Limburgsch Nieuws. DE TROONREDE. Geeu drank bij begrafenissen. Het Feest der H. Kindsheid Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. te VENRAY. .oionel geworden, en twee van zijn zoons zijn reeds kadetten. Maar al-: 4e lieer kolonel met zijne weder helft in gezelschap verschijnt, dan ontslaat er ii'toos tussehcn deze en geene een heime lijk, aangenaam gesir.o-zel. Men kent de geschiedenis van dit paar en men vindt ze interessant. MifM IIIIIIMI—«ir Dinsdag werd te 's Gravenhage de zitting der Staten Generaal plechtig door H. M. de Koningin geopend De troonrede zegt dat de algemeene toe stand van land en koloniën in menig opzicht reden tot tevredenheid geeft: dat land en tuinbouw over 't geheel genomen bevredigend zijn ondanks de schade aan sommige gewas sen door nadeelige weersinvloeden. Handel en nijverheid blijven zich ontwikkelen. De uit komsten van het seheepsvaartbedrijf en de scheepvaart op de binnenwateren laten nog steeds te wenschen over. Er zijn verschijn gelen van verbetering in den economischen toestand van de inlandsche bevolking op Java. Herinnerd wordt aan het breken van het verzet op Borneo en het aanvankelijk gunstig gevolg van gewapend optreden bij sommige inlandsche vorsten van Zuid-Celebes. Dank baar worden herdacht de verrichtingen van leger en vloot in den archipel. De betrek kingen met de andere mogendheden zijn vriendschappelijk. De tijding van het einde van den oorlog ut Oost Azië werd door H. M. Je Koningin met welgevallen vernomen. Het in werking treden der Kinderwetten wordt zooveel mogelijk bespoedigd. Gehandhaafd worden de volgende wetsont werpen: arbeidscontract, regel mg van liet bewijs in burgerlijke zaken ea adminiirntieve rechtspraak. Aangekondigd worden: herziening van het tweede boek van het wetboek van koophandel en enkele aanvulliogeu van het algemeene deel'van het wetboek van strafrecht, waaron der invoei ing van voorwaardelijke vernor- deeliog. In voorbereiding zijn: maatregelen tot invoering van een wetboek *uor militair strafrecht en een wet op den krijgsplicht. Onder de verkeerde drinkgewoonten, die in onze streken bestaan, is er wellicht geene zoo onredelijk, zoo stuitend en zoo onchris telijk als het schenken van drank bij begrafenissen. Op zeer vele plaatsen be&'wat -Jit ergerlijk itkioWwrh. Vv-<Tj» „a :ic ÜrtViravt, iMTO hét stwrfboia f in de herberg, wordt aan dragers bloedverwanten en anderen, die den over ledene de iaatSbe eer komen bewijzen, drank gepresenteeid, bijna altijd sterke drank. Ieder mensch met christelijk beginsel ziet bjj eenig nadenken het onedele en onchris telijke van dit misbruik in. De meesten dan ook, die er aan meedoen, zouden niets liever willen dan dat ten minste dit jenever- schenken werd afgeschaft. Maar uit gewoonte en sleur blijven zij er aan meedoen; uit menschelijk opzicht durven zij niet de eersten zijn om den drank bij een sterfgeval in hunne familie achterwege te laten. Zal deze drinkgewoonte nog langer blijven voortbestaan i Neen, dat kan, dat mag niet Als raenschen. met verstand begaafd, keuren wij ze af als onredelijk. Als katho lieken. die de lichamen der christenen beschouwen als de tempels van den H. Geest komen wij in verzet tegen zulk een onchris telijk misbruik. Wij reepen dan alle weidenkenden op om alom hel schenken wan drank bij begrafenis sen voor goed ate schaffen. KruisverbandenSt. Paulus en Mariaver- eenigingendrankbestrijders propagandisten, richt uwen aanval allereerst tegen deze drinkgewoonte Beraamt daartegen die middelen, welke U voor uwe omgeving het meest doelmatig nullen toeschijien. Geestelijken, die met de -zielzorg zjjt belast, verheft eenparig Uwe stem tegen