zich een drukke verkoop. Een groot geial kooplieden warm ter markt gekomen, zoodat deze een levendig aanzien had. BEUGEN. Do uitslag der alhier door 't Gemeentebestuur gehouden aanbesteding van do verbouwing en restauratie van het Raad huis is als volgt H. van den Heuvel, Uden f2890. Verhagen Verstegen, Mill 2750. A. Geurls, Rijckevoort 2470. L, van Kempen. Beugen 1539. Het werk is aan den langsten inschrijver gegund. WANROY. Schaesbe-g in Zuid-Limburg had zyn "kluizenaar". Wanroy had zijn "holbewoners". Van den Linibutgschen "kluizenaar" las ik, dat hij dezer dagen naar Duitschland is vertrokken; onze -holbewoners" zijn naar 't krankzinnigengesticht -Voorburg" ge transporteerd. Langer dan drie jaren hebben deze zon derlingen. G. K. en zijne vrouw, in een hol van heiplaggen op de beide gewoond. Het gemeentebestuur hoeft hun meermalen een geschikte woonplaats aangeboden, doch telkens werd dit door Gratje van de hand gewezen. Het zonderlinge paar kwam in al dien tijd in kerk noch kluis; zij verkondig den, aan elk, die hooren wilde, de meest dwaze ideeën, zoodat zij ten laatste, na door een dokter krankzinnig !e zijn ver klaard, naar het Geneeskundig Gesticht te "Voorburg" zijn opgezonden. ASTEN, In een gezin alhier heorscht in erge mate de besmettelijke ziekte dyphteritis. Een knaapje van 11 jaar is reods overleden, terwijl nog eenige andere kinderen lijdende zijn. HELMOND. De Maandag alhier gehou den" paaiden- en veemarkt had weer ruim succes. Er was bijzonder veol vreemd volk, terwijl de aanvoer van vee, in aanmerking genomen den tijd van het jaar. de verwach ting verre overtrof. Aan de lijn stonden 43 paarden, 104 stuks rundvee en 33 manden ieder met minstens 4 biggen. De handel ging vrij vlot, vooral in Geldersch wivoe, dat in flink aantal veitegenwoorJigd was, heerschto veel kooplust, en et werden hiervoor flinke prijzen hestoed. Goed slachtvee had er wel wat meer kunnen zijn, tenminste de vraag overtrof liet aanbod. De biggen vonden ook gretig koopers; men betaalde van 7 toe 10 gulden, naar gelang de kwaliteit. TILBURG. Ten bewijze, dit er dezen zomer meer aardippelon gegroeid zijn, dan algemeen wordt geloofd kon dienen, dat Don derdagavond voor de weekmarkt van Vrijdag, reeds 150 k.uron waren aangevoerd on gis teren aan het spoor 14 wagonladingen wer den gelost. HOOGELOON. Dezer dagen had alhier eene curiose vergissing plaats. Een drietal jagers hielden eene drijtjachl en wisten menig schot te doen treffen, zoodat de buit wel neerviel. Onderwijl deed zicli echter een minder aangenaam incident voor. Een der jagers schoot op een haas, en de in de nabijheid zijnde gemeente veld wachter kreeg een gedeelte der ladiug in de bornon. Grappenmakers zeggen, dat de hagelkorrels op die verkeerde plaats terecht, kwamen, omdat het water ze weerkaatsten Hoe 't zij, de veldwachter kon slech's met moeite zijne woning bereiken. Men denkt echter, dat hij over 'n paar dagen weer hersteld zal zijn. MEGEN. De lieer F. W, van Beek, gemeente secretaris alhier, die nog maar een paar maanden iu onze gemeente is werkzaam geweest, heeft eervol ontslag gevraagd uit zijne betrekking. s' BOSCH. Zondag zijn hier aangekomen de hetr Murakami, gedelegeerd commissaris van het Japansche rijk op de in'einationale tentoonstelling te Luik, en diens nicht, mej Hama Susuko, die zich bij de firma P de Gruijter Zoon alhier komen op de hoogte stellen van den Kuropeeschen handel meer in het bijzonder van winkelnering, wiukelcontióle en winkeladministratie. Mej. Susuke denkt eenigen tyd in do winkels van genoemde firma te 's Bosch, Amsterdam en Utrecht werkzaam te zijn, teneinde zich in een en ander persoonlyk en practisch to bekwamen. (IppelougHt. Men schrijft uit de Betuwe: -Als de prins zelf hier komt om appels te koopen, dan zijn deze duur", zegt men en dat is