dit misbruik 1 Een gemoedelijk woord, een dringend verzoek van U vermag zooveel. Gij ook vooral, vrouwen, doet Uw mach tigen invloed gelden, om dit misbruik uit te roeien. Uw gezag in 't regelen van deze en dergelijke zaken is alvermogend. In één woord: gij allen, die met ons deze drinkgewoonte als onredelijk, stuitend en onchristelijk veroordeelt, ten strijde tegen het schenken ran drank bij begrafenissen. liet Bestuur van den Bosschen Diocescmen Drankbestrijdersbond Dr. F. Banning. Eere- Voor;. C. C. Prinsen, L. v. d. Steen, Voor;. Aug Sassen, Ond. Voors. Jan B. M> v. Bes-raw. Joh. Büning, p. fr. Ant. Fennell. O. P, Dr. P. J. Vullings m. S. C L. Simonis, Secr. Zondag vierde het Genootschap der H. Kindsheid alhier haar gewoon jaarlijksch feest. Op de gebruikelijke wijze trok omstreeks 10 ure een overgroote kinderstoet, voorzien van allerlei gekleurde vaantjes, begeleid door Eerw. Zusters on heeren Onderwijzers en voorafgegaan door de Fanfare -Euterpe" van uit de Zusterschool naar de Parochie kerk, alwaar eene plechtige H. Mis werd opgedragen. Na het Evangelie beklom de Weleerw. Pater van Oirschot den kansel, schetste in eene schoone rede het doel der H. Kinds heid en wekte de geloovigen op. om toch steeds hun geldelijken steun te blijven ver- leenen aan dit H. Genootschap. Toen de Mis uit was trok de stoet, met de muziek aan het hoofd, door de voor naamste straten naar het Gymnasium, alwaar hij ontbonden werd.- Des namiddags om 3 uur trok men weer in dezelfde orde kerkwaarts. Onder het plechtig Lof werd door een der kinderen, de jongejuffrouw Petronella Zegers de akte van toewijding aan het Goddelijk Kindje Jesus opgedragen. De Weleerw. Pater van Oirschot richtte ♦nog een woerd van dank tot allen, die dit schoone liefdewerk steunen, waarna de plechtigheid besloten werd met het zingen van eenigc toepasselijke liederen. O'ik wij bevelen dit kleine Missiewerk ten zeerste aan in de milddadigheid van Ven- ray's Katholieken. Daardoor toch werken zij indirect mede tot verbreiding van het ware Geloof onder de heidenen. VENRAY, 23 September 1905 Aan 't postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren zijn gedurende de le helft der maand September de volgende brieven en briefkaarten wegens onbekendheid der geadresseerden niet uitgereikt Briefkaart. Frans Gerick Duitschland. Drukwerk. G. Schimmel Utrecht. Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmanns, bisschop van Roermond, heeft benoemd bij het door Z. D. H. te Sittard nieuw opgericht Pro- Gvmnasiuin tot directeur den WEerw. ZGel. heer P, 11. Broiuus, tot leeraren de weleerw. igel heeren J. C. Nótermans en J.LXB. Janssen; de laatste priester van het Groot Seminarie. Verder heeft Z. D. H. benoemd tot kapelaan bij de O. L. Vrouwe Kerk te Maastricht den wefeerw. heer W. A. J. Rieter tot kapelaau te Blerick den weleerw heer L. H. V. Janssen tot professor aan het Bisschoppelijk College te Weert den weleerw. zeergel. heer J, M. Hamers tot professor te ltolduc den weleerw. zgel. heer L. W. H. Backhuis, beide laatsten priesters van het Groot Seminarie tot kapelaan te Melick, den weleerw. heer C. H. Piels tot kapelaan te Blitterswijk, den weleerw. heer H. J. Schmits: tot kapelaan te Leveroy, den weleerw. heer A. J. H. Greijraans; tot kapelaan te Meerlo, den weleerw. heer W. Berden: tot kapelaao bij O. L. Vrouw Munster kerk te Roermond den weleerw. heer G. P. M. H, Corten, de drie laatsten priesters van het Groot Seminarie. Naar wij vernemen moeten reeds in April van het volgend jaar verschillende gebouwen van het op te richten krankzinnigengesticht klaar zijn. Eere den kranigen en bekwamen aannemer J. Groenendaal. die zulks aandurft. Er zal dus in dit en het volgend jaar overvloedige gelegenheid voor ons werkvolk zijn om een goeden stuiver te verdienen. Wij allen kennen den heer Groenendaal als een man die wel is waar stipt en streng is op den arbeid, (eene schoone eigenschap voor een aannemer) maar ook goed en mild voor de arbeiders, die zeer zeker het volle loon. dat zij verdienen, zullen ontvangen. Alle degelijke werklui zullen dit getuigen. Onder zijn leiding en toelicht hebben onze bekwame metselaars en timmerlieden Venray versierd met gehouwen, die door iedereen worden bewonderd. Het schoon en rijk Pensionaat der E. E. Zasters Ursubnen. het prachtig Gymnasium der E. E. Paters Franciscanen, waarvan hij teveüs architect is geweest, de nieuwe, sier lijke vergroot ing van het Liefdegesticht zijn zijn werk. Het nieuwe Krankzinnigengesticht moge dus blijven pleiten voor de bekwaamheid en degelijkheid én van den aannemer, én van Venray's werklieden. Bij kon. besluit is met ingang van 16 October a. s. benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te St. Oedenrode de heer A. J. N. T. Aernout, thans in gelijke betrekking alhier. Bij kor. be- t is benoemd tot ont vanger der dire te betastingen en accijnzen te Blade!, de heer J. Heijt, ontvanger dierzelfde middelen alhier. De vergadering der R. K. Volksbond welke verleden Zondag in de Muziekzaal weid gehouden, was niet druk bezocht. Nadat de Voorzitter de vergadering met den gebruikelijken groet Geloof zij Jezus Christus geopend had heette hij allen welkom en in het bijzonder de Propagaodaclub -St. Petrus", die voor den eersten keer met haar Adviseur, den Weleerw'. heer H. Toebosch in de vergadering aanwezig was. Daarna nam de secretaris de heer P. Schols, de leiding der vergadering op zich en gaf te kennen, dat er twee afgevaardigden moesten gekozen worden om a. s. Zondag de verga dering van den Centralen Raad te Maastricht bij te wonen, om aldaar de belangen van den Veitravschen Volksbond te bepleiten. Na eenige discussion, werden als afgevaar digden gekozen de heeren P. Schols en Adr. Verheugen. De Weleer». Leer Toebosch deelde op eene duidelijke wijze hot doel der oprichting van de l'ropagandaclub mede gaf nuttige wenken ter veispieiding van goede lectuur hier en in andere naburige gemeenten, om zoo de bloei en de vooruitgang van 'Jen Volksbond te bevorderen. Daarna werd overgegaan tot het kiezen van een nieuwen commissaris (vacature L. van Run). AU candidate» waren gesteld de leden: M. Van Aarssen, O. Hneijmakers, P. J. Philipsen en Chr. Wijnhoven. Met meerderheid van stemmen werd ge kozen P. J. Philipsen, die een woord van dank bracht aan do leden voor het. hem ge schonken vertrouwen, en gaf Jen wensch te kennen dat hij zooveel het in zijn vermogen zou zyn de belangen v n den Volksbond zal behartigen. De heer Schols bracht hulJe aan Dr. Poels, die gedurende zijn »oi blyf in zijne gebooite- pl iats bijzondei e sympathie voor den Volks bond turnde en voor zijn vertrek naar Ameri ka nog te kennen gaf. dal de Volksbond nog maar een kind was, dat nog niet loepen kan. Door zijn flink optreden i eeft dat kind liet reeds zoover gebracht, dat het van den eenen stoel naar den anderen kan ioopen. Spreker uit den wensch, dat de woorden van Dr. Poels t»ij zijne terugkomst in Venray in daden en werken zouden veranderd zijn en da' hij. na eet" voorspoedige reis, behouden en welvarend tc Washington mocht aan komen. Een driewerf -Hij leve lang" klonk uit volle boisi dooi de ruime zaal. De lieer A. Verheugen, voorzitter der Pro- p: audftc(uh pen kort woord 7* coöperatie. 