waar. Op 't oogenblik ziet men in de Betuwe tal van Duitsctie kooplui bij de fruithandelaars; honderden van wagonladingen gaan naar zyn -Heimath" voor buitengewoon liooge pryzen: de bellefleurs en goudreinetten byv. wordeu tegen f8 a f9 per mud verhandeld. En niet alleen Duitschland, maar ook Engeland, ja zolts Fiankrijk -trekken" Er heerscht hier dan ook in den fruithan del een opgewekte drukte, als iu den kersentyd. In do boomgaarden komen handen tekort voor den pluk, aan de stations en do rivier wordt druk geladen en allo -kroet- fabrieken", waar de grondstof tegen pl. ra. t'3 liet mud opgekocht wordt, zijn in volle werking. In één woord: dit jaar is ook een uitstekend fruit jaar, niet voor den consu ment echter, maar voor den handelaar. Jenever en stemmen. Men schrijft aan «Het Huisgezin" uit Baardwijk: Door het overlijden van den wethouder, den heer C. van Helvoirt en het lid van den raad, den hoer O. Donkers, zijn alhier twee plaatsen in den gemeenteraad vaeant gekomen waarvoor zooals hier altyd zeer veel liefhebbers zijn, zoodat dan ook de stryd om een ze el bard is. Doch zooals bier wordt gestreden, dient te worJon vermeld. Bijna alle gaarne zijnde gemeenteraadsleden stellen, zoo spoedig zij candidaat zijn ge worden, agenten aan, die met hen bet volk in de cafó's en herbergen moeten gaan trac- teeren. lederen dag kunnen, neen moeten de kiezers volop drinken, jenever en nogmaals jenever. Arbeiders van bun werk komend of naar hun werk gaand, worden door de agenten de herbergeu binnen geroepen, waai de jenever hun wacht, volop en voor niets, allemaal van den candidaat. Niet zelden -ziet men ook, wanneer men goed op de gezond heid van den candidaat gedronken heeft, ergerlyke dronkemanstooneelen en vecht- paityen, De burgemeester heeft zich dan ook ge noodzaakt gezien *.e bepalen, dat op de da?en der stemming de cafe's en herbergen vau des morgens 8 tot des avonds 6 uur moaten zyn gesloten. Voorwaar treurige feiten. Op twee avonden van de vorige week werd eene buurt van lieerion in opschudding gebracht door schoten eenmaal zelfs op een nachtelijk uur. Den eersten keer waren de maréchaussóes er als de kippen bij, doch konden niets vinden, waarmee geschoten was. De herbergier, in wiens huis of in wiens nabijheid geschoten was, zeide dal by het deed om bozoekers te lokken. Of hij succes zal hebben l->u schandelijk «luk. Tusschen den huize den Hoek en de botoi fabriek te N ij kerk heoft zich een schan delijk stukje afgespeeld. Tweo Bunschoters komen op bun melkwagen aamyden. Bijna aan bet einde van den vermoeienden tocht geefi liet paard het op en blijft staan. Een dracht slagen geeft geen vera» lering. Uit spanne». I)e koppigheid afloeren met de onvermijdelijke slagen. Nu zal 't wel beter g-ian. Opnieuw inspannen, Geen succes. Het dier blijft pal op zijn plaats. Weer onder gaat het arme beest dezelfde kuur met dezelfde uitkomst. Toen 't is haast ongelooflij haalde een hunner zijn mes voor den dag, en stak er liet paard mede in het achterdeel, dat liet bloed er uit gutste en toen ging het. MAASTRICHT, 1G Oct. Aanvoer 19640 kilo boter. Hoogste prijs f 1,30, laagste t 1,26 gomiddeld f 1.29. Eieren aangevoerd; Dikke 3200 stuks, Kleine 100 stuks, Gem. 1200 stuks. Prijzen D. 6.10 6,50; KI. f 5.70 a 0,00 Gem f5,90 a 6.40 per lOOstuks. brengt ter kennis van de verlofgangers, die op 1 Augustus jl. naar de Landweer z(jn overgegaan, dat in verband met het tweede lid van 11 der Lnndweerinstructie I, hunne nieuwe laodweerzakboekje9 tusschen den 20 en den 30sten dezer maand aan de Gemeentesecretarie moeten worden afge haald. Bij bet afhalen moet het juist adres (straat, wijk en noramer) van den betrokken verlofganger worden opgegeven en zal deze zich hebben te overtuigen, dat de in het

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2