3 op zeker gebied ten zeers'e is af te keuren. peratie raag in den Volks bond met bestaan, iedereen moet bij zijn vak blijven. Men moet leven en laten leven, daar anders de winkeliers op den duur allen ten gronde zullen gaan. Daarom verzoekt hij beleefd aan het bestuur van den Volksbond bij hun goedvinden een artikel in hun Regle ment aan te halen, dat zoolang er geen vakaf deelingen zijn, niet coöperatief te werken en zijn er vakvereenigingen georganiseerd dan, werken deze coöperatief voor hetgeen ieder in zijn vak noodig heeft. Het bestuur van den R. K. Volksbond was het eens met den voorzitter der Propaganda- club om nooit tot oneerlijke concurrentie over te gaan. In de eerst volgende vergadering zullen deze punten behandeld worden. Met een flink lied door alle aanwezigen aangeheven, dat tot eer strekte der Propa gandisten sloot de voorzitter de waarlijk aangename vergadering metden gebruikelijken groet: Geloof zij Jezus Christus. Na een paar dagen proefverlichting gegeven te hebben heeft de gemeente Etten en Leur van den heer V. Fonek alhier de door hem aldaar vervaardigde Acetyleen Gasfabriek j. I. Donderdag overgenomen en naar wij vernomen betuigde het Dagelyksch Bestuur zijne volste tevredenheid over de uitstekende werking en keurige afwerking. De bezwaren door erkende specialiteiten op Acetyleengehied geopperd, vooral het druk- verlies in een buizennet van meer dan 7000 meters zijn door den heer Fonck glansrijk overwonnen. Wij wenschen den heer Fonck proficiat met hot behaalde succes. Op de Woensdag te Roermond ge houden veiling van fokstieren, welke door de heeren J. Beckers le Jabeek en Hubert Janssen alhier waren aangekocht, werden de volgende door den Boerenbond Venray gekocht, welke hedenmorgen iri 't hotel de -Gouden Leeuw" zullen verkocht worden No. 6, 7 en 10 a f 200. No. 14 a f 195. Voor de Rechtbank te Roermond stond Dinsdag o. a. terecht A. D. L., oud 34 jaren, arbeider te Enschede, beklaagd, dat hij te Oostrum Venray. op 9 Juli 1905. ten nadeele van L. Water voort een manenk am en een koperen plaat heefi ontvreemd. Eisch 1 maand gev. MERSELO. Dezer dagen is aan den DirecteurGeneraal der Posterijen een request verzonden, onderteekend door verschillende neringdoenden en belanghebbenden, teneinde alhier, evenals in Oostrum, Oirlo en Leunen eene tweede postbestelling te verkrijgen. Wij hopen, dut hunne pogingen met een gunstigen uilslag mogen bekroond worden. Zondag a. s. nam. 4 uur zullen de werkende leden van -St. Hubertus" prijs schieten. Na den wedstrijd zal er een nieuw bestuurslid gekozen worden, waarna geza menlijk een rondgang door 't dorp gemaakt wordt. HORST. Dezer dagen is alhier eene vereeniging onder den naam -Onderling Baard genot" opgericht. De leden, die zich hierbij willen aansluiten, moeten den baard laten groeien, hetwelk in hoofdzaak het doel dezer vereeniging is. Reeds hebben zich eer. 15ta! leden aangemeld, zoodat wij binnen korten tijd voor goed mannen met baarden zullen zien. Het bestuur werd gekozen als volgt A. Janssen, president J. Steeghs, secretaris penningmeester en M. Lemmen, commissaris. BERGEN. Zondag vierde de schutterij St. Petrus het concoursfeest dat ora beuiten gegeven wordt door de gezelschappen, aan gesloten bij den schuttersbond in deze streken. Tengevolge van Heukelnmsche kermis was er weinig publiek opgekomen. De eerste korpsprijs werd behaald door Groeningen, de tweede door Geisteren en de derde door Siebengewald. Dit gezelschap had dien dag niet net succes, dat we in den laatsten lijd ervan gewoon waren. Evenwel du drie personeele prijzen werden behaald door leden van deze schutterij. HKYEN. Voor de vacante betrekking van onderwijzer alhier hebben zich 4 candi date» aangemeld, zijnde Claessen te Velden, Duijf van Oirlo (tydelijk te Hoist). Van Neerven van Meerlo (te Doornenhnrg, G.) en een uit Ohé en .Laak bij Echt. HELDEN. De bierkar van den heer S. alhier is dezer dagen met het paard in het kanaal terecht gekomen. Het paard verdronk kar en hier werden naderhand er uit ge haald. REUVER. Den 2en October a. s. hoopt de Eerw. zuster Francisco, priorin van het klooster der zusters Dominicanessen alhier, het gouden jubilé van haar professie te vieren. BEESEL. Met genoegen kunnen we melden, dat onze beide facteurs J. Litjens en G. M. Peeters bij de postadministratie ieder f 80 verhooging hebben gekregen. NEDERWEERT. M. H. v. d. Gr. P. oud 63 jaren, gep. O. I militair, alhier, den 14 Augustus 1905 aangehouden en overgebracht naar dn gevangenis te Roer mond, als verdacht van mishandeling, den dood loiigévolgV iiet.bemie, gepleegd in oen nacht van 13 op 14 Augustus jl. op zijn schoonzoon L Janssen, is op bevel der Rechtbank te Roermond in vrijheid gesteld. ROERMOND. De heer J H. Kengen, stationschef, alhier is benoemd tot asp. adj. inspecteur te Maastricht, en de heer Hoegen controleur van den loopenden dienst alhier, is benoemd tot adjunct inspecteur te Gro ningen. Het admissie examen voor den rijks- cursus in vee en vleeschkeuring zal plaats hebben op Maandag 25 September a. s. en zoo noodig op Dinsdag 26 Sept in de sociëteit Amicitia, Werf Roermond. Dit examen wordt afgenomen door de heeren Beel, directeur abattoir en Kruijtzer hoofdonderwijzer. Voor geneeskundig onder zoek is aangewezen de heer Dr. Haffmans. De cursus voor de geslaagden wordt 2 Oct.. geopend. Heden werd uit de gevangenis alhier naar 's Rijks krankzinnigengesticht te Me- demblik overgebracht J. M. van W. oul 20 jaar, arbeider wonende te Helmond, welke Woensdag door de rechtbank alhier beklaagd van brandstichting, het opzettelijk gevaar doen ontstaan voor het verkeer over een spoorweg en diefstal, werd ontslagen van rechtsvervolging, doch zijne opzending naar een Rijks krankzinnigengesticht werd bevo len. SAMBEFK. Met genoegen vernemen wij dat H. ISiessen, zoon van den postbode alhier, met ingang van 1 October benoemd is tot brieven- en telegrammenbesteller te Enschedé. OPLOO. Het miltvuur, wnardoor hier enkele runderstallen waren aangetast, schijnt gelukkig tot staan gekomen zijn inen hoort althans van geen nieuwe gevallen van be smetting. CUYK. Zondagmorgen zou de landman T. alhier met een kar vol gasten naar de Milsche kermis rijden. Ongelukkig geraakte op den Zandberg het tuig van zijn paard in 't ongereede en rolde zijn kermiskar met kracht tegen een ter plaatse staanden woon wagen. De schok kwam nog al aan, Een wiel werd oi der den wagen weggerukt en de as verbogen. Een in den wagen zich bevindend kind kreeg een hoeveelheid kokend water, dat in een pot op de brandende kachel stond, op het lichaam en had ernstige brandwonden. Geen wonder dat de vrouw van het huis op wielen heel wat misbaar maakte. De politie heeft de zaak in handen. Nog vernemen wij. dat een zekere B., die bij den schok van de kar tuimelde een bloe dende wond aan het hoofd kreeg.3 Op de markt van Dinsdag waren 325 stuks rundvee en 211 biggen aangevoeld. De handel ging zeer vlug vooral in vet en dragend vee. De dragende runderen golden van 180 tot f 250. het vet vee 30 a 36 ets. per halve KG., het mager vee van 80 tot f 120, terwijl de biggen van 7 tot 11 gulden golden. Er waren veel kramerijen, doch met weinig handel. Deze markt onderscheidde zich door een aanvoer van zeer prachtige vette en dragende runderen. Het land van Cuyk kenmerkt zich door een fijnen veestapel. ASTEN. Dezer dagen kwam alhier een vreemdeling aan, te voet een heel eind weegs afleggende, omdat zijn motorfiets defect was geraakt. Na zijne machine eens nagezien en eenigzins hersteld te hebben, dacht hij wel weer te kunnen vertrekken en wilde daartoe zijn stoornros bestijgen. Eensklaps ecliter ontplofie de benzine, het rywiel vloog in brand en werd heel wat beschadigd, terwyl de haren en wenk brauwen van den eigenaar grootendeels verbrandden en hij bovendien nog aan de hand gewond werd. Naar wij uit zeer goede bron vernemen, zal hier weldra eene afdeeling der Hanze worden gesticht. Flink zoo. Aan vereenigingsleven kan vooreerst in deze streek nog niet te veel gedaan worden. Eu wie 't vereenigingsleven niet begrijpt, die begrijpt zijn tijd niet. GEMERT. Zondagnacht brandde alhier een groote boerderij af. gelegen langs den Handelschen Dijk en bewoond door F. van de Laar. liet vee werd gered. Oorzaak onbekend. OSCH. Alhier is de winkel van J. Arons van Dinter en annex bakkerij uitgebrand. Tegen brandschade was verzekerd. NIJMEGEN. De bevolking dezer gemeen te is sedert 1 Januari 1905. toen zij 49,341 was, met ruim 1000 gestegen, zoodat Nijmegen thans de negende gemeente des lands is met meer dan 50,000 inwoners. Op 1 Januari 1895 was het aantal 35,795. ZEELST. Zondag overleed alhier ua een plotselinge ongesteldheid de ZEerw. heer J. B. Mornmer8teeg. pastoor dezer parochie. Gedurende 15 jaar heefi de dierbare over ledene alhier dit ambt bekleed en in dat betrekkelijk kort tijdsverloop zooveel gedaan zoozeer de liefde gewonnon der schare, aan wier hoofd hij als leidsman geplaatst was, dat zijn onverwachte dood, ieder ten zeerste faAroffeu, J*; geheels p-arwchie in r.,u w-Xec.' gedompeld. HERPEN. Zondagmorgen ontstond door onbekende oorzaak brand in de kapitale boerderij op de Koolwijk, bewoond door de Wed. Nass. Huis en schuren brandden tot den grond toe afde geheele oogst ging verloren. Het vee werd gered. Alles was verzekerd by de onderlinge brand waarborgmaatschappij te Zwolle. BREDA. Zondagavond loste zekere M. 6 revolverschoten op v. I>. in de Keizerstraat alhier, die in ongeoorloofde betrekking stond tot M's vrouw. Een schot kwam in 't hoofd terecht, de overige in de armen. De toestand van den getroffene is door de inferieuren. revolver niet ongunstig. Ook iiiHtineuH. Naar aanleiding van het bericht omtrent de niatineu'.e gemeenteraadsleden in het district Zevenaar, schrijft men van geachte zijde aan -De Telegraaf' -Tijdens mijn verblijf in Arosa in Grau- bünden gaf een jong paar den burgemeester kennis van zijn voornemen om te willen trouwen. Deze bestelde hen op den daartoe bepaal den dag ter secretarie te komen 's morgens te 5 uur want om half 6 ging hij mesten. Om 7 uur begon de bruiloft en duurde den ganschen dag. Er werd gedanst met -schoenen met spijkors", hetgeen zeor -indrukwekkend' was, daar den volgenden morgen de timmer man met. twee knechts kwain om de vlakte met de schaaf weer eenigs/.ins toonbaar te maken. Hen leuke vergiaahig. Bij een caféhouder te Berlijn werd in de gelagkamer des nachts ingebroken. Een politieagent zag een verdacht licht, dat door de reien der gesloten deur kwam, hij hoorde fluisterende stemmen en maakte procesverbaal op tegen den caféhouder we gens het open hebben van zijn café na bezetten tijd. De man werd echter vrijgesproken, omdat het misverstand tijdens de terechtzitting bleek. De dieven hadden hem oveiigens al schade genoeg berokkend. Hen hongerlijder. De 31jarige fruit en groentenhandelaar P. Eckrif uit Bochutn had een weddenschap van 1000 mark aangegaan, dat hij het zou klaarspelen, 18 dagen en nachten lang, honger te lijden, wanneer hem alleen mineraal